Misbruik van huurverhoging Jeugd in Haagse cel krijgt opvoedend 'Waute boekie' PZC (CNOV: forse daling oonkosten levert 80.000 banen op Albanezen weg uit Griekenland Auto-onderdelenfabriek Brazilië plat m L IPS binnen- en buitenland Steven Spielberg grootverdiener Steunkousen helpen bij benen niet vaataandoening Woonbond beschuldigt corporaties van bovenmatige stijging ijksweg A58 jdelijk dicht Kadaster verlaagt tarieven d'-fi het weer V» in zeeland jrP' 80 c DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 NEW YORK (AP» - Steven Spielberg, wiens 'Jurassic Park' meer dan 900 miljoen dollar opbracht, heeft in de af gelopen 12 maanden zo'n 335 miljoen dollar verdiend, zo heeft het Amerikaanse zaken blad Forbes openbaar ge maakt. Regisseur Steven Spielberg. Spielberg verdrong daarmee Oprah Winfrey als de best be taalde artiest, aldus het blad dat de uitkomsten van het on derzoek 26 september zal'pu bliceren. De verdiensten van Spielberg zijn de hoogste die het blad ooit berekende sinds het acht jaar geleden begon met een telling van de inkom sten van de 40 best betaalde artiesten. Het vorige record van 200 miljoen dollar werd in 1988-89 door Michael Jackson gevestigd. Winfrey, die een talk-show heeft en vorig jaar nummer een was, kwam dit jaar op de tweede plaats met een inko men in 1993-94 van 105 miljoen dollar. Op de derde plaats komt Barney, de paarse draak uit de gelijknamige kinderse rie. NIJMEGEN (ANPi - Steunkousen. of - in jargon - medische compressiekousen. blijken echt te helpen bij patiënten met vaataandoeningen in de benen. Dat blijkt uit het eerste on derzoek dat ooit naar het effect van elastische kousen is uit gevoerd door de Nijmeegse aderspecialist drs. D. van Ger- wen. Volgens Van Gerwen hebben 50- tot 100.000 mensen in Nederland spataderen, vochtophopingen of een open been Van Gerwen stelt op basis van zijn onderzoek dat steunkou sen alleen helpen als ze op maat worden gemaakt. In de prak tijk blijken veel mensen confectie-kousen te kopen. ..Ieder been is echter anders. Als de kous niet overal evenveel druk geeft, is het effect averechts en worden de vaatproblemen juist verergerd ior Karin Swiers USTERDAM - De Nederland- Woonbond maakt zich grote rgen over de forse stijging n de huren. Gemiddeld zijn huren dit jaar per 1 juli met 5 ocent verhoogd. Bijna een lf procent minder dan vorig iar, maar toch ver boven de in- lieende ontwikkeling van de (omens. Van overleg tussen urders en verhuurders is nog sds geen sprake, jaarlijkse huurenquête van Nederlandse Woonbond die iteren is verschenen, vertoont somber beeld. Tachtig pro nt van de particuliere ver- urders heeft een verhoging n 5.5 procent of het maximum n 6 procent gevraagd. De ver- ïrders in de sociale sector ibenhun huren verhoogd met 5 procent (4,94De werke- ehuurstijging ligt echter nog 0SENDAAL (ANP) - De jksweg A58 (Breda-Bergen op im) wordt dinsdagmorgen hoogte van Roosendaal in ide richtingen afgesloten, it is nodig om een vliegtuig- im te demonteren, die maan- g tijdens bestratingswerk in iosendaal-oost werd gevon- n De weg wordt om 10.30 uur or ongeveer een uur afgeslo- i Alle panden binnen een aal van 150 meter van de bom rden ontruimd. Het projectiel vat volgens de politie 125 kilo ringstof en een scherp gestel ontsteker. hoger, omdat de helft van de ver huurders de huur zodra een wo ning vrijkomt, optrekt tot het 'maximaal redelijke niveau', sig naleert de Woonbond. De schaarste op de woning markt geeft kennelijk iedereen de ruimte een forse huurstijging te realiseren zonder tegenpres tatie. Het vrijere huurbeleid wordt door de woningcorpora ties misbruikt om de huren over de hele linie op te krikken, con cludeert de Woonbond na onder zoek bij honderden huurdersor ganisaties. „Verhuurders, ook in de sociale sector, pakken de ruime winst die de markt mo menteel toelaat". De huurverhoging wordt in het algemeen als een dictaat aan de huurders meegedeeld. Maar liefst 95 procent van de particu liere verhuurders voert geen overleg. Ze zijn daartoe ook niet wettelijk verplicht. De sociale huursector kent die verplichting wel. Toch voert één op de drie verhuurders geen overleg en be perkt eenzelfde aantal zich tot één informatiebijeenkomst. De Woonbond vindt dat de over heid moet optreden tegen de wo ningcorporaties die de wet aan hun laars lappen. Ook moet de overheid de huurverhoging kop pelen aan het overleg. Worden de huurders onvoldoende geïn formeerd, dan moet de huur- commissie de verhoging onge daan kunnen maken, aldus de Woonbond. In al die bijzondere gevallen waarin sprake was van overleg, is maar heel weinig resultaat ge boekt. De kwaliteit van de wo ningen is soms iets verbeterd, maar de verhoging van de huur is niet teruggedraaid. Slechts IN HAAG (GPD) - Indien de Dnkosten met 20 procent zou- n dalen, levert dat volgens 1KNOV 380.000 banen in het dden- en kleinbedrijf (MKB) Tweeënzestig procent van ondernemers zegt bereid te n extra mensen in dienst te men als de loonkosten struc- reel dalen. Dit is de uitkomst meen enquête die het NIPO in (dracht van het ondernemers- rbond heeft uitgevoerd, i de enquête blijkt dat bijna helft van de ondernemers in [MKB de loonkosten te hoog kit. Met name jongeren zou- Qveel te duur zijn. Bij de ver- derstelde loonkostendaling men 140.000 banen voor jon- *n vrij. Eenendertig procent Qde ondervraagden gaf aan in h geval jonge mensen in ®st te nemen. oorhoeve wil eter verdeling osten VN-inzet 1SSENAAR (GPD) - Neder- »d peinst er niet over zijn bij- aan de VN-macht in en N het voormalige Joegosla- jêlruim 2000 man) te vermin- I zal in NAVO-verband ge- jroken worden over een ptvaardiger verdeling van de »ten die met deze inzet ge- peid zijn. Dit zei minister Joris i rhoeve van Defensie gïster- bij zijn terugkomst in Ne- na een driedaags bezoek die op zijn reis werd door landmachtgene- Couzy, toonde zich zeer on- indruk van de inzet en vatie van de Nederlandse in het voormalige dood wr touwtje 'uziekdoos -Mere (GPD) - Een ander- Jaaroude baby uit Almere- j*en is vrijdagavond in zijn gestikt. De ouders troffen zoontje aan met een koord- om*ijn nek. koordje behoorde bij een ekdoos die op een dustie st ijze boven het kinderbed- as opgehangen dat de baby apparaatje liggend in wer- zetten door aan het ver- f touwtje te trekken. P\de politie is het jongetje gelijk gaan staan en is »kt touw^e om z'Jn nek APELDOORN (ANP) - Het Ka daster wil de tarieven volgend jaar met 15 tot 25 procent verla gen. De inschrijving van hypo theekakten wordt een kwart goedkoper. De inschrijving van koopakten gaat 15 procent min der kosten, mits het perceel niet hoeft te worden gemeten. Het tarief voor het opmeten van een perceel wordt kostendekkend gemaakt. Dat heeft het Kadas ter maandag bekendgemaakt. Het Kadaster is begin dit jaar verzelfstandigd en is nu zelf ver antwoordelijk voor het finan ciële beleid. Het bedrijf moet kostendekkend werken en heeft geen winstoogmerk. De tariefsverlaging is volgens de dienst mogelijk door een vier jaar geleden ingezette reorgani satie Het Kadaster werkt thans bedrijfsmatiger. Ook is de doel matigheid vergroot. één op de vier huurdersorgani saties in de sociale sector heeft de verhoging iets naar beneden kunnen bijstellen. In de particu liere huursector bereikte één op de twintig bewonersorganisa ties iets. Voor beide sectoren geldt dat er geen wereldschok kende resultaten zijn behaald: minder dan een half procent werd van de huurverhoging af gehaald. De huurders hebben KAKAVIJA - Griekse grenswachten kijken maandag toe als een illegaal uit Albanië het land verlaat. Griekenland besloot alle illegalen uit het noordelijke buurland uit te zetten. Dat ge beurt uit reactie op het recente proces in Albanië tegen vier leden van de Griekse minderheid. Naar verwachting moeten 55.000 Albanezen Griekenland verlaten. foto EPA Op het moment dat de economie echt aantrekt, zullen er volgens het KNOV vooral banen aan de bovenkant van de arbeidsmarkt bijkomen. Voorzitter Kammin- ga van het KNOV vindt dat ook mensen met een minimumloon aan het werk geholpen moeten worden. Hij wil daarom zo spoe dig mogelijk onderzoeken op welke manier mensen met een minimumloon ingezet kunnen worden. „Op dit moment is het minimumloon veel te hoog en is het voor werkgevers niet renda bel mensen met het minimum loon in dienst te nemen. Met de huidige maatregelen van de re gering blijf je achter de feiten aanlopen", aldus Kamminga. In het regeerakkoord heeft de re gering 500 miljoen gulden gere serveerd voor het midden- en kleinbedrijf. Kamminga wil met dat geld onder meer de investe ringsaftrek verhogen, waardoor het aantrekkelijker wordt te in vesteren. Ook wil hij het leer lingwezen verder stimuleren. „Op dit moment hebben onder nemers meer last dan gemak van het stelsel. We moeten er voor zorgen dat ondernemers beter worden van het leerlingwe zen, door 150 procent van de kos ten aftrekbaar te maken. Dui zenden jongeren kunnen zich dan via het leerlingwezen ont plooien", aldus Kamminga. Tevens wil de KNO V-voorzitter een exportreserve creëren, waardoor het voor ondernemers aantrekkelijker wordt handel te drijven met het buitenland. SAO PAULO - Duizenden personeelsleden van de Braziliaanse auto-onderdelenfabriek Autolatina verzamelen zich maandag op het fabrieksterrein op de eerste dag van een door de vakbonden uitgeroepen slaking. De bonden eisen een salarisverhoging van twaalf procent. De acties, waarbij 60.000 arbeiders betrokken zijn, hebben gevolgen voor de produktie bij Ford, Volkswagen, Mercedes en Scania. foto EPA DEN HAAG (ANP) - Jonge arrestanten die voor het eerst van hun leven in een Haagse politiecel belanden, krijgen voortaan een stripboek onder hun neus. Het 'Waute boe kie'. Boordevol informatie over de gevol gen van misstappen als brommertjes ste len, telefooncellen kraken en met een buks op voorbijgangers schieten. Want het onbe grip bij aanhoudingen is niet van de lucht. Velen denken dat de kous af is met een be risping. Anderen zijn ervan overtuigd dat hun laatste uur heeft geslagen. Voor ouders geldt het zelfde. Met name al lochtonen vrezen dat ze hun kind nooit meer terug zien als het is opgepakt. In het land van herkomst zijn de regels immers vaak veel strenger. Voor hen moet een video filmpje daarom uitkomst brengen. Het boekje en de film zijn bedacht door de gemeente Den Haag, de Haagse politie. Jus titie en Prejop i Preventiebureau voor Jon geren met Politiecontacten). Dinsdag pre senteerden ze het aan korpschef J. Brand van de Haagse politieregio Het Waute boekie is gericht op jongeren tus sen de 12 en 15 jaar. Waut is een Haagse term voor politieagent. Het project is nieuw in Nederland- Enkele jaren geleden brachten de betrokken instan ties naar voren dat het misschien goed was iets te doen tegen het gebrek aan kennis van arrestanten en ouders. Ze onderzochten wat deze doelgroepen misten, wat ze wilden we ten en hoe dat duidelijk kon worden uitge legd. Gebleken is dat met name allochtone ou ders de schrik van hun leven krijgen als de politie belt of aan de deur verschijnt met de mededeling dat hun kind is opgepakt. ..De meeste ouders denken dat vanaf dat mo ment de vreselijkste dingen gaan gebeu ren", vertelt Prejop-medewerkster Brigitte Balk. ..De jongens zelf tillen er nogal eens te licht aan. enkele uitzonderingen daargela ten. Als ze na verhoor naar huis mogen, zeg gen ze: „Ik mag naar huis. de politie vindt het dus niet erg". Later zijn ze omverbaasd sfcy 5 Vandaag Hoog water dan ook geen goed woord over voor het overleg. De Woonbond dringt er bij de overheid op aan de huurwetge ving te herzien en wel zodanig, dat huurders beschikken over een zinvolle rechts- en onder handelingspositie. Ook moet wettelijk geregeld worden dat de huur zonder tegenprestatie jaar lijks niet hoger dan de inflatie mag worden aangepast. De lo kale overheid en de rijksover heid moeten het toezicht op de sociale huursector verscherpen. Ook voor particuliere verhuur ders zou een wettelijke overleg- en informatieverplichting in het leven geroepen moeten worden, vindt de Woonbond. Processen De Woonbond probeert tevens de particuliere verhuurders aan te pakken die het verbod op het berekenen van sleutelgeld om zeilen. Uit een eveneens net ver schenen onderzoek van de bond blijkt dat jaarlijks 34 miljoen gulden aan 'verhuurkosten' wordt betaald: een gemiddelde van 328 gulden per huurder. Het gaat om kosten voor het opma ken van een contract of hulp bij de aanvraag van een huisves tingsvergunning. Een verkapte vorm van sleutelgeld. beweert de Woonbond. Huurcommissies en kantonrechters wisselen nog al van mening over deze ver huurkosten. De Amsterdamse huurcommissie vindt het bij voorbeeld best, zolang het bij honderd gulden blijft. De Am sterdamse kantonrechter is ech ter mordicus tegen. De Woon bond wil met het voeren van vele processen een uitspraak van de Hoge Raad forceren. De depressie die gisterenmid dag en avond nogal iaat wind bracht, ligt inmiddels boven Scandinavië en trekt verder naar het oosten. Boven de regio arrivieert een zivakke rug van wat hogere druk en deze zorgt vooreen weersverbeteringVan ochtend kunnen er nog lokale buien vallen, in de middag zou het droog moeten blijven. De wind neemt gedurende de dag verder in kracht af en is dan nog matig uit zuidwest. Tegen de avond draait ze naar het zuiden en in de loop van de avond naar het zuidoosten. Deze winddraai- ïng kondigt de komst van een volgende depressie aan. die morgen en overmorgen ons weer gaat bepalen. Vanavond laat be reikt de bewolking van dit sys teem de regio en in de tweede helft van de nacht gaat het rege nen. Vandaag is het dus tijdelijk wat beter. De komende dagen worden gekenmerkt door wissel valligheid. Nautisch bericht Wind: zuidioest 5-6. afnemend 3- 4 Beaufort krimpend zuid-zuid oost; zicht: goedtemperatuur kustwater: 17 graden; afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, max. golfhoogte monding Scheldes: afnemend minder dan een halve meter. ZON EN MAAN 14 september Zon op 07.11 onder 19.55 Maan op 17.01 onder 01.02 Vooruitzichten Voor morgen (woensdag): Inge wikkeld depressie systeem trekt vanuit het zuiden en zuidwesten over de regio met veel bewolking en in de ochtend regen. In de middag mogelijk wat opklarin gen. In de avond en nacht buien niet kans op omveer. Vrij krach tige wind. eerst uit oost later uit Jioordoost tot noord. Maximum temperatuur 16 graden. Voor donderdag tot en met za terdag: Aanhoudend wisselval lig- 25 179 08 48 201 09.43 243 08.30 135 45 138 55 145 Vllssingen Terneuzen Bath Roompot-biute Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 10.00 149 Woensdag 14 september Vlissingen 09 40 157 Terneuzen 10.06 179 Bath 10 56 21» Roompot-buiten 09 45 118 Zierikzee 10 55 124 Yerseke 1100 131 Philipsdam-West 1105 135 Laag water uur cm Dinsdag, 13 september Vlissingen 02.16 167 Terneuzen 02.40 178 Bath 03.40 198 Roompot-buiten 02.20 129 Zierikzee 03.25 134 Yerseke 03,25 139 Philipsdam-West 03.25 143 Woensdag 14 september Vlissingen 03.25 145 Terneuzen 03.45 155 Bath 04 40 176 Roompot-buiten 03.25 114 Zierikzee 04.35 120 Yerseke 04.35 125 Philipsdam-West 04.25 128 21.06 185 21,26 207 22.18 249 21.10 144 22 15 148 22.25 156 22.30 160 22.25 172 22 41 195 23.36 234 22.30 134 23.35 140 23.40 148 23.45 152 uur cm 14.46 157 15.10 169 16.06 190 14.50 123 15.50 129 15 55 134 15.50 138 16.05 149 16.25 159 17.20 180 16.05 118 17.10 125 17.10 130 17.00 132 I Verwachting vanmiddag 1 13-09-1994 60 80 - 60 fl'-~ y-^o de ojfers geven "7^ manmaleoion. m concentrates aan ZW VERWACHTING VOOR MORGEN en beledigd als er een dagvaarding voor de politierechter in de bus ligt. Om al dat, soort misverstanden te voorko men krijgt de overtreder voortaan na het eerste verhoor het boekje mee in de cel. Hij krijgt gelegenheid het te lezen terwijl de ver balisant het gesprek uitwerkt. Bij de ouders zal een speciale voorlichter aan de deur ko men die de videoband laat zien en uitleg geeft. I het voorlichtingsmateriaal wordt verteld met welke instanties de arrestant te maken kan krijgen. De advocaat, de rechter commissaris. de officier van justitie, de kin derrechter, allemaal komen ze in beeld. Behalve voor het uit de weg ruimen van on begrip, is het informatiemateriaal ook be doeld als waarschuwing. De videofilm wijst de ouders erop dat ze ook buitenshuis ver antwoordelijk zijn voor hun kind. Uit onder zoek is gebleken dat ze dat veel te vaak over laten aan de politie De jongeren moeten door het stripverhaal de schrik te pakken krijgen. Net als de zwetende en sidderende boefjes in het Waute boekie. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met woensdag: Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Fris weer met een wis selende bewolking en een enkele bui. Middagtemperatuur van 11 graden op de Hebriden tot 16 in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Droog met wolkenvelden. Woensdag veel bewolking en later regen. Maximumtemperatuur onge veer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Beide dagen veel bewolking en enkele fikse regen- of onweers buien. Middagtemperatuur da lend naar ongeveer 18 graden. Portugal: Steeds meer bewol king en van tijd tot tijd buien, mogelijk met onweer. In de Al- garve kans op wat zon. Middag temperatuur uiteenlopend van 16 graden in het noorden tot 25 plaatselijk in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden, ook wat zon en overwegend droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Spanje: In de noordwestelijke helft overwegend bewolkt, van tijd tot tijd regen- of onweers buien en middagtemperatuur rond 20 graden. In de zuidooste lijke helft zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Aan de Costa's temperaturen uiteenlopend van 25 graden bij Barcelona tot 30 graden bij Ma laga. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden maar aan de noordkant meer bewolking. Droog. Middagtemperatuur rond 27 graden. Zuid-Frankrijk: Bewolkt en ste vige regen- en onweersbuien, met plaatselijk veel neerslag. Daling van middagtemperatuur tot ongeveer 19 graden op woensdag: alleen vlak aan de Middellandse Zee-kust plaatse lijk nog wat warmer. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en een toenemende kans op een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur dalend tot ongeveer 24 graden op woens dag. Griekenland en Kreta: Zonnig en warm. Middagtemperatuur aan de stranden tussen 28 en 34 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig. Middagtemperatuur aan de kus ten ongeveer 30 graden. Duitsland: Veel bewolking en perioden met regen. In het zuiden en oosten grote kans op onweer. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. f Oostenrijk: In Vorarlberg en Ti- rol veel. en plaatselijk zware, buien. Meer naar het oosten toe geregeld zon en droog. Middag temperatuur van 19 in het wes ten tot 26 bij Wenen Polen: In het zuidoosten perio den met zon en meestentijds droog. In de rest van Polen flinke wolkenvelden en een enkele bui. Geleidelijk stijging van tempe ratuur en woensdag maxima uit eenlopend van 18 graden aan de Oostzee tot dicht bij 30 graden in het zuidoosten. Tsjechië en Slowakije: Perio den met zon en op de meeste plaatsen droog, maar in het wes ten van Tsjechië ook bewolking en kans op een bui. misschien met onweer. Middagtempera tuur oplopend tot boven 25 gra den. Weerrapporten 12 september 20 uur: °C Amsterdam zwaar bew 16 Athene onbewolkt 30 Barcelona half bew; 28' Berlijn regenbui 18 Boedapest onbewolkt 24 Bordeaux zwaar bew. 18 Brussel licht bew. 16 Cyprus onbewolkt 26 Innsbruck half bew. 20 Istanbul onbewolkt 25 Kopenhagen regen 14 Las Palmas onbewolkt 25 Lissabon onbewolkt 23 Londen onbewolkt 16 Luxemburg half bew 18 Malaga onbewolkt' 27' Mallorca licht bew 28' Malta onbewolkt 26 Moskou onbewolkt 12 Nice licht bev. 23 Parijs onbewolkt 17 Praag licht bew 17 Rome onbewolkt 24 Wenen onbewolkt 23 Bangkok half bew. 27 Tunis onbewolkt 29 bewokl regen zonnig /Aj, hagel sneeuw 9* opklaringen warmtelronl windrehting w— kout row lagedruk f-j hogedruk -1000- 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5