Garnalenvissers vrezen Zeeuwen Bijwerkingen van pijnstillers worden ernstig onderschat Klanten mijden 11 luchtramp USAir Aantal Nederlandse steden wil opbouw van Bosnië steunen binnen- en buitenland Wieringers in verzet tegen opmars mosselkwekers Hongerstakende asielzoekers uit ziekenhuis Judith Herzbei ontvangt Huygensprijs DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 door Anko de Jong DEN OEVER - Onder de gar nalenvissers op het Wad groeit de onrust over een dreigend bankroet, al blijkt daar op het oog niets van in de haven van Den Oever. Alles gaat er zijn gewone gangetje. Net als op andere dagen glijdt de kotter WR89 van Jan Bays de haven binnen, een van de twintig die dit gebied rijk is. Tevreden zet de schipper zijn vangst op de kade: 24 kistjes vol garnalen. Dat mag er best zijn voor een dag vissen. Maar hoe lang nog? Mosselkwekers en overheid morrelen aan hun broodwin ning. De garnalenvissers dreigen een groot deel van hun visgrond kwijt te raken aan de Zeeuwse mosselkwekers. Het broeit daarom onder de Wieringer vis sers. „Waarom moeten wij bloeden voor de Zeeuwen. La ten ze zelf saneren", zegt voor zitter Jan Adriaanse van de verenigde Wieringer vissers (PO-Wieringen). Zijn collega, secretaris Kees Erkamp, wijst in zijn kantoor boven de visafslag Den Oever naar buiten, waar het grijzige water van het Wad zich tot aan de horizon uitstrekt. Hier, in het westelijk deel van het Wad dengebied, heeft de overheid - in de ogen van de garnalenvis sers - wrede plannen met hun visgronden. Maximaal 550 hec tare moet in handen komen van de mosselaars, om er nieuwe mosselpercelen aan te leggen. Hun areaal is in de knel gekomen door stormschade en verlies van gronden door de Deltawerken. Van dit gebied is nu ruim 350 hectare in handen van garnalenvissers. Vissers als Bays en zijn twintig Wieringer collega's zijn perti nent tegen, ook al staat er een uitkoopregeling in de steigers. Deze regeling moet de garna lenvissers schadeloos stellen voor de visgebieden die ze ver liezen. De Nederlandse Vissers bond hoopte dat de vissers on derling tot zaken zouden ko men, voor de overheid over hun hoofden heen een besluit neemt. Broodwinning Tot op heden is dit niet gelukt, en de kans dat het alsnog ge beurt is uiterst klein. De garna lenvissers hebben geen bood schap aan wat voor regeling ook. Niet in Lauwersoog, niet in Zoutkamp en al helemaal niet in Wieringen. Volgens Er- kamp en Adriaanse hebben de vissers niets aan het geld. „We raken onze garnalengronden kwijt en daarmee het bestaans recht van de garnalensector", zegt Erkamp. „We wilen ook dat onze kinderen nog kunnen vissen." Adriaanse stemt hart grondig in. „Eigenlijk gooi je je eigen broodwinning weg." Visser Bays haalt zijn schou ders op, terwijl hij een veiling nummer tussen zijn garnalen propt. Ach, wat zal hij zeggen. Natuurlijk wil hij liever op het Wad vissen waar hij dat ge wend is. „Je wilt ook niet datje kinderen later buiten de Wad deneilanden op de Noordzee moeten vissen. Nee toch? Dat slingert en doet daar maar." De Zeeuwse mosselkwekers ziet hij geregeld op het Wad. „Af en toe vis ik wel eens over de percelen heen. En dan wor den ze ook nog lelijk. Meteen de grote waffel open." Die Zeeu wen hebben het zo slecht nog niet, vindt Bays. „Ze schijnen daar in Zeeland huizen als kastelen te hebben. Het gaat ze goed hoor." In het conflict duikt de aloude rivaliteit op tussen vissers in het Noorden en die in het Zuiden. De Zeeuwen zochten ruim twintig jaar geleden nieuwe visgronden op het Wad, toen ze in hun eigen wateren gebied verloren door de Delta werken. In tegenstelling tot Harlingen hebben de Wierin gers er nooit aan meegewerkt. „Wij hebben daar nooit van wil len weten", zegt Adriaanse. Heijploeg in Zoutkamp, de grootste garnalenverwerker van Europa, erkent de histo risch gegroeide tegenstellin gen. „De Zeeuwen horen eigen lijk helemaal niet in het Wad thuis. Het is al mooi dat ze hier worden getolereerd. De Frie zen. Groningers en Hollanders zijn al zo lang gastvrij geweest en dan dit." Emotioneel Tot grote ergernis van de Wie ringers heeft het Produktschap voor de Vis- en Visprodukten (PW) al voor de regeling geko zen. Wel onder voorwaarden over financiering en uitvoe ring, maar toch. Het advies is inmiddels naar het ministerie van Economische Zaken ge stuurd. Voorzitter D. Langstraat van het PW haalde zich twee we ken geleden de woede van Wie ringer vissers op de hals. door op de Visserijdagen in Den Oe ver onverhuld het economisch belang van de mosselkwekers voorop te stellen. Zij zetten jaarlijks gezamenlijk 90 mil joen om, de garnalenvissers 50 miljoen. „Toen stonden hier wel een paar vissers op om tegengas te geven", vertelt Erkamp. „Het is emotioneel een gevoelige zaak." Het produktschap hoort voor alle belangen op te ko men, vinden de vissers. „De rechten van de garnalenvissers worden weer vergeten", riepen ze vanaf een groot protestbord tijdens de Visserijdagen. „Als je voorde een kiest, ben je auto matisch tegen de ander", oor deelt Erkamp. Dat is al te eenvoudig, vindt se cretaris H. van der Bend van het Produktschap. Een krach tige mosselsector is goed voor het algemeen belang. En het PW hoort tenslotte „het Ne derlandse volk te dienen", ci teert Van der Bend een deftige frase in de taakomschrijving van de organisatie. Belangrijker is volgens hem dat de overheid al heeft beslo ten tot versterking van de mos selsector. Volgens de Struc tuurnota Kust- en Zeevisserij moet de omzet omhoog naar 1 miljoen ton mosselen. „Met het huidige aantal percelen is dat niet mogelijk", zegt Van der Bend. Rijke fauna Bovendien, de garnalenstand is juist gediend met meer mos selpercelen, meldt het RIVO (Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek) in een onderzoek naar deze kwestie. Door de aanwe zigheid van mosselen 'een rijke fauna' van kreeftjes en dui zendpoten. Dit heeft dan weer „een groter aanbod van voed sel voor garnalen in de omge ving van deze percelen" tot ge volg, aldus het RIVO. Het ontlokt de bestuurders van PO-Wieringen een schamper commentaar. „Volgens bioloog Boddeke - ook van het RIVO - gebruiken mosselen en garna len hetzelfde soort voedsel. Als je meer mosselen krijgt, gaat dat dus altijd ten koste van de garnalen". De angst slaat hen helemaal om het hart na een conclusie in het rapport van onderzoeksbureau Oranje woud in Heerenveen over de uitbreiding. Het stelt klip en klaar „een vermindering van het areaal garnalenvisgron- den" in het vooruitzicht. De vissers zien zich in hun pro testen krachtig gesteund door burgemeester R. Post van Wie- ringen. Hij is zelfs bang dat de opmars van de mosselkwekers het bestaan bedreigt van de Coöperatieve Visafslag in Den Oever. De afslag, vorig jaar nog voor bijna 5 miljoen uitge breid en voorzien van een eigen pelcentrum voor garnalen, moet het juist van deze vang sten hebben: in 1993 was de garnalenvangst met 14,5 mil joen nog goed voor 50 tot 60 procent van de totale omzet op de afslag. „Ik heb helemaal geen behoefte aan zo'n uit koopregeling", zegt hij ferm. De Wieringer vloot is de afgelo pen jaren al ingekrompen van honderd schepen naar krap ze ventig. Dat Wieringen zich zal verzetten is zeker, het is alleen nog de vraag hoe, zegt Post. Heyploeg-directeur Van der Ploeg ziet de maatregelen op het Wad met lede ogen aan. Hij voorspelt dat de garnalenvis sers onherroepelijk in de pro blemen komen. „Het is nu al een toer om het hoofd boven water te houden. Een omzet van 250.000 per jaar moet een garnalenvisser toch wel halen, maar veel te vaak zitten ze zelfs nog onder de 200.000." De garnalenvissers hebben de pech dat de mosselen het heel erg goed doen. Niet alleen bij de consument, maar ook in de natuur. De laatste jaren neemt de hoeveelheid mosselzaad in zee enorm toe. Dit maakt het aantrekkelijk, zegt Van dei- Ploeg, om grote kweekgebie- den aan te leggen. „Maar het is toch te gek dat je dan over het hek van de buurman stapt en zegt. ik heb een deel van je tuin nodig". Visser Bays heeft de welstand van de mosselkwekers in de ja ren zelf zien groeien, in de grootte namelijk van hun sche pen. „Enorme dingen zijn het nu." De garnalenvissers op het Wad hebben nooit meegedaan aan wat de 'pk-race' heet. De meeste garnalenkotters heb ben motoren van 300 pk. Het zijn kleine schepen die buiten de 12-mijlszone niet geschikt zijn. Mosselschepen hebben vaak een vermogen van 1000 pk. Wie nu denkt dat de mossel kwekers de uitbreiding naar het Westelijk Wad massaal toe juichen zit er naast. De mossel kwekers (in totaal zo'n tachtig) vragen zich bezorgd af hoeveel kosten ze voor de uitkooprege ling op de nek krijgen. In een gezamenlijke vergadering is een voorlopig bedrag van ma ximaal 7,5 miljoen gesteld, maar hang daar nog niemand aan op. zegt J. Louwerse van de mosselsector van Zevibel, de Zeeuwse visserijvereniging. „Als een mosselkweker nu zou worden gevraagd een miljoen op tafel te leggen zal hij 'nee' zeggen." Het overleg met garnalenvis sers is gestrand op wederzijds onbegrip. De mosselkwekers hebben het wel geprobeerd, zegt Louwerse. De Zeeuwen de den een aantal concessies, zo als een vrije doorgang door de nieuwe mosselgebieden. De garnalenvissers wijzen het ho nend van de hand. „Een lap middel", roept Erkamp van PO- Wieringen. „Op papier lijkt het heel mooi zo'n corridor, maar in de praktijk werkt het niet. Zo'n doorgang moet wel schoon gehouden worden. Wie zal dat gaan doen? Na drie we ken ligt het er vol met mosse len." Hij is evenmin te spreken over het aanbod om oude, in on bruik geraakte mosselpercelen door te geven aan de garnalen vissers. Volgens de Wieringers valt met die percelen, in totaal 600 hectare, niets te beginnen. Ze zouden onder de modder zit ten of in zulk ondiep water lig gen dat de garnalenkotters met hun diepgang van 1.70 me ter er onmiddellijk aan de grond zouden lopen. De Wieringer garnalenvissers weten een heel andere oplos sing voor het probleem: laten de mosselkwekers hun eigen sector maar eens flink saneren. Dat moet best kunnen van al dat geld dat overheid en vissers er kennelijk voor over hebben. Erkamp weet wel hoe er over die rigoureuze oplossing wordt gedacht. „Het Produktschap zal dat natuurlijk nooit hardop zeggen. Dat is tegen het zere been, want die mosselkwekers leveren veel te veel geld op." OISTERWIJK (ANP) - Vier Al gerijnse honger- en dorststa- kers uit het asielzoekerscen trum in Oisterwijk die dit weekeinde uit voorzorg in het ziekenhuis waren opgenomen, zijn maandag in het onderzoeks- en opvangcentrum terugge keerd. Of zij hun actie doorzet ten is nog niet bekend. In het ziekenhuis kregen de vier vloeistof toegediend en namen ze ook zelf voedsel tot zich. Dat heeft directeur J. Geerts van het opvangcentrum maandagmid dag meegedeeld. Het viertal maakte deel uit van een groep van aanvankelijk ze ven Algerijnen, die op zondag 4 september besloten niet meer te eten en te drinken, uit protest te gen de politieke situatie in hun land. Asielzoekers die naar Alge rije moeten terugkeren zouden daar hun leven niet zeker zijn. De vier uit het ziekenhuis ont slagen asielzoekers hebben zich maandag weer bij de twee actie voerders gevoegd die in het op vangcentrum waren achterge bleven. De fysieke gesteldheid van die twee is, na ruim een week vasten, volgens directeur Geerts nog zeer goed. Hij betwijfelt daarom of de twee werkelijk niets hebben gedronken. De zevende Algerijn, die vrijdag een eindje ging wandelen en sindsdien niet meer is gezien, is nog steeds weg. „Als hij zich dinsdag niet op het centrum heeft gemeld, wordt hij uit de re gistratie geschrapt", aldus Geerts. De directeur van het opvangcen trum wordt door de honger- en dorststaking vrijwel volledig in beslag genomen. Dat dreigt ten koste van de andere asielzoekers te gaan, stelt Geerts. Advertentie Tot en met zaterdag Brio voor maar 89 cent. Geldig t/m 17 september 1994 AMERSFOORT (GPD) - Ontste- kingsremmende pijnstillers, op de markt onder de verzamel naam NSAID, blijken vaak on gemerkt een verwoestend effect te hebben op maag en darm. Het maakt daarbij niet uit of het medicijn lang of kort wordt ge bruikt. Artsen en gebruikers ko men daar in veel gevallen pas achter wanneer het kwaad is ge schied. De kwaal, soms leidend tot een levensbedreigende maagbloeding of -perforatie, blijft veelal lange tijd onopge merkt door de pijnstillende werking van het medicijn. Dat blijkt uit een NlPO-onder- zoek dat maandag is gepresen teerd door de Reumapatienten- bond. Deze patiëntenorganisa tie neemt de kwestie zo ernstig op dat ze een meldpunt 'Bijwer kingen Reuma Geneesmidde len' gaat opzetten. Ook is een speciale folder gemaakt waarin de mogelijke bijwerkingen van NSAID's uitvoerig worden be sproken. NSAID's (de Engelse afkorting van Non Steroidal Anti-Inflam matory Drugs) worden niet al leen aan reumapatiënten voor geschreven, maar ook aan men sen met andere degeneratieve gewrichtsziekten. De medicij nen, die veelal zeer effectief blij ken. worden ook vaak gebruikt ter bestrijding van acute pijn- aanvallen. Naar schatting ge bruikt één op de tien Nederlan ders min of meer regelmatig een NSAID. Het gebruik is inmid dels gestegen tot vier miljoen re cepten per jaar. Dat aantal neemt nog steeds toe. Voorlichting Huisartsen en reumatologen gaan er van uit dat ruim een kwart van de mensen die een NSAID gebruiken op termijn te maken krijgen met maag- of darmbeschadigingen. In werke lijkheid zijn bij 30 tot 40 procent van de gebruikers soms ernstige bijwerkingen geconstateerd. 7,5 procent van de gebruikers onder de 65 jaar zou rondlopen met een zweer aan maag- of twaalfvinge- rige darm, zonder dat die tijdig onderkend wordt. Bij 65-plus- sers zou dit voorkomen in 14 pro cent van de gevallen. De bijwerkingen treffen niet al leen risicogroepen als zware drinkers, zware rokers, ouderen en mensen die eerder een maag zweer hadden, maar ook patién- ten bij wie artsen dat niet ver wacht hadden. Blijkens l PO-onderzoek schiet de lichting van de arts aan tient tekort. Een aam deel van de patiënten, 3 cent. blijkt niet op de fc Slechts weinig artsen 12 cent van de reumatolo» procent van de huisartsei beren de bijwerkingen n genmaatregelen te voorko Opleiding De Reumapatiëntenbom dan ook dat tijdens de opl van artsen meer aandacl de kwestie wordt besteed zouden huisartsen en a] kers beter overleg moetei ren. Daarbij zou een vot tingsprotocol moeten opgesteld. Wat de NSAID-gebruikei betreft zegt ruim 70 proce: eens last te hebben ond; den van bijwerkingen. V:; cent meldt een maagzui maagbloeding te hebben lopen. Eenderde is zich nj wust van de mogelijke b kingen en legt als die zich doen geen verband met he dicijn. De meeste patiënten die zie van de gevaren bewust zijn ben hun kennis uit de bijsl Slechts 8 procent zegt do huisarts te zijn geïnfom Vrijwel alle artsen bewera ze hun patiënten wel degel: de hoogte stellen. DEN HAAG (ANP) - Ji Herzberg ontvangt dit ju Constantijn Huygensj Herzberg wordt onderscht voor haar hele letterkuo werk. Het bestuur van dt Campertstichting maaklt maandag bekend. De Com tijn Huygensprijs bestaai een bedrag van 10.000 guldf Voor zijn dichtbundel Atii krijgt Lloyd Haft de Jan] pertprijs. De F. Bordewijij gaat dit jaar naar Louis ft voor zijn roman De Wals ning. Patricia de Martelad vangt de J. Gresshoflprijs haar essaybundel Een veria naar ontroostbaarheid, j drie onderscheidingen c ten een bedrag van 5000 gïi| van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - „Al geven ze me geld toe op mijn ticket, ik vlieg nooit meer met USAir", zei een ongeruste luchtreiziger op National Airport bij Was hington. „Vijf keer in vijf jaar, dat is mij een beetje teveel". Even tevoren had hij zijn ticket, voor een vlucht van de Ameri kaanse hoofdstad naar Atlanta, aan de USAir-balie teruggege ven en nu ging hij op zoek naar de terminal van Delta Airlines. De man was een van de honder den Amerikanen die de afgelo- pep dagen een reservering bij USAir hebben afgezegd, nadat donderdagavond een Boeing 737 van USAir bij Pittsburgh neer stortte en 132 mensen de dood vonden. Reisbureaus meldden dat tien procent van hun klan ten niet meer met USAir willen vliegen. Dat is een gebruikelijke reactie na een vliegtuigongeluk, maar volgens luchtvaartkringen is er nu meer aan de hand. Het is immers de vijfde keer in vijf jaar dat een toestel van USAir een ongeluk heeft gekre gen waarbij slachtoffers vielen. De directie van de luchtvaart maatschappij, die al jaren in gro te financiële problemen ver keert, staat nu ook nog voor de taak om de Amerikaanse reizi gers ervan te overtuigen dat zij niet meer gevaar lopen door USAir te vliegen. Over de oorzaak van het onge luk bij Pittsburgh is nog bekend, maar daar hout publiek geen rekening Door de vele ongelukken USAir in de VS al de bij 'US Scare' (schrik) gekrege de vijf ongelukken sindi vielen ruim tweehonderd d De oorzaken van de vieree ongelukken waren ook vei lend. In slechts een geval mogelijk een menselijke fc oorzaak. Maar de Ameriki 'rijksluchtvaartdienst maakte zondag bekend dal USAir al enkele jaren exlrai gaten houdt, omdat het in! ciële problemen verkeert een luchtvaartmaatschapS nog wel eens toe wil ven het wat minder nauw ten met de veiligheid en het a houd. Daarvan is echter bij USA: sprake geweest, zo werd e een bij verteld. Het is ee: rige maatschappij, met B kende piloten en modem: rieel. Maar de klap van heti luk in Pittsburgh zal no? doorklinken. USAir boeS het eerste half jaar een van 180 miljoen dollar De ste vijf jaar verloor het li jard dollar. Op Wall Streel derde de koers van het 8 aandeel meteen 10 procent meer dan bij alle andere' tuigongelukken in de VS men. Is dat toeval, US Air-klanten gewoon ee: ter risico in een ongeluk t* ken te raken? DEN HAAG (ANP) - Een aantal Nederlandse sleden wil steun verlenen aan de wederopbouw in Bosnië. Van 11 tot 13 novem ber zijn zij welkom op een semi nar in Tuzla, waar de steden kunnen intekenen op een aantal concrete projecten in enkele Bosnische steden. Dat maakte IKV-secretaris Mient Jan Faber maandag bekend na afloop van een bezoek aan Centraal-Bos- nië. Hij verwacht dat hiervoor ge noeg animo zal zijn. Den Haag, Amersfoort, Leiden en Leeuwar den zijn enkele van de plaatsen die volgens Faber „ongetwijfeld mee gaan doen". Zij behoren tot een platform van „vredesactieve gemeenten" binnen de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten, die Faber hadden gevraagd om in Centraal-Bosniède: lijkheden tot steunverlenlj onderzoeken. In heel I hebben zich al minstens! den bereid verklaard de democratie in Bosnië f nen. Het betrekken van mens# de basis" bij de weder»? staat centraal op het se£ november. Zo kan een bouwvereniging in Den ft .tekenen op het bou*# nieuwe woningen in Turi| sportvereniging in Leid# aanbieden een sportclubs tar te helpen opzetten, landse gemeenten kunnen nische steden ook infóff over hun ervaringen met» vernieuwing, waarin ook' trokkenheid van burgers0 delijke projecten central' Voorzitter Jan Adriaanse (r) van de verenigde Wieringer vissers (PÖ-Wieringen) en secretaris Kees Erkamp. foto Roland de Bruin/GPD Garnalenvisser Jan Bays aan boord van zijn schip na aankomst in de haven van Den Oever. foto Roland de Bruin/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4