Overname Cebeco kost 50 banen PZC Het waterschap is onder dak en wij zijn van 'Magnolia' af Kerncentrale verlost van aangroei mossels Idee voor woningen op oude veerhaven in Hoedekenskerke Agrariërs beboet voor bezit verboden bestr ij dingsmiddelen provincie 11 I Integratie met CZAV in oktober rond Werk elders voor 45 mensen Meer politie verlangd DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 van onze verslaggever gORSSELE - Het koelwater systeem van de Borsselse ker nenergiecentrale is weer schoon. De aangroei van mos selen in de drie meter hoge lei dingen is weggekrabd. Tijdens deze werkzaamheden heeft de centrale enkele dagen geen elektriciteit geproduceerd. Zondag is de kerncentrale weer begonnen stroom te leve ren. De bestrijding van de mosse- laangroei. veroorzaakt door de warme zomer, bleek een om vangrijker karwei dan was voorzien. De Elektriciteits- Produktiemaatschappïj Zuid- Nederland (EPZ) dacht aan vankelijk dat reiniging van de filters in het koelwaterinlaat- gebouw aan de rand van de Westerschelde voldoende was. Later bleek dat ook in de koel waterleidingen en de filters voor de condensors van de cen trale een bedenkelijke mate van mosselaangroei had plaatsgehad. Dat maakte een extra schoonmaakbeurt nood zakelijk. Ook in het koelwatersysteem van de kolencentrale in Borsse- le hebben zich mosselen ge nesteld. EPZ hoopt de verwijdering daarvan te kunnen uitstellen tot. oktober, wanneer de jaar lijkse onderhoudsbeurt van de ze centrale op het programma staat. onze verslaggever SMELDINGE - Acht werkne- ers blijven over in het nieuwe giokantoortje in Zierikzee. lei resterende Cebeco-perso- cl verhuist mee naar Wemel- nge. of is ontslagen. Vanaf za- tfag 1 oktober is de overname n Cebeco-Zuidwest door de operatieve Zuidelijke Aan- Verkoopvereniging (CZAV) [icieel een feit. Op het Cebeco- (ofdkantoor in Zierikzee gin- veertig van de zeventig ba- verloren door deze integra- bij de CZAV in Wemeldinge ji, Algemeen directeur A. W. erens vertelt echter dat 45 ge- ipeerden alweer aan het werk n het verlies van hun baan orde vijftig ontslagen werkne- ers te helpen opvangen, koos et. concern voor de methode Veroorzaker mgeluk meldt ach bij politie LISSINGEN - Een 28-jarige lissinger heeft zich zondag- vond gemeld bij de politie, na- at hij op de Paul Krugerstraat Vlissingen een 16-jarige romfietsster had aangereden was doorgereden. Uit een iemanalyse die op het politie- .■au werd genomen bleek dat man te veel had gedronken, blies 725 microgram, 505 r dan is toegestaan. Zijn rij- ijswerd onmiddellijk inge- men. aanrijding vond plaats om 30 uur. Zowel de automobilist de bromfietsster draaiden iksaf de Scheldestraat- in. aarbij de auto de bromfiets akte. Het meisje raakte licht wond. Haar bromfiets was beschadigd. van outplacement. Een systeem waarbij de werkgever 'overbo dige' werknemers helpt een nieuwe baan te vinden. Bierens: „Zo kijken we naar bijscholings mogelijkheden en helpen we bij het solliciteren. Een oprotpre mie is geen oplossing voor ons. We steken liever geld in zo'n soort methode." Volgens Bierens vielen de ont slagen louter bij het kantoorper soneel. Beleidsmedewerkers hielden vrijwel allemaal hun baan. Overigens zijn de kanto ren in Zierikzee inmiddels ver kocht. De karakteristieke graansilo blijft intact. „Veel mensen hebben in de loop der ja ren gezegd dat het een lelijk ding is, maar hij blijft bestaan. Met dezelfde functie." De Cebeco-Zuidwest ontstond in 1971 toen een aantal aan- en verkoopverenigingen besloten te gaan samenwerken. Kortgene was voor een korte periode het hoofdkwartier, maar al spoedig werd Zierikzee dat; tot vrijdag 30 september. De Cebeco groeide snel uit tot een grote land- en tuinbouwcoöperatie met vestigingen van Rotterdam tot de Belgische grens. Krimpende markt De toenemende druk op de land bouw ging echter niet aan de co- operatie voorbij. De alsmaar krimpende markt en de steeds hogere eisen aan kennis en spe- cialistatie waren voor het bedrijf reden tot het zoeken naar sa menwerking met een ander be drijf. Dit werd CZAV, een con current waar soms mee werd ge handeld. Na ruim twee jaar on derhandelen werd vorig jaar juni de knoop doorgehakt. Besloten werd dat Cebeco zou worden on dergebracht bij de grotere CZAV. Een beslissing die verder geen gevolgen heeft voor Schou- wen-Duiveland. aldus de direc teur. „Naast Zierikzee blijven de De bevolking mag dan met toenemend ongeduld de bevrijding verbeiden - de Duitse leiding is nog lang niet zover. Integendeel. In Zeeuwsch-VIaande- ren wordt krachtig stand gehouden, met name in het westen, waar Festung Sehelde-Siid vooralsnog on neembaar lijkt. De bezetters hebben na Dolle Dinsdag in eigen gelederen orde op zaken gesteld. Ondanks zware geallieerde aanvallen verloopt de verplaatsing van het Vijftiende Leger over de Westerschelde boven verwachting. Overgave? De nazi's piekeren er niet over. Ze houden bijvoorbeeld in Zeeland tot het laatst toe razzia's om mannen en jongens voor spitwerk op te pakken. Op 13 september zitten de geallieerde troepen nog al tijd in Vlaanderen. De Eerste Poolse Pantserdivisie maakt zich op Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te bevrij den. Dat ze in aantocht zijn is onder meer merkbaar in Hulst, dat herhaalde malen door kanonnen van de Eer ste Poolse Pantserdivisie wordt bestookt. Bij één van de beschietingen wordt de toren van de Sint-Willibror- dusbasiliek in puin geschoten. Onder de burgerbevol king vallen slachtoffers. De Canadezen proberen bij Moerkerke het Leopoldkanaal over te steken. In Aar denburg gaat de weekmarkt niet door en zijn de mees te kantoren gesloten. In Terneuzen worden de wonden gelikt na een hevig bombardement. Veel inwoners ont vluchten de stad. Tot het uiterste De commandant van Vlissingen. oberst Reinhardt, is een fanatieke nazi en iemand die tot het uiterste door gaat. Hij is ooit beeldend omschreven. „Hij had de ty pisch omlaaggebogen mondhoeken van een maan. die minachtend neerkijkt op de rest van het mensdom, ze ker wanneer dit geen nazi's zijn." Reinhardt wil zijn manschappen een hart onder de riem steken en laat een speciale soldatenkrant maken, met als titel; Bliek in die Welt. Het eerste nummer verschijnt begin sep tember. het laatste begin november Reinhardt houdt zijn soldaten voor dat goede wil door slaggevend is in de tegenwoordige tijd. De krant wordt samengesteld door obeiieutenant Siegle, die al na twee nummers wordt opgevolgd door oberleutenant Hoppe. Dan heet de krant: Kurznachrichten einer In- fanterie-Division. De laatste samensteller van de krant is oberleutenant Otto. Reinhardt wordt 3 november bij het verwoeste hotel Brittania gevangen genomen. Dagboekschrijver R. R. Visser verlaat de 13e zijn slaapadres in Zaamslagveer (daar is het veiliger te overnachten) en neemt in Terneuzen poolshoogte. ..Nu alles uitgebrand is kan je pas zien wat een enorme schade er toegebracht is. Op de Grenulaan is welhaast geen dak waar nog pannen op liggen, het ziet er erg uit. Juist aan de overkant van 't kanaal, juist voor de ga rage hebben gisteravond een afdeling pantserwagens en rupsautomobielen gestaan. Hier zijn middenin vol treffers gevallen, en dus moet men niet vragen?! Er zijn veel militairen gedood. Met afgeladen boerenwagens worden de lijken vervoerd." Hier en daar wordt in Ter neuzen de draad weer opgepakt. Visser: „Ik laat me bij Verpoorte scheren. Hier werken ze rustig met 2 man door. terwijl mijn eigen kapper gesloten is. Ik vind het prijzenswaardig datje hier geholpen kan worden." Dif is de laatste aflevering van de serie 1944. die vanaf G juni jongstleden dagelijks in de PZC verscheen. De opmaat voor de speciale bijlage die de redactie van de pZC wijdt aan de bevrijding van - het overgrote deel van - Zeeland, nu 50 jaar geleden. samenstelling: Rinus Antonisse opslagplaatsen in Sirjaansland en Brouwershaven bestaan. Ons werk gaat er gewoon door." Meer omzet De eerste aanzet, de 'gezamenlij ke' graanoogst dit najaar, werd volgens de directeur een succes. „We noteerden een omzetuit- breiding van vijftien procent." Ook het uitvoeren van andere projekten ziet Bierens rooskleu rig in. Op stapel staan onder meer het gezamenlijk inkopen van meststoffen en het vervan gen van olieauto's. Verder kocht de CZAV onlangs een stuk bouwgrond naast haar kantoor Wemeldinge waar een kanaal wordt gegraven. Dit om het be drijf beter bereikbaar te maken voor scheepvaart. Het CZAV- kantoor in Wemeldinge is één van de drie centra van de coöpe ratie. Andere hoofdkantoren zit ten in Dinteloord en Axel Het bedrijf telt twintig vestigingen in Zuid-West Nederland. De kantoorruimte van het Cebeco-gebouw in Zierikzee wordt leeggehaald. fotoPieterHonhoff van onze verslaggever Marco van Barneveld GOES - Wethouder C. R. M. M. Linssen blijft er op hameren. „We halen met het gefuseerde waterschap toch een prachtin- stelling binnen in Goes. Met zo'n tweehonderd arbeidsplaat sen. Dat is toch mooi?" Hij geeft toe: Goes mag nooit meer voor makelaar spelen, zoals met het gezondheidscentrum Magnolia gebeurt. De gemeente lijdt ver lies op het gebouw en een tien tal instellingen moet nieuw on derdak vinden. „Maar toch", glundert de wethouder, „we slaan twee vliegen in één klap. Het waterschap onderdak en wij van Magnolia af." Een golf van kritiek overspoelde het Goese college van b en w na dat begin augustus bekend werd dat met de waterschappen bo ven de Westerschelde een 'deal' was gesloten. De waterschappen fuseren per 1 januari '96 en zoe ken huisvesting. Zij vernamen geruchten dat Goes van Magno lia af wilde, belden Linssen en af spraken volgden spoedig. Linssen is tevreden en trekt zich van de kritiek vrij weinig aan. Kritiek van bijvoorbeeld oud gedeputeerde W. Don. die daags na het bekend worden van de transactie uitriep dat opheffing van het gezondheidscentrum 'niet nodig was geweest' en dat Goes vooral het grote water schap wil binnenslepen. Don is fervent voorvechter van Magno lia. het vijfduizend vlerkante meter tellende gebouw waarin een tiental gezondheidszorgin stellingen huist. Voorbeeld In september 1990 werd Magno lia geopend en zwaar bejubeld. Een voorbeeldproject van sa menwerking in de gezondheids zorg, zo heette het. Kosten: twaalf miljoen gulden. Uiterlijk resultaat van die investering; een modern gebouw met spe ciale voorzieningen als gehandi captentoiletten op elke verdie ping en 'braille' op de trapleu ningen, om de verdiepingen te duiden. Nu, anno 1994. is Goes voor tach tig procent eigenaar van Magno lia en de GGD voor twintig pro cent. Het gebouw staat echter voor een groot deel leeg. Het ge fuseerde waterschap wil het per januari '96 eerst vier jaar huren en vervolgens kopen. Investe ringskosten voor het water schap: zo'n zestien miljoen gul den. Magnolia in Goes, nu nog gezondheidscentrum. „Vreselijk zonde toch", sippen C. Priem en K. de Kuijper van beheersvereniging Magnolia. Ze betreuren de gang van zaken, maar begrijpen anderzijds wel dat Goes het gebouw kwijt wil. ..Dat komt door de leegstand. Het is hier duur en door allerlei fusie- en afsplitsingsbewegingen in de gezondheidszorg loopt het gebouw leeg", verklaart De Kuijper. De beheersvereniging luidde een jaar geleden de alarmbel bij Goes over de leegloop. Boven dien wees de vereniging herhaal delijk op het belang van defini tieve huurcontracten. Vooral GGD-directeur V. A. J. Slenter is het ontbreken van zulke con tracten een doorn in het oog. „Ie dereen kan vertrekken wanneer hij wil. De huurbaas blijft in ge breke." Wethouder Linssen verklaart de leegloop eveneens uit de hoge huren en de fusies en afsplitsin gen in de gezondheidszorg. De leegstand zou Goes tonnen per jaar gaan kosten. Daarom keek het college volgens Linssen al langer uit naar potentïele ko pers. Over het ontbreken van de finitieve huurcontracten zegt de wethouder: Ik ben nog maar sinds dit jaar aangetreden, ik weet daar niet zo veel van Maar ik geloof niet dat dat een serieus probleem is. Overigens wil de wethouder het niet doen voorkomen alsof het voor hem allemaal volstrekt rimpelloos verloopt. Zo zal Goes verlies lijden op het gebouw en moeten voor alle instellingen nieuwe onderkomens worden gezocht. Goes betaalt alle ver huiskosten en voor de GGD de nieuwbouw. Geschatte kosten zo'n 5.5 miljoen gulden. De vier waterschappen is toegezegd dat Magnolia vóór l januari '96 leeg zal zijn. De GGD echter is ook nog steeds eigenaar en heeft wei nig haast om het pand te verla ten. Slenter: „We willen meewer ken, maar we mogen er absoluut niet op achteruitgaan. Lukt dat niet. dan is er een probleem." De vier waterschappen gaan on dertussen akkoord met Magno lia als toekomstig kantoor, zij het dat Schouwen-Duiveland een voorbehoud maakt. Een on afhankelijk bureau moet een nieuwbouw-offerte van een groot bouwbedrijf gaan onder zoeken. zo besloot de algemene vergadering van het Sehouwse waterschap woensdag. Blijken de jaarlasten bij nieuwbouw aanzienlijk lager dan in Magno lia. dan moet alles opnieuw wor den overwogen. Opmerkelijk is - 'V "T- - foto Willem Mieras dat gezworene C. M. Dagevos van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland eerder deze week Magnolia juist een koopje noem de. waarbij de gemeente Goes zou worden 'uitgebeend'. Burgemeester Van der Zaag over het offerte-onderzoek: „Magnolia is goedkoper, dat hebben de waterschappen zelf al becijferd. Nee. we maken ons geen zorgen." Ongeluk door te hard rijden van onze verslaggever YERSEKE - Een 25-jarige in woner van Wemeldinge is in de nacht van zondag op maandag op de Postweg in Yerseke met zijn auto uit de bocht gevlogen. Hij botste daarbij tegen een lan taarnpaal en een verkeersbord. De bestuurder moest in het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes worden behandeld. De auto werd geheel vernield. Het ongeluk gebeurde om drie uur. Volgens de politie heeft de man te hard bereden. van onze verslaggever HOEDEKENSKERKE - Het aannemingsbedrijf Hoondert en Zn uit 's-Heerenhoek heeft bij de gemeente Borsele een idee op tafel gelegd om de voor malige veerhaven van Hoede kenskerke aan te pakken. De be doeling is de oude haven gedeel telijk te dempen, zodat op het plateau dat dan ontstaat onge veer 150 appartementen kun nen worden gebouwd. In het resterende gedeelte wil Hoon dert een jachthaven realiseren. Dit heeft wethouder P. M. van Wingerden-Boers maandag be vestigd. Directeur J S G. Hoondert van het gelijknamige aannemings bedrijf erkent dat hij contact heeft gehad met burgemeester en wethouders van Borsele over een andere invulling van de veerhaven die hij 'sterk verpau perd' noemt. Daarbij heeft hij een suggestie gedaan voor een andere bestemming Hij vindt het te vroeg om te vertellen wat die suggestie precies inhoudt, maar stelt dat de omschrijving '150 appartementen en een jachthaven' niet klopt. Prematuur Van Wingerden geeft daarente gen aan dat het idee daarmee in grote lijnen wel is geschetst. Ze benadrukt echter dat de ontwik kelingen nog zo vers zijn dat nauwelijks van echte plannen kan worden gesproken. „Het is allemaal zo prematuur. Het gaat om het aftasten van de mogelijk heden. Hoondert is naar ons toe gekomen met een idee en heeft Goese wethouder niet onder indruk van kritiek ons gevraagd de haalbaarheid te toetsen. Met dat onderzoek zijn we nu bezig." De wethouder zegt 'graag iets met de haven van Hoedekenskerke te willen doen', vanwege de slechte staat waarin die nu verkeert. Tot vorig jaar september voerde de gemeente Borsele gesprek ken met projectontwikkelaar Klaasse Vastgoedontwikkeling uit Arnhem en makelaardij Kol- meijer uit Malden over een nieuwe bestemming van de veer haven. Die onderhandelingen werden afgebroken toen bleek dat de initiatiefnemers hun plannen financieel niet rond kre gen. Landschap Ook aan het idee van Hoondert zitten waarschijnlijk enige ha ken en ogen. vermoedt Van Win gerden. Het feit dat de Zak van Zuid-Beveland voor een groot gedeelte door de provincie als Waardevol Cultuurlandschap (WCL) is bestempeld, zou er een van kunnen zijn. Het havenpro ject is weliswaar buitendijks en dus ook net buiten de WCL-zone gesitueerd, maar een apparte mentengebouw zou mogelijk wel afbreuk doen aan het cul tuurlandschap. Geen van de betrokken partijen wil daar in dit stadium over filo soferen, ook niet gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra (ruimtelij ke ordening) „Het lijkt mij niet van behoorlijk bestuur getuigen als ik daar nu op zou reageren. Eerst moet maar eens blijken of b en w van Borsele eigenlijk wel iets dergelijks met de veerhaven van plan zijn." van een medewerkster MIDDELBURG - De economi sche politierechter in Middel burg heeft de 54-jarige eigenaar van een kwekerij in Middelburg tot een boete van 1050 gulden veroordeeld omdat hij bij een controle in februari zeven ver boden bestrijdingsmiddelen in zijn magazijn had. De controles vonden plaats na een actie waarbij bedrijven in de agrari sche sector middelen waarvan de toelating was ingetrokken gratis bij een depot voor che misch afval konden inleveren. De Middelburger voerde aan dat hij zijn voorraad had nagekeken aan de hand van een lijst die in zijn vakblad was gepubliceerd. Alle verlopen produkten die daarin vermeld waren had hij uit de schappen gehaald. Daarbij had hij er een aantal over het hoofd gezien die al tien jaar of langer van de lijst van toege stane middelen geschrapt wa ren. Milieu-officier van justitie mr A. de Lange vond het niet verwon derlijk dat bestrijdingsmiddelen die al zo lang uit de roulatie wa ren niet meer in de lijst opgeno men waren. Hij wees de Middel burger erop dat de gemeente in de aanschrijving over de actie had geadviseerd in geval van twijfel contact op te nemen met de AID. de inspectiedienst van landbouw en visserij. Dat was niet gebeurd, „U moet zich er nog maar eens in verdiepen", ad viseerde De Lange. Zijn eis was 1200 gulden boete, maar rechter mr A. L. R. Melens hield het bij het bedrag dat eerder als schik king door het OM was aangebo den. Ook een 59-jarige Vlissingse boer had tijdens de campagne niet al zijn verboden landbouw gif ingeleverd. Hij zei dat de zes middelen waarvoor hij 20 ja nuari werd geverbaliseerd niet in de brief genoemd waren. De Lange wees hem erop dat daarin alleen maar enkele voorbeelden van vervallen middelen aange haald waren. Bovendien had de man zich op voorlichtingsbij eenkomsten in geval van twijfel kunnen laten bijpraten. Roosje De Vlissinger zei dat hij bij zijn handelaar in bestrijdingsmidde len had geïnformeerd, maar die zou zelf niet goed op de hoogte zijn geweest Hij voerde aan dat hij zijn gewassen altijd door een loonwerker liet bespuiten. „Wat ik in huis had was voor zomaar eens een roosje, te spuiten", was zijn verweer. De man werd con form de eis veroordeeld tot dui zend gulden boete waarvan de helft voorwaardelijk. Een 68-jarige rustende boer uit Oud-Vossemeer kreeg 250 gul den boete omdat er twee bestrij dingsmiddelen op zijn voorma lige bedrijf werden gevonden die niet in een behoorlijke opslag plaats waren opgeborgen. Om dat de gebouwen zijn eigendom waren was hij toch verantwoor delijk voor het spul. Hij had een schikking van 500 gulden niet betaald, maar omdat de man geen bedrijf meer voerde kreeg hij als privépersoon de helft van dit bedrag opgelegd. Informatiedag over roefelen van onze verslaggever MIDDELBURG - Impuls-Zee land, een steunorganisatie voor welzijnswerk in de provincie, houdt donderdag 29 september een informatiebijeenkomst over roefelen. Tijdens de Natio nale Roefeldag, die dit jaar in juni werd gehouden, kunnen kinderen van zes tot en met twaalf jaar een kijkje nemen in bedrijven en instellingen die daarvoor speciaal hun deuren open zetten. In Zeeland nam dit jaar, lot verdriet van Impuls- Zeeland, alleen de gemeente Tholen deel aan de activiteiten. Om meer gemeenten te interes seren houdt de steunorganisatie in Middelburg een bijeenkomst waar deskundigen een toelich ting geven op roefelen. Aanwe zig zijn onder anderen vertegen woordigers van het Nationaal Jeugd Fonds Jantje Beton, de instelling die het initiatief nam tot het roefelen en het Thoolse Jeugd- en Jongerenwerk. De in formatiebijeenkomst is toegan kelijk voor vrijwilligers en be roepskrachten in jeugd- en jon gerenwerk. belangstellenden die informatie zoeken over Roefel- dagactiviteiten en gemeenten die behoefte hebben aan een toe lichting over opzet en uitvoering van de activiteiten. slot van pagina 9 zes extra formatieplaatsen krijgt toebedeeld na vestiging van een azc. In het begin zijn die extra politiemensen er ook wel geweest, weet C. A. Hoorweg die namens de raad het woord voer de. „Maar door bezuinigingen en reorganisaties is dat aantal steeds verder afgenomen. Daar door is de politiezorg momenteel onvoldoende geregeld en ge waarborgd." Onveiligheid In de motie eisten de vier fractie voorzitters 'onverkorte nale ving' van het contract. Vooral nu ze steeds vaker worden gecon fronteerd met opmerkingen van bewoners over 'toegenomen on veiligheid'. Hoorweg: „De eerste anderhalf jaar na ingebruik name van het azc waren er nau welijks problemen. Maar de laat ste maanden gebeuren er veel criminele zaken waarbij bewo ners van het centrum zijn be trokken! Zo waren er winkeldief stallen. autokraken en inbra ken. We moeten dus helaas vast stellen dat er momenteel meer kaf onder het koren zit dan in het begin. Dat is bijzonder spijtig, zeker voor asielzoekers die zich wel normaal gedragen." Daarnaast zou door de huidige problematiek 'een verkeerde tendens' in de gemeente ont staan. Hoorweg: „Het draagvlak voor het asielzoekerscentrum is behoorlijk tanende. We moeten trachten die tendens om te bui gen. Wellicht lukt dat door de komst van extra politiemensen. Met meer surveillances kan ho pelijk veel ellende worden voor komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 45