Plan flaneerboulevard in Brouw Bevrijdingsfeest in het luchtruim Waardering voor informatieproject ouderen Schouwen Rijkssubsidie voor uitbreiding Steelant Cultureel centrum haalt het nèt in raad Jongenskoren treden op in kader jubileun Zeeuwse Koorschool Ouderenpartij wil voor fris geluid zorgen in Tholen streek Raadslid Van der Meide: ,,Drie miljoen hebben we zo bij elkaar" DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - De nieu we jachthaven in Brouwersha ven zou een 'gezellige flaneer boulevard' kunnen zijn, vindt SGP/RPF/GPV-raadslid P. van der Meide. Om dat te bereiken, zou bijvoorbeeld een aparte ha ven moeten worden gegraven voor bedrijfsactiviteiten en dient een aantal wegen te wor den verlegd. Om het ambitieuze project financieel haalbaar te maken, presenteert Van de Mei de plannen voor woningbouw en verdubbeling van het aantal passantenligplaatsen. „Mijn plannen klinken groot en duur maar ik weet zeker dal we drie miljoen gulden zo bij elkaar hebben." Twee jaar geleden heeft de ge meente Brouwershaven het be stemmingsplan Brouwershaven Kom vastgesteld waarin is be paald dat de nieuwe jachthaven aantrekkelijker moet worden gemaakt voor fietsers en voet gangers. Tot nu to heeft het col lege geen concrete stappen in die richting ondernomen, vindt Van der Meide en daarom neemt hij zelf het heft in handen. „Als iemand anders het niet doet, doe ik het zelf." In een nota signaleert hij diverse verkeersknelpunten in het ge bied rond de nieuwe jachthaven. Zo zou door de scherpe bocht bij het Tonnenmagazijn de situatie levensgevaarlijk zijn voor fiet sers. Om dat aan te pakken, zou de daar gevestigde jachtwerf Kesteloo moeten worden gesa neerd. De vrijkomende ruimte kan worden benut voor wandel-, parkeer- en verkeersvoorzienin- Rijverbod voor drankrijder CLINGE/OOSTBURG - Een 40- jarige inwoner van Clinge werd in de nacht van zondag op maan dag kort na middernacht aange houden bij een alcoholcontrole op de Woestijnestraat in Nieuw- Namen. De man had twee keer zoveel alcohol gedronken als wettelijk is toegestaan en kreeg daarom een rijverbod van twee uur opgelegd. Diezelfde nacht hield de politie op Rijksweg 58 in Oostburg een 31-jarige automo bilist uit het Belgische Knesse- lare aan die met een promillage van circa 0,7 achter het stuur zat. De man kreeg een boete van 320 gulden. gen. Ook de botenloodsen van Van Ast aan de Oude Schouwse Dijk dienen volgens Van der Meide te worden verplaatst. Daardoor wordt reconstructie van de Noorddijk, Grachtweg en Krom wal mogelijk. Bedrijfsactiviteiten Voorts zou voor bedrijfsactivi teiten een aparte haven kunnen worden gegraven. Van der Meide noemt als mogelijkheid een doorbraak van de Grevelingen- Milieuzorg bij jachtbedrijf voorkomt boete voor olielek van een medewerkster MIDDELBURG - Een water sportbedrijf bij de jachthaven Den Osse bij Scharendijke stond maandag terecht voor de economische politierechter in Middelburg omdat er vorig jaar september wat hydraulische olie in het water was gelekt. De olie was afkomstig uit een kraan, waarmee jachten in en uit het water worden getakeld. De lekken zaten in de poten van de kraan. De lekkende olie werd opgevangen met doeken, die om de poten gewikkeld waren. Een vertegenwoordiger van het bedrijf voerde op de zitting aan dat er heel weinig olie in het op pervlaktewater was gelopen. Doordat het hard regende waren de doeken doordrenkt geraakt en sijpelde er wat olie mee het water in. Hij meldde dat er een nieuwe kraan in aanbouw is. die de oude per 1 januari gaat ver vangen. Hij zei dat hij intussen samen met een medewerker een milieu cursus heeft gevolgd en dat er voor de kraan nu biologisch af breekbare hydrauliekolie wordt gebruikt. Deze is vier gulden per liter duurder dan het normale produkt, wat op de 600 liter die voor de kraan nodig is een flinke extra kostenpost betekent. Milieu-officier van justitie mr A. de Lange was zeer ingenomen met het feit dat het bedrijf druk werkt aan milieumaatregelen en eiste daarom een geheel voor waardelijke boete van 1200 gul den voor de lekkage. De econo mische politierechter vonniste conform de eis. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE-Hoewel sommige ouderen het gevoel hadden te worden 'gebombardeerd' met informatie, hebben de meesten het project 'Voorlichting aan ouderen op Schouwen-Duive- land' positief gewaardeerd. Voorts zou de samenwerking tussen de verschillende zorgin stellingen de afgelopen periode fors zijn toegenomen. Coordina tor Bert Geleijnse zei maandag bij de presentatie van de eva luatie 'tevreden' te zijn. „Op een paar onderdelen na is alles pri ma verlopen." Het project is van 1990 tot 1994 op Schouwen-Duiveland uitge voerd en had vooral als doel het bereik en effect van voorlichting aan ouderen te vergroten. Voorts moest er meer samen hang en samenwerking worden bereikt tussen de zorginstellin gen. De onderwerpen die de af gelopen periode aan bod zijn ge komen, zijn: financiën, huisves ting, gezondheid en zorg- en dienstverlening. Door middel van folders, bijeenkomsten én artikelen in kranten werden ou deren hierover themagericht geïnformeerd. De uitvoering van het plan heeft 21.000 gulden ge kost. Opsparen Terugkijkend op het project vindt Geleijnse dat er wat al te ambitieus te werk is gegaan. ZIERIKZEE Optreden - De voormalige achtergrondzangeressen van Herman Brood, de Bombitas, geven zaterdag 17 september een optreden in Brogum in Zie rikzee Het wordt een 'unplug ged' concert, dus akoestisch. De twee dames en één heer vertol ken nummers van onder meer Iggy Pop. Crowded House en Tom Petty. Het optreden begint om 23.00 uur. de zaal gaat een uur eerder open. Alzheimerdag - In het ka der van de Wereld Alzheimer- dag. woensdag 21 september, biedt de werkgroep Schouwen- Duiveland van Alzheimerver- eniging 'Rond de Schelde' men sen met deze ziekte een gezellige avond aan. De bijeenkomst vindt plaats in de Corneliastich- ting in Zierikzee en duurt van 19.30 uur tot 21.30 uur. Het Cocktail Combo' zorgt voor de muzikale omlijsting. Kraan vernield SLUISKIL - Een 43-jarige mede werker van een aannemersbe drijf uit Sluiskil ontdekte maan dagmorgen dat onbekenden in het weekeinde een kraan had den vernield die aan de Rijks weg N60 bij Hulst stond. De ruit van de cabine van de kraan was gebroken en verder waren er in de cabine verschillende dingen kapotgemaakt. De schade be draagt ongeveer 1500 gulden. dijk bij de Loswal. Daarvoor zou wel toestemming van het water schap moeten worden verkre- ren zouden aan de nieuwe jacht haven zuid zo'n twaalt luxe wo ningen kunnen worden ge bouwd. Ook kunnen huizen wor den gerealiseerd op het terrein waar nu de botenloods van Van Ast is gevestigd. Daarnaast moet volgens Van der Meide het aantal passantenplaatsen wor den verdubbeld en kunnen de In de nieuwe jachthaven in Brouwershaven raakt de wandelaar niet gauw uitgekeken. van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Ook als de fusie tussen de algemeen christelijke scholengemeenschap voor ma vo, havo en vwo Zeldenrustcol- lege en de rooms-katholieke vbo/mavo De Steelant in Ter- neuzen niet doorgaat, kan De Steelant rekenen op een extra bijdrage van het Rijk. De Stee lant heeft van het ministerie van Onderwijs toestemming ge kregen om het huidige te kleine pand aan de Katspolderlaan volgend jaar uit te breiden. De Steelant mag zich verheugen op een groeiend aantal leerlin- gen, vertelt directeur C. D. A. Vermeulen. Dit jaar stroomden er honderd nieuwe leerlingen in de brugklas. Het totale leerlin genaantal nam met dertig scho lieren toe. Daarmee ontstond het ruimtegebrek. Voor De Stee lant reden om uit te kijken naar andere huisvesting. De voormalige Willem Alexan- derschool aan de Edvard Grieg- hof stond al enige tijd leeg. Sinds het begin van dit schooljaar huurt De Steelant daarom twee leslokalen van deze oude school. De overige zes lokalen zijn niet in gebruik. „De voorziening is niet ideaal en daarom zeer tijdelijk", verzekert Vermeulen. „Het ligt niet in de lijn van de toekomst om dit ge bouw na de fusie te gaan gebrui ken als dépendance voor het Zeldenrustcollege om zo dichter bij Zeldenrust te zitten." Hij ver wacht dat de leerlingen alleen dit schooljaar voor hun lessen naar de Willem Alexanderschool moeten fietsen. Daarna is be kend of de fusie doorgaat of wan neer de mavo kan uitbreiden. „We wilden een enorme berg werk in te korte tijd verzetten. Dat is af en toe ten koste gegaan van de kwaliteit." Voorts heeft de organisatie zich verkeken op het enthousiasme van ouderen voor zogenaamde infopunten. Omdat de wekelijkse inloopuren waar ouderen terecht konden voor informatie over hulp- en dienstverlening nauwelijks wer den bezocht, zijn ze in juli 1993 opgeheven. Geleijnse: „We had den dat verkeerd ingeschat. Ou deren sparen hun vragen niet op om die vervolgens ergens te spuien." Uit de telefonische enquête die na afloop van het project onder 1550 55-plussers op Schouwen- Duiveland is gehouden, blijkt dat ouderen de geboden infor matie begrijpelijk en interessant vonden. Daarnaast waren oude ren van mening dat er ook vol doende voorlichting is gegeven. De meeste informatie werd ge haald uit de speciale themapagi na's in de Zierikzeesche Nieuws bode. Het minst bleken ouderen gecharmeerd van folders. Dit kan volgens Geleijnse te maken hebben met de weinig strategi sche plaatsen waar de rekken zijn geplaatst. „Daardoor zijn ouderen misschien onvoldoende met de speciale folders in aanra king gekomen." Toekomst Om de ingezette lijn in de toe komst voort te zetten pleit Ge leijnse voor voortdurende actua lisatie van folders en brochures, meer samenwerking met oude- renorganisaties en om de ver antwoordelijkheid en coördina tie van de voorlichting bij één in stelling te leggen. Voorts moet er meer aandacht worden besteed aan het creeren van persoonlijke contacten tussen oudere en 'in termediair', bijvoorbeeld de huisarts. Geleijnse: „We hebben misschien wat te veel de nadruk gelegd op massamediale com municatie. Maar daardoor is het project wel goed onder de aan dacht gebracht." van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Een krappe meerderheid van de Westerschouwse gemeenteraad stond maandagavond positief tegenover het initiatief van kunstenaar Jan van Munstèr, die bij zijn boerderij aan de BRUINISSE Rommelmarkt - In verzor gingstehuis In 't Opper in Brui- nisse wordt woensdag 5 oktober een rommelmarkt gehouden. Naast een hapje en een drankje worden onder meer kadootjes en handwerkartikelen verkocht. Voor de jeugd zijn er diverse spelletjes. De markt duurt van 14.00 tot 17.00 uur van 17.00 tot 20.00 uur Rampweg in Renesse een cultu reel centrum wil bouwen. In twee betonnen gebouwtjes in de vorm van een plus en een min zullen kunstenaars aan het werk zijn en daarnaast exposi ties worden gehouden. „Een dergelijke voorziening is nieuw in de gemeente en moet dus worden gestimuleerd", vond CDA'er A. J. Padmos. Omdat het genoemde perceel momenteel de bestemming 'a- grarische doeleinden' heeft, zal de gemeente Westerschouwen op korte termijn een zogenaam de artikel 19-procedure tot wijzi ging van het bestemmingsplan in gang zetten. Tegenstanders (VVD en SGP/RPF) vrezen voor ongewenste precedentwerking. „Als we hieraan medewerking verlenen, vrees ik voor grote pro blemen in de toekomst", aldus VVD-wethouder C. W Veer- hoek. „Straks komt er iemand die een speeltuin of een museum in zijn tuin wil bouwen. Dan kan ik geen nee verkopen." Partijgenoot A. M. Verseput be toogde dat een dergelijke aan vraag niet emotioneel beoor deeld moest worden. „Je moet het zuiver bestemmingsplanma- Concert Euterpe gaat niet door SINT MAARTENSDIJK - Het Marktconcert van de muziek vereniging Euterpe, op zaterdag 17 september in Sint Maartens dijk, is afgelast. Daarvoor in de plaats nodigt de vereniging het publiek uit om die dag een kijkje te nemen bij de repetitie in re creatiecentrum Haestinge. Van af 19.00 uur wordt er gespeeld. Bezoekers kunnen daarbij uitleg krijgen over allerlei aspecten van het musiceren. tarieven van de haven worden verhoogd. „Op deze manier hoeft de burger van Brouwers haven niet extra te worden be last." van onze verslaggever GOES - De nationale federatie Pueri Cantores houdt het ko mend weekeinde in Goes haar landelijk congres. Er treedt dan een groot aantal jongenskoren aan. alsmede het Antwerps Ka thedraalkoor, dat traditioneel goede banden heeft met de Ne derlandse federatie. De organi satie is in handen van de Zeeuwse Koorschool, die uit pakt in het kader van haar veer tigjarig bestaan. Zaterdagavond worden ver schillende Eucharistievieringen muzikaal verzorgd en/of concer ten gegeven in kerken in Goes, Vlissingen, Zierikzee en de dor pen rondom Goes. Op zondag 18 september begint om 11.00 uur de Pontificale Hoogmis, met de voorzitter van het Curatorium van de Stichting Zeeuwse Koor school. mgr Bar Deze Hoogmis wordt uitgezonden door de KRO-radio. Deelnemers De aan het congres deelnemen de koren zijn de Koorschool van de Kathedrale basiliek St. Bavo uit Haarlem, Koorschool St. Vi tus uit Hilversum, het Antwerps Kathedraalkoor, Jongenskoor De Lentebloempjes uit Ma» ten. Jongenskoor Corde etj mo uit Nootdorp. Jonger^ Swolgen, De Zangers vd Frans uit Venray. het ZaansS genskoor en het jongeng van de Zeeuwse Koorschool leden worden ondergebracj Goes en wijde omgeving. Op programma van zaterdj september staat ook, om! uur, de ontvangst van de dei mende koren in het geboiw de Zeeuwse Koorschool, waj gezamenlijk gerepeteerd in de Maria Magdalenakerk voorbereiding op de Hoot van zondag. Om 14.00 uur den de koren dan ontval door het gemeentebestuui Goes, in het stadhuis. De fa geven daar voor burgema en wethouders een concert vooral profane muziek. Tijdens de hoogmis van ax zingen de koren onder m« vaste gezangen uit de Miss Pace van Bernard Bartelini ze Missa Pro Pace is spe voor dit congres gecompom Bij deze uitvoering wordt he gel bespeeld door de compu tevens organist van de Bas Sint Bavo in Haarlem. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever THOLEN - Mieke Schot, 54 jaar en lijsttrekker van het kersver se Algemeen Ouderen Verbond (AOV) op Tholen, slaat met haar vuist op tafel. „We zijn een jon ge, frisse partij! We willen de starheid doorbreken", klinkt het 1'erm. „Het is tegenwoordig allemaal maar praten, praten, praten in de politiek. Net zo lang tot ze het eens zijn. Ziet u nou nog het verschil tussen PvdA en WD? Nee toch? Ze praten elkaar allemaal naar de mond." De 54-jarige wil het anders doen, mocht ze een zetel bemachtigen in de gemeenteraad. En daar re kent ze toch wel op, bij de 9 no vember te houden verkiezingen op Tholen en Sint Philipsland, de gemeenten die per 1 januari '95 fuseren. „Zeshonderd stem men hebben we nodig. Bij de lan delijke verkiezingen kozen drie honderd Tholenaren AOV. Ge zien het ongekende succes van de partij, in één klap zes kamer zetels, moeten er nu wel een paar honderd stemmen bij kunnen komen." Ze straalt daadkracht uit, de in het stadje Tholen woonachtige aanvoerster van de vier kandi daten tellende lijst. In sneltrein vaart stampte de Anbo-mede- werkster de plaatselijke partij uit de grond. „Op tien augustus werd me dat gevraagd door de landelijke partijtop en op 24 au gustus hadden we de oprich tingsvergadering." Opstand Het belang van de partij? „Ou deren moeten ook in de raad ko men. Ze zijn jarenlang verwaar loosd, maar komen nu in op stand." Reden van die rebellie volgens Schot: twaalf procent koopkrachtverlies voor ouderen sinds 1980, veroorzaakt door be vriezing van de AOW. hogere prijzen en meer eigen bijdragen in de gezondheidszorg. Met stemverheffing: „Terwijl de potjes voor bijzondere bijstand in vele gemeenten vol blijven, omdat de ouderen daar de weg niet in weten." Het is duidelijk: voor het AOV komen de ouderen op de eerste plaats. „Maar een belangenpar tij zijn we zeer zeker niet", waar schuwt Schot en ze somt een aantal grote maatschappelijke thema's op. Gokken, vreemdelingenbeleid en de renhoge' staatsschuld pass de revue. Allemaal probla die moeten worden aangepi zo vindt ze. „Of dat voor een meente als Tholen nou zo langrijk is? Wat dacht u vac pillenfabriek die ze hier wü bouwen bijvoorbeeld", doelend op plannen Bredanaar om een laborato: voor XTC-achtige 'pretpilla Tholen te beginnen. Het gaat de partij om be: van de leefbaarheid in de sa leving, die in de ogen van te hard en te oneerlijk w Om het tij te keren, wil zees ke politiek bedrijven, dicht de mensen, jong en oud. J de jongeren zijn de ouderen! de toekomst, daar knokken ook voor." Voorlichting moet er ken over de bijzondere bijstand de koopkracht voor oii mag niet verder dalen. E plaatselijk niveau: elke kern gezondheidscentrum en ei gen ziekenfondspost en mee stapplaatsen voor het oped vervoer. Hoe dit alles te bell „Tja... strenger controleren uitkeringen en subsidies voorbeeld. Dat levert al op." Verder wil ze daar no? al te veel op in gaan. Hetw zingsprogramma blijft sti;.' sloten op tafel liggen ..Dai- men we pas in oktober met campagne is nog niet be? nen." MIDDELBURG Noord-Ierland - De Mui burgse Raad van Kerken to samen met het IKV-Middelk tijdens de landelijke Vrc week (18 tot 25 september i thema-avond over Noord land. Joke van der Heider Jeugdwerk Amsterdam er.i ster van een jongerenkan? Noord-Ierland zal met ed kampdeelnemers vertellen; hun ervaringen. Ook wore: videofilm vertoond. De themabijeenkomst plaats op woensdag 21 sepa ber om 19.30 uur in eenza.ï; de Getuigeniskerk Adriaan Lauwereyszstraal Middelburg. tig beoordelen. En dan denk ik dat we Van Munster blij maken met een dode mus. Een dergelij ke wijziging van het bestem mingsplan is immers in strijd met het provinciaal beleid. Mid delburg zal er naar mijn idee dan ook geen medewerking aan ver lenen." SGP-RPF-woordvoer- der J. Roukema vreest bij uit voering van het plan vooral voor aantasting van de omgeving. „Twee grijze, uit beton opge trokken gebouwtjes horen niet in het landschap." CDA'er Padmos zei daarentegen graag zijn medewerking aan het plan te willen geven. Uitvoering ervan zal naar zijn mening lei den tot 'differentiatie van het toeristisch produkt'. Ook hij denkt wel dat een precedent ge schapen wordt, maar een vol gende aanvraag zal wel net zo 'u- niek' moeten zijn als dit plan. „Medewerking aan dit initiatief is dus alleszins aanvaardbaar." van onze verslaggever AXEL - Vliegtuigfanaten kunnen zaterdag 17 septem ber hun hart ophalen op het terrein van de Eerste Zeeuws-Vlaamse Aeroclub (EZAC) in Axel. De bevrijding van Axel vijftig jaar geleden wordt dan herdacht met de monstratievluchten over Zeeuwsch-Vlaanderen van onder meer Spitfires, Mus tangs en B-25's, paradrop pings en tal van andere activi teiten. Instructeur Henk van de Heij den van de EZAC legt uit dat het programma voor het be vrijdingsfeest op het Smit- schorre-terrein in twee 'Memo rial Flights' en een demonstra tiemiddag met parachute springers, oorlogsvliegtuigen, zweefvliegers en andere at tracties uiteenvalt. „De her denkingsdag begint rond het middaguur met een vlucht van vijf historische vliegtui gen van het Landuyt Team "uit Kortrijk over heel Zeeuwsch- Vlaanderen", zegt Van de Heij den. „Deze vlucht duurt onge veer een uur en daarna kun nen de bezoekers op het Smit- schorre-terrein terecht voor het hoofdprogramma." Oldtimers Burgemeester W. J. de Graaf van Axel geeft om 14.45 uur het startsein voor het ope ningsprogramma. Daarna ver zorgt de EZAC een zweefvlieg- demonstratie en vervolgens is Met demonstraties van oorlogsvliegtuigen als deze Mitchell B-25 wordt zaterdag in Axel de be vrijding herdacht. fotoCoertMunk het Landuyt Team uit Kort rijk aan de beurt om een show te verzorgen met een Stear- man uit 1946, een Tiger-Moth uit 1939 en diverse andere old timers uit de Tweede Wereld oorlog. Vier F-16 gevechts vliegtuigen van de Koninklij ke Luchtmacht maken van 15.15 tot 15.30 uur een forma- tievlucht en om 15.30 uur geeft Terneuzenaar Leen Jansen een demonstratie met een mo torzwever HB-23. Daarna vertonen oldtimers uit het Vliegend Museum uit Sep- pe hun kunsten en om 16.15 uur kunnen de toeschouwers getuige zijn van een een para dropping met 74 parachutis ten. „De oorlogsvliegtuigen Mitchell B-25. Mustang P-51 en Spitfire MK732 zullen het durende show afsluiten", zegt Van de Heijden. „De Victory Roll zal daarbij niet ontbre ken. Overmoedige jachtvlie- gers stonden er immers om be kend dat ze vlak voor een lan ding, vaak tegen de zin van hun commandanten, met de Victory Roll aangaven dat zij één of meerdere overwinnin gen in de lucht hadden be haald op de vijand." De Tlioolse lijsttrekker van het Algemeen Ouderen Verbond Mieke Schot: „Jongeren zijn de ouderen van de toekom»- knokken we ook voor." foto Pieter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 44