Goes pleit voor toezichthouders Slagersfamilie De Waard 100 jaar actief in Yerseke Bevrijdingsfeest in het luchtruim 5 Jongenskoren treden op in kader jubileun Zeeuwse Koorschoo Waardering voor informatieproject ouderen Schouwen Ouderenpartij wil voor fris geluid zorgen in Tholen streek Beroep op Oosterscheldegemeenten om stadswachtenin te schakelen DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 van onze verslaggever GOES - De Goese burgemeester drs D. J. van der Zaag doet een dringend beroep op de gemeen ten in het Oosterscheldebekken om alsnog aan te haken bij het toezichthoudersproject. In de regio maken voorlopig alleen Goes en Kapelle gebruik van toezichthouders, voorheen stadswachten. Westerschou- wen twijfelt nog tussen aanslui ting of de opzet van een eigen variant. Van der Zaag vindt de basis voor het Project Werk in Bewaking Zeeland nu te smal. BRUIN IS SE Rommelmarkt - In verzor gingstehuis In 't Opper in Brui- nisse wordt woensdag 5 oktober een rommelmarkt gehouden. Voor de jeugd zijn er diverse spelletjes. De markt duurt van 14.00 tot 17.00 uur en van 17.00 tot 20.00 uur. Rijverbod voor drankrijder CLINGE/OOSTBURG - Een 40- jarige inwoner van Clinge werd in de nacht van zondag op maan dag kort na middernacht aange houden bij een alcoholcontrole op de Woestijnestraat in Nieuw- Namen. De man had twee keer zoveel alcohol gedronken als wettelijk is toegestaan en kreeg daarom een rijverbod van twee uur opgelegd. Diezelfde nacht hield de politie op Rijksweg 58 in Oostburg een 31-jarige automo bilist uit het Belgische Knesse- lare aan die met een promillage van circa 0,7 achter het stuur zat. De man kreeg een boete van 320 gulden. Concert Euterpe gaat niet door SINT MAARTENSDIJK - Het Marktconcert van de muziek vereniging Euterpe, op zaterdag 17 september in Sint Maartens dijk. is afgelast. Daarvoor in de plaats nodigt de vereniging het publiek uit om die dag een kijkje te nemen bij de repetitie in re creatiecentrum Haestinge. Van af 19.00 uur wordt er gespeeld. Bezoekers kunnen daarbij uitleg krijgen over allerlei aspecten van het musiceren. „De overige gemeenten doen niet mee, da*s jammer, want het financiële en maatschappelijke draagvlak zou alleen maar gro ter worden." De burgemeester deed zijn op roep maandag in Goes tijdens het begin van het project in het politiedistrict Oosterschelde bekken. Hij kan zich niet voor stellen dat toezicht en bewaking niet noodzakelijk zou zijn op Tholen, Schouwen-Duiveland en in andere Bevelandse ge meenten. Goes en Kapelle be- Milieuzorg bij jachtbedrijf voorkomt boete voor olielek MIDDELBURG - Een water sportbedrijf bij de jachthaven Den Osse bij Scharendijke stond maandag terecht voor de economische politierechter in Middelburg omdat er vorig jaar september wat hydraulische olie in het water was gelekt. De olie was afkomstig uit een kraan, waarmee jachten in en uit het water worden getakeld. De lekken zaten in de poten van de kraan. De lekkende olie werd opgevangen met doeken, die om de poten gewikkeld waren. Een vertegenwoordiger van het bedrijf voerde op de zitting aan dat er heel weinig olie in het op pervlaktewater was gelopen. Doordat het hard regende waren de doeken doordrenkt geraakt en sijpelde er wat olie mee het water in. Hij meldde dat er een nieuwe kraan in aanbouw is. die de oude per 1 januari gaat ver vangen. Hij zei dat hij intussen samen met een medewerker een milieu cursus heeft gevolgd en dat er voor de kraan nu biologisch af breekbare hydrauliekolie wordt gebruikt. Deze is vier gulden per liter duurder dan het normale produkt, wat op de 600 liter die voor de kraan nodig is een flinke extra kostenpost betekent. Milieu-officier van justitie mr A. de Lange was zeer ingenomen met het feit dat het bedrijf druk werkt aan milieumaatregelen en eiste daarom een geheel voor waardelijke boete van 1200 gul den voor de lekkage. De econo mische politierechter vonniste conform de eis. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Hoewel sommige ouderen het gevoel hadden te worden 'gebombardeerd' met informatie, hebben de meesten het project 'Voorlichting aan ouderen op Schouwen-Duive land' positief gewaardeerd. Voorts zou de samenwerking tussen de verschillende zorgin stellingen de afgelopen periode fors zijn toegenomen. Coördina tor Bert Geleijnse zei maandag bij de presentatie van de eva luatie 'tevreden' te zijn. „Op een paar onderdelen na is alles pri ma verlopen." Het project is van 1990 tot 1994 op Schouwen-Duiveland uitge voerd en had vooral als doel het bereik en effect van voorlichting aan ouderen te vergroten. Voorts moest er meer samen hang en samenwerking worden bereikt tussen de zorginstellin gen. De onderwerpen die de af gelopen periode aan bod zijn ge komen, zijn: financiën, huisves ting. gezondheid en zorg- en dienstverlening. Door middel van folders, bijeenkomsten e'n artikelen in kranten werden ou deren hierover themagericht geïnformeerd. De uitvoering van het plan heeft 21.000 gulden ge kost. Opsparen Terugkijkend op het project vindt Geleijnse dat er wat al te ambitieus te werk is gegaan. ZIERIKZEE Optreden De voormalige achtergrondzangeressen van Herman Brood, de Bombitas, geven zaterdag 17 september een optreden in Brogum in Zie- rikzee. Het wordt een 'unplug ged' concert, dus akoestisch. De twee dames en één heer vertol ken nummers van onder meer Iggy Pop. Crowded House en Tom Petty. Het optreden begint om 23.00 uur. de zaal gaat een uur eerder open. Alzheimerdag - In het ka der van de Wereld Alzheimer dag, woensdag 21 september, biedt de werkgroep Schouwen- Duiveland van Alzheimerver- eniging 'Rond de Schelde' men sen met deze ziekte een gezellige avond aan. De bijeenkomst vindt plaats in de Corneliastich- ting in Zierikzee en duurt van 19.30 uur tot 21.30 uur. Het 'Cocktail Combo' zorgt voor de muzikale omlijsting. schikken over negen toezicht houders, die net hun theoreti sche opleiding hebben afgerond. Vanaf vandaag (dinsdag) sur veilleren ze op straat. Hun uit valsbasis is een door de deelne mers zelf opgeknapt kantoor aan de Nieuwstraat. in Goes. Burgemeester Van der Zaag ont hulde maandag het naambord van het project. Het vervolg op het stadswach tenproject slaat twee vliegen in één klap. De toezichthouders kunnen door hun aanwezigheid criminaliteit en vandalisme voorkomen of op straat een vraagbaak zijn voor burgers. Daarnaast gaat het om een werkervaringsproject. De gese lecteerde deelnemers zijn lang durig werkloos. Door hun oplei ding als beveiligingsbeambte krijgen ze uitzicht op een vaste baan. De garantie dat ze na een jaar daadwerkelijk aan de slag raken, is groter dan bij het vori ge project. De Nederlandse Vei ligheidsdienst neemt 24 van de 36 Zeeuwse toezichthouders per 1 januari 1996 in vaste dienst. Gekozen is voor de term toe zichthouder. omdat de nieuwe surveillanten niet puur in de stad Goes werkzaam zullen zijn. nu ook Kapelle meedoet. Behal ve het werkterrein is ook de in zetbaarheid van de toezichthou ders uitgebreid. Deden de stads wachten alleen tijdens winkeltij den hun ronde, nu kan ook 's avonds en in de weekeinden een beroep worden gedaan op de toezichthouders. Naast surveil lances in winkelstraten, behoort de bewaking van scholen, na tuurgebieden. industrieterrei nen en woonwijken (De Spinne in de Goese Polder) -tot het ta kenpakket. De burgemeester vatte het effect van de toezichthouders hand zaam samen: „Meer veiligheid op straat." Politieman H. Rado- jewski in het district Ooster scheldebekken en contactper soon tussen het project Werk in Bewaking en de politie legde daarbij de vinger op de zere plek: ,,De komst van de toezichthou ders toont aan dat de politie steeds verder van haar basis taak is komen te staan." ..We wilden een enorme berg werk in te korte tijd verzetten. Dat is af en toe ten koste gegaan van de kwaliteit." Voorts heeft de organisatie zich verkeken op het enthousiasme van ouderen voor zogenaamde infopunten. Omdat de wekelijkse inloopuren waar ouderen terecht konden voor informatie over hulp- en dienstverlening nauwelijks wer den bezocht, zijn ze in juli 1993 opgeheven. Geleijnse: ,,We had den dat verkeerd ingeschat. Ou deren sparen hun vragen niet op om die vervolgens ergens te spuien." Uit de telefonische enquête die na afloop van het project onder 1550 55-plussers op Schouwen- Duiveland is gehouden, blijkt dat ouderen de geboden infor matie begrijpelijk en interessant vonden. Daarnaast waren oude ren van mening dat er ook vol doende voorlichting is gegeven. De meeste informatie werd ge haald uit de speciale themapagi na's in de Zierikzeesche Nieuws bode. Het minst bleken ouderen gecharmeerd van folders. Dit kan volgens Geleijnse te maken hebben met de weinig strategi sche plaatsen waar de rekken zijn geplaatst. „Daardoor zijn ouderen misschien onvoldoende met de speciale folders in aanra king gekomen." Om de ingezette lijn in de toe komst voort te zetten pleit Ge leijnse voor voortdurende actua lisatie van folders en brochures, meer samenwerking met oude- renorganisaties en om de ver antwoordelijkheid en coördina tie van de voorlichting bij één in stelling te leggen. Voorts moet er meer aandacht worden besteed aan het creëren van persoonlijke contacten tussen oudere en 'in termediair', bijvoorbeeld de huisarts. Geleijnse: „We hebben misschien wat te veel de nadruk gelegd op massamediale com municatie. Maar daardoor is het project wel goed onder de aan dacht gebracht." OUD-VOSSEMEER Wijk vereniging - Bewo ners van de Molenstraat in Oud- Vossemeer willen een wijkvere- ning oprichten voor de straat. Enthousiast geworden door de barbecue-avond van een aantal weken geleden, willen de bewo ners meer activiteiten op touw zetten. Het bestuur van de nieu we vereniging zal op vrijdag 14 oktober worden gekozen tijdens een bingo-avond in dorpshuis De Vossenkuil. De bijeenkomst begint, om 19.30 uur. ,,Op m'n negende stak ik m'n eerste varken van onze verslaggever Frank Balkenende YERSEKE - Vader De Waard: „Op de slagersvakschool le ren ze hèt niet meer hè. Een slager die niet eens kan uitbe nen, tjsonge, tsjonge..." Zoon De Waard: „Het zijn geen slagers, maar vleesver kopers. Want zo gaat dat te genwoordig: je karbonaatjes worden thuis bezorgd op een schaaltje en dat mik je dan, hup, zo de vitrine in." Aan de Lepelstraat in Yerseke wordt dus zelf geslacht. Want zo deed voorvader Marinus de Waard het toen hij zich 13 sep tember 1894 als slager vestig de. En zo doen zijn nazaten het nog steeds, al is er in een eeuw wel wat veranderd. „De osse- haas is tegenwoordig het eerst op en de benen kun je weggooien." Elke maandagmorgen binden zoon Bram de Waard (35), de vierde telg in het slagersge slacht, en vader Marinus (70) de schort voor om een rund en een paar varkens te vellen en in hanteerbare plakjes te snij den. Achter de winkel aan de Lepelstraat voltrekt zich meestentijds het volgende ri tueel: de boer die het rund le vert. houdt het in toom via een aan de neusring bevestigd touw, moeder Jannie ontfermt zich over een om de nek gebon den touw, zoon Bram staat ge reed met het schietmasker. Als Bram andermaal zijn schietvaardigheid heeft gede monstreerd, geeft Marinus de neksteek. Luguber? „Ach, op m'n negen de stak ik mijn eerste varken", doet Marinus nuchter. „Dage lijks werden voor mijn ogen dieren doodgemaakt, ik was eraan gewend." Bram herin nert zich zijn eerst slacht als 'een wat vreemde gebeurte nis'. „Maar een slager kan geen medelijden hebben, het is je werk. al geeft dat soms wel eens de nodige opwinding." Zoals in '88 toen een stier uit het slachthuis ontsnapte en vervolgens het kantoor van een aangrenzende textielzaak binnenstormde. Marinus: „Ik stond buiten en die stier sprong dwars door een ruit op me af; omdat-ie op het kozijn bleef hangen, kon ik 'm net op tijd afschieten." Slagersfamilie De Waard zweert nog altijd bij zelf geslacht vee. Op de achtergrond Marinus met zijn vrouw, op de voorgrond Bram en tussen hen in het winkelmeisje Monique, foto Pieter Honhoff Bram is in 1979 in de zaak ge komen en daarmee was de op volging van Marinus veilig ge steld. De laatste verleent nu nog hand- en spandiensten, vooral bij de maandagse slacht. Hij heeft het slagersbe- drijf drastisch zien verande ren. „Spek, ham, een rook- worstje, dan had je het vroeger wel gehad. Half de jaren vijftig, toen onze jongens in Indone sië zaten, kwam de bami, de nasi, de erwten- en uiensoep. En wat maak je nu Bram? Van die kip Napoli en dat Chinese spul. Ko You Luk of zo." Bram: „De worstmakerij is ook enorm uitgebreid met pa tés, chorizo, Hongaarse kol- basz. Zeeland is helaas geen worstland, dan moetje in Lim burg zijn. Maar de worst, da's mijn liefhebberij." Vader onderstreept dat door fijntjes te wijzen op de prijzen- kast: de vergulde medailles in de etalage. „Met zijn snijworst heeft hij de gouden plak ge haald op de Slavakto; hij heelt nog wel tien, twaalf prijzen ge wonnen." Een andere omwenteling is de milieuwetgeving. De enige be moeial die Marinus de Waard over de vloer kreeg, was de keurmeester. Nu staan er re gelmatig ambtenaren in het slachthuis, dan weer voor het milieu, dan weer voor de hy giëne. Bram. zuchtend: „We zijn bezig met de milieuver gunning. De investeringen zijn hoog. Vetvangers, een contro leputje, leidingen, nog eens een controleputje. En dan moet er weer een knopje ko men. datje met je knie kan be dienen. want met je handen mag dat niet meer. Kijk, bij die koelceldeur zit een houtkleu- rig stripje, dat moet per se wit worden. Die ambtenaren we ten echt niet meer wat ze moe ten verzinnen.'.' .uxeprodukt Toch, het blijft een mooi am bacht. „Jawel meneer, een am bacht." Want de slachtende slager sterft uit. Vroeger telde Yerseke er zeven, nu nog twee Terwijl veel meer mensen zich vlees kunnen veroorloven. Het luxeprodukt van weleer is be reikbaar voor bijna iedereen. „De ossehaas is altijd het eer ste op. En smeekten ze in de oorlog om een beetje vet, nu moet je het allemaal weggooi en. We ontvliezen al ons vlees, want een randje vet. da's zo wat vergif." De klant is kies keuriger, wil kwaliteit. Daar om betrekken de De Waards hun dieren bij leveranciers in de buurt. „Beesten kunnen lang reizen per vrachtauto slecht verdragen, 'tls net als je zonder training een wedstrijd je voetbalt, dan verga je ook van de spierpijn." Trots op hun professie, houdt de familie De Waard ter gele genheid van het honderdjarig jubileum zaterdag van 17 tot 19 uur een receptie in zaal No- let, naast de slagerij. Marinus: „Je moet toch wat doen voor je klanten." Bram: „Zeker, voor het fat soen." van onze verslaggever GOES - De nationale federatie Pueri Cantores houdt het ko mend weekeinde in Goes haar landelijk congres. Er treedt dan een groot aantal jongenskoren aan, alsmede het Antwerps Ka thedraalkoor, dat traditioneel goede banden heeft met de Ne derlandse federatie. De organi satie is in handen van de Zeeuwse Koorschool, die uit pakt in het kader van haar veer tigjarig bestaan. Zaterdagavond worden ver schillende Eucharistievieringen muzikaal verzorgd en/of concer ten gegeven in kerken in Goes, Vlissingen, Zierikzee en de dor pen rondom Goes. Op zondag 18 september begint om 11.00 uur de Pontificale Hoogmis, met de voorzitter van het Curatorium van de Stichting Zeeuwse Koor school. mgr Bar. Deze Hoogmis wordt uitgezonden door de KRO-radio. Deelnemers De aan het congres deelnemen de koren zijn de Koorschool van de Kathedrale basiliek St. Bavo uit Haarlem, Koorschool St. Vi tus uit Hilversum, het Antwerps Kathedraalkoor, Jongenskoor De Lentebloempjes uit M-. ten. Jongenskoor Cordee mo uit Nootdorp, Jonserj Swolgen. De Zangers va Frans uit Venray. het Zaar* genskoor en het jongerj van de Zeeuwse Koorschol leden worden ondergebra Goes en wijde omgeving, Op programma van zaterds september staat ook, om uur, de ontvangst van dedi mende koren in het gebom de Zeeuwse Koorschool,^ gezamenlijk gerepeteerd j in de Maria Magdalenakefl voorbereiding op de Hm van zondag. Om 14.00 um den de koren dan ontvs door het gemeen tebestuu- Goes, in het stadhuis. Des geven daar voor burgen* en wethouders een concen vooral profane muziek. Tijdens de hoogmis van m zingen de koren oncler n» vaste gezangen uit de Miss) Pace van Bernard Bartelml ze Missa Pro Pace is sps voor dit congres gecompoit Bij deze uitvoering wordt li? gel bespeeld door de compc tevens organist van de B Sint Bavo in Haarlem. van onze verslaggever THOLEN - Mieke Schot, 54 jaar en lijsttrekker van het kersver se Algemeen Ouderen Verbond (AOV) op Tholen, slaat met haar vuist op tafel. „We zijn een jon ge, frisse partij! We willen de starheid doorbreken", klinkt het ferm. „Het is tegenwoordig allemaal maar praten, praten, praten in de politiek. Net zo lang tot ze het eens zijn. Ziet u nou nog het verschil tussen PvdA en WD? Nee toch? Ze praten elkaar allemaal naar de mond." De 54-jarige wil het anders doen, mocht ze een zetel bemachtigen in de gemeenteraad. En daar re kent ze toch wel op, bij de 9 no vember te houden verkiezingen op Tholen en Sint Philipsland, de gemeenten die per 1 januari '95 fuseren. „Zeshonderd stem men hebben we nodig. Bij de lan delijke verkiezingen kozen drie honderd Tholenaren AOV. Ge zien het ongekende succes van de partij, in één klap zes kamer zetels, moeten er nu wel een paar honderd stemmen bij kunnen komen." Ze straalt daadkracht uit, de in het stadje Tholen woonachtige aanvoerster van de vier kandi daten tellende lijst. In sneltrein vaart stampte de Anbo-mede- werkster de plaatselijke partij uit de grond. „Op tien augustus werd me dat gevraagd door de landelijke partijtop en op 24 au gustus hadden we de oprich tingsvergadering. Opstand Het belang van de partij? „Ou deren moeten ook in de raad ko men. Ze zijn jarenlang verwaar loosd, maar komen nu in op stand." Reden van die rebellie volgens Schot: twaalf procent koopkrachtverlies voor ouderen sinds 1980. veroorzaakt door be vriezing van de AOW. hogere prijzen en meer eigen bijdragen in de gezondheidszorg. Met stemverheffing: „Terwijl de potjes voor bijzondere bijstand in vele gemeenten vol blijven, omdat de ouderen daar de weg niet in weten." Het is duidelijk: voor het AOV komen de ouderen op de eerste plaats. „Maar een belangenpar tij zijn we zeer zeker niet", waar schuwt Schot en ze somt een aantal grote maatschappelijke thema's op. Gokken, vreemdelingenbeleid en renhoge' staatsschuld pas de revue. Allemaal proble die moeten worden a zo vindt ze. „Of dat vooreè meente als Tholen nou zo langrijk is? Wat dacht u va pillenfabriek die ze hier ml bouwen bijvoorbeeld", zer, doelend op plannen van Bredanaar om een laboratai voor XTC-achtige 'pretpills Tholen te beginnen. Het gaat de partij om bó van de leefbaarheid in de sa leving, die in de ogen vans te hard en te oneerlijk Om het tij te keren, wil zee ke politiek bedrijven, diet! de mensen, jong en oud. „S de jongeren zijn de ouderer.' de toekomst, daar knokkti ook voor." Voorlichting moet er kco over de bijzondere bijstam de koopkracht voor oude mag niet verder dalen, plaatselijk niveau: elke kern gezondheidscentrum en ea gen ziekenfondspost en mee stapplaatsen voor het openh vervoer. Hoe dit alles te beu „Tja... strenger controlercs uitkeringen en subsidies voorbeeld. Dat levert al{ op." Verder wil ze daar non al te veel op in gaan. Het vel zingsprogramma blijft stijf sloten op tafel liggen. „Das! men we pas in oktober mee campagne is nog niet be? nen." MIDDELBURG Noord-Ierland - De Mi burgse Raad van Kerken ta samen met het IKV-Middel« tijdens de landelijke Vtei week (18 tot 25 september' thema-avond over Nooni-i land. Joke van der Heide: Jeugdwerk Amsterdam ek ster van een jongerenkait? Noord-Ierland zal met ea kampdeelnemers vertellen i hun ervaringen. Ook woré'.i videofilm vertoond. De themabijeenkomst plaats op woensdag 21 sep>: ber om 19.30 uur in een zaal' de Getuigeniskerk Adriaan Lauwereyszstraa' Middelburg. De Thoolse lijsttrekker van het Algemeen Ouderen Verbond Mieke Schot: „Jongeren zijn de ouderen van de toekomst knokken we ook voor." foto Piete'H^ van onze verslaggever AXEL - Vliegtuigfanaten kunnen zaterdag 17 septem ber hun hart ophalen op het terrein van de Eerste Zeeuws-Vlaamse Aeroclub (EZAC) in Axel. De bevrijding van Axel vijftig jaar geleden wordt dan herdacht met de monstratievluchten over Zeeuwsch-Vlaanderen van onder meer Spitfires, Mus tangs en B-25's, paradrop pings en tal van andere activi teiten. Instructeur Henk van de Heij den van de EZAC legt uit dat het programma voor het be vrijdingsfeest op het Smit- schorre-terrein in twee 'Memo rial Flights' en een demonstra tiemiddag met parachute springers. oorlogsvliegtuigen, zweefvliegers en andere at tracties uiteenvalt. „De her denkingsdag begint rond het middaguur met een vlucht van vijf historische vliegtui gen van het Landuyt Team uit Kortrijk over heel Zeeuwsch- Vlaanderen", zegt Van de Heij den. „Deze vlucht duurt onge veer een uur en daarna kun nen de bezoekers op het Smit- schorre-terrein terecht voor het hoofdprogramma." Oldtimers Burgemeester W. J. de Graaf van Axel geeft- om 14.45 uur het startsein voor het ope ningsprogramma. Daarna ver zorgt de EZAC een zweefvlieg- demonstratie en vervolgens is Met demonstraties van oorlogsvliegtuigen als deze Mitchell B-25 wordt zaterdag in Axel de be vrijding herdacht. fotoCoertMunk het Landuyt Team uit Kort rijk aan de beurt om een show te verzorgen met een Stear- man uit 1946, een Tiger-Moth uit 1939 en diverse andere old timers uit de Tweede Wereld oorlog. Vier F-16 gevechts vliegtuigen van de Koninklij ke Luchtmacht maken van 15.15 tot 15.30 uur een forma- tievlucht- en om 15 .30 uur geeft Terneuzenaar Leen Jansen een demonstratie met een mo torzwever HB-23. Daarna vertonen oldtimers uit het Vliegend Museum uit Sep- pe hun kunsten en om 16.15 uur kunnen de toeschouwers getuige zijn van een een para dropping met 74 parachutis ten. „De oorlogsvliegtuigen Mitchell B-25, Mustang P-51 en Spitfire MK732 zullen het durende show afsluiten", zegt Van de Heijden. „De Victory Roll zal daarbij niet ontbre ken. Overmoedige jachtvlie- gers stonden er immers om be kend dat ze vlak voor een lan ding, vaak tegen de zin van hun commandanten, met de Victory Roll aangaven dat zij één of meerdere overwinnin gen in de lucht hadden be haald op de vijand."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 42