[fewDjjtaM Walcheren in de tang PZC DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 j 2 ontwerpt een plan om in drie stappen de Scheldemonding te veroveren. De eerste stap is afsluiting van Zuïd-Beveland bij de Kreekrakdam en het opruimen van de vijandelijke weerstand in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Een aanvul vanuit, oostelijke richting (vanaf de Kreekrakdami en vanuit het zuiden (een landing vanuit Oost- Zeeuwsch-Vlaandereni is stap twee. Dan moet tenslotte vanuit drie richtingen Walcheren worden veroverd: de derde stap: landingen bij Vlissingen en Westkapelle en een aanval over de Sloedam. Om het plan te vergemakkelijken zal Walcheren door het bombarderen van de dijken onder water worden gezet. Simonds' plan krijgt goedkeuring. Switchback De Derde Canadese Infanteriedivisie moet West-Zeeuwsch-Vlaanderen veroveren. Operatie Switchback begint 6 oktober. Met 327 stukken geschut worden de Duitse stellingen bestookt. Heel moeizaam wordt het Leopoldkanaal overgestoken en kunnen bij Strobrugge en Moershoofde kleine bruggehoofden worden gevestigd. Na drie dagen vechten kunnen de Canadezen langzaam richting Eede trekken, ten koste van 111 doden (aan Duitse zijde tenminste 142 gesneuvelden). Op diezelfde dag, 9 oktober, worden de Duitsers in de rug aangevallen door een landing bij Paulinahaven (Amber Beach i en Hoofdplaat (Green Beach). De Negende Infanteriebrigade vaart met 96 Buffalo's (amfibie voer tui gen, ofwel Landing Vehicle Tracked) vanuit Terneuzen naar de landingsplaatsen. De geallieerden nemen 10 oktober Hoofdplaat in en 11 oktober volgt Biervliet. Er worden nog meer troepen over de Westerschelde tussen Hoofdplaat en de Braakman aan wal gezet, om de druk op de Duitsers te vergroten. Hoge tol Op 14 oktober nemen de Canadezen Driewegen in: van de 200 inwoners komen er 27 om door beschietingen. Het geeft aan hoe zwaar te burgerbevolking in vrijwel heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen te lijden heeft onder de strijd. Verschroeide aarde is de tol die voor de bevrijding betaald moet worden. Het gehucht Nummer Een wordt 15 oktober bevrijd en op 16 oktober is Eede aan de beurt. Die dag geeft veldmaarschalk Montgomery eindelijk aan de verovering van de Scheldemonding als toegang tot Antwerpen voorrang boven alle andere operaties. Stap voor stap wordt West- Zeeuwsch-Vlaanderen bevrijd: 17 oktober IJzendijke; 19 oktober Aardenburg en Waterlandkerkje; 21 oktober Breskens; 24 oktober Schoondijke; 26 oktober Oostburg en Groede; 29 oktober Zuidzande, Retranchement. Nieuwvliet en Cadzand; 1 november Sluis en Sint-Anna ter Muiden. Op 2 november geven de laatste Duitse troepen bij Knokke en Heist zich over. In plaats van de geplande 4 dagen vergt operatie Switchback 4 weken. De balans van het vrijmaken van de zuidoever: 803 geallieerde militairen en 1.325 Duitsers gesneuveld. Er worden 7.147 Duitse militairen krijgsgevangen gemaakt. Onder de burgerbevolking vallen ongeveer 600 doden. Meer dan éénderde van de gebouwen in de regio is verwoest. De bevrijding gaat gepaard met bloed en tranen. Na de inname van Antwerpen begin september, gebeurt er enkele weken niets aan het oostelijk front. Op 18 september krijgen de Canadezen de verantwoordelijkheid voor de opmars in handen. De Britse troepen doen mee aan Market Garden. Op 22 september wordt het Albertkanaal overbrugd en 28 september valt de tweede waterlinie van de Duitsers, het kanaal Antwerpen-Tumhout. Voor de Vierde Canadese Brigade is de weg naar de Kreekrakdam vrij. Schone schijn, want de Duitsers - die het belang van de smalle dam terdege beseffen - doen er alles aan om de geallieerden tegen te houden. Opmars Vanaf 2 oktober ploetert de Vierde Brigade voort naar het noorden. De Belgisch/ Nederlands grens wordt 5 oktober overschreden en Putte weet zich bevrijd. De dag daarna kunnen in Ossendrecht de vlaggen uit. De geallieerden staan op zes kilometer van de Kreekrakdam. De Duitsers zetten een elitekorps in, de Kampfgruppe Chili. Om de dorpen Woensdrecht. Hoogerheide en Korteven wordt zwaar gevochten. De Canadese opmars stagneert. Op 10 oktober bereiken soldaten de spoordijk bij de Kreekrak. Eroverheen komen ze niet. Nadat 16 oktober Woensdrecht en Hoogerheide bevrijd zijn. komt de dam onder geallieerd vuur te staan. Korteven wordt 24 oktober veroverd en die dag slaagt het Royal Regiment of Canada er eindelijk in de Kreekrak over te steken. Er komt weer schot in de opmars. Op 25 oktober bevrijden de Canadezen Rilland-Bath en een dag later zijn ze al in Krabbendijke. Het kanaal door Zuid- Beveland is door de Duitsers als speciale verdedigingslinie ingericht, mede door het onder water zetten van grote stukken land. Er dreigt net als in West-Zeeuwsch- Vlaanderen opnieuw een van-deur-tot-deur- strijd. De geallieerden hebben hun les geleerd. Op 26 oktober landen manschappen van de 52e Schotse Lowlanddivisie vanuit Perkpolder in 137 Buffalo's ten oosten (Green Beach) en ten zuiden (Amber Beach) van Baarland. De Duitsers sturen snel troepen naar de landingsplaatsen, maar kunnen niet voorkomen dat operatie Vitality slaagt. Er wordt een bruggehoofd gevestigd. De fors beschadigde dorpen Baarland en Oudelande worden veroverd. slot van pagina 11 Duinkerken ampton Boulogne Brussel 3 sept. Abbeville; Dieppe herbourg 7 juli 6 Amiens Le Havre 12 sept. Roueijr 3(laug. Compiègne Amerikaanse 1e leger Reims Avranches ^Arqentan 30 juli Chartres 18 aug. ingang gezet. Landingen vanuit zee bij Vlissingen en Westkapelle, vooraf gegai door hevige beschietingen (het slagschj Warspite doet eraan mee) en bombardementen. De bevelhebber van Schotse Lowlanddivisie, generaal-majo E. Hakewill Smith, kan voor de landely een beroep doen op commandotroepen (waaronder een Nederlandse groep) en< 155e brigade. In de nacht van 31 oktofc 1 november steken schepen vanuit Breskens van wal naar de landingsplaai Vlissingen (Uncle Beach). Felle gevecht volgen. Op 3 november is de zwaar gehavende stad ia handen van de geallieerden, Van de 6.200 woningen z(ji nog maar 2.150 bruikbaar. Vanuit Oostende vertrekt 1 november ei aanvalsmacht naar Westkapelle. De commanderende brigadier B.W. Leicesti weet zonder veel tegenstand zijn manschappen te ontschepen (latere landingstroepen zijn minder fortuinlijk lijden zware verliezen). Drie kustbatteni worden veroverd. Het verwoeste Westkapelle (van de 685 panden zijner! ernstig beschadigd en staan er 200 onde water) is vrij. Op 2 november volgt Zoutelande en 3 november, na hevige gevechten, Dishoek. De geallieerden kunnen beginnen met het mijnenvrij maken van de Westerschelde. De Duitse bevelhebber, luitenant-genen Wilhelm Daser, houdt steeds minder terrein over. Domburg wordt 4 novemha ingenomen. Op 5 november veroveren li Kings Own Scottish Borderers Arnemuiden en het Vlissingse havengebi oostelijk van het kanaal door Walcheren De troepen rukken op tot voorbij Soubu De positie van Daser lijkt onhoudbaar Wordt Middelburg tot het uiterste verdedigd, of is het een open stad? Op6 november rijden acht Buffalo's de provinciehoofdstad binnen. Daser en de zijnen geven zich over. Nog een klein dg van Walcheren moet verlost worden vaal Duitse overheersing. Op 7 november bevrijding van Veere, op 8 november Oostkapelle en Serooskerke. De dorper,) het platte van Walcheren zijn dan al stilzwijgend bevrijd. De Duitsers verdwijnen er met stille trom. Het is allemaal begonnen om de havenn Antwerpen. Die is 25 november weer bruikbaar. Op 28 november stoomt het eerste konvooi van 19 Libertyschepenop over de Westerschelde naar Antwerpen.! bevrijding van Zuid- en Midden-Zeeland kostte 12.873 doden, gewonden, vermiste en krijgsgevangenen bij de Canadese, Poolse, Britse en Franse strijdkrachten. Aan Duitse zijde 41.043 krijgsgevangene (het aantal doden is niet bekend). Er werden honderden burgers gedood; 35 procent van de huizen in West-Zeeuwsö Vlaanderen werd beschadigd; op Walcheren 13 procent en daar kwam 44 procent van de woningen in het zoute water te staan. Onder de beyolking vreugde over de bevrijding, maar beslis: geen uitbundig feestvertoon. Daarvooris het leed te groot. Bovendien zucht een groot deel van Nederland nog onder het Duitse juk. Als op 27 oktober Bergen op Zoom valt, kunnen de geallieerden naar Tholen en Sint-Philipsland oprukken. De Duitsers hebben er geen troepen meer. Wel blazen: in de nacht van 29 op 30 oktober, onder ogen van het verzet, de brug over de Eendracht op. Toch bereiken enkele Canadese militairen 30 oktober per roeiboot Tholen. Tot een echte bevrijd komt het nog niet. Daarvoor moet eerst! hardnekkig verdedigde Steenbergen 'val Dat is 4 november het geval. Tholen is si van Duitse beschietingen. Dan trekker» twee eenheden van de Vierc' Canadese Pantserdivisie zonder strija -.•:nt- Philipsland en Anna Jacobapolder bina Ze bereiken de oever van het Zijpe. Daar stokt de opmars. Schouwen-Dui veland Schouwen- uiveland blijft bezet gebied Aan het Oosterscheldefror.t'c het voortdurend onrustig. Zowe. Duitsersals geallieerden voeren met regelmaat raids uit. Zo belaagt een Duitse verkenningspatrouille in de nacht van2; op 25 november Colijnsplaat. Manschappen van de Prinses Irenebngai weten het gevaar te keren. In de nacht ra 17 op 18 januari 1945 mislukt een Britse raid op Zierikzee. Wel worden er 9 Duits krijgsgevangen gemaakt. Op 23 januan overvallen de Duitsers Anna Jacobapos De watertoren, uitkijkpost van de geallieerden, wordt opgeblazen. Op 16 februari landden Britse troepen bij Flaauwers. Ze nemen 10 mensen mee na Noord-Beveland. Op 5 maart nemen Duitsers bij Stavenisse twee leden vans Binnenlandse Strijdkracht gevangen. Schouwen-Duiveland: het eiland voor» gróót deel onder water gezet. De bevoM geëvacueerd; er zijn slechts 5.500 burgert overgebleven. Geen gas, geen elektriciteï wel drinkwater. Voortdurend beschieting vanuit het bevrijde gedeelte van Zeeland Pas op 4 mei ontstaat onder de burgeisf het eiland voorzichtige vreugde overhel einde van de oorlog. De capitulatie is In zicht. Op 6 mei tekent generaal J. Blaskowitz het capitulatiebevel. De Dn'/ commandant op Schouwen, Hinricher. erkent de nederlaag. Op 7 mei landen Britse troepen nabij Zierikzee. Danish Zeeland echt vrij. Rinus Antonisse Kolonel Reinhardt, de Duitse commandant van Vlissingen. na zijn gevangenneming. foto Zeeuws Documentatiecentrum Een Poolse Sherman-tank in de omgeving van Kijkuit. foto Zeeuws Documentatiecentrum Britse troepen wachten in Breskens op het begin van de aanval op Vlissingen. Tegelijk met de bevrijding van Bergen op Zoom valt op 27 oktober Yersekg in geallieerde handen. De Canadezen staan aan de oostkant van het kanaal door Zuid- Beveland. 's Nachts roeien ze nabij de vernielde Vlakebruggen naar de overkant. Hansweert en 's-Gravenpolder komen vrij. Schotten en Canadezen trekken gezamenlijk op. Eenmaal het kanaal gepasseerd, kunnen de Duitsers alleen nog terugtrekken op stelling Sloedam. Op 29 oktober viert de bevolking van Goes massaal feest. Als op 30 oktober Wolphaartsdijk bevrijd is, mede met hulp van de plaatselijke Ordedienst, staan de geallieerden vlakbij de Sloedam. De vrijmaking van Zuid-Beveland gaat van een leien dakje. De bevolking heeft naar verhouding weinig te lijden. Op Noord-Beveland gaat het eveneens vlot. Een Canadese verkenningseenheid steekt 1 november per Weasel-amfibievoertuig de Zandkreek over. Later volgen meer troepen. Kortgene en Kats worden zonder slag of stoot veroverd. Voor Kamperland is 2 november een beschieting met mortieren nodig om de Duitsers tot overgave te dwingen. Colijnsplaat valt zonder geweld. De bijna geweldloze actie op Noord- Beveland levert meer dan 400 krijgsgevangenen op. De Ordedienst - eerder op 5 september. Dolle Dinsdag actief - heeft een belangrijk aandeel in het bevrijden van het eiland. Op naar Walcheren. Onder water Walcheren staat inmiddels bijna één maand grotendeels onder water. Gevolg van geallieerde bombardementen. Die worden 3 oktober ingezet met het bestoken van de Westkappelse zeedijk. Ondanks waarschuwingen via het Nederlands nieuws van de BBC en Radio Oranje en door het uitwerpen van pamfletten ('onmiddellijke evacuatie'), wordt de bevolking verrast door de actie. Bijna 300 Lancasters werpen bommen af. Bijna zeven procent van de bevolking, 152 zielen, komt om het leven. Er ontstaat een gat van circa 70 meter breedte. Enkele dagen later, 7 oktober, verschijnen opnieuw bommenwerpers boven Walcheren. Doelen zijn de Nolledijk bij Vlissingen en de dijk bij fort Rammekens. De missie is een succes; beide dijken zijn doorbroken. Het is nog niet genoeg. Op 11 oktober vallen 167 Lancasters de dijk bij Veere aan. Het resultaat: vijf gaten. De zee kan nu van verschillende kanten Walcheren in- en uitstromen. De bevolking ondergaat de inundatie gelaten. Een - wel heel zwaar - offer dat voor de bevrijding moet worden gebracht. Eind oktober staan Schotse en Canadese troepen ten oosten van de Sloedam, 40 meter breed, meer dan één kilometer lang. Door talloze bomkraters onbegaanbaar. Zwaar verdedigd door de Duitsers, onder meer met 88-millimeter kanonnen. Aan weerszijden van de dam liggen schorren en kreken. Met amfibievoertuigen is er niets mogelijk. Daarom wordt aanval op aanval op de dam uitgevoerd, de eerste op 31 oktober. De Duitsers triomferen. Op 3 november trekt een groep Schotten over de schorren naar Walcheren. Daar kan een klein bruggehoofd worden gevormd en op 4 november valt de groep de Duitsers op de Sloedam in de rug aan. Het lukt dan met veel moeite de dam vrij te maken. Op 5 november kan Amemuiden, waar ruim 40 burgers gedood worden door beschietingen, bevrijd worden. Infatuate Inmiddels is onder leiding van generaal- majoor Charles Foulkes. tijdelijk bevelhebber van het Tweede Canadese Leger, op Walcheren operatie Infatuate foto Spaarnestad Het Vlissingse Bellamypark wordt heroverd. foto Zeeuws Documentatiecentrum Middelburg wordt niet tot het uiterste verdedigd. Op 6 november rijden de eerste acht geallieerde Buffalo's de stad binnnen. Hier verzame len Middelburgers zich rond de bevrijders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 32