PZC'krullabalé EEUWSE COURANT Verbazing over crash Witte Huis Kamer ziet weinig heil in actie Nederlandse troepen op Haïti [WOLLEN JACKS 99 0U Akkoord Caïro over programma bevolkingsgroei 4 WEKEN 3 I M B R E R E Vier winnaars delen jackpot Duitse lotto ANDIJVIE EN CORDON BLEUSTICK liet opgemerkt vliegtuigje stort neer bij slaapkamer Clinton Simbfère J VOOR 14,- Vanmiddag droog Wolkenvelden afgeurisseld door opkla ringen, vanmiddag perioden met zon en droog. Matige zuidwesten ivind. illiddagternperatuur 17 graden. 37e jaargang no. 215 jnsdag 13 september 1994 ie nummers 1,50 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen „onze correspondent nsde Bruijn SHINGTON - De beveili- ;van de Amerikaanse presi- t en het Witte Huis is sterk discussie komen te staan, at een 39-jarige man maan- ochtend vroeg met een een- en Oever vreest »r afslag door imst Zeeuwen N OEVER (GPD) - De ge- ente Wieringen vreest voor voortbestaan van de Coope- ieve Visafslag in Den Oever, (de garnalen vissers nog meer grond kwijtraken aan de uwse mossel kwekers. Bur- leester J. Post zegt dit in een rtie op plannen van de over- om het aantal mosselper- op het Westelijk Wad met limaal 550 hectare uit te 'jen. Oever is sterk afhankelijk de aanvoer van garnalen, 60 procent, van de omzet be- ilt. Onder de garnalenvissers 'ieringen groeit het verzet te- de verbetering van mossel celen. die ten koste zal gaan I325 hectare van hun visgron- Produktschap voor Vis- en produkten stuurde inmid- een positief advies aan het listerie over een regeling om lalenvissers uit te kopen. ;bestuur vindt dat hun voor- erD. Langstraat ..niet tot een er standpunt had kunnen en". Zowel de garnalenvis- als de mosselkwekers ver arden zich op de bestuursver- iring tegen de regeling. zie ook pagina 4 erkloosheid in nd- en tuinbouw oeit 18 pet HAAG (ANP) - De werk- heid in de land- en tuin- iv is in 1993 met 18,6 procent toeid ten opzichte van 1992. blijkt uit het jaarverslag de bedrijfsvereniging voor agrarische bedrijven (BV aantal werkloosheidsuitke- jen steeg van 18.810 naar De cijfers hebben alleen rekking op de primaire be ven. niet op de verwerkende afleverende industrie. tijdelijke werkloosheid steeg gevolg van het slechte weer 993 eveneens sterk. De regen- maakte de werkzaamheden het land veelal onmogelijk, aantal tijdelijke werkloos- kuitkeringen steeg daar- van ruim 10.000 naar ruim 00. motorig vliegtuigje, een Cessna 150, neerstortte in de tuin van het Witte Huis. Het toestel kwam tot stilstand tegen de muur van het Witte Huis, recht onder het raam van de slaapka mer van president Clinton. De Clintons waren op dat mo ment niet thuis. Het presiden tiële gezin sliep in het nabijgele gen Blair House, het gastenver blijf van de regering, omdat in het woongedeelte van het Witte Huis bouwwerkzaamheden plaatsvinden. De piloot van het vliegtuigje. Frank Corder. was op slag dood. Alles wijst erop dat hij doelbewust op het Witte Huis is afgevlogen, omdat hij gedeel telijk moest omkeren om op de ze koers te komen. Onmiddellijk rezen vragen over de beveiliging van het Witte Huis. De piloot scheerde, onop gemerkt door radar, laag over de bomen van het park rond het Witte Huis. Daar raakte hij een boom, waarna het toestel tegen het grasveld sloeg, 15 meter doorgleed en tegen het Witte Huis tot stilstand kwam. De wrakstukken lagen verspreid door de Rozentuin, de plaats waar vaak presidentiële toe spraken zijn gehouden. Van brand of een explosie was geen sprake, maar voor de zekerheid zochten bomexperts maandag morgen toch naar eventuele ex plosieven. Wanhoopsdaad President Clinton werd direct op de hoogte gesteld. Hij zei dat „het Witte Huis het huis van het volk is en dat het de taak van de president is ervoor te zorgen dat het veilig is". De beveiliging van de president en zijn gezin is ver scherpt. Op het eerste gezicht waren er geen aanwijzigingen dat het om een politiek gemoti veerde actie ging. De piloot, een vrachtwagen chauffeur op het vliegveld van Baltimore, heeft volgens de poli tie eerder psychische problemen gehad. Hij was juist gescheiden en is al eens behandeld wegens drugsgebruik en alcoholmis bruik. De mans is vijftien jaar ge leden ontslagen uit het leger we gens ongeschiktheid. Men ver onderstelt dat zijn echtschei ding hem tot een wanhoopsdaad heeft gebracht. Het vliegtuigje stal hij zondagavond van een vliegveldje in Maryland. Veiligheidsdeskundigen buigen zich over de vraag hoe het inci dent kon gebeuren. Het lucht ruim boven het Witte Huis en een groot deel van het centrum van Washington is verboden voor burgerluchtvaart. Het vliegtuigje zou echter zeer laag gevlogen hebben, onder de radar van het nabijgelegen National Airport door. Pas 14 seconden voor de crash werd het opge merkt door voorbijgangers Vol gens een ooggetuige was de mo tor afgezet. De met de bewaking van de president belaste Ge heime Dienst zag het dan ook te laat. Omdat Clinton niet in het Witte Huis sliep maar in Blair House, was de bewaking van het Witte Huis bovendien minder streng De wrakstukken kwamen vlakbij de privévertrekken van de president terecht. DEN HAAG (GPD/RTR) - Een meerderheid van de Tweede Kamer voelt er vooralsnog wei nig voor grondtroepen te leve ren voor de VN-vredesmacht op Haïti, nu een invasie van het Caribische eiland steeds dich terbij komt. Hoewel de minis ters Voorhoeve van defensie en Van Mierlo van buitenlandse zaken positief staan tegenover Advertentie de inzet van 135 mariniers na een geslaagde interventie, zijn VVD, CDA en D66 nog niet van de noodzaak van zo'n bijdrage overtuigd. De PvdA houdt een slag om de arm. „Wij hoeven toch niet overal ter wereld aanwezig te zijn? Het licht staat bij ons nadrukkelijk niet op groen", aldus CDA-bui- tenlandwoordvoerder De Hoop Scheffer gisteren. D66'er Van den Bos zegt 'gereserveerder' te genover deelname aan de VN- macht te staan dan de regering. WD'er Weisglas: „Voor het stu ren van troepen is het nu nog veel te vroeg. Bij een snelle inva sie - en daar lijkt het op - is de situatie waarschijnlijk pas na een halfjaar stabiel. Dan zien we wel verder". PvdA-buitenland- woordvoerder Van Traa zegt 'niet tegen' inzet van de mari niers te zijn. maar benadrukt dat over deze zaak en de bijkomende risico's apart met het parlement gesproken moet worden. President Clinton vroeg Den Haag in augustus om naast de Orion en het fregat ook mari niers te leveren. Daarbij is het oog gevallen op de mariniers die nu in de buurt, op Curagao, gele gerd zijn. Volgens Buitenlandse Zaken is een Nederlandse bij drage gerechtvaardigd, 'gezien het belang van het Koninkrijk MET RIBCORD ACCENTEN, ALL-OVER ESTEPT OF GESTEPTE KATOENEN MOUW KONINKLIJKE voor T JöQ LANGE DELFT 16MIDDELBURG ®AMBl'Rr, mpA/APPARTRi n., <„i J»J.-U J Een vrouw neemt maandag stelling bij het presidentiële paleis in de hoofdstad Port au Prince. Zij behoort tot een groep van meer dan duizend Haitianen die onlangs een korte militaire training kreeg. foto AP bij stabiliteit in de regio'. 'Bo vendien demonstreert zo'n bij drage de Atlantische solidariteit met de VS', aldus het ministerie. Een definitief besluit wordt pas genomen als er meer zicht is op de veiligheidssituatie na een in vasie. Oproep VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali riep de junta van Haïti maandag op het land on middellijk te verlaten. De VS en de VN dreigen met een invasie om de in september 1991 verdre ven democratisch gekozen pre sident Jean-Bertrand Aristide weer in het zadel te helpen. Tot nu toe is er geen enkele aanwij zing dat de junta onder leiding van generaal Cedras zal opstap pen. De Amerikanen brengen alles in gereedheid voor een interventie. Minister van defensie William Perry bezocht maandag de mari nebasis in Norfolk, Virginia, waar hij met commandanten de militaire operatie besprak. Het met atoomkracht aangedreven vliegdekschip Eisenhower zou zeer spoedig de basis verlaten en naar de Cariben varen met troe pen en helikopters. De Amerikaanse marine heeft meer dan 15 schepen in het ge bied. het merendeel is daar om het handelsembargo tegen Haïti te controleren. l BURG (DPA/AFP/RTR) - De tot recordhoogte gestegen Li Van ^u'*se lotto 's eruit. Na tien weken vergeefse ^S'lgen stond de juiste combinatie van zes cijfers plus het su- fgetal nu op maar liefst vier verschillende biljetten. De win- Mrs.drie groepen van spelers en een individuele geluksvogel, de buit van 42 miljoen D-mark delen. Duitse lottokoorts, die al was overgeslagen naar Nederland andere buurlanden, leidde afgelopen week tot een recordom- dietM maakten de organisatoren maandag bekend. Aangemoe- Jtóm H°r de enorme hoofdprijs spendeerden gokkers maar liefst triljoen D-mark. ook al is de kans op zes goede cijfers plus het supergetal maar één op 140 miljoen Doordat de jackpot in vieren wordt gedeeld, is de oude record winst in de Duitse lotto niet gesneuveld. De grootste gokwinst ooit in Duitsland blijft op naam staan van een lottospeler in een dorpje vlakbij Recklinghausen in Nordrhein-Westfalen Hij won vorig jaar maart 12,4 miljoen D-mark. De buit gaat nu naar twee loterijclubs uit de buurt van Trier en uit de deelstaat Baden-Württemberg. een groep van vijf gokkers uit Hessen en een onbekende uit Nordrhein-Westfalen. Na de bekendmaking van de herkomst van de winnaars begon nen de media onmiddellijk een klopjacht op de gelukkigen. De telefoon bij de gemeente Trier stond niet stil. -135-1.15 Andijvie, 500 gram Cordon bleustick, 100 gram mm Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 september a s 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In het najaar van 1944 breken geallieerde troepen J het taaie verzet van de Duitsers en veroveren het grootste deel van de provincie. Zeeland betaalt een - hoge prijs voor de vrijheid. Er vallen veel doden en fc de materiële schade is gigantisch, v] Vandaag in de bijlage Bevrijding de strijd van toen en de resultaten. dan normaal. Volgens agent Carl Myer van de Geheime Dienst is niet op het vliegtuig ge schoten. Daarvoor was het ken nelijk al te laat. Koud kunstje Volgens onbevestigde berichten beschikt de dienst over Stinger- luchtafweerraketten. die kun nen worden afgevuurd op vlieg tuigen. Maar het gebruik daar van zou in het hart van Washing ton grote risico's opleveren. Luchtvaartdeskundigen zeggen dat het een koud kunstje is om het Witte Huis ongezien vanuit de lucht te naderen In 1974 slaagde een boze soldaat er in een militaire helicopter te stelen en daarmee te landen op het grasveld van het Witte Huis. De Geheime Dienst schoot toen wel. en verwondde de soldaat. De toenmalige president Gerald Ford was toen ook niet aanwe zig. In 1976 probeerde een man een met explosieven geladen vracht wagen door de hekken rond het Witte Huis te rammen. Hij kwam echter niet ver. Overdag staan altijd zwaarbe wapende scherpschutters op het dak. 's Nachts lopen permanent bewakers door de tuinen. Maar van een echte afweer tegen be dreigingen vanuit de lucht is geen sprake, zo beweren deskun digen De president zelf wordt al tijd omringd door minstens tien agenten van de Geheime Dienst. Advertentie Glashandel MELIESTE Kwaliteit in glas GOES Mitterrand: gerust geweten PARIJS - De Franse president Francois Mitterrand heeft naar eigen zeggen 'een gerust gewe ten'. „Ik heb vrede met mezelf", zei Mitterrand gisteravond (maandag) aan het slot van een rechtstreeks door de Franse staatstelevisie Antenne 2 uitge zonden interview. Het 77-jarige staatshoofd ging in op de kritiek na het verschijnen van het boek 'Een Franse jeugd', waarin de journalist Pierre Péan schrijft dat Mitterrand als stu dent aanvankelijk sympathieën koesterde voor uiterst rechtse en nationalistische bewegingen. Hij vervulde m de oorlog enige tijd een functie in het foute Vi- chy-Frankijk van Pétain alvo rens in het verzet te gaan. En. wat veel Franse socialisten nog het meest schokt, hij bleef tot 1986 contact houden met René Bousquet. de chef van de politie van Vichy die voor de deportatie van duizenden Franse joden ver antwoordelijk was. Volgens de president werd in 1986 pas dui delijk wat Bouquet op zijn gewe ten had. Nazi-jager Serge Klars- feld liet onmiddellijk weten dat al in 1978 'volslagen duidelijk' was dat Bousquet, ondanks zijn eerherstel in 1949. 'zeer fout' was. Toneelprijzen Pierre Bokma en Anneke Blok DEN HAAG (ANP) - Pierre Bok ma en Anneke Blok hebben de voornaamste toneelprijzen van het jaar gewonnen. Bokma werd maandag in Den Haag onderscheiden met de Louis d'Or voor zijn hoofdrol in Richard III van William Shakes peare Blok kreeg de Theo d'Or voor de rol van Marietje in De Presidentes van Werner Schwab WÊMI Dode vogels Er worden steeds meer dode eenden en andere ivatervogels gevonden in de vijvers van het Vlissingse Nollebos. Het waren er tot gisteren achtendertig. Ze zijn bezweken aan een tot nu toe niet achter- Q haalde ziekte. w Marciano Vink Zijn eerste ojjiciéle wedstrijd voor PSV is meteen een topper. Marciano Vink. in de voorberei ding geblesseerd geraakt tijdens de wedstrijd tegten Barcelona lijkt op tijd hersteld voor de con frontatie met Bayer Leverkusen in de eerste wedstrijd van het toernooi om de IC UEFA Cup. I %J HMHM Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14, 15, 16 en 17 CAIRO (RTR/AFP) - Afgevaar digden op de VN-conferentie over bevolkingsgroei in Cairo hebben een compromis bereikt over een actieprogramma, na ruim een week van slepende on derhandelingen. Zij meldden maandag dat in het comité dat de tekst opstelt, niemand be zwaren aantekende tegen de slothoofdstukken van het pro gramma. De vier belangrijkste blokken - islamitische landen, ontwikke lingslanden. industriestaten en het Vaticaan met zijn bondgeno ten - vonden een formulering voor twee lastige kwesties, de „reproduktieve gezondheids zorg" en hereniging van families. ..We zijn behoorlijk opgelucht. Het is een zware week gewor den", aldus een Belgische af gevaardigde Het actieprogramma dat de be volkingsgroei op de wereld moet afremmen, wordt vandaag voor gelegd aan de plenaire vergade ring. Daar zullen naar verwach ting enkele landen formeel laten aantekenen dat zij bedenkingen hebben tegen bepaalde passa ges. Na lang oponthoud maandag ochtend bereikten afgevaardig den in grote lijnen een akkoord over „reproduktieve gezond heidszorg", een nieuw begrip dat onder meer beheersing van de vruchtbaarheid omvat. Een werkgroep veranderde de term ..vruchtbaarheidsregulering'' in „regulering van de vruchtbaar heid". Het eerste begrip verwijst ook naar abortus, tot ontstelte nis van onder meer het Vati caan. De Nederlandse vice-voorzitter van het comité. N Biegman, zei dat „reproduktieve rechten" ei genlijk een cluster is van rechten die al in diverse VN-verdra gen zijn erkend. Hij wees erop dat de term „seksuele rechten" die in april nog in de ontwerpverkla- ring voorkwam, is gesneuveld Enkele islamitische landen te kenden nog bezwaar aan. omdat het actieprogramma rept van recht op voortplanting voor in dividuen. Zij spreken liever van het recht op voortplanting voor echtparen. Volgens hen opent de gekozen formulering de weg voor acceptatie van seks buiten het. huwelijk en van homosek sualiteit. De delegaties bereikten ook een akkoord over passages over fa miliehereniging. een kwestie die rijke en arme landen verdeeld hield. Het actieprogramma spreekt niet van een recht op fa miliehereniging. zoals ontwik kelingslanden graag hadden ge zien. maar stelt wel dat kinderen het recht hebben bij hun ouders te wonen. Vooral de Verenigde Staten, Canada en Oostenrijk verzetten zich tegen een rechtop familiehereniging, omdat ze vre zen voor een nieuwe stroom im migranten. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1