Middelburg wijst auto's plaats Bezetting nieuwe sporthal Koudekerke redelijk goed Bevrijdingsfeest in het luchtruim Geen bezwaren tegen Domburgs parkeerterrein Jongenskoren treden op in kader jubileum Zeeuwse Koorschool Waardering voor informatieproject ouderen Schouwen Goes draagt project toezichthouders bij alle gemeenten voor streek 12 Raad akkoord met luxe parkeerverwijssysteem voor zoekers DEZE WEEK UW VOORDEEL SLAGER DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 van onze verslaggever MIDDELBURG - Een meerder heid van de raad Middelburg heeft maandagavond inge stemd met de aanschaf van een nieuw en verbeterd parkeerver wijssysteem. Met ingang van 15 april 1995. als de Markt autovrij wordt, moet het beeld van zoe kende automobilisten tot het verleden behoren. Met behulp van borden, die aangeven waar nog hoeveel parkeerplekken te vinden zijn, moet de bezettings graad van de parkeerkelders omhoog. De fractie van SGP RPF/GPV en GroenLinks stem den tegen de aanschaf, die de ge meente 630.000 gulden kost. Middelburg wil af van zoekver keer in de monumentale binnen stad. Rondrijdende toeristen - inwoners weten de plekjes wel te \inden - zijn slecht voor het mi lieu. Het verbaasde vooral PvdA-raadslid H. Akdag en CDA-wethouder E. M. J. van Brummelen-van Wilgen (ver keer) dat de fractie van Groen Links juist de meeste kritiek had op het nieuwe parkeerverwijs systeem. Die partij beoogt im mers pleitbezorger te zijn voor een goed en beter milieu. Lampjes Woordvoerder W. Ardon van GroenLinks vond dat de inves tering van 630.000 gulden in geen verhouding stond tot de verwachte resultaten. Hij had becijferd dat het nieuwe sys- van onze verslaggever GOES - De nationale federatie Pueri Cantores houdt het ko mend weekeinde in Goes haar landelijk congres. Er treedt dan een groot aantal jongenskoren aan, alsmede het Antwerps Ka thedraalkoor, dat traditioneel goede banden heeft met de Ne derlandse federatie. De organi satie is in handen van de Zeeuwse Koorschool, die uit pakt in het kader van haar veer tigjarig bestaan. Zaterdagavond worden ver schillende Eucharistievieringen muzikaal verzorgd en/of concer ten gegeven in kerken in Goes, Vlissingen, Zierikzee en de dor pen rondom Goes. Op zondag 18 september begint om 11.00 urn- de Pontificale Hoogmis, met de voorzitter van het Curatorium van de Stichting Zeeuwse Koor school. mgr Bar. Deze Hoogmis wordt uitgezonden door de KRO-radio. Deelnemers De aan het congres deelnemen de koren zijn de Koorschool van de Kathedrale basiliek St. Bavo uit Haarlem, Koorschool St. Vi tus uit Hilversum, het Antwerps Kathedraalkoor, Jongenskoor van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Hoewel sommige ouderen het gevoel hadden te worden 'gebombardeerd' met informatie, hebben de meesten het project 'Voorlichting aan ouderen op Schouwen-Duive- land' positief gewaardeerd. Voorts zou de samenwerking tussen de verschillende zorgin stellingen de afgelopen periode fors zijn toegenomen. Coordina tor Bert Geleijnse zei maandag bij de presentatie van de eva luatie 'tevreden' te zijn. „Op een paar onderdelen na is alles pri ma verlopen." Het project is van 1990 tot 1994 op Schouwen-Duiveland uitge voerd en had vooral als doel het bereik en effect van voorlichting aan ouderen te vergroten. Voorts moest er meer samen hang en samenwerking worden bereikt tussen de zorginstellin gen. De onderwerpen die de af gelopen periode aan bod zijn ge komen, zijn: financien, huisves ting, gezondheid en zorg- en dienstverlening. Door middel van folders, bijeenkomsten én artikelen in kranten werden ou deren hierover themagericht geïnformeerd. De uitvoering van het plan heeft 21.000 gulden ge kost. Opsparen Terugkijkend op het project vindt Geleijnse dat er wat al te ambitieus te werk is gegaan. ZIERIKZEE Alzheimerdag - In het ka der van de Wereld Alzheimer- dag, woensdag 21 september, biedt de werkgroep Schouwen- Duiveland van Alzheimerver- eniging 'Rond de Schelde' men sen met deze ziekte een gezellige avond aan. De bijeenkomst vindt plaats in de Corneliastich- ting'in Zierikzee en duurt van 19.30 uur tot 21.30 uur. Het 'Cocktail Combo' zorgt voor de muzikale omlijsting. Optreden De voormalige achtergrondzangeressen van Herman Brood, de Bombitas, geven zaterdag 17 september een optreden in Brogum in Zie rikzee Het wordt een 'unplug ged' concert, dus akoestisch. De twee dames en één heer vertol ken nummers van onder meer Iggy Pop, Crowded House en Tom Petty. Het optreden begint om 23.00 uur. de zaal gaat een uur eerder open. teem slechts dertig extra bezet te plekken oplevert. CDA-frac- tievoorzitter P. M. Bruinooge noemde dat een 'slag in de lucht', een opmerking die Ardon later node moest bevestigen. „Wij zijn voor structurele oplos singen". aldus Ardon. „en niet voor een paar knipperende lampjes." GroenLinks kreeg uit onver wachte hoek steun. SGP/RPF/ GPV-fractievoorzitter L. A. Kodde noemde de investering 'erg luxe'. „Borden alleen die een goede route aangeven naar de parkeerkelders en terreinen is voldoende." Hij had aan den lij ve ondervonden dat de 'bebor- ding' in Middelburg niet best is. Op de fiets had hij vanaf zijn wo ning een parkeerroute gevolgd. Kodde kwam niet verder dan het Bodenplein. „En daar willen we de automobilisten juist niet hebben." Schouwburg Met slechts twee stemmen van de SGP/RPF/GPV-fractie tegen ging de gemeenteraad ook ak koord met de uitbreiding van de Stadsschouwburg met tachtig stoelen. Dat kost de gemeente vooralsnog geen cent. De direc tie van het theater denkt dat de uitbreiding zichzelf terugver dient. De gemeenteraad hoefde alleen maar een garantstelling af te geven voor de lening die de schouwburg heeft moeten afslui ten. Kritiek op het plan kwam van het CDA dat bü monde van Y. A. H. M. Brekelmans-Pijnen- burg pleitte voor een betere voorbereidingsprocedure. De verbouwing is inmiddels in volle gang, terwijl de garantstelling nog verleend moest worden. Zij vond bovendien, daarbij ge steund door de fracties van D66 en GroenLinks, dat de raad eerst een rapport van VB-Accoun- tants naar het reilen en zeilen van de Stadsschouwburg had moeten kunnen bestuderen. Dat rapport is nog niet klaar. De raad wil dat stuk wel hebben vóór een tweede besluit wordt genomen over een verdere uit breiding van de schouwburg. Wethouder J. C. van Dijk-Sturm zei dat haast geboden was met de verbouwing, omdat er in de zomermaanden geen voorstel lingen worden gegeven in het theater. De Lentebloempjes uit Margra ten, Jongenskoor Corde et Ani mo uit Nootdorp. Jongenskoor Swolgen. De Zangers van St. Frans uit Venray, het Zaans Jon genskoor en het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool. De leden worden ondergebracht in Goes en wijde omgeving. Op programma van zaterdag 17 september staat ook. om 10.00 uur. de ontvangst van de deelne mende koren in het gebouw van de Zeeuwse Koorschool, waarna gezamenlijk gerepeteerd wordt in de Maria Magdalenakerk als voorbereiding op de Hoogmis van zondag. Om 14.00 uur wor den de koren dan ontvangen door het gemeentebestuur van Goes, in het stadhuis. De koren geven daar voor burgemeester en wethouders een concert met vooral profane muziek. Tijdens de hoogmis van zondag zingen de koren onder meer de vaste gezangen uit de Missa Pro Pace van Bernard Bartelink. De ze Missa Pro Pace is speciaal voor dit congres gecomponeerd. Bij deze uitvoering wordt het or gel bespeeld door de componist, tevens organist van de Basiliek Sint Bavo in Haarlem. van onze verslaggever AXEL - Vliegtuigfanaten kunnen zaterdag 17 septem ber hun hart ophalen op het terrein van de Eerste Zeeuws-Vlaamse Aeroclub (EZAC) in Axel. De bevrijding van Axel vijftig jaar geleden wordt dan herdacht met de monstratievluchten over Zeeuwsch-Vlaanderen van onder meer Spitfires, Mus tangs en B-25's, paradrop pings en tal van andere activi teiten. Instructeur Henk van de Heij den van de EZAC legt uit dat het programma voor het be vrijdingsfeest op het Smit- schorre-terrein in twee 'Memo rial Flights" en een demonstra tiemiddag met parachute- springers. oorlogsvliegtuigen, zweefvliegers en andere at tracties uiteenvalt. „De her denkingsdag begint rond het middaguur met een vlucht van vijf historische vliegtui gen van het Landuyt Team uit Kortrijk over heel Zeeuwsch- Vlaanderen", zegt Van de Heij den. „Deze vlucht duurt onge veer een uur en daarna kun nen de bezoekers op het Smit- schorre-terrein terecht voor het hoofdprogramma." Oldtimers Burgemeester W. J. de Graaf van Axel geeft om 14.45 uur het startsein voor het ope ningsprogramma. Daarna ver zorgt de EZAC een zweefvlieg- demonstratie en vervolgens is Met demonstraties van oorlogsvliegtuigen als deze Mitchell B-25 wordt zaterdag in Axel de be vrijding herdacht. fotoCoertMunk het Landuyt Team uit Kort rijk aan de beurt om een show te verzorgen met een Stear- man uit 1946. een Tiger-Moth uit 1939 en diverse andere old timers uit de Tweede Wereld oorlog. Vier F-16 gevechts vliegtuigen van de Koninklij ke Luchtmacht maken van 15.15 tot 15.30 uur een forma- tievlucht en om 15.30 uur geeft Terneuzenaar Leen Jansen een demonstratie met een mo torzwever HB-23. Daarna vertonen oldtimers uit het Vliegend Museum uit Sep- pe hun kunsten en om 16.15 uur kunnen de toeschouwers getuige zijn van een een para dropping met 74 parachutis ten. „De oorlogsvliegtuigen Mitchell B-25, Mustang P-51 en Spitfire MK732 zullen het durende show afsluiten", zegt Van de Heijden. „De Victory Roll zal daarbij niet ontbre ken. Overmoedige jachtvlie- gers stonden er immers om be kend dat ze vlak voor een lan ding. vaak tegen de zin van hun commandanten, met de Victory Roll aangaven dat zij één of meerdere overwinnin gen in de lucht hadden be haald op de vijand." „We wilden een enorme berg werk in te korte tijd verzetten. Dat is af en toe ten koste gegaan van de kwaliteit." Voorts heeft de organisatie zich verkeken op het enthousiasme van ouderen voor zogenaamde infopunten. Omdat de wekelijkse inloopuren waar ouderen terecht konden voor informatie over hulp- en dienstverlening nauwelijks wer den bezocht, zijn ze in juli 1993 opgeheven. Geleijnse: „We had den dat verkeerd ingeschat. Ou deren sparen hun vragen niet op om die vervolgens ergens te spuien." Uit de telefonische enquête die na afloop van het project onder 1550 55-plussers op Schouwen- Duiveland is gehouden, blijkt dat ouderen de geboden infor matie begrijpelijk en interessant vonden. Daarnaast waren oude ren van mening dat er ook vol doende voorlichting is gegeven. De meeste informatie werd ge haald uit de speciale themapagi na's in de Zierikzeesche Nieuws bode. Het minst bleken ouderen gecharmeerd van folders. Dit kan volgens Geleijnse te maken hebben met de weinig strategi sche plaatsen waar de rekken zijn geplaatst. „Daardoor zijn ouderen misschien onvoldoende met de speciale folders in aanra king gekomen." Toekomst Om de ingezette lijn in de toe komst voort te zetten p'eit Ge leijnse voor voortdurende actua lisatie van folders en brochures, meer samenwerking met oude- renorganisaties en om de ver antwoordelijkheid en coördina tie van de voorlichting bij één in stelling te leggen. Voorts moet er meer aandacht worden besteed aan het creëren van persoonlijke contacten tussen oudere en 'in termediair', bijvoorbeeld de huisarts. Geleijnse: „We hebben misschien wat te veel de nadruk gelegd op massamediale com municatie. Maar daardoor is het project wel goed onder de aan dacht gebracht." Kraan vernield SLUISKIL - Een 43-jarige mede werker van een aannemersbe drijf uit Sluiskil ontdekte maan dagmorgen dat onbekenden in het weekeinde een kraan had den vernield die aan de Rijks weg N60 bij Hulst stond. De ruit van de cabine van de kraan was gebroken en verder waren er in de cabine verschillende dingen kapotgemaakt. De schade be draagt ongeveer 1500 gulden. van onze verslaggever KOUDEKERKE - De gemeente Valkenisse is 'redelijk tevre den' over de huidige bezetting van de nieuwe sporthal aan de Duinstraat in Koudekerke. Het sport- en gemeenschapscen trum De Couburg, zoals de offi ciële benaming van de hal luidt, is sinds mei van dit jaar in ge bruik. Nu het eerste volledige sportseizoen op gang komt heeft de hal een 'structurele be zetting' van 38 uur per week. Daarnaast maken de twee ba sisscholen in Koudekerke, De Sprong en 't Klinket, samen veertien uur per week gebruik van De Couburg. „Er komen nog regelmatig ver zoeken van verenigingen bin nen", zegt A. D. Ie Clercq van de afdeling welzijn van de gemeen te Valkenisse. „Die kunnen we niet allemaal honoreren, want bijna alle clubs willen 's avonds. Vooral van korfbalverenigingen is er heel veel belangstelling ge weest. De clubs uit Middelburg en Vlissingen hebben we zelfs moeten teleurstellen omdat we voorrang geven aan verenigin gen uit de Walcherse platte landsgemeenten. De avonden zitten sowieso vol, met uitzonde ring van de zaterdag en de zon dag. De nog wel beschikbare uren waren voor hen niet inte ressant." Gebruikers De verenigingen die nu gebruik (gaan) maken van De Couburg vormen volgens Le Clercq een 'mix van clubs van binnen en buiten de gemeente'. De gebrui kers zijn nu Gymnastiekvereni ging Koudekerke (GVK). zaal voetbalvereniging Van Boven Keukens uit Koudekerke. ten nisvereniging De Stoof uit Kou dekerke, Voetbalcombinatie Koudekerke (VCK), voetbalver eniging De Meeuwen uit Zoute- lande. korfbalvereniging Seolto uit Vlissingen, korfbalvereni ging Stormvogels uit Westka- pelle. volleybalvereniging WS'92 uit Vlissingen en bad mintonvereniging Sinar'75 uit Middelburg. „Gegeven het feit dat dit het eer ste seizoen is, kunnen we best te vreden zijn", aldus Le Clercq. „In het verleden zijn er toch wat negatieve geluiden over de hal geweest, maar nu blijkt dat De Couburg sluimerende behoeften aan het licht brengt. Alleen de belangstelling van commerciële instellingen laat nog te wensen over. maar daar is ook nog geen gerichte acquisitie voor ge voerd. We willen eerst bekijken hoeveel behoefte er is bij het be drijfsleven. want tot nu toe is er nog geen vraag geweest. Maar de hal is toch in eerste instantie be doeld voor de sportverenigin gen." Het gemeentebestuur van Val kenisse wil het beheer van de sporthal voorlopig in eigen hand houden. Verschillende raadsle den hebben er echter in de com missies voor gepleit een stich- van onze verslaggever DOMBURG - De ondernemers van Domburg zien geen bezwa ren in de aanleg van een par keerterrein bij de molen in Domburg. De commissie econo mische zaken, waarin de onder nemers hun zegje kunnen doen, stemde maandagochtend in een ingelaste vergadering in met het voorstel van het college van burgemeester en wethouders. Vanavond (dinsdag) neemt de gemeenteraad definitief een be slissing over de aanleg van het terrein. Hoewel de commissieleden geen bezwaren hadden tegen het voorstel, leverden ze wel kritiek op de gang van zaken in de laat ste maanden. Volgens H. Bim- mel hebben de ondernemers al tijd al gezegd dat in de laatste ja ren het aantal parkeerplaatsen is teruggelopen, maar dat werd steeds ontkend. Nu blijkt dat er inderdaad zestig plaatsen min der zijn dan enkele jaren gele den. Volgens G. Prenger is de middenstand 'bedonderd vs ze bij stond'. Juist omdat er in het nieia plan zeventig plaatsen extrafc men en op termijn zelfs tweehq derd plaatsen, waren de onfc nemers toch tevreden. Wel hj den ze vragen over het parken voor Domburgse inwoners bedrijven. Op den duur zal ove al in Domburg betaald parken van kracht zijn, wat inhoudtdi er voorzieningen moeten ko% zoals parkeervergunningen. Wethouder A. Wisse waarschui de er echter voor dat dat gedet te van het parkeerplan pas on enkele jaren mogelijk zal zijn aanleg van het terrein valt a melijk niet onder het zogehaj TRIS-project, dat door het a nisterie van economische zay gesubsidieerd wordt. De t meente Domburg zal dat beoj voorlopig niet kunnen opbrg gen. gezien de slechte finance situatie van dit moment ft gens Wisse is daarom de twee; fase van het plan pas na de n indeling van Walcheren m« lijk. van onze verslaggever GOES - De Goese burgemeester drs D. J. van der Zaag doet een dringend beroep op de gemeen ten in het Oosterscheldebekken om alsnog aan te haken bij het toezichthoudersproject. In de regio maken voorlopig alleen Goes en Kapelle gebruik van toezichthouders, voorheen stadswachten. Westerschou- wen twijfelt nog tussen aanslui ting of de opzet van een eigen variant. Van der Zaag vindt de basis voor het Project Werk in Bewaking Zeeland nu te smal. „De overige gemeenten doen niet mee, da's jammer, want het financiële en maatschappelijke draagvlak zou alleen maar gro ter worden." De burgemeester deed zijn op roep maandag in Goes tijdens het begin van het project in het politiedistrict Oosterschelde bekken. Hij kan zich niet voor stellen dat toezicht en bewaking niet noodzakelijk zou zijn op Tholen, Schouwen-Duiveland en in andere Bevelandse ge meenten. Goes en Kapelle be schikken over negen toezicht houders. die net hun theoreti sche opleiding hebben afgerond. Vanaf vandaag (dinsdag) sur veilleren ze op straat. Hun uit valsbasis is een door de deelne mers zelf opgeknapt kantoor aan de Nieuwstraat in Goes. Burgemeester Van der Zaag ont hulde maandag het naambord van het project. Het vervolg op het stadswach tenproject slaat twee vliegen in één klap. De toezichthouders kunnen door hun aanwezigheid criminaliteit en vandalisme voorkomen of op straat een vraagbaak zijn voor burgers. Daarnaast gaat het om een werkervaringsproject. De gese lecteerde deelnemers zijn lang durig werkloos. Door hun oplei ding als beveiligingsbeambte krijgen ze uitzicht op een vaste baan. De garantie dat ze na een jaar daadwerkelijk aan de slag raken, is groter dan bij het vori ge project. De Nederlandse Vei ligheidsdienst neemt 24 van de 36 Zeeuwse toezichthouders per 1 januari 1996 in vaste dienst. Gekozen is voor de term toe zichthouder, omdat de nieuwe surveillanten niet puur in de stad Goes werkzaam zullen^ nu ook Kapelle meedoet. Bé, ve het werkterrein is ook de zetbaarheid van de toezichtto ders uitgebreid. Deden destai wachten alleen tijdens winkelt den hun ronde, nu kan ook avonds en in de weekeinden» beroep worden gedaan c. toezichthouders. Naast sune lances in winkelstraten, behw de bewaking van scholen, j tuurgebieden, industries nen en woonwijken (De Spil in de Goese Polder) tot heil kenpakket. Veiligheid De burgemeester vatte hetefr van de toezichthouders ha zaam samen: „Meer veilighe op straat," Politieman H. Ra jewski in het district Oosü scheldebekken en contacts soon tussen het project Wei Bewaking en de politie lege daarbij de vinger op de zere pk! „De komst van de toezichtlffl ders toont aan dat de polió steeds verder van haar b taak is komen te staan." MIDDELBURG Noord-Ierland - De Midi burgse Raad van Kerken hc samen met het IKV-Middefö tijdens de landelijke Vrrf week (18 tot 25 september^ thema-avond over Noordk land. Joke van der Heiden n Jeugdwerk Amsterdam en lö ster van een jongerenkamp! Noord-Ierland zal met eiti kampdeelnemers vertellen on hun ervaringen. Ook wordt» videofilm vertoond. De themabijeenkomst plaats op woensdag 21 septa ber om 19.30 uur in een z£ de Getuigeniskerk aa Adriaan Lauwereyszstraat Middelburg. Kledingbeurs - In ptf speelzaal 't Pietepeutertje i de Keurhove in Middels wordt zaterdag 24 septeo van 9.30 tot 10.30 uur een! terkledingbeurs gehouden. E ding kan vrijdag 23 septeml tussen 9.00 en 10.00 uur wort ingeleverd. Eenderde vandti brengst is voor de speelzaal. Hel sport- en gemeenschapscentrum De Couburg draait met een 'structurele bezetting' van 38 uur per week voor een eerste seizoen niet slecht. foto Lex de Meester ting in het leven te roepen die het beheer op zich neemt. Vol gens het college heeft dat echter voorlopig 'niet de hoogste priori teit'. Rijverbod voor drankrijder CLINGE/OOSTBURG - Een 40- jarige inwoner van Clinge werd in de nacht van zondag op maan dag kort na middernacht aange houden bij een alcoholcontrole op de Woestijnestraat in Nieuw- Namen. De man had twee keer zoveel alcohol gedronken als wettelijk is toegestaan en kreeg daarom een rijverbod van twee uur opgelegd. Diezelfde nacht hield de politie op Rijksweg 58 in Oostburg een 31-jarige automo bilist uit het Belgische Knesse- lare aan die met een promillage van circa 0,7 achter het stuur zat. De man kreeg een boete van 320 gulden. 1 kg hamfricandeauƒ8,90 1 kg magere hamlappen 6,90 250 gram boterhamworst..../ 1,98 Mager soepvlees9,90 per kilo 3 kg kipkarbonade10'®» 1 kg magere runderbraadlappen 1W® 1 kg varkensschnitzels 1 kg kipfilet 13,90 1 kg spare ribs 5,90 1 kg drumsticks- 1 kg runderbaklappen 14.90 1 kg lamsbout10.9C 1 kg paardebiefstuk14.90 1 kg zachte runderbiefstuk16.Ï 1 kg magere riblappen12 1 kg rundersaucijzen 1 kg magere paardelappen'o9® Deze aanbiedingen gelden voor woensdag, donderdag en vrijdag Slagerij Nieuwenhuijse Kanaalstraat 74, 01184-63091, Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 14