Animo Zomerbus gelijk WW! FNV Jongeren streeft niet naar groot eigen ledental Chef-kok uit Philippine werd nèt geen mosselman Code voor betere hygiëne vishandel provincie Dienstregeling ingekrompen, bezetting per rit hoger lezers schrijven 00 neeltjejans DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 Kinderen uit Tsjernobyl op vakantie in Oostkapelle OOSTKAPELLE - Op uitnodiging van de geza menlijke kerken in Zee land komen vrijdag 16 september veertig kin deren uit de omgeving van Tsjernobyl voor een vakantie naar Zeeland. Een aantal jaren gele den werd het gebied bij Tsjernobyl zwaar ge troffen door radio-ae- tieve straling als gevolg van de ramp met de kerncentrale. De kinderen zijn voor het derdejaar de gast van de kerken. Zij verblijven drie weken in het vakan tiecentrum Bos en Duin in Oostkapelle. Hun vakantie wordt mogelijk gemaakt door financiële ondersteuning van de kerken en diverse parti culiere initiatieven. De kinderen worden bege leid door een team van vaste vrijwilligers. Twee tolken zijn permanent aanwezig om de commu nicatie in goede banen te leiden. Op het programma staan excursies en uit stapjes. De kinderen gaan onder meer naar de Efteling, brengen een be zoek aan de Delta-Expo en aan imkerij Poppen- damme en gaan een dag op safari bij de Beekse Bergen. Op woensdag 5 oktober vindt de slotma nifestatie plaats. De kin deren uit Tsjernobyl houden dan samen met de leerlingen van de ba sisscholen uit Oostka pelle een zeskamp. De vakantie wordt afgeslo ten met een lampionnen- optocht, waaraan Wa- lachra en Inter Scaldis medewerking verlenen. van onze verslaggever Z1ERIKZEE De Zomerbus heeft ondanks het tropische weer evenveel passagiers ver voerd als in 1993. Het alterna tief voor de auto in de vakantie- tijd trok ongeveer 100.000 reizi gers. „Geen slecht resultaat", meent marketing-salesmana- ger H. Erkelens van Streekver voer Zuid-West-Nederland (ZWN), „want we moesten de dienstregeling dit jaar behoor lijk inkrimpen. De gemiddelde bezettingsgraad per rit lag ho ger." Het weer heeft volgens Erkelens ook niet in het voordeel van de Zomerbus gewerkt. Te veel mooie dagen achter elkaar brengt mensen niet in de verlei ding op stap te gaan. Ze blijven in de buurt van hun camping en gaan alleen naar het strand. „Wisselvallig weer zoals in 1992 is voor de Zomerbus het beste", weet de ZWN-medewerker. „Op mooie dagen gaan ze dan naar het strand en op slechtere dagen trekken ze naar attracties en de stad." In 1992 vervoerde de Zo merbus een record-aantal passa giers: 146.000. Het succes van de Zomerbus is ook sterk afhankelijk gebleken van de samenwerking met re creatie-ondernemers en de be schikbaarheid van andere vor men van regulier openbaar bus vervoer. Die twee factoren heb ben vooral op Walcheren in het nadeel van het initiatief ge werkt. De Waleherse recreatie ondernemers dragen geen steen tje bij aan de Zomerbus en het openbaar busvervoer is er langs de kust al vrij redelijk. De situatie op Schouwen-Duive- land en in West-Zeeuwsch- Vlaanderen ligt geheel anders. De Schouwse verblijfsrecrean- ten krijgen een toeristenpas of kortingsboekjes waarmee zij voor 'niets' of heel goedkoop van de Zomerbus-service gebruik kunnen maken. Dat er op Schouwen desondanks minder reizigers zijn geweest, is te wij ten aan de inkrimping van de dienstregeling. Waar al reguliere streekbussen reden, kwam de Zomerbus nauwelijks meer. Toeristen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen konden gebruik ma ken van een speciale milieupas en als extra lokkertje werden er prijzen verloot onder de deelne mers. Voor de toekomst van de Zomer bus is de samenwerking met re creatie-ondernemers van le vensbelang. De subsidiestroom van overheden droogt op. Erke lens verwacht dat desondanks het project zeker doorgang kan vinden op Schouwen-Duiveland en in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Walcheren is een vraagte ken. „Recreatie-ondernemers en gemeenten op Walcheren zullen zich er over moeten bezinnen wat zij met het vervoerbeleid aan willen." Axelaar dubbel in overtreding WESTDORPE - Een 27-jarige inwoner van Axel werd in de nacht van zondag op maandag omstreeks 1.00 uur aangehou den op de Tractaatweg in West- dorpe met een alcoholpromilla ge van ongeveer 0,8. Bovendien bleek tijdens de controle dat de man niet achter het stuur had mogen zitten, omdat zijn rijbe wijs reeds in beslag was geno men. De politie legde de Axe laar daarom twee processen- verbaal op. Een 45-jarige man uit Breskens liep diezelfde nacht om 3.10 uur tegen de lamp in de Burcht straat in Oostburg. De man had 2,5 keer zoveel gedronken als wettelijk is toegestaan en kreeg een rijverbod van vijf uur opge legd. HAARLEM (GPD) De Nederlandse visde- tailhandel heeft een handig hulpmiddel voor het verbeteren van de hygiënische om standigheden binnen het bedrijfsleven. Tij dens de gisteren geopende visvakbeurs VIS '94 in de Amsterdamse Rai is de nieuwe hy- gienecode voor de vishandel gepresen teerd. De nieuwe hygienecode is een aanbe veling die door de Keuringsdienst van Wa ren wordt gebruikt bij het uitvoeren van controles. Het geheel bestaat uit tips en aanbevelingen voor degenen die in de visbranche actief zijn. Het Produktschap Vis en de Nederlandse Visdetailhandel hebben de code samenge steld. Verschillende levensmiddelenbran ches hebben zelf hun richtlijnen mogen op stellen. Zij kregen deze ruimte van het toen malige ministerie van WVC. Eén van de au teurs van het lijvig boekwerk is Cees Weber. bioloog van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek in IJmuiden. Weber heeft in het verleden herhaaldelijk kritiek geuit op het ontbreken van voldoende hygiene in viswin kels. Verder bleek uit een twee jaar geleden Vakbond opereert nu vanuit kantoor Middelburg van onze verslaggever MIDDELBURG - Het viel een beetje tegen, de belangstelling laatst voor het reisje naar Den Haag om te protesteren tegen de wijziging van de Jeugdwerk- garantiewet (JWG). De onge veer 120 jongeren die in het ka der van die wel in Vlissingen via de stichting Werkgelegen heidsprojecten Walcheren bij allerlei instellingen werken, hadden allemaal een vrije dag gekregen om de actie in Den Haag met hun aanwezigheid te ondersteunen. Slechts 25 van hen kwamen opdagen. „Teleurgesteld Nee hoor. dat viel wel mee", zegt Annette de Wit van de vakbond FNV Jonge ren. de organisator van het pro test. „Die 25 die wel kwamen, wüden in elk geval wat. Ze de den bijvoorbeeld de suggestie een ondernemingsraad op te richten voor de jongeren die als JWG'ers in Vlissingen werken. Dat zou dan de tweede in het land zijn. Kijk, daar kunnen we als bond wat mee." FNV Jongeren ziet zich genood zaakt de aandacht vooral te richten op groepen en initiatie ven waarmee ze iets kan. De rijkssubsidie van de bond is met 1 miljoen gulden gekort, waar door een reorganisatie noodza kelijk was. Die heeft er onder meer toe geleid dat het aantal medewerkers van FNV Jonge ren voor de regio Zeeland en Zeeuwen ploegen in Zeewolde om landelijke titel VLISSINGEN - Zeven Zeeuwen strijden vrijdag 16 en zaterdag 17 september om een ereplaats bij de Nationale Ploegwedstrij- den in Zeewolde. De Zeeuwse kandidaten zijn vorig jaar al ge selecteerd tijdens de Provin ciale Zeeuwse Ploegwedstrij- den '93 in de Wilhelminapolder bij Wilhelminadorp. De gelukkigen' zijn: Piet Ooms uit Oud-Vossemeer. Freek Bou- deling uit Anna-Jacobapolder. Jan Crucq uit Arnemuiden. Jan Goense uit Noordwelle, Arno Geluk uit Brouwershaven. Theo Heyboer uit Sint Annaland en David Luteyn uit Oostburg. Daarnaast verschijnen in Zee wolde ook vier Zeeuwen aan de start van het Nederlands Kam pioenschap Trekkerbehendig heid. Het zijn de Grijpskerke- naar Barend Francke en Frans Dieleman, Peter Leppens en Ro bin Vervaet uit Biervliet. West-Brabant is gehalveerd tot één: Annette de Wit. Deze maat regel heeft voor Zeeland evenwel ook een positief kantje. Het re giokantoor van de bond in Roo sendaal is opgeheven. De Wit werkt sinds juni vanuit het FNV- kantoor in Middelburg. Daar mee is de bond voor Zeeuwse jongeren beter bereikbaar ge worden. Het resultaat daarvan blijkt: de afgelopen maanden is het aantal kaderleden in Zee land gegroeid. FNV Jongeren is een bond die merkwaardig genoeg niet streeft naar een groot eigen ledental. Jongeren bewust maken van de betekenis die een vakbond voor hen kan hebben, rekent de bond tot haar belangrijkste taak. De bond ziet dan ook liever dat jon geren zich aansluiten bij bijvoor beeld de Industriebond FNV. AbvaKabo of de Dienstenbond FNV. Leden van die bonden jon ger dan 27 jaar kunnen dan te vens lid zijn van FNV Jongeren. De bond houdt zich onder meer bezig met cursussen, zoals spre ken in het openbaar, omgaan met macht en presentatie. De Wit bereidt op dit moment ook jongerenactiviteiten binnen de Industriebond FNV voor. De Wit benadert de bezuinigin gen binnen FNV Jongeren nuch ter. „Het is meer dan vroeger noodzakelijk te proberen vooraf een inschatting te maken van het effect van eventuele activi teiten. Als je in je eentje in zo'n groot gebied werkt, kun je beter aanhaken op een paar goed draaiende kadergroepen, dan veel energie steken in pogingen nieuwe van de grond te krijgen." Ook landelijk heeft de bond zijn activiteiten nauwgezet gepland. De eerste vier maanden van vol gend jaar gaat extra aandacht uit naar werkende jongeren en zogenaamde flexiwerkers. daar na komen vier maanden lang vakantiewerkers en jongeren met een bijbaan aan de beurt en de laatste maanden van het jaar staan stagiaires en JWG'ers cen traal. Veel tijd besteedt Annette de Wit aan de begeleiding van ba nenpools voor jongeren die in het kader van de JWG werken. „Die jongeren bevinden zich echt in een achterstandpositie. FNV Jongeren wil ze helpen daar verbetering in te brengen, maar daar zullen ze zelf toch aan moeten meewerken. Ik zeg al tijd: de jeugd heeft de toekomst, maar je moet 'm zelf maken." Regiomedewerkster Annette de Wit van FNV Jongeren. foto R Monnie Hoefeijzers van restaurant Auberge des Moules in Philippine aan het werk tijdens de verkiezing van mosselman van het jaar. foto Emiel van Lint van onze verslaggeefster AMSTERDAM - Dat de mos selman niet uit Schevenin- gen komt zal geen mens ver bazen, maar dat hij evenmin uit Zeeland komt was een te leurstelling voor Monnie Hoefeijzers. De chef-kok van restaurant Auberge des Mou les in Philippine verloor maandag met een halve punt de strijd om de titel 'mossel man 1994'. Hoefeijzers moest het in deze eerste mosselman-verkiezing afleggen tegen André Tiele- mans, chef-kok van het Clu brestaurant van het World Trade Centrum in Amster dam. De derde deelnemer. Ron Ingenluyff-Hooi van res taurant Mero in Schevenin- gen. bleef ver achter bij de eer ste twee. Tenminste, dat vond een vijfkoppige jury. waarin culinaire beroemdheden als Ria van Eijndhoven van kook- tv en Cas Spijkers van De Swaen in Oisterwijk zitting hadden. De kookwedstrijd vond plaats tijdens de eerste dag van de beurs 'Vis '94' in de RAI in Amsterdam. „De volgende keer doe ik ge woon weer mee", zei Hoefeij zers na afloop optimistisch Het had weinig gescheeld of hij had de felbegeerde titel in de wacht gesleept. Op het eer ste onderdeel, het opensteken van een rauwe mossel, was de Zeeuws-Vlaming in ieder ge val de beste. Jurv-lid J. Nolet van restaurant Nolet - Het Reymerswale in Yerseke: „Het is een handigheidje, maar sommigen leren het nooit." Mosselen Het tweede onderdeel was het koken van de mosselen. In te genstelling tot de andere koks. bereidde Hoefeijzers de schelpdieren zonder witte wijn. „Je moet een mossel na turel koken. Het dier moet nog naar de zee smaken als je hem uit de schelp haalt. De Belgen, onze belangrijkste klanten, eten de mossel het liefst puur. Ze vragen er geen sausje bij zoals hier in Neder land." De gekookte mosselen moes ten vervolgens in een gerecht worden verwerkt. Het bleef zo lang mogelijk een verrassing welke bestanddelen de drie koks mochten gebruiken. Zo wilde de wedstrijdleiding voorkomen dat de deelne mers van tevoren een recept zouden bedenken. Toch had den de kandidaat-mossel- mannen zich wel voorbereid. Hoefeijzers had van tevoren wat recepten nagekeken, ter wijl Tielemans kortgeleden een bezoekje aan Yerseke had gebracht om in de juiste sfeer te komen. Spinazie De jury vond diens roergebak ken mosselen op een bedje van spinazie net iets lekker der dan het recept van de Zeeuwse deelnemer. De man uit Philippine had de mosse len opgewarmd in witte wijn en ze overgoten met een roomsaus met wijn en saf fraan. De vijfkoppige jury aanschouwde, snoof en proef de in ieder geval met zicht baar genoegen. Na de nodige proefnotities en heftige dis cussies. kwam dan toch ein delijk het verlossende woord: Tielemans was mosselman van het jaar geworden. Maandag begon niet alleen de beurs Vis '94. Het was ook de eerste dag van een landelijke promotiecampagne voor mosselen. Het Nederlands Visbureau en het Produkt schap Vis betreuren het dat de mossel hier, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld in Bel gië, weinig aftrek vindt. Al hoewel Zeeuwen volgens culi nair specialiste Ria van Eijnd hoven een gunstige uitzonde ring vormen. „In Zeeland we ten ze een mossel in het alge meen wel te waarderen." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. ii11111 n n 1111 SVRZ Hoewel de dienstregeling was ingekrompen, heeft de Zomerbus dit seizoen door een hogere bezetting per rit evenveel passagiers vervoerd als vorig jaar. foto Lex de Meester gehouden onderzoek van de Consumenten bond dat vis in winkels veel bacteriën bevat. Het Produktschap hoopt dat door de hygie necode de consument meer vertrouwen krijgt in visprodukten. Volgens D. Langs traat, voorzitter van het Produktschap Vis, vergt het werken met de code geen grote in vesteringen van de detaillisten. Hij wees er tijdens de overhandiging van het eerste ex emplaar op dat de code vooruitloopt op de levensmiddelenrichtlijn, die eind volgend jaar wordt afgekondigd. De artikelenserie over de SVRZ geeft op pijnlijk nauwkeurige wijze de perverse bedrijfscultuur op het centraal kantoor gedu rende 45 j aai' weer. Alle trefwoor den die van toepassing zijn ko men erin voor. Zwijgplicht, inti midatie. arrogantie, slecht per soneelsbeleid. machtswellust, schofferingen, angst, represail les. repressie en sancties. Wan neer gaat de beerput eindelijk eens helemaal open? Achter de SVRZ gaat een zeer bedenkelijk bewind schuil. De heren A. F. Aertssen en G. C. de Bruijn willen met hun zielige ad vertentie in de PZC van zater dag 10 september jl de lezers doen geloven dat met deze serie het hele personeel en alle patiën ten worden beledigd. Het gaat echter om een 15-tal figuren op het centraal kantoor die het v schrikbewind SVRZ gestalte ge ven en hebben gegeven en die niets met directe zorg te maken hebben. Onderzoekbureaus, OR, vak bonden en PZC etc: iedereen heeft het weer bij het verkeerde eind. Niks aan de hand! Nie mand mag of durft wat te zeg gen. Alleen de heren A. F. Aerts sen en het verbale wonder G. C. de Bruijn mogen iedereen onder maats noemen en beschuldigen van laakbaar en niet oirbaar ge drag. Elk weerwoord wordt met inti midatie en zonodig met juridi sche stappen de kop ingedrukt. Ondergetekende spreekt uit er varing: ik onderschrijf die grie zelverhalen van den regent en den kroonprins dan ook voor de volle 100%. Uit pure intimidatie en met getreiter en gesar hebben ze mij zes keer voor de recht bank gesleept. Zonder resultaat overigens. Mijn dossier SVRZ is voor ieder een ter inzage beschikbaar. Paul van Iwaarden Prinsepark 24 Domburg Foutje van het lab V Hetgeen de familie Meulblok is overkomen, kan ons allemaal gebeuren. Dergelijke missers zijn meestal het gevolg van een ogenschijnlijk onbelangrijke on zorgvuldigheid of nalatigheid. In een grote organisatie zal een onzorgvuldigheid gaandeweg een steeds groter effect krijgen. Uit ervaring weten wij hoe on zorgvuldig men in het zieken huis met bijvoorbeeld de te naamstelling kan omgaan. Het onnauwkeurig vastleggen van de naam van een patiënt kan lei den tot verwisseling of zoekra ken van statussen waardoor ver keerd medisch handelen niet denkbeeldig is. Je zult maar op Walcheren wonen en Dinge- mans heten. Wanneer je ergens moet worden ingeschreven, wordt meestal Dingemanse in gevuld. Als je daar dan een op merking over maakt, reageert men in het algemeen nogal la cherig en wordt opgemerkt dat die ene letter toch niets uit maakt. Tijdens een bezoek aan het MCM had ik weer dezelfde erva ring, wees de medewerker op de fout waarna geantwoord werd: wat kinderachtig! Terwijl ik op mijn beurt wachtte bleek mijn wantrouwen niet zonder grond. Een van de medewerkers sprak haar collega aan de balie aan met de opmerking dat er een bergwerk te doen was, omdat de inhoud van twee statussen van verschillende mensen, met een bijna gelijkluidende naam door elkaar waren geraakt. Afgezien of mijn opmerking van vijf minuten eerder al dan niet kinderachtig was, denk ik toch dat vooral in een medisch bedrijf buitengewoon hoge eisen moe ten worden gesteld aan nauw keurig handelen van alle mede werkers. te beginnen bij het ba lie- en administratief personeel. W. Dingemans-Ovaa Trompstraat 17 Middelburg Het contact patiënt-arts Er is enige discussie ontstaan met betrekking tot de relatie van een medisch specialist, met een (teleurgestelde) patiënt. In dit kader wil ik enkele algemene opmerkingen maken over het patiënt-arts-contact. Indien ik als hulpverlener (arts) met de hulpvrager (patiënt) een ongeschreven contract sluit, ontleen ik daaraan een aantal verantwoordelijkheden: 1. In dat patïent-arts-contact verplicht ik mij op passende en professionele wijze het gesprek te voeren, het onderzoek uit te voeren en te leiden, en de behan deling te verrichten en te bege leiden. 2. Als ik gedurende het onder zoek ondersteuning nodig heb van een ander medisch deskun- dikge dan behoud ik de verant woordelijkheid over dat onder zoek. Het kan dan vóórkomen - en gelukkig gebeurt dat uiterst zelden - dat dat ondersteunende onderzoek mij een onjuiste uit- slag oplevert. Daar kan ik, men selijkerwijs gesproken, nik doen; echter mijn verant delijkheid verplicht mij tiënt, mogelijk ten prooi aa warring en ontreddering.it juiste houding en instellini titude') te begeleiden. Wal ik merk dat mijn gespreks digheid in dezen te korts behoor ik mij terstond te ondersteunen door anderei De beschreven handei geeft de meeste kans op ga doening voor de patient daar het contractuele red heeft. Deze gang van zake ook maken dat de patiéntfa onverhoopt toekomstige t mij met een gerust hart ops zal raadplegen: hij/zij weel immers dat ik hem/haar i onderdelen van het patient contact serieus neem. Tj stelt het mij in de gelegd om zonder spanning en vat te een nieuw contract metq tiënt te sluiten. Jan Geldof, h\a Ruigenöi Dm Drugsvoorlicht In de reportage van zatera september gaat u uitvoeri| de wijze waarop in het Zé rustcollege wordt omga met de voorlichting overd; Met de strekking van dit va ben ik het eens. Toch rind! jammer, dat in zo'n algems tikel één school slechts te:-; ke komt en zo dus toch aps zet wordt. Ongelukkig ben ik met dei waarop een deel van de o; ten te kijk wordt gezet. Dei lichting die ze geven is echt vanuit hun dagelijkse eige varing. Wat ik prachtig vind is dat! die zich mede verantwoord weten voor de vorming var leerlingen zich voor deze; volledig willen inzetten. Da ver een pluim voor al died ten. E. van de: Zeldeiimtk Tem, Clubhuis VC Vlissingen Op het artikel over hetclu'a van VC Vlissingen (30 augi jl.), waarin uw verslaggeva dergetekende uitvoerig cii is enige correctie noodzak Ik heb geen bedragen gi terwijl er ook niet gesprok over een blunder bij de ac stratie van het stadhuis. I het artikel genoemde g bedragen zijn onjuist en te rechte is de gemeente e kwaad daglicht gesteld. De feiten zijn dat de gen* raad in augustus 1987 een-:; tie heeft verleend voores ning bij de ABN-AMEO 150.000,- (waarvan nu 115.000,- resteert) voorè nanciering van de uitbre:: renovatie van het clubhuis der voorwaarde van vesK van een eerste hypotheek. Nadat begin 1988 de aku borgstelling was getekendi de ABN-AMRO-bank medeweten van de gen met het toenmalige beste hypotheek afgesloten, rat: leen voor zekerheid vanS ning voor het clubhuis te volgens gestelde voorwaï maar ook van alle andere v. ringen van de ABN-AMRO. VC Vlissingen. Het geschil tussen de bans-: gemeente betreft het feite: bank eerst beslag wil 1( de opbrengst van het cluï en vervolgens de gemeen'; nog voor het gehele garant- drag wil aanspreken, (Dus:c bele incassering!). Naar di ning van de gemeente dieft opbrengst van het clubgeb te worden verrekend met garantiebedrag van 115$ De oorzaak van de prob.e ligt dus niet bij de gen* maar is een gevolg van cW ANB-AMRO-bank ten on» opgeëiste vorderingen. Piet Leetö Stadhuis Vm Politie flitste 15 hardrijders BUTTINGE - Bij een snel'; controle op de Middelburg in Buttinge heeft de I» maandag vijftien hardrijden flitst. Tijdens de controle 10.40 tot 12.40 uur passtf 294 auto's. De hoogst gd® snelheid was 112 kilomete- uur. Op de Middelburg geldt een snelheid van r - meter per uur. universitair geslaagden i i i i i i i I Frank Kerckhaert uit Heng^ Jos Mangnus uit VogéMjt aan de Landbouwuniversiteit ningen geslaagd voor het «Xj examen landbouwtechniek Rijksuniversiteit te Utrecht" Middelburger H W Schipf' slaagd voor het doctoraal medische biologie -> pearlier ZWN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 12