2& COURANT Nederlanders naar grens Bosnië J Vrede is geen utopie, zegt Johannes Paulus Kroatië loopt uit voor verzwakte paus Invasie van Haïti komt dichterbij Premiers Saksen en Brandenburg winnaars 4 WEKEN ALLE FOTO'S 2x AFGEDRUKT Waarnemers moeten toezien op naleven embargo door Servië Agassi Ajax VOOR 14,- JA, ik wil: Regenachtig Veel bewolking, perioden met regen, in te middag opklaringen. De wind is zwak, later vrij krachtig uit zuidwest. Temperatuur achttien graden. 37e jaargang no. 214 laandag 12 september 1994 jsse nummers 1,50 de gehele 2e set voor maar 25 cent per foto Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE n onze correspondenten 1NSIN - Ook Nederland is in pipe bereid waarnemers te ireren die moeten controleren Klein-Joegoslavië (Servië en antenegro) zich inderdaad iudt aan het embargo dat zij jen de Bosnische Serviërs «ft ingesteld. In totaal zijn 5 waarnemers noodzakelijk, litsland heeft veertig mensen egezegd. Volgens minister ui Mierlo van buitenlandse ken moet de groep waarne- ers al over enkele dagen be- hikbaar zijn om met het werk kunnen beginnen, is blijkt dat het de Servische esident Milosevic ernst is met ledewerker an disco oodgestoken )SSER (ANP) - De 30-jarige vollenaar B. Lahaye is in de icht van zaterdag op zondag ergestoken tijdens zijn werk suitsmijter van de discotheek lat's Life in Overdinkel (ge- Bente Losser). Hij overleed la- rin de nacht aan zijn verwon- ngen. Zijn 27-jarige collega, k afkomstig uit Zwolle, raak- gevvond. Na behandeling in l ziekenhuis kon hij naar lis. j de ingang van de discotheek tstond ruzie tussen La Haye twee mannen. Een van hen ik de medewerker van het ho- jabedrijf meerdere keren met a mes. De 27-jarige uitsmijter ram zijn collega te hulp. Hoe- 1 hij gewond was, slaagde die n de man het wapen af te ne- in. De twee daders renden arna weg. Ze waren gisteren g spoorloos. uba houdt Echtelingen 'P strand tegen ASHINGTON (DPA/RTR) - net akkoord met de Verenig- Staten over de Cubaanse chtelingen heeft de regering 'Havana zondag al maatrege- o genomen om te voorkomen n°g meer Cubanen aan de >npek naar Florida begin- Lr mogen geen vaartuigen r naar de stranden worden ■Wacht. Wagens waarop vlot- *:n.^gelijke werden ver grijn al in beslag genomen, eigenaars werden gearres- •acht6" V°°r de rechter &e" Mnden Cubanen trachtten hm voor het van kracht ,.er\van de overeenkomst ■wand over zee te verlaten. Za- ..J* P'^te de Amerikaanse wacht nog 591 vluchtelin- tzee op. Vrijdag waren het iQ°or het slechte weer, 177. het embargo tegen de Bosnische Serviërs is de Europese Unie be reid enkele sancties tegen Klein- Joegoslavië op te schorten. Daarbij gaat het in eerste in stantie om sport, cultuur en de burgerluchtvaart. Dat hebben de EU-ministers van buiten landse zaken dit weekeinde op het Oostduitse schiereiland Use- dom bepaald. Als reactie op de aanslag in de nacht van zaterdag op zondag op het hotel waar de 'Europese burgemeester' van Mostar, Hans Koschnick, verblijft, heeft Van Mierlo zijn EU-collega's aange spoord snel de 180 politiemen sen te leveren die in Mostar no dig zijn voor de openbare veilig heid. Van Mierlo deed dat in zijn functie van halfjaarlijks voorzit ter van de Westeuropese Unie, de 'militaire arm' van de EU. Voor deze politiemacht hebben Italië en Duitsland al personeel toegezegd. Nederland levert be halve de commandant ook vijf tien tot twintig politiemensen. Volgens Van Mierlo is er in de Europese Unie sprake van een 'groeiende ongerustheid' over het voornemen van de Verenig de Staten om het wapenembar go tegen de Bosnische moslims op te heffen. Met name Groot- Brittannië en Nederland hebben daar „geen belang bij", aldus Van Mierlo, omdat de troepen van deze twee landen zich „op uiterst kwetsbare lokaties be vinden". De EU wil proberen druk uit te oefenen op het Ame rikaanse Congres om het embar go niet op te heffen, zo verklaar de hij. Als Nederland ziet aankomen dat het embargo wordt opgehe ven „zullen we maatregelen tref fen. waarbij we zeer nauw zullen samenwerken met de Britten", aldus Van Mierlo. Hij impliceer de dat Nederland dan net als Groot-Brittannië zijn troepen zal terugtrekken. Volgens de Britse krant Sunday Times zal de Britse legertop pre mier Major vandaag vragen zijn goedkeuring te hechten aan te rugtrekking van de troepen uit Bosnië. Volgens de krant wil het leger weg zijn uit Bosnië tegen de tijd dat de Verenigde Staten het wapenembargo tegen de moslims opheft. Dat zou in de cember kunnen gebeuren, in dien de Bosnische Serviërs blij ven weigeren het vredesplan te aanvaarden. De Serviërs hebben gezegd dat zij opheffing van het wapenem bargo zullen beschouwen als een oorlogsdaad. Die daad zou ver golden worden met aanvallen op de aanwezige VN-troepen. Mi nister Rifkind van defensie om schreef de suggestie van de Sun day Times dat de aftocht volgen de week al kan beginnen, giste ren als „een sprookje". Katten geliefd Het toenemen van alleenstaan den en tweeverdieners zorgt er voor dat katten steeds populair der raken als huisdier. Honden raken uit de gratie en het 'vuilnisbakjeis he- O lemaal uit. O isielzoekers in ongerstaking aar ziekenhuis STERWIJK (ANP) - De ge- ndheidstoestand van vier van zeven Algerijnse hongersta- rs uit het onderzoeks- en op- ngcentrum voor asielzoekers Oisterwijk, is zo ernstig dat naar het ziekenhuis zijn ge acht. Drie van hen zijn zater- ig opgenomen, de vierde zon- gavond. Een andere actie- erder is sinds vrijdagmiddag oorloos. Dat heeft directeur J. ierts zondag meegedeeld. zeven asielzoekers besloten rige week zondag niets meer eten en te drinken, nadat zij te jren hadden gekregen dat zij rug moeten naar Algerije. iar zijn ze, naar hun zeggen, in leven niet zeker. Ze zouden wel van de regering als van de ganisatie van moslimfunda- entalisten FIS gevaar te duch- n hebben. recteur Geerts maakt zich rgen over het lot van de ver- fenen Algerijn. De man ging ijdagmiddag een eindje wan ten en is niet meer teruggeko- en. Zijn gesteldheid is erg 'ak. Volgens de directeur doen Ie meest rare" geruchten de nde, bij voorbeeld dat de man handen zou zijn gevallen van pis. e toestand van de Algerijnen e in het ziekenhuis liggen, is •lgens de directeur niet meer 'hteruit gegaan. Zij accepteren edische hulp. Met name het hgeren van drinken van ruim n week dreigde fatale gevol- 'h te hebben. De twee die nog het opvanghuis zitten, zijn [or het oog nog „redelijk fit", dus de directeur. A?idré Agassi heeft de mannenti- tel van de US Open geivonnen. De ongeplaatste Amerikaan ze gevierde in de finale met 6-1, 7-6 en 7-5 over de Duitser Michael Stich, die als vierde was gerang schikt. Ajax had gisteren geen kind aan Vitesse. De landskampioen, woensdag tegenstander van AC Milan in de Champions League, won gisteren in eigen huis met 5- 0. Feyenoord verspeel de een punt tegen Go 1 1 Ahead Eagles: 2-2. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,17 en 19 ZAGREB (DPA) - Paus Johannes Paulus II rijdt in zijn speciale beveiligde auto door de menigte gelovi gen in Zagreb. Ongeveer een kwart van de Kroati sche bevolking liep uit om de verzwakte paus te zien. Bij zijn aankomst, zaterdagmiddag in Zagreb, viel al op dat zijn lichamelijke conditie niet goed was. Met grote moeite en steunend op zijn stok daalde de 74-ja- rige paus, die in april een heupoperatie onderging, de vliegtuigtrap af. Voor de eerst maal kuste hij niet de grond, maar een schaal met aarde. Buiten het zicht van de 800.000 gelovigen werd hij met een speciale lift op het podium gehesen om de eucharistieviering op de renbaan te leiden. Tijdens de dienst in de Stefanskathedraal leek hij alleen dan geconcentreerd toen hij zelf aan het woord was. Op andere momenten leek hij afwezig en tegen de pijn te vechten. Zagreb was de eerste reis sinds vorig jaar september toen hij de drie Baltische staten bezocht. Door de val in april moest hij zijn bezoek aan België afzeggen, waar hij pater Damiaan zalig zou verklaren. foto Reuter Een verliezer en een winnaar, Cornelia Muller (1) zag haar partij Bündnis '90/De Groenen de kiesdrempel niet halen, terwijl Peter Porsch zijn PDS, voortgekomen uit de communistische SED, flinke winst zag boeken. foto Reuter ZAGREB (RTR/DPA/AFP) - Een ziek ogende paus Johannes Paulus II heeft zondag in Za greb opgeroepen tot vrede en verzoening in het vroegere Joe goslavië. „Vrede is geen uto pie", zei de paus in het Kroa- tisch tijdens een eucharistievie ring op de renbaan in de Kroati sche hoofdstad. Naar schatting 800.000 gelovigen woonden de dienst bij. De Rooms-Katho- lieke Kerk in Kroatië moet „een voorvechter van wederzijds vergeven en verzoening" wor den. Hij herinnerde aan de eeuwen lange traditie van religieuze to lerantie op de Balkan. Het is vol gens hem niet gerechtvaardigd de religies verantwoordelijk te houden voor de nationalistische onverdraagzaamheid in het ge bied. Maar het is „hypocriet als de mensen het Onze Vader bid den en tegelijkertijd vervuld zijn van haat of zelfs wraakacties be ramen". Bij zijn vertrek riep hij de Kroa- ten op hun tegenstanders te ver geven en zich op de toekomst te richten. „Deze oorlog, die zoveel slachtoffers heeft gemaakt, kan op geen enkele wijze worden ge rechtvaardigd. Geliefde inwo ners van Zagreb en van Kroatië, heb de moed uw buurman te ac cepteren en uw hart te bevrijden van wraakgevoelens." Op de renbaan van Zagreb had van onze correspondent BONN - De parlementsverkie zingen in de Duitse deelstaten Brandenburg en Saksen zijn een persoonlijke triomf gewor den voor de zittende regerings leiders. Hun partijen, de SPD in Brandenburg en de CDU in Sak sen, behaalden gisteren de abso lute meerderheid. Voor de liberale FDP en de alter natieve 'Bündnis'90/De Groe nen waren de verkiezingen in beide deelstaten, die voor 1990 deel uitmaakten van de voorma lige DDR, een debacle. Zij strui kelden over de kiesdrempel van vijf procent. De PDS, de opvolger van de communistische SED, die voor de val van de muur de DDR re geerde, boekte in belde staten grote winst. De PDS profiteerde van het ongenoegen dat bij veel kiezers uit de voormalige DDR over de hereniging van het land leeft. De opkomst viel tegen; slechts 56 procent van de kiezers ging naar de stembus. De Brandenburgse minister president Stolpe had voor de verkiezingen gehoopt op een re sultaat van meer dan 40 procent van de stemmen. Bij de vorige deelstaatverkiezingen had zijn SPD 38,2 procent gekregen; nu zal de partij de historische sprong over de vijftig procent- grens maken: 54,3 procent. Dit resultaat was het bewijs dat de bevolking vertrouwen in hem had, aldus de minister-presi dent. Stolpe geldt als omstreden wegens zijn contacten in het ver leden met de voormalige ge heime dienst van de DDR, de Stasi. Maar voor de Branden burgse kiezers bleek zijn verle den geen minpunt. Volgens opi niepeilingen was 84 procent van de kiezers over hem dik tevre den. In Saksen profiteerde CDU-lijst- trekker Biedenkopf van zijn po pulariteit onder de inwoners, van wie 80 procent vindt dat hij het 'goed doet'. De CDU boekte het beste resultaat in de geschie denis. In 1990 had de partij met meer dan 53,8 procent al de meerderheid behaald, maar Bie denkopf bleek in staat dit per centage te verhogen tot ruim 57 procent. Voor de belangrijkste oppositie partijen, de CDU in Branden burg en de SPD in Saksen, zijn de verkiezingen derhalve op een gevoelige nederlaag uitgelopen. Vergeleken met de verkiezingen in 1990 verloor de CDU ongeveer 11 procent. De SPD moest een minder grote veer laten, maar de 16,6 procent van de stemmen die de partij behaalde, was het slechtste resultaat dat de SPD •ooit bij een deelstaatverkiezing haalde. Hoewel de verkiezingen vijf we ken voor de Bondsdagverkiezin gen plaatsvonden, worden ze niet als graadmeter voor het lan delijke gebeuren beschouwd. In beide deelstaten overheersen de regeringsleiders het politieke to neel zodanig dat er geen conclu sies voor de krachtmeting van 16 oktober aan mogen worden ver bonden. aartsbisschop Franjo Kuharic van Zagreb de vertegenwoordi gers van de islamitische, joodse en protestantse gemeenschap pen aan de paus voorgesteld. De Orthodoxe Kerk liet verstek gaan. Het Vaticaan was één van de eerste landen die de onafhanke lijke republiek Kroatië erken den. De Serviërs begroetten dit besluit met veel wantrouwen. Dat gebeurde in het licht van het collaboreren van een deel van de rooms-katholieke hiërarchie in de Tweede Wereldoorlog met de fascistische Ustasja's. Dat wa ren de toenmalige machtheb bers in Kroatië. Vredesmissie De paus had gehoopt een vre desmissie langs de hoofdsteden van Servië, Bosnië en Kroatië te kunnen maken. De Servisch-Or- thodoxe Kerk liet dit voorjaar weten dat een bezoek aan Bel grado „niet opportuun" was. Een verbitterde paus zei daar over: „Ik heb aan elke deur ge klopt." Het bezoek afgelopen donder dag aan Sarajevo ging niet door omdat de Bosnische Serviërs weigerden de veiligheid van de paus en zijn gevolg te garande ren. Hoewel de kerkvorst zelf zich daar niet veel zorgen over maakte, zegde hij op het laatste moment het bezoek aan Sara jevo af. Dit omdat de veiligheid van de honderdduizenden gelo vigen tijdens een eucharistievie ring in het vroegere ijsstadion niet kon worden gewaarborgd. „Ik zou geen nacht meer kunnen slapen als tijdens mijn bezoek ook maar één gelovige zou wor den gedood", zei een zwaar te leurgestelde paus. WASHINGTON (RTR/DPA/ ANP) - De Verenigde Staten hebben diverse landen verzocht in totaal vijfhonderd waarne mers te leveren die na een mili taire interventie in Haiti toe zicht moeten houden op een po litiemacht. Duidelijk aange vend dat de invasie van Haïti dichterbij komt, verklaarde mi nister Christopher van buiten landse zaken dat alle diploma tieke pogingen „zijn uitgeput" om het militaire regime tot vrij willig vertrek te bewegen. „Er komt een moment dat wij militair vertoon moeten gebrui ken en president Clinton zal het Amerikaanse volk omzichtig en volledig de redenen uitleggen en ik hoop en verwacht dat wij daarvoor steun krijgen", ver klaarde Christopher voor de Amerikaanse televisie. Aristide De Verenigde Staten eisen van de militaire leiders in Port-au- Prince dat zij aftreden en de ge kozen president Jean-Bertrand Aristide aan de macht laten ko men. Aristide werd in 1991 bij een militaire coup afgezet en woont nu in ballingschap in Washington. Maar ondanks Amerikaanse dreigementen over een invasie, waarvoor de voorbereidingen worden voortgezet, is er geen aanwijzing dat de junta onder leiding van generaal Cedras van plan is de macht op te geven. Canada heeft volgens de New York Times aan Clinton hon derd van de gezochte vijfhon derd internationale waarnemers toegezegd die het werk van een politiemacht op Haiti gaan con troleren. President Clinton en vice-president Gore» belden in het weekeinde met meer dan tien leiders over de hele wereld om deelneming aan de politie macht te vragen. Na een vefzoek van Washington deelden Israël en België zondag mee troepen te zullen leveren aan de politiemacht. Het is de eerste maal dat Israël deel neemt aan een internationale troepenmacht. De Belgische premier Jean-Luc Dehaene ver klaarde zondag dat de politie- troepen „de komende weken" kunnen worden uitgezonden in dien de Haïtiaanse militaire lei ders weigeren af te treden. De interim-politiemacht moet vergeldingsaanslagen en moor den door pro-junta aanhangers voorkomen die Washington vreest na een invasie in Haïti. om politiemensen te leveren voor direct na de interventie. Mi nister Van Mierlo gaf vorige week in overleg met de Tweede Kamer aan dat het hierbij zou kunnen gaan om vijftien mare chaussees. Daarover zijn echter geen harde toezeggingen ge daan. Nederland neemt reeds met een fregat en een Orion-pa- trouillevliegtuig deel aan de in ternationale blokkade van Haïti. iAdvertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving ft 83,75 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Fregat De Nederlandse regering be raadt zich nog over het verzoek "'13214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1