ROVINCIALE ZEEUWSE COURA Asielzoekerscentra weer overvol OM negeert eigen advies alle drugs-coffeeshops te sluiten *58^ SPRINT PHOTO ltingh/Haarhuis winnen US Open Spaaractie voor Vliegreis ondanks milieuprotesten Juridisch steekspel rond olifant BRISTOL 4 WEKEN CJTEJl öEMOX Akkoord VS en Cuba over vluchtelingen Noodmaatregelen voor onderdak na plotselinge toename vluchtelingen r taxatie ~l PILAAR reportage 21 t/m 27 Windhoos VOOR 14,- JA, ik wil: Open Huis Ford Escort auto adria Buiig en koel yooral vanochtend veel bewolking en buiig, vanmiddag enkele opklaringen. Temperatuur zeventien graden. De zuidwestelijke wind is vrij krachtig. 37e jaargang no. 213 7 aterdag 10 september 1994 0Sse nummers 2,00 'GRATIS FILMONTW1KKIXING bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle filmpjv en letten inlevering van deze bon per film kunt u 1 waardebon gebruiken Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal EN HAAG (GPD) - De opvang- itra voor asielzoekers zitten jrvol en kunnen geen nieuw- «mers meer opvangen. De af tlopen weken is de toestroom in asielzoekers zo groot ge it dat inmiddels minimaal (honderd asielzoekers onder is moest worden geweigerd, y hebben ook nog geen asiel- ivraag kunnen indienen, juchtelingenwerk Nederland eelt voor een aantal hunner on- erdak weten te regelen in pen- ons en hotels, anderen kunnen ;üjk terecht bij kennissen of mil ie. krijgen onderdak in te- uizen voor daklozen, of dolen ond. Het is dit jaar de eerste er dat de opvangcentra geen meer hebben. Vorig jaar eed zo'n situatie zich twee keer or. Centrale Opvang Asielzoe- rs denkt de toestand op korte mijn weer onder controle te Bben. Gisteren zijn in Vught jines geplaatst voor 150 asiel- ;kers. maandag komen daar jines bij voor nog eens 150. erder worden later deze maand ivangcentra geopend in Den en Dronten met plaats voor respectievelijk 600 en 800 asielzoekers. Nu het vakantie seizoen is afgelopen, komen bin nenkort bovendien weer vakan tie-onderkomens beschikbaar. Het aantal asielzoekers is de af gelopen weken door nog onbe kende oorzaak zeer fors geste gen. Zo meldde zich in augustus een record-aantal van zo'n 5000 asielzoekers aan. Daar kwamen de afgelopen week nog eens zo'n vijftienhonderd bij. Behalve met onverwacht hoge aantallen nieuwe asielzoekers, kampen de opvangcentra, waar in plaats is voor in totaal 29.000 asielzoekers, stagnerende door stroming. Velen zitten daar al maanden in een centrum te wachten op afhandeling van hun asielverzoek door de ambtena ren van justitie. Onwennig .bi EN HAAG (ANP) - De spaarac- voor gratis vliegreizen, aarbij diverse grote Neder- ïdse bedrijven betrokken n. komt er nu toch aan. De ge- ichten over de spaaractie de- tn al meer dan een half jaar de ie, maar geen van de betrok- partijen wilde ook maar bevestigen. De KLM heeft publiciteitsstop plotseling wrbroken. Een KLM-woord- oerder verklaarde dat de aaractie er inderdaad komt. anneer de actie van start gaat hij niet zeggen. tok Shell. Albert Heijn, ABN toiro en het Vendex-concern lebben vrijdag eindelijk beves- Igd dat zij meedoen aan de actie ie „Air Miles" gaat heten. De legactie is in Canada en Enge- id al een groot succes. Mensen Unnen bij supermarkten, tank- ations, warenhuizen en ban- m sparen voor onder meer een ratis vliegreis. lagtrips e actie start volgens een oordvoerder van de Shell mo- eüjk nog dit jaar. De voorberei den zijn in volle gang. De lell-zegsman benadrukt dat 't niet alleen gaat om gratis wegreizen, maar om allerlei vor- <Advertentiei veel asielzoekers lang moesten wachten voordat zij door een ambtenaar werden gehoord, in middels bijna opgelost. Het pro bleem is nu dat het na het ver hoor veel te lang duurt voordat een besluit op het verzoek wordt genomen. Justitie heeft de hoop gevestigd op de volgende maand te openen intake-centra bij Zevenaar en Rijsbergen. Daar dienen perti nent kansloze asielzoekers bin nen 24 uur een negatieve be schikking op hun asielverzoek te krijgen. Volgens Vluchtelingen- Werk lossen die centra de pro blemen niet op. Verreweg de meeste asielzoekers zijn name lijk „kansrijk" omdat zij uit on veilige landen als Bosnië. Irak, Iran en Somalië komen. Voor kansrijke asielzoekers geldt dat zij na het intake-centrum alsnog naar een opvangcentrum moe ten. Ook vorige jaren was sprake van onvoldoende doorstroming uit opvangcentra. Toen ging het echter vooral om asielzoekers die reeds door justitie waren er kend, maar waarvoor in gemeen ten geen reguliere huisvesting beschikbaar was. Nadat de ge meenten daar eind vorig jaar de schouders hebben onder gezet, is dat probleem opgelost. Ster ker nog: Gemeenten hebben in middels zelfs meer woningen in de aanbieding voor erkende asielzoekers, dan er gegadigden zijn. Dat is weer het gevolg van de trage afhandeling van de asielzverzoeken door Justitie. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn zo'n 35000 asielver zoeken ingediend. Dat is bijna even veel als over het hele vorige jaar toen een recordaantal van 36000 asielverzoeken werd inge diend. Voor dit jaar gaat justitie uit van zo'n 50.000 verzoeken. Justitie kan het werk niet aan wegens de toenemende aantal len asielzoekers, een groot scheepse reorganisatie en on wennigheid met de dit voorjaar inrijpend gewijzigde vreemde lingenwet. Volgens Vluchtelin genwerk is het probleem dat IW YORK (ANP) - Jacco Eltingh en Paul Haarhuis hebben de ibelspel-finale van de open Amerikaanse tenniskampioen- chappen gewonnen. Het Nederlandse duo, sinds eind vorig jaar ereldkampioen. versloeg gisteren in de finale in New York de Au- raliërs Todd Woodbridge en Mark Woodforde met 6-3 7-6 (7-1). tisde tweede titel in een Grand-Slamtoernooi voor Eltingh/Haar- uis. die in januari in Melbourne de Australian Open wonnen. De ederlanders namen revanche voor het verlies (met 7-9 in de vijfde tt) in de kwartfinales van Wimbledon tegen dezelfde opponenten. men van vrije-tijdsbesteding. Bijvoorbeeld gratis dagtrips met andere vormen van trans port dan alleen vliegen. De hui dige Shell-zegelactie blijft in on gewijzigde vorm bestaan. De milieubeweging heeft de af gelopen maanden fel geprotes teerd tegen de spaaractie voor gratis vliegreizen. De vereniging Milieudefensie, die fel ageert te gen het vliegverkeer en de uit breiding van Schiphol, wijst er op dat vliegen een belangrijke oorzaak is van het broeikasef fect en de afbraak van de ozon laag. „Alle milieumaatregelen die de burgers zelf nemen, wor den in één klap teniet gedaan met zo'n belachelijke bevorde ring van het vliegverkeer", zo stelt Milieudefensie. De initiatiefnemer van de actie, Loyalty Management Nether lands (LMN) in Hoofddorp, stelt dat voor de vliegreizen stoelen in KLM-toestellen worden ge bruikt. die anders leeg zouden blijven. Dit argument vindt geen genade in de ogen van Milieude fensie „Uit onderzoek blijkt dat in Engeland de helft van de groei van het aantal vliegpassagiers wordt veroorzaakt door Air Mi- les". zo meent een zegsman van Milieudefensie. Douanita met haar oppasser. DEN HAAG (ANP) - De Haagse advocaat- generaal mr. E. Myjer wil bemiddelen in een slepende ruzie tussen de Rotterdam se diergaarde Blijdorp en de Zoo in het Tsjechische Ustinad Laben. Twistpunt is een onschuldig olifantevrouwtje, ge naamd Douanita. De Zoo kon haar in 1988 van een Vietnamees overnemen, in ruil voor een paar Lada-auto's. Maar het dier woont inmiddels al zes jaar in Rotter dam. Douanita kwam in '88 per schip in Rotter dam aan. waar de Algemene Inspectie dienst (AID) haar in beslag nam. De kapi tein werd aangehouden en vervolgd we gens overtreding van de Wet op Uitheem se diersoorten. Vrijdag diende zijn zaak bij het gerechtshof in Den Haag. De advocaat-generaal zei tijdens de zit ting zich zeer te bekommeren om het „geestelijk welzijn" van de olifant. Myjer liet een foto van Douanita door de rechts zaal gaan die was genomen bij haar aan komst in Blijdorp. „Kijk, ze had een steil neerhangend slurfje, dat betekent zware depressie. En nu, nu is ze een volwaardige olifant." Inmiddels is de zaak op alle niveaus be handeld, en steeds kreeg de kapitein een voorwaardelijke boete opgelegd. Doua nita werd verbeurd verklaard: ze werd ei gendom van de Nederlandse Staat en ver bleef in Blijdorp. Daar kwam een einde aan toen de Hoge Raad de zaak vorig jaar terugverwees naar het gerechtshof. Dat moest zich foto ANP maar eens buigen over de vraag of die ver beurdverklaring wel in orde was. De Tsje chische dierentuin had namelijk niets met de overtreding te maken. Mr. Myjer eiste vrijdag tegen de kapitein bij verstek een voorwaardelijke geldstraf van 5000 gulden, als formaliteit. Hij vroeg het hof geen oordeel te geven over de ver beurdverklaring. „Ik wil liever de partijen bij elkaar brengen dan dat er een boude uitspraak komt", aldus de advocaat-gene raal. Hij benadrukte de gezondheid van Douanita. „Bij aankomst was ze autis tisch. Ze at en ze dronk niet. Stel dat ze weg moet. dan wordt ze misschien weer autistisch." Het hof doet uitspraak op 23 september. DEN HAAG (GPD) - De verga dering van procureurs-generaal heeft enkele weken geleden een intern advies in de wind gesla gen om de ongeveer 1500 coffee shops in ons land waar soft drugs worden verkocht 'gelei delijk tot nul te reduceren'. De procureurs-generaal (de bazen van het openbaar ministerie) vonden dit voorstel niet realis tisch, en besloten tot voortzet ting van het huidige gedoogbe leid. van woning of bedrijfspand: beëdigd taxateur pnj I CEES KOLE L* Weststraat 1. Kapclle, tel. 0110242614 De adviescommissie, onder voorzitterschap van de Haagse hoofdofficier van justitie Blok, was eerder dit jaar ingesteld door de procureurs-generaal zelf. De commissie gaf vijf rede nen waarom verkoop van soft drugs niet langer meer zou moe ten worden getolereerd. De commissie wees er op dat er door verbeterde teeltwijzen in middels soorten nederwiet op de markt zijn die gelijk gesteld kun nen worden met een hard drug. iAdvertentie BOUWMATERIALEN GOES L 01100-15401 x Leder broque molière in zwart Maten 40 - 45 Normaal 44.95 Bristolprijs 35 - Alléén vandaag MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) Uit onderzoek blijkt verder, al dus de commissie, dat 'Neder landse mafiosi' vooral rijk wor den door de handel in soft drugs. Een ander onderzoek geeft aan dat de leeftijd waarop jongeren voor het eerst een stickie roken, de afgelopen jaren gedaald is tot acht a veertien jaar. Dat zou vooral komen omdat er in coffee shops zo makkelijk aan is te ko men. Verder wees de commissie er op dat het gedoogbeleid heeft geleid tot drugstoerisme. Bo vendien is het aantal hard-drug- gebruikers in Nederland relatief niet lager dan in Duitsland. De commissie vroeg zich daarom af of het Nederlandse gedoogdbe- leid. dat een schieding van de markten tussen hard en soft drugs beoogt, wel zo succesvol is geweest. Schemerduister De procureurs-generaal vonden het advies van de commissie evenwel 'onvoldoende onder bouwd'. Zij vreesden dat met het sluiten van coffeeshops, de ge wenste scheiding van de handel in hard en soft drugs van de ,baan is. De kleinschalige handel in soft drugs verplaatst zich dan immers naar hetzelfde schemer duister. waarin ook de hard drugs worden verkocht. De kans dat jonge kinderen in aanraking komen met hard drugs wordt dan groter, aldus ae pg s veiuet hebben politie en justitie onvol doende mankracht om sluiting van alle coffeeshops te bewerk stelligen. Overigens concludeerden de procureurs-generaal wel dat stringenter moet worden opge treden tegen coffeeshops die overlast veroorzaken en zich niet aan de richtlijnen houden. Die richtlijnen zijn- geen re clame, geen verkoop van hard drugs, geen verkoop aan jeugdi gen onder de achttien jaar en geen verkoop van meer dan der tig gram per klant. De Delta zit vol vogels. In september is het dringen aan de grote ruif, die Zeeland heet. Verder in de bijlage Reportage: Ir Lievense ver anderde de wereld Structuur Kopfschuss, Bauchschuss. Sprit- zel De dood is heel gewoon 50 jaar vrijgemaakt. Een windhoos heeft vrijdagmid dag in Yerseke voor de nodige schade gezorgd. De plotseling opkomende windhoos blies pan nen van de daken, rukte platen af van een gebouw van een scheepsiverf splitste enkele bo men doormidden en sleurde en kele caravans op een camping van hun 1 plaats. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3,4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 8en 9; Provincie: 11,13,15,17 en 19; Reportage: 21,22,23, 25 en 27; Vrije tijd: 31,32, 33 en 35; Sport: 38 en 39 van onze correspondent WASHINGTON - De Verenigde Staten en Cuba zijn het vrijdag onverwacht toch eens gewor den over maatregelen die een eind moeten maken aan de stroom bootvluchtelingen uit Cuba. De VS zullen dit jaar mi nimaal 26.000 legale Cubaanse immigranten toelaten, terwijl Cuba op zijn beurt stappen zal nemen om te voorkomen dat Cubanen op wankele vlotten en bootjes hun land proberen te ontvluchten. Cuba verklaart zich daarin be reid om vluchtelingen terug te nemen die door de Amerikanen zijn geïnterneerd op de basis Guantanamo op Cuba en te ken nen geven naar huis te willen te rugkeren. De Cubaanse regering heeft beloofd deze mensen „niet slecht te zullen behandelen". Sinds de vluchtelingenstroom op 19 augustus op gang kwam, zijn al ruim 27.000 Cubanen hun land ontvlucht. Behalve de minimaal 20.000 visa die de VS dit jaar zullen uitde len, zullen zij nog eens 4000 tot 6000 Cubanen toelaten die al eerder een aanvraag hebben in gediend om naar de VS te mogen emigreren, Embargo In het akkoord wordt niet gerept over een andere Cubaanse eis. het opheffen van het economi sche embargo tegen het land. Cuba heeft geregeld gezegd dat het embargo de hoofdoorzaak is van de slechte economische si tuatie in Cuba. die tienduizen den Cubanen ertoe heeft ge bracht te vluchten. De VS wilden echter alleen over migratie praten en niet over nor malisering van de betrekkingen met het regime van Fidel Castro. Onderminister van buitenland se zaken Peter Tarnoff zei dat het Amerikaanse beleid gericht blijft op „vreedzame verande ring" in Cuba. tAdvertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: C,\ D E V TerneuzeN Zie advertentie verderop in deze krant! mm» mamma We houden alles speciaal voor uw bedrijf op voorraad. HERMESWEG 12, VLISSINGEN TEL. 01184-19700, FAX 17291 1600i Laser 16V 1994 9000 km! Nieuw 32.590,- 29.SOO,- official Ford Dealer westhavendi|k 150 goes 01100-20440 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel; naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1