ROVINCIALE ZEEUWSE COURA aven van Vlissingen slaat slag Werk Betuwelijn stilgelegd Geallieerden weg uit Berlijn l 1 i Griekenland voert spanning op tegen Albanië na proces 4 WEKEN School in Heemskerk veigert meisjes met ïoofddoek toegang voor®^ 01100 - 39555 Samenwerking met Rotterdam goed voor 800 tot 1000 nieuwe banen ISa IS maken schepen klaar oor invasie van Haïti Papegaaien sterven in flessen Auto-Lease Walcheren B.V. kunst cultuur VOOR 14,- JA, ik Buien en veel wind Wisselend bewolkt, regen- of onweers buien, mogelijk met windstoten. Vrij krachtige, en aan zee af en toe harde icind. Temperatuur zeventien graden. 37e jaargang no. 212 rijdag 9 september 1994 osse nummers 1,50 ZIEKTfv. Bel voor informatie: s lonze verslaggever USSINGEN - De werkgele- nheid in Midden-Zeeland oeit de komende jaren met tot 1000 banen dank zij sa- enwerking tussen de havens n Vlissingen en Rotterdam, gemeentelijk havenbedrijf tterdam gaat voortaan be- in de stukgoedsector ar het havenschap Vlissingen ■wijzen. De beide havens zijn plan daarvoor in eerste nleg een gebied van 125 hec- ete ontwikkelen, impuls die de samenwerking sen Vlissingen en Rotterdam orde werkgelegenheid in Mid- o-Zeeland vormt, is daarom van belang omdat een groot '1 van de banen kan worden ingevuld door werkzoekenden met een betrekkelijk lage oplei ding. Dat is de categorie die de arbeidsbureaus doorgaans het moeilijkst aan werk kunnen hel pen. De schatting van het aantal ba nen dat de nieuwe stukgoedha- ven oplevert, valt te maken op basis van de directe werkgele genheid die aan de Bijleveldha- ven tot stand is gekomen. De be drijven die daar de afgelopen ja ren op ruim 30 hectare zijn ge vestigd, bieden werk aan onge veer 200 man. De gezamenlijke ontwikkeling van het 125 hectare grote terrein betekent dat het havenschap Vlissingen in één klap van een kwart van zijn grondvoorraad af is. Toen het schap enkele jaren ASHINGTON (RTR/AFP) - De nerikaanse minister van de- nsie Perry heeft de marine op- acht gegeven zeven grote achtschepen gereed te maken wrgebruik bij een invasie van iti. De schepen kunnen troe- n,zware wapens en ander mi- lir materieel vervoeren. imaatregel is een nieuw teken tde Amerikaanse regering de uk op de militaire leiders van opvoert. De Verenigde aten hebben het militaire be- ind gewaarschuwd dat ze het nd binnenvallen en de afgezet- ipresident Jean-Bertrand Aris- ie in functie herstellen, als de litairen niet uit eigen bewe- pg opstappen. e Tweede Kamer steunt het voornemen van de regering een fregat en een Orion-verken- ningsvliegtuig in te zetten voor de multinationale strijdmacht bij Haïti. De fracties onder streepten donderdag in overleg met de ministers Van Mierlo (buitenlandse zaken) en Voor hoeve (defensie) nog eens dat het materieel en de manschappen geen gevechtsrol mogen vervul len. De risico's die de Nederlandse militairen lopen zijn „gering tot zeer gering", aldus Voorhoeve. Hij wees er op dat het in eerste instantie gaat om een „demon stratieve actie'1, waarmee de in ternationale gemeenschap laat zien dat zij vastbesloten is de mi litaire machthebbers uit Haïti te verdrijven. EEMSKERK (ANP) - De direc- tvan het Baandert-college in temskerk heeft twee islamiti- he meisjes tijdelijk de toe ing tot de school ontzegd om- ll ze een hoofddoek dragen, jhoolbestuur en -leiding bui- maandag over de kwes- Tot dan mogen de Turkse eisjes niet gesluierd op school Dat heeft directeur Straatman van het Baandert- donderdag meegedeeld. Straatman kent de in- school geen Een ptódoek appelleert volgens jm echter aan fundamentalis me denkbeelden over de (on- flijkwaardigheid van mannen |vrouwen. „We willen eerst na- jan wat de consequenties zijn In het toestaan van hoofddoe- op school", aldus Straat- an.De schoolleiding heeft erin tgestemd dat de meisjes tot beraad de lessen mogen N. Scholten van ziet geen enkele re- meisjes van school te stu it Eén van hen heeft na een is- in de vakantie be- gekozen voor het dragen een hoofddoek. Zij heeft feevaller van miljard door economie N HAAG (GPD) - Het kabi- IKok heeft een meevaller "zes miljard gulden over de tn 1994-1995. Dit is te danken 11 een hogere economische tö dan verwacht. De extra 'tn komen in gelijke mate [len over beide jaren: drie Ijard per jaar. het ministerie van Financiën voor dit jaar gerekend leen economische groei van Procent. In de Miljoenennota 1 werd nog uitgegaan van Wens één procent groei. Nu economie veel beter draait, minister Zalm dit jaar zo'n 3 W gulden extra in de schat- 'omen. TO doet zich een soortgelijk fOen voor. In het regeerak- van het kabinet is uitge- han twee procent economi- '~oei. Volgens de laatste ge wordt dat 2,75 procent, at betekent drie miljard extra voor Zalm. haar vriendinnen gepeild en die staan er positief tegenover, al dus de wethouder. Volgens hem toonde het meisje zich in een persoonlijk gesprek „zeer ver drietig" dat ze de eerste school dagen niet kan meemaken. Scholten verwacht dat de schoolleiding en het bestuur po sitief zullen beslissen over het toelaten van gesluierde meisjes. Geen probleem Op de openbare-scholenge- meenschap Maerten van Heemskerck, ook in Heemskerk, hebben zich eveneens voor het eerst enkele islamitische meis jes met hoofddoek aangemeld. Dat gaf geen problemen. „Ken nelijk moet het Baandert-col lege er langer over nadenken", aldus de wethouder. Hij bena drukt dat elke school leerlingen dient toe te laten, ongeacht ras, kleur of religieuze overtuiging. Staatssecretaris T. Netelenbos (PvdA) van onderwijs ziet nog geen aanleiding om zich te men gen in de schorsing van een 13- jarig Turks meisje dat op een Heemskerkse school een hoofd doek wil dragen. Volgens een woordvoerder is een school be voegd om autonoom tot schor sing van maximaal vijf dagen over te gaan. geleden financieel orde op zaken stelde bij het grondbedrijf, werd nog uitgegaan van een gemid delde uitgifte van 8 hectare per jaar. In het in te vullen gebied, globaal tussen Pechiney en To tal, moet een nieuwe insteekha- ven worden gegraven. Vlissingen en Rotterdam vragen daarvoor steun van het Rijk. Al leen al met de grondverkoop en het bouwrijp maken van het ter rein is ongeveer 200 miljoen gul den gemoeid. Ruimtenood van het gemeente lijk havenbedrijf Rotterdam is aanleiding geweest voor de sa menwerking met Vlissingen. De Rotterdamse haven wil zich in de toekomst concentreren op de overslag van containers, petro chemische produkten en food- produkten. Op de wat langere termijn is voor de stukgoedsec tor geen plaats meer. De haven zou op terreinen die nu voor de overslag van stukgoed worden gebruikt, liever activiteiten zien die tot de drie speerpunten be horen. Het dilemma is dat Rotterdam bestaande bedrijven niet graag naar concurrerende havens ziet vertrekken en wereldhaven nummer 1 wil ook niet graag nee verkopen aan nieuwe bedrijven die komen informeren naar ves tigingsmogelijkheden. De oplos sing is gevonden in een overeen komst met Vlissingen, waar nog volop beschikbare grond ligt. Is de samenwerking voor Rot- zie pagina 3 kolom 4 Veteranen van de luchtbrug op Berlijn tijdens de herdenking van de gevallenen. van onze correspondent Peter van Nuijsenburg BERLIJN - Ze werden in alle toonaarden geprezen. Dankzij de onverzettelijkheid van zijn inwoners werd Berlijn een 'sym bool van de vrijheid', zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Warren Christopher met krakende bariton. De Franse minister van defensie Léotard memoreerde hoe de Russische dictator Stalin zich had vergist in de standvastig heid van de Berlijners. De Engelse minister-president Major sprak zijn bewondering uit voor de moed van mensen die ruim 40 jaar aan de 'front lijn van de vrijheid' hadden geleefd. En bondskanselier Kohl prees de vastbera denheid van de Berlijners, waardoor de Duitse regeringen en de Westerse bondge noten de vrijheid en de levensvatbaarheid van de stad hadden kunnen veiligstellen. Wie zo wordt gefêteerd, mag meestal reke nen op een ereplaats bij de plechtigheden, waai- de feestredenaars zich uitleven in fraai geformuleerde felicitaties en dank betuigingen. Maar de Berlijnse bevolking was donderdag de grote afwezige bij het officiële afscheid van de drie Westerse bondgenoten die 49 jaar over de stad heb ben gewaakt. De gewone Berlijners hebben de afgelo pen maanden afscheid kunnen nemen van de bezetters die in de loop der jaren hun beschermers waren geworden. Tijdens grootse volksfeesten werden de Ameri kaanse, Britse en Franse militairen uitge luid. Daar vond het echte afscheid plaats en daar bleek de verbroedering die in de officiële toespraken zo routineus figureer de, echt te bestaan. Voorpost Ruim 40 jaar, tot de val van de Muur, was Berlijn de stad waar de spanning tussen Oost en West was samengebald. Een van foto AP de hoogtepunten van de plechtigheden van donderdag was de herdenking van de slachtoffers die gevallen zijn tijdens de luchtbrug van 1948/49. In juni 1948 onder nam Stalin de eerste poging om Berlijn, de voorpost van het Westen in de door de Russen bezette oostelijke zone, tot capi tulatie te dwingen. Alle toegangswegen werden geblokkeerd. Het antwoord van de Westerse bondgeno ten was het organiseren van een lucht brug. De stad werd met 277.000 vluchten bevoorraad met 2,3 miljoen ton goederen. Acht maanden lang duurde het commu nistische beleg en tijdens deze periode werd Berlijn dankzij de onverzettelijkheid van de bevolking het symbool van de Wes terse vrijheid. „Het geronk van de vlieg tuigmotoren was voor vele Berlijners een symfonie van de vrijheid", aldus minister Christopher bij het bescheiden momu- ment bij het vliegveld Tempelhof voor de 79 mensen die bij de luchtbrug omkwa men. DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van verkeer en waterstaat staakt op korte termijn alle werkzaamheden rondom de aanleg van de Betuwelijn. Pas als het kabinet definitief be sluit tot aanleg van het omstre den goederenspoor, wordt het voorbereidende werk hervat. Het ministerie heeft dit beves tigd. Het departement stuurt op korte termijn een brief aan de SCHIPHOL (ANP) - Een Bel gisch echtpaar is donderdag op Schiphol opgepakt we gens het smokkelen van ze ven beschermde papegaaien uit Indonesië. De twee had den de zeldzame vogels, na verdoving met aspirine, af zonderlijk verpakt in plastic limonadeflessen. De beestjes gingen vervolgens mee in de handbagage. Drie van de zeven dieren ble ken bij aankomst op Schiphol overleden. De handelswaarde van de papegaaien is circa 4000 gulden per stuk. Tegen de Belgen is proces-verbaal opgemaakt. De papegaaien hebben voorlopig een plaatsje gekregen in een vogelasiel. De dode papagaaien in de 1 imonadeflessen. NS, de betrokken gemeenten en provincies en de Tweede Kamer waarin het besluit wordt uiteen gezet. Tijdens de formatie besloten WD, PvdA en D66 de defini tieve beslissing over de Betuwe lijn een half jaar uit te stellen. Daarmee kwamen de partijen tegemoet aan de felle kritiek die het voorgenomen tracé opriep vanwege de aantasting van het Betuwe-landschap. De extra tijd wordt gebruikt om eventuele al ternatieve tracés op hun finan ciële haalbaarheid te toetsen. Het besluit heeft in de regio tot veel verwarring geleid. Want on danks het Haagse uitstel, gingen de voorbereidingen tot aanleg in het land gewoon door. Zo had den de betrokken gemeenten tot eind september de tijd om te reageren op het voorontwerp- tracébesluit. Verder liep er on derzoek naar milieu- en geluids- Advertentie STOLK ORGELS KRABBENDIJKE B.V. I.v.m. 1 jaar Stolk Orgels Krabbendt|ke B.V. houden wij op d.v. zaterdag 10 sept. een GRANDIOZE ORGELUITVERKOOP (Met veel pnjsvoordeel) o.a. Johannes, Eminent, Ahlbom, Wesley. Gem, enz. Organisten Janco Beider, Pieter Heykoop en Cees van der Hart. Oostpolderweg 1s. Krabbendijke. Tel. 01134-3523-1290. normen voor de Betuwelijn. Op korte termijn zou tevens een stu die starten naar de zogenoemde Kortsluitroute ten zuiden van Rotterdam. Op aandringen van Rijkswater staat is nu besloten aïle proce dures en voorbereidingen volle dig stop te zetten. WD-minister Jorritsma van verkeer en water staat acht het volgens ingewij den niet geloofwaardig dat de werkzaamheden in het land doorgaan, terwijl Den Haag tot uitstel heeft besloten. Advertentie expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 15 01184-19610 m* Bart van der Leek schilderde in de schaduw van Mondriaan en Van Doesburg. Het nationaal museum Kröller-Muller biedt een ruim overzicht van zijn werk. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Myriam Fuks zingt een verdrongen verleden generatie Nix, de hoop van literair Nederland dagboek van een miljardair poëzie vol grote gebaren Woody Allen terug op het oude spoor jeugdboek Donkers droomt Amerika Lustige Witwe blijft mo dern actuele Anne Frank nieuwe versie van My fair Lady Trio Avodah improviseert stemming in beeld uit-agenda, exposities, filmwijzer. 15 t/m 21 Casino De Zeeuwse politie wil ook an dere casino's aanpakken waar in het Euro-Obs-Game wordt ge speeld. Volgens de politie is dit spel - een variant op Golden Ten - een kansspel en daarom verbo den. De ivoensdagavond aange houden medewerkers van Ca sino Club Hulst is een werkverbod van zes Q maanden opgelegd. •D Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunst Cultuur: 15,16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27 ATHENE (AFP/RTR) - Grieken land heeft donderdag vergel dingsmaatregelen genomen te gen Albanië in reactie op de ver oordeling een dag eerder door een Albanese rechtbank van vijf leden van de Griekse min derheid in dat land. Athene wijst een dialoog met Tirana, om escalatie te voorkomen, van de hand. Griekenland wil Albanië diplo matiek isoleren nadat vijf etni sche Grieken woensdag in Ti rana waren veroordeeld tot ge vangenisstraffen tussen zes en acht jaar. De rechtbank achtte hen schuldig aan spionage en il legaal wapenbezit. Bovendien wilden de vijf, volgens de rech ter, andere leden van de Griekse minderheid in het zuiden van Al banië aanzetten tot een op stand. Albanië zal spoedig de consequenties voelen", ver klaarde minister van buiten landse zaken Papoulias na het vonnis. Athene stelt alles in het werk om het straatarme Albanië alle fi nanciële hulp van de Europese Unie te ontzeggen. De socialisti sche regering-Papandreou ge bruikte woensdag in Brussel haar veto tegen het overmaken van een EU-lening ter waarde van 80 miljoen gulden aan Alba nië. Regeringswoordvoerder Venize- los wees donderdag een dialoog om de meningsverschillen te be spreken van de hand. „Een ge sprek veronderstelt politieke goede wil en die is er niet in Alba nië. Zolang de ellende van de Griekse minderheid voortduurt, zetten wij geen stappen in deze richting." De Griekse autoriteiten ver sterkten donderdag de troepen aan de grens en de douane ver scherpte de personencontrole. Lange files personen en voertui gen vormden rich aan de belang rijkste grensovergang Kakavia, waar volgens verslaggevers douaniers visa en douanedocu menten met de loep bekeken, 's Middags ging de grenspost hele maal dicht, aldus getuigen. De Griekse politie voerde de jacht op illegaal in Griekenland werkende Albanezen verder op. In de ochtend pakte zij 100 Alba nezen op, nadat er woensdag al 500 bij Kakavia over de grens waren gezet. (eenmalig binnen zes maanden) wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- 0 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorjetters:m/v Straat: Postcode: Telefoon: Gigantische aanbieding in damesrokken Krabbendijke f 129.00 per stuk Vrijdag koopavond strakke en wijde modellen Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 00000

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1