PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Paus durft reis niet aan F Tweehonderd zieken door xtc-gebruik op houseparty ientjesregen. 5,0%* /N: ozonlaag na !000 in herstel kleintjes Major wijst dwarse Paisley de deur cn Een goed huwelijk scoort niet meer 4 WEKEN fians op een bui Onvoldoende waarborgen voor veiligheid in Sarajevo 10.- 10.- 10.- 10.- ym 10.- Groningen bekeurt klanten tippelaarsters 17 VOOR 14,- JA, ik wil: perioden met zon, later meer bewol king en kans op een bui. Matige zuide- i;ke vrind, toenemend tot vrij krach- ig. Temperatuur 19 graden. yje jaargang no. 210 [oensdag 7 september 1994 jsse nummers 1,50 01184-84321 Lubbers getipt als nieuwe CDA- voorzitter den HAAG (ANP) - Ge wezen CDA-premier Lubbers is in de markt als nieuwe partijvoor zitter. Die overtuiging doet in christendemo cratische kringen met toenemende stelligheid de ronde. Partijgenoot, oud-minis ter van landbouw en hui dig KRO-voorzitter Braks lanceerde de kan didatuur van Lubbers dinsdagavond. Braks: „Ik heb uit betrouwbare bron vernomen dat Lub bers' naam wordt ge noemd". Lubbers zelf had de hele dinsdag avond zijn antwoordap paraat paraat, zonder naderhand te reageren op vragen tot bevesti ging van zijn interesse. Opvolgers Het CDA-partijbestuur wil 23 september komen met een voordracht tot een nieuwe partijvoorzit ter als opvolger van de in april van dit jaar gesneu velde Van Velzen. Hij moest het veld ruimen vanwege de beroerde presentatie van het aow- standpunt van de partij. Braks is zelf, evenmais de huidige burgemeester Brokx van Tilburg, de af gelopen maanden ge doodverfd als kansrijke opvolger van waarne mend CD A-partij voor atter mevrouw Lodders. Brokx heeft al in februari laten weten dat hij liever zijn beurt voorbij laat gaan. Braks gaf dinsdag eveneens te kennen niet in te zijn voor een partij politieke" rentree. SARAJEVO (RTR/AFP) - Paus Johannes Paulus II heeft dins dag zijn bezoek aan Sarajevo, dat donderdag zou plaatsheb ben, afgezegd. Kort voordat de paus zijn bezoek uitstelde, maakte de VN-troepenmacht in Bosnië melding van Servische granaatbeschietingen binnen de zone van 20 kilometer rond om Sarajevo waar zich geen zware wapens mogen bevinden. De afgelopen dagen raakten twee vliegtuigen van de VN be schadigd door geweervuur. In een verklaring zegt het Vaticaan dat er onvoldoende waarborgen zijn voor de veiligheid van het hoofd van de katholieke kerk. De paus wil nu een bezoek bren gen aan de Bosnische hoofdstad „zodra de omstandigheden dat toelaten". „Behalve dat we niet alle rhen- sen die de paus opwachten wil len blootstellen aan ernstige risi co's, is er ook zorg dat het bezoek aan Sarajevo verkeerd wordt be grepen en dat het de spanning kan verhogen", aldus de verkla ring van het Vaticaan. De Bosnische president Izetbe- govic reageerde teleurgesteld op de bekendmaking. „Deze afzeg ging doet alle katholieken in Sa rajevo en de hele bevolking van Bosnië-Herzegowina verdriet." Zagreb Het bezoek van de paus aan de Kroatische hoofdstad Zagreb, dat in het weekeinde moet plaatsvinden, gaat vooralsnog wel door. De autoriteiten daar verwachten 500.000 mensen. Het is het eerste buitenlandse be zoek van de kerkvorst dit jaar. Hoewel de Serviërs de paus er van beschuldigen dat hij aan de kant van de Kroaten staat, heeft de leider van de rooms-katho- lieke kerk nooit een onderscheid gemaakt tussen de slachtoffers - LNEVE (RTR/EPD) - De ozon- ig is tegen het jaar 2000 op Ir dunst. Daarna kunnen in- mationale afspraken ervoor rgen dat de 'gaten' in de laag ih langzaam weer sluiten. Dat lldt de Wereld Meteorologi- ie Organisatie (WMO) in haar irrapport over de ozonlaag. e omvang van de gaten zal Br verwachting de komende ïneen hoogtepunt bereiken", lus het rapport dat is geba- ird op informatie uit 33 lan- D Op het zuidelijk en noorde- i halfrond is de ozonlaag per tennium gemiddeld met 4 tot Meer rendement Qp uw spaargeld. IVanaf f25.000,- op deVSB HoogRendement-rekening. Volledige opnamevrijheid. Blief rendement bij ongewijzigde rente VSB'BANK Daar kom je verder mee. a&4r J485" iSTtr Ment tandpasta, soorten, pak 6 tubes a 75 ml 'gen gelden l/rn zaterdag 17 september as en zolang de voorraad strekt ids grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. orthodoxe Serviërs, islamiti sche Bosniers en rooms-katho- lieke Kroaten. Hij voelt zich ver bonden met alle slachtoffers. Het zijn allemaal Slaven, net als de in Polen geboren paus. Sarajevo, waar tijdens de 29 maanden durende bezetting door de Serviers naar schatting 10.000 mensen zijn gedood, is voor de paus niet alleen het sym bool van het lijden van de Bos- niërs, maar dat van het 20e- eeuwse Europa. Een Servische nationalist vermoordde daar in 1914 de Oostenrijkse vorst Franz Ferdinand. Dat was de aanlei ding tot de Eerste Wereldoorlog. „Europa moet zich afvragen waarom er in 1914 en in 1994 oor log in Sarajevo was. Waarom herhaalt dit zich in Europa? Wat kan Europa doen om de oorlog uit te bannen?", zei de paus kort geleden. Vorig jaar riep de paus de inter nationale gemeenschap op de „agressor" in Bosnië te ontwa penen, een nauwelijks verholen verzoek om militair op te treden tegen de Serviers. Maar hij heeft de Serviërs nooit bij name ge noemd. Al lang wil hij een be zoek brengen aan Belgrado, de hoofdstad van Servië en van Klein-Joegoslavië. Maar Vati caanse functionarissen hebben kort geleden nog gezegd dat de tijd daar nog niet rijp voor is. 5 procent afgenomen, vooral als gevolg van chemicaliën die de laag aantasten. Secretaris-generaal Obasi van de WMO riep de internationale gemeenschap op zich te blijven inzetten voor minder gebruik van cfk's en andere stoffen met schadelijke gevolgen voor de laag die mens en dier beschermt tegen ultraviolette stralen. Ont wikkelingslanden en industries taten bereikten in 1987 een ak koord om cfk's (chloorfluor koolwaterstoffen) uiterlijk in 1999 volledig uit te bannen. La ter vervroegden ze de streefda tum naar 1995, maar veel specia listen betwijfelen of die doelstel ling haalbaar is. De internationale inspanningen beginnen volgens de WMO wel vruchten af te werpen. Als uit stoot van schadelijke chemica liën verder wordt beperkt zal de ozonlaag zich volgens de VN-or- ganisatie naar verwachting na circa vijftig jaar herstellen. De WMO wijst er echter ook op dat ondanks de internationale maatregelen de gaten in de ozonlaag de afgelopen jaren nieuwe recordhoogten hebben bereikt. Eind 1992 en begin 1993 ontstond een ongekend groot gat boven de Zuidpool en was de ozonlaag boven het noordelijk halfrond dunner dan ooit. Des kundigen brachten dat eerder in verband met de uitbarsting van de vulkaan Pinatubo op de Fili- pijnen. Familieleden van de doodgeschoten katholieke Noordier John O'Hanlon laten tijdens zijn begrafenis hun tranen de vrije loop. O'Hanlon werd op de eerste dag van het IRA-bestand doodgeschoten door protestanten. foto Reuter van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN - De Britse premier John Major heeft dinsdag dominee Ian Paisley, de protestantse leider uit Noord-Ierland, de deur gewezen omdat deze weigerde te ge loven dat Major geen geheime afspraken met de IRA heeft gemaakt. Het incident in Downing Street kwam op de dag dat de Ierse premier Albert Reynolds geschie denis schreef door Gerry Adams, leider van Sinn Fein (de politieke partij van de IRA), te ontvangen. Major had Paisley op bezoek om van ge dachten te wisselen over het door de IRA afgekondigde bestand. Aan het begin van de ontmoeting vroeg Major of Paisley, die de Britse premier nerhaaldelijk voor leu genaar heeft uitgemaakt, bereid was hem op zijn woord te geloven. Toen Paisley dat weigerde, brieste Major (aldus Paisley): „Verlaat deze kamer, en kom niet terug voor u bereid bent te zeggen dat ik de waarheid spreek en geen leugens vertel". Eerder had Paisley, die tegen het IRA-be stand is, Albert Reynolds al over één kam geschoren met de IRA. Paisley zei in het geheel niet verbaasd te zijn over de top met Adams, omdat „Reynolds en de IRA twee handen op één buik zijn". Paisley vreest dat de Britse regering ach ter gesloten deuren concessies heeft ge daan aan de IRA. in ruil waarvoor de ter roristen hun wapens hebben neergelegd. Premier Major heeft dit herhaaldelijk ont kend. Obsceen De ontmoeting tussen Reynolds en Adams vond veel eerder plaats dan was voorzien. Ze werd ook door protestantse politici veroordeeld. Een van hen brand merkte het gebaar van Reynolds als „on fatsoenlijk en obsceen". Het was de eerste keer in de 72-jange ge schiedenis van Ierland dat een leider van Sinn Fein door de premier werd ontvan gen. De Britse regering was licht geïrri teerd door de ontmoeting in Dublin. Pre mier Major weigerde echter Reynolds te veroordelen. Nu in onze winkel spectaculair voordeel op ischillende verzorgingsprodukten. Profiteer en neem voorraadje in huis. pion shampoo, pse soorten, 3 flacons a 300 ml tea deodorant, Wof roller 3 stuks tasse maandverband, Ke soorten, 3 pakken •(toiletzeep, AMSTERDAM (ANP) - Cosmos Government, de organisator van een grootscheeps house feest dat in de nacht van zater dag op zondag in de Sporthallen Zuid in Amsterdam werd ge houden, wijst elke verantwoor delijkheid voor het onwel wor den van circa tweehonderd mensen van de hand. Zeven mensen belandden zater dagnacht in verschillende Am sterdamse ziekenhuizen. Twee verkeerden in acuut levensge vaar. Cosmos Government zegt zich aan alle regels te hebben ge houden en wijt de ongelukkige afloop aan de „ongrijpbaarheid van het xtc-gebruik." Dinsdagavond verbleven er nog drie feestgangers op intensive- care-afdelingen: van de twee in het Slotervaartziekenhuis is het levensgevaar inmiddels gewe ken. aldus woordvoerder R. Buijze. Ze leden aan een amfetamine vergiftiging. hoewel dat volgens Buijze niet uitsluit dat ze „meer rotzooi" hebben geslikt, In het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit, ligt nog één feestvierder die vergifti gingsverschijnselen heeft, met als complicatie spierschade en leverfunctiestoornissen. Zijn toestand is volgens een woord voerder stabiel De schade zou niet blijvend zijn. Organisator Cosmos Govern ment heeft al zes soortgelijke feesten in de Sporthallen Zuid georganiseerd. ..Daar is nooit iets bij misgegaan", zegt R. Oos tendorp van Cosmos Govern ment. Volgens Oostendorp ontston den tegen het eind van de nacht de problemen. Talloze mensen meldden zich bij de EHBO of moesten van de feestvloer wor den gehaald, terwijl zeven maal een ambulance moest uitruk ken. Oostendorp: „Er zijn allerlei rare pillen op de markt. Daar hebben wij geen enkel zicht op. ook niet wie die troep verspreidt. En het is helemaal niet zo dat al die pil len op de feestvloer worden ver spreid. Veel mensen slikken ze al van tevoren en dan valt er niks te controleren." A. de Loor van het Adviesburo Druggebruik in Amsterdam valt hem bij. De Loor en zijn mede werkers zijn op de meeste house feesten in Nederland aanwezig, onder meer om de kwaliteit van de xtc-pillen in het oog te hou den. „Toen wij merkten dat er ver vuilde pillen in omloop waren, zijn we naar de beveiliging ge hold. Er zijn extra mensen bij de voordeur gezet voor nog meer controle. Tevens zijn er zes men sen van de bewaking ingezet bij de EHBO. De diverse partijen zijn het on eens over het bezoekersaantal in de twee afgehuurde hallen. Vol gens de GG&GD zijn er twaalf tot veertienduizend mensen bin- nengeweest. Volgens de ver huurder. Stedelijk Beheer, is dat volstrekt onmogelijk. „Die twee hallen zijn berekend op zes-, hooguit zevenduizend mensen." De organisatie telde circa 6800 bezoekers en 400 man personeel. „Aan de deur zijn zeker 2000 mensen weggestuurd die er niet meer in konden", aldus Oosten dorp. Woordvoerder K. Wilting van de Amsterdamse politie wil niet meedoen aan het „zwartepieten- spel". „Wij zijn niet van tevoren op de hoogte gesteld. Via feest- pamfletten zijn wij erachter ge- slot zie pagina 3 kolom 7 GRONINGEN (ANP) - De gemeente Gronin gen gaat optreden tegen de klanten van tippe laarsters. Een wijziging in de Algemene Plaat selijke Verordening (APV) maakt het moge lijk dat de politie prostituanten kan aanhou den en bekeuren. Dat heeft burgemeester Ou- werkerk dinsdag bekendgemaakt. De nieuwe maatregel stelt het aanspreken van tippelaarsters strafbaar. Mensen die bij voor beeld hun autoraampje naar beneden draaien en straatprostituees aanspreken en tot prosti tutie uitnodigen, lopen daarmee het risico op een bekeuring. De gemeente wijzigt de APV nadat het instel len van een gedoogzone voor tippelaarsters en het registreren van kentekens van automobi listen eerder politiek en juridisch niet haalbaar bleek. Bewoners van het zogeheten A-kwartier in de Groningse binnenstad klagen al jaren over ernstige verkeersoverlast door straat- prostitutie. De regeling die de gemeente nu in voert. bestaat al in Heerlen. Dienstplicht Het ministerie van defensie overweegt de dienstplicht met ingang van 1 januari 1996 om te zetten in een dienstrecht. In 1998 moet het Nederlandse leger een beroepsleger O zijn. O Westerschelde Verdieping van de Westerschel de betekent nog niet dat Antioer- pen de wedloop met grote con tainerhavens in West-Europa als Rotterdam en Hamburg kan bijbenen. Het rendement van de circa 400 miljoen kostende ver dieping is op zijn minst twijfel achtig, zo concludeert de Antwerpse Miliefede- ratie na een onder- Q zoek. w Van Almsick Dagmar Hase maakte in de fi nale van de 200 meter vrije slag plaats voor landgenote Franzis- ka van Almsick. De getalenteer de Duitse zivemster was er op ei gen kracht niet in geslaagd door de series te komen. Enkele uren later veroverde ze in Rome wel de wereldtitel in een nieuw wereldrecord (1.56,78). Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17 'Doemdenken' neemt toe DEN HAAG (GPD) - Net als twee jaar geleden heeft het So ciaal en Cultureel Planbureau geconstateerd dat de Nederlan der zeer veel belang hecht aan een goede gezondheid, zestig procent noemt dit als het aller belangrijkste. Dat was ooit an ders. Bijna dertig jaar geleden, in 1966, vond maar 36% van de volwassenen een goede gezond heid het belangrijkste. Vlak daarna kwam 'een goed huwe lijk' (34%), maar dat scoort bij de Nederlander tegenwoordig nauwelijks meer (13%). Grote, schokkende veranderin gen in cultureel opzicht kwamen de SC P-onderzoekers tijdens hun studie niet tegen. Het zijn kleine verschuivingen die in het oog springen. Zo hadden men sen in 1993 minder het idee dat ze hun eigen toekomst kunnen bepalen dan zeven jaar daar voor. Op de vraag 'wie of wat be paalt de toekomst' antwoordde vorig jaar 66% 'ikzelf. In 1986 was "dat nog 72% Het 'doemdenken' werd de afge lopen jaren ook weer wat ster ker. Nederlanders houden ster ker rekening met het voorko men van oorlogen, milieuram pen, ongelukken met kerncen trales. Bovendien had men in 1993 zeer sombere verwachtin gen over de economie - recente onderzoeken (waarvan de resul taten met meer in dit SCP-rap- port zijn opgenomen) laten zien dat de Nederlander over de eco nomie weer wat vrolijker is ge worden. Ontkerkelijking Voor zover het als een culturele verandering kan worden geken schetst: de ontkerkelijking schrijdt nog steeds voort. Neder land is intussen het meest ont kerkelijkte land geworden van Europa, waarmee ons land. zo concludeert het SCP. een voor hoedepositie heeft ingenomen. Iets dergelijks geldt voor het drugsbeleid. Opmerkelijk tot slot is dat kerk leden weer wat sterker ortho doxe leerstellingen aanhangen. Het geloof in de hemel is weer sterker geworden, evenals het geloof in het vagevuur en de hel. zie ook pagina 4 (eenmalig binntjn zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam. Voprletters:m/v Straat: Telefoon: Laat a HTTTTTTn zien wat uw ©i, school Doe mee! Inzenden kan waard nog tot 16 september is! Bel INOP: (080)558822 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1