niversiteit moet selecteren 4 Bevolkingsconferentie zoekt evenwicht tussen uitersten JSBERGSLA EN HAMBURGERS. 1.29 OU Verkoop kinderboeken in de lift ongeren wijzen oodstraf niet af zware gevallen 4 WEKEN Vervolging van arts wegens euthanasie 'SAUNA MIDDELBURG' PROMOTIE - ACTIE Veel kritiek op bezuinigingsplan kabinet voor hoger onderwijs Lottokoorts: Duitse jackpot naar 42 min VOOR/14,- Opnieuw regen Toenemende beivolking, in de middag en avond regen. Matige, aan zee jachtige zuiden wind, vanavond west e en matig. Temperatuur 18 graden. -21e jaargang no. 209 jinsdag 6 september 1994 osse nummers 1,50 tot ziens, Paul - Annelies Dam 45, Tel. 01180-29120 IN HAAG (GPD) - Het rende- >nt van het hoger onderwijs drastisch verbeteren, arvoor is het nodig dat uni- ■sileiten en het hoger be- psonderwijs hun studenten enger selecteren. Voor de iversiteiten geldt daarnaast zij zich beter moeten kun- profileren. deze conclusies komt de nzitter van het bestuurscolle- van de Universiteit van echt, drs J. G. F. Veldhuis. In rede bij de opening van het idemisch jaar geeft hij toe dat se aanpak kan leiden tot een ame van het aantal studen- Net als de meeste andere iversiteiten veroordeelt Veld- plannen van het kabinet inogeens 1,8 miljard te bezui- en. De voorgestelde stelsel- ziening, die uitgaat van drie rkandidaats en (voor een be- i kte groep studenten) twee doctoraal, noemt hij 'on- irdacht'. de andere kant bepleit de echtse voorzitter een serie in- pende maatregelen. Dat kan tot een vermindering van werkgelegenheid in het we tenschappelijk onderwijs. Maar. zegt Veldhuis, dat is hard nodig wil de universiteit overleven. Veldhuis wil komen tot een ver zwaring van de Havo en de VWO-cursussen, zodat de stu denten beter opgeleid doorstro men naar de universiteit. Voorts wil hij af van het automatische recht van HBO-studenten om na hun propaedeuse op de universi teit door te gaan. pen tbc bij nkelbedrijf ENENDAAL (ANP) - Bij een rkneemster van Albert Heijn Veenendaal is vorige week En tuberculose (tbc) gecon- teerd. Albert HeijnendeGG& Utrecht hebben dit maan- gezamenlijk bekendge- akt. Maandag werd even- sbekend dat bij een werkne- van garnalen- en visver- kingsbedrijf Heiploeg in tkamp open tbc was aange- Fen. De schrijfster van het Kinderboekenweekgeschenk, Anke de Vries, krijgt een handtekening van de Britse schrijver/illustrator Tony Ross die het geschenk voor de allerjongsten maakte. foto ANP AMSTERDAM - De verkoop van kinderboeken boekte in 1993 een recordomzet van 52 miljoen gulden waarvoor 3,5 miljoen boeken werden gekocht. Henk Kraima, directeur van de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. sprak van een voorlopig hoogtepunt. De Kinderboekenweek begint dit jaar op 5 oktober en duurt tien dagen. zie ook pagina 5 De universiteiten moeten zelf ook strenger selecteren, onder meer bij de propaedeuse. Daar na is variatie nodig in inhoud en lengte van de studie. Volgens Veldhuis dient de universiteit de verantwoordelijkheid te krijgen voor inhoud, selectie en cursus duur. Kritiek Zoals te verwachten was stond de opening van het academisch jaar in het teken van de kabi netsplannen met het weten schappelijk en hoger onderwijs. Collegevoorzitters en rectoren herhaalden hun kritiek op de plannen van het PvdA-VVD- D66-kabinet. Vooral het drei gende verlies voor de samenle ving werd breed uitgesponnen. Dr H.J. van der Molen (Erasmu- suniversiteit Rotterdam): „De plannen zijn bedreigend voor de werkgelegenheid voor een nieu we generatie docenten en onder zoekers. de toegang van jonge mensen tot de universiteit, het niveau en de kwaliteit van het universitaire onderwijs en de toekomstmogelijkheden van af gestudeerden'. Ze zijn 'onver wacht. ondoordacht en onsa menhangend'. Dr N. de Voogd (Technische Universiteit Delft) verwijt het kabinet 'kapitaalsvernietiging en ondergraving van de door ie dereen gewenste kennisinfra structuur'. Rector magnificus prof. dr T.J.M. van Els (Katho lieke Universiteit Nijmegen): „Wie nalaat voldoende te inves teren in voorzieningen die nood zakelijk zijn voor het ontwikke len en in stand houden van de voor Nederland nagestreefde hoogwaardige kennisinfrastruc tuur trekt een onverantwoorde wissel op de toekomst". ERSFOORT (GPD) - De idstraf mag van de meeste lerlandse jongeren worden st bij zeer zware mis- Seriemoordenaars en ieverkrachters komen er ze- voor in aanmerking. Voor igssmokkel daarentegen vin- ide meeste Nederlandse jon en de doodstraf een te zware ctie. Dit blijkt uit een en tte van het jongerenblad Pri or, uitgevoerd door bureau er/View. ide ondervraagden in de leef- van 13 tot en met 19 jaar dt ruim 84 procent dat de idstraf voor bepaalde misda- aanvaardbaar is. Dat is uit- derlijk veel. 'Oog om oog, om tand', gaven enkelen tweg als reden voor hun Üpunt. „Het ligt aan de 'stie, dus een seriemoorde- wel", zei een ander. „Ze iben iets verschrikkelijks ge in en moeten daar ook hard rgestraft worden." De dood- fzou alleen moeten worden tlegd aan misdadigers van r of ouder, vindt de meer heid. n Damme loodstraf staat de laatste we- sterk in de aandacht door de gende executie van de Ne- ander Johannes van Dam- Hij zit in de dodencel in Sin- ore. Van Damme is tot de P veroordeeld omdat hij vier heroine in zijn koffer had. in de Verenigde Staten dt volop over de doodstraf (t naar aanleiding van de wet tegen de misdaad (president Clinton. Voor zes tig misdrijven wordt de dood straf daarin als zwaarste maat regel genoemd. In het onderzoek kregen de on dervraagden vijf situaties voor gelegd, met de vraag of daarbij de doodstraf zou moeten worden uitgesproken. De keuze liep nog al uiteen: - 14-jarige vermoordt leeftijdsge noot: 17,2 procent kiest voor de doodstraf; - smokkel van harddrugs: 24,8 procent; - enkelvoudige moord: 35,7 pro cent; - serie verkrachtingen: 50,7 pro cent: - aantal moorden of seriemoord: 79,8 procent. Slechts ruim 15 procent van de ondervraagde jongeren sprak zich principieel uit tegen de doodstraf in alle gevallen. In de uitleg die sommigen gaven over hun standpunt, klinkt soms ook enige twijfel door: „Als je iemand vermoordt dan doe je zo iets ergs datje ervan uit moet gaan dat als straf datzelfde jou ook kan worden aangedaan. Dat verdien je dan. Maar ik vind het wel heel goed dat hier in Ne derland de doodstraf niet kan worden opgelegd, het is wel erg zwaar." Dit zei iemand die tij dens het vraaggesprek wel de doodstraf wilde opleggen in een van de besproken situaties. Dat veel meer mensen twijfelen aan hun eigen standpunt over de doodstraf, bleek al vaker bij on derzoek. Wanneer alleen de prin cipiële vraag wordt gesteld zijn veel meer mensen tegen dan wanneer concrete situaties wor den voorgelegd. f V' Files met lengte van 235 km DRIEBERGEN (ANP) - Het was maandagoch tend op de wegen goed te merken dat de meeste vakanties weer ten ein de zijn. De ochtenspits was bijzonder druk. Me de door het slechte weer waren er diverse aanrij dingen. Het aantal files liep rond half negen op tot 41, met een totale lengte van 235 kilome ter. Tijdens de ochten spits werden er 31 aan rijdingen gemeld, waar bij 78 voertuigen waren betrokken. Bij twee bot singen vielen gewon den. Pakistaanse islamitische vrouwen bidden in Islamabad tegen de bevolkingsconferentie in Cairo en tegen de aanwezigheid van de Pakistaanse premier Benazir Bhutto op de conferentie. foto EPA fAdvertentiei ;sla, 'krop ("burgers gepaneerd, gram mm Mff gelden t/m zaterdag 10 september a ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. elbeAft heijn v eptember a.s qsbboBK— van onze correspondent Ad Bloemendaal CAIRO - In de acht dagen die de VN-eonferentie over Bevolking cn Ontwikkeling duurt, zal de wereld twee miljoen nieuwe in woners verwelkomen. Conser vatieve christenen en islamie ten gunnen hen van harte een plaats in een van de sloppenwij ken van de Derde Wereld. Ande ren beschouwen iedere nieuwe wereldburger als een lastige eter extra, wiens komst door de verstrekking van informatie en voorbehoedsmiddelen moet worden verijdeld. Op de eerste conferentiedag zei geen van de sprekers het zo cru. maar wel werd opnieuw duide lijk dat het heel moeilijk zal zijn een bevredigend evenwicht tus sen de twee uitersten te berei ken. Zowel de Egyptische gastheer, president Hosni Mubarak, als de Pakistaanse premier Benazir Bhutto, gaven hun visie onder zware druk van een conservatief islamitisch thuisfront. Dat front verdenkt Mubarak ervan dat hij de conferentie onderdak ver schaft onder druk van het Wes ten. dat met vermindering van financiële steun zou hebben ge dreigd. Het verzet van de fundamenta listen is gebaseerd op een paar passages in het 113 pagina's dik ke actieplan dat in Cairo ter dis cussie staat. Diezelfde regels hebben trouwens evenzeer de verontwaardiging opgeroepen van het Vaticaan. Het gaat om voorzichtige verwijzingen naar lagere risico's voor vrouwen die abortussen ondergaan, seksuele voorlichting aan kinderen en an dere samenlevingsvormen dan het huwelijk. Maar volgens de critici zijn die verwijzingen ge noeg om geboortenregeling door abortus, voor- en buitenechtelij ke seks, homoseksualiteit en an der in hun ogen moreel verval in de hand te werken. .President Mubarak heeft in de aanloop tot de VN-conferentie over Bevolking en Ontwikkeling sterk de nadruk gelegd op de be volkingsgroei. Zonder ontwik keling geen bevolkingsafname, is zijn stelling. Daarbij verzeker de hij de conservatieve moslims voor de zoveelste maal dat Egypte niet van plan is richtlij nen van de Verenigde Naties uit te voeren als deze indruisen te gen de sharia, het islamitische recht. Maar hij vertelde niet dat er over de interpretatie daarvan in zijn land geen overeenstem ming bestaat. BONN (AFP/RTR/DPA) - De lottokoorts in Duitsland zal nog minimaal een week aanhouden. Voor de tiende achtereen volgende keer slaagde geen enkele deelnemer er afgelopen zaterdag in de jackpot te „knacken". De hoofdprijs zal deze week oplopen naar een nieuwe recordhoogte van vermoede lijk 42 miljoen D-mark, zo maakten de organisatoren maan dagmiddag bekend. Bij de trekking van afgelopen zaterdag blijken tien gokkers ieder 1,9 miljoen D-mark (ruim 2 miljoen gulden) te hebben gewonnen. Ze hadden alle zes getallen goed voorspeld. Maar geen van hen won de jackpotomdat zij het zevende cijfer niet goed hadden. Het „supergetal" moet overeenkomen met het laatste cijfer van het serienummer van het biljet. Het enorme prijzengeld in de Duitse lotto heeft in Duitsland een ware gokkoorts ontketend. Vorige week werden 30 mil joen formulieren ingeleverd. De hysterie slaat langzaam naar de buurlanden over. Ook duizenden Nederlanders. Oostenrij kers. Denen. Fransen. Polen en Zwitsers wagen een gokje in de Duitse lotto. Nordholt De Amsterdamse korpschef Nordholt krijgt geen spreekver bod opgelegd zoals procureur- generaal Van Randioijck zou willen. Hij moet echter wel zijn publieke uitspraken doornemen met burge- O meester Patijn. O Veerboot De veerboot Prinses Beatrix, die begin dit jaar vervangen werd door de dubbeldekker Koningin Beatrix, is weer in de aanbie ding. De potentiële koper uit de Volksrepubliek China heeft niets meer van zich laten horen sinds de aanschaftermijn op 15 juni afliep. De PSD voelt zich niet verplicht de veer- boot nog langer vast te Q houden. w Wereldrecord De Chinese zioemsters begonnen het WK in Rome spectaculair. De 19-jarige Le Jingyi dook op de 100 meter vrije slag ver onder het wereldrecord van de Amerikaanse Jenny Thompson: de nieuwe wereldtijd is 54.01. Door die supertijd gingen op de openingsdag van het WK weer onmiddellijk geruchten over dopinggebruik van de Chinese zwem- A toppers. I t Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15 Omdat de Turkse premier Ciller op het laatste moment tot de ontdekking kwam dat parle- mentsdebatten te veel van haar tijd vergden, was Benazir Bhut to de enige vrouwelijke islamiti sche premier die gisteren het woord voerde. Zij bepleitte een grotere verantwoordelijkheid voor de vrouw - een van de kern punten van het VN-document - en een belangrijke rol voor het gezin. Schok Bij de niet-islamitische vrouwe lijke premiers wierp de Noorse Gro Harlem Brundtland de knuppel in het hoenderhok met een pleidooi voor een wereldwij de legalisering van abortus. „Moraal wordt schijnheiligheid als het betekent dat we maar moeten leven met moeders die lijden of sterven door ongewen ste zwangerschap, illegale abor tus en ongewenste kinderen", hield ze het congres voor. De schok kwam minder hard aan in de islamitische wereld - die van Brundtland niets anders had verwacht - dan bij rege ringsvertegenwoordigers van landen van de Europese Unie. „Dit hadden we niet afgespro ken". klaagde de Italiaanse mi nister van gezinszaken. Antonia Guidi. „De Noorse premier zorgt voor de sfeer van een voetbal wedstrijd. terwijl de EU niet naar confrontaties maar juist naar compromissen zou stre ven". ASSEN (ANP) - Het openbaar ministerie in Assen gaat de arts A. Postma uit Noordwolde (Friesland) vervolgen omdat hij vorig jaar actieve euthanasie heeft gepleegd op een 65-jarige inwoonster van Rolde. Dat heeft advocaat-generaal mr. S. Zwervver van het gerechtshof in Leeuwarden maandag gezegd. De betrokken vrouw weigerde al twee weken voedsel omdat haar huisarts en behandelend specialisten weigerden aan haar verzoek tot levensbeëindi ging te voldoen. Op 19 maart heeft vertrouwen sarts Postma van de Nederland se Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie iNWEi mevrouw Van Noord uit haar lijden ver lost. De huisarts in ruste heeft justitie destijds zelf van zijn han delen in kennis gesteld. De pa tiënte leed aan een ongeneeslij- Hirsch Ballin: Nauwelijks actie tegen illegalen DEN HAAG (GPD) - De vreem delingendiensten doen vrijwel niets tegen illegalen. Er vindt nauwelijks controle plaats als een verblijfsvergunning moet worden verlengd. Als betrok kene zich na een oproep niet meldt of niet komt wordt geen actie ondernomen. Dat gebeurt ook niet als een verblijfsgrond is vervallen. Dit blijkt uit een tot nu toe ge heime nota die oud-minister van Justitie Hirsch Ballin (CDA) op 26 mei van dit jaar aan de toen malige informateurs Van Aar- denne. Vis en De Vries zond. Hirsch Ballin. toen demissio nair, stelt dat er door de vreem delingendiensten veel te weinig gegevens worden gecontroleerd bij bevolkingsregisters, gemeen telijke sociale diensten, gg en gd. bedrijfsverenigingen of scholen. Zelfs al worden verschillen ont dekt, dan nog blijft een reactie vaak uit. Kritiek is er ook voor de gemeen ten. Hirsch Ballin stelt dat het integratiebeleid dat zij voeren voor minderheden de activitei ten van de vreemdelingendien sten doorkruisen. De gemeenten hebben liever geen harde actie. i Advertentie) Glasslijperij MELIESTE Kwaliteit in glas GOES ke vorm van darm- en maagkan ker met uitzaaiingen naar beide longen. De alleenstaande vrouw had verder hartklachten en was nagenoeg blind. Zij werd in haar doodsverlangen gesteund door haar kinderen. De beslissing om de arte te ver volgen is het afgelopen voorjaar al genomen door de toenmalige minister van justitie Hirsch Bal lin. Dr. Postma was niet vooi commentaar bereikbaar. iAdvertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. Q per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1