Parkeerplan Domburg in de knel PZC Domburg en Gapinge in sfeer van het naseizoen Karolingenmarkt erg druk Pieter Dingemanse en Cor Janse met 29 ringen winnaars De zomer van 1994 vestigde records Slotgracht kasteel Westhove leeggevis streek Terreinen moeten eind dit jaar klaar zijn Nieuw- Middelburg heeft 'wijkpunt' MAANDAG 5 SEPTEMBER 1994 w 8 van onze verslaggever DOMBURG - Als de gemeente raad van Domburg niet heel snel beslist over het aanleggen van een nieuw parkeerterrein, kan de gemeente aan het eind van het jaar met een flinke fi nanciële tegenvaller te maken krijgen. De telkens wisselende standpunten over het parkeer beleid dat in Domdurg gestalte moet krijgen, hebben tot gevolg gehad dat nog steeds geen dui delijkheid is over nog aan te leg gen parkeerplaatsen. De ge meente kan dan fluiten naar het geld dat het ministerie van Eco nomische Zaken in het vooruit zicht heeft gesteld, als de nieu we parkeerplaatsen er op 31 de cember nog steeds niet zijn. De wijzigingen op het gebied van parkeren maken onderdeel uit van het zogeheten toeris- tisch-recreatieve-infrastruc- tuurproject (TRIS) dat de ge meente de laatste jaren uitvoert. De bedoeling van het project is de entree van het dorp aantrek kelijker te maken, zodat toeris ten het naar hun zin hebben in de badplaats. Het project kost vijf miljoen gulden, waarvan een kwart voor rekening van de ge meente komt en de rest door het ministerie gefinancierd wordt. Veranderd Bij de opstelling van het plan is besloten dat het parkeren in Domburg een van de verplichte onderdelen van het TRIS-pro- ject moest zijn. Er mochten be slist niet minder parkeerplaat sen komen, maar de terreinen mochten wel anders ingericht en verplaatst worden. In een verga dering van de gemeenteraad van 31 mei kwam echter kritiek op het door het college van burge meester en wethouders voorge stelde parkeerbeleid, waardoor de plannen veranderden. De ver gadering was overigens ingelast, omdat toen al de tijd begon te dringen Inmiddels is gebleken dat de stuurgroep die het project bege leidt. niet akkoord gaat met het gewijzigde plan. Er zouden na melijk vrijwel direct zestig par keerplaatsen verdwijnen; op ter mijn zou dat door het aanwijzen van parkeerplaatsen voor be langhebbenden oplopen tot tweehonderd plaatsen. Het college stelt daarom voor een extra parkeerterrein aan te leggen op een stuk grond achter de molen, met een inrit op de kruising van de Roosjesweg en de Dr Mezgerweg. Naar die plaats kan voorts het garagebe drijf verplaatst worden dat nu nog aan de Domburgseweg is ge vestigd. In de vorige vergaderin gen is die locatie ook aan de orde geweest, maar de raad was toen bepaald niet enthousiast over die optie. Het inrichten van het parkeer terrein kost echter honderddui zend gulden extra, wat de ge meente uit de eigen portemon nee moet betalen. Bovendien zal het een heidens karwei worden Provinciale ploegvvedstrijd Wilhelminadorp van onze verslaggeefster WILHELMINADORP - De om standigheden voor de provin ciale ploegkampioenschappen in Wilhelminadorp konden za terdag niet beter: 'lekkere grond en een prima weertje'. Onder het toeziend oog van een kritische jury streden ruim der tig boeren om deelname aan de landelijke wedstrijden 16 en 17 september in Zeewolde. Er werd geploegd in drie catego rieën. Organisator Kees de Rijke hield de geconcentreerd werkende boeren scherp in de gaten. Zo lette hij erop of de voren recht en gelijkmatig van diepte waren. Was dat niet het geval, dan le verde dat de deelnemer straf- punten op. Voorts controleerde hij het geploegde stuk land op nog aanwezige tarwestoppels. „Je mag geen spriet meer zien." De uitslag van de ploegwedstrij- den was als volgt: categorie tweescharige wentelploegen: 1 P. Ooms uit Oud-Vossemeer; 2 F. Boudeling uit Sint Philips- land; 3 Baas uit Arnemuiden. Categorie tweescharige rond gaande ploegen: 1 Th. Heijboer uit Sint Annaland; 2 K. Groene- wege uit Sint Maartensdijk. Ca tegorie driescharige wentelploe gen: 1 P. Abrahams uit Poort vliet; 2 G. J. Boudeling uit Sint Philipsland; 3 G. van der Hoek uit Dreischor. De winnaars in elke categorie gaan door naar de landelijke fi nale. mm van een medewerker VLISSINGEN - Cor Janse en Pieter Dingemanse zijn de win naars geworden van de laatste afdelingsringrijderijen. Beide rijders staken 29 van de 30 rin gen. Op het Oranjeplein in Oost Souburg won Cor Janse de wed strijd waaraan 38 ringrijders deelnamen. Hij moest hier in een kamp echter wel de 14 mm steken om Albert de Visser en Sjaak Janse te verslaan. Deze drie rijders, die volgend seizoen weer Souburg 1 in de ereklas vertegenwoordigen, staken alle drie 29 van de 30 ringen. De eerste beker werd eveneens een prooi voor Cor Janse en de eerste jeugdbeker was voor Rei- nier Sturm. De pollepel werd eveneens beslist op 14 mm en werd gewonnen door Sjaak Jan- Aagtekerke WÊBÊÊKÊKÊÈÊEÈÊBêêKKÊÊË Uitslag na 30 beurten 1 Cor Janse 29: 2 Albert de Visser 29. 3 Sjaak Janse 29.4 Danielle van Zalen 28.5 Sjaco de Visser 28. 6 Rinus de Visser 27: 7 Mar co Geelhoed 24: 8 Rian Asscheman 24; 9 Jan Kaljouw 24. 10 Reinier Sturm 23; 11 Rene Dingemanse 23. 12 Jolanda Markusse 21. 13 Lilian Wa genaar 20; 14 Tatjana Ovaa 20.15 Ul- rike Duine 19 Bekers jeugd 1 Reinier Sturm. 2 Ul- rieke Duine. 3 Lidia van Helleman, 4 Saskia de Werk. 5 Lilian Wagenaar Bekers ouderen 1 Cor Janse. 2 Rian Asscheman, 3 Danielle van Zalen. 4 Albert de Visser. 5 Jan Kaljouw. 6 Ri nus de Visser. 7 Sjaak Janse. 8 Leo van de Bulck Grijpskerke De derde en laatste afdelings wedstrijd van dit seizoen in Grijpskerke werd gewonnen door Pieter Qingemanse met 29 ringen in 30 beurten. Vanaf de zesde beurt was hij onbetwist leider van het dagklassement. De kamp om de kleine ringen over vier beurten werd gewon nen door David Willemse. De kamp tussen zeven finalisten om de pollepel werd gewonnen door Pieter Dingemanse De extra prijs voor de 5e. 10e en 15e beurt ging naar Leen v.d. Weele. Uitslag na 30 beurten. 1 Pieter Dinge manse 29. 2 Ronald Geertse 24. 3 Da vid Willemse 24. 4 Erik Francke 23: 5 Hans Geertse 21, 0 Pauline Willemse 21; 7 Leen vd Weele 20; 8 Marjan vd Gapinge om het terrein nog voor het eind van het jaar af te krijgen, zeker als er beroepsprocedures tegen het plan ingediend worden. Het ministerie staat geen verdere uitloop van het TRIS-projeet toe. omdat het al een jaar achter ligt op schema. De commissie financien be spreekt het voorstel donderdag 8 september vanaf 20.30 uur. De gemeenteraad heeft het punt op de agenda van dinsdag 13 sep tember. Die vergadering begint om 19.30 uur. Beide vergaderin gen zijn in het gemeentehuis. Als afsluiting van het seizoen hield de Gapingse Ringrijders Vereniging een sjezenwedstrijd op de braderie in Gapinge. Ger- rit van den Driest en Angelina Francke waren het sterkste van de 16 koppels door 79 van de 80 ringen te steken. Uilslag: 1 Gerril vd DriestAngelina Francke 79 2 Herman Wondergem Tanja Joosse 76.3 Adri Verhage/Ellie Koets 76; 4 BramNicolette Francke 75.5 AdriaanLieneke Reijnierse 73; 6 Ab Jenny Paauwe 70; 7 Dennis/ Adrietta Willeboordse 70. 8 Conno Francke'Marhes Jobse 68; 9 l'na/Elna Coppoolse 65. 10 Adri/Nel Volkers 64. 11 Marcel vd Broeke/Everdina Kwek- keboom 63; 12 Theo/Vivian Alle- weijnse 61; 13 Wim Maljers'Silvia Derksen 61: 14 Jo Wondergem/Floor Ottenhof 6115 Simon/Nel vd Broeke 57. Agenda ZRV 10 september: demonstratie sje- zenrijden Oud-Sabbinge 12 00- 17.00 Op de Karolingenmarkt in Souburg werden zaterdag goede zaken gedaan. foto Ruben Oreel van een medewerker OOST-SOUBURG - Het was zaterdag erg druk in het winkelcentrum van Souburg. Ondernemend Souburg hield de halfjaar lijkse Karolingenmarkt. Zowel plaatse lijke ondernemers en verenigingen als handelaren van buitenaf hadden hun handel in de kraampjes uitgestald. Vooral in de middag nadat het zonnetje was doorgebroken was er bijna geen door komen aan. Voetje voor voetje schuifel den de bezoekers langs de kramen. Er niet alleen om te kijken. ..Er werden over het algemeen goede zaken gedaan", weet marktmeester Tjeerd de Vries na afloop te vertellen. Hij had zo'n honderddertig kra men onder zijn beheer, evenals de kinder rommelmarkt met rond de tweehonderd deelnemers. „De eerste kinderen kwamen zaterdagmorgen om tien over half zes al opdagen om maar verzekerd te zijn van een goed plaatsje voor hun handeltje." De organisatie, de middenstandsvereni ging Nemidso. had ook voor ander amuse ment gezorgd. Er waren twee podia op het marktterrein geplaatst waar doorlopend muziek werd gemaakt, de clown Basera vermaakte de jeugd, er was een Lego- bouwwedstrijd, er waren afwisselende op tredens van een dansgroep en een accor deonclub en de Karolingenkapel musi ceerden het gehele marktterrein bij el kaar. Guchte 20.9 Edward Dingemanse 17; 10 Rini Verdoorn 17,11 Kees Francke 17; 12 Pieter Geertse 17. 13 Bianca Clarisse 16; 14 Wim Brouwer 15, 15 Charlotte Poppe 13 Wisselbekers: 1 Piet Dingemanse. 2 Erik Francke, 3 David Willemse. 4 Ronald Geertse. 5 Leen vd Weele, 6 Pieter Geertse. 7 Hans Geertse. Ver siering. 1 Erik Francke. 2 Pieter Geertse. 3 Piet Dekker, 4 Jeroen van Dis, 5 Wim Brouwer De jaarlijkse koppelwedstrijd in Aagtekerke werd dit maal verre den over 24 beurten. Peter Mara- nus en Ard Blaas kregen na vijf beurten de groene sjerp en be hielden die tot de 22e beurt. Toen moesten zij hem afstaan aan Edwin Dellebeke en Lenny de Visser, die hem tot het laatst behielden. Zij staken 37 van de 48 ringen, evenals Johan v.d. Broeke en Tjirke Blaas die in de kamp Edwin en Lenny nog ver sloegen en zodoende dagwin naars werden. Persoonlijk kam pioen werd Rinus Moens met 24 van de 24 en tevens won hij de pollepel. Uilslag na 24 ringen 1 Johan vd Boe- ke.Tjirke Blaas 21 16: 2 Edwin Delle- beke-Lenny de Visser 22/15. 3 Peler Maranus en Ard Blaas 21/15; 4 Rinus MoensUarbara Francke 24 12; 5 Sam MoensFreddy Blaas 19/15. 6 Ko/ Sjoerd Blaas 2211. 7 Siep de Visser Chrislel Maranus 18/15. 8 Natasja Louws'Natasja Jobse 18; 15. 9 Helm Brouwer'Piel Wisse 19/11. 10 Krijn Brouwer'Edith Jobse 21/18; 11 Wilco Maranus'Miranda Slurm 1415; 12 Diny Krijger Jorco Jobse 1712; 13 Helma de Visser'Leoniek Francke 19/19. 14 Bregit Peper'Rinus Pro- voosl 1414. 15 Andre Mmderhoud' Lia vd Woesleyne 14/13 van een medewerker VLISSINGEN - Dankzij de re cord-warme maand juli was de zomer van 1994 warm. De hoe veelheid neerslag lag iets onder normaal. De zon scheen onge veer 730 uur tegen 600 uur nor maal. De gemiddelde tempera tuur lag bijna 2 graden boven normaal. Hiermee komt deze zo mer op de vierde plaats van de warme zomers van deze eeuw: warmer waren de zomers van 1947, 1976 en 1983. De eerste zomermaand juni was gemiddeld iets aan de warme en zonnige kant. De hoeveelheid neerslag lag iets onder normaal. Veel regen viel in de eerste deca de. daarna was het erg droog. De hoeveelheden varieerden van 71 mm in Kapellebrug tot 31 mm in Brouwershaven. Het aantal zo merse dagen bedroeg in Zeeland twee tot drie. De hoogste tempe ratuur werd op 24 juni in West- dorpe gemeten: 29.8 graad. De laagste temperatuur viel op 1 ju ni: 5.1 graad in Westdorpe. De zon scheen in Wilhelminadorp 225 uur. Topmaand Juli werd een absolute top maand. Sinds het begin van de waarnemingen in Nederland in 1706 is het nog nooit zo warm ge weest. Tot nu toe was juli 1783 de warmste maand met een gemid delde van 20.6 graden. Nu werd in De Bilt 21.4 graden gemeten. In Vlissingen. waar 20.6 graden werden genoteerd, is het wel ooit warmer geweest, namelijk in au gustus 1911 (20.7 graden). Het aantal zomerse dagen liep uit een van zestien in Vlissingen tot 23 in Westdorpe. Vlissingen no teerde vier. Westdorpe acht tro pische dagen. De zon scheen in Wilhelminadorp 297 uur. De hoeveelheden neerslag lie pen uiteen van 13 mm in Sint Annaland tot 61 mm in Westka- pelle. Op 28 juli viel daar in korte tijd 55 mm. De warmste dag was zondag 24 juli toen in Wilhelmi nadorp en Westdorpe een tem peratuur van 34.6 graden bereikt werd. De laagste temperatuur viel op 9 juli: 9.0 graad in West dorpe. De minima lagen aan zee en in het verstedelijkte gebied op Walcheren soms rond of iets boven de 20 graden. Op enkele dagen trad matige tot ernstige smogvorming op. Zeewater Augustus begon met warm weer; op de 4e werd het in Wilhel minadorp 34.1 graden. Daarna daalde de temperatuur tot meest normale waarden. Be paald fris was het in de nacht van 14 op 15 augustus toen het kwik in Westdorpe tot 6.0 gra daalde. In de eerste week vat gustus liep de zeewatertemp tuur bij Vlissingen op tot graden, een record-hoge waa De zon scheen in Vlissingen uur. Vlissingen meldde 65. Ritti 52. Wilhelminadorp 60. West pe 47. Vrouwenpolder 85 neerslag. Mede als gevolg het warme zeewater deden in de tweede helft van de zo enkele malen windhozen Op 17 augustus werd in VIL gen en Ritthem nogal wat s de aangericht door een hoos Blauwe Jungle vierde jubileun van een medewerker MIDDELBURG - Voor de s tinggroep voor verstandi gehandicapten De Bla Jungle in Middelburg was zaterdagmiddag feest. De g vierde het 10-jarig bestaan, gebeurde in het clubhuis va groep aan de Nassaulaan was een spellencircuit uitj met onder meer stokbrood ken, beschuit versieren en schillende behendigheid! len. De Blauwe Jungle telt inmid ruim dertig leden en heeft leiders. Groepsvoorzitter Ri Verkooijen had veel waarde voor de grote inzet waarme leiding wekelijks met de g bezig is. De Blauwe Jui groep doet aan alle evenei ten van scouting gewoon maar dat vergt wel veel inzel de leiding, zo liet mevrouw kooijen weten. Het feest werd muzikaal c luisterd door Johan Boek en clown Tim Verkooijen het Goese circus Hoger Op maakte de feestgangers, feestmiddag werd besloten een receptie waar ouders e den van andere scoutingi pen de jarige club kwamen f teren. Diesel gestolen ARNEMUIDEN - Uit een slagtank aan de Calandwe Arnemuiden is tussen hall gustus en begin september liter dieselolie gestolen. On onderzoek naar de daden s) te bemoeilijken, wilde de pt afgelopen weekeinde geen r re gegevens verstrekken. De braderie in Gapinge had een gemoedelijk karakter. foto Ruben Oreel van onze verslaggever GAPINGE/DOMBURG - Ver sierde sjeesjes, veel huisvlijt en een gemoedelijke sfeer. De jaar lijkse braderie in Gapinge trok zaterdag een redelijke hoeveel heid publiek. Het evenement kenmerkte zich in tegenstelling tot andere markten door het ontbreken van uitgesproken commerciële kooplieden. In plaats daarvan konden de be zoekers een kijkje nemen bij kraampjes met onder meer handwerkspullen. etenswaren en kinderkleren. Een andere mo gelijkheid was een uitzicht vanaf een bakje aan een kraanwagen van het Gapingse bedrijf Melis voor foto's en vergezichten op enkele tientallen meters hoogte en de mogelijkheid om kunst koeien te melken Franse dag Domburg vergastte zijn bezoe kers bij wijze van experiment op een Franse dag. In plaats van de tijdens het hoogseizoen gebrui kelijke oude-ambachtenmarkt, konden de gasten zich in Franse stijl laten vermaken in het dorp. dat voor één dag als 'Le bon Vil lage' door het leven ging. Straatartiesten, chansonniers, sneltekenaars en Franse kleding moesten het dorp voor even een ander aanzien geven. Hoewel het vooral 's middags redelijk bezet was. wilde de Franse stem ming er niet echt in komen bij de gasten. In enkele cafés was het personeel verkleed als Frans man of Frangaise. maar massaal was de deelname van de onder nemers zeker niet. Brommerdieven aangehouden MIDDELBURG - Een veertien jarige jongen uit Middelburg en diens zeventienjarige maat uit Vlissingen zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangehou den op verdenking van het ste len van drie bromfietsen en tachtigduizend Belgische frank uit een zaak in Knokke-Heist in België. De twee werden aangehouden toen ze op één van de gestolen bromfietsen door Middelburg re den. Eén van hen legde direct een gedeeltelijke bekentenis af en wees de plaats £an waar een van de andere gestolen brom fietsen stond. De derde is nog spoorloos. Een groot gedeelte van het geld werd bij de daders thuis aangetroffen, de rest is ook nog spoorloos. Cursussen ENGELS en FRANS in Middelburg Eind september beginnen in de "Ontmoetingskerk". Oosterscheldestr. 1 weer onze avondtaalcursussen. Er zijn cursussen voor beginners en cursussen voor tweedejaars. De nadruk ligt op het leren spreken en verstaan dus weinig schriftelijk huiswerk. De cursussen bestaan uit 24 lessen van 1 uur. Lesgeld 42.50 per maand of 225,- ineens. Geen inschrijfgeld! Inl. en opgave bij: mevr. I. Kuipers, tel. 05910- 32222. van onze verslaggever MIDDELBURG - De speeltuin yvas er al, maar met de bouw van het wijkondersteunings- punt annex beheerdersgebouw is het complex aan het Van Epenpark in de wijk Nieuw- Middelburg helemaal klaar. De wijkvereniging slaagde er bin nen vier jaar in de verpauperde speeltuin om te vormen tot een centraal punt in de wijk. Coör dinator van de bouw van het wijkondersteuningspunt J. Kok mocht zaterdag het lint voor de ingang doorknippen. De bouw van speeltuin en wij kondersteuningspunt is gedeel telijk een gevolg van de sociale- vernieuwingsplannen van de ge meente Middelburg. Het geld en de ondersteuning waren aanwe zig voor het in eigen beheer op knappen en bouwen van beide voorzieningen. Wethouder W. Ovaa. die zijn col lega S. Smitskamp verving, roemde echter ook de creativi teit van de wijkvereniging om al le subsidies die mogelijk waren bij fondsen weg te slepen. Alleen daardoor kon het splinternieu we gebouw met een waarde van 185.000 gulden al binnen ander half jaar na oplevering van de speeltuin afgemaakt worden. Het belangrijkste bedrag, 140.000 gulden, is afkomstig van het project 'Vrouwen bouwen voor kinderen'. De aanwezig heid van één vrouwelijke bouw vakker was voldoende om dat bedrag bijeen te sprokkelen. Verder hebben tien instanties meebetaald aan de bouw. heb ben diverse bouwers hun mate rialen en tarieven aangepast aan de krappe beurs van de vereni ging en is met zelfwerkzaamheid van vrijwilligers ook veel geld uitgespaard. Tas verdwenen bij winkelen ZIERIKZEE - Na het winkelen vrijdag in Zierikzee merkte een inwoonster uit Serooskerke (S) dat haar tas was gestolen. De po litie meldt dat deze tas naast persoonlijke bezittingen ook medicijnen bevatten die na in name gevaarlijk kunnen zijn voor kinderen. Het zijn ongeveer acht roze tabletjes in een strip. De medicijnen zijn een middel tegen depressiviteit. van onze verslaggever DOMBURG - De vangst was schamel: vier karpers, een paar palingen en een enkele voorn. Toch is A. Fortuin van het Wa terschap Walcheren tevreden over het leegvissen van de vij ver en de slotgracht bij Kasteel Westhove in Domburg. Nu dui delijk is dat verreweg het groot ste deel van de vissen uit het water is gehaald, hoeft niemand zich meer te bekommeren over het lot van de vissen als vijver en gracht worden uitgebaggerd. De operatie past in het zogehe ten Regiwa-project dat rondom het kasteel op gang gekomen is. Met het uitbaggeren en verbin den van de vijver en de slot gracht hopen de gemeente Dom burg, Staatsbosbeheer, het Wa terschap Walcheren en de stich ting Buitenplaats Westhove de zoetwaterhuishouding in het ge bied vlak achter de duinen te verbeteren. In tegenstelling tot de visie van Staatsbosbeheer destijds - het water rond Wes thove als visvijver - staat de hui dige deelnemers aan het Regi wa-project de kwaliteit vai water voor ogen. Niet terug Omdat de karpers door hun wijze - ze woelen de boden en zorgen voor overmatig gengroei - het doel van de w kwaliteit niet ten goede ko is besloten ze na het uitbagj van de vijver en de gracht meer terug te plaatsen. Df ren die zaterdag door een b uit Westdorpe zijn geva met behulp van verdov elektrische schokken in he ter en met netten, zullen vc pig in de kweekvijver van hl drijf blijven. Volgens Fortuin is er geeni om te veronderstellen da' water rondom Westhove erj ontreinigd was. „Een jaaro geleden is de slotgracht al drooggezet en twee jaar gei heeft hij ook bijna dro staan. De dieren die uit de vijver kwamen zijn gezond het uitbaggeren worden vei delijk voorns, snoeken en uitgezet. Een andere optie i creëren van een duinwate tij. Met het oog op de voorgenomen baggerwerkzaamheden werd vijver bij kasteel Westhove in Dom burg leeggevist. foto Ruben)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 8