EEUWSE COURAN inbraakpogingen bij politietop 5,0%* Romig extraatje van Bressot. Moslims bedreigen deelnemers aan VN-bevolkingsconferentie Koningin op Schouwen-Duiveland 4 WEKEN kleintjes Amsterdamse misdaadbestrijders doelwit criminele organisaties Brunswijk een maand langer vast Vluchtelingen bedreiging voor apen mm Kabinet komt met plan voor rekeningrijden VOOR 14,- JA, il Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl Wolkenvelden Wolkenvelden af en toe zon en droog. Wind oost tot noordoost, zwak tot ma tig, geleidelijk toenemend. De maxi mum temperatuur 20 graden. 237e jaargang no. 204 Noensdag 31 augustus 1994 [.osse nummers 1,50 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen j)EN HAAG (GPD) - De afgelo pen maand is ingebroken in de loning van de Amsterdamse procureur-generaal mr. R. van jtandwijck. Ook werd gepro beerd in te breken bij hoofdoffi- !ier van justitie mr. H. Vrak- ping, chef van de Amsterdamse (echerche B. Weiten en bij W. iVoelders, de nieuwe chef van jet Interregionaal Recherche Pensioenfondsen a waarschuwen s kabinet voor g bezuiniging aow AMSTERDAM (GPD) - Bezui op pensioenen of aow leidt tot duurdere werknemers. Élke ingreep in aow of pensioen veroorzaakt hogere premies '*7oor pensioen of aanvullend 2 pensioen. De pensioenfondsen e (ïebben geen reserves om derge- (ijke bezuinigingen op te van- ren. -Een brandbrief met deze bood schap hebben de pensioenfond sen van grote ondernemingen als Shell, Philips, Unilever, Akzo en KLM, verenigd in de Stich ting voor Ondernemingspen sioenfondsen (OPF), gisteren gjian het kabinet gestuurd. De g pensioenfondsen zijn fel tegen nfle plannen van de 'hoogedelge- i-strenge dames en heren' van de ;-tegering om het basispensioen itpe verlagen van 65-plussers met neen jongere partner, i-ivolgens de OPF zal een lagere »raow in veel gevallen tot gevolg dat het pensioenfonds hoger aanvullend pensioen uitkeren. De door het kabi- gewenste bezuiniging wordt jaldus via de achterdeur de nek pmgedraaid. Meer rendement op uw spaargeld. Vanaf f2 5.000,- op deVSB HoogRendement-rekening. Volledige opnamevrijheid. Effectief rendement bij ongewijzigde rente VSB'BANK Daar kom je verder mee. Team Amsterdam/Amstelland en Gooi en Vechtstreek. De in braak en pogingen daartoe bij de justitie- en politietop in Am sterdam zijn vermoedelijk het werk van criminele organisa ties. Bij procureur-generaal Van Randwijck werden papieren ge stolen. De Utrechtse officier van justitie P. van der Molen, die de inbraken bij de criminaliteitsbe- strijders onderzoekt, wil niet zeggen wat de inhoud van de ontvreemde papieren is. Vorige week werd bekend dat uit de woning van de Amsterdamse officier mr. J. Valente een com puter en disquettes waren gesto len. Er zou echter geen relevante informatie over lopende onder zoeken op staan. De reeks inbraken bij deze hoog geplaatste misdaadbestrijders is uniek in de Nederlandse ge schiedenis. Vermoedelijk is de IRT-top het doelwit van criminele organisa ties die op jacht zijn naar infor matie over onderzoeken. Inmid dels is het hele Amsterdamse ^PARAMARIBO (ANP) - Het arrest van de vroegere Su rebellenleider Ronnie is dinsdag met een i.maand verlengd. Hij werd, in r-afwijking van de gangbare pro cedure, niet op het openbaar mï- Ciisterie voorgeleid. Uit veilig heidsoverwegingen ging een of- °ificier van justitie naar de ge- Jvangenis waar hij in voorlopig «ojarrest zit. NiBrunswijk is volgens zijn advo- erê teleurgesteld over de verlenging van zijn arrest. „Hij er echter wel in", aldus R. Ritter. Hij heeft de officier justitie gevraagd de zaak zo mogelijk aan de rechter te leggen. De rechterlijke cjmacht is tot oktober op reces. ^Reacties van ex-strijders van Jjhet Junglecommando op de ver- plenging zijn nog niet bekend. Ra- Pdicale aanhangers van Bruns- Jwijk eisten zijn vrijlating en zou- plannen hebben om hun ex- te bevrijden. Brunswijk n| speelde vorige week eigen rech- N ter door in Paramaribo een ver- meende dief neer te schieten. tweede man van het Jungle Wally Castro, heeft dinsdag in de hoofdstad ont- Jgkend dat ex-strijders maandag savond de politiepost in Moengo, Oost-Suriname, hebben bezet, üjCastro verwijt politie, leger en ^regeringsfunctionarissen valse 3] informatie door te spelen om de "lvroegere strijders in een kwaad daglicht te stellen, de politiecommandant pvan het district Marowijne, Moengo de hoofdplaats is er niets aan de hand. Het gerucht over de bezetting van de N politiepost zou volgens hem te I maken kunnen hebben met het 3 uitvallen van telefoonverbindin- J gen tussen Paramaribo en Oost- r,| Suriname. Koning in Beatrix wordt bij aankomst in Zierikzee verwelkomd door burgemeester J. J. P. M. Asselbergs. foto PieterHonhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland is massaal uitgelopen om een glimp op te vangen van koningin Beatrix, die dinsdag per koninklijke bus een streekbezoek aan het voormalige eiland af legde. In Bruinisse en Burgh-Haamstede werd ze door tientallen en thousiaste kinderen uit volle borst toegezongen en de duizenden toeschouwers langs de route lieten regelmatig een luid applaus opklinken. Door een beenblessure was de koningin overigens ge noodzaakt de hele dag met een kruk te lopen. In Brouwershaven nam ze vanwege deze handicap plaats in een ijlings aangerukt golfwagentje. Daardoor kwam de geplande wandeling door het stadje te vervallen. zie ook pagina 13 CAIRO (GPD) - De Egyptische autoriteiten hebben extra maatregelen getroffen om de veiligheid te garanderen van de 20.000 deelnemers aan de VN- conferentie over het bevol kingsvraagstuk. Zij zijn door moslim-fundamentalisten met de dood bedreigd, omdat de con ferentie een slotverklaring wil aannemen waarin het gebruik van voorbehoedmiddelen en in noodgevallen abortus wordt gepropageerd. Het congrescentrum in Cairo, waai' de conferentie maandag begint, is hermetisch van de bui tenwereld afgesloten. De hotels waai- de bezoekers van de confe rentie worden ondergebracht, worden extra bewaakt. In de lobby's surveilleren tientallen politiemensen. Een aantal deel nemers is overgebracht naar an dere, beter te beveiligen hotels. De Nederlandse delegatie, die in de loop van deze week naar Cairo vertrekt, heeft geen extra veiligheidsmaatregelen getrof fen. Volgens een woordvoerster van het ministerie van ontwik kelingssamenwerking is de be veiliging een zaak van de Egyp tische autoriteiten. „Het is on der deze omstandigheden wel verstandig in Cairo te blijven en geen toeristische trips naar het zuiden te maken", zegt zij. De fundamentalisten grijpen de conferentie aan om hun verzet tegen de regering van Egypte op te voeren. Zij pleegden de afgelo pen jaren verschillende aansla gen op buitenlandse bezoekers om het toerisme, een belangrijke inkomstenbron voor Egypte, lam te leggen. De autoriteiten hebben in de afgelopen maan den tientallen terroristen gear resteerd' en daardoor bleven aanslagen de laatste tijd achter wege. Maar vorige week werd een 13-jarige Spaanse jongen door moslim-fundamentalisten gedood. De jongste aanslag is opgeëist door de terreurbeweging Ga maat al-Islamiya, die de moord op de Spaanse jongen 'een nieuwe fase in onze operaties te gen het Egyptische ketterre- giem' noemde. De organisatie waarschuwde de VN-deelne- mers dat hun leven gevaar loopt als ze naar Egypte komen. Ga- maat al-Islamiya wil van Egypte een moslim-staat maken. Veel Egyptenaren vrezen dat op de conferentie besluiten worden genomen die in strijd zijn met de islam. Enkele vooraanstaande moslims hebben dinsdag de rechtbank gevraagd de confe rentie te verbieden. De recht bank achtte zich echter niet be voegd uitspraak te doen. Het verzet beperkt zich niet tot Egypte. Saudi-Arabië zal de conferentie boycotten vanwege het VN-standpunt dat mannen en vrouwen gelijk zijn. Ook Su dan trok zich terug en riep an dere islamitische staten op het zelfde te doen. De premier van Bangladesh zal niet naar Cairo reizen, uit protest tegen de aan bevelingen. Ook de Turkse pre mier Ciller zegde haar bezoek aan Cairo af. BUKAVU-Terwijl ze bladeren eet draagt een gorillamoeder haar baby op de rug. Deze opname is gemaakt in het Nationaal Park Kauzi-Biega. Dierenbeschermers schatten hel aantal apen van deze, alleen in Zaïre voorkomende soort, op 330 exemplaren. Zij vrezen dat de dieren gevaar lopen door de onderlinge gevechten tussen groepen vluchtelingen uit Ruanda. foto EPA parket onderzocht op afluister apparatuur. Al eerder dit j aar was de Amster damse politie-top het slachtoffer van criminele organisaties. De telefoon van de Amsterdamse politie en recherche werd afge tapt door criminelen, vermoede lijk bijgestaan door PTT beambten. De schakelkasten waarop hooggeplaatste functio narissen van de Amsterdamse politietop zijn aangesloten, wer den gesaboteerd. Geen commentaar Vanaf dat moment heeft de Am sterdamse politie maatregelen genomen om het afluisteren door criminelen te bestrijden. Afgelopen zomer werden de korpsleden en chefs van de Am sterdamse politie uitgerust met de GSM-telefoon van de PTT die moeilijk af te luisteren is. De schakelkasten worden nu regel matig gecontroleerd. Bovendien kregen politiemensen te horen dat ze voortaan geen gevoelige informatie per telefoon mogen uitwisselen. Door gebrek aan kennis over het lopende onderzoek naar de da ders van de reeks inbraken, wil minister van justitie W. Sorgdra- ger geen commentaar geven. De Amsterdamse politiewoord voerder Klaas Wilting noemt de situatie „uitermate vervelend. Het is niet de eerste keer dat ons korps wordt bedreigd", waar mee hij doelt op de afluister- schandalen eerder dit jaar. Zo wel justitie als politie geeft toe dat duidelijke richtlijnen voor het beheer van misdaadgevoe- lige informatie ontbreken. Woordvoerders willen niets zeg gen over eventuele extra veilig heidsmaatregelen voor de be dreigde topfunctionarissen. VS bereid meer Cubanen legaal op te nemen WASHINGTON - In een poging Fidel Castro ertoe te bewegen de stroom aan Cubaanse boot vluchtelingen af te remmen, zijn de Verenigde Staten bereid het aantal visa voor legale Cu baanse immigranten de komen de tijd drastisch op te voeren. Washington zou dit jaar 20.000 visa willen verstrekken; vorig jaar waren dat er 2700. De Amerikanen zullen dit aan bod doen tijdens het topoverleg over het vluchtelingenprobleem met Cubaanse functionarissen, dat donderdag in New York be gint. Tot nog toe kwamen voor zo'n visum alleen ouders, kinde ren, broers en zussen en echtge noten van reeds in Amerika ver blijvende Cubanen in aanmer king. Crematorium-oven oververhit door corpulente dode BILTHOVEN (ANP) - De brand weer van Bilthoven is dinsdag uitgerukt naar het plaatselijke crematorium Den en Rust. Daar was de oven oververhit ge raakt, waardoor het isolatiema teriaal vlam dreigde te vatten. Directeur S. Tap vermoedt dat de temperatuur zo hoog was op gelopen doordat de overledene nogal corpulent was. De bediener van de oven sloeg alarm. Omdat in de aula van het crematorium nog een andere plechtigheid aan de gang was, reden de brandweerauto's zon der alarmsignalen het terrein op. Bosnië Bosnische recruten worden dinsdag getraind in Serajevo. Zij zullen binnen enkele maan den de troepen in en rond de Bosnische hoofdstad bijstaan. De Verenigde Staten zijn van plan nog deze week een resolutie bij de Verenigde Naties in te die nen die zoioel het embargo tegen Klein-J oegoslavië verscherpt als het wapenembargo voor de Bosnische O moslims beëindigt. O Nederhoed CD A-gedeputeerde L. Neder- hoed-Zijlstra heeft gisteren aan gekondigd dat zij haar functie na de verkiezingen voor provin ciale staten in maart volgend jaar neerlegt. Ze is daarna nog wel beschikbaar voor een plaatsvide staten- fractie. Dutch Open De US Open leek even de 'Dutch Open'. Richard Krajicek (foto) en Jan Siemerink gingen elkaar in de eerste ronde te lijf op baan 16. De Nederlanders werkten in Neiv York een bizarre vijfsetter af, die'in het voordeel van Kraji cek werd beslist. Jan speelde heel goed. Ik ivist niet dat hij zo goed kon spe- "T len." I WÊÊÊK, Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Varia: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11,13,14 en 15; Sport: 17,18 en 19. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net wil het snel groeiend auto gebruik afremmen via een sys teem van elektronisch rekenin grijden. Automobilisten wor den volgens dit systeem recht streeks geconfronteerd met de kosten van het weggebruik. Per passage van een tolpunt wordt automatisch een bedrag in reke ning gebracht. De totale reke ning valt aan het eind van de maand in de bus. Dit plan wordt vandaag, bij het debat over de regeringsverklaring van de re gering-Kok, bekendgemaakt. Minister Annemarie Jorritsma van verkeer en waterstaat kon digde gisteren aan dat zij elek tronische tolheffing een nieuwe kans wil geven nadat dit voor stel in het verleden tot tweemaal tot werd afgeschoten. Het depar tement gaat de komende maan den onderzoeken of het systeem technisch haalbaar is. Jorritsma houdt er rekening mee dat het rekeningrijden op zijn vroegst pas aan het eind van de kabi netsperiode kan worden inge voerd. De extra kosten waarmee de automobilist wordt gecon fronteerd, worden in principe ge compenseerd via een verlaging van de motorrijtuigenbelasting, aldus de bewindsvrouw. Het was Jorritsma zelf die als eerste woordvoerder van de WD-fractie in 1991 het voorstel van oud-minister Maij Weggen voor het invoeren van rekenin grijden samen met de CDA-frac- tie van tafel veegde. Ook alter natieve voorstellen van Maij Weggen (tolpleinen, spitsvignet- ten) vielen in slechte aarde bij WD en CDA. Maij's voorganger Neelie Kroes kreeg het rekenin grijden evenmin door de Tweede Kamer. Volgens de nieuwe mi nister is een belangrijk verschil met voorgaande voorstellen echter dat het rekeningrijden- nieuwe-stijl niet bedoeld is als een lastenverzwarende maatre gel. (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving A 83,75 Naam: (Advertentie) Bressot is nu nog lekkerder. Nog romiger. En dat is een mooie reden om te trakteren. Te trakteren metgratis Bressot Bressot, I QQ kuipje 62,5 gram X.*/*/ Nu met gratis kuipje (62,5 gram). Bressot, Q QQ kuipje 150 gram O.Z/O Nu met gratis kuipje (62,5 gram). Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 september as Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1