iiintii :OURAN' Massaal 'nee' Serviërs in Bosnië ch Somalische kinderen zaterdag weer bij ouders in Terneuzen BLOEMKOOL EN KIPDRUMSTICKS. 10.90 cn Muurschildering in Culemborg 4 WEKEN 1.99 pzc Echtgenote Karadzic leidt Rode Kruis in Servisch bolwerk BETAALD vandaag in de erwerping vredesplan klap in gezicht Servische president Milosevic ALBERT HEIJN MEDEDELING AH knakworst, 400 gr, 10 stuks VOOR 14,- Wolkenvelden Wolkenvelden, mogelijk een bui en la- ter wat zon. Matige westenwind, afne mend zwak en in de avond draaiend naar oost. Temperatuur 19 graden. 37e jaargang no. 203 jnsdag 30 augustus 1994 Sj>sse nummers 1,50 lel pagina 23 t/m 25 v éjw ik! nELGRADO/PALE (DPA/AFP/ n-PI/RTR) - De Bosnische Ser- lsers lijken zich zoals verwacht iepts te hebben aangetrokken r-jn de druk die van buitenaf op }n is uitgeoefend om in te tmmen met het internatio- n-[le vredesplan voor Bosnië. ;1 fs de pressie van hun Servi- e broeders in Klein-Joego- vië heeft hen niet kunnen 2,|rmurwen. iilgens functionarissen stemde ia-,een referendum meer dan 90 ekocent tegen het vredesplan Iinisterieel 'liverleg over 'iordholt EN HAAG (GPD) - Minister irgdrager van justitie gaat ët haar collega Dijkstal van inenlandse zaken overleggen ze de Amsterdamse hoofd- [mmissaris van politie Nord- ilt voor een gesprek zal uitno- :en. Nordholt baarde afgelo- |n weekeinde ophef met zijn gestie dat de 'echte' waar- (id over het ontbinden van het terregionaal Recherche am (IRT) Noord-Holland/ recht nog niet bekend is. nister Sorgdrager vindt dat irdholt eventuele nieuwe fei- n moet doorgeven aan Justi- De hoofdcommissaris sugge- •pjrde afgelopen weekeinde in ^ante-interviews dat hij nieuwe 'ormatie heeft over de IRT-af- re. Hij leverde ook veel kritiek de commissie-Wierenga die kwestie heeft onderzocht. 'Ik heel graag onder ede worden rhoord, want dan heb ik nog |Jl een paar dingen te zeggen'. Nordholt, die een parlemen- 'a|fr onderzoek naar de IRT-af- ■e wil. jlnrust over jucculte' [inderboeken MERSFOORT (ANP) - Het „oc- ilte" thema van de komende (nderboekenweek (In het holst dfui de nacht) heeft in orthodox- oiïotestantse kringen tot grote tfrontrusting geleid. De vereni- uflng Bijbel en Onderwijs, die alaakt over het christelijk ge- a^lte van het protestants- pljiristelijk onderwijs, biedt in lo>menwerking met zo'n hon- rrfcrd christelijke boekhandels eiternatieve informatie aan on- oifcr het motto „Je hoeft niet Isfmg te zijn". iljoor het thema worden kinde- rim vertrouwd gemaakt met de diiereld van spoken en griezelen, latksen en toveren, en goden en eesten. De bijbel ontmaskert ;ze geesten als boze geesten, lenaren van satan, aldus een Tsbericht van de vereniging. voor Bosnië. Ook in het Servi sche deel van de Bosnische hoofdstad Sarajevo zou een der gelijk groot percentage tegen het plan hebben gestemd. In Banja Luka, de grootste stad in Servisch Bosnië, stemde nog geen vijf procent voor het vre desplan.. De opkomst lag boven de 90 procent. Vandaag wordt de officiële einduitslag bekendge maakt. De politieke leiders van de Bos nische Serviërs hadden de afwij zing van het vredesplan al voor speld. „Een hoge opkomst is het beste antwoord op de buiten landse dreiging", verklaarde Petko Cancar, hoofd van de kies commissie. Het westen had het referendum vooraf al van de hand gewezen. Vluchtelingen In sommige gebieden was de op komst hoger dan 100 procent, in de noordelijke stad Doboj zelfs 200 procent. Volgens functiona rissen kwam dit doordat veel vluchtelingen, die niet op de kie zerslijsten stonden, hun stem uitbrachten. De volkstelling wordt door niemand anders dan de Bosnische Serviërs zelf se rieus genomen. Het plan bevat een kaart die de Bosnische Serviërs circa de helft van Bosnië-Herzegowina toebe deelt. Dit is veel minder dan de naar schatting 70 procent die de Serviërs nu in Bosnië controle ren. Ook vinden zij dat zij te wei nig „kwaliteit" krijgen, waar mee zij fabrieken en infrastruc tuur bedoelen. In 1993 verwier pen de Bosnische Serviërs in een referendum het vredesplan van onderhandelaars Cyrus Vance en Lord Owen. De uitslag van het referendum is een klap in het gezicht van Milo sevic, die de volksraadpleging als een vorm van fraude be schouwt. Belgrado beschuldig de de leiders van de Serviërs in Bosnië van verraad en misda den tegen het volk. Milosevic houdt vast aan het vredesplan. Dat maakte hij zon dag duidelijk tijdens een bezoek van de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Ko- zyrev. Embargo De Russische bewindsman reis de maandag naar Sarajevo voor overleg met de Bosnische rege ring. Hij zei daar weer dat Rus land tegen een opheffing is van het wapenembargo tegen de Bosnische moslims, zoals de VS CULEMBORG - Samen met een assistent werkt de schilder Peter van Ede (rechts) aan de zonnestralen op de muur van het Centraal Boekhuis in Culemborg. De schildering zal een oppervlakte beslaan van ongeveer 1.530 vierkante meter. Voor het karwei is 250 liter verf nodig. Het karwei wordt eind september opgeleverd. foto ANP ok de Boek- en Jeugd-Gids, die ^k jaar ter gelegenheid van de b( nderboekenweek verschijnt, is )lgens de vereniging heel erg nzijdig samengesteld. Nauwe- ks 10 procent van de aanbevo- n boeken is volgens de vereni ng verantwoord. van onze verslaggever TERNEUZEN - Justitie lijkt alsnog bereid een visum te ver strekken voor hereniging van een Somalisch gezin in Terneu- (Advertentie) Glashandel MELIESTE Kwaliteit in glas GOES zen. De twee doodgewaande kinderen van de familie Ahmed zijn opgespoord en komen, zoals het er nu naar uitziet, zaterdag naar Nederland. Zowel woordvoerders van de Vereniging Vluchtelingenwerk Terneuzen als vader Kadar Ah med en moeder Hasan Batula temperen hun optimisme over de komst van de kinderen. Den Haag dwarsboomde immers in juni een eerste poging van het tienjarige meisje Anisa en haar één jaar jongere broertje Abdu- karim om zich bij hun ouders en hun twee nieuwe broertjes te voegen. De vlucht naar Schiphol was al geboekt, maar op het laatste moment kwam het bericht dat de gezinshereniging niet door ging. Als reden werd opgegeven dat de vader nog geen werk had en van een uitkering zijn gezin niet zou kunnen onderhouden. Druk De kaarten lijken nu toch gun stiger te liggen dan twee maan den geleden. Dat heeft voor een belangrijk deel te maken met de druk die de in Nairobi (Kenya) woonachtige Nederlandse tele visie-producent L. Slingerland op de verschillende instanties heeft uitgeoefend. Een woordvoerder van Vluchte lingenwerk Terneuzen: „Dit hele zaakje is het gevolg van de nieuwe Nederlandse wetgeving. Fraai hè! Het komt er in het kort op neer dat een vlüchteling zon der werk geen recht heeft op ge zinshereniging. Te ridicuul voor woorden." Vader en moeder Ahmed vlucht ten eind 1990 in de burgeroorlog uit de Somalische hoofdtstad Mogadishu. Uit veiligheidsover wegingen besloten ze hun kinde ren achter te laten bij de ouders van de vrouw. Tot september vo rig jaar hadden ze niets meer van de kinderen of hun familie ge hoord. Via een bevriend zaken man kwamen ze er achter dat de kinderen nog leven. De man wist ze naar Nairobi te krijgen, waar ze momenteel in afwachting van hun lot verblijven bij de familie Slingerland. zie ook pagina 11 Is gevolg van interne kwaliteitscontrole heeft Albert Heijn Jesloten om met onmiddellijke ingang het produkt Hdelijk uit het assortiment te halen. ,ri leden voor de maatregel is dat als gevolg van een produktie- etioring bij de producent, aan een aantal van deze blikken geen Hf onvoldoende vocht is toegevoegd. Daardoor bestaat de kans bederf. Consumptie van de desbetreffende worst kan leiden lept gezondheidsklachten. al Hp de bewuste blikken staat aan de onderzijde met inkt een de afgedrukt die begint met linksboven 'R166' en eindigt met vermelding van de houdbaarheidsdatum 'jan97'. 'ij verzoeken consumenten vriendelijk bovengenoemd produkt spoedig mogelijk terug te brengen naar onze winkels waar u bruik kunt maken van onze onvoorwaardelijke kwaliteitsga- ei^ntie. Dit betekent dat u zonder enig probleem uw aankoopbe- krijgt terugbetaald. oor nadere inlichtingen kunnen consumenten gebruik maken ian de gratis servicelijn van Albert Heijn, 06-0305. m\ bieden u onze verontschuldigingen aan voor het ongemak. l1aandam, 29 augustus 1994 LBERT HEIJN BV willen. „Opheffing van dit em bargo is het allerlaatste dat wij in deze situatie nodig hebben." Voor zijn vertrek uit Moskou zei Kozyrev dat hij Servië wilde be lonen voor de houding die het in het Bosnische conflict inneemt. Het westen overweegt herope ningvan de luchthaven van Bel grado en opheffing van de cultu rele- en sportboycot, als Milose vic waarnemers aan de grens met Bosnië toelaat. Die moeten controleren of de grens tussen Servië en het eenzijdig zelfstan dige verklaarde Servische ge bied in Bosnië inderdaad is afge sloten. De meeste economische sancties zouden gehandhaafd blijven. Maar volgens diploma tieke kringen wil Milosevic in ruil voor stationering van waar nemers dat met name de han dels en olieboycot wordt opge heven. Servië zou ook zeggen schap willen over de nationali teit van de waarnemers. Zuidafrikaans leger breekt staking verplegers DURBAN (RTR) - Het Zuidafri- kaanse leger heeft militair, me disch personeel gestuurd naar zes ziekenhuizen in de omge ving van de havenstad Durban. Om spoedgevallen te kunnen blijven helpen, recruteerden de ziekenhuizen eerder al vrijwilli gers. Toen de staking zich echter bleef uitbreiden, werd het leger om hulp gevraagd. De stakers willen meer geld, maar hebben ook bezwaren van raciale aard: ondanks de af schaffing van de apartheid zit ten in de leiding van de zieken huizen vrijwel alleen blanken en Indiërs. Premier Pakistan niet naar Gaza na protest Israël JERUZALEM/ISLAMABAD (RTR) - Tussen Israël en Pakis tan is een diplomatiek conflict ontstaan naar aanleiding van een voorgenomen bezoek van de Pakistaanse premier Benazir Bhutto aan de Gazastrook. Bhutto liet maandag weten de strook te willen bezoeken, maar ze wilde daarvoor geen toe stemming vragen aan Jeruza lem. Nadat de Israëlische pre mier Yitzhak Rabin had ver klaard dat ze dat wel eerst netjes moest vragen, besloot Bhutto het bezoek te annuleren. „De dame uit Pakistan moeten wat manieren worden bijge bracht. Je kondigt in de media niet aan: Ik ga naar Gaza en ben niet bereid een Israëli te ont moeten", zei een duidelijk geïrri teerde Rabin tegenover verslag gevers. Hij bepleitte 'een beetje meer hoffelijkheid in de interna tionale betrekkingen'. Rabin reageerde op de aankon diging van de woordvoerder van Bhutto dat de Pakistaanse pre mier op 4 september Gaza wilde bezoeken. Hiervoor zou ze via een grenspost moeten reizen die nog in handen van Israël is, maar Bhutto was niet van zins toestemming te vragen. „Er zal absoluut geen contact zijn met Israël", aldus de woordvoerder. Pakistan heeft Israël niet er kend. Rabin zei 'geen bezwaar te heb ben dat de dame op bezoek komt, maar zij moet dat op een ordelijke manier vragen om Ga za te bereiken'. Pakistan liet la ter weten dat het bezoek wegens 'moeilijkheden' met Israël is geannuleerd. Een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Islamabad zei dat dat was gebeurd na een boodschap van PLO-leider Yas ser Arafat. Oudere levert in Ouderen op de manifestatie 'handen af van de aow', april 1993 in Eindhoven. Aow'ers met een aanvullend pensioen vanaf 30.000 gulden per jaar kunnen door het beleid van het nieuwe kabinet 10 tot 35 procent aan koopkracht kwijtraken. Jodiumpillen De inivoners van zeven gemeen ten in de omgeving van de kern centrales Doel krijgen deze week informatie over het gebruik van jodiumpillen als zich in een van de centrales een calamiteit zou voordoen. In Zeeland horen Hulst, Hontejiisse en Reimers- waal tot de gemeenten ■ivaar de tabletten zijn Q opgeslagen. w ftfi VC Vlissingen Het verleden blijft VC Vlissingen achtervolgen. De failliete zon dag-derdeklasser staat op de drempel van een nieuw voetbal seizoen. maar Vlissingen heeft geen clubhuis. Het huidige on derkomen, na het faillissement eigendom van de ABNIAmro- bank, wordt volgende iveek in het openbaar per op bod verkocht aan de hoogste bieder. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Sport: 15,16,17,19, 21, 23, 24, 25, 26 en 27. GENEVE (EPD/DPA) - De echt genote van de Bosnisch-Servi- sche leider Radovan Karadzic blijkt al ruim twee jaar voorzit ter van het Rode Kruis in de eenzijdig uitgeroepen Servi sche republiek Srpska in Bos nië. Dat bevestigde het Interna tionale Rode Kruis (CICR) maandag in Genève. „Voor ons is dat alles verre van wenselijk. Het werpt een scha duw op onze organisatie", zei een woordvoerder van het CICR over het voorzitterschap van Lil- jana Karadzic. De vermenging van politiek en humanitaire hulp is tegen het principe van de onpartijdige hulporganisatie, al dus de zegsman. Het Rode Kruis in Pale zou te gen betaling vluchtelingen en gedetineerden hebben geëva cueerd. Ook zou de groep rond de echtgenote van Karadzic moslims gedwongen hebben af stand te doen van hun bezittin gen. Desondanks werkt het Rode Kruis met Karadzic „omwille van de tienduizenden oorlogs slachtoffers". Het verbreken van het contact met de vrouw zou een bedréiging kunnen vormen voor verdere humanitaire acties. Sint komt aan in Monnickendam MADRID (GPD) - Sint Nicolaas is dit jaar vanaf 12 november in Nederland. Hij arriveert met zijn gevolg in Monnickendam. De NOS zal de intocht 'live' ver slaan vanaf 12.00 uur op Neder land 3. Leider Radovan Karadzic, van beroep psychiater, staat onder verdenking van oorlogsmisda den. Zijn vrouw, ook arts, zou al sinds 1992 voorzitter zijn van de regionale afdeling. De sectie Pa- Ie is officieel niet erkend door het Rode Kruis. De Serviërs gebrui ken naam en symbool zonder toestemming, aldus Genève. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving k 83,75 Naam: Straat: (Advertentie) Telefoon: Vader en moeder Ahmed en hun beide jongste kinderen wachten in Terneuzen vol spanning op de hereniging met zoon Abdukarim en dochter Anisa, van wie werd gedacht dat ze dood waren. foto Charles Strijd 3 september a.s. i6£— Bloemkool, per stuk Ctl Kipdrumsticks gekruid, kilo Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 september a 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1