PZC zeeland iecreatieverkeer niet te stuiten Mensheid is ontstaan in Oostkapelle Brandweerduikers keken ogen uit Meisje (17) verkracht Catamarans in ruw weer omgeslagen Gebed I Maatregelen om vakantieganger uit de auto te krijgen toekomstmuziek ongaren ggen ans bij andbeeld e Ruyter MAANDAG 29 AUGUSTUS 1994 onze verslaggever SSINGEN - Van het terug- igen van de groei van het re- itieverkeer in Zeeland gt voorlopig weinig terecht komen. De voorgestelde tregelen op Walcheren, zo- het gedeeltelijk afsluiten wegen aan de kust, stuiten ;rote bezwaren bij betrok- gemeenten. Het verkeers- van Westerschouwen is zo itieus dat het de vraag is of oit genoeg geld voor komt. ral toeristen moeten in Zee een bijdrage leveren aan Hindering van de groei van autoverkeer. 'Het recreatie- ceer moet op het huidige ni- worden gehandhaafd', it in het regionaal verkeers- pervoerplan van de vervoer- o Zeeland. Tot 2010 'mag' algemene autogebruik nog 35 procent toenemen. Walcheren en in Wester- tuwen staan vrij harde maat- len op stapel om de vakan- anger uit de auto te krijgen, schillende wegen moeten it voor het doorgaand ver- Westerschouwen wil auto's zoveel mogelijk uit de ver- sgebieden weren. Nieuwe spaden, (rond)wegen en par- rplaatsen zijn daarvoor no- Uitvoering van het Wester- juwse mobiliteitsscenario t tot en met 1998 ruim 15 mil- gulden. 19 enige tijd rsperd na tsing auto's 5TERLAND - Na een bot- tussen twee personenauto's rdagavond nabij Ooster- 1 is de Rijksweg N59 enige versperd geweest. Eén van vagens raakte dusdanig be- idigd dat deze moest worden gesleept. Niemand raakte ond. Het ongeluk gebeurde treeks tien over half elf op de sing met de Molenweg, ter gte van de pleisterplaats te terland. Eén van de bestuur- verzuimde voorrang te ver- De gemeente Westerschouwen reserveert zelf jaarlijks een half miljoen gulden voor het project. „Dat is een aanzienlijk bedrag voor een gemeente van onze om vang", zegt W. van Meerten, di recteur gemeentewerken. Toch zal veel geld van Rijk en provin cie nodig zijn om het plan uit te voeren. Westerschouwen heeft van de provincie hoogstwaar schijnlijk weinig te verwachten. Het verkeersonveilige West- Zeeuwsch-Vlaanderen staat te dringen aan de abdijpoorten. Van Meerten vestigt zijn hoop op het Rijk. „Ik ben erg optimis tisch van nature. We hebben al subsidie van Rijkswaterstaat gekregen voor de aanleg van fietspaden en we zijn volop in overleg, ook met de provincie." Op Walcheren is geld niet het grootste probleem. Het ver keerscirculatieplan van het Wegschap Walcheren vergt niet zoveel investeringen, maar is wel ingrijpend. Een drukke plat- telandsweg tussen Vlissingen en Zoutelande - de Zwaanweg - en één tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle moeten voor door gaand verkeer dicht. 'bijzonder gecompliceerd'. Of de voorgestelde maatregelen van tafel gaan, kan hij niet zeggen. Dat is aan het bestuur. „Dit is een proces, zowel mentaal als fi nancieel. Tegen het betaald par keren aan de kust liep iedereen ook eerst te hoop. Maar het werkt wel. Het aantal fietsers is sterk toegenomen." Voor de West-Zeeuws-Vlaamse kuststrook ligt nog geen ver keersplan klaar. Dat is in de maak. De Landbouw Universi teit Wageningen is ermee bezig. Een verkeersdeskundige van de gemeente Oostburg denkt niet dat het autoverkeer door infra structurele werken kan worden ingedamd. ,.'t Is eerder een men taliteitskwestie en meer mensen gaan al op de fiets, ook toeristen. Kijk maar naar al die fietsendra- gers achterop auto's." Aanleg S14 De betrokken gemeenten Vlis singen en Veere zijn tegen die voorstellen. Vlissingen wil het verkeer van de Zwaanweg niet op de bestaande hoofdweg naar Koudekerke hebben. Die is al overbelast. De provincie moet eerst de nieuwe SI4 naar Koude kerke aanleggen, vindt Vlissin gen. Pas dan is afsluiting van de Zwaanweg 'bespreekbaar'. De aanleg van de S14 moet 'na 1997' beginnen en kost 12 tot 14 mil joen gulden. De vraag is of dat geld er ook is. De gemeente Veere is tegen af sluiting van de Koningin Emma- weg van Vrouwenpolder naar Oostkapelle, omdat ze vreest dat automobilisten dan via smalle polderwegen gaan rijden. Ze wil een vrijliggend fietspad langs de Koningin Emmaweg. „Op termijn komt die S14 er toch", reageert hoofd technische dienst ing S. J. Lous van het wegschap, „zo rond het jaar 2000. Wordt het 2020, dan veran dert de zaak." De verkeerssitua tie bij Vrouwenpolder noemt hij De duikers maken zich gereed om de Oosterschelde in te gaan. foto Willem Mieras van onze verslaggever KATTENDIJKE - De één kreeg bezoek van een inktvis die zich op z'n hand nestelde. Een ander zag prachtige zeebaars zwem men. Brandweerduikers die thuis zijn in de troebele duisternis van smerige grachten en kanalen, keken zaterdag hun ogen uit op de bodem van de Oosterschelde. Zo'n 240 brandweerduikers afkomstig uit Nederland en België namen een kijkje onder het wateroppervlak. Nu eens niet om inzittenden uit een auto te bevrijden, maar om te genieten van flora en fauna. Een mooie duik maken in helder water, en praten met collega's van elders; daarvoor was het duikevenement georganiseerd. Het gezelschap kwam bijeen onderaan de Zeedijk tussen Kattendij- ke en Wemeldinge. „In tegenstelling tot onze Belgische collega's zijn Nederlandse brandweerduikers vaak geen sportduikers", vertelt J, Boogaert van de brandweer Hontenisse. „Het waren de Belgen die de Nederlanders de weg moesten wijzen in de Ooster schelde." Na afloop stond voor de hongerige deelnemers mosse len op het menu. SSINGEN - Een Hongaarse gatie, die een bezoek brengt de hervormde gemeente in erland, heeft zaterdag kran- gelegd bij het standbeeld Michiel de Ruyter op de levard van Vlissingen. Het •malige Oostblokland voelt steeds een relatie met de iwse stad, omdat De Ruyter voor hij sneuvelde 162 pro- mtse christenen vrijkocht de Algerijnen. Onder hen inden zich ook tweeënder- longaarse predikanten. Zij en gevangen genomen en :n dienst als galeislaven, de actie van De Ruyter het voortbestaan van de estantse kerk mogelijk ge kt. In het Hongaarse plaats- ebrèszen staat een meters standbeeld van de Zeeuw- leheld. longaarse delegatie bestond J;ien mensen. Onder hen de :hop van de kerkelijke pro- ie aan de westkant van Hon- e, vertegenwoordigers van mbassade en de burgemees- van het plaatsje Sakeresz- ,waar de eerste protestantse )de in Hongarije werd ge ien. Zij legden samen met ;emeester J. C. Th. van dei- van Vlissingen drie kran- bij het standbeeld. brouwen op le vuist na ipmerking >ver kapsel [HOLEN - Een 27-jarige mvoonster van Bergen p Zoom heeft een be- chadigd oog en een ge roken elleboog opgelo- len bij een vechtpartij n de nacht van vrijdag p zaterdag tussen drie nensen in het stadje 'holen. De anderen had- lichtere kneuzin- \vee vrouwen vlogen el- aar rond half twee 's achts in de Brugstraat de haren, waarna een nan zich met de ruzie be- noeide. Vermoedelijk intstond de vechtpartij oen één van de dames en opmerking maakte ver het kapsel van de Oder. Knotsen, modder, jutezakken en rauwe kreten bij filmopnamen van onze verslaggever OOSTKAPELLE - Boswande- laars die zaterdagochtend vroeg in de stromende regen een wandeling maken in de omgeving van kasteel Wes- thove bij Oostkapelle kijken verbaasd op. Een groepje van zo'n dertig volwassenen en kinderen banjert blootsvoets, slechts gekleed in afgeknipte jutezakken over een grasveld. Onder het geschreeuw van oerkreten slaan twee met modder besmeurde holbewo ners elkaar de hersens in met grote knotsen. Het tafereel wekt verbazing. Twee filmca mera's bieden duidelijkheid: de toneelvereniging Walich- rum uit Oostkapelle maakt een film. Over hoe de mens heid is ontstaan in Oostkapel le. Het idee voor een videofilm borrelde een kleine twee jaar geleden op in het hoofd van Jos van de Broeke en Jaap Kors- huize na het zien van een oude documentaire over Oostkapel le. De twee zetten zich aan een script, waarna de toneelvereni ging werd ingeschakeld. De le den op hun beurt trommelden weer vrienden op, waarna on geveer vijfenveertig amateu racteurs aan de slag konden. De toneelvereniging is sinds vorige maand bezig een humo ristische film a la Monty Py thon te maken. Dat levert kol derieke scènes op. Tijdens het knotsgevecht moet bijvoor beeld eventjes een pauze inge last worden, zodat de twee vechters kunnen lunchen. Het brood wordt hen aangereikt uit een Tupperwaredoosje uit de twintigste eeuw. Een beeld uit de Romeinse tijd wordt - met een knipoog naar het he den - onderbroken omdat hoofdrolspeler Michel Ver- duyn een kroket trekt uit de automatiek. Enthousiasme Zaterdag filmt regisseur Van de Broeke op een grasveld bij kasteel Westhove. De opna men verlopen boven verwach ting, niet het minst door de duidelijke aanwijzingen van de regisseur. „Doe een beetje spuug op je hand", adviseert hij de hoofdrolspeler bij het schminken, „en dan op je voor hoofd." Ondanks de gestaag vallende regen is het enthou siasme van de gezichten van de spelers af te lezen. Er wordt veel gelachen. Dat leidt er soms toe dat - net als in echte rolprenten - een take moet worden overgedaan. Ook als Twee holbewoners gaan elkaar met knotsen te lijf. De oertijd herleefde zaterdagmorgen in Oostkapelle. Voor het oog van moderne videocamera's, dat wel. de figuranten eventjes uit hun rol vallen, staakt Van de Broeke resoluut de opnamen. „De rest moet wel klappen. Jullie staan er bij als zombies. Laat je primitieve gevoelens maar naai- boven komen." Eerste mens Volgens het script van de regis seur en Korshuize is de eerste mens in Oostkapelle aan land gekomen. Aan de hand van vier episodes (oertijd, de Mid deleeuwen, de Romeinse tijd en het heden) wordt uitgelegd hoe hij zich heeft ontwikkeld. Van een primitieveling wordt de Oostkapellenaar iemand die probeert in de moderne tijd een graantje mee te pikken van het toerisme. Dat uit zich door dat de hoofdpersoon van alles probeert te verhuren, zelfs een telefooncel. „Het is ontzettend leuk om te doen", zegt speel ster Janny Korshuize. „De lol zat er meteen in." Van de Broeke bevestigt het plezier. „Het enthousiasme van de mensen is echt het mooiste. Waar vind je ».jg lieden die op hun vrije zaterdagochtend be smeurd met modder en ge kleed in jutezakken in de stro mende regen willen lopen Voor argeloze wandelaars in de omgeving van kasteel Westhove was het even slikken toen zij plotseling oog in oog stonden met het woest schreeuwende 'publiek' dat de vechtende holbewo ners luidkeels aanmoedigde. fotografie Lex de Meester De tijden worden steeds ongewisser, maar sport evenementen gaan zoveel mogelijk gewoon door. In het weekeinde van 27 en 28 augustus verliest Ter- neuzen een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gen Breskens met 2-1. In Kloetinge organiseert de sv Unitas adspiranten-korfbalseries, waaraan onder meer deelnemen Volharding, Zeelandia, Togo, Tjoba en Olympia. Op 29 augustus, terwijl de geallieerde troepen opruk ken richting België, kondigt de PZC aan dat komend weekeinde voor de derde klas N de competitie begint. De krant lanceert ook een gewaagd bericht: Axel wordt na de oorlog tweede klasser. ..Naar wij eenigen tijd geleden berichtten, zou de 3e klasser Axel alsnog in de gelegenheid gesteld worden 2 promotiewedstrijden op neutraal terrein te spelen te gen het inmiddels naar de 2e klasse gepromoveerde In ternos uit Etten. Axel, dat 2 jaar achtereen kampioen harer afdeling was, werd destijds van de promotiewed strijden uitgesloten, in verband met de groote reis- moeilijkheden. Nadat Axel had aangetoond dat deson danks de reizen te maken waren, besloot het afdee- lingsbestuur als boven. Naar wij thans vernemen, heeft het Bondsbestuur van den K.N.V.B. besloten in afwij king hiervan. Axel bij keuze en hooge uitzondering, te laten promoveeren naar de 2e klasse, onder voorwaar de dat eerst na den oorlog in deze klasse mag worden uitgekomen." Internos zal in de nieuwe competitie 1944/1945 voor het eerst uitkomen in de tweede klas E, ofwel de Zeeuwse sectie. De club protesteert samen met de beide andere Brabantse tweede-klassers in de Zeeuwse sectie - RBC en Alliance - tegen het besluit van de KNVB om Axel zonder promotiewedstrijden hoger in te delen. Ze wil len spelen in de tweede klas D, de Westbrabantse groep De PZC vindt het geen goed idee: „Daar de Ned. Spoorwegen inmiddels toegezegd hebben de treinen, waarvan de voetballers gebruik maken, te Etten te la ten stoppen, mag verwacht worden dat dit verzoek af gewezen zal worden." Axel maakt na de oorlog de uitverkiezingen waar. In Noppen in de klei (Voetbal in Zeeland sinds 1890) staat dat vlak na de oorlog alles binnen de club aan een nieuwe opbouw toe is. Kleedkamers zijn er niet meer en het veld staat onder water. Maar aan voetballers geen gebrek. Drie keer op rij - 1946. 1947 en 1948 - wordt de competitie bekroond met een titel. De Axe laars spelen soms wedstrijden voor een paar duizend toeschouwers. De Axelaars maken er, op de wijs van het alom bekende Cheerio, zelfs een wonderschoon lied op. samenstelling: Rinus Antonisse van onze verslaggever 's-GRAVENPOLDER - Een 17- jarig meisje uit 's-Gravenpol- der is in de nacht van vrijdag op zaterdag vlakbij haar woon plaats verkracht. Tussen één en drie uur werd ze door een man van haar bromfiets getrokken en in een naast de weg gelegen sloot gesleurd. Het slachtoffer was op wég naar huis na een avondje uit in Goes toen zij op de Goesestraatweg werd vastgepakt. Dat gebeurde enkele honderden meters voor 's- Gravenpolder. De dader moet zeker in zijn gezicht licht ge wond zijn omdat het meisje zich hevig heeft verzet. Na de ver krachting in de sloot is de dader er te voet vandoor gegaan. Het slachtoffer haalde hulp bij een nabij gelegen boerderij waarna de politie werd ingeschakeld. Het signalement van de dader luidt: tussen de twintig en dertig jaar oud, donker golvend, naar achter gekamd kort haar, nor maal postuur, lengte 1.80 meter, opvallende wenkbrauwen. De man was gekleed in een katoe nen jas. kleur ecru met groene biezen, spijkerbroek en bruine schoenen. Hij sprak gebrekkig Engels. Het staat niet vast dat het gaat om iemand van buitenlandse af komst. Door Engels te spreken kan de man ook getracht heb ben zijn Nederlandse herkomst te camoufleren. De politie te Goes is op zoek naar mensen die in de bewuste nacht tussen één en drie uur over de Goesestraatweg zijn ge komen en iets bijzonders heb ben gezien. Wie een man kent die beantwoordt aan het opgegeven signalement, wordt eveneens verzocht contact op te nemen met de politie. Telefoon: 01100- 45000. De politie vervaardigde deze compositietekening van de da der van de verkrachting bij 's- Gravenpolder. VLISSINGEN - Op de Zeeuwse wateren zijn zondag door het ruwe weer drie catamarans om geslagen. Op het Grevelingen- meer kwam een plezierjacht vast te zitten. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. Van de reddingsbrigades in Zeeland hoefde alleen de Ko ningin Beatrix uit Burgh- Haamstede in actie te komen. Zij bracht een catamaran, die voor de kust van Vrouwenpol der was omgeslagen, weer aan wal. Door het ruwe weer kwamen meer watersporters in de proble men. Het plezierjacht dat op het Grevelingenmeer kwam vast te zitten, wist zichzelf vlot te trek ken. üp de Oosterschelde en de Noordzee sloegen zondagmid dag nog twee catamarans om. De bemanningen wisten de zeil boten zelf weer overeind te krij gen. Het gebeurde toen Joost nog een ventje van een jaar oj drie was. Op die leeftijd valt er iedere dag iets nieuws te ontdekken. En dat is ver moeiend werk, dus Joost deed iedere dag, na de mid dagmaaltijd, een dutje. En dat beviel hem prima. Op een dag kregen zijn ou ders vrienden op bezoek, die, anders dan Joost in zijn huiselijk kring gewend is, 's zondags naar de kerk gaan en iedere maaltijd beginnen en besluiten met gebed. De bezoekers bleven eten en begonnen de maaltijd met het hun gebruikelijke ritu eel. Joost zag de gevouwen handen en gesloten ogen verwonderd aan en fluister de zijn moeder ietwat onge rust in het oor; Doen zij altijd een dutje vóór het eten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5