Schietpartij aan grens Ruanda PZC sssss II MEER DAN 45.- PROFITEER-KORTING Vlaamse leeuw gromde weer bij Ijzerbedevaart Diksmuide PZC binnen- en buitenland Boeing schiet van de baan Andriessen bedenker 'technolease-truc' PR®™* Cenya ontslaat alle achthonderd artsen n overheidsdienst Asia Watch: Chinese geëxecuteerden vaak gebruikt als donoren Algerije sluit de grens met Marokko yF-militairen schieten teruggekeerde vluchteling dood BEI -PHONE MAANDAG 29 AUGUSTUS 1994 3 IGALI (AFP/RTR/DPA) - Mili- Siiren van het Ruandees Pa- iottisch Front (FPR), het r ieuwe Ruandese leger, hebben eïterdag een vluchteling dood geschoten die in een VN-kon- ooi naar zijn land terugkeerde. en ministeriële delegatie van ce FPR-regering arriveerde an onze correspondent liAIROBI Het al maanden du- jsnde conflict tussen de Ke- yaanse overheid en stakende Israël eist arrestatie erroristen ERUZALEM (RTR/AFP) - De 'sraëlische regering heeft zon- ag unaniem de overeenkomst oedgekeurd die de Palestijnen p de westelijke Jordaanoever Ie verantwoordelijkheid geeft [oor een aantal economische en pciale zaken. Tegelijkertijd waarschuwden de Israëliërs un Palestijnse gesprekspart- ers dat het vredesproces ver- raagd wordt als de terreuraan- lagen doorgaan. Vrijdagavond ermoordden leden van de ex- remistische Hamas-beweging wee Israëlische bouwvakkers, 'olgens de zondag goedgekeur- [e overeenkomst draagt Israël ip de westelijke Jordaanoever Ie zorg voor onderwijs, gezond- eidszorg, belastingen, toerisme n sociaal welzijn over aan de 'alestijnen. In mei kregen de 'alestijnen in de Gaza-strook en 9 de stad Jericho, op de Weste- ijke Jordaanoever, al zelfbe- tuur. arafat zei zondag dat hij een dia oog wil met de islamitische Ha- nas-beweging die tegen het vre- lesverdrag is tussen de PLO en eruzalem. Tegelijkterijd was de acht op de Hamas-leden die rij dag de twee Israliërs om- irachten in volle gang. mm— 'EKING (RTR/AFP) - De men- enrechtenorgansiatie Asia Catch vindt dat de internatio- ïale medische wereld geen do- lororganen meer zou moeten iopen. in China. Dat land ge- iruikt als donors namelijk gee- lecuteerde gevangenen, zonder iat dezen daarvoor toestem- ning hebben gegeven. Soms waren de mensen volgens Asia Catch nog in leven op het mo- nent dat ze op de snijtafel la ten. i )e in New York gevestigde orga- ïisatie roept de regeringen in ien maandag verschenen rap- iort op hun onderdanen te ver- I lieden organen uit China te be- rekken. Internationale bedrij nen wordt gevraagd de samen- verking te staken. Asia-Watch 'raagt China een einde te ma ten aan de praktijken en ver bekt de Verenigde Naties de cwestie te onderzoeken. )e organisatie beroept zich op 'olitie schiet nbreker neer 5USSUM (ANP) - Een 36-jarige nwoner van Huizen is zondag- tvond in een ziekenhuis in Bus- ium overleden nadat hij 's mid- iags door een politieman was ïeergeschoten. De man, die in een woonhuis aan het inbreken was, werd verrast door de politie. Toen hij een van de agenten met een bijl bedreig de, schoot diens collega hem neer. zondag in het buurland Zaïre, om de vluchtelingenproblema tiek te bespreken. Het FPR hield zaterdag een man aan bij een controlepost tussen de door de Verenigde Naties ge controleerde veiligheidszone en het door het FPR gedomineerde gebied in Zuidwest-Ruanda. Hij artsen in staatsziekenhuizen is dit weekend verder op de spits gedreven. De regering nam het rigoreuze besluit alle 800 dokto ren en 100 specialisten op staan de voet te ontslaan. De artsen, die al eerder met hun zaak naar de rechtbank zijn gestapt, me nen dat de regering hiermee het rechtsstelsel onderuit haalt en het ontslag daarom ongedaan dient te maken. President Daniel arap Moi had de stakende medici echter al di verse keren laten weten dat er wat hem betreft niks te praten viel. Hij beval de stakers twee weken geleden onmiddellijk weer aan het werk te gaan of de kans te lopen te worden ontsla gen. Het ministerie van gezond heid heeft de daad nu bij Moi's woord gevoegd. In een brief aan de artsen gaf de secretaris-generaal van het mi nisterie, Denis Afande, hen dit weekend 48 uur om hun rege ringshuizen te ontruimen en alle spullen die de overheid toebeho ren in te leveren. Als reden voor hun ontslag wordt aangehaald dat zij hun officiële taken heb ben verwaarloosd door in sta king te gaan. De eisen van de stakers houden ondermeer in dat hun vakbond officieel wordt geregistreerd, dat hun werkomstandigheden en de medische faciliteiten in de zie kenhuizen drastisch worden ver beterd en dat hun salaris aan merkelijk wordt verhoogd. Na een in eerste instantie onverzet telijke houding van de regering, is de afgelopen weken enkele ke ren onderhandeld tussen beide partijen, maar uiteindelijk heeft het allemaal niets uitgehaald. verklaringen van artsen, juris ten en overheidsfunctionaris sen. Volgens hen is het gebruik van organen van geëxecuteer den voor transplantatie veelvul dig toegepast. „Naar schatting worden elk jaar 2000 a 3000 orga nen (voornamelijk nieren en hoornvlies) bij gedetineerden verwijderd voor dit doel (trans plantatie), waarbij regerings functionarissen bij toewijzing de prioriteit krijgen", aldus de or ganisatie in het rapport. „Van sommige executies is bekend dat ze bewust zo zijn uitgevoerd, dat de gevangenen nog in leven waren op het moment dat hun organen werden verwijderd", al dus het rapport. Gerechtelijke instellingen en ge zondheidsinstellingen in China weigerden commentaar te geven op het rapport. Een arts, die ano niem wil blijven, bekende dat hij verscheidene malen de dag voor de terechtstelling nieren heeft verwijderd bij terdoodveroor- deelden. Westerse diplomaten schatten dat elk jaar zeker duizend men sen ter dood gebracht worden, meestal met een nekschot. Een voormalige politieman in Shanghai zei dat hij eenmaal zag dat een terdoodveroordeelde in het hart werd geschoten en niet in het hoofd om dat zijn ogen in tact moesten blijven. Het aantal niertransplantaties in China is de afgelopen jaren sterk gestegen. In 1992 waren dit er 1905. Het waren bijna alle maal gevangenen die de nieren leverden. arriveerde in een konvooi van vijf Britse vrachtwagens met driehonderd vluchtelingen uit Kibuyé. Toen de man op de vlucht sloeg omdat hij niet on dervraagd wilde worden, zetten vijftien FPR-militairen de ach tervolging in en doodden hem. Drie andere vluchtelingen wer den gearresteerd, omdat ze er van verdacht worden in het ver leden Tutsi's te hebben ver moord. De VN-macht in Ruanda stelt een onderzoek in naar de schiet partij, hoewel die zich voordeed buiten de humanitaire zone, waardoor de blauwhelmen niet tussenbeide konden komen. Een woordvoerder wees erop dat het FPR het recht heeft verdachten te ondervragen en te fouilleren. van onze correspondente Aly Knol DIKSMUIDE - De Vlaamse on afhankelijkheid ging gisteren De regering van Ruanda zond zondag een delegatie naai' Zaïre om gesprekken op ministerieel niveau voor te bereiden over de vluchtelingenproblematiek. Er zal niet alleen worden gesproken over de onhoudbare situatie waarin de vluchtelingen verke ren en de overlast die zij opleve ren voor de Zaïrese bevolking, maar ook zal aan de orde worden gesteld hoe de Hutu's kunnen worden overgehaald naar Ruan da terug te keren. In het zuidwesten van Ruanda namen dit weekeinde twee douane-beambten de controle over de belangrijkste grenspost met Zaïre over. Hun komst is het eerste zichtbare teken van iets van overheidsgezag in de voor malige door de Fransen ingestel lijdens de Ijzerbedevaart in Diksmuide in verschillende kleuren gekleed. In het oranje van het extreem-rechtse Vlaams Blok en in het geel van de Vlaamse Beweging, maar tol de gevreesde botsingen tussen beide groepen kwam het niet. Er vielen alleen zaterdagavond enkele klappen, toen Britse skinheads het aan de stok kre gen met Belgische jongeren van de ultra-rechtse Voorpost-groe pering, die het hadden gewaagd om een Iers lied aan te heffen. De Vlaamse Beweging en het Vlaams Blok waren het gisteren in ieder geval in één opzicht roe rend eens. De staatshervorming.' die België onderging en Vlaan deren en Wallonië eigen regerin gen en parlementen opleverde, is niet het eindpunt. Er komt op een dag een Belgische boedel scheiding. „België, barst!", scandeerden radicale Vlaamse jongeren. „Vlaanderen moet zich verder bevrijden van het Belgische keurslijf en als natie een volwaardige stem opeisen in Europa", klonk het uit de mond van Lionel Vandenberghe. de voorzitter van het IJzerbede- vaartcomité. Vandenberghe zag nog wel één probleem op de weg van Vlaan- de veiligheidszone. De Franse soldaten verlieten de zone vo rige week en lieten de bescher ming van de honderdduizenden vluchtelingen in het gebied over aan VN-militairen uit Ethiopië. Pronk Veel van de mensen in de voor malige veiligheidszone zijn Hu tu. Ze zijn bang te worden ver moord door het FPR. De Hutu's worden verantwoordelijk ge houden voor de massale slacht partijen waarbij tussen een half en een miljoen leden van de Tut- si-minderheid om het leven kwa men. Het FPR. dat de oorlog uit eindelijk wist te winnen, wordt door Tutsi's gedomineerd. deren naar een eigen staat: de stad Brussel. Volgens de Vla mingen was en is Brussel een Vlaamse stad en kan alleen Brussel de hoofdstad zijn van hun toekomstige, onafhankelij ke land. Maai- Brussel gaat steeds meer zijn eigen gang en het is hoog tijd dat. de Vlamin gen met een herovering van de stad beginnen, anders kan het wel eens te laat zijn, waarschuw de Vandenberghe. Onder de ruim 950.000 inwoners van Brussel zijn 250.000 Neder- landstaligen. Iedere dag trekken nog eens 270.000 Vlamingen naar Brussel om er te werken. „Vlamingen mogen niet uit Brussel wegtrekken, maar moe ten meehelpen de stad bewoon baar en leefbaar te maken dooi er te gaan wonen", bepleitte Vandenberghe. Antwerpen De Ijzerbedevaart, bedoeld als herdenking van de doden die in de Eerste Wereldoorlog op de Belgische slagvelden vielen, is in de loop der tijden steeds meer uitgegroeid tot een Vlaamse toogdag, waai' de Vlaamse leeuw eenmaal per jaar vervaarlijk gromt. Maar zoals wel vaker is In overleg met minister Voor hoeve van defensie heeft minis ter Pronk van ontwikkelingssa menwerking 670.000 gulden be schikbaar gesteld voor hulp op de vliegvelden Goma (Zaïre) en Cyamgugu (Ruanda). Volgens Pronks woordvoerder wordt het geld besteed aan het sturen van militairen in burger om de afhandeling van de hulp transporten te helpen coördine ren. De militairen krijgen verlof van het ministerie van defensie en komen in dienst van de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR. De Nederlandse militairen die nu nog in Ruanda zijn, keren vol gens de woordvoerder op 6 sep tember terug naar Nederland. gebeurd, riep ook deze Ijzerbe devaart meer vragen op dan er antwoorden werden gegeven, zo als de nu plotseling hoogst inte ressante vraag of Brussel zelf wel hoofdstad van Vlaanderen wil zijn. Aan de vooravond van de Ijzer bedevaart liet de voorvechter van de Franstalige Brusselaars, George Clerfayt, in ieder geval al weten dat wat hem betreft Vlaanderen Antwerpen maar tot hoofdstad moet uitroepen. Dan zal Brussel verder zijn eigen zaakjes wel opknappen. (Advertentie) Tc t'cc Om manic it it GREENPOINT TOESTELLEN- NERGENS GOEDKOPER! GREENHOPPER 100 289.00 (handset) GREENHOPPER 500 649.00 (met semafoon) GREENHOPPER 120 49900 (IhuiSStatlon) LADER 99.00 (alles excl. BTW) Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 01100 - 21293 Fax 31273 AMSTERDAM (GPD) - Ex-mi nister Andriessen (CDA) van economische zaken blijkt zelf de bedenker te zijn van de om streden technolease-construc- tie, een fiscaal voordeel waar staatssecretaris Vermeend (PvdA) vorige week paal en perk aan heeft gesteld. Onder Andriessen verkochten Philips voor 700 miljoen gulden en Fokker (voor 400 miljoen) oc trooien, patenten en licenties aan de Rabobank, huurden de gebruiksrechten vervolgens te rug en streken daarmee grote belastingvoordelen op. Ook de ALGIERS (RTR/AFP) - De Alge rijnse regering heeft zaterdag de grens met Marokko gesloten, kort nadat de Marokkaanse re gering had besloten een visum plicht voor Algerijnen of men sen van Algerijnse afkomst in te stellen. De sluiting is volgens Algiers „tijdelijk". Bij heropening zal Algerije evenwel slechts Marok kanen met een verplicht gesteld visum toelaten. Vrijdagavond besloot de Marok kaanse regering een visumplicht, voor Algerijnen in te stellen. Aanleiding was een roofmoord in een hotel in Marrakesh woens dag waarbij twee Spanjaarden omkwamen. De Marokkaanse politie arresteerde in Fez twee gewapende verdachten, die tot een Algerijnse bende zouden be horen. Marokko ontvangt naar schat ting meer dan een miljoen Alge rijnen per jaar. Het heeft sinds de oprichting van de Arabische Maghreb Unie (AMU) in 1989 geen visumplicht voor Algerij nen meer gehad. De unie. bestaande uit Algerije, Libië, Marokko, Mauritanië en Tunesië, is opgericht tot verre gaande integratie. De Europese Unie dient als voorbeeld. Vol gens Algerije schendt Marokko de overeenkomsten van de AMU met de herinvoering van de vi sumplicht. Het. Algerijnse Islamistisch Red- dingsfront (FIS) heeft de instel- Zwemmer bij Scheveningen vermist IJMUIDEN (ANP) - Voor de kust van Scheveningen wordt sinds zondagmiddag een zestienja rige zwemmer vermist. Volgens een woordvoerster van het Kustwachtcentrum in IJmui- den is zondagmiddag urenlang vergeefs naar de jongen ge zocht. Ooggetuigen zagen hem om streeks drie uur kopje onder gaan en sloegen alarm. De zoekactie werd tegen zeven uur 's avonds beëindigd. Zaterdag en zondag moesten reddingboten en helikopters van de Koninklijke Marine hulp bieden aan tientallen in proble men geraakte surfers en plezier vaartuigen. Volgens het Kust wachtcentrum kwamen vooral surfers zondag door de harde wind in moeilijkheden en wer den enkele onbemande surf planken aangetroffen. Ook raak ten enkele surfers door een lan ger verblijf in het water onder koeld. Bij Kolhorn brandden twee tegen elkaar afgemeerde jachten volledig uit. Twee vrou welijke opvarenden van 38 en 26 jaar sprongen in het water, maar liepen toch ernstige brandwon den op. Rabobank betaalde daardoor minder belasting. Andriessen. nooit te beroerd het Nederlandse bedrijfsleven een handje te helpen, zei het afgelo pen weekeinde voor de radio dat de constructie uit zijn koker is gekomen. Over deze verkapte vorm van overheidssteun aan het bedrijfsleven ontstond nogal wat opschudding en werden ka mervragen gesteld. Hoewel offi cieel nooit bevestigd, is het be kend dat. Philips cd-technologie in deze technolease-constructie aan de Rabobank 'verkocht' en terughuurde. ling van het kalifaat in Algerije van de hand gewezen. De meer extreme islamitische gewapen de groep GIA kondigde vrijdag avond de vorming aan van een regering die onder leiding van een kalief zou staan. De kalief wordt gezien als de plaatsver vanger van de profeet Moham med. De functie van kalief werd door het GIA toegedacht aan de lei der van de groep, Cherif Gousmi. Behalve andere GIA-prominen- ten werden ook leden van het FIS genoemd als ministers in de tegen het Algerijnse militaire re gime gerichte schaduwregering. Arbeidsbureaus in verzet tegen bezuinigingen AMSTERDAM (GPD) - De ar beidsbureaus en daaraan ver bonden instellingen vinden dat de bezuinigingen die het nieuwe kabinet de 'arbeids voorziening' wil opleggen, hun het werken onmogelijk maken. De arbeidsbureaus zouden vol gend jaar in plaats van 1,7 mil jard gulden nog maar 1,3 mil jard mogen besteden. Voorzit ter De Boer van het overkoepe lende CBA beschuldigt het ka binet van 'contractbreuk' en be stuurder Hofstede zei het afge lopen weekeinde dat voor som mige arbeidsbureaus sluiting dreigt. Voorzitter R. de Boer van het Centraal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening (CBA) hamert in een interview met het dagblad Trouw op de afspraak met het vorige kabinet, dat de arbeids bureaus. het leerlingwezen en de vakopleidingen in 1994 en 1995 van bezuinigingen blijven ge vrijwaard. „Dat akkoord is gete kend door de vorige ministers De Vries èn Kok". Hij wil zijn ge lijk desnoods voor de rechter be vechten. Cross-auto in publiek: acht mensen gewond ZUIDBROEK (ANP) - Bij een wedstrijd met cross-auto's op het terrein van de Motorclub Zuidbroek is zondagmiddag een van de wagens ingereden op het publiek. Er vielen acht ge wonden, van wie zes ernstig. De zes zijn voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht. Geen van hen verkeert in levensge vaar, zo heeft de politie meege deeld. De cross-auto kwam in het pu bliek terecht nadat hij een duw kreeg van een achteropkomen de wagen. De politie onderzoekt of de wedstrijdorganisatie aan alle veiligheidseisen heeft vol daan. DEZE WEEK BIJ JAC.HERMANS: Deze week kunt u weer profiteren van 45 guldef) korting tegen inlevering van de waarde bonnen uit het boekje dat u deze week op uw deurmat ontvangt. U scheurt de bonnen eruit en levert deze in aan de kassa bij Jac.Hermans. Bij aankoop van aktie- artikelen wordt de hoge korting direct in mindering gebracht op de normale prijs. Geen waardebon- nenboekje? Bij Jac.Hermans ontvangt u dan zonder problemen het boekje met maar liefst 45 gulden profiteer-korting. )f de dichtstbijzijnde Jac.Herrrtans-winkel:02154-83333. De waardebonnen zijn geldig tot uiterlijk 3 september 1994 Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. ServicepuntBoekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markté, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur, Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag■- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84.50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415.00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr,: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen. ISTANBUL - Een Turkse Boeing 737 ligt na een mislukte landing langs de weg bij het Ataturk-vliegveld van Istandbul. Bij het ongeluk raakten twee stewardessen lichtgewond, de 168 passagiers kwamen met de schrik vrij. Het toestel van Turkish Airlines schoot zaterdag van de landingsbaan, gleed over een autoweg en kwam tot stilstand net voor de spoorlijn die Istanbul verbindt met Europa. De neus van de Boeing lag maar een paar meter van de rails. foto Fatih Saribas/RTR Leden van de Viking-Jeugd lopen met hun vaandel mee in de processie tijdens de Ijzerbedevaart. Het organisatiecomité had dit jaar voor het eerst in de 67-jarige geschiedenis van de bedevaart verboden vlaggen van politieke partijen mee te voeren op de IJzerweide. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3