sa ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Warner tegen enquête IRT-zaak Cuba en VS praten uitsluitend over vluchtelingenvraagstuk CDU Carnaval in Londense Notting Hill oeristen filmen Verdrinkingsdood «ranse moeder Automobilisten in Frankrijk gewond door stenengooiers 4 WEKEN olitiek reageert geïrriteerd op uitlatingen Nordholt Michael Schumacher ediskwalificeerd Opkomst referendum Bosnische Serviërs ruim negentig procent VOOR 14,- Vrijwel droog Wolkenvelden afgewisseld door perio den met zon. Kans op een bui. Vrij krachtige, later matige wind uit weste lijke richtingen. Maximum 19 graden. 7e jaargang no. 202 laandag 29 augustus 1994 sse nummers 1,50 STERDAM, DEN HAAG 'D) Een meerderheid van Tweede Kamer is tegen een lementaire enquête naar de affaire. PvdA, CDA en VVD den dat eerst het onderzoek de commissie-Van Traa et worden afgewacht. Deze nmissie bekijkt of de opspo- gsmethoden van de politie de georganiseerde crimina- iit te bestrijden, door de beu- kunnen. kamerleden reageren hier- e op uitspraken van de Am- rdamse hoofdcommissaris 11 rdholt in twee landelijke dag den waarin hij beweert dat Jeleen een parlementaire en- ;te de echte waarheid boven ejter kan halen over de IRT-af- Minister Dijkstal van bin- ïlandse zaken houdt overi- is de mogelijkheid open dat alsnog een parlementair on- zoek komt naar de IRT-af- maandenlang stilzwijgen ofelt Nordholt voor het eerst fel ANCORCHAMPS (SID) - Michael Schumacher heeft maar en- e uren plezier gehad van zijn eerste plaats in de de Grand Prix 'a België Formule 1. Gistermiddag werd hij nog uitgebreid gehul- ;d nadat hij als eerste over de eindstreep was gekomen, enkele in later werd hij gediskwalificeerd. internationale autosportfederatie (FIA) constateerde onregel- tigheden aan de onderkant van de bolide van de leider in de stand het wereldkampioenschap. De overwinning op het circuit Fran- champs kwam daardoor terecht bij de Brit Damon Hill, de Fin kkinen eindigde als tweede. Jos Verstappen, stalgenoot van ïumacher, promoveerde van de vierde naar de derde plaats. Dat is i evenaring van zijn prestatie twee weken geleden bij de Grand x van Hongarije. Schumacher en zijn ploeg hebben overigens al roep aangetekend tegen de diskwalificatie. zie verder pagina 16 de gehele 2e set voor maar 25 cent Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE 1//^ Kohl uit naar de commissie-Wierenga die het functioneren van het In terregionale Recherche Team (IRT) heeft onderzocht. Nord holt beweert dat de conclusies van de commissie 'flauwekul' zijn. „De waarheid van Wierenga klopt niet. Ik wil graag onder ede worden gehoord, want ik heb nog wel een paar dingen te zeg gen. Alleen een parlementaire enquête kan de echte waarheid boven tafel halen", aldus de hoofdcommissaris. Het IRT-team kwam eind vorig jaar in opspraak nadat Nord holt, hoofdofficier van justitie mr. J. Vrakking en de toenma lige burgemeester van Amster dam Van T'nijn vonden dat de opsporingsmethoden niet in de haak waren. De affaire werd uit gebreid besproken in de Tweede Kamer en leidde tot het aftreden van de verantwoordelijke (de missionaire) ministers Van Thijn van binnenlandse zaken en Hirsch Ballin van justitie. Burgemeester Patijn van Am sterdam zal de uitspraken van Nordholt vandaag tijdens zijn wekelijkse overleg met de hoofd commissaris bespreken. Patijn heeft kritiek op het optreden van Nordholt. „Ik vind dat korp schefs zich niet met de actuele politiek moeten bemoeien. Dat is een taak van de korpsbeheer der, de burgemeester", aldus Pa tijn. De kritische houding van Patijn ten op zichte van zijn hoofdcommissaris, staat lijn recht tegenover die van Van Thijn, de voormalige baas van Nordholt. Deze ging altijd pal achter de hoofdcommissaris staan als hij weer met krasse uit spraken de publiciteit zocht. Ook het PvdA-Tweede-Kamer- lid Van Heemst heeft geen goed woord over voor het recente op treden van Nordholt. „Het is ronduit kinderachtig dat de commissaris nu beweert dat hij nog meer weet over de IRT-af- faire. Die informatie had hij tij dens de verhoren van de com missie-Wierenga moeten vertel len. Ook al beschikt hij nu over nieuwe gegevens, dan is het on zin een parlementaire enquête te eisen. Er zijn genoeg andere wegen voor de hoofdcommissa ris om zijn kennis over de IRT- affaire te spuien. Nordholt moet nu eens ophouden met zeuren Hij wordt dik betaald en moet goed werk leveren in plaats van zijn kostbare tijd te besteden aan interviews". De Duitse bondskanselier Kohl vindt dat zijn land het Neder landse voorbeeld van deeltijdar beid moet volgen. Bij het begin van de campagne voorde Bonds dagverkiezingen van 16 oktober zei de regeringsleider dat Neder land laat zien hoe meer banen gecreëerd kun- A nen worden. ün Recreatieverkeer De vakantieganger moet de auto vaker laten staan, maar maatregelen om dat te bewerk stelligen stuiten op bezwaren. Afsluiting van ivegen op Walche ren vindt geen genade in de ogen van Vlissingen en Veere. Het ambitieuze verkeersplan van Wester schouwen kost 15 miljoen gulden. Rijk en provin cie moeten daarin bij- C springen. w LONDEN - Kinderen dansen door de straten van de Londense wijk Notting Hill op de eerste dag van het beroemde carnaval. Op zondag is traditioneel de kinderoptocht. Naar verwachting zullen rond een miljoen mensen het tweedaagse evenement bijwonen. foto Andre Camara/RTR )NT SAINT-MICHEL (AP) - ïjentallen toeristen hebben bij Franse Mont Saint-Michel irkeloos staan toekijken en itig met hun videocamera de beurtenissen gevolgd, terwijl vrouw verdronk bij een po- ig haar kind te redden. t incident gebeurde maan- g, maar werd pas zondag via Franse media bekend. Inwo- van Mont Saint-Michel dden een toerist horen zeg- „Ik heb het helemaal op nd." landag wandelde de zesjarige itorine Guillernee en haar ^eder Marie-Noelle aan de it van de heuvel langs het wa- Het meisje viel en kwam in stukje diepe zee terecht. De ieder klom naar beneden om ar kind te redden. Toeristen ven haai- haalden snel hun vi- o-camera tevoorschijn en be nnen de see te filmen zonder te doen. Ook het inroepen v n hulp bij anderen kon er niet de videocamera moest wor- n gebruikt. eigenaar van een cafe, die wil- weten waarom de samenge- omde toeristen op één plaats iveh staan, zag het tafereel en id p onmiddellijk de hulp van de brandweer in. Die wist het meis je te redden, maar niet de moe der. Spectaculaire inbraak bij politiebond HILVERSUM (ANP) - Bij het kantoor van de Nederlandse Po litie Bond is begin juni op spec taculaire wijze ingebroken. Dat zei NPB-voorzitter H. van Duijn zaterdagavond in het televisie programma Nova. „Door de om standigheden zijn we ervan overtuigd dat het niet om geld ging, maar om informatie, waarschijnlijk in relatie tot de IRT-zaak." De inbrekers moeten volgens Van Duijn het kantoor heel goed in ogenschouw hebben geno men. Ze wisten precies binnen de beveiliging te blijven en ze slaagden erin binnen korte tijd bij de kluis te komen. Daartoe maakten ze een „geweldig" gat in het betonnen dak. „Ze moeten er maximaal zes uur mee bezig zijn geweest en ze hebben de kluis gekraakt. Dat doe je niet voor de paar duizend gulden die er maximaal inzitten, maar voor meer." van onze correspondent WASHINGTON - Terwijl zater dag in Miami twintigduizend Cubaanse immigranten oprie pen tot hardere sancties tegen het bewind van Fidel Castro, besloten de Verenigde Staten en Cuba om woensdag besprekin gen te beginnen over het beper ken van de vluchtelingen stroom. Het is voor het eerst sinds een jaar dat Amerikaanse en Cubaanse functionarissen weer rond de tafel zullen zitten. Amerikaanse regeringswoord voerders benadrukten dit week einde echter dat tijdens de ont moeting in New York alleen over de vluchtelingen gepraat zal worden. Van een gesprek over andere kwesties, zoals het eco nomische embargo van de VS te gen Cuba, kan volgens de Ameri kanen geen sprake zijn. Castro meent dat de problemen tussen Cuba en de VS alleen op gelost kunnen worden in echte onderhandelingen, maar Was hington vindt dat pas over meer zaken gesproken kan worden als Castro's communisten het veld hebben geruimd. „Wij zijn niet van plan met Castro te gaan pra ten", zei onderminister van bui tenlandse zaken Peter Tarnoff zondag. De stroom vluchtelingen vanuit Cuba is het afgelopen weekeinde bijna opgedroogd. Nadat sinds 19 augustus meer dan 12.000 Cu banen op vaak wankele vlotten en bootjes de oversteek naar Florida hadden gewaagd, wer den zaterdag en zondag nog maar enkele honderden Cuba nen door de Amerikaanse ma rine en kustwacht uit het water opgepikt. Dat kwam deels door de slechte weersomstandighe den. Een tropische orkaan maakte de oversteek nog ge vaarlijker dan zij normaal al is. wat veel Cubanen deed beslui ten nog even te blijven. Maar ond erminister Tarnoff zei zondag dat de Cubanen kenne lijk ook afgeschrikt zijn door het nieuwe Amerikaanse beleid ten aanzien van de Cubaanse vluch telingen. Sinds vorige week wor den zij niet meer automatisch tot de VS toegelaten, maar na uit het water te zijn gehaald met een overgebracht naar de Ame rikaanse basis Guantanamo op Cuba. Daar moeten zij in tenten hun lot afwachten. De Cubanen die er toch in slagen de Ameri kaanse kust te bereiken worden in een kamp bij Miami onderge bracht. De VS hopen de Cubanen daar te kunnen houden tot de situatie in Cuba verbetert en de Cuba nen naar huis kunnen terugke ren. Honderden Cubanen in Guantanamo hebben al ge vraagd weer naar huis terug te mogen keren. De VS willen de Cubanen duidelijk maken dat zij geen kans hebben de VS binnen te komen en dus zullen thuisblij ven. In de besprekingen van woensdag hopen de VS de Cu BELGRADO/PALE (DPA/ AFP/UPI/RTR) - Ruim 90 pro cent van de stemgerechtigde Serviërs in Bosnië heeft afge lopen weekeinde in het refe rendum over het internationa le vredesplan zijn stem uitge bracht, zo deelden de autori teiten zondagavond mee. Hoe wel de uitslag pas dinsdag verwacht wordt, staat nu al vast dat het plan voor de opde ling van Bosnië geen genade zal vinden in de ogen van de bevolking van de Servische gebieden. De volkstelling wordt door nie mand anders dan de Bosnische Serviërs zelf serieus genomen. Zelfs de Serviërs in Klein Joe goslavië hebben hun broeders in Bosnië in de ban gedaan. President Milosevic heeft vluchtelingen in Servië verbo den aan het referendum deel te Milosevic kreeg zondagavond de Russische minister van bui tenlandse zaken Andrej Kozy- rev op bezoek. De Rus wil met hem praten over de mogelijk heden om de sancties tegen Servië te verlichten. Milosevic hoopt dat de sancties zullen worden opgeheven nu hij zich heeft uitgesproken voor het vredesplan en alle hulp aan zijn voormalige stromannen in Bosnië heeft stilgelegd. De Bosnisch Servische leider Radovan Karadzic dreigde dit weekeinde alle VN-resoluties in de toekomst aan zijn laars te lappen indien het wapenem bargo tegen de Moslims in Bos nië wordt opgeheven. In het Duitse blad Der Spiegel zei hij VN-blauwhelmen en buiten landers te zullen ontvoeren en vliegtuigen te zullen neerschie ten. De VS willen het verbod op ver koop van wapens aan Sarajevo per 15 september opheffen, tenzij de Serviërs voor die tijd ■akkoord gaan met het vredes plan. De Serviërs wijzen het plan af omdat zij daaronder 20 procent van het nu door hen bezette gebied moeten inleve ren. Leden van de Bosnische voor het referendum. Servië brengen hun stem uit foto E PA Irma Heeren De Middelburgse Irma Heeren heeft zaterdag de open Neder landse titelstrijd triathlon in Al- mere geivonnen. Met een vreug dedans besloot Heeren 7ia 9 uur, 46 minuten en 25 se conden haar eerste 1 triathlon. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7, 9; Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16. baanse autoriteiten over te ha len de stroom vluchtelingen af te remmen, en zich bereid te ver klaren vluchtelingen terug te ne men. Demonstratie De begrafenis van een vorige week op zee omgekomen vluch telingen liep zaterdag in Miami uit op een massale demonstratie van Cubaanse Amerikanen te gen Castro. Zij riepen op tot een blokkade van Cuba, harde eco nomische sancties en desnoods een militaire actie om Fidel Ca stro te verdrijven. De demon stranten - die doodskisten mee dragen als symbool voor de op zee omgekomen vluchtelingen - bekritiseerden Clinton voor zijn te zachte houding tegenover Ca stro. „Hé Clinton, Castro is het probleem, niet de bootvluchte lingen", zo stond er op een span doek. De Cubaanse immigranten, die bijna de helft van de bevolking van Miami uitmaken, vinden dat Clinton alle vluchtelingen tot de VS moet toelaten. Maar ook de Cubaanse leider in Miami, Jorge Mas Canosa, steunt Clintons aanpak van het vluchtelingenprobleem. Maar ook hij eist van Washington har dere maatregelen om Castro te verdrijven, zodat de Cubanen kunnen terugkeren. Tarnoff zei zondag dat geen sprake kan zijn van een marine blokkade van Cuba, waar de Cu banen in Miami om vragen. Staf chef Leon Panetta van het Witte Huis zinspeelde vorige week op een blokkade. Maar volgens Tar noff moet de wisseling van de wacht op Cuba democratisch en vreedzaam verlopen. Gezaghebbende leden van het Amerikaanse Congres betoog den zondag dat Clinton niet alle banden met Cuba moet door snijden. Voorzitter Lee Hamil ton van de commissie voor bui tenlandse zaken in het Huis van Afgevaardigden zei dat 'de beste manier om het communistische bewind te verwijderen is van binnenuit'. „En daar kunnen wij een bijdrage aan leveren door zo veel mogelijk contacten met Cu banen te hebben". MARSEILLE (RTR/AFP) - De Franse politie heeft zondag een grote speuractie opgezet om de mensen te vinden die in het zuiden van Frankrijk zware ste nen gooien naar auto's die op de snelwegen rijden. Twee auto mobilisten raakten daardoor in de nacht van vrijdag op zater dag gewond. Een van hen is er zeer slecht aantoe. Volgens de politie proberen de onbekende aanvallers mensen te doden. Een twintigtal auto's en drie vrachtwagens verongelukten nadat zaterdag stenen werden gegooid op twee autowegen van en naar de Rivièra en Spanje ten zuiden van de stad Orange in de Provence. Verkeersborden Ook werden verkeersborden en volle jerrycans op de weg gelegd, waardoor automobilisten plot seling naar de andere baan moesten uitwijken, waarna zij bakstenen door de voorruit kre gen. Castro verbiedt vertrek van kinderen in gammele bootjes HAVANA/GUANTANAMO/ MIAMI (RTR/AFP/DPA/UPI) - Cubanen die met provisorische vaartuigen de overtocht naar de Verenigde Staten willen ma ken, mogen geen kinderen meer meenemen. President Fidel Ca stro heeft de kustwacht op dracht gegeven het vertrek van kinderen in de gevaarlijke bootjes tegen te eaan. Ondertussen neemt de stroom vluchtelingen uit Cuba af. De maatregel kinderen te ver bieden de gevaarlijke overtocht te maken staat zondag in een de creet op de voorpagina van het communistische jeugdblad Ju- ventud Rebelde. Havana wil er mee voorkomen dat het leven van kinderen en jongeren die op de middelbare school zitten, in gevaar wordt gebracht. Jonge ren zitten in Cuba doorgaans tot 15 jaar op school. De kustwacht heeft opdracht met overtuigingskracht op te treden, slechts in uitzonderlijke gevallen geweld te geuiken en nooit naar de vuurwapens te grijpen. „Het is duidelijk dat zij mensen willen verminken en zelfs do den", zei een politiewoordvoer der, Een van de stenen ging dwars door de voorruit van een auto en trof een passagier tegen het hoofd." (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 ooooo;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1