Kouwe drukte om lege parochie Onze muziek moet ontroeren PZC Plaatsnaam ogelwaarde twee agen in hoger sferen W alhalla-festi val Studenten blijven weg bij opening academisch jaar Lijkkoets boezemt nog steeds ontzag in provincie Etalage materiaal? MAANDAG 29 AUGUSTUS 1994 Heeft Gapinge zijn naam ontleend aan een gaper? Heeft IJzendijke iets met ijs te makenWie was die heilige Laurens naar wie dat Walcherse dorp is genoemd? Sommige plaatsnamen hebben een duidelijke betekenis. Andere zijn lastig of zelfs helemaal niet te verklaren. In deze rubriek PLAATSNAAM nemen Lo van Driel en Ad Stelcetee de namen van Zeeuwse plaatsen en wateren onder de loep. ioor Lo van Driel fen Ad Steketee ver gebrek aan belang- stelling heeft het Walcher- 'fjse Koudekerke tegenwoordig Mniet te klagen. Bijna alle ^maanden van het jaar is het s'een echt toeristendorp. Wie 'shet fietspad achter de duinen volgt, passeert van Vlissingen, s via Westduin, Dishoek, Klein- Valkenisse, naar Zoutelande _heel wat vakantiehuizen, bun- igalowparken, strandtenten, kampeerterreinen en mini- campings. In de hitte van de zomer is er geen stil plekje te vinden. Het dorp is gegroepeerd rond de oude kerk. Die dorpsring is er nog in volle glorie. Maar sinds het eind van de jaren zes tig is Koudekerke gestaag uit gebreid, waardoor deze groei kern nu nauwelijks meer een typisch Walchers kerkdorp ge noemd kan worden. Je vraagt je wel eens af waar het heen moet als dit zo doorgaat. Maar geldt dat niet voor de gehele -kuststreek? De oudste Romeinse voorwer pen die op Walcheren gevon- k den zijn, dateren uit de 2e en 3e reeuw Er zal toen behalve een Romeinse ook wel een inheem se bevolking geweest zijn. Ver dronken of vertrokken? De Walcherse kuststrook moet in ieder geval weer bewoond ge weest zijn rond 600. De duinen rij zag er toen heel anders uit dan tegenwoordig. De kustlijn I lag aanzienlijk meer in de rich- ting van de zee. De huidige dui nenrij is pas in de 11 e eeuw ont staan. In die eeuw moet de be woning toegenomen zijn. Op de kreekruggen, de met aange slibd zand opgevulde oude kre ken. zijn overal dorpen ont staan. In bestaande kreken werden dammen aangelegd In plaatsnamen als Brigdamme en Poppendamme zien we die dammen nog terug. De geulen dip dicht bij de zee lagen, volg den later. Ook die zien we in Het grondgebied van Koudekerke strekte zich in de negentiende eeuw uit van de Middelbursge wallen tot aan de kust en omvatte imposante buitenplaatsen als Lammerenburg, Der Boede, Ter Hooge en Toorenvliedt. plaatsnamen terug. Dishoek is er een voorbeeld. Het was in oorsprong Dijkshoek, de plaats waar de nieuwe dijk een hoek vormt. Door de Zeeuwse uit spraak Dièkshoek en de uitval van de k kregen we Dishoek. Het werd op Walcheren nog een familienaam van aanzienlijk belang. Een verdwenen dorp op Noord-Beveland heette trouwens ook Dijxhoeke. Parochie De kerk van Koudekerke, een dochterparochie van Middel burg, is voor 1200 gesticht. De naam moet dan ook voor het eerst gebruikt zijn in de pe riode tussen de invallen van de Noormannen en de 12e eeuw. Er bestaan oorkonden uit de 12e eeuw waarin Kaldekerke en Coldekirca voorkomen. Vol gens de regels van de taalont wikkeling wordt dit Koudeker ke: het Engelse old en Duitse alt is het Nederlandse oud. De Koudekerkse parochie was buitengewoon uitgestrekt. Een klooster aan de westkant van de huidige binnenstad van Middelburg lag zelfs op het grondgebied van Koudekerke. Die uitgestrektheid is trou wens nog lang gebleven, feite lijk tot de laatste gemeentelij ke herindeling. Op de gemeen tekaarten uit de 19e eeuw be slaat Koudekerke behalve de duinstreek, ook de grond waar nu al jaren Vlissingen zijn uit breidingen neerzet en reikte het tot de wallen van Middel burg. Vele imposante buiten plaatsen lagen daardoor in Koudekerke: Lammerenburg, Der Boede. Ter Hooge en Toor envliedt. Enkele geven nog steeds allure aan deze streek. Koud Koudekerke is een voorbeeld van een nederzetting op -kerke zoals er op Walcheren zoveel zijn. Het bijzondere van deze naam zit in dat koude. Wat moeten we daar mee aan? Opvallend is dat die plaats naam vaak voorkomt. Ook in Zeeland. Zo lag op Schouwen tussen de Schelphoek en Burg- sluis een Koudekerke. Aan de binnenzijde van de zeedijk staat daar nog een karakteris tieke plompe toren als over blijfsel van dit eertijds welva rende dorp. Het dorp verdween geleidelijk toen in de tweede helft van de 16e eeuw een in- laagdijk - de huidige zeedijk - het Schouwse Koudekerke 'buitendijkte'. Er zijn in dit ge west nog meer Koude-namen. Er is een Koudorp in Zuid-Be veland. Er was een Koudeker ke in Zeeuwsch-Vlaanderen tussen Hoek en Boekhoute. Ook buiten Zeeland kennen we Koudekerkes, aan de Rijn in Zuid-Holland bijvoorbeeld. Maar ook in Duitsland (bij Hamburg) en Frankrijk (bij Duinkerke) komt het toponiem voor. In Engeland zijn er even eens nogal wat plaatsnamen die als eerste deel 'koud' heb ben. Eenzaam Veel van die 'Koude'-plaatsen moeten letterlijk opgevat wor den: ze liggen op koude, winde rige plaatsen. In andere moe ten we koud opvatten als een aanduiding voor de 'eenzame' ligging van een nederzetting. Dit alles lijkt voor ons Walcher se Koudekerke niet op te gaan. We hebben geen spoor van ge gevens voor een 'koude' of 'een zame' ligging. Dat geldt voor heel wat andere plaatsen met 'koude'. Daarom is geopperd dat de betekenis meer figuur lijk moet zijn. We kennen in het Nederlands wel oude uitdrukkingen als koud geld, dat wil zeggen geld dat niet rendeert, niet gebruikt wordt. Daarom is koud in (on der meer) Koudekerke ook op te vatten als 'parochie, neder zetting, kerk die buiten ge bruik is', of zelfs nog sterker 'verlaten'. Waarschijnlijk, want we hebben om dat aanne melijk te maken geen gegevens over de geschiedenis van deze nederzetting in de 9e tot de 12e eeuw. Op het platteland van Walcheren zouden ze het al snel overdreven vinden om daar dan iets over te zeggen: kouwe drukte. r Marcel Modde logelwaarde wordt vrijdag en zondag 11 september de hemel van gevallen oor- elden. Uitgesmeerd over dagen vindt in het dorp de itste publieke gebeurtenis [het jaar plaats: het Walhal- ■pfestival. Op acht bands Nederland en België rust de zware taak tot ongeken- oogten te stijgen om het pu- c werkelijk het idee te ge- dat ze in een paradijs op Ie vertoeven. dubbelfestival geldt als de ere onder de regionale klein- 1 Er is plaats voor talentvolle Innende bands uit Zeeland baanderen, maar ook voor I gevestigde' namen uit het Ilit' ia dreigde het dit jaar mis te In de persmappen prijkte ■rse formatie Big Geraniums litsmijter van de openings- Tot organisator Ron de een telefoontje kreeg, ruit bleek dat de acht leden nde groep 5 september in Berlijnse studio wordt ver- ht voor opnamen van een we compact disc. En een uit je vanuit Europa's culturele rum naar Vogelwaarde zat net niet in. ler dus voor het Walhalla lit jaar. Maar De Kort wist Él I dl Advertentie NKELINRICHTING 'TERIEURBOUW 1 sierweg 2 - 4421 PV Kapelle Ibus 69 - 4420 AC Kapelle "*01102-44151 Fax 01102-44152 amper een dag later een meer dan acceptabel alternatief te strikken. De leeggevallen plaats wordt 9 september ingenomen door Betty Goes Green. Onder voorbehoud, want deze veelbe lovende gitaargroep uit Brussel en omstreken werd gisteren door tegenslag getroffen. Gita rist Pieter De Cort overleed zon dag op 25-jarige leeftijd. De plaats van de gitarist, die aan kanker leed, was overigens bij de opnamen van de jongste cd 'Hand Some' al ingenomen door ex-Clouseau-lid Tjenne Berg- hmans. Het Zeeuws-Vlaamse Them Bo nes mag vrijdag de boel in de feesttent om 19.30 uur opwar men. Een ongedwongen maar gedreven band, die onlangs de buteerde op het School's Out festival in Axel. Them Bones is dit keer de enig Zeeuwse forma tie die het Walhalla 1994 op de openingsdag mag betreden. Gent doet een duit in het zakje met Soapstone (20.30 uur). De Belgen zijn regelmatig te horen via de popzender Studio Brussel en treden vaak op met Burma Shave. Soapstone is versterkt met bassist Luv Vandenberghe, Zodat de blues, soul, funk, psy chedelica en rock live nu nog be ter uit de verf moeten komen. En dan is er Ashbury Faith (22.00 uur), naar wordt gezegd de ac tiefste podiumband uit Vlaande ren. Volgens het toonaangeven de muziekblad OOR een mix van 'Chili Peppersfunk en Chuck Berry achtige rock roll'. De eerste festivaldag wordt afgesloten met Betty Goes Green (23.45 uur). Vervolg Zaterdag is het pauze. Om streeks half twee zondagmiddag bijt de Hulster metal-trash groep Mordancy het spits af van Walahalla 1994 deel twee. Het vervolgprogramma staat op één band na geheel volgens gebruik in het teken van Zeeuwse muzi- kaliteiten. Klokslag 15.00 uur is het lunchtijd met een ongeremd Broodje Ei Met Ui, Nederlands talige garagerock uit Terneuzen. Het Belgische Reality?! krijgt rond 16.00 uur de kans het Zeeuws-Vlaamse geweld te ver dringen met gevoelige blues- rock. Het Walhalla-festival wordt een uur later afgesloten door Melting Point. De zeven muzikanten uit Axel en omge ving hebben een voorkeur voor covernummers van onder ande ren Melissa Etheridge, The Doors. Lenny Kravitz en Rage against the Machine. Binnen die grenzen bouwen ze ook aan een eigen repertoire. foto Lex de Meester Meindert en Frederike Inderwisch vormen samen Deep Green Suites. Inderwisch tevreden over 'The bluest of sounds' door Ernst Jan Rozendaal De groep bestaat uit twee mensen: Meindert en Fre derike Inderwisch uit Vlissin gen. Deep Green Suites noe men ze zich op hun vorige week uitgekomen cd The bluest of sounds. Ze hebben nooit overwogen om het schijfje onder hun eigen naam uit te brengen, vertelt Mein dert Inderwisch. „Dat is toch wat te beperkt. Meindert en Frederike Inderwisch! Dan krijg je net zoiets als Elly en Rikkert. Van die associaties met christelijk tamboerijnge- mep. Nee, dat klinkt echt ver keerd. Bovendien zijn het in ternationaal gezien natuur lijk ook onmogelijke i Waarmee hij meteen aangeeft dat hij met alles rekening houdt. Natuurlijk beseft hij dat het al hondsmoeilijk zal zijn om in Nederland een beetje aan de weg te timme ren, laat staan dat er een inter nationale doorbraak zit aan te komen. Maar aan de kwaliteit van de cd zal het niet liggen, want daarover heeft Inder wisch geen twijfels. „Dit is de eerste keer dat ik echt tevre den ben over iets wat ik heb gemaakt." Niet zonder reden. The bluest of sounds bevat twaalf uiterst aangenaam in het gehoor lig gende ballads, gezongen door Meindert en Frederike Inder wisch ('Iedereen die haar stem hoort, weet onmiddellijk dat zij makkelijk een hele cd kan dragen') en gespeeld door pro fessionele muzikanten die hun brood verdienen bij artiesten als Rob de Nijs en Clouseau. Alle composities zijn van de hand van Meindert Inder wisch. „Er zitten liedjes bij die ik tien jaar geleden heb ge schreven. Het belangrijkste doel van deze cd was om mijn liedjes op een compromisloze manier vast te leggen en te be waren. En op een cd gebeurt dat natuurlijk optimaal." Een oeuvre opbouwen en vast leggen, daarin verraadt zich de drang van de schrijver. Want in die hoedanigheid is Inderwisch vooral bekend: als auteur van onder meer Het comfort van een vertrouwde minnaar (gedichten) en de vo rig jaar verschenen roman El lendige sex. Net nadat die uit kwam ontving hij de cultuur prijs van de Zeeuwse Lions Club, en dat geld vormde het startkapitaal voor de cd. „Ik kon ermee doen wat ik wilde. Wat is dan mooier dan het te investeren in je volgende pro ject?" Maar, zegt hij erbij, uit eindelijk bleek het slechts een fractie van het totale budget te zijn. De liedjes op The bluest of sounds kenmerken zich door poëtische teksten, waarin In derwisch zich duidelijk beïn vloed toont door zijn omge ving. Het strand, de zee. de boulevard; ze spelen een pro minente rol, wat ook in het hoesontwerp wordt weerspie geld. Over het componeren van de muziek is hij achteraf nog meer in zijn sas dan over het schrijven van de teksten. „Daar ben ik nog trotser op. Ik denk dat het tamelijk authen tiek en onvoorspelbaar klinkt. Voor mij is het echt de andere kant van mijn creativiteit. Je ziet bij meer kunstenaars dat ze zich niet beperken tot een vorm De dichter Lucebert was een groot schilder. Wol kers is ook een beeldend kun stenaar." Oorspronkelijk „Als ik met deze cd al op een publiek mik, dan is het op mensen die min of meer dezelf de smaak hebben als ik. Een voorkeur voor tere, oorspron kelijke muziek. Mensen die nog durven bewogen te wor den. Teer en kwetsbaar, dat zijn echt sleutelwoorden. Ik denk dat deze nummers in kwetsbaarheid en fijngevoe ligheid nog een stapje verder gaan dan wat gebruikelijk is in het poëtische, zachte genre. Het is de bedoeling dat het mensen raakt. Dat is altijd de bedoeling, om mensen te ont roeren." „Deze liedjes laten zich niet in een keer vangen. Net als een goed gedicht, dat moet je ook vaker lezen. Zo is het ook met goeie songs. 'They grow on you', zoals de Engelsen zeg gen. De nummers zijn niet toe gankelijk. Je denkt niet: 'Nu komt deze noot.' Als ik ergens op gelet heb, dan is het wel dat elk loopje is ontdaan van zijn clichés. De muzikanten moch ten nooit op hun automatisme overschakelen en deze men sen konden dat." „Ik denk zeker dat er een groot publiek is voor deze muziek, maar ik ga er zelf niet mee in Hilversum lopen leuren. Mis schien moet iemand anders maar voor me uitzoeken of er een maatschappij is die iets ziet in zo'n verfijnd album. Want verfijning is natuurlijk wel iets wat we moeten ontbe ren in de Nederlandse pops- cene. Daar zit de Top 40 nou eenmaal niet op te wachten. Die wereld is zo banaal. Als je bij een literaire uitgeverij met een goed boek aankomt, is het oké Bij een platenmaatschap pij hebben ze het liefst dat je met een kroket binnenkomt. En die maak ik dus niet." door Alexander van Eenennaam Voorzitter van hel Col lege van Bestuur van de Hogeschool Zeeland dr ir A. P. van Antwerpen houdt donderdag 1 september zijn jaarrede tijdens de opening van het Academisch Jaar 1994/1995. De opening heeft plaats in het nieuwe atrium van de Hogeschool Zeeland aan de Edisonweg in Vlis singen. Tijdens de bijeen komst wordt het nieuwe jaar ingeluid. Volgens Van Antwerpen is de bijeenkomst vooral be doeld voor het onderhouden ren, „Daaruit blijkt dat veel mensen geïnteresseerd zijn in een relatie met de Hoge school Zeeland." Hij meent dat het onderhouden van contacten bij deze jaarlijkse bijeenkomst nodig is. „Wij zetten onze plannen uiteen en zo blijven ze op de hoogte. De bijeenkomst is ook heel nuttig om van gedachten te wisselen met allerlei stage instanties." De bijeenkomst vindt in het nieuwe atrium plaats, hoe wel de ruimte nog niet offi cieel is geopend, „In oktober gaat dat pas gebeuren. Het atrium is nog niet eens opge leverd, maar de bijeenkomst kunnen we er wel houden." De naam atrium is volgens Van Antwerpen gekozen om dat het om een ontmoetings plaats gaat. „Het is een bin nenplaats. Verschillende vleugels van het gebouw ko men er samen." van externe relaties. „Loka le bestuurders, ambtenaren, veel van onze regionale rela ties komen langs. Natuurlijk zijn ook personeelsleden en studenten welkom, maar er zijn niet veel studenten die hun neus laten zien." Van Antwerpen vindt dit niet vreemd, omdat hij zelf als student ook niet. graag naar de opening van een acade misch jaar ging. „We richten ons op de bijeenkomst niet op studenten. Daarom heb ben zij er ook weinig interes se voor." Van Antwerpen is tevreden over de opkomst in vorige ja- Antwerpen. door Pascalle Cappetti Wanneer de zwarte lijkkoets veertig jaar geleden door de straten in Axel reed, met een statige koetsier op de bok en een in zwarte doeken gehuld paard ervoor gespannen, dan deed de vijfjarige Krijn van Hermon het bijna in zijn broek van angst. De koets betekende onheil, daar van was de jongen overtuigd. Aan de zwarte pluimen op het hoofd van het paard en de witte aan de zijkant van de koets, kon hij zien dat het 'een protestante' was die op de wagen lag. Werd er 'een katholieke' begraven, dan waren er lantaarntjes aan weers zijden bevestigd. Voor de begra fenis van 'een ongelovige' ging het kruis van het dak af. Er waren meer regels. Armen werden bij voorbeeld vóór negen uur met één paard opgehaald. Rijken kregen minstens twee paarden voor de wagen. Ging het om de dood van een kind. dan droeg de koetsier een wit lint om zijn hoed. Door een kier in de deuropening sloeg Krijn van Hermon de rammelende kar gade. De dood mocht niet bin nen komen. Veertig jaar later staat de koets in de loods van metselaar/tim merman Van Hermon in Axel en nog steeds straalt de wagen een bepaald gezag uit. „Als ik 's avonds aan de koets werk. met een enkele TL aan, dan bekruipt mij weieens de gedachte: welke dooien hebben hier allemaal in gelegen?." Armand van Avermaete, secre taris van de vereniging Den Ou wen Woagen, die in het streek museum Het Land van Axel een keur van antieke boerenkarren beheert, weet te vertellen dat de lijkwagen uit 1907 stamt en ei genlijk uit Hulst komt. Lange tijd was de koets in handen van de Hulster begrafenisonderne mer De Koek. Daarna kwam de koets bij de heer Stolte terecht. een van de oprichters van de ver eniging Den Ouwen Woagen. Hij schonk de kar zes jaar geleden bij zijn dood aan de vereniging. Verrot Toen Van Hermon in 1992 een verbouwinkje deed in het woon huis van Van Avermaete. vroeg deze of Van Hermon er wat voor voelde om de lijkwagen van de Axelse vereniging op te knap pen. „Een plankje en een balkje vervangen, zei hij. Nou. dat heb ik geweten. Toen ze hem op een trailer brachten, viel de koets door één duw compleet uit el kaar. Het dak kwam omlaag, de balken vielen als dominostenen om. De kist bleek helemaal ver rot. Het hout was verpulverd", verhaalt Van Hermon „Ik schrok me wezenloos. Wat had ik me nu op m'n hals gehaald? Een jaar lang dorst ik er niet aan te beginnen." Van Hermon kreeg echter de vrije hand. „Deed hij er een jaar over, prima. Twee jaar? Ook goed. We waren allang blij dat we iemand konden vinden die dit wilde doen", vertelt Van Avermaete. Een professioneel restaurateur kan de vereniging. die een keur van antieke boeren karren beheert, niet betalen. De aanvankelijke aarzeling om aan het karwei te beginnen, sloeg na ruim een jaar om in en thousiasme. Van Hermon her bouwde de imposante, zwartglansende koets. Bouwte keningen had hij niet, dus alles moest hij opmeten aan de hand van het vergane hout. Om het fij ne houtsnijwerk na te bootsen, beschilderde hij de koets met zil veren lijntjes. Na ruim 250 manuren is de koets zo goed als af. Alleen de gordijn tjes met franje moet zijn vrouw nog naaien. Het oorspronkelijke hout ligt inmiddels opgestapeld tussen het open haardhout. Klaar om te worden opgestookt. De nieuwe - want van originele staat is geen sprake meer - lijk- I wagen rijdt donderdag 8 sep tember naar het streekmuseum waar het publiek hem tijdens de bevrijdingsmarkt kan bewonde ren. In de wagenschuur krijgt hij een prominente plek. Niet defi nitief overigens. Van Avermaete oppert: „Iemand die graag in de ze koets begraven wil worden, kan de wagen huren". Krijn van Hermon bij de gerestaureerde lijkkoets, foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 19