eblanc weerstaat alle Azzurri Tranen van geluk na zege Irma Heeren BURÜTTCHEN STAAN UITSLUITEND MERCEDES BENZ VAKMENSEN VOOR U KLAAR. Uitslag WK profs Wim Kieft stopt Koningskoppel PSV scoort tegen Vitesse Ruud Gullit wint met Milan de Super Cup Rüttchen Machtsblok van Italianen stuit op supersterke Fransman 1 Leblanc iFra) 251,8 km 6.33,54 (38,347 km/U), 2. ChiappuccJ (Ita 0.09, 3. Vlrenque (Fra), 4 Ghirot- t,o (Itai, 5. Konisjev (Rust 0.15, 6. Sörensen (Deni 0,42, 7. Arm strong (VStl 0.48,8. Cubino (Spai 0.52,9. Rils (Deni, 10. Oegroemov (Lil) 0.59,11. De las Cuevas (Frai 1.04,12. Puttini(Zwi) 1.27,13. Ma- douas (Fra) 1 40. 14. Breukink (Ned) 1.55, 15. Cassani (Ita) 2.41. 16. Casagrande (Ita) 3.49, 17. Sunderland iAus) 6 07, 18. Bölts (Dull. 19. Heulot (Fra), 20. Du- faux (Zwii 6.09, 21 Cenghialta (Ita), 22. Furlan (Ita) 6 10. 23. Fondriest (Ita) 6 11. 24. Dekker (Ned) 10.00, 25. Bortolaml (Ita), 56. en laatste Lino (Fra) 13.50. Er vertrokken 170 renners. Rüttchen is een officiële Mercedes Benz dealer. n onze verslaggever i,|eter Ouwerkerk IGRIGENTO - Twee, drie keer laakte Luc Leblanc het kruis- ;ken op de drempel van zijn 'ereldtitel. Het zal de gods- ■uchtige Sicilianen deugd :bben gedaan, maar veel lie- •r hadden ze het 'onze Vader' ipreveld voor één van de zo nsrijke eigen Italianen. Het 'K wielrennen op de weg 1994 ;rliep zoals het draaiboek er »oraf uitzag. Het meest voor hand lag de strijd tussen de achtsblokken van de Italia- :n en de Fransen. Wie daar als dividuele winnaar uit tevoor- hijn kwam, dat wisten alleen sterren. let peloton had schrik voor de /aarte van het parkoers langs Tempelvallei van Agrigento. ie negentien keer terugkerende lim. de hoge temperaturen, de ind misschien. Dat laatste viel iee, maar de zon temperde lan- tijd elke aanvalslust. Alleen Colombiaan Raul Montana ïrfde een avontuur aan, maar rer de zinloosheid van die po- ing waren de kopstukken het iel eens. Laten betijen. Mon- ïa viel dus na acht ronden joruitzwemmen roemloos in ;n box. iat het niettemin een zwaar arkoers was, bleek op het mo- lent dat de favoriete Italianen e koers wél in handen besloten nemen. Een paar keer door- ekken op de klim naar de finish n het veld viel in zes, zeven ;ukken uiteen. Ie overmacht van de Italianen Fransen bleek, toen met nog ijf ronden te gaan een groep an 23 renners op kop kwam: aarin zeven Italianen, vijf ransen en niet één Nederlan- er of Belg. De correctie kwam og in dezelfde ronde, maar het ostte opnieuw zo veel kracht, at er bossen renners in de ach- jrgrond verdwenen. laarna de finale kon ingaan met de sterksten uit de twee toonaangevende landen. Ieder een verwachtte een Italiaan, maar hoewel ze de regie in han den hadden, werd geen van de regisseurs winnende partij. Neerbuigend Uittredend wereldkampioen Lance Armstrong gaf zich zeker niet zonder slag of stoot over, en ook Rolf Sörensen solliciteerde tot tweemaal toe serieus naar de regenboogtrui. Maar hun pogin gen werden enigszins neerbui gend gade geslagen door de steeds sterker aandringende Luc Leblanc, die Sörensen in de slotronde onverstoord liet be gaan. „Ik had een strijdplan gemaakt. Ik wist datje op dit parkoers niet al te snel uitje schulp moest ko men. Dat je beter krachten kon reserveren voor de beslissende laatste twee ronden. Ik zag dat Sörensen moeite had met die slotklim, ik raakte geen moment in paniek toen hij zijn alles oi nietspoging deed. Ik verwachtte eigenlijk wel dat de Italianen, dat Chiappucci of Ghiroto, het gaatje zouden dichtrijden." Toen dat niet gebeurde, sprong Leblanc zelf maar. En schudde hij en passant ook Massimo Ghi- rotto van zich af. De kale strijder zag zich in de eindsprint zelfs voorbij geschoven door Chiap pucci en Richard Virenque: nummers twee en drie. Lelanc had 'alle Azzurri weerstaan. Luc Leblanc was nog blijer dan anderhalve maand geleden in de Touretappe naar Lourdes/Hau- tacam, waar hij het gebaar van medevluchter Miguel Indurain op juiste waarde schatte en zijn jaar vast goedmaakte met een ritzege op de 14e juli. Leblanc is 28 jaar, achtstejaars prof, .komt eigenlijk uit de Li mousin, werd geboren in Limo ges, en woont tegenwoordig met zijn vrouw Maria in een dorpje nabij Aix-en-Provence. Dat laat ste heeft nogal voeten in de aar de gehad. Leblanc was zo aan zijn familie gehecht dat hij er bij na zijn carrière door de mist in zag gaan. Uren bellen Hij begon als prof twee jaar bij Toshiba, verhuisde toen naar de Belgische Sigma-ploeg van Wil ly Teirlinck, waar hij halverwege zijn tweejaars contract al weer buiten stond. „Dat is geen pro fessional, die komt er nooit. Die ligt elke avond uren met thuis te bellen," zette Teirlinck op Le- blancs tussenrapport. Die 'familieziekte' van Leblanc heeft een tragische achtergrond. Op zevenjarige leeftijd raakte hij betrokken bij een auto-ongeluk. Zijn tweelingbroertje overleed, Luc Leblanc begont te tobben met ongemakkelijke ledematen. Zijn ene been bleek opeens twee centimeter kleiner dan het an dere. Speciaal orthopedisch schoeisel bracht uikomst, maai de knieproblemen waarmee hij nu nog jaar in jaar uit worstelt zullen niet uit het ongerijmde zijn ontstaan. Afgelopen winter lag hij nog weer op de operatietafel. Het ge beurde nadat Luc Leblanc met een ernstige identiteitscrisis had afgerekend. Leblanc over woog zelfs geruime tijd de fiets in de wielklem te parkeren en heel devoot toe te treden tot de Orde van de Dominikanen. Maar hij bleef uiteindelijk op de racefiets. Vier jaar bij Castorama, sinds begin dit jaar medekopman in de succesvolle Festina-ploeg. Die hij ook al weer op het punt staat te verlaten. Leblanc zou een zeer lucratief contract heb ben getekend (2 miljoen gulden) bij de nieuw op te starten ploeg Le Groupement. Waar hij zijn landgenoten Lino en Moncassin zal treffen. Luc Leblanc kan zijn emoties amper de baas na het winnen van de wereldtitel. foto Reuter ARNHEM (ANP) - Wim Kieft en Klas Ingesson hebben PSV verlaten. Kieft is profvoetballer af, Ingesson verkocht aan het Engelse Sheffield Wednesday. De Zweedse international tekende een contract voor drie sei zoenen. PSV ontvangt 2,5 miljoen gulden voor de middenvel der, die in Eindhoven niet meer tot de A-selectie behoorde. Voor Kieft bestond veel belangstelling uit binnen- en buiten land, maar geen enkele club bleek bereid diep in de buidel te tasten. Daarop besloot de oud-international maar te stop pen. Kieft speelde bij Ajax, Pisa, Torino, PSV, Bordeaux en weer PSV. Winnares Irma Heeren bezig aan haar laatste meters van de triathlon van Almere. foto Paul Stolk/ANP Ronaldo en Nilis aan basis zege ARNHEM (GPD) - De eredivisie heeft kennisgemaakt met het nieuwe koningskoppel van PSV. Ronaldo Luiz Nazario de Lima en Luc Nilis hielpen de Brabanders over de eerste, pit tige horde in het nieuwe sei zoen. Met één Braziliaanse en twee Belgische treffers had het peperdure aanvalsduo (ruim 17 miljoen gulden) een leeuwedeel in de 4-2 overwinning op Vites se, de ploeg die PSV vorig sei zoen nog drie punten afsnoepte. Tevredenheid "en opluchting straalden van het gezicht van Ronaldo af. Het zware prijskaar tje van twaalf miljoen om de nek van de teenager was plots een stuk lichter. „Het eerste doel punt is altijd heel belangrijk. Daar ben ik nu vanaf', lachte het 17-jarige supertalent, dat al na tien minuten de score opende na een loepzuivere pass van Ni lis. Ronaldo bewees tot twee keer toe een wederdienst. „Dat Nilis twee keer gescoord heeft na mijn acties is natuurlijk ook prachtig. Al met al ben ik dus tevreden. Maar het kan nog beter", doelde hij onder meer op de twee uitge lezen kansen die hij na rust mis te. „Fysiek ben ik nog lang niet op mijn top. De scherpte is er nog niet helemaal Geef me twee, drie wedstrijden, dan kan ik jullie echt laten zien wat ik kan." Luc Nilis De Braziliaan was niet de enige die content was. Het PSV-kamp stond bol van lachende gezich ten. „Je merkte de laatste dagen toch dat de druk snel toenam", verklapte Luc Nilis, die met twee treffers ook een droomstart ken de. „De blijdschap over zo'n goede eerste wedstrijd is dan ook niet vreemd. Nee. ik had ook niet verwacht dat het zó goed zou gaan." Frank Arnesen, de manager die met een 'zie-je-wel-grijns' rond liep, zei het de Belg na. „Ronal do kan nog beter, maar als hij ie dere week scoort, hoor je mij niet klagen. Nederland zal nog veel plezier aan deze jongen bele ven." Arnesen dacht natuurlijk vooral aan PSV. De sterke seizoenstart was voor al opmerkelijk na de matige ver toningen in Heerenveen en Bar celona. „Zulke wedstrijden tel len ook niet", meende Nilis. „Vlak voor de competitiestart probeer je vooral blessures te voorkomen. Wie interesseert zich nu voor zo'n toernooitje in Barcelona? De eerste competi tiewedstrijd, daar gaat het om. Dan moet je er staan en dat is vandaag voortreffelijk gelukt". Pijnlijk Vitesse ondervond op pijnlijke wijze hoe vernietigend de nieuwe PSV-aanval kan zijn. „Niet alleen Ronaldo en Nilis speelden vandaag heel sterk, maar ook Pahlplatz en Hoek stra", meende Erwin van de Looi, die zijn handen vol had aan de Braziliaan. „Wat een verschil met vorig jaar. toen hadden we geen kind aan PSV. Nu staan daar jongens van internationale klasse." De achterste lijn van PSV kan evenwel nog niet tippen aan het niveau van de voorste linie. Met uitzondering dan van Jeffrey Prommayon, die Glenn Helder op snelheid aftroefde en daar mee een belangrijke angel uit het" Vitesse-spel haalde. De an dere verdedigers lieten zoveel steekjes vallen, dat Vitesse twee keer kon terugkomen. Na de openingstreffer van Ro naldo liet Hans Gillhaus zien dat hij het scoren niet is verleerd. De spits, die de hete adem van de Servièr Dejan Curovic in z'n nek voelt, was één van de weinige Vi- tesse-spelers die een goed ni veau haalde en de critici de mond snoerde. De gelijke stand stond slechts vijf minuten op het bord omdat Edward Linskens balverlies van de Kroaat Ante Mise genadeloos afstrafte. Toen Nilis ook nog eens met een prachtige uithaal voor 1-3 zorgde, leek de strijd ge streden. Scheidsrechter Jaap Uilenberg besloot echter snel na rust de spanning terug te brengen door een botsing tussen Theo ten Caat en Prommayon te belonen met een strafschop. Een buiten kansje dat Gillhaus niet liet lig gen. Het daaropvolgende Arn hemse offensiefje, met als hoog tepunt een schot op de paal van Gillhaus, zakte echter snel weg in een moeras van hulpeloos heid. De genadeklap van Nilis kwam twintig minuten voor tijd en daarmee was de wedstrijd ge speeld. Vitesse-PSV 2-4(1-3). 10. Ronaldo 0 1 27 Gillhaus 1-1, 32, Linskens 1-2, 41. Nilis 1-3,48. Gillhaus 2-3 (strafschop). 72. Nilis 2-4. Scheidsrechter: Uilen berg. Toeschouwers 9811 Gele kaart: Hoekstra, Wouters (PSVi. L MILAAN (ANP) - Ruud Gullit is bezig weer belangrijk te wor den voor AC Milan, de club waar hij na een jaar afwezig heid is teruggekeerd. In de strijd om de Italiaanse Super Cup, uitgerekend tegen zijn oude club Sampdoria, werkte de Nederlander persoonlijk de 1- 0 achterstand weg. Na de gelijke stand na negentig minuten brachten de straf schoppen vervolgens de beker bij de kampioen uit Milaan. Sampdoria was in de eerste helft wat sterker geweest. De club uit Genua, die vorig seizoen voor een belangrijk deel dank zij de inbreng van Gullit de beker won, kwam op een 1-0 voorsprong door een prachtige vrije trap van Mihailovic. Milan, 14 september tegenstan der van Ajax in de Champions League, was na rust nauwelijks gevaarlijk. Gullit bracht echter uitkomst. Hij kopte de gelijkma ker in, na een voorzet op maat van Simone. Een verlenging was niet gepro grammeerd in de strijd om de Super Cup. Gelijke stand na re guliere speeltijd betekende on middellijk strafschoppen. AC Milan miste daarin niet, Samp doria wel door de van AS Roma gekomen Mihailovic en Evani. (Advertentie) vandaag de dag.... Rüttchen-Breda Personenwagens, Zorgvlietstraat 1,4834 NA Breda, tel. 076-653950, fax 076-600231. Waardoor u altijd terug kunt doorgewinterde Sterren. Die Mercedes Benz kennen en koesteren. En die weten dat de klant koning is. Waar vind je dat nog, vallen het team liddeïburgse debutante wint hele triathlon van Almere an onze verslaggeefster dith Ramakers LMERE - Irma Heeren kon za- erdag zelfs nog huppelen na 800 meter zwemmen, 180 kilo meter fietsen en 42.195 kilome- er lopen. Met een rondedans, de rmen hoog in de lucht, de bloe ien van links naar rechts waaiend, genoot ze van de iomf. Alsof in het centrum van lmere de groene loper speciaal oor de nieuwe Nederlandse ampioene hele triathlon was Weggelegd. Met zoveel flair be sloot de 27-jarige Middelburgse ebutante op de 'hele' de duur- ispanning, die voor haar 9 uur 6 minuten en 25 seconden uurde. „Het was zwaar, maar erste worden had ik alleen laar durven hopen." n tóen kwamen de tranen van eluk, keek ze blij, maar ook we mloos naar de plotse drukte m zich heen. Van 's morgens alf acht tot 's middags kwart oor zes was ze in een trance ge- eest. „De hele dag heb ik alleen laar gedacht: ik moet me door iemand gek laten maken, mijn igen wedstrijd lopen." Wee minuten- voor haai- finish lek ze nog uren door te kunnen ipen. Maar even plots als haar iathlon voorbij was, begon ze bibberen van de kou en zocht i steun in de armen van haar uders en trainer Niek Knol. aar ene been kon ze nog maar mper voor het andere zetten en 1 het bloed leek uit haai' gezicht egge trokken. „Zo gaat dat al- jd. Als ik verder had moeten lo- en, had ik dat gewoon gedaan, aar nu mag ik me overgeven an mijn vermoeidheid." 'ant zwaar was het. De nacht -óór haar hoogtepunt van het fizoen maalde de triathlon "leeds maar door haar hoofd. ngst kende ze alleen voor het wemmen, het enige onderdeel aarin ze geen natuurtalent is. Ms het water maar stil is, dacht elke keer als ik even wakker erd." Maar rustig was het Gooimeer allerminst. De wind zwiepte de golven op en de ongeveer 800 deelnemers keken huiverig naar het donkere water. Na één urn en vijf minuten en 36 seconden was voor Heeren de kwelling voorbij. Met die tijd kon ze als tiende aan het fietsen beginnen, maai- ze wist dat pas toen haar triathlon begon. Inhaalrace Na negentig fietskilometers lo genstrafte zij diegenen die haar met die tussentijd al hadden af geschreven. Zes minuten en der tig seconden later dan leidster Pauline Cound uit Zuid-Afrika kwam ze door. „Maar die inhaal race ging niet vanzelf. Het was loodzwaar. Ik werd gek van de harde wind en de regen. De laat ste kilometers ben ik heel diep gegaan." Ze beet zich vast in het idee dat Cound en Cora Vlot 'niet konden lopen' en zij wel. Na 5.29.50, de tweede fietstijd, be reikte ze de laatste wisselzone. Daar kon bij aankomst geen spoor van optimisme bespeurd worden. Met een krijtwit gezicht en trillende handen zocht Hee ren haar loopspullen bij elkaar. „Het is nog ver", mompelde ze. Maar de Heeren van de binnen komst was een andere dan de Heeren die begon aan de mara thon. Alsof de loopschoenen en het frisse shirtje haar vleugels gaven. „Waar is de start", klonk het weer krachtig en ze spurtte het stadhuis van Almere uit. Acht minuten moest ze goedma ken op Cora Vlot, die Pauline Cound in de laatste fietskilome ters was gepasseerd. Een zware opgave Niet voor loopwonder Heeren. Marijke Zeekant was haar eerste prooi, Pauline Cound volgde rond het 10-kilo- meter punt. De enige vraag was toen nog of Heeren het hoge tem po kon volhouden. „Ik werd on derweg afgeremd door Niek (Knol). Cora zou ik ook wel pak ken als ik iets langzamer liep, riep hij me toe." Dat gebeurde rond het 15 kilo- meterpunt, waar ze haar laatste venijnige slag uitdeelde. Cora Vlot leek stil te staan. De triat lete uit Berkenwoude keek hul peloos, wilde aanklampen maar zag snel in dat dat geen haalbare kaart was. Mededogen telde niet. De volgwagen van de leid ster passeerde Vlot en koos het spoor van Irma Heeren. Voor de aanmoedigingen van de toeschouwers leek Heeren zich af te sluiten, al kon ze daar bij de eerste doorkomst voor de tribu nes in het centrum van Almere niet onderuit. „Dat was fantas tisch. Toen dacht ik: nog maar 21 kilometer... en die mensen staan er allemaal voor mij." De wedstrijd was gelopen. Vlot en Cound konden alleen nog op een inzinking van Heeren hopen. Maar die kwam er niet. Dat lot overkwam Cora Vlot wel. Zij moest even na het dertig kilome ter-punt met kramp het veld ver laten. Heeren kon het zich ver oorloven rustiger te lopen. Zelfs op die manier keek Cound na 30 kilometer al tegen een achter stand van ruim 12 minuten aan. Niets deerde Heeren nog. Ze maalde door de slagregen, leek de stevige wind en het geacci denteerde parcours te negeren. Regelmatig kreeg ze de tussen tijden door van haar trainer Niek Knol, die toen al wist dat het niet meer mis kon gaan. „Het enige wat ik toen nog kon zeggen was dat ze het koppie erbij moest houden. De zege was bin nen. En als je zo soepel loopt, heb je geen aanwijzingen meer nodig", zei Knol. Handen schudden Met moeite kon Heeren zich daarna bedwingen om in de laat ste kilometers haar tred te hou den. Ze wilde toen al handen schudden. Bij elke samenscho ling van toeschouwers gingen de armen al voorzichtig omhoog. Maar na haar marathontijd in 3.10.59 (ze finishte 23.30 minuten eerder dan de nummer twee Pauline Cound) hoefde ze zich niet meer in te houden. Heeren nestelde zich in de algemene rangschikking op de 42e positie. „Dit is de kroon op mijn seizoen. Mijn lichaam heeft me niet in de steek gelaten. Vandaag had ik ook Katinka Wiltenburg (die als favoriete hoog genoteerd stond) verslagen. Het is erg dat ze net voor Almere een virusziekte heeft opgelopen, maar zoals ik me vandaag voelde, was ik voor niemand te houden." En die winstpremie van 17.500 gulden? „Dat is mooi meegenomen." Uitslag: Almere. Open NK.: 380(1 m zwemmen, 180 km fietsen, 42,195 m lopen. Vrouwen: 1. Heeren (Middel burg) 9.46 25. 2. Cound (ZAf) 10.09,12, 3. Zeekant (Amsterdam) 10.14.11. zie ook pagina 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11