Wog 400.000 boetes uit te delen Vluchtelingen uit Bihac dreigen grens met Kroatië te bestormen Staat van oorlog in kampen Zaïre i Brand op veerboot voor Britse kust Warm welkom koningin in Wenen 4 WEKEN ware storm bedreigt luchtelingen Cuba Ruzie asieladvocaten en Justitie bijgelegd xtra bekeuringen moeten politiecellen financieren kunst cultuur 15 ym 21 VOOR 14,- Auto-Lease Walcheren B.V. „,37e jaargang no. 200 norijdag 26 augustus 1994 ;sl)sse nummers 1,50 Perioden met zon Wolkenvelden, afgewisseld door perio den met zon en een kleine kans op een bui. Matige zuidwesten wind, 's avonds vrij krachtig. Temperatuur 20 graden. b1 m m vakkundig advies verhuur afdeling K|iiiiIhii1iiii|/Hww I I I I I I A opmaat zagen thuisbezorgen W«r.llllUlllllUlUllllllillliilllllllll UW BESTE MAAT IN DOE HET ZELF Heinkenszand Hoek Kamperland Koudekerke Krabbendijke 01106-1593 01154-1447 01107-1298 01185-1950 01134-2188 Serooskerke Oost-Souburg Westdorpe Westkapelle Zierikzee 01189-1473 01184-61241 01158-1242 01187-2612 01110-15977 rluc »'|(J0MA (RTR/AFP/DPA) - De duchtelingenkampen rond de lïrcse grensstad Goma zijn iraktisch „in staat van oor- Een woordvoerder van iet Hoge Commissariaat voor |e Vluchtelingen van de Ver- «nigde Naties (UNHCR), Ray Wilkinson, heeft dit donder dag gezegd. Volgens Wilkinson is het nog een kwestie van tijd voordat hulpverleners het slachtoffer worden van het groeiende ge weld in de kampen, waar circa 800.000 Ruandezen, voorname lijk van de Hutu-meerderheid, hun toevlucht hebben gezocht. Bijna dagelijks wordt er ie mand vermoord. Naast ruzies over schaarse goederen, spelen Hutu-extremisten een belang rijke rol bij gewelddadige inci denten. Vluchtelingen die te rug willen keren naar Ruanda, dat nu door het door Tutsi's ge domineerde Ruandees Patriot tisch Front (FPR) wordt gere geerd, worden geïntimideerd en soms gedood. Alle aanwezi ge hulpverleners zijn donder dag uit het kamp Inera ge vlucht, bij het ruim honderd ki lometer zuidelijker gelegen Bu- kavu. Ze werden daar bedreigd door groepen vluchtelingen, na een dag van talrijke inciden ten. In het Tanzaniaanse kamp Be- naco, waar sinds half juli 2.000 Hutu's per dag arriveren, sprak UNHCR-functionaris Jacques Franquin donderdag van „een explosieve toestand". In de kampen bij Ngara leven al ruim 243.000 Ruandezen. ld! ISCHEDE (GPD) - De 25 re gale politiekorpsen in Ne- Jrland moeten nog dit jaar 1,000 extra bekeuringen uit- voor snelheidsovertre- igen en door rood licht rij- ,Het totaal aantal bekeurin- in deze categorie zou daar af [emoeten stijgen naar 1,2 mil- per jaar. De verscherpte K ntrole gaat gelden op 80-km- .jfegen en binnen de bebouwde mi. Sommige korpsen weige- nde maatregel uit te voeren. irig jaar al kondigde de toen- alige jusititieminister Hirsch e! jllin aan dat er jaarlijks voor stig miljoen gulden aan extra jetes moet worden uitgeschre- n omdat er anders niet genoeg ld is voor de bouw van onder [er gevangeniscellen. Aanvan- dijk werd alleen gedacht aan ier snelheidscontroles op au- snelwegen door de Algemene rkeersdienst (AVD) in Drie- rgen. Naar nu pas blijkt zijn in iril van dit jaar ook de regio- ile politiekorpsen aangeschre- schreef de AVD 100.000 rbalen extra uit. Samen met extra bonnen van de AVD ijgt de produktie aan verkeers- letes dit jaar met een half mil- en ten opzichte van 1992. :t nieuwe beleid is door de re giokorpsen met gemengde ge voelens ontvangen. Sommige korpsen hebben er moeite mee om alleen ter verhoging van de rijksinkomsten extra veel boe tes aan automobilisten uit te de len. Andere korpsen, zoals in Gelderland en Drenthe, weige ren de maatregel dit jaar uit te voeren omdat zij te laat bekend is gemaakt en niet in de plan ning past. Zeeland In de beleidsplanning 1994 van de regiopolitie Zeeland komen geen extra bekeuringen voor om gevangeniscellen te financieren, deelde een woordvoerder van de Zeeuwse politie gisteravond mee. Volgens advocaat-generaal mr. H. Kalsbeek van het openbaar ministerie in Leeuwarden is het niet de bedoeling om in het wilde weg bekeuringen uit te delen. „De actie richt zich wat de regio korpsen betreft alleen op de 80- km en 50-km wegen en op het rij den door rood licht. Daar is het belang van de verkeersveilig heid mee gemoeid". Bij de verde ling van de extra bekeuringen over de korpsen is gekeken naar het aantal verkeersdoden en -ge- wonden en de lengte van het we gennet. Waarnemend pers-officier mr. J. Oosterhof van het arrondisse mentsparket in Almelo bestrijdt de opvatting dat de maatregel alleen bedoeld is om het rijk ex tra inkomsten te bezorgen. „Ik ontken niet dat de maatregel oorspronkelijk om budgettaire redenen is genomen, maar het bevorderen van de verkeersvei ligheid blijft het belangrijkste doel". ASHINGTON/MIAMI (RTR/ FP/DPA/UPI) - Storm, bliksem hoge golven vormen vanaf de grootste bedreiging oor de Cubaanse vluchtelin- i, die nog steeds massaal met idimentaire vaartuigjes hun id verlaten. De maatregelen i de Amerikaanse regering eeft getroffen om de stroom ubanen tegen te houden, heb- geen enkel effect. Maar het lechte weer zou hen er wel van oelen weerhouden aan de Uw droomvloer ligt bij ons Ais u bij ons niet slaagt, slaagt u nergens! Keuze uit meer dan 130 soorten Kant- en Haar afgewerkte houten-, kurk- ën laminaat- toen. Eenvoudig zelf te leggen. Ideaal ton voor huurwoningen IBkiezen, meenemen, eggen! Kom eens kijken bij uw PARDIO Parket Studio. «es voor uw vloeren: onderhoud, renovatie, vernieuwing PARDIO Couwervestraat 51 Tel. 01100 - tocht over de van haaien krioe lende Straat van Florida te be ginnen, aldus Amerikaanse weerkundigen. In het zeegebied wordt vrijdag avond laat hevige regenval en wind met snelheden tot 50 kilo meter per uur verwacht. „Wij ad viseren iedereen die de zee op wil, twee keer na te denken. Het wordt daar levensgevaarlijk", aldus een weerman in Miami. m Woensdag pikte de Amerikaan se kustwacht nog eens 3096 Cu banen op, waar donderdag tegen het middaguur al weer een dui- zental bij was gekomen. Zij wor den overgebracht naar de Ame rikaanse marinebasis in Guantanamo Bay, aan de zuid kust van Cuba, waar zij voor on bepaalde duur zullen verblijven. Het Pentagon maakte donder dag bekend de Amerikaanse burgers geleidelijk aan uit Guantanamo terug te zullen roe pen. Op die manier zal de op vangcapaciteit worden uitge breid van 40.000 naai' 60.000. De Cubaanse leider Fidel Castro trok woensdagavond fel van leer tegen de Amerikaanse regering, die hij de schuld gaf van de eco nomische crisis waarvoor de Cu banen hun land ontvluchten. De VS hebben de oproep van Castro op hoog niveau te onderhande len van de hand gewezen. Een blusboot houdt de huid van de Sally Star koel tijdens het blussen van de brand aan boord van de veerboot. foto DOVER (ANP/AFP) - Een honderdtal op varenden zijn donderdagochtend geëva cueerd van de veerboot Sally Star voor de Britse kust, waarop brand was uitge broken. Brandweerlieden slaagden er in de brand te blussen. Alle zeventien passagiers, voornamelijk vrachtwagenchauffeurs, en het merendeel van de 104 bemanningsleden werden door reddingsboten van boord gehaald. Er vie len geen gewonden. Het schip was van Duinkerken op weg naar de Ramsgate toen er, vlak voor de Engelse haven, 's ochtendsvroeg brand in de machinekamer uitbrak. Een vijftigtal brandweerlieden werd aan boord afgezet om met de achtergebleven bemanningsle den het vuur te bestrijden. Volgens oogge tuigen waren de vlammen kilometers ver te zien. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De Britse kustwacht zette onmiddellijk een grootscheepse reddingsoperatie op touw, waarbij drie reddingsboten, twee helikopters, sleep- en blusboten zijn inge zet. Ook een helikopter van de Belgische luchtmacht bood assistentie. De kapitein zond geen noodsignaal uit. Volgens de kustwacht in Dover wilde hij hiermee voorkomen dat teveel schepen koers zouden zetten naar de plaats van het ongeluk. Het Kanaal is de drukst be varen zeeroute ter wereld. Het is de vijfde keer dit jaar dat aan boord van een veer boot op het Kanaal brand uitbreekt. De Sally Star vervoert doorgaans passa giers, maar had nu vrachtwagens aan boord. Het is niet het eerste ongeval met het schip. Kort nadat het in 1988 in ge bruik kwam, brak er al een brandje in de machinekamer uit. ZAGREB (RTR/DPA/AFP) - Duizenden moslim-vluchtelin gen uit de Bosnische, enclave Bi hac dreigden donderdag de grens met Kroatië te bestor men. Na dagenlang wachten in de door Serviërs bezette gebie den in Kroatië zette zich don derdag een konvooi van bussen en particuliere auto's in bewe ging in de richting van de de marcatielijn, kennelijk om de WENEN (ANP) - Oostenrijk heeft donderdag koningin Beatrix en prins Claus en thousiast ingehaald. Het ko ninklijk paar werd in het cen- trum van Wenen begroet door honderden belangstellenden, onder wie een groot aantal Nederlanders. Het staatsbe zoek duurt tot en met zater dagochtend. Het koninklijk paar werd offi cieel ontvangen door bonds president Klestil in het voor malige keizerlijke stadspaleis De Hofburg. Na de lunch gin gen de koninklijke gasten haar het Weense stadhuis voor een ontvangst door het stads bestuur. Beatrix ging in haar toespraak in op het culturele belang van Wenen en roemde de manier waarop in deze stad bij nieuwbouw rekening werd en wordt gehouden met men- sen met een krappere beurs, ui Verder stond een onderhoud met de minister van economi sche zaken, dr. W. Schüssel, op het programma, waarbij de opwekking van energie in het Alpenland aan de orde kwam. De eerste dag van het bezoek werd afgesloten met een gala diner in De Hofburg. In het kielzog van de koningin bevond zich de kersverse mi nister van buitenlandse za ken. Hans van Mierlo, die na het diner terugkeerde naar Ne derland voor het kabinets- overleg over de regerings verklaring. Hij noemde zijn eerste konink lijke bezoek „een openba ring". Het koninklijke gezel schap zal morgen, na een be zoek aan het SOS-kinderdorp Wienerwald bij Wenen, door reizen naar Salzburg. Het koninklijk paar tijdens de ontvangst door burgmeester Zilk (1) van Wenen, foto Koen Suyk/ANP openstelling van de grensover gang af te dwingen. „De toestand is uiterst gespan nen", omschreef een woordvoer der van het VN-hoofdkwartier in Zagreb de ontwikkelingen. „De vluchtelingen zijn kennelijk van plan de grens met Kroatië te be stormen." „Ze gaan in bussen, met vrachtwagens, karren en tractors en wat al niet op weg naar Turanj", zei een UNHCR- woordvoerster, verwijzend naar een grenspost. De vluchtelingen hopen zich te voegen bij honderden anderen die zich in de nacht van woens dag op donderdag een weg baan den naar een stuk niemandsland tussen het Kroatische leger en de opstandige Bosnische Ser viërs in Krajina, zei een VN- woordvoerder. Moeite De Kroatische autoriteiten in Zagreb weigeren de moslim vluchtelingen op Kroatisch grondgebied toe te laten omdat hier geen opvangmogelijkheden meer zouden zijn. Poolse VN-sol- daten aan de grens hebben alle moeite om de vluchtelingen te gen te houden. Een officier van de VN-politietroepen zei be zorgd te zijn dat het tot geweld zal komen. „Als de vluchtelin gen de Kroatische regering uit dagen. hebben de (Kroatische) soldaten opdracht hen neer te schieten." „Wij zijn bang dat ze zullen worden neergeschoten als de vluchtelingen verder opdrin gen." Door blokkades van we- Orlando di Lasso is de laatste Vlaamse componist, die tijdens de Renaissance internationale faam verwierf. Het Festival Oude Muziek in Utrecht bezorgt hem eerherstel. Verder in de bij lage Kunst Cultuur: Russische solodansers voor het Nationale Ballet essays van Offermans Sybren Polet is nog lang niet afgeschreven potsierlijke taal van Marcello Baete Paul Van Nevel zoekt oude muziek jeugdboek actie Toinaat in historisch perspectief Susan Sararidon wordt steeds opnieuw ontdekt Nederlands Filmfestival eert Rutger Hauer de waarheid van Jango Edivards gitarist Hertmans is een perfectionist ShadoivlaTids kerft diep in de ziel uit-agenda, filmwijzer, exposities. WKÊÊtÊM Varkens De tas van burgemeester Van Rest van Sas van Gent bleek gis teravond te klein om de stapel protestbrieven van inwoners van Philippine en Zandstraat te gen de varkensinvasie te ber gen. Zowat tweederde van alle inwoners van de dorpen is het volstrekt oneens met het plan om op zeven locaties intensieve veehouderij vrij spel te geven. B en w kregen het venvijt door ge brek aan openheid groot wan trouwen onder de be volking te hebben ver- oorzaaktI VI Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunsten cultuur: 15,16, 17, 18, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25, 26 en 27. gen kunnen de VN-organisaties de vluchtelingen niet voorzien van voedsel en tenten voor on derdak. De meeste vluchtelin gen verblijven in hun eigen voer tuigen. Troepen versterkt De Kroatische regering heeft de troepen aan de grens versterkt met personeel en pantservoer tuigen. Maar in de hevige regen zeiden de vluchtelingen onder paraplu's verder te willen gaan en niet te zullen terugkeren naar Bihac. Ongeveer 25.000 mensen ont vluchtten zondag Bihac nadat troepen van de Bosnische rege ring de rebellie van de plaatselij ke krijgsheer en zakenman Fi- kret Abdic na elf maanden had den neergeslagen en zijn bol werk Velika Kladusa hadden in genomen. In de enclave, die gro tendeels voor de burgeroorlog bleef gespaard, werd druk han del gedreven, vooral in wapens. Ook werd zaken gedaan met de Serviërs. De meeste vluchtelingen uit Bi hac hebben onderdak gevonden in twee kampen in de Krajina-re- publiek van de Bosnische Ser viërs. Een speciale UNHCR-gezant in het voormalige Joegoslavië, Ni cholas Morris, zei dat de organi satie er bij Zagreb op zal aan dringen toch een aantal van de 25.000 vluchtelingen op te ne men. zie ook pagina 3 DEN HAAG (ANP) - In vluchte lingenhulp gespecialiseerde ad vocaten krijgen meer tijd om met nieuwe asielzoekers te pra ten. Staatssecretaris Schmitz van justitie heeft daarin toege stemd. De nieuwe bewinds vrouw is er donderdag in ge slaagd de ruzie bij te leggen die haar voorganger Kosto had met de rechtshulporganisaties. De Orde van Advocaten, de bu reaus voor rechtshulp en Vluch telingenwerk Nederland kwa men enkele maanden geleden in opstand tegen Kosto's plan om de sociale advocatuur een half uurtje de tijd te geven voor een gesprek met een asielvrager. De Tweede Kamer was met hen van mening dat zo'n voorbereidings tijd te kort is. Van Schmitz mo gen de juristen nu een uur met een potentiële asielcliënt pra ten. Nu Justitie met de drie organisa ties tot een vergelijk is gekomen, kunnen de twee nieuwe aan meldcentra voor asielzoekers in Zevenaar en Rijsbergen vanaf 15 oktober gaan draaien. Alle bui tenlanders die over land naar Nederland komen met politiek asiel als doel, worden daar naar toe gebracht. Binnen 24 uur be paalt Justitie dan of iemand een serieuze kans maakt. Het departement heeft hpnder- den uitzendkrachten ingehuurd die het eerste gesprek met asiel zoekers voeren. Zij volgen nu een stoomcursus interviewtech nieken. Na een dag stromen de schijnbaar serieuze vluchtelin gen door naar een opvangcen trum. terwijl asielvragers die de eerste schifting niet halen, in principe terugmoeten naar het land van herkomst. Volgens Vluchtelingenwerk blijkt uit de dagelijkse praktijk dat 70 procent van de asielzoe kers echt vluchteling is. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: Oorlogsmisdaden Ruanda mogelijk voor tribunaal van onze correspondent GENEVE - De nieuwe regering van Ruanda wil dat de hoofdda ders van de massamoord op meer dan een half miljoen Tut si's worden berecht dbor een in ternationaal tribunaal. Een commissie van drie Afri kaanse juristen is door de Veilig heidsraad gevraagd voor eind november met concrete voor stellen te komen. expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 'S 01184-19610 een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: mN Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 HHÜHÜHHIDÜüHHi Ml

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1