oorplatform verliest twee poten Niets zo dodelijk als een gulle lach Prinses Juliana krijgt voorlopig geen luxe salon Provincie wil geld terug van Magnolia Computervirus van Thools bureau teistert noordelijke bedrijven Gezicht Proefboringen Westerschelde Oever Verbinding vertraagd PZC zeeland DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 Bonze verslaggever KNEUZEN - Het platform ,1e IV dat voor de kust bij neuzen grondboringen ver- ;htvoor de Westerschelde Oe- Verbinding (WOV), heeft e van de vier poten verlo- De veertig meter lange pij zijn vlak onder het plat- i afgebroken. De rechte- jchterpoot kon vrijwel direct irden opgetakeld. Rijkswa- istaat was maandag nog met narapparatuur op zoek naar (kwart deel van de linke- chterpoot. Persoonlijke onge- ;ken deden zich niet voor. it platform is in de nacht van .ndag op maandag naar de ssagoedhaven van Terneu- i gesleept, waar het wordt ge- iareerd. Een woordvoerder [eigenaar Seacore Continen- verwacht dat de boortoren ;er twee weken buiten bedrijf De proelboringen naar de bo- igesteldheid van de Wester- helde lopen daardoor vertra- igop. Volgens schema zouden werkzaamheden over drie we- afgerond zijn. De reparaties irden grotendeels in eigen be er uitgevoerd. De kosten ko- 5® geheel voor rekening van acore. Britse onderneming onder- ektin opdracht van de provin- ivia aannemer Kombinatie ddelplaat Westerschelde) de demlagen van de rivier. Met ee boortorens, de Skate IV en worden grondmonsters geno- hardrijders de bon 1JPSKERKE - Bij een snel- dscontrole, maandagmorgen de Loodholseweg in Grijps- ke, heeft de politie 36 be- urders een bekeuring gege- In totaal werden 248 voer- ;en gecontroleerd. De hoogst neten snelheid was 116 kilo ter per uur, terwijl de maxi- msnelheid tachtig kilometer uur bedraagt. men in het traject waar de WOV- tunnel moet komen. De rechter achterpoot van de Skate IV begaf het zondag zon der onheilspellende voorteke nen. Mogelijk brak de construc tie door scheuren in de verbin- dingsflens van de hydraulische pijpen. „Plotseling zagen we de eerste drie delen zo onder het platform vandaan drijven", ver telt één van de Engelse beman ningsleden. Bij een poging de linker achterpoot omhoog te ha len bleek ook deze, op één van de vier segmenten na, verdwenen. Van een derde poot werd het bo venste segment verbogen. „We hebben het geluk gehad dat het platform dreef. Als we waren ge kanteld, had het er minder fraai uitgezien." De grootste van de twee boorto rens (18 bij 30 meter) was met de poten verankerd in de bodem. Door het gewicht zakt het pla- form net zo lang in de zachte grond tot het begint te drijven. Alleen in ondiepere gedeelten steekt het dek bij eb een aantal meters boven water uit. In het midden van de Pas van Terneu- zen was dat niet het geval. Gereviseerd Seacore nam de Skate IV zo'n Vier jaar geleden over van een andere maatschappij. Het plat form werd voor die verkoop transactie volledig gereviseerd. Voordat de toren weer in ge bruik wordt genomen, wordt de gehele constructie eerst aan een nauwkeurige inspectie onder worpen. De woordvoerder van Seacore houdt het voor mogelijk dat het platform het nodige te lijden heeft gehad van de ondigheden in de Westerschelde. „We boren vaak genoeg op volle zee. Dus Skate IV is wel een stootje ge wend. Maar hier met die zachte bodem en sterke stroming..., misschien heeft dat wel meege speeld", reageert de Engelsman maandag voorzichtig op het voorval. Het geflopte gezondheidscentrum Magnolia in Goes. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De provincie wil het half miljoen terugvorderen dat bij de aanvang in het gezondheidscentrum Magnolia in Goes is gestoken. Zoals ge meld heeft de samenwerking tussen de in het centrum gevestigde gezondheidsin stellingen - het doel van de gezamenlijke huisvesting èn van de bijdrage van de provincie - geen vorm gekregen. De ge meente Goes, eigenaar van het gebouw, zoekt vervangende ruimte voor de instel lingen en wil het gebouw aan het nieuw te vormen waterschap voor midden- en noord-Zeeland verhuren. CDA-statenlid J. de Boe wilde maandag tijdens de vergadering van de commissie welzijn weten of de provinciale bijdrage niet terug te vorderen valt. De provincie deed immers een duit in het zakje omdat het idee van samenwerking zo aansprak. Van het geld is een documentatiecentrum voor gezondheidsvoorlichting en opvoe ding (GVO) ingericht, dat echter in de praktijk heel slecht toegankelijk is geble ken. Gedeputeerde A. J. Dijkwel beloofde de zaak goed in de gaten te zullen houden. Zodra de gemeente Goes de zaken op een rijtje heeft, zal worden bekeken of terug vordering kans van slagen heeft. Zo ja, dan zal de provincie op dwingende wijze de hand ophouden. Dierenbescherming houdt Nacht tegen de Jacht van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De Dierenbe scherming blijft er alles aan doen om de samenleving ertoe te bewegen de jacht te veroor delen als een onaanvaardbaar tijdverdrijf. Samen met de Vo gelbescherming en Kritisch Faunabeheer wordt strijd ge leverd op twee fronten. Waar wet- en regelgevers zich be moeien met de jacht, staan de dierenbeschermers klaar met adviezen, claims en als het moet juridische procedures. Het andere spoor is de pu blieke opinie. De eerstvolgen de slag in die strijd moet wor den geleverd in de Haagse zaal Diligentia. Daar wordt maandag 12 sep tember, aan de vooravond van het nieuwe jachtseizoen, de Nacht tegen de Jacht gehou den. Omdat, volgens de Die renbescherming, voor jagers niets zo dodelijk is als een gulle lach moet de Nacht tegen de Jacht in een humoristische context komen te staan. Het ziet er naar uit dat de Die renbescherming bij de pu blieke opinie aanzienlijk meer winst boekt dan op het andere front. Terwijl steeds meer Ne derlanders het standpunt aan hangen dat de jacht verboden moet worden tenzij er onaan vaardbare schade optreedt - het zogenaamde 'nee, tenzij'- standpunt - blijft de geest van de onlangs gewijzigde Flora- en Faunawet er één van 'ja, tenzij'. Tussen die twee woorden, ja en nee, spelen zich voortdurend discussies af. Aan de nee-kant staan particuliere landschaps beheerders als Natuurmonu menten en het Zeeuwse Land schap, die immers hun achter ban in het algemene Neder landse publiek vinden. Het ja-kamp kent vogels van divers pluimage onder de be heerders. In de eerste plaats is er Staatsbosbeheer, dat als overheidsinstelling geen ruim te heeft om rond de lijn van de wet, te laveren. Een andere be langrijke landSchapsbeheer- der is de boerenstand, die een grondige hekel heeft aan wild- schade. De enige particuliere landschapsbeheerder aan de ja- kant is de Stichting tot Behoud van Natuur- en Leefmilieu 'SBNL). maar die bestaat dan ook volledig uit jagers. •o Zeeland zijn alle partijen ac tief en ze hebben er hun werk aan, want eenvoudig is het alle maal niet. De stichting Het Zeeuwse Landschap en Na tuurmonumenten zitten nood gedwongen met hun neus bo venop de jacht. Het makke lijkst zou zijn de jacht op alle door het Het Zeeuwse Land schap beheerde terreinen te verbieden, maar daar zouden aanzienlijke problemen van komen. Als het wild in natuur gebieden schade aanricht op aangrenzende akkers, kunnen de beherende instellingen schadeclaims verwachten, het geen al te begrotelijk zou wor den. Vooral in kleinere gebie den noopt dat Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonu menten tot het afsluiten van jachtcontracten met derden, meestal de zogenaamde Wild Beheer Eenheden (WBE). Saeftinghe Toch beheren de twee organi saties ook grote gebieden waarin jagen taboe is. In het Verdronken Land van Saef tinghe is de jacht afgeschaft en Het Zeeuwse Landschap pacht zelfs op sommige plaatsen de jacht om afschot te beperken. Waar de jacht wordt verpacht aan WBE's gelden strenge re gels met betrekking tot de tijd en de soorten. Onschadelijke dieren worden in geen enkel ge bied van Natuurmonumenten of Het Zeeuwse Landschap be- Bij Staatsbosbeheer en de SBNL, die in Zeeland kleine landschapselementen en de spoordijk Goes-Borssele be heert, ligt het beleid duidelijk anders. Tot nu toe worden ook onschadelijke trekvogels als wintertaling, slobeend, pijl staart, kuifeend, tafeleend, toppereend, watersnip en houtsnip op terreinen van Staatsbosbeheer en SBNL be jaagd. Nu de Tweede Kamer onlangs duidelijk heeft uitge sproken dat de jacht op trekvo gels met uiterste terughou dendheid moet geschieden, zal Staatsbosbeheer de jacht op die vogels in nieuwe contrac ten uitsluiten. Zwart op wit Weliswaar zijn voor- en tegen standers van de jacht met de vernieuwde wetgeving ietsje dichter bij elkaar gekomen, bo teren doet het nog steeds niet. Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap: „Waar wij de beheersjacht verpach- - G E T N E - AVONTUREN ME1T I Y I l\ I- I Y IE. Joost Veerkamp maakte, geïnspireerd door de schepper van Kuifje - Hergé - dit affiche voor de Nacht tegen de Jacht. tekening Joost Veerkamp ten, doen we dat aan WBE's. Met individuele jagers doen we geen zaken meer. Afgezien van het feit dat WBE's verplicht zijn een wildbheerspian te overleggen, waarin onze re stricties zwart op wit worden opgenomen, is de controle op de naleving ook veel gemakke lijker. Na een poosje weet je ook wel wie je kunt vertrouwen en wie niet." Als in een dergelij ke situatie wildschade aan om liggende eigendommen op treedt. klopt de provinciale Wildschadecommissie niet bij de beherende instelling, maai bij de WBE aan. Overigens zijn ook boeren en andere land schapsbeheerders verplicht om maatregelen te treffen die wildschade kunnen voorko men. Zijn die maatregelen ach terwege gebleven, dan keert de Wildschadecommissie niet uit. In Zeeland houden twintig WBE's zich met de jacht bezig. al wordt het woord jacht in mindere mate gebruikt. Wild- beheer is de term die jagers te genwoordig liever hanteren en de publieke opinie, die de jacht bijna op één morele lijn stelt met stropen, zal daar niet vreemd aan zijn. Al hebben ja gers het evenwicht in de Neder landse fauna hoog in hun vaan del geschreven, het schot en het wildbraad blijven toch de kroon op hun werk. En dat wil er bij steeds minder Nederlan ders in. Juist daarom heeft de Dieren bescherming de hobby-kant van de jacht als uitgangspunt gekozen. Geen enkele jager jaagt immers om den brode, dus wie het veld ingaat met een jachtgeweer doet dat vanwege het plezier om een dier dood te schieten. „Doodsoorzaak hob byjagers", luidt dan ook het op schrift op het affiche voor de Nacht tegen de Jacht. Tijdens de festiviteiten op 12 september komen artiesten als Ivo de Wijs, Hans Dorrestijn, Loes Luca, Marijke Boon, The Amazing Stroopwafels en Mar- jolijn Touw naar Diligentia om te vertellen wat ze van zo'n hobby vinden. De Stichting Doen, die gevoed wordt door de Nationale Postcodeloterij, heeft het evenement mede mo gelijk gemaakt. Als het nieuwe jachtseizoen binnenkort weer open gaat, zullen naar schatting 2,5 mil joen dieren het leven laten door een schot uit een jachtgeweer. De discussie zal zich op elke vierkante centimeter blijven voltrekken, maar over de vraag waar het om draait - kan en mag de mens regulerend optre den in het natuurlijk even wicht - zullen partijen het voorlopig niet eens worden. De voorstanders blijven de jacht bepleiten voor een evenwich tige wildstand. De tegenstan ders zien menselijke actie als de bron van alle verstoring. De Dierenbescherming streeft er naar de complete verant woordelijkheid voor het fauna beheer bij een onafhankelijke instantie te leggen. De provin cie is, volgens de Dierenbe scherming. bij uitstek geschikt om die taak op zich te nemen. Het faunabeleid kan dan op de mocratische wijze tot stand ko men en daarmee is het doel van de tegenstanders van de jacht, gezien de publieke opinie, al leen maar gediend. van onze verslaggever MIDDELBURG - De salon op de veerboot Prinses Juliana blijft voorlopig zoals die is: steriel en oranje van kleur. Gedeputeerde staten wilden de salon in sep tember en oktober tegelijk met andere werkzaamheden aan het schip opknappen. Dat lukt niet. De voorbereidingstijd is te kort en over de kosten van de op knapbeurt bestaat nog te veel onduidelijkheid. De 'kantine' van de Prinses Ju liana voldeed tot het nieuwste veerschip van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD), de Koningin Beatrix, begin dit jaar in de vaart kwam. Statenleden keken hun ogen uit. De luxe, be klede salon van de Koningin Beatrix was een verademing. Meteen opperden provinciale politici de gedachte het wachtlo kaal van de Prinses Juliana aan te passen. Gedeputeerde staten namen dat idee over en kwamen opvallend snel met een voorstel. De Prinses Juliana moet in sep tember en oktober toch voor een grote onderhoudsbeurt uit de vaart. De vernieuwing van de sa lon - begroot op 300.000 gulden - zou direct meegenomen kunnen worden. Tijdens de statencom missie waterstaat en verkeer bleek maandag dat gedeputeer de staten iets te voortvarend wa ren geweest. Aanpassing van de salon heeft meer voeten in aarde dan verwacht en ook de kosten zijn heel wat begrotelijker dan de aangegeven 300.000 gulden. „Een salon a la de Koningin Beatrix vergt drie tot vier keer zoveel", liet gedeputeerde J. I. Hennekeij weten Hennekeij vond dat iets te veel van het goede en de statencom missie kon zich daar helemaal in vinden. De grens is 300.000 gul den 'of ietsje meer', zoals VVD- statenlid J. G. van Zwieten zei. Een plan zal zo spoedig mogelijk worden uitgewerkt, beloofde Hennekeij. Bezwaren De Prinses Juliana gaat voor de grote onderhoudsbeurt in sep tember en oktober zes weken te gen de kant. Bezwaren uit de transportwereld dat die periode wel erg slecht uitkomt vanwege de beginnende bietencampag ne, gaan niet op, volgens Henne keij De capaciteit op het veer Breskens-Vlissingen is gelijk aan die van vorig jaar, toen de tweede dubbeldekker - de Ko ningin Beatrix - nog in aanbouw was. Tussen Breskens en Vlis- singen varen opnieuw één dub beldekker en één (reservet-en- keldekker. THOLEN/WINSCHOTEN (GPD) Duizenden bedrijven in Friesland, Groningen en Drenthe hebben een diskette, de zogenoemde Job-floppy, ont vangen met een agressief com puter-virus. De floppy met een oplage van vijfduizend exem plaren is verzonden door het ar- beidscommunicatiebureau Job- o-theek uit Tholen. De zending voor de rest van Nederland kon nog net op tijd worden onder schept. Het gaat om een boot-virus dat bekend staat als D3 of 'anti-exe'. Het overschrijft belangrijke pro gramma-bestanden. Daardoor kunnen programma's van be drijven die de diskette gebrui ken onherstelbaar worden be schadigd. Op de gewraakte flop py staan personeelsbestanden, waaruit bedrijven die personeel zoeken kandidaten kunnen se lecteren. Verscheidene bedrij ven hebben het bureau al op het virus geattendeerd. „Gelukkig hebben die zoveel er varing dat ze soft-ware eerst scannen voor gebruik. Zij heb ben ons direct gealarmeerd," zegt Walter Jeijsman van Job-o- theek. Inmiddels heeft het bu reau een fax gestuurd naar alle bedrijven met de waarschuwing de diskette niet te gebruiken. „We schamen ons erg. Dit had nooit mogen gebeuren. Het is een samenloop van omstandig heden geweest: de hoge werk druk en vertrouwen. Niemand heeft er ooit bij stilgestaan om de diskettes te controleren op vi russen," zegt Jeijsman. In een tweede faxbericht geeft het bureau precies aan welke stappen de computerbezitter moet nemen om het virus te ver wijderen. „Daar is geen speciaal programma voor nodig, dat gaat vrij eenvoudig". Job-o-theek verwacht geen schadeclaims als gevolg van op hol geslagen com puters. „We hebben nog geen klachten gehad die daarop be trekking hebben en de kans dat er echt schade wordt aangericht. is erg klein. Bovendien hebben we vrij snel gereageerd nadat het virus is ontdekt. Ik denk dat het wel meevalt." zegt Jeijsman. Enorme kater Voor Job-o-theek zelf kan de schade nog wel eens groter uit vallen: „Er zijn natuurlijk veel kosten gemaakt. Nog afgezien daarvan is het voor ons een enor me kater dat de eerste perso- neelsfloppy een virus blijkt te hebben." Er komt 'zeker' een tweede per- soneelsfloppy. „Er zijn al verzoe ken om een 'schone' floppy, want men vindt het idee leuk. Die tweede zal van alle beveili gingen voorzien zijn." 'Alcoholbus' Veilig Verkeer doet Renesse en Vlissingen aan VLISSINGEN - De voorlich tingsbus van Veilig Verkeer Ne derland (VVN) staat donderdag 1 september vanaf 21 uur bij ca fé Frapo's in Vlissingen. Zater dag 3 september staat de bus van 18 tot 22 uur in het uitgaans centrum van Renesse. Jongeren krijgen daar 2,50 gulden korting op veilig vervoer naar huis als zij deelnemen aan een enquête en de blaastest ondergaan. Uit een onderzoeksrapport blijkt dat het aantal automobi listen dat te veel heeft gedron ken weer toeneemt. De meeste 'alcoholdoden' vallen onder jon geren van 15 tot 24 jaar. Voor de projectgroep die de Zeeuwse al coholcampagne onder jongeren coördineert tonen deze gege vens aan dat voorlichting nog steeds nodig is. In de voorlich tingsbus wordt informatie gege ven over frisdrank en alcoholvrij bier en vervoer per taxibus of discobus. Tijdens een verblijf op de Franse camping hakte de Middelburger, die vele jaren met een ernstig behaard ge zicht door het leven tuas ge gaan, in alle rust en nuch terheid de knoop door. Hij nam een scheermes (er harid en ontdeed zijn kin en ivangen van de bij mannen van nature spontaan opko mende begroeiing. Enigs zins geschrokken door het beeld in de spiegel hield hij op toen de ruimte tussen neus en bovenlip aan de beurt was. Op de dag dat de Middelbur ger het werk hervatte infor- meerden verschillende col lega's belangstellend hoe het daar in Frankrijk ivas geiveest. Vervolgens namen ze hun taak van alle dag weer op. Slechts één van de medewerkers bleef de terug gekeerde vakantieganger een ivijle onderzoekend aankijken. ..Ha", sprak de collega toen, blij met z'n ont dekking. ..Ik zie het: je hebt je snor La ten staan." „Klopt", reageerde de aan gesprokene droogjes. ..En m'n baard afgescho ren,"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 9