ROVINCIALE ZEEUWSE COURI belastingvoordeel bejaarden Helft van kiezers heeft weinig vertrouwen in paars kabinet JSBERGSLA EN SLAVINKEN. Ontspannen op de paleistrappen Laatste tank uit Berlijn 4 WEKEN kleintjes fS spreken plan voor lokkade Cuba tegen PLO ontkent nieuwe voorwaarden voor erkenning van Israël pzc iibinetsplannen behelzen koopkrachtverlies voor iedereen tzen vindt bezuiniging genoeg onmogelijk Motor-parachutist in Limburg op de bon VOOR 14,- inder warm il beivolking en enkele buien. In de ip van de middag opklaringen, igst matige wind, eerst uit oost later zuidwest. Temperatuur 22 graden. e jaargang no. 197 isdag 23 augustus 1994 se nummers 1,50 I Opgave advertenties per telefc 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan; advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingei [HAAG (GPD) Bejaarden lehalve hun aovv ook nog aanvullend pensioen heb- van maximaal 10.000 gul- Krijgen een belastingaftrek 11)00 gulden per jaar. Dit uit de doorrekening die lentraal planbureau (CPB) gemaakt van het paarse trakkoord. jnks de nieuwe belastingaf- de betrokken groep be- i jen de koopkracht zonder re maatregelen jaarlijks 0,25 tot 0,75 procent zien da- Dat is beduidend minder de 'welgestelde' bejaarden: roep die behalve aow nog n, aanvullend pensioen heeft 10.000 tot 30.000 gulden. Zij hun koopkracht jaarlijks ,25 tot 2 procent afnemen, nodale ambtenaar is echter slechter af. Op basis van de netspiannen zal de koop van deze groep elk jaar 1,75 procent dalen. Voor alle >re groepen loopt de terug gang in koopkracht uiteen van nul tot 0,75 procent per jaar. De minima gaan er jaarlijks 0,25 tot 0,75 procent op achteruit, Mo daal en drie maal modaal niets. Premier Kok was er gisteren op zijn eerste persconferentie als de kippen bij de koopkrachtcijfers te nuanceren. Volgens hem groeit de economie zo snel dat er financiële meevallers zijn die zich ook vertalen in de werkgele genheid en de koopkracht. Tot nu toe wordt uitgegaan van een economische groei van 2,25 pro cent per jaar. Volgens Kok wijkt de praktijk daar „behoorlijk po sitief' van af. Kok wees er verder op dat talrij ke maatregelen niet in het koop krachtbeeld zijn meegerekend. Het. gaat dan om kortingen op de individuele huursubsidie, beper king toeslagen aow, minder pen sioen voor weduwen en wezen, bezuinigingen bij de arbeids voorwaarden van ambtenaren, ingrepen in de kinderbijslag en de studiefinanciering, minder bijstand voor alleenstaanden en meer steun voor financieel kwetsbare groepen. Ook is niet gelet op incidentele loonsverho gingen die jaarlijks 0,75 procent belopen. Het CPB is inmiddels begonnen een nieuwe raming voor 1995 te maken. Daarbij zal niet alleen positief nieuws te melden zijn. De hogere rente en lagere dollar koers leiden tot financiële tegen vallers. Het kabinet zal zich de komende acht dagen zetten aan het rond maken van de begroting 1995. Daarbij zal ook het koopkracht beeld voor komend jaar aan de orde komen alsmede maatrege len om ongewenste effecten van het gedachte beleid bij te scha ven. Het in het regeerakkoord neege- legde beleid leidt tot een extra toename van het aantal banen met 114.000 tot 122.000. Het aan tal mensen met een ww-uitke- ring loopt terug. De daling zal tussen 65.000 en 72.000 liggen. Het aantal arbeidsongeschikten loopt ook terug: gerekend wordt met 31.000 uitkeringstreKKers minder. Volgens de berekenin gen leiden de kabinetsplannen ertoe dat het financieringste kort van het rijk in 1998 op 3 pro cent uitkomt. zie ook pagina 4 HAAG (GPD) - Minister jnvan Onderwijs verwacht het een nagenoeg „onmoge- [opgave" wordt om 500 mil- ignlden te bezuinigen op het onderwijs. Dat heeft hij eren gezegd na de beëdiging het nieuwe kabinet Kok. is opnieuw benoemd tot erwijsminister. Hij heeft ja dj igd op het verzoek van de IA om in Zoetermeer te blij- .terwijl hij eigenlijk weinig ziet in een door bezuini- <sdrift ingegeven herzie- jvan het stelsel van univer- in en hogescholen. SH1NGTON (AP) - De Ame- lanse regering heeft maan- tegengesproken dat zij van is een blokkade in te stel- tegen Cuba om het regime iFidel Castro ten val te bren- Washington sluit een blok je niet helemaal uit, maar medewerker van het Penta- izeidat die keuze „niet voor laat bij onze plannen". toestroom van Cubaanse telingen gaat onderwijl ge- door, ondanks het Ameri- ie ontmoedigingsbeleid, aster van defensie William y vloog naar Florida om zelf ien hoe de Cubanen in wrak- 5j tootjes en zelfgemaakte vlot- de Straat van Florida probe- over te steken, idag onderschepte de kust- :ht zeker 1.293 vluchtelingen boten en vlotten. Dat was de igste dagscore sinds 1980, ti Cuba expres iedereen die ie liet vertrekken om de VS een probleem op te zadelen. Pentagon zei dat de marine Ritzen wil samen met zijn staatssecretaris Aad Nuis de ko mende jaren gaan werken aan een goed onderwijssyssteem met als uitgangspunt dat de stu dieduur per opleiding kan wisse len. Of daar dan ook nog eens een bezuiniging van een half mil jard uit voortkomt, is voor Rit zen van ondergeschikt belang. Het bezuinigingsbedrag dat in het regeerakkoord voor 1998 is vastgelegd, is volgens de minis ter dan ook erg zacht. Hij wil er wel naar streven, maar de kwali teit van het onderwijs mag er volgens hem niet onder leiden. DEN HAAG - Koningin Beatrix en de kersverse premier Kok in een ontspannen gesprekje gewikkeld tijdens de officiële presenta tie van het nieuwe kabinet op de trappen van paleis Huis ten Bosch. Eerder had de koningin de ministers beëdigd, nadat de formateur eerst nog zijn eindverslag had uitgebracht. foto ANP voorbereidingen treft om tien schepen extra in te zetten voor het tegenhouden van vluchtelin gen. Tot nu toe werden alleen schepen van de kustwacht ge bruikt. Panetta zei dat de druk op Ca stro is verzwaard door het zater dag afgekondigde verbod con tant geld over te maken van de VS naar Cuba. Cubanen in de VS hebben de gewoonte honderden dollars per maand naar familie leden in Cuba over te maken. Clinton brak met een beleid van 28 jaar door Cubanen het 'auto matisch' recht op asiel in de VS te ontzeggen. De vertegenwoordiger van Cuba bij de VN, Abelardo Moreno, zei dat de Amerikaanse sanctiepoli- tiek jegens zijn land de oorzaak is van de huidige stroom boot vluchtelingen. Hij gaf aan dat zijn land bereid is over alles te praten, ook over een proces naar meer democratie. Maai- dat dan eerst de Amerikaanse sancties tegen Cuba moeten worden op geheven. BERLIJN - Een Franse tankbemanning laat zich fotograferen voor hun voertuig, dat als laatste geallieerde tank Berlijn verliet en nu naar het Allied Forces Museum in de Berlijnse wijk Zeh- lendorf gaat. De tekst 'Mehr als ein Koffer bleibt' op de speciale 'geallieerde vlag' die de Fransen vasthouden verwijst naar een lied van Mariene Dietrich. foto Andreas Altwein/DPA SUSTEREN (GPD) - Een man uit het Limburgse kerkdorp Dieterden (ge meente Susteren) die afgelo pen weekeinde werd gever baliseerd omdat hij aan een motorisch aangedreven pa rachute hing, is de eerste die in Nederland op een derge lijke overtreding is betrapt. De luchtvaartpolitie in Hoofddorp, die de man ver hoorde, houdt er rekening dat het tot een proef proces komt. H De inwoner van Dieterden heeft formeel de luchtvaart wet overtreden. Hij gebruik- |!e de motor om de lucht in te komen. Aan toestemming voor vliegen in Nederland zijn echter allerlei voorwaar den verbonden die zijn vast- 3 in deze wet. De lucht vaartwet kent echter het 'toestel' van de Dieterde- naar niet. De een noemt het 'motorshut', de ander een'parapente' (afgeleid van de Franse benaming voor een 'hangglider'). „Wij noe men het een micro-light, Jmaar volgens de wet bestaat dit niet. En dan is vliegen in Nederland verboden." legt een woordvoerder van de luchtvaartpolitie uit. De politie van Susteren kwam in actie tegen de onge wenste vlieger, toen deze een ballonfestival verstoorde. Een patrouille volgde de pa rachutist, die naar verluidt wel vaker met zijn micro- light op stap is. De vluchtap- paratuur met een waarde van ongeveer tienduizend gulden is aan de vlieger te ruggegeven. De Bornse poli tiechef L. Plum liet gisteren weten dat de man een vol gende keer op inbeslagname van de materialen kan reke nen. Twee andere gemotoriseer de vliegers, die zondagavond bij het Susterse ballonfesti val opdoken, kwamen ver moedelijk uit Duitsland. Zij waren uitgerust met Delta vliegers. Eén maakte vol gens politiechef Plum met een rechtsomkeert, de ander is vermoedelijk niet in de buurt van Susteren geland. De officier van justitie in Maastricht zal beslissen wat er met het proces-verbaal te gen de Dieterdenaar ge beurt. De hoogte van de boete die de man te wachten staat, is nog niet bekend. DEN HAAG (GPD) De kiezers reageren verdeeld op het giste ren door koningin Beatrix beë digde paarse kabinet Kok. De helft heeft weinig vertrouwen. Iets minder dan de helft, zo'n 43 procent, heeft veel vertrouwen in de nieuwe regering van PvdA, VVD en D66. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het bureau Interview, in opdracht van Nova en ANP. PvdA- en D66- stemmers zijn enthousiast, VVD'ers reageren verdeeld en CDA-kiezers zien weinig heil in 'paars'. Minister-president Wim Kok wil de komende jaren proberen het vertrouwen te winnen van zo veel mogelijk mensen. Hij zei gisteren tijdens zijn eerste pers conferentie als premier „zich verplicht te voelen voor alle Ne derlanders een minister-presi dent te zijn. Ook al hebben ze niet op een van de drie partijen in de paarse coalitie gestemd." De nieuwe premier had toen de constituerende vergadering en de traditionele foto op het bor des er al opzitten en was nog „een beetje duizelig" van zijn nieuwe status. Zijn dertien mi nisters hadden zich goed voor bereid op het beraad 's och tends. zo had Kok gemerkt. Ze begonnen meteen de tekst van het regeerakkoord te nuance ren. Tot amenderingen kwam het echter niet, aldus Kok. Nieuwe namen Tijdens het beraad is wel beslo ten de departementen van On derwijs en Wetenschappen en WVC van naam te veranderen. In Zoetermeer zetelt voortaan 'Onderwijs. Cultuur en Weten schappen'. kortweg OCW. WVC wordt Volksgezondheid. Welzijn en Sport, zodat het belang'dat de regering hecht aan volksge zondheid tot uitdrukking komt. De premier ziet het vooral als zijn taak de ministersploeg te smeden tot een team. Hij wil een open houding ten opzichte van elkaar stimuleren, waarbij het mogelijk moet zijn om over het muurtje van de buurman heen te kijken. Het is niet verboden voor de ene minister om zich te be moeien met het beleid van een ander, aldus Kok. De kritiek op de benoeming van Jozias van Aartsen tot minister van Landbouw is volgens de mi nister-president niet terecht. Dat Van Aartsen weinig tot niets weet van zijn vakterrein hoeft geen handicap te zijn. „Ik haalde anderhalf jaar geleden Wallage naar Sociale Zaken, in de ver wachting dat hij zich snel de ma terie eigen zou maken." Kok ver wacht dat dit ook bij Aartsen het geval zal zijn. „Oordeel hem op zijn daden niet op de veronder stelling van wat hij wel of niet kan." Kok erkende gisteren dat voor een aantal ministersposten ver schillende kandidaten zijn ge polst. Dat potentiële ministers bedankten voor de eer, wijtte hij niet aan een onderwaardering van wat zij voor het land over hebben. Behalve financiële overwegingen en de huidige po sitie van betrokkenen, is er vol gens Kok ook sprake geweest van persoonlijke aarzelingen over het eigen kunnen. „Dan worden ze in de fractie de ideale kandidaat genoemd, maar twij felen ze zelf of ze wel kunnen aar den in de politieke arena." Kok had het „de meest gave start" gevonden als het kabinet onmiddellijk naar de Tweede Kamer had kunnen gaan voor het afleggen van de regerings verklaring. Zover is de rege ringsploeg echter nog niet. Met de beëdiging was echter haast geboden omdat de begroting 1995 voor 30 augustus rond moet zijn. Dat betekent dat er nu eerst een dikke week door de minis- tèrs wordt vergaderd, zowel over de regeringsverklaring als over de begrotirig. De staatssecreta rissen wonen de bespreking bij, zodra hun beleidsterrein ermee gemoeid is. Volgende week woensdag is de regeringsverkla ring. Een dag later wordt erover gedebatteerd in de Tweede Ka mer. Ruanda De Zairese autoriteiten hopen door de grensovergang bij Bu- kavu telkens te sluiten, orde te scheppen in de nieuwe stroom Ruandese vluchtelingen. Van de VN wordt geëist dat de binnen- ko7ners meteen naar opvajig- kampen worden getranspor teerd, waarna een nieuwe groep de brug O over mag. O Platform Het boorplatform dat voor de toist bij Temeuzen grondborin gen verricht voor de WOV heeft twee van de vier poten verloren. Het platform is voor reparatie naar Temeuzen gesleept. De proefboringen lopen door het z'/z- cident een vertraging op van ten minste twee weken. Hoe de 40 meter lange pijpen konden breken is nog Q onduidelijk. w Tom van 't Hek Tom van 't Hek is gisteren be noemd tot bondscoach van de Nederlandse vrouwen-hockey- ploeg. Hij volgt Bert Wentink op, die opstapte na de matige verrichtingen van zijn ploeg op het WK. Van 't Hek Wil van het vrouwenteam weer een wereldtopper ma- E! ken, I w Euro-Woodstock Budapest valt financieel tegen BUDAPEST (RTR) - Het Wood stock herdenkingsfestival op een Hongaars eiland in de Do- nau, waar onder anderen Jethro Tuil en de Grandmothers of In vention optreden, is wat betreft de toeschouwers een succes. Het zal de organisatie echter een financieel verlies van en kele tienduizenden guldens op leveren. Tienduizenden jongeren kampe ren voor het één week durende festival op het Obudai-eiland in hoofdstad Budapest. Gebrek aan voorzieningen, geen dou ches en lange rijen bij dranken stalletjes, begonnen de toe schouwers maandag wel parten te spelen. Maar optredens van Jefferson Starship. de voorma lige Jefferson Airplane, en Jeth ro Tuil maakten veel goed. Ondanks de verkoop van 64.000 kaarten houdt organisator Ar- pad Stoll rekening met een te genvallend resultaat. Hij had ge hoopt op 150.000 belangstellen den. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. CAIRO (RTR) - Hoge Palestij- nen hebben maandag ontkend dat de PLO nieuwe voorwaar den stelt aan erkenning van Is- raëls bestaansrecht. Nabil Shaath, de belangrijkste PLO- onderhandelaar, sprak een ver klaring tegen van een andere Palestijnse functionaris. Die had zondag gemeld dat de PLO het bestaansrecht van Israël al leen zal erkennen indien de joodse staat op zijn beurt zou aanvaarden dat de Palestijnen recht hebben op een onafhanke lijke staat. De Palestijnse functionaris Abu Nizar, een naaste medewerker van PLO-leider Yasser Arafat, had gezegd dat de PLO zater dagnacht in Tunis tot de nieuwe voorwaarde had besloten. Vol gens Shaath is bij Nizar de wens echter de vader geweest van de gedachte. „Het is zijn persoonlij ke mening en overtuiging", al dus Shaath. Israël wil dat de PLO het hand vest herziet waarin de organisa tie het bestaansrecht van de joodse staat ontkent. Arafat stelde de omstreden passages uit het handvest al op 9 septem ber buiten werking, toen Israël en de PLO tot wederzijdse er kenning overgingen. Volgens Abu Nizar kan er geen sprake zijn van een bijeenkomst van de Palestijnse Nationale Raad (PNR) om het handvest te wijzigen zolang een groot deel van de Palestijnse bevolking op de Westelijke Jordaanover nog onder Israëlische bezetting leeft. Krachtens het vredesak koord tussen Israël en de PLO valt er pas in mei 1996 over een eigen staat te praten. Premier Yitzhak Rabin heeft Li banon voorgesteld dat Israël binnen negen maanden zijn troepen terugtrekt uit de grens strook die het bezet houdt in Zuid-Libanon. Hij zei dit in een interview met de in Beiroet ver schijnende Arabische krant al- Hayat. Nadere bijzonderheden werden niet vermeld. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Ijsbergsla, per krop Slavinken, kilo -1550" 13.50 100 gram Jéf Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 27 augustus a 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 'n dijk van een krant 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1