Feesten Ellewoutsdijk geslaagd «ta r\ a arnavaleske eer voor organisatie mosseïdag Axel blijft bij mening over voorzitterschap nieuw regio-overleg Oorlogsmonument Breskens in september onthuld Saeftinghefeesten brengen leven in 'verborgen' Paal R u y t e r eesten streek MAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 Vijfenvijftig vaten bier, drieëeneenhalve mosselton en twaalf uur muziek «Kipfilet met ersen-pepersaus van onze verslaggever TERNEUZEN - Het dagelijks gemeentebestuur van Axel blijft van mening dat burge meester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen niet automatisch herbenoemd moet worden als voorzitter van het periodiek overleg van de Zeeuws-Vlaam- se burgemeesters en wethou ders. De Axelse wethouder J. M. van Schaik (PvdA) vindt dat 'zijn' burgemeester, YV. J. de Graaf, minstens net zo'n goede kandidaat is om het nieuwe in tergemeentelijk Samenwer kingsorgaan Zeeuwsch-Vlaan- deren te leiden. Volgens Van Schaik denkt een meerderheid van de Zeeuws-Vlaamse be stuurders er precies zo over. De kwestie van het voorzitter schap wordt donderdag 8 sep tember uitgepraat. Die middag komt voor het eerst het b en w- overleg nieuwe stijl (het gefor maliseerde samenwerkingsor gaan) bij elkaar. Als punt één op de agenda staat de aanwijzing van een voorzitter. Tot dusver was Barbé aanvoerder en zegs man van de acht gemeenten. Van Schaik liet enige tijd gele den echter weten dat Axel het niet langer als vanzelfsprekend beschouwt dat de grootste ge meente in de regio ook de voor zitter levert. Wandelgangen Bij het eerste agendapunt hoort geen voordrachtslijst. „In prin cipe kan iedereen uit ons mid den worden aangewezen als voorzitter. Als wij op dat mo ment het idee hebben dat de no minatie van De Graaf kans van slagen maakt, zullen we hem naai- voren schuiven", aldus Van Schaik. Hij zegt dat zijn actie 'in de wandelgangen' de steun is toegezegd van een meerderheid van de Zeeuws-Vlaamse be stuurders. Zouden de meningen 8 septem ber onverhoopt verdeeld blijven, dan voelt Van Schaik veel voor een roulerend voorzitterschap. Ieder jaar iemand uit een andere gemeente „Dat lijkt me een goed compromis. Sluis en Aar denburg fuseren straks, dus als we het alfabet als maatstaf ne men, kan Axel dan gelijk als eer ste aan de slag." De Axelse wethouder gaat er vanuit dat de Zeeuws-Vlaamse bestuurders elkaar over twee weken hoe dan ook vinden. „Want als we daar niet eens in slagen, dan kunnen we het b en w overleg gelijk wel opdoeken en het moment afwachten waarop de provincie een besluit neemt over een herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan een valse start en één keer in de drie maanden met elkaar wat grap pen en grollen uitwisselen, heb ben we niets." Wissenkerke wil vakantiehuizen verkopen van onze verslaggever WISSENKERKE - Het college van Wissenkerke wil drie vakantiewoningen aan de West- havendijk in Kamperland ver kopen aan twee inwoners van Kamperland. Met de verkoop van één van de panden is 6.750 gemoeid. I)e toekomstige eige naar wil de woning ombouwen tot garage. De andere koper wil van de twee andere panden een permanente woning maken. B en w vragen 17.000 gulden voor dit huis. Een andere gegadigde wilde van de drie panden één uitgebreide recreatiewoning maken Hierin moesten onder meer een slaap kamer, een studeerkamer, een kantoor en een garage verschij nen. Het college besliste echter negatief over dit plan. De raad van Wissenkerke beslist over de ze verkoop in de vergadering van maandag 29 augustus. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. lAdvertentiei VLISSINGEN 26/27 Augustus J994 agenda Evenementen BURGH HAAMSTEDE Dorpshuis De Schutse, 19 uur: Bassie en Adriaan; Ger. Kerk, 20 uur: Zangavond met Eszter Aföldy-Boruss (dwarsfluit) en Frans van Til burg (orgel); VROUWENPOLDER - Ger. Kerk, 20 uur: Orgelconcert Bram Beekman; ZIERIKZEE - Havenplein, 14 uur: Olifantenlunch; Parkeerterrein Laan van St. Hi- laire, 20 uur: Berlijnse circus Aramannt; BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: Beverly Hills Cop III en The Client; Cinemactueel, 20 uur: De Flintstones, Speed en The Geta way; GOES - Grand, 20 uur: Speed; HULST De Koning van Enge land. 20 uur: Speed, De Flintsto nes, Beverly Hills Cofp III, The Client en Four weddings and a funeral; MIDDELBURG - Cinema, 20 uur: Bittermoon; OOSTBURG - Ledel, 14 uur: De Aristokatten; VLISSINGEN - Alhambra, 19 en 21.30 uur: De Flintstones, Be verly Hills Cop III, Speed en Four weddings and a funeral; Ten toons tellingen AARDENBURG Museum, 13.30-17.30 uur: Het dagelijkse leven in Sluis van de 14g tot de 18e eeuw (t/m 30/9); Gale Richel, 14-17 uur: Wopje v.d. Kamp, aquarellen en Marij ke Kok, poppen (t/m 2/10); AXEL - Bibliotheek. 13.30- 17.30 uur: Werken Han Deij (t/m 14/9); BRESKENS Visserijmuseum, 10-12 en 14-17 uur: Thematen toonstelling Schelpen (t/m 15/ 11); BROUWERSHAVEN - Ge meentehuis. 9-12 en 13.30-16 uur: Beeldhouwwerken tien Zeeuwse kunstenaars (t/m 25/8); HULST Streekmuseum. 14-17 uur: 'De bevrijding 1994-1994' (t/ m 11/9); Hal stadskantoor. 9-12 en 13- 16.30 uur: Werken Andrea Storms (t/m 26/8); KAPELLE Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Mw. R. de Koning (zeefdrukken en ge mengde technieken) t/m 26/8: KRUININGEN - Gemeente huis, 9-16 uur: Aquarellen Bep van Hoorn (t/m 30/9); MARIEKERKE - Gemeente huis, 9-16 uur- T. Sinke-Prins, aquarellen en olieverfschilderij en (t/m 2/9); MIDDELBURG - Bibliotheek 17.30-21 uur: 'De jaren 30' Tho len in beeld', foto's (t/m 27/8) 'Keramiek uit drie ovens' werken Leo Frenks (t/m 10/9); Abdijcomplex. 10-12.30 er 13.30-16.30 uur: D-day Remem bered. foto's (t/m 1/11); Lange Jan. 12-17 uur: 'Ruimte voor beelden' (t/m 21/8); Ramschip Schorpioen. 10-17 uur: De Tall Schips Collection (t/m 28/8); Werken Ludmila Kal- maeva, Alexander Rodin en Hendrik Jan Dijkhuizen (t/m 18/ 9); Balans: Roger Raveel in De Ci linder met kunstwerk 'Het kar retje van de ruimte' (t/m 4/9); VEERE - De Schotse Huizen, 13-17 uur: 'Terug in Veere' aqua rellen van Agnes van Gelder t/m 23/8); Stadhuis, 12-17 uur H.W. van Loon, een Nederlandse Ameri kaan (t/m 30/9); Grote Kerk, 10-17 uur: Reneé Mink (beeldhouwwerk) en Mo dern Yunnan Art (moderne kunst uit China) t/m 4/9: VLISSINGEN - Stedelijk Mu seum, 10-17 uur: Middeleeuwse beelden uit het Utrechts Catha- rijnenconvent (t/m 9/10); YVOUW Museum Ter Zijde, 9- 17 uur: Kant en zijde (t/m aug.) en zijden quilt- en patchwork (t/ m 29/10); ZIERIKZEE Burgerwees huis^ 10-17 uur: Plastiek en beeldhouwwerk van Nederland se kunstenaars (t/m 28/8). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel. 01184-12323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251. van 10.00-14 00 uur en 20.00-23.00 uur - weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting 'Blijf van ra'n lijf Zee land, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar Stichting 'Vrouwen bellen vrou wen', tel. 01100-32233 Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland. tel. 06-0432 igratis/, dag. van 14-20 uur. Bureau Y'ertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 01180-28800 Aids Infolijn: tel. 01180-38384 een medewerker LLEWOUTSDIJK - De grote iltent op het havenpateau sl het intieme getijdehaven- bij Ellewoutsdijk staat er ojleeg bij. „Het lukt al twintig ar, (lus waarom zou het nu jsgaan." Er klinkt toch wat 'io gerustheid in de stem van li'mPaulusse, secretaris van de l [aatselijke watersportvereni- n iog. Kl et is nog vroeg in de zaterdag- ia rand en het grote léést, altijd al fi «d voor een flinke baromzet, is volgens de affiche al begonnen. Het middagprogramma kende, anders dan voorgaande edities, een magere belangstelling. De drie Belgische muzikanten zet ten een instrumentaal nummer in en enkele 'gasten' uit een be vriende getijdehaven langs de Schelde staan al meteen op de dansvloer. Als de band na ruim twee uur een eerste pauze neemt, is de feesttent bomvol en )rie gewonden botsing van luto tegen boom [LISSINGEN - Bij een éénzij- lil auto-ongeluk op de Zwaan- Hl, tussen Vlissingen en Zou- tlande, zijn zaterdagnacht drie lissingers gewond geraakt. Zij ija ter observatie in Zieken- uis Walcheren in Vlissingen j genomen. Een vierde inzit- G nde kon na medisch onder uit naar huis. let viertal was rond kwart over op weg naar Westkapelle, daar een discotheek te be isken. Ter hoogte van Dishoek eakte de 26-jarige bestuurder eigens eigen zeggen verblind jor een tegenligger, belandde bde berm en botste tegen een oom. De brandweer moest een n de inzittenden met snij-ap- ratuur uit de wagen bevrij- ongen onwel na ebruik van pil LISSINGEN - Een 17-jarige flissinger is zaterdagnacht on- rtl geworden na het slikken een pil met onbekende sa- lenstelling. De jongeman had je pil in een café in zijn woon- plaats gekocht. fcndat hij na het slikken van de [tig een heftige reactie vertoon- brachten twee vrienden hem aar zijn woning in de wijk 3 aauwenburg en waarschuw- n de politie. Die vond de jon- jnan gillend en stuiptrekkend de grond. De afdeling psy- iiiatrie van het Ziekenhuis Wal- teren heeft zich over hem ont- •■me. Een jeugdige deelnemer kijkt bij de Kop van Jut hoe hoog hij komt. loopt Paulusse bedrijvig maar opgelucht met vaten bier te sjouwen. „De ervaring heeft ge leerd dat we op zondag nog meer omzetten, dus het komt weer goed." Opbrengst Hij krijgt gelijk. De watersport feesten van Ellewoutsdijk leve ren ook dankzij het zondagmid dagprogramma de nodige pecu nia op. En geld heeft de - onge subsidieerde - vereniging nodig onder meer om aan de milieu wetgeving te kunnen voldoen, voor onderhoud en het opknap pen van het binnendijkse haven gebouwtje. Met slechts tachtig leden en een kleine twintig lig plaatsten moet dat geld toch er gens vandaan komen. De fees ten blijken ieder jaar een goede investering. En het lukt dus, zo als Paulusse, voorzichtig voor spelde. De formule van het zondagmid dagprogramma ligt ook al jaren vast. De tent met muziek, de dansvloer en een flinke bar, een maaltje mosselen en voor de kin deren het ballonnen oplaten, rondjes op een motortje, varen met zelfgemaakt en -bedachte 'bootjes', de kop van jut en tot slot het stokvisknuppelen. Een Vlaamse sfeer en sub-tropische temperaturen zorgen voor een volle dijk, tent en dansvloer. Vijfenvijftig vaten bier, drieë neenhalve mosselton en twaalf uur muziek van The Blue Boys verder is het eindelijk tijd voor de ongeveer twintig vrijwilligers om met een glas en een bak mos selen wat na te praten. „Zo doen we het volgend jaar weer", laat voorzitter W. T. van Munster al vast weten. van onze verslaggever BRESKENS - In aanwezig heid van Commissaris van de Koningin drs W.T. van Gelder herdenkt Breskens zondag 11 september in Breskens het bombardement waarbij vijf tig jaar geleden bijna tien pro cent van de plaatselijke bevol king omkwam. Ter herinne ring aan deze de donkere dag uit de geschiedenis van het vissersdorp wordt een monu ment onthuld, gemaakt door de Bressiaander Johan Pro voost. De plechtigheid begint om 14 uur met een herdenkingsbij eenkomst in de Samen op Weg Kerk aan de Dorpsstraat. Tij dens de ceremonie worden de namen van de bijna tweehon derd slachtoffers opgenoemd. Anderhalf uur later wordt in aanwezigheid van Van Gelder aan de Steenoven het monu ment onthuld. „Elf september 1944 is voor Breskens een tijdgrens gewor den", aldus A. Vergouwe van de Stichting Oorlogsmonu ment Breskens. „Vijftig jaar na dato wordt in het dorp nog al tijd in termen van voor of na het bombardement gedacht en gesproken." De fatale aanval werd uitgevoerd door geal lieerde vliegtuigen, bedoeld om hergroepering van het ge- vluchtte Duitse vijftiende le ger te verhinderen. Doelwit was de veerhaven. Getroffen werden echter ook aangren zende woonwijken. De Duitse troepenmacht wist te ontsnap pen. In verenigingsgebouw De Uit komst is van 10 tot en met 18 september een tentoonstelling die een beeld geeft van het deels verwoeste dorp. Ook wordt een 'eregalerij' ingericht met portretfoto's van slachtof fers. Het actualiteitenpro gramma Televizier zendt dins dag 30 augustus (TV 1een do cumentaire uit over het Bres kens van vijftig jaar geleden. In het programma keert onder andere voetbaltrainer Willem van Hanegem terug naar de straat waarin zijn ouderlijk huis stond. i: recept ilii i li i i i ii i Janny van der Lee 1/2 kaneelstokje 150 gram ontpitte kersen 1-2 theelepels groene peperkor rels (blikje of pot) 1 eetlepel boter. Wrijf de kipfilets in met peper en zout en bestuif ze licht met bloem. Bak de kipfilets in hete boter bruin en gaar in ongeveer 12 minuten. Laat in een steelpan de fond met de rode wijn, foelie en het halve kaneelstokje een minuut of 10-12 zachtjes pruttelen. Het vocht zal ongeveer 113 inkoken. Verwijder het kaneelstokje en stukje foelie. van onze verslaggever PAAL - Waarin een klein plekje groot kan zijn. Paal: als je er niet moet zijn, zul je er waarschijnlijk nooit ko men ook. Het is typisch een gehucht waar je toevallig in verzeild moet raken, net als de vele Duitsers en Belgen die er een groot deel van het jaar wonen. Zeer waarschijn lijk is het die geborgenheid die aan de basis ligt van een feest waar jaarlijks het hele 'dorp' voor uitloopt en waar een keur aan watersportlief hebbers op afkomt. Bijna wonderlijk is het om te zien dat de achter de Wester- scheldedijk verscholen verza meling huizen een haven heeft met een onverwacht grote vloot antieke platbo dems. Waar iemand zich in el ke andere gemiddelde jacht haven kan vergapen aan hooguit twee of drie houten pronkstukken, liggen ze in Paal kop aan kont. zij aan zij. Eén met de grillige natuur van het Verdronken Land van Saeftinghe op de achter grond. bijna een levend schil derij van een oude meester. Het puikje van Paals bruine vloot presenteerde zich zater dag tijdens de jaarlijkse Saef tinghefeesten aan het pu bliek. Zestien schepen pas seerden 's middags in forma tie het 'admiraalsschip' (een doodgewoon motorjachtje) voor de traditionele groet. De publieke belangstelling viel tegen. Slechts enkele tiental len mensen sloegen het tafe reel vanaf de dijk gade. In het café aan de andere kant van de zeewering was het bij de schietingen op de liggende wip aanzienlijk drukker. Naar later blijkt een opwarmertje voor het grote feest 's avonds in de loods aan de haven. De Saeftinghefeesten werden zondag afgesloten met onder meer een rondvaart op de jachten en veel muziek. De publieke belangstelling voor de presentatie van Paalse bruine vloot, zaterdagmiddag, viel tegen. Slechts enkele tientallen mensen volgden het tafereel vanaf de dijk. foto Peter Nicolai naoaiHH PZZ Goes breidt uit met nieuw paviljoen GOES - Het Psychiatrisch Zie kenhuis (PZZ) in Goes gaat bin nenkort aan de slag om een uit breiding met 32 bedden te rea liseren. Het ziekenhuis moet een eisenpakket samenstellen voor een paviljoen van 42 bed den voor patiënten die langdu rig intensieve zorg nodig heb ben. In het huidige paviljoen voor langdurige opnamen, moeten de vijf vierpersoons kamers worden verbouwd tot twee eenpersoons kamers. De tien bedden die daarbij overblijven, moeten dus naai- het nieuwe paviljoen ver huizen. Kamers voor vier lang durige patiënten (opgenomen voor meer dan twee jaar) zullen Gift dorpshuis in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Het Juliana Welzijns Fonds heeft aan de stichting Dorpshuis Colijns plaat een bijdrage toegekend van 29.300 gulden. Het geld zal gebruikt worden voor de inrich ting van het nieuwe dorpshuis in Colijnsplaat. over drie tot vier jaar tot het ver leden behoren. Zoveel tijd gaat er, volgens directeur/psychiater J. Broeken, wel overheen voor dat de plannen gerealiseerd zijn. Eind dit jaar kan het PZZ een ander bouwproject afronden, waarvan de voorbereidingen ook zo lang geduurd hebben: een centrum voor verslaafden. Naar verwachting kunnen in decem ber de eerste verslaafden wor den opgenomen. Het centrum voor verslavingszorg telt twintig bedden en acht plaatsen voor dagbehandeling. )I. Verschuure, voorzitter van het organisatiecomité van de Yersekse mosselfeesten, met het aan "uitgereikte bord, omringd door leden van de carnavalsvereniging uit Knokke-IIeist. foto Willem Mieras buren op uit waren. Dit kon A. M. Verschuure, voorzitter van het organisatiecomité Zeeland-Pre senteert, niets schelen. Hij kreeg de onderschei ding - in de vorm van een bord - uitgereikt. Vol gens de Belgen omdat hij de dag zo goed had geor ganiseerd. De reden voor de aanwezigheid van het vrolijk uitgedoste gezelschap bij de maaltijd was volgens hen heel simpel. „We houden van mosse len en we grijpen elke gelegenheid aan voor een uitje", aldus één van de leden. De delegatie uit Knokke-Heist liet zich de maaltijd en het mossel bier dan ook goed smaken. Neem de kipfilets uit de pan en schenk de bakboter uit de pan. Blus de koekepan met de licht ingekookte wijn-fond en roer al le aanbaksels los met een houten lepel. Voeg de ontpitte kersen en de peperkorrels toe en laat beide kort doorwarmen. Proef of de saus nog extra gekruid moet worden. Laat de boter in de saus smelten en geef de saus bij de fi lets. N.B. Gevogeltefond is zeer sterk ingekookte kippebouïllon. U kunt de fond in potten kopen of zelf maken door een getrokken bouillon tot iets minder dan de helft van de oorspronkelijke hoeveelheid in te laten koken. Fonds zijn daardoor krachtiger van smaak dan bouillons en hebben ook meer 'body'. Hier door hoeft de saus in principe niet extra gebonden te worden. Ülonze verslaggever "tSEKE - Belgen zijn altijd in voor een lolletje, 'toet een Belgische carnavalsvereniging is het «bel zo gezellig. Dat ondervonden de bijna hon- 'iaanwezigen op de mosselreünie van Zevibel kfdag in dorpshuis De Zaete in Yerseke. Na de 'Moedige mosselmaaltijd kondigde een af buiging van een carnavalsvereniging uit okke-Heist plotseling aan de eerste 'Vlaamse ^'penning' te willen uitreiken. "Hand van de aanwezigen wist waar de zuider- personen) \eze saus wijkt af van de /zoete' kersensaus die soms i gevogelte wordt geserveerd. ei (oor de rode wijn met de gevo- II Mond in te laten koken, ont- aateen vrij krachtige saus met inlicht zoet element van de ersen en een pittige tegenhan- ïtinde vorm van groene peper- irrels. «rediénten: ipfilets peper, zout loem om te bestuiven koter om te bakken 15(11 gevogeltefond u, 5dl rode wijn (eenvoudige Ca- orsofLanguedocq) it| lokje foelie in!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 9