PZC zeeland Eans op regeling vissers Wadden Veel mensen op pad voor heel veel mosselen Oude machines als levenswerk Y erv oer s v er bod varkens voorbij Zeeuws Orkest eist bij concert oktober warme kerk Veere oging om chauffeur axi te beroven mislukt Verstekeling vermist na sprong overboord Toerisme iee opkopen garnalenpercelen door mosselvissers bespreekbaar MAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 erslaggever bod van de mosselsector, het die ze moeten afstaan van groot zei 'in beginsel' positief tegen- slechts ten dele. „Ze kunnen denadviesraad, een adv aanhipHpn vnn nncpvppr ROfl hpinno- rip p-phiprlpn dip 7.p krii- over het plan van Nooitgedacht waarschiinliik niet meer recht- raan van het. ministerie IRSEKE - Voorzitter J. D. de ogd van de Vereniging tot (•ordering der Zeeuwse Visse- belangen (Zevibel) acht een renaamde uitkoopregeling - I opkopen van garnalenper- len in de Waddenzee door de isselsector - 'bespreekbaar'. |j zei dit zaterdag tijdens de irlijkse mosselreünie van Ze- Hel, dit jaar in Yerseke. Het te van de regeling werd on- ngs gelanceerd door J. Nooit- dacht, voorzitter van de Ne- trlandse Visserbond. Het plan net een einde maken aan de Éd tussen garnalen- en mos- ssers om percelen in de denzee. idee werd door De Voogd in iste instantie positie ontvan- i, hoewel hij nog een slag om arm hield. „We moeten de ge- [hte nog verder uitwerken. juwens, in de garnalensector an de neuzen ook nog niet in gelfde richting." De achterban beide sectoren zal zich bin- jakort beraden over de uit regeling. De verzoening's- ging van Nooitgedacht werd De Voogd alsvolgt uitge- jd: „Mosselbedrijven die als rllezers door natuurlijke scha- in aanmerking komen voor [vangende percelen, moeten hectare garnalenpercelen Isopen in de Waddenzee." Het jk wil in het kader van de 'fi le ronde' een uitbreiding van abiele mosselpercelen in de addenzee. Vorig jaar bleek dat trnog 550 hectare bruikbare ond voor mosselpercelen ligt. leltawerken {'finale ronde' voorziet in het ewijzen van vervangende per- !en voor mosselvissers die te ien hebben van de ontstane elta- en natuurlijke schade'. !t voltooien van de Deltawer- n ging ten koste van een aan- I mosselpercelen. Het aanwij- nvan deze gebieden stuit gar- ilenvissers in de Waddenzee p de borst, omdat zij een el van hun 'stek' moeten af- n, Een discussie tussen gar den- en mosselvissers heeft tot isver nog geen akkoord opge- serd. Een compensatie-aan bod van de mosselsector, het aanbieden van ongeveer 600 hectare percelen in plaats van de oorspronkelijke 550 hectare, werd kort geleden nog afgewim peld. De Voogd: „De garnalen- vissers vinden de visgebieden die ze moeten afstaan van groot belang. De gebieden die ze krij gen aangeboden beschouwen ze als waardeloos." Ook de voorzitter van de mossel sector van Zevibel, J. Louwerse, zei 'in beginsel' positief tegen over het plan van Nooitgedacht te staan. „Als het aanbieden van compensatie niet helpt, moeten we het maar financieel aanpak ken." De kritiek van de gama- lenvissers onderschrijft hij slechts ten dele. „Ze kunnen waarschijnlijk niet meer recht- toe-rechtaan varen, omdat ze dan een mosselperceel binnen treden. Dat wordt dus vissen in een omtrekkende beweging. Maar als dat alles is..." De Wad denadviesraad, een adviesor gaan van het ministerie van LNV (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij), brengt volgens De Voogd halverwege oktober ad vies over de uitkoopregeling uit aan de minister foto's Willem Mieras Dringen was het zaterdag voor de verkoopstands van mosselen in Yerseke, maar wie geduld had kon daarna ook genieten. YERSEKE - Even dreigt paniek in de Noordzand straat. Het straatje blijkt te smal om de honderden mensen door te laten waardoor zaterdag rond het middaguur niemand nog een stap kan verzetten. Het is een bekend verschijnsel tijdens de traditionele Mosseldagen in Yerseke. Duizenden mensen reizen elk jaar naar het vissersdorp af om het vertier te zoe ken. En natuurlijk om mosselen te eten, veel mosse len. Liefhebbers van de schelpdieren hoeven nooit lang te zoeken naar een verkooppunt tijdens het jaarlijks feest. Op iedere straathoek worden de mosselen wel te koop aangeboden. Yerseke is mosseldorp bij uitstek en wil dat weten ook. „Lekker genieten dames en he ren. Dit jaar weer een recordaantal standhouders van interrrnationale allure," roept de speaker. Via luid sprekerboxen, die overal in het dorp zijn opgehangen, hoeft niemand zijn boodschap te missen. Overigens kun je hem geen ongelijk geven. Het aantal kraampjes is niet te tellen en strekt zich vooral langs de dijk on eindig uit. Op een straathoek staat een podium waar het gezel schap 'Yerseke Artistiek' enkele voorstelling geeft. Regelmatig dwaalt de groep, gestoken in kledij uit de Romeinse tijd, door het centrum terwijl ze haar gelief de dorp bezingt. De bomvolle terrassen zingen vrolijk mee. Verder zorgen de vele 'dweilbands' voor de nodige sfeer. Yerseke staat bol van de activiteiten en de spea ker heeft moeite alles op te noemen. „Doe maar rustig aan dames en heren. Lekkerrr genieten." van onze verslaggever VEERE - Het Zeeuws Or kest eist dat de Grote Kerk in Veere dit jaar tijdens de afsluitingsmanifestatie van Zeeland Cultuurmaand, op zaterdag 15 oktober, is ver warmd. In een pleidooi voor de commissie algemeen be stuurlijke zaken en finan ciën van de gemeente Veere heeft orkestvoorzitter F. Ta- venier gesteld dat 'het spe len in een onverwarmde kerk niet meer kan'. „De be langstelling voor het Zeeuws Orkest is groeiende, maar het publiek wordt ook steeds kritischer." Het or kest heeft de gemeente ver zocht om een bijdrage van 3.300 gulden in de stookkos ten. Die bedragen voor de af sluitingsmanifestatie bijna 10.000 gulden. Aanvankelijk had het Zeeuws Orkest bij de ge meente aangeklopt voor een subsidie van 4.500 gulden. Toen echter bleek dat de lo kale Rabobank in de week voorafgaand aan de manifes tatie de Grote Kerk wil ver warmen om er haar 75-jarig bestaan te vieren, werd het mogelijk de tijdelijke instal latie van een verwarming te combineren. De totale kos ten voor twee dagen konden daardoor worden terugge bracht tot 19.600 gulden. Voor het Zeeuws Orkest be tekent dat een benodigd be- g van 9.800 gulden, dat de gemeente Veere, een niet na der genoemde sponsor en het orkest zelf in gelijke ma te zouden moeten opbren gen. Volgens Tavenier is de Grote Kerk voor het Zeeuws Or kest de enige geschikte loca tie op Walcheren, hoewel een goed podium ontbreekt en er onvoldoende personeel is. Het orkest beschikt over een demontabel podium en kan zelf genoeg mensen op de been brengen, zodat het ont breken van verwarming het enige bezwaar is. De ge vraagde bijdrage staat daar om volgens Tavenier niet op zichzelf. „Het kan gezien worden als een test-case. Wij hopen te bewijzen dat het goed mogelijk is de Grote Kerk te verwarmen. Daar voor hebben we een gespe cialiseerd bedrijf aangetrok ken", zo betoogde hij voor de commissie. Het verwarmen zal tijdens de slotmanifesta tie gebeuren met gas uit fles sen. Bij permanente verwar ming zal er een gasleiding worden aangelegd. Het college van burgemees ter en wethouders van Veere deelt de mening van het or kest en stelt de gemeente raad daarom voor de ge vraagde subsidie van 3.300 te verlenen. Als argumenten noemt het gemeentebestuur dat de slotmanifestatie van uit cultureel oogpunt voor Veere van belang is en dat er op deze manier ervaring kan worden opgedaan met een verwarmde kerk, wat met het oog op de voorziene sei zoensverlenging en de dis cussie rond de toekomstige bestemming van de kerk van belang kan zijn. De gemeenteraad spreekt zich woensdag 31 augustus uit over het collegevoorstel. De openbare vergadering wordt gehouden in het stad huis van Veere en begint om 19.30 uur. I Ügnze verslaggever "ST-SOUBURG - Drie onbekende mannen hebben zaterdag- 'ht rond vier uur op de Westerscheldelaan in Oost-Souburg ver as geprobeerd een 21-jarige taxichauffeur uit Biervliet te bero- iDe politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en kamde de '"Uit, maar dat leverde niets op. chauffeur had het drietal opgepikt bij een café in de Vlissingse ®cnstad. Toen het in Oost-Souburg op betalen aankwam, kreeg c®n klap in het gezicht en pakte een van de mannen zijn porte re af. In de worsteling die daarop volgde slaagde de chauffeur lzijn portemonnee te heroveren, waarna zijn passagiers de benen Middelburger A. W. Petiet: „Die machines hebben mensenlevens gered." foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - „Het is mijn levenswerk", zegt Middelbur ger A. W. Petiet over zijn col lectie oud werkmateriaal voor weg- en waterbouw. Ja renlang verzamelt hij al aller lei machines, gereedschappen en folders over werktuigen. Hij streeft naar een tentoon stelling van zijn collectie in Zeeland. Die expositie moet de wederopbouw van de pro vincie na de Tweede Wereld oorlog en de watersnoodramp in 1953 doen herleven. „Die oude machines hebben heel, wat mensenlevens ge red", zegt Petiet over de au thentieke draglines, bulldo zers en kraanwagentjes die zijn ingezet bij de herstelwerk zaamheden. „Deze voertuigen zjn nu natuurlijk verouderd, nu kun je er niet meer mee werken. Daarom is het belang rijk ze te behouden en zo de mensen te laten zien hoe veer tig a vijftig jaar geleden delen van de provincie werden her bouwd." Zelfheeft hij vijf grote machines in zijn bezit, naast veel foto's, documentatie en kleinere werktuigen. Om een permanente expositie van zijn collectie te verwezen lijken, heeft Petiet in samen werking met een aantal mede standers in maart 1994 een stichting opgericht. „Als ik al les alleen moet doen, is het niet haalbaar", meent hij. Door middel van de opgerich te stichting Authentiek Ma chinepark hoopt hij zijn droomwens in vervulling te zien gaan. Donaties „Jarenlang ben ik al bezig om een dergelijke tentoonstelling te verwezenlijken. Er moet toch belangstelling bestaan in Zeeland voor een tentoonstel ling over iets dat in het verle den zo belangrijk is geweest?" Na de oprichting van de stich ting kwamen tot nu toe al ver schillende donaties binnen. Petiet merkt dat zijn plannen serieuzer worden genomen. Hij verwacht dat hij over onge veer een jaar daadwerkelijk een begin kan maken met de tentoonstelling. Hij wil de machines niet alleen laten zien. Het liefst zou hij ze echt laten werken, door de oude situatie na te bootsen. Net als in de film. „Ik heb voor enkele Nederlandse tv-serxes en films mijn machines inge zet", vertelt Petiet. Bijvoor beeld in de tv-serie van de KRO 'De Brug'. Daar waren zijn apparaten te zien. Levens echt was alles nagebouwd. „Zo zou ik het ook hier willen doen." Droom Petiet vraagt niet veel voor een permanente expositie. Een goede locatie en mede werking van allerlei instanties zou al een grote hulp zijn. „De machines zijn er al. De kosten hoeven niet hoog te zijn. Ik denk dat de loonkosten nog de zwaarste post vormen." Dank zij de inbreng van de stichting ziet Petiet zijn droom stukje bij beetje in vervulling gaan. „Maar als het dan eindelijk zover is, zal hij toch wel weer verder willen", vult zijn vrouw lachend aan. Petiet geeft toe dat hij wel actief zal blijven. Hulp ..Als mijn collectie is onderge bracht, zal ik doorgaan met de uitbreiding ervan en het op knappen van oude machines Dat blijft toch mijn hobby." Gelukkig krijgt hij van veel mensen hulp bij zijn activitei ten. „Zonder die hulp zou ik niets kunnen doen." Petiet geeft een tekenend voorbeeld van de wijze waarop hij Rinus van Slooten, een trouwe hulp, ontmoette. „Vijftien jaar gele den was ik regelmatig bij een garage bezig met werkzaam heden aan mijn machines. Al tijd stond een jongen toe te kij ken. Op een dag vroeg ik hem of hij wilde helpen. Daarna was hij zo enthousiast dat hij nu al vijftien jaar overal mee naar toe gaat." Overal betekent in dit geval heel Nederland door. „Ik moet eigenlijk altijd de provincie uit. Bijvoorbeeld om mijn ma chines - die ik af en toe ver huur - weg te brengen. Daar zit heel veel tijd in." Toch was dit voor Petiet geen reden om te overwegen weg te gaan uit de provincie. In tegenstelling tot zijn vrouw, die dat wel praktisch gevonden had. Pe tiet legt uit waarom hij Zee land trouw is gebleven: „Déze provincie is vroeger heropge bouwd De tentoonstelling moet dus ook in Zeeland ko men, hier liggen de roots." Wie zilveren munten in z'n bezit heeft loopt aan zienlijke risico's. De PZC bericht eind augustus over een Goese caféhouder, die werd aangehouden met een zak vol zilveren rijksdaalders, guldens en halve guldens. Hij had de zilveren munten (totaal 3900 gulden) in Amsterdam gekocht en per boot naar Goes laten brengen. Tegen hem werd een straf geëist van dertig dagen hechtenis en een geldboete van zes tig gulden. En natuurlijk moesten de munten ver beurd worden verklaard. Want aan zilver hebben de Duitsers grote behoefte. Net als aan brons, nikkel en koper. De Duitsers begeren dat zeer. omdat ze het goed kunnen gebruiken in de wa penfabrieken. Zilveren guldens en rijksdaalders moesten worden in geleverd Daarvoor in de plaats kwamen muntbiljet ten. De halve stuiver, de stuiver, het dubbeltje en het kwartje werden vervangen door met Germaanse sym bolen versierde zinken munten. Nederland raakte niet alleen zijn zilveren munten kwijt. In juni '41 kwamen de Duitsers met. een verorde ning, waarin iedereen werd opgeroepen z'n koperen, nikkelen, tinnen of loden voorwerpen in te leveren. Bonbonschalen, kannen, bekers, bloempotten, asbak ken, fruitschalen, ketels - de Duitser wilden het alle maal. Zelfs kerklokken waren niet heilig. Zo lieten de bezet ters in '43 de eeuwenoude klokken uit de Goese stad huistoren en uit de Grote- of Maria Magdalenakerk verwijderen. Ze werden per schip afgevoerd Maar Das Reich, meldt Chris Wessels in het boekje 'Goes binnen haar vesten' op triomantelijke toon, bereikten de klok ken nooit. „De schipper liet zijn schip zinken op het Ijsselmeer nabij Urk en de klokken bleven rusten op de bodem van de zee tot de oorlog voorbij was. In 1946 waren de klokken, niet alle, weer terug." Samenstelling: Willem van Dam van onze verslaggever AARDENBURG - Na dik vier maanden is het vervoersverbod voor varkens in West-Zeeu wsch- Vlaanderen opgeheven. In de Belgische grensstreek zijn de laatse weken geen nieuwe pest- gevallen meer aan het licht ge komen. Reden voor de Veteri naire Dienst om de rode vlag te strijken en de situatie in het Zeeuwse risicogebied weer te normaliseren. Het vervoersverbod liep vrijdag af. Het veetransport in Aarden burg en gaf amper een dag latei- een vertrouwd beeld te zien. De controleurs van de Veterinaire Dienst besloten het slot van de deur te doen. nadat de uitslag van de laatste serie bloedtest in een aantal Zeeuws-Vlaamse stallen opnieuw negatief was. Ondanks de enorme pestgolf aan de andere kant van de grens, zijn de Nederlandse varkensboe- ren en andermaal in geslaagd het virus buiten te sluiten. „Gelukkig is die ellende weer achter de rug", verzuchtte die renarts/vertrouwensman A. van Bruinessen zaterdag. De schade die de varkenshouders hebben geleden door het verplichte op- hokken van de dieren, valt vol gens hem achteraf gezien mee. Ze komen er dit keer beter van af dan bij de vorige grote Belgische pestgolf vier jaar geleden. Toen duurde het bijna vier maanden voordat het ministerie van Landbouw met een opkooprege ling over de brug kwam Van Bruinessen: „We leren er alle maal van. Zondeï er trots op te zijn weten we zo zachtjes aan steeds sneller waar de pijnlijke plekken liggen, dus kan eerder en beter worden ingegrepen." Verzacht Financieel bekeken heeft, het vervoersverbod de boeren alleen in de eerste vier weken geld ge kost. De gunstige opkooprege ling die nadien van kracht werd, heeft het economisch leed goed kunnen verzachten, zo is de er varing van de Aardenburgse die renarts. „Maar we moeten ook niet vergeten dat door die hele toestand duizenden gezonde dieren de dood in zijn gejaagd en vernietigd. Het bestaan van de ze varkens heeft geen enkel nut gehad. Dat soort leed speelt ook mee, Zelfs de meest geharde var kensboel- vergeet zoiets nooit van z'n leven meer." TERNEUZEN - Ter hoogte van De Griete bij Terneuzen zijn za terdagavond twee verstekelin gen van een vrachtvaarder in de Westerschelde gesprongen. Eén van de twee broers uit Maurita nië werd enkele minuten na zijn wanhoopsdaad gevonden door de bemanning van een sleep boot die toevallig in de buurt voor anker lag. Hij is ter obser vatie opgenomen in streekzie kenhuis De Honte. Van de an dere man ontbrak zondag nog ieder spoor. Gezien de sterke stroming houdt de koninklijke marechaussee er rekening mee dat hij is verdronken. De marechaussee vermoedt dat de verstekelingen al in Maurita nië aan boord zijn gegaan van de onder de vlag van de Bahama's varende Gudrun Danielsen. De kustvaarder was zaterdag van Vlissingen onderweg naar Ant werpen Omstreeks kwart voor tien 's avonds spongen de man nen -op ongeveer vierhonderd meter uit de wal- in het water. De bemanning van de sleepboot Finland van Willem Muller hoor de geroep en wist één van de drenkelingen op te halen. Een twee uur durende zoektocht van zes sleepboten en de red dingsboot uit Breskens naar de vermiste, leverde niets op. Ook patrouilles van politie en mare chaussee op de wal hadden geen succes. Een woordvoerder van de mare chausseebrigade in Terneuzen kon gisteren nog niet zeggen wat er met de gevonden verstekeling gaat gebeuren. Mogelijk zal hij een asielaanvraag indienen. Van een Vlissingse lezer kregen wij een ooggetuige- verslag van een vakantie ervaring, dat zó op kan in dit hoekje. Daar gaat-ie. ..Twee piepkleine motor bootjes meren afin de stads- haven van Veere, mei op elk bootje een echtpaar, kenne lijk met elkaar op vakantie. Op het ene bootje een nogal zwaarlijvige man die zoveel last had van de warmte dat hij ter afkoeling spontaan in het havenwater sprong. Waarop zijn vrouw hem toe riep: „Pas maar op, straks krijg je nog Maar ze kon niet op het goede woord komen. Dus riep ze naar de buren op het andere bootje: „Hoe heet dat ook alweer?" Vanaf het andere bootje kwam antwoord. En zo kon de vrouw haar man toch waarschuwen: „Pas maar op Jan, straks krijg je nog boottoerisme." „U begrijpt," meldt de Vlis singse inzender, dat wij tij dens de zwempartijen in on ze vakantie daar vaak voor hebben gewaarschuivd. En het schrijven uit Vlissin gen besluit: „Onnodig te vermelden, dat het hier om botulisme ging."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5