pzc Kohl wil versterking Europol lïïïl Arrestatie tientallen neo-nazi's Duitsland PZC vssss MEER DAN 45,- PROFITEER-KORTING 'alestijnse politie chiet op betogers Jeltsin maakt van einde couppoging feestdag Olifant afgemaakt na vertrappen trainer Bezoek Beatrix aan Oostenrijk krijgt een cultureel karakter Grieks strooibiljet roept Albanezen op regering af te zetten Spoleto geeft heilige na duizend jaar grootse ontvangst binnen- en buitenland lisdadigers over grenzen heen achtervolgen |MP| BE ff-HMMH MAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 ipnze correspondent jlN De Duitse bondskansc- Kohl wil het in Den Haag u® fcstigde Europol zo snel mo- jjk versterken. Deze politie- cht van de EU moet de be- egdheid krijgen om misdadi- sdoor heel Europa, ongehin- ddoor grenzen, te achtervol- versterking van Europol is idjldzakelijk, aldus Kohl in een ui erview met het weekblad Fo- s om met succes de strijd aan binden tegen criminelen die R nsnoch gebod erkennen. Vol- iZA (AFP/RTR/DPA) - De Pa- lijnse politie heelt zondag uitgangsverbod ingesteld gewelddadige betogingen in fai, jn de Gaza-strook. Agen- iverwondden zes mensen, on- O w een kind, toen zij het openden op een menigte monstranten. Het is de eerste ersinds het gebied medio mei lonomie verkreeg dat de Pa- slijnse autoriteiten een uit- jgsverbod instellen. gens de bondskanselier moet de omzet van de internationale misdaadbrigades op 300 a 400 miljard mark (330 a 440 miljard gulden) per jaar worden geschat. Puur nationale maatregelen zijn in de strijd tegen deze criminele multinational onvoldoende ge bleken, aldus Kohl. Hij zei dat de uitbouw van Euro pol nog tijdens het Duitse voor zitterschap van de EU, dat eind dit jaar afloopt, gestalte moet krijgen. Kohl kondigde ook aan dat hij de smokkel van splijtstoffen bij de eerstkomende Eurotop aan de orde zal stellen. In de Bonds republiek zijn de afgelopen twee maanden vier gevallen van smokkel met nucleair materiaal ontdekt. Met name de vondst van 300 gram plutonium 239, dat geschikt is voor het fabriceren van kernwapens, heeft de bevol king in grote staat van opwin ding gebracht. De splijtstof is zo goed als zeker afkomstig uit de voormalige Sovjetunie, waar het door werkloze kerngeleerden aan handelaars wordt verkocht. Kohl heeft de Russische presi dent Jeltsin twee keer schrifte lijk gemaand tot "energieke maatregelen om te voorkomen dat nucleair materiaal over de wereld zwerft'. Maar hij wil er ook bij andere westerse landen op aandringen meer geld be schikbaar te stellen voor onder zoeksprojecten voor werkloze Russische kerngeleerden. Het Westen heeft tot nog toe 70 mil joen mark uitgetrokken voor dit doel en Kohl is nu bereid dit op te trekken tot 100 miljoen. Met deze premie als troefkaart probeert Kohls speciale afge zant Schmidbauer het Kremlin tot samenwerking te bewegen. Schmidbauer is zaterdag in Moskou aangekomen voor on derhandelingen met de Russi sche autoriteiten. Deze gesprek ken voltrekken zich in een 'goede zakelijke sfeer' en worden vandaag voortgezet. Maar als de Russen niet bij de bestrijding van de atoomsmok kel meewerken, kunnen ze de fi nanciële steun van Duitsland verspelen, zo dreigde minister van financiën Waigel in een in terview met de zondagskrant Bild am Sonntag. foord-Korea taat geen ispectie toe OKYO (RTR) - Noord-Korea geen inspectie toestaan van wee belangrijke kerninstalla- I |cs, Washington had onderzoek Is voorwaarde gesteld in ruil oor hulp met de bouw van een loderne nucleaire reactor. Het esluit van Pyongyang komt adat het er eerder op leek dat tide landen overeenstemming luden bereiken over het ver- loede Noordkoreaanse atoom- apenprogramma. ijdens besprekingen vorige eek in Genève zeiden de Ver- ligde Staten dat ze Noord-Ko- a een nieuwe lichtwaterreac- willen leveren die de verou- erde grafietreactoren moet ver ingen. In ruil daarvoor zou yongyang volledig inzicht loeten verschaffen in zijn nu- 'ïaire programma. Zeker 500 mannen, vrouwen en kinderen bestormden het poli tiebureau in het vluchtelingen kamp en gooiden met stenen. Volgens ooggetuigen namen agenten en gewapende betogers elkaar onder vuur. De politie heeft versterkingen naar Rafah gestuurd. De betogers protesteerden te gen de dood van een van hun clanleden, een 17-jarige jongen. Politie schoot hem in de nacht van zaterdag op zondag dood toen hij bij een controle weiger de zijn papieren te tonen. Vol gens officieuze bronnen betrof het een ongeluk en ging het do delijke schot af toen een agent een omstander met de kolf van zijn pistool wilde slaan. De familie van de jongen en een andere grote clan van Rafah hebben in een communiqué op geroepen de verantwoordelijke agent te vermoorden. In de tekst vergelijken zij het Palestijnse gezag met de Israëlische bezet ters en eisen zij invoering van de sharia (islamitische wet). „Ons moedige volk moet deze crimi nelen ontwapenen", aldus de tekst. Nog eens vier Palestijnen liepen schotwonden op toen zij zondag weigerden te stoppen bij een controlepost binnen het auto nome gebied in Gaza. De Pale stijnse politie is belast met de or dehandhaving in Gaza en Jeri cho sinds de autonomie voor de Palestijnen in deze twee gebie den medio mei van kracht werd. Een politieagent (1) richt zijn geweer op de dol geworden olifant. HONOLULU (AP) - De politie van Hono lulu op Hawaii heeft zaterdag na een ach tervolging een circusolifant afgemaakt die zijn trainer voor de ogen van het pu bliek had doodgetrapt. Het olifantennummer was de afsluiting van de voorstelling van het Circus Inter national. Nadat het doek openging en de olifant de piste binnenkwam, viel hij plot seling zijn trainer aan. Een circusmede werker die de trainer te hulp wilde schie ten kwam ook onder de poten van het wild geworden dier terecht. De trainer over leefde de woedeaanval van de olifant niet. Het publiek wist aanvankelijk niet of de aanval van de olifant bij de show hoorde, maar raakte in paniek toen duidelijk werd dat er zich een drama afspeelde. Een tien tal toeschouwers raakte licht gewond. De olifant ontsnapte door de hoofduit gang. In de drukke straten van Honolulu werd het dier achterna gezeten door brandweer en politie. Telkens wanneer er geen gevaar was voor omstanders schoot de politie op de olifant, die stierf nadat hij door zeven kogels was getroffen. ]EN HAAG (ANP) - Het bezoek m koningin Beatrix en prins laus aan Oostenrijk, 25 tot en net 27 augustus, heeft een sterk ultureel karakter. De koningin haar gevolg beginnen don- erdag het officiële uilstapje in enen. Vrijdag reist het gezel- chap door naar Salzburg, aarvandaan aanvaardt de ko- lingin zaterdagochtend de te- igreis. linister van buitenlandse za- en Van Mierlo, die maandag oor de koningin in die functie ordt beëdigd, vergezelt de vor- De minister van buiten- bidse zaken staat het staats- oofd altijd bij tijdens buiten- andse reizen. e Oostenrijkse bondspresident Thomas Klestil en de minis- ]fcr van buitenlandse zaken, MoTs Mock, ontvangen de ko- lingin donderdag op het vlieg- eld van Wenen. Na het wel- ,5- omstprotocol, met onder an- ere 21 saluutschoten, vertrekt et gezelschap naar de Hofburg i Wenen, het voormalige keizer- stadspaleis. President üestil zal daar enkele Oosten- ijkse hoogwaardigheidsbekle- im ers aan het koninklijk paar ,s; oorstellen. Na het bezoek aan e Hofburg nuttigt de Koningin ie lunch in de ambtswoning van Klestil. 5 Middags volgt een ontvangst Phet stadhuis van Wenen door 'Urgemeester prof. dr. Helmut ■Uk. Koningin Beatrix en prins 'laus tekenen in het stadhuis •nder andere het Gouden Boek :ande stad Wenen. Aan het ein- evan de middag staat een the- nadiscussie op het programma L; ijk in het ministerie van economi sche zaken. Een galadiner sluit de dag af. Het onderwerp van de themadis cussie is de levering van energie via Oostenrijks grondgebied aan landen in het voormalige oostblok. Deze naties zijn in toe nemende mate afhankelijk van energielevering uit het westen. Omdat Oostenrijk geen kern centrales heeft, moet de energie van verder komen. Oostenrijk werkt volop aan het inrichten van een infrastructuur om de energie te kunnen verplaatsen. Kinderdorp De tweede dag van de koninklij ke reis begint met een kijkje in het SOS Kinderdorp Wiener- wald in Hinterbruhl. Dit dorp is onderdeel van de wereldwijde organisatie SOS Kinderdorf. De organisatie telt 1147 vestigingen in 122 landen en is in 1949 opge richt door de Oostenrijker Her mann Gemeiner. Het kinderdorp Wienerwald staat bekend als het parade paardje onder de kinderdorpen. Er wonen ongeveer 190 kinderen die daar door toedoen van de Oostenrijkse Raad van de Kin derbescherming terecht zijn ge komen. Het dorp begon in 1957 met tien huizen en is inmiddels uitgegroeid tot een complex met 29 huizen, een eigen kleuter school en een jeugdhuis. Verder is er een opvoedkundig station waar bewonertjes van andere Oostenrijkse kinderdorpen tij delijk zijn op te vangen. Na het kinderdorp gaat het ko ninklijke gezelschap naar het museum van de Twintigste Eeuw voor de tentoonstelling Schilderfiguren. Na het museum ontvangt bondskanselier dr. Franz Vranitzky de koningin voor een lunch. Dat gebeurt in het uit de zeventiende eeuw da terende Paleis Schwarzenberg. Na de lunch reist het gezelschap naar Salzburg. Direct na aankomst daar maakt koningin Beatrix een wandeling door de historische binnenstad. In Salzburg zijn tijdens het be zoek van de koningin en haai- ge maal de beroemde Salzburger Festspiele bezig, 's Avonds woont de koningin in het Fest- spielhaus een onderdeel daar van bijde opvoering van de ope ra Don Giovanni van Mozart. Na de opera is er een souper in het hotel Goldener Hirsch. De laatste dag van het bezoek brengt het gezelschap zaterdag ochtend naar het stadje Hallein, ongeveer zeventien kilometer ten zuiden van Salzburg. Daar bezoekt de koningin de tentoon stelling Zout. De expositie be staat onder andere uit 74 unieke panelen die de zoutwinning in de zeventiende eeuw uitbeelden. De welvaart van Salzburg is nauw verweven met de zoutwin ning. Al in 600 voor Christus vond in het gebied de winning- van zout plaats. Na de tentoonstelling vertrekt het gezelschap naar het vlieg veld van Salzburg waai- het ko ninklijk bezoek eindigt en de ko ningin en haar gevolg op het vliegtuig naar Nederland stap pen. Twee Russen zetten kaarsen tussen de bloemen bij de steen die de dood van drie jongeren tij dens de staatsgreep memoreert. foto EPA MOSKOU (RTR/AFP) - De Russische president Boris Jeltsin heeft 22 augustus uit geroepen tot nationale feest dag. Drie jaar geleden kwam op die dag een einde aan de staatsgreep van conserva tieve communisten tegen Sovjet-president Micliail Gorbatsjov. Het mislukken van de opstand was in hoge mate aan Jeltsin te danken. Het persbureau Itar-Tass pu bliceerde zaterdag het de creet waarin Jeltsin zijn be slissing bekend maakt. Hij wil zo toekomstige generaties respect voor staatssymbolen bijbrengen. Van nu af wap pert de Russische driekleu rige vlag permanent van alle gebouwen waarin overheids instellingen zijn onderge bracht. De leiders van de staatsgreep hielden Gorbatsjov vast in diens vakantiehuis op de Krim. Zij slaagden er echter niet in om Jeltsin te arreste ren, waardoor die het verzet tegen de staatsgreep kon or ganiseren vanuit het 'Witte Huis', het gebouw van het Russische parlement. Zo'n duizend mensen namen zaterdagavond deel aan een mars ter ere van de drie jonge ren die in de nacht van 20 op 21 augustus 1991 om het leven kwamen. De „verdedigers van het Witte Huis" willen de reeks van herdenkingen van avond met een rockconcert afsluiten. Volgens een opiniepeiling van de Russische televisie be treurt tweederde van de Rus sen de opheffing van de Sov jetunie die nog geen half jaar na de mislukte staatsgreep haar beslag kreeg. Advertentie ■gHermansJH DEZE WEEK BIJ JAC.HERMANS: Jac.Hermans Net terug van vakantie en Jac.Hermans zorgt gelijk voor een hoop extra voordeel. Totaal deze week maar liefst meer dan 45,-. Alles wat u daarvoor moet doen is de bonnen uit uw waardebonboekje scheuren en inleveren aan de kassa van Jac.Hermans. Bij aankoop van het desbetreffende artikel ontvangt u dan de extra hoge korting op uw aankoop. Geen boekje in de bus ontvangen? Snel naar Jac.Hermans en u ontvangt alsnog een boekje vol met Profiteer-korting. «l voor de dichtstbijzijnde Jac.Hermans-winkel:02l 54-83333. De waardebonnen zijn geldig lot uiterlijk 27 augustus 1994 BONN (RTR/DPA) - De Duitse politie heeft in het weekeinde tientallen rechts-extremisten gearresteerd die wilden deelne men aan manifestaties ter gele genheid van de zevende ver jaardag van de zelfmoord van Hitiers plaatsvervanger Rudolf Hess. De afgelopen week was een grote Duitse politiemacht op snelwe gen, stations en bij grensposten aanwezig om betogingen van neo-nazis te voorkomen. Ook in het weekeinde kon de politie verijdelen dat rechtse betogers in diverse plaatsen de straat op gingen. De manifestaties waren door de autoriteiten verboden. Grote rellen deden zich niet voor. Vorig jaar konden neo-na zi's in de deelstaat Hessen onge hinderd de straat opgaan om de sterfdag van Hess te herdenken. In Karlsruhe arresteerde de poli tie in de nacht van zaterdag op zondag 21 rechts-extremisten in de leeftijd tussen 17 en 20 jaar. Volgens de politie wilden ze een betoging houden en waren ze in het bezit van neonazistische lite ratuur en muziek. De demon stranten zouden vorige week ook betrokken zijn geweest bij rellen bij de Duitse ambassade in Luxemburg. In de oostelijke staat Sachsen hield de politie elf jongeren van de extreem rechtse Viking-Jeugd aan die neonazistische liederen zongen. Verscheidene rechtse betogers TIRANA (AFP/RTR) - Albanië heeft zondag bij Griekenland geprotesteerd nadat een Grieks vliegtuig boven Zuid-Albanië pamfletten had uitgestrooid waarop stond dat de Albanese regering moet vertrekken. Athene erkende het „incident" maar zei dat dit het werk was van een officier die op eigen houtje handelde. „Van zes uur zondagochtend vloog een Grieks propeller-toe stel van het eiland Corfu één uur boven Albanees grondgebied en wierp provocerende pamfletten uit. Daarin werd opgeroepen tot het omverwerpen van de huidige grondwettelijke orde in Alba nië". zei de Albanese televisie- De zender toonde de pamfletten met de blauwe en witte kleuren van de Griekse vlag en zei dat de tekst luidde: „Berisha en Meksi, jullie zullen weg zijn voor de avond valt", Berisha is de Alba nese president en Meksi pre mier. Het Griekse ministerie van de fensie zei dat de operatie het werk was van een kapitein van de Griekse luchtmacht. Deze heeft „op eigen initiatief' met een Grumman-vliegtuigje het Albanese luchtruim geschonden en de pamfletten uitgeworpen, aldus de verklaring. De officier is uit zijn functie ontheven en te ruggeroepen naar Athene om opheldering te geven, zei het mi nisterie. Het Albanese ministerie van buitenlandse zaken beschuldig de verder Griekenland ervan ge weld te gebruiken bij de uitwij zing van Albanese onderdanen. Albanië zei zaterdag dat Grie kenland in een dag ongeveer 1500 Albanese migranten had te ruggestuurd. „Dit gaat gepaard met moorden en mishandelin gen... Speciale Griekse politie- troepen openen zo maai- het vuur op Albanese vluchtelin gen", aldus een Albanese woord voerder. Hij noemde de ver meende moord door de Griekse politie op een 23-jarige man don derdag en het geval van een 24- jarige man die zwaar letsel op liep als voorbeelden van het Griekse geweld. door Dirk-Jan Stip SPOLETO - De heilige Sint Pontianus is terug in zijn ge boortedorp. Onder belangstel ling van duizenden inwoners van de Italiaanse stad Spoleto heeft kardinaal A. Simonis za terdagavond de stoffelijke res ten van deze martelaar aan zijn katholieke kerkbroeders over gedragen. Daarmee kwam een eind aan een duizendjarig ver blijf van Pontianus in diverse kerken van Utrecht. De rooms-katholieke Simonis leidde samen met de Utrechtse aartspriester J. van Ditmarsch van de oud-katholieke kerk een kleurrijke en stemmige proces sie en fakkeloptocht naar de dom van Spoleto (Umbriëi. De reliekenoverdracht is een zeld zame gebeurtenis binnen de kerk: voor veel kerken blijft het moeilijk afstand doen van oude heiligdommen, ook al komen die oorspronkelijk uit een ander land. Dat de relieken van Pontianus Vijf kinderen omgekomen bij brand boerderij ARENDONK (AP) - Vijf kinde ren uit Frankrijk, Duitsland en België zijn zaterdagochtend om het leven gekomen bij een brand in een vakantieboerderij. Vier andere personen raakten ernstig gewond. Zestien kinderen lagen op de zol der van de boerderij te slapen toen omstreeks twee uur 's nachts brand uitbrak. De boer en zijn vrouw konden elf van hen in veiligheid brengen. Zij liepen daarbij zelf brandwonden op en moesten met twee gewonde kin deren worden opgenomen. De kinderen varieerden in leef tijd van negen tot twaalf. Zij na men deel aan een ponykamp in het noorden van Belgie. De brandweer denkt aan kort sluiting of broei in het. hooi. van Spoleto terugkeren naar de plaats van herkomst, is groten deels te danken aan speurwerk van Veenendaler Van Dit marsch. De relieken - in feite fragmenten van zijn skelet - wa ren voor een deel verdwenen of beschadigd bij de talrijke kerke- branden van Utrecht. Bisschop Balderik van Utrecht had de re lieken in de tiende eeuw naar Ne derland gehaald om bezoekers voor zijn kerken te trekken. Ook de Reformatie - waarbij de katholieken met hun heiligdom men een goed heenkomen moes ten zoeken - droeg aan de ondui delijkheid bij: een deel van het schouderblad kwam in Leiden terecht, een loden kistje met fragmenten van diverse beende ren kwam in handen van de oud katholieken. Bij hen bleef het kistje vanaf 1914 in een relieken kabinet in de Utrechtse Sint Gertrudiskathedraal. De relie ken werden door Van Ditmarsch opnieuw ontdekt en geïdentifi ceerd. Door bemiddeling van kardi naal Simonis kon de bevolking zaterdagavond haar bescherm heilige een grootscheepse thuis komst bereiden. Daarvoor was het hele dorp uitgelopen, want juist van hun eigen Pontianus van Spoleto bezit de stad nog niets. Veel dorpelingen lieten hun tranen de vrije loop bij het zien van de relieken. iAdvertentiei Ruil nu uw ATF-3 auto/zaktelefoon in voor een Europese -GSM- telefoon en betaal de eerste 2 maanden geen abonnementskosten! (abonnement; Eurospace/Cityspace) Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 01100 - 21293 Fax 31273 waren slechts elf of twaalf jaar. De jongeren werden na korte tijd vrijgelaten en bij hun ouders ge bracht. In Neurenberg demonstreerden zaterdagavond zo'n duizend mensen tegen racisme, waarbij vijftien personen werden aange houden die rellen op kleine schaal veroorzaakten. Onder hen waren drie extreem-rechtse jongeren die de linkse betogers probeerden te provoceren. De politie verrichtte voorts ar restaties in de deelstaten Beie ren en Thiiringen. In Gotha, Thiiringen, moest een Azeri in het ziekenhuis worden opgeno men. nadat twee mannen hem ernstig hadden mishandeld. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50. automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3