Herstel pand OKK kost meer PZC Afvalcocons voor bovenwoningen in raad Arnemuiden De Ruytergroep 'een hechte club' Oosterschelde geeft kies van een mastodont prijs Terneuzenaar krijgt werkstraf voor met mes bedreigen broer Mariekerke steunt aansluiting percelen op drukriolering B en w Mariekerke voor nieuw dak op de Bergpadschool streek Muziekvereniging vraagt Kapelle extra subsidie Monnikendijk naam nieuwe weg Vrouwenpolder gemeente brouwershaven MAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 van onze verslaggever KAPELLE - De 50.000 gulden die de gemeente Kapelle heelt toegezegd voor renovatie van het onderkomen van muziek vereniging OKK in Wemeldin- ge. blijkt ontoereikend. Dit heeft de vereniging de gemeen te laten weten. Tegenvallende inschrijfgelden, hogere isolatie- kosten en minder subsidie dan verwacht, nopen OKK tot het vragen van 25 mille extra subsi die. De raad van Kapelle beslist over het toekennen van dit be drag in de vergadering van dinsdag 30 augustus. Volgens het bestuur van OKK bedragen de totale renovatie- kosten voor het gebouw aan de Dorpsstraat nu 150.000 in plaats van de geschatte 117.000 gulden. De gemeente, die zestig procent van de verbouwingskos- ten betaalt, zou dus 75.000 gul den op tafel moeten leggen. Het resterende bedrag zou worden verkregen uit subsidies van de Stichting Maurits in Kattendij- ke en het Prins Bernardfonds, oorspronkelijk begroot op 35 mille. De Stichting Maurits heeft echter laten weten garant te willen staan voor 20.000 gul den. Dit brengt het totale subsi diebedrag op 125 mille. De mu ziekvereniging overweegt een actie om de rest van het beno digde geld te bemachtigen. Het college van Kapelle wil de 25.000 gulden betalen uit de reservepot voor cultuur en recreatie. Riool Schore B en w willen 250 mille beschik baar stellen voor aanpassing van de riolering in Schore. Voor al na hevige regenval kan het riool van Schore het water niet verwerken. Een recent onder zoek heeft aangetoond dat de voorziening tevens sterk is ver ouderd. Verder moet het riool worden aangepast aan de aange scherpte milieuwetgeving. De werkzaamheden vinden met na me plaats om en nabij de Boom- weidelaan, de Langestraat en de Steenweg in Schore. Door deze investering wordt de vergroting van het riool in de Prinses Irene- straat, de Prinses Julianastraat, en de Molenstraat in Wemeldin- ge voorlopig opgeschoven. Wan neer dit karwei wordt voltooid is nog niet bekend. De vergadering begint om 19.30 uur in het ge meentehuis van Kapelle. van onze verslaggever ARNEMUIDEN - Voor de ge scheiden inzameling van groen te-, fruit- en tuinafval (gft-afval) en het restafval moeten bewo ners van bovenwoningen in de gemeente Arnemuiden volgens b en w gebruik maken van zoge heten 'cocons'. Op zes locaties in de gemeente komen cocons te staan: aan de Prins Bernhard- straat (tweemaal), de Van Vol- lenhovenstraat, de Oranje Na- ssaustraat, de Zuidwal en bij het dienstencentrum voor be jaarden Te Mortiere. Arnemuiden start in oktober met de gescheiden inzameling van afval en heeft daarvoor ge kozen voor de duobak. Voor du- plexwoningen (met twee woon lagen) waar de grote bakken niet bij de huizen kunnen staan, acht het gemeentebestuur het niet 'praktisch' centrale plaatsen voor duobakken aan te wijzen. De bewoners krijgen daarom een keukenemmer van tien liter voor het gft-afval. De emmers kunnen worden geleegd bij cen trale cocons, die bestaan uit een betonnen containerbox waarin zich een rolcontainer bevindt. Voor het gft- en het restafval worden vanzelfsprekend aparte cocons gebouwd. De aanleg van de cocons en de aanschaf van 125 keukenemmers kost in to taal ruim 5.000 gulden. Dat be drag wordt verrekend in de af valstoffenheffing. Het college van b en w vindt co cons niet nodig bij de bovenwo ningen in de Burgemeester Lan- gebeekestraat, Middelgat en Oostgat, omdat deze beschik ken over een buitenberging of een kleine tuin die plaats biedt aan een duobak. Op het recrea tieterrein Oranjeplaat wil het college alleen duobakken ver strekken aan degenen die er per manent verblijven. De overige bewoners krijgen een keuke nemmer voor het gft-afval. De gemeenteraad van Arnemui den bespreekt de inzamelplan- nen maandag 29 augustus. De openbare vergadering wordt ge houden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. v 'ifgl Ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de M.A. de Ruytergroep poseren oud-leden samen met de bevers, welpen en verken ners van nu en hun leiding voor een groepsfoto. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - 'Een hechte club', zo omschreef voorzitter W. Moraal de scouts van de M. A. de Ruytergroep, die za terdag haar 75-jarig bestaan vierde. Tientallen oud-leden kwamen naar het terrein aan de Gerbrandystraat in Vlis- singen om samen met de be vers, welpen en verkenners van nu de festiviteiten rond het jubileum mee te maken. Naast een rad van fortuin, een loterij en verschillende tradi tionele spelen was er een foto expositie met materiaal vanaf 1928, die voor veel reünisten aanleiding was herinneringen op te halen. Oud-hopman en erelid W. Roose sr onthulde bij de openingsceremonie een herdenkingsbord. De scoutinggroep ging op 11 december 1919 van start onder de naam Christelijke Jonge Mannen Vereniging. Pas na de Tweede Wereldoorlog ont stond door het samengaan met de M. A. de Ruyterstam de huidige naam. De groep vond destijds onderdak in de Willem III-kazerne in Vlissin- gen, die in 1969 vlak voor het vijftigjarig bestaan van de groep door brand werd getrof fen. In 1977 betrokken de scouts boerderij Bon Repos aan de Gerbrandystraat. Opgebouwd In zijn feestrede schetste de voorzitter kort de geschiede nis van de M. A. de Ruyter groep, met als hoogtepunt de deelname aan de Wereldjam boree in 1937 en als recent dieptepunt de aangestoken brand die het onderkomen van de groep in december 1991 totaal verwoestte. Met vereen de krachten is de boerderij op nieuw opgebouwd en in sep tember 1993 heropend. De M. A. de Ruytergroep telt op dit moment 67 scouts. „De leden van nu vormen de ton waaruit we in de toekomst weer onze leiding halen, zodat in 2019 het honderdjarig be staan kan worden gevierd", voorspelde voorzitter Moraal zaterdag. „De vitaliteit van de groep anno 1994 staat dat in ie der geval niet in de weg." van een medewerker TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter mr H. van Breda veroordeelde donderdag een 44-jarige Terneuzenaar con form de eis tot 100 uur werk straf voor bedreiging met een mes, op 30 januari van dit jaar. Er werd hem ook een poging tot het toebrengen van zwaar licha melijk letsel ten laste gelegd, maar mr H. van Breda achtte dit niet bewezen. Tijdens de zit ting bleek de Terneuzenaar nog vol haatgevoelens ten opzichte van zijn slachtoffer, de broer van de verdachte, te zitten. „Ik hoop hem nooit meer te zien, hij is mijn broer niet meer", riep de man vertwijfeld. Het incident had zich afgespeeld in een plaatselijk café. De man vertelde dat hij zich erg had op gewonden over de manier waar op zijn broer zijn kinderen op voedde. „Men laat een kind van negen jaar geen bier drinken", zei hij gisteren. Als oudste lid van het gezin wilde hij als een soort 'vaderfiguur' zijn broer tot de orde roepen. De ruzie dreigde te escaleren, maar na tussen komst van de politie leek de zaak gesust. Totdat de verdach te een half uur later in het café terugkwam met een mes. „Het zat u kennelijk wel heel diep", concludeerde de politierechter. Volgens getuigenverklaringen had de Terneuzenaar zijn mes getrokken en was daarna op zijn broer afgegaan. Ook zou hij met het mes hebben gezwaaid en en kele steekbewegingen hebben gemaakt. Het slachtoffer liep lichte verwondingen aan zijn hand op. „Dat kwam omdat hij een ruitje had ingeslagen. Ik had mijn broer onder me liggen. Als ik had gewild had ik hem door zeefd met steken. Ik heb me in gehouden. Ik wil helemaal geen ruzie", verweerde de man zich. Officier van Justitie mr C. van Ginkel herinnerde de verdachte eraan, dat hij zelf ook geen onbe kende van de politie was. Het dossier repte over delicten in de zelfde sfeer. „Dat getuigt dat ook lezers schrijven Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reacties op in de PZC vei'schenen berichten, artikelen of commen taren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opga ve van adres en woon plaats worden niet in behandeling genomen. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te be korten. Over geweiger de brieven wordt niet gecorrespondeerd. ii 11 Hofje XXII Dezer dagen wandelden mijn man en ik door de winkelstraten van Middelburg. Zoals ieder jaar kwamen wij uiteraard weer te recht bij het karakteristieke hof je onder de Lange Jan. De vol gende dag lazen wij met verba zing in de PZC dat het hofje plaats moet maken voor win kels. waarvan er al zoveel zijn, Als toerist bekijk je het mis schien anders dan een gemeen teraadslid. maar wij vinden het een schitterend stukje Middel burg tussen al die drukke win kelstraten. Beslist geen dode hoek! Stilstaan bij wat je hebt hoeft niet per definitie achteruit gang te zijn. Integendeel, je opent daarmee je ogen juist voor de waarde van de mooie dingen. Jammer dat er weer zo'n project ontwikkelaar komt waarvoor de gemeente zwicht. Wij hopen dat de bewoners zich hier fel tegen zullen verzetten en wensen hen daarbij veel succes. M. G. Peters Ploegstraat 14 Nijmegen r Hofje XXIII Het hofje in Middelburg waar nu zoveel om te doen is, was mij eer lijk gezegd niet eerder opgeval len. Niet alleen omdat ik niet vaak in deze stad kom, maar vooral omdat het hofje zo écht past op deze plaats in de Zeeuw se hoofdstad. Als geboren en deels getogen Zeeuw kom ik niet uit de Rand stad voor nog meer winkelpoeha in Middelburg. Nee, ik kom voor Middelburg naar Middelburg en niet voor een soort kopie van weet ik wat voor stad zonder ei gen gezicht. Door zo'n hofje af te willen bre ken, geeft men blijk onvoldoen de waardering te bezitten voor de elementen die precies Mid delburg zijn eigenheid en aan trekkelijkheid geven. F. M. Boon J. van Beierenlaan 66 Delft u niet direct als voorbeeld dient voor een goede opvoeding." De politierechter hield het op jeugdzonden. „U bent behoorlijk over de schreef gegaan. Toch moet ik u vrijspreken van po ging tot zware mishandeling, omdat dit voor mij niet vast staat. Getuigenverklaringen moeten in dat verband met een korreltje zout worden geno men", oordeelde Van Breda. De broer van de verdachte had overigens in een brief aan Justi tie gevraagd om hem geen ge vangenisstraf op te leggen. Hij kreeg zijn zin, want de acht we ken gevangenisstraf werden om gezet in 100 uur dienstverlening. Herstel tombe in Kruiningen kost 75 mille van onze verslaggever KRUININGEN - Door zoutaan- slag verkeert de graftombe van Gilles van der Nisse in de Her vormde Kerk in Waarde In slechte staat. Om het monu ment niet verloren te laten gaan, wil het college van Rei- merswaal het graf laten restau reren. Dit kan volgens b en w al leen in Duitsland gebeuren. De kosten van de operatie bedra gen 75.000 gulden. Van dit be drag kan 15 mille uit bijdragen worden gedekt. Voor het reste rende geld wil het college een beroep doen op het monumen tenfonds. Door de inwerking van zout. moet het grafmonument worden gedroogd en vervolgens worden geïmpregneerd. Dit is een spe ciaal proces waarvoor de tombe naar Duitsland zou moeten wor den vervoerd. Verder wil het col lege 50 mille uittrekken voor de aanschaf van vijf nieuwe prin ters. De huidige printers, vier stuks, zijn acht jaar oud en fi nancieel afgeschreven, aldus b en w. De raad beslist over deze kwesties in de vergadering van dinsdag 30 augustus. De bijeen komst begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. Eén van de mooiste vondsten va i de Kor en Bot-toeht was dit jaar de kies van een mastodont. fotoPieterHonhoff Genootschap Kor en Bot doet goede vangst van onze verslaggever ZIERIKZEE - De vangst was niet zo groot, maar wel bij zonder, meent schipper Jaap Schot van de ZZ 8. De 43ste Kor en Bottocht vanuit Zie- rikzee leverde zaterdag on der meer de kies van een mas todont op (voorloper van de mammoet) en een flink deel van een schouderblad van een mammoet. De kies werd, zoals gebruikelijk bij een bij zondere vondst, geschonken aan het Zierikzeese Marti- tiem Museum. Verder werden botten van 'oerpaarden' en 'oerzeehon- den' opgevist alsmede een el- lepijp van de voorloper van de dolfijn, aldus Schot. „In to taal tien a vijftien voorwer pen, dit jaar was het redelijk succesvol." De Kor en Bot tocht is het jaarlijks uitje van een gezelschap paleontologen (deskundigen van de leer dei- fossielen), biologen en andere geïnteresseerden. Burge meester J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee, voorzitter van het Genootschap Kor en Bot, was eveneens aanwezig. Het doel van de boottocht is het opsporen van fossielen. Dit jaar waren 45 mensen aan boord, waaronder twee Engel se biologen. „Een goede groep", meent Schot. Putten De schipper liet zijn netten zakken boven twee 'putten' van ruim dertig meter diep in de Oosterschelde. „Dit zijn de diepste plekken en de beste gelegenheid om iets te van gen." De eerste uren werden geen verrassingen in de net ten gevonden. Schot: „Te veel groen. We hesen ontzettend veel bladeren naar boven. Toen ontdekten we plotseling de-kies en begon het te lopen." De Oosterschelde is volgens de schipper nog steeds de bes te plek voor de 'fossielen vangst'. „Je kunt zien dat het vroeger land is geweest, je vangt botten van de vreemd ste dieren. Vroeger vertrok ken we nog wel naar de kust bij Domburg, maar die bodem is inmiddels verzand." Bijzon dere vondsten uit de historie van de Kor en Bottocht zijn onder meer haaietanden, bot ten van de mastodont en mammoet en zelfs een 'onder deel' van een sabeltandtijger. VROUWENPOLDER - De nieu we verbindingsweg tussen de Dorpsdijk en de Fort den Haak- weg in Vrouwenpolder krijgt de naam Monnikendijk. Het pas aangelegde voetpad tussen de Nederlands Hervormde Kerk en de .seniorenwoningen aan de Fort den Haakweg gaat Blinde Lau heten. De nieuwe verbindingsweg tus sen de Dorpsdijk en de Fort den Haakweg loopt door een voor Vrouwenpolder belangrijk his torisch 'gebied. Vroeger stond daar het klooster en oorspronke lijk liep er een dijk. De naam kloosterstraat, die het meest voor de hand lag. was binnen de gemeentegrenzen al vergeven. Het voetpad bij de Nederlands Hervormde Kerk verbindt de Fort den Haakweg en het nieu we parkeerterrein, maar leidt ook naar de restanten van de ka pel die bij het voormalige kloos ter hoorde Voorheen lag daar een onverhard pad als toegang tot een kleine woning. In de vori ge eeuw. toen er in Vrouwenpol der nog geen officiële straatna men bestonden, werd het ge deelte van de Fort den Haakweg tussen de Nederlands Hervorm de Kerk en de Gereformeerde van onze verslaggever MELISKERKE - Het Water schap Walcheren gaat drukrio lering aanleggen tussen Grijps- kerke en Aagtekerke. Elf perce len aan de Vrijheidsweg, Lood- holseweg, Pekelingseweg en een gedeelte van de Kelderweg kunnen erop worden aangeslo ten. Aanleg van riolering bij de Geschieresweg, ten zuiden van het buurtschap Sint Jan ten Heere, is daarentegen van de baan. De investeringskosten bleken niet op te wegen tegen de schadelijke gevolgen voor het oppervlaktewater. Aanvankelijk wilde het water schap in samenwerking met de gemeente Mariekerke bij een veehouderij aan de Vrijheidsweg een proef houden met een mi lieuvriendelijke methode voor afvalwaterzuivering. Daarbij zou gebruikt worden gemaakt van een zogeheten helofytenfil- ter. Twijfels over de goede wer king van het systeem èn de bouw van twee agrarische be drijven in de directe omgeving- waren voor het waterschap aan leiding toch over te gaan tot aan leg van drukriolering. Burgemeester en wethoudj van de gemeente Marieker! die na de aanleg eigendom, heer en onderhoud van de: ding en de pompputten die- over te nemen, heeft positiefi het plan van het waterschap» reageerd. Het college stelt dea meenteraad nu voor een bedi van 56.000 gulden beschikbj te stellen als bijdrage in help ject. Ook de aansluiting vanj tenniscomplex aan de Kelp weg is daarbij inbegrepen. Proef elders Het gemeentebestuur wil der, aangezien milieuvriendti ke afvalwaterzuivering aan Vrijheidsweg niet meer aaiu orde is, bekijken of een dergel ke proef elders in de gemeen kan worden gehouden. Doorb schrappen van het riolering plan aan de Geschieresweg bij het vinden van alternatieti voor de zuivering van afvahva» dringend gewenst. Het rioleringsplannen kot dinsdag 30 augustus aan de on in de gemeenteraad van Maii kerke. De openbare vergadeit wordt gehouden in het gent tehuis in Meliskerke en bej om 19.30 uur. van onze verslaggever MELISKERKE - Het gemeente bestuur van Mariekerke wil ruim 65.000 beschikbaar stellen voor de ingrijpende renovatie van het dak van de Bergpad- school in Grijpskerke. De reste rende kosten, 18.000 gulden, ko men voor rekening van het schoolbestuur. Met de werk zaamheden aan het scliooldak, Verwarming scholen kost Brouwershaven ruim een ton van onzé verslaggever BROUWERSHAVEN - Omdat de verwarming van openbare basisschool De Schoener en christelijke basisschool De Schouw in Brouwershaven niet voldoet, wil het college 103.000 gulden uittrekken voor herstel werkzaamheden. B en w had den rekening willen houden met dit bedrag in de voorjaars nota, maar dit is niet gebeurd. Daarom wil het college het geld bij elkaar sprokkelen uit ande re 'potjes'. De gemeenteraad van Brouwershaven beslist maandag 29 augustus over deze kwestie. De reparatie van de haperende verwarmingen kan volgens het college niet langer worden uitge steld. Een groot deel van de 103 mille moet uit de post 'herinrich ting schoolpleinen' komen: 24.000 gulden. Verder moet een goedkopere verlichtingsinstal latie voor de kerken in Brou wershaven en Zonnemaire een besparing van 20 mille opleve ren. Het plaatsen van de schijn werpers. ook een agendapunt voor de gemeenteraadsvergade ring zou een bedrag van 75 mille kosten. Het college wil de stroomkabeld nu vanuit de ker ken aanleggen. Het oorspronke lijke plan was de kabels op de openbare verlichting aan te slui ten. Tevens wordt de St. Nico- laaskerk aan de noordwestelijke en westelijke kant niet belicht, wat ook een besparing oplevert. De raadsvergadering begint 19.30 in het gemeentehuis. dat dringend aan verbeten toe is, wordt een dezer dagenb gonnen. Het college van burgemeestal wethouders is bereid vol financiële medewerking a renovatie te verlenen zovert gaat om ingrijpend onderhe en het verhelpen van schs door vandalisme. Wat het 't«i nisch onderhoud' betreft wijj b en w erop dat de minder ro: zakelijke vervanging van houten boeiboorden door onö houdsvrije boorden het sclw bestuur de komende jaar 11J gulden bespaart. Het colli acht het daarom 'alleszinsre lijk' dat dat voordeel van dear sidie wordt afgetrokken. B en w vinden het verder verdedigbaar' dat de 7.0i den die-de school op 1 augus 1985 -kleuter- en lager oni wijs werden op die datura i mengevoegd basisonderwijs - had veerd voor groot onderhol wordt gebruikt voor het te nisch onderhoud aan het dal: Het collegevoorstel wordt da dag 30 augustus besprokenln gemeenteraad. De openbaren gadering wordt gehouden ini gemeentehuis in Meliskerke begint om 19.30 uur. C. van Damme trekt lijst VVD Noord-Bevelani van onze verslaggever WISSENKERKE - De 1 Kortgeense wethouder C.J. Damme is lijsttrekker voor VVD bij de gemeenteraadsi kiezingen 9 november Noord-Beveland. Inwom gaan die datum naar de bus omdat de gemeenten Kt gene en Wissenkerke mei gang van 1995 één nieuwe meente Noord-Beveland men. Nummer twee op de VVD-lijil A. P. Dees-de Looff uit Wiss kerke. F. P. Maas uit Korla staat nummer drie. De nunis vier, vijf en zes zijn respectie lijk P. L. de Putter uit Kortge E. P. Augus tij n-de Visser Kortgene en C. A. P. Schipp uit Kats. Kerk in de volksmond ook wel Blinde Lau genoemd. Het ge meentebestuur wil deze naam laten herleven door het voetpad ernaar te noemen. De collegevoorstellen voor de nieuwe straatnamen komen woensdag 31 augustus aan de or de in de gemeenteraad van Vee- re. De openbare vergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. OPENBARE BEKENDMAKING De burgemeester van Brouwershaven brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 23 augustus 1994 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt een bouwplan, inge diend door de heer A. Vis te Noordgouwe, voor het bouwen van een loods op het perceel Donkereweg 4 te Noordgouwe, kadasternummer H nr. 622. Het genoemde perceel is gelegen in het gebied waarvoor bij raadsbesluit van 8 november 1994, nr. 13, een zgn. voorbereidingsbesluit is vastge steld. Voor bouwaanvragen in dit gebied, welke niet in strijd zijn met het geldende bestemmingsplan Buitengebied en die geen relatie hebben met mammoetbedrijven of een concentratie van af zonderlijke niet-grondgebondën intensieve vee houderijen, is door Gedeputeerde Staten van Zee land een specifieke verklaring van geen bezwaar ex artikel 50 van de Woningwet verleend. Het bovengenoemde bouwplan voldoet hieraan, zodat wij voornemens zijn de vergunning te verle nen. Gedurende bovengenoemde termijn, van 23 au gustus tot en met 5 september, bestaat ingevolge artikel 19a van de Wet Ruimtelijke Ordening voor een ieder de mogelijkheid schriftelijk bedenkin gen tegen het verlenen van de vergunning in te dienen bij het college van burgemeester en wet houders. Postbus 28. 4318 ZG Brouwershaven. Brouwershaven, 22 augustus 1994 De burgemeester van Brouwershaven, L. N, Labruyere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 20