litsend Ajax snel uitgeraasd: 3-0 loek ontsnapt wonderbaarlijk bij RBC Jaap Pijnenburg mist de competitiestart NAC naar winst met twee treffers Van Hooydonk Eddy Bouwmans ziet geen heil in Oranje-ploeg feyenoord weer eens voor schut in wedstrijd om Super Cup MAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 nonze verslaggever gin Struis ISTERDAM Wim van Ha- em kreeg z'n zin. De trainer iFeyenoord liet voor de wed- ijd om de Super Cup tegen ix al weten dat hij deze bo- jl liever niet in de prijzen- Ijt wilde zetten. „Dat ding is moeders mooiste en dan (el je hem ook nog 'ns het veld idzeulen. Nee hoor. Ajax mag hebben." En Ajax kreeg 'm Maar dan wel op een ma- waarmee ook Van Hane- grote moeite had. Als mak schapen lieten de Rotter- mmers zich gisteren naar de sterdamse slachtbank lei- Al na 25 minuten, toen ,-ert 3-0 aantekende, was de dstrijd om de Super Cup n wedstrijd meer. jden in de experimenteer-fa- met 3-0 winnen van Feye- ord, dat is prettig. De gemak zege kwam voor Ajax- iiner Louis van Gaal een week irhet begin van de competitie look als een aangename ver- Met de rechtsbenige nny Silooy op de linksback- iN itie, met spits Ronald de er als rechtshalf, met Frank kaard als spelverdeler en met [rick Kluivert in de spits, had oefenmeester zijn elftal weer overhoop gehaald. Het rkte echter wel. Via flitsend ivalsspel werd het hulpeloze jenoord al snel in de hoek ge kt. oral het inzetten van Rij- ard in de as van het veld komt Ajax-spel ten goede. De oud- jmational, die deze positie al i tijd ambieert, kiest veel ge leerder de aanval dan de 'con- rrenten' Tarik Oulida (gister- jnd linkshalf) en John van Brom (op de bank). Omdat kaard ook verdedigend meer 'nmars heeft dan voornoemd et-al, ziet het elftal er gelijk 1 evenwichtiger uit. mie gemak Kde andere positie-wisselin- pakten goed uit. Sonny Si looy schakelde op z'n dooie ge mak Gaston Taument uit, Pa trick Kluivert had een aandeel in alle drie de goals en Ronald de Boer functioneerde uitstekend als rechtshalf. „Ik was niet tevre den over Ronald in de spits", gaf Van Gaal tekst en uitleg. „Hij scoort gewoon te weinig. Ik wil de hem een keer zien op 'zes'. Die positie is nogal labiel bij ons. Vo rig jaar speelden daar Seedorf, Rijkaard en Pettersson, in de voorbereiding heb ik Kanu daar geposteerd. Die heeft me ook niet overtuigd. Het was nu de beurt aan de Boer." De Boers plaatsvervanger in de spits, Patrick Kluivert, gaf zijn officiële debuut een feestelijk tintje mee. In de dertiende mi nuut stond hij aan de basis van de openingstreffer. Op de rand van het strafschopgebied werd de UEFA-international gestuit door Ulrich van Gobbel en Henk Fraser, waarna topscorer Jari Litmanen wel raad wist met de vrije trap. Met een fraaie boog krulde de Fin de bal over de muur en langs Ed de Goey. Zeven minuten later zette Ro nald de Boer de jeugdige Klui vert (18 jaar) alleen voor de Rot terdamse sluitpost. In plaats van zelf uit te halen, bediende de aanvaller de mee opgekomen Tarik Oulida op maat. De belo ning voor al dit voorbereidende werk volgde in de 25e minuut. De voorzet van Finidi George leek iets te scherp voor Kluivert, maar via een sliding kreeg de spits toch z'n voet onder de bal. Tergend langzaam rolde de bal in de uiterste hoek: 3-0. Vanaf dat moment was de wed strijd gespeeld, ook al omdat Feyenoord geen moment de in druk wekte terug in de wedstrijd te willen komen. De bekerhou der was volop in balbezit, maar De Ajacieden juichen na de treffer van Patrick Kluivert (3-0), die een voorzet van George heeft ingetikt. het leidde tot niets. „Verschil lende spelers acteerden ver be neden hun niveau", gaf Willem van Hanegem als belangrijkste oorzaak. Maai- ook de arbitrage droeg schuld in de ogen van de oefenmeester. „Altijd als we Blankenstein heb ben als scheidsrechter gaat het fout. Die man verpest voor ons weer de wedstrijd. Aan die twee de goal van Oulida ging een ge heide buitenspelsituatie vooraf. Wat ik Blankenstein na afloop heb gezegd? Dat ik soms een he kel krijg aan bepaalde groepe ringen. Wat voor groeperingen? Scheidsrechters bij voorbeeld." Ajax-trauma De druiven waren zuur voor Van Hanegem. Want de ooi-zaak van de nederlaag had weinig of niets met Blankenstein van doen. De waarheid was dat de gehele Feyenoord-selectie gisteren compleet faalde. Vooral de de fensie rammelde aan alle kan ten. Errol Refos werd dolge draaid door Finidi George, de er varen Henk Fraser moest het zo wel over de grond als in de lucht afleggen tegen Kluivert en Or lando Trustfull hield zich overal mee bezig, behalve met het orga niseren van zijn defensie. En zo liepen er nog zeven spelers rond. Het Ajax-trauma, waar Feyenoord zich vorig seizoen via een overwinning en een zege enigszins aan leek te ontworste len. stak gisteren weer eens flink de kop op. Alleen Ed de Goey hield z'n hoofd erbij. De goalie vloekte iedereen stijf, maar het hielp niet. Ajax - Feyenoord 3-0 (3-0). 13. Litma nen 1-0, 21. Oulida 2-0, 25. Kluivert 3- 0, Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 27.500. Gele kaart Blind, Reiziger (Ajax), Bosz, Refos (Feyenoord) Ajax: Van der Sar; Reiziger, Blind. Rijkaard (67. Van Vossen) en Silooy; Ronald de Boer, Litmanen en Oulida (36. Seedorf); Finidi, Kluivert en Overmars Feyenoord: De Goey; Van Gobbel, Trustfull. Fraseren Refos; Bosz, Gor- ré en Witschge; Taument (72. Ki- prich), Larsson en Blinker ïke But scoort gelijkmaker acht minuten in blessuretijd onze verslaggever Bakker uit handen. Daardoor kreeg RBC mogelijkheden." Twee keer redde Pijnenburg, op kop ballen van de gevaarlijke Ton Cornelissen. En één keer schoot Roy Hendriksen zijn doelman te hulp, toen de van Ajax gehuurde Tuhuteru zich van zijn bewaker Pattiasina had ontdaan. Wapenfeiten Het waren zowat de enige wa penfeiten uit die eerste helft. RBC had weliswaar een optisch overwicht, maar kon zelden iets uitrichten tegen de stugge man dekking die Hoek toepaste. Cor nelissen werd voortdurend ge schaduwd door Magito, Yilmaz kreeg geen meter ruimte van de uitblinkende Dek en alleen Tu huteru (de gevaarlijkste aanval ler voor rust) kon zich af en toe eens van zijn speelse bewaker Pattiasina ontdoen. Ook uit de tweede lijn dreigde weinig ge vaar. Ronald van Oeveren dook als enige RBC'er af en toe drei gend op in het strafschopgebied van Hoek, alle andere opkomen de spelers werden moeiteloos aan banden gelegd. Dick Buitelaar had uit de voor bereiding zijn conclusies getrok ken. De rol van libero is Roy Hendriksen op het lijf geschre ven, maar zijn drang om mee in de aanval te trekken is niet altijd even effectief. Dick Buitelaar: „We moeten op dat gebied nog evenwicht vinden." Voorin speelde Hoek met iets te weinig flair. Remco van Keeken en Mike But stonden vaak afge zonderd en werden vooral na de rest maar zelden de diepte inge stuurd. Mike But: „We hebben een hele wedstrijd moeten ren nen en draven. Dan kom je op beslissende momenten kracht tekort." Door de verdedigende rol van Mart van de Guchte (su- peractief) en Jos Kayser stag neerde ook de aanvoer in die tweede helft. Door het uitvallen van Geertjan de Smet (65e minuut) was ook de linkerkant te zwak bezet. De snelle Hoek-aanvaller, die iets van zijn oude vorm terug had. kreeg bij een duel ongelukkig een elleboog in het gezicht, waarbij hij een flinke hoofdwond opliep. Franky Standaert ver ving hem onopvallend. Het uiterst tamme RBC speelde toen wat meer op de helft van de tegenstander, hoewel er geen en kele dreiging vanuit ging. De wedstrijd brandde pas los, nadat Hoek met een uitval van Hen driksen en But op de rand van het strafschopgebied dichtbij een doorbraak was geweest. De aanval werd afgeslagen en in diezelfde minuut scoorde RBC. Roy Hendriksen stopte Van Ronald van Oeveren wordt met de bal aan de voet achtervolgd door Roy Hendriksen (rechts) en zet Mart van de Guchte (8) op het verkeerde been. foto Willem Mieras Hoek-doelman wacht schorsing na rode kaart tegen RBC van onze verslaggever ROOSENDAAL - Doelman Jaap Pijnenburg moet za terdag de competitiestart van Hoek missen. Dat is het gevolg van de rode kaart, die hij zaterdagavond in het bekerduel met RBC kreeg voorgehouden. Diep in de tweede helft maakte Pijnenburg buiten het strafschopgebied een ongelukkige handsbal, die door de zwak leidende scheidsrechter Blommesteijn met rood werd bestraft. Hoek gaat er vanuit dat de schor sing dinsdag nog niet binnen is. Pijnenburg zal dus wel de bekerwedstrijd tegen Baronie kunnen keepen. Trainer Dick Buitelaar maakte zich niet ten onrechte boos over de inconsequente leiding. „Scheidsrech ters". zei hij cynisch, „zijn altijd mijn vrienden ge weest, maar deze man heeft ons zwaar benadeeld. Het is lachwekkend dat hij Hoek vier gele kaarten heeft gegeven en één rode. Daardoor lijkt het wel dat wij er hier een schoppartij van hebben gemaakt. Belache lijk." Zo kreeg Remco van Keeken geel nadat hij nog even had doorgespeeld na een fluitsignaal van Blommes teijn. „Dat heb ik Cornelissen van RBC ook twee keer zien doen, maar die kreeg niets." Buitelaar vond ook het rood van Pijnenburg te zwaar gestraft. „Hij viel half op de bal." Jaap Pijnenburg sprak dat later tegen. „Ik liep samen met Ton Cornelissen naar de bal. Hij stapte er met een schijnbeweging over en ik maakte hands. Het was een ongelukkige reactie." Dick Buitelaar beraadt zich in de komende dagen over de vervanging van Pijnenburg. „Zaterdag hebben we Excelsior Maassluis uit. Ik ga deze week maar eens met Wim Verpoorte praten. Mario Harte is wel een uit stekende keeper, maar hij is nog jong en onervaren." Volgens de Hoek-trainer zijn er na de 1-1 bij RBC kan sen om in de bekercompetitie door te gaan. „We heb ben als amateurtjes heel sterk gespeeld tegen RBC. Behalve in de slotfase hebben ze maar weinig sco ringskansen gekregen. Ik heb even gevreesd dat we het na rust conditioneel moeilijk zouden krijgen, maar Hoek bleef gewoon meevoetballen." Zijn collega Wim Koevermans had een andere visie: „Hoek heeft zich beperkt tot countervoetbal. Wij heb ben een hele wedstrijd eenrichtingsvoetbal gespeeld, maar we konden het niet afmaken. Die misser van ons in blessuretijd heeft ons een terechte overwinning ont houden," Dick Buitelaar keek vol ongeloof: „Dan hebben wij ze ker naar een andere wedstrijd zitten kijken." ZURICH (ANP) - Met een bont gezelschap kansloze coureurs vertrekt bonds coach Gerrie Knetemann naar de wereldtitelstrijd op de weg in Italië. Zo denkt Eddy Bouwmans tenminste over de afvaardiging van Oranje. De keuzeheer com pleteerde zijn selectie giste ren met Rob Mulders, Mi chael Boogerd, Marco Ver- mey en Danny Nelissen. Eer der waren al Erik Breukink, Adri van der Poel, Bart Vos kamp, Erwin Nijboer, Erik Dekker, Steven Rooks, Maarten den Bakker en Bouwmans aangewezen. Knetemann zou na de Zwit serse wereldbekerklassieker nog drie renners aan zijn se lectie toevoegen. De Amster dammer moest er plotseling één meer aanwijzen omdat Patrick Jonker zich gisteren afmeldde. De renner van Post is van mening dat hij gezien zijn mindere vorm weinig op het WK te zoeken heeft. „Hij is nog aan het her stellen van zijn inspannin gen tijdens de Tour. Zijn be slissing getuigt van eerlijk heid en intelligentie", vond Knetemann. Jonker heeft overigens be sloten ook volgend jaar voor de nog naar sponsors zoe kende Post te rijden. De Ne derlander met een Australi sche achtergrond had ook een uitstekende aanbieding van de Amerikaanse forma tie Motorola op zak, maar hakte zaterdag na een ge sprek met de Amstelveense manager van Histor de knoop door Eddy Bouwmans ziet even eens weinig heil in het WK, maar gaat wel naar Sicilië. „Ik verwacht er niet veel van. In Zürich was ik de bes te Nederlander, maar reden ze mij er ook voortijdig af. Maar ja, welke Nederlander hoort wel thuis op het WK9", vroeg hij zich hardop af. „Ik zou het niet durven zeggen. Voor Knetemann lijkt me het ook een moeilijke zaak", antwoordde de Brabander op zijn eigen vraag. Knetemann reageerde gela ten op de woorden van Bouwmans. „Dat zijn uit spraken van een teleurge stelde coureur die net over de streep is gekomen. Ik heb een andere mening over de selectie. Bouwmans. die het parcours niet eens gezien heeft, zit wellicht in een dip- pie. Daar moet ik hem de ko mende week weer zien uit te halen." Oeveren af ten koste van een vrije trap. De Ajacied Tuhuteru schoot vanaf de rand van de zes tien meterlijn verwoestend hard raak: 1-0. Het leek de beslissing, want Hoek wekte in die slotfase niet de indruk nog terug te kunnen slaan. Zeker niet nadat Pijnen burg (na een zwakke terugspeel bal van Pattiasina) ver buiten zijn strafschopgebied Cornelis sen moest afstoppen ten koste van een handsbal. Met tien man gingen de Zeeuwen de lange blessuretijd in. En in de 53e mi nuut viel tenslotte toch nog het bevrijdende doelpunt. De Zaïrese doelman Bulayima, een Menzo-achtige springveer, liep bij een dieptepass onnodig uit zijn goal. Door een misver stand met zijn verdediger Jur- gens -en gehinderd door de inko mende Van Keeken - kreeg Mike But op zo'n dertig meter van het doel opeens de bal in zijn voeten. Hij twijfelde niet en schoot de gelijkmaker in het lege doel: 1-1. RBC-Hoek 1-1 (0-0): 82. Ignacio Tu huteru 1-0, 98. Mike But 1-1 Scheids rechter Th. Blommesteijn Rode kaart voor Jaap Pijnenburg van Hoek, gele kaarten (allen Hoek) voor Danny Magito, Mart van de Guchte, Jos Kayser (overtredingen) en Rem co van Keeken (doorgaan na fluitsig naal). Toeschouwers 1500. Hoek: Jaap Pijnenburg. Jason Pat tiasina, Jos Kayser (vervangen door doelman Mario Harte, nadat Pijnen burg uit veld was gestuurd), Roy Hendriksen, Erwin Dek, Danny Ma gito, Geert de Poorter, Mart van de Guchte. Remco van Keeken, Mike But, Geertjan de Smet (65. Franky Standaert). RBC: Mukweyanza Bulayima, Sjoerd Conrad, Arjan Magielse, Al- bert Jurgens, Richard van Gils, Meindert Dijkstra, Ronald van Oeve ren, Barry Bierstekers. Cemal Yil maz, Ton Cornelissen, Ignacio Tuhu teru. DEN HAAG (ANP) - Door twee treffers van Pierre van Hooy donk nam NAC zaterdagavond afstand van Baronie. De top schutter scoorde al in de derde minuut, maar daarna viel NAC stil. Twintig minuten voor het einde werd de winst pas veilig gesteld: weer trof Van Hooy donk doel. Gerritsen en Gaasbeek brach ten de stand op 0-4. Kort voor tijd deed Baronie nog iets terug. Van Galen scoorde twee keer binnen een minuut: 2-4. De wed strijd werd in het stadion van NAC gespeeld en trok 2500 toe schouwers. NAC en Baronie spe len in dezelfde poule als Hoek en RBC. Sparta won met 4-0 van Rozen burg, onder meer dank zij twee doelpunten van Dennis de Nooijer. Dordrecht'90 ging in het toer nooi met 3-0 onderuit bij hoofd klasser ADO. De 5-0 nederlaag van NEC bij TOP was net zo ver nederend. Drie van de vijf TOP- doelpunten kwamen op naam van de nieuwkomers: Marco de Jong (van PSV), Schaap (Hee renveen) en Nijhuis (Den Bosch). De Nijmegenaar Cruden kreeg rood. Twee gerenommeerde eredivi sieclubs liepen eveneens ge zichtsverlies op. FC Utrecht raakte het hoofd kwijt bij Tel star, dat met 2-0 won. De Utrech ters Vierklau en De Jong kregen van scheidsrechter Luyten de rode kaart voorgehouden, vier ploeggenoten kregen geel. Rini van Roon kreeg het IJmuidense publiek tweemaal op de banken. De Utrechtse supporters be kommerden zich om het hek werk. FC Groningen was niet opge wassen tegen het verweer van Veendam. De ploeg van Hans Westerhof kwam, ondanks de vroege rode kaart voor Gall, door een doelpunt van Sion nog wel op voorsprong. McAndrew en tweemaal Brouwer bepaal den de eindstand op 3-1. In totaal vielen er negen rode kaarten in het bekerweekeinde. Naast De Jong, Vierklau, Gall en Cruden haalden de amateurs Maas en Sebregts (beiden Lon- gai. Pijnenburg (Hoek), Willems (Babberich) en Corver (Tone- gido) het einde van de wedstrijd niet. I)e uitslagen in de KNVB-beker (Am- stel-cup) zijn: Poule 1: Veendam-Groningen 3-1, ACV-Emmen 2-1. Poule 2: DOSK-SC KNVB-ofïïcial onwel na prijsuitreiking AMSTERDAM (ANP) - Bertus Rijkhoek, official van de KNVB, is kort nadat hij deelnam aan de prijsuitreiking na de wedstrijd om de Super Cup tussen Ajax en Feyenoord onwel geworden en ingestort. Op advies van de medische staf van Ajax is de tweede competi tieleider uit Zeist onmiddellijk per ambulance naar het zieken huis vervoerd. Daar wordt hij nader onderzocht. Cambuur 1-7 Poule 3 Heracles-Ste- vo 9-1, SVBO-FC Twente 0-9. Poule 4: FC Zwolle-GA Eagles 1-2. Ajax 2-DO- VO 3-0. Poule 5: MW-Meerssen 2-1, Panningen-VVV 2-3. Poule 6: Eindho- ven-Nw Woensel 5-1, Fortuna S.-Ro- da JC 2-1. Poule 7: Helmond S-RBC2 7-0, Longa-Willem II 0-11. Poule 8: RBC-Hoek 1-1, Baronie-N AC 2-4. Poule 9: Babberich-Graafschap 1-5, TOP-NEC 5-0. Poule 10: RKC-Kat- wijk 8-0, Den Bosch-Quick Boys 5-1 Poule 11 Volendam-ADO '20 6-1. Hollandia-AZ 0-3. Poule 12. Telstar- FC Utrecht 2-0, Haarlem-Holland 3-1 Poule 13 ADO-Dordr.'90 3-0, Tone- gido-Den Haag 0-3. Poule 14: Rozen- burg-Sparta0-4, Excelsior-FC Lisse 2- 0. Baronie-NAC 2-4 (0-1). 3. Van Hooy donk 0-1, 72. Van Hooydonk 0-2, 78. Gerritsen 0-3, 86. Gaasbeek 0-4, 89. Van Galen 1-4, 90. Van Galen 2-4. Scheidsrechter: Bossen. Toeschou wers: 2530. Veendam-FC Groningen 3-1 (0-1). 29. Sion 0-1, 48. McAndrew 1-1. 62 Brou wer 2-1,78. Brouwer 3-1Scheidsrech ter: Temmink Toeschouwers: 5100. Rode kaart: 21 Gall (Groningen), 70. Alberts (Veendam) 2x geel Dosk-Canibuuur 1-7 (0-1) 7. Van Oos trum 0-1, 46. Van der Ark 0-2, 57. Van der Ark 0-3, 69. Van der Ark 0-4, 79. Van Oostrum 0-5,86. Van der Belt 1-5, 87 Uhlenbeek 1-6, 88 Mrkela 1-7. Scheidsrechter: Van Veluwen. Toe schouwers: 1250. FC Zwolle-GA Eagles 1-2 (1-1). 10. Pothoven 0-1,33. Van der Vegt 1-1,60. Hulshof 1-2 (strafschop). Scheids rechter: Luinge. Toeschouwers: 2300. Ajax 2-DOVO 3-0 (0-0). 55. Van den Brom 1-0, 63. Van den Brom 2-0. 74. Reuser 3-0. Scheidsrechter: Van Eg- mond. Toeschouwers: 1000 Panningen-VVV 2-3(1-0). 6. Doesen 1- 0, 48. Doesen 2-0, 74. Driessen 2-1 (strafschop), 80. Van der Meer 2-2. 85. Sibon 2-3. Scheidsrechter Paskamp. Toeschouwers: 2500 Willem Il-I.onga 11-0 (1-0). Doelpun ten: Van Arum 7, Van Gastel 2, Van Hintum 2. Scheidsrechter: Van Hui ten. Toeschouwers: 1730. Rode kaart: 23. Maas (Longa), 70. Sebregts (Longai ADO-Dordrecht'90 3-0 (1-0). 42. Ha- niq 1-0, 58. De Haas 2-0. 86. Haniq 3-0. Scheidsrechter: Van Dijk. Toeschou wers: 600. Excelsior-Lisse 2-0 (0-0). 46. Spork 1- 0, 90, Van der Made 2-0. Scheidsrech ter: Helmstrijd. Toeschouwers: 1500. Rozenburg-Sparta 0-4 (0-2). 8. Dennis de Nooijer 0-129. Dennis de Nooijer 0- 2, 49 Pieren 0-3, 80 Jalink 0-4. Scheidsrechter: Pieterman Toe schouwers 1500. Heracles-Stevo 9-1 (2-0). 29. Velten 1- 0.36. Mol 2-0,59. Leurink 3-0.70. Vink 4-0, 71. Velten 5-0,77. Mol 6-0, 82. Vel ten 7-0, 84. Mensen 7-1, 85. Vink 8-1. 89 Velten 9-1 Scheidsrechter: Eik hout. Toeschouwers 1270. SVBO-FC Twente 0-9 (0-4), 17. Plat voet 0-1. 26. Van Halst 0-2, 30. Hoog- ma 0-3, 40 Mols 0-4, 50. Bosvelt 0-5, 64. Van Halst 0-6, 67. Hoogma 0-7, 71. Platvoet 0-8, 73. Platvoet 0-9 Scheidsrechter- Boot. Toeschouwers 1900. MVV-Meerssen 2-1 (0-1). 34. Kou mans 0-170Lanckohr 1 -178. Thai 2- 1. Scheidsrechter: Bettinger. Toe schouwers: 1200. Rode kaart: 75. Scheffers (Meerssen, 2x geel). RKC-Katwijk 8-0 (3-0). 3 Boogers 1- 0, 30. Brands 2-0. 36. Schreuder 3-0, 59. Boogers 4-0, 72. Boogers 5-0, 75. Decheiver 6-0, 80. Decheiver 7-0, 90. Streppel 8-0. Scheidsrechter: Zuidema. Toeschouwers: 1000. Den Bosch-Quick Boys 5-1 (3-0). 5. Jansen 1-0, 12. Peelen 2-0, 28. Van Nistelroij 3-0, 50. Jansen 4-0. 52. Steenvoorden 4-1, 83. Sinanai 5-1. Scheidsrechter: Westerink. Toe schouwers: 500. Telstar - FC Utrecht 2-0 (0-0). 46. Van Roon 1-0, 58. Van Roon 2-0. Scheids rechter: Luyten. Toeschouwers 1280. Rode kaart: 54. Vierklau (FC Utrecht), 59. De Jong (FC Utrecht).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11