ZEEUWSE COURANT Vanmiddag beëdiging kabinet 5,0%* Tutu verwijt ANC-ministers een luxe bestaan te leiden Pastor Hopman begraven Super Cup 4 WEKEN Brandvertragend poeder keert vlammen Nederlanders zijn vermogend volkje ■UUR FOTOSERVICE VD vindt op valreep staatssecretaris van defensie eheim agent bevestigt lan moord Vergès Grensovergang Zaïre weer open voor vluchtende Ruandezen VOOR/14,- JA, Gevangene ontsnapt 'trioden mei zon mm (rij zonnig en warm, in de loop van de iiddag kans op een onweersbui. De i'ust tot noordoosten wind is meest ma- Temperatuur rond 24 graden. 7e jaargang no. 196 i, landag 22 augustus 1994 iSe nummers 1,50 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op KODAK ROYALL PAPER terwijl u winkelt? Juist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE HAAG (GPD) - Het kabi- Kok is klaar om vanmiddag rkonigin Beatrix beëdigd te jen. De regeringsploeg im definitief rond toen bur- eester Gmelich Meijling Den Helder zich zaterdag id verklaarde om voor de i staatssecreatris van De le te worden. PvdA en D66 en dit weekeinde ook ak- irdmet de deelname van hun ttijen aan de paarse coalitie. amorgen vindt de oprich- jsvergadering van het kabi- i plaats, waar voor het eerst is 1918 geen christelijke par- an deelneemt. Na die bijeen- nst brengt beoogd-premier :het eindverslag van zijn for- de aan de konigin uit. Om re uur worden de 14 ministers .PvdA, VVD en D66 beëdigd; mur later de 12 staatssecreta- WD heeft lang gezocht naar geschikte staatssecretaris Defensie. Burgemeester oelich Meijling van Den Hei- bleek tenslotte bereid te zijn er zijn partijgenoot minister orheoeve staatssecretaris te [den. Gmelich Meijling heeft rel deskundigheid op het ter- avan defensie als politieke er- ring. De burgmeester is ma- Mifficier geweest en vice- orzitter van de VVD. dA-congres speciale PvdA-congres in •echt heeft zaterdag inge- aidmet deelneme van de par- aan het kabinet. Beoogd-pre- irKok kreeg de handen op el- ondanks de vele vragen en ijfels die de afgevaardigden dden. Met name vrezen de so- al-democraten dat de hoogte duur van de sociale uitkerin- cna 1996 ter discussie komt te staan. Dan wordt een 'tussen stand' opgemaakt van het rege- rinsgbeleid en worden harde in grepen in de sociale zekerheid niet uitgesloten. Een motie om voor deze 'tussen balans' het PvdA-congres te la ten beslissen over voortzetting van deelname aan de regering, werd verworpen. Voorzitter Rot tenberg beloofde dat het con gres jaarlijks over het regerings beleid zijn mening mag geven. Overigens vindt de partijvoor zitter dat zijn partij zich 'scher per en harder' had moeten op stellen bij de opstelling van het verkiezingsprogramma. Toen werd er voor slechts acht milard guldens aan bezuinigingen inge- LOY ALTON - Een vliegtuig van de brandweer gooit aan de rand van een bosbrand bij Loyalton in de Amerikaanse staat Californië een lading brandvertragend poeder op de bomen. Door een combinatie van deze brandbestrijding, blusvliegtuigen, brandweerwa gens en ploegen die de brand op de grond te lijf gaan, is de oprukkende bosbrand een halt toegeroepen. foto AP boekt, terwijl dat er nu tien mil jard meer worden. De PvdA had met de deskundigheid die zij heeft zich „duidelijker, eerlijker en helderder" moeten opstellen. PvdA-fractieleider Wallage be zwoer het congres dat „paars geen geloof' is. Hij verdedigde uitvoerig de meest gevoelige compromissen die gesloten zijn en beloofde met de nieuwe rege ring 'stevig' in debat te gaan. Aanstaand premier Kok waar schuwde het congres - anders dan in 1989 bij de start van het laatste kabinet Lubbers - voor euforie over het kabinet. „Toen zagen we alleen de rozen, niet de doornen. Toen werd er meer ge klapt, maar het was een beetje hol. Deze keer is het applaus met alle twijfels en vragen meer waard", aldus Kok. De PvdA-leider liet weten het 'triest' te vinden dat Van Thijn niet meer terugkeert als minis ter op Binnenlandse Zaken. De PvdA verloor dat departement aan de VVD, omdat kandidaat minister Van Kemenade (Com missaris van de Konigin in Noord-Holland) op het allerlaas- te moment bedankte. Wallge liet echter weten ervoor 'geknokt' te hebben, maar met de VVD'er Dijkstal op dit ministerie ook heel tevreden te zijn. Enthousiaster D66 was in het Amsterdamse congresgebouw enthousiaster over het paarse kabinet, de har- tewens van D66-leider Van Mier- lo. Anders dan bij de PvdA werd het regeerakkoord nauwelijks bediscussieerd. Alleen de Jonge Democraten (JD) keerden zich tegen de plannen om de studiefi nanciering te verlagen en de duur van het hoger onderwijs te bekorten. (RIJS (RTR/AFP) - Een oud- an de Franse anti-ter- ardienst heeft zondag beves- d dat er plannen waren om ivocaat Jacques Vergès, de irdediger van de beruchte ter- irist Carlos, uit de weg te rui- President Mitterrand zou deze plannen op de hoogte ijn geweest. te ons was hij in de jaren '80 nbelangrijk doelwit", zei Paul Bril, voorheen hoofd van de iti-terreureenheid GIGN, voor Franse tv-zender TF1 over frges. „Alle veiligheidsdien- inhielden hem in het oog, om- it hij in het middelpunt van al le terroristische contacten stond." Vergès zei vrijdag dat zijn naam beginjaren '80 op een dodenlijst van de autoriteiten stond. Dit had hij gehoord van Barril, vol gens Vergès de man die hem had moeten vermoorden. Beslissin gen over liquidaties worden op het hoogste niveau genomen, al dus Barril. President Mitterrand en toenmalig premier Mauroy waren ervan op de hoogte. Er zijn echter geen documenten die dit kunnen bevestigen, aange zien het niet gebruikelijk is der gelijke gevoelige kwesties aan het papier toe te vertrouwen. DEN HAAG (GPD) - De mi nister van financiën moet er likkebaardend naar kijken, l de privévermogens van de Nederlanders. Per persoon staan de zestien miljoen landgenoten genoteerd voor 168.000 gulden vermogen. In totaal beloopt het privéver- niogen in Nederland naar schatting zo'n 2689 miljard gulden. Het bedrag is bere kend door FEM, het Finan cieel Economisch Magazine. Fen van de oorzaken van de rijkdom van de Nederlan ders is hun spaarzin. Vooral voor het pensioen wordt ijve rig gespaard, naar schatting een kleine 800 miljard gul den wordt door pensioen fondsen en verzekeraars be heerd voor de oude dag. Daarnaast spaart de Neder lander bq de bank voor 213 miljard gulden en is er zo'n 92 miljard gulden aan con tant geld en op de rekening courant beschikbaar. Wie dan nog niet door zijn geld heen is stopt het in obliga ties en aandelen. Via de beurs werd voor 300 miljard gulden belegd door de parti culieren. Stille rijkdom Er is ook veel stille rijkdom. Naar schatting is de waarde van de privébedrijven in Ne derland 419 miljard gulden. Eigenaren die hun bedrijf verkopen hebben veelal de neiging met hun geld over de grens naar België te verhui zen. De gemeente Bras- schaat bij Antwerpen kan dus vast beginnen met het bouwrijp maken van nieuwe grond. Uitgaande van de gemiddel de prijs voor een woning van 231.000 gulden, zijn de 2,9 miljoen koopwoningen in Nederland goed voor een to taalbedrag van 665 miljard gulden. De inboedel van de huizen wordt geschat op 240 miljard gulden. Bovendien is een huis niet compleet zon der auto. In Nederland rijdt voor 57 miljard gulden aan blik rond. Dat niet elke Nederlander over 168.000 gulden beschikt moge duidelijk zijn. De rijks te 16.000 Nederlanders zijn naar schatting goed voor 672 miljard gulden, per persoon zo'n 42 miljoen gulden. Daar bij horen ook de 25 miljar dairs die Nederland telt. Ge middeld heeft de rijkste vijf procent per persoon vijftien miljoen gulden te besteden. Het lijkt er dus op dat on danks alle klaagzangen de nivellering van de inkomens niet erg hard heeft toegesla gen. Toch is de verdeling van de rijkdom in de loop van de jaren wel iets gelijker gewor den. Aan het begin van de eeuw was driekwart van het totale privévermogen in handen van één procent van de bevolking. In 1994 hebben de allerrijksten, deze 103.625 bezitten meer dan een mil joen, nog maar een kwart van het totale vermogen in handen. EGMOND AAN DEN HOEF - Onder grote be langstelling is zaterdag de in Italië veronge lukte pastor Hopman naar zijn laatste rust plaats in zijn geboortedorp Egmond aan den Hoef gebracht. De 53-jarige Hopman veronge lukte tijdens een voettocht in de sporen van Franciscus van Assisi op een slecht begaan baar pad in de buurt van Foligno. Veertig da gen na zijn vermissing werd hij gevonden door een speurhond van de reddingshonden werkgroep Delta uit Zeeland. foto Martin Mooij/ANP Meer rendement op uw spaargeld. Vanaf f25.000,- op de VSB HoogRendement-rekening. Volledige opnamevrijheid, 'Effectief rendement bij ongewijzigde renu VSB'BANK Daar kom je verder mee. Steeds meer vluchtelingen Cuba naar VS WASHINGTON/MIAMI (RTR/ AFP/UPI/DPA) - Hoewel de Ver enigde Staten hun toelatingsbe leid voor Cubaanse vluchtelin gen hebben verscherpt, zwol de stroom Cubanen die de gevaar lijke oversteek wagen in he weekeinde nog aan. Meer dan 1200 vluchtelingen be reikten de kust van Florida. Tot nu stond het record op 500 op één dag, en wel tijdens de door de Cubaanse autoriteiten toege stane exodus in 1980. President Clinton kondigde za terdag aan Cubanen die zonder visum aankomen, voortaan op te sluiten in interneringskam pen. van onze correspondente KAAPSTAD De nieuwe, door het ANC geleide Zuidafrikaan- se regering heeft een unieke kans gemist om een einde te ma ken aan het luxe leven dat mi nisters tijdens het apartheids regime hebben geleid. Door in te stemmen met een forse loons verhoging voor zichzelf, hebben de ministers het slechte voor beeld gegeven. Die kritiek uitte de Anglicaanse bisschop Desmond Tutu afgelo pen zaterdag op een bijeen komst van de Bisschoppelijke Raad in Kaapstad. Tutu was in het verleden een prominent te genstander van het apartheids regime. Verwijzend naar de uitspraak van Nelson Mandela voor de ver kiezingen dat hij een einde zou maken aan het luxe bestaan 's lands leiders, verweet Tutu de ANC-leden in de regering dat ze „de luxe-trein alleen maar zo lang hebben stilgezet tot ze er zelf op konden springen". Niet alleen zijn de salarissen van de ministers en president ver hoogd (Mandela toucheert zo'n 350.000 gulden per jaar), maar er is ook zware kritiek op de uitga ven die de leden van de regering doen. Zo heeft vice-president Thabo Mbeki zijn twee residen ties voor 2,5 miljoen gulden la ten verbouwen en heeft de presi dent onlangs een geheel nieuw zilveren bestek aangeschaft. Ook de leden van het parlement, waarin het ANC een tweederde meerderheid heeft, hebben fors geprofiteerd van hun nieuwe status. Naast een loonsverho ging is de regeling van gratis vliegtickets voor parlementsle den uitgebreid tot 48 gratis tic kets per jaar. Bovendien mag het hele gezin daar gebruik van maken. Voor sommige parle mentariërs is dat nog niet ge noeg. Die willen graag gratis tic kets voor hun verdere familie. De mogelijkheden van een kor ting van 80 procent worden op dit moment nader onderzocht. Verder kunnen parlementariërs die in Kaapstad een huis willen huren, gebruik maken van de huizen in de speciale parle- mentsdorpen die voor dat doel zijn gebouwd. Ze hoeven daar maar vijftig' procent van de markthuurwaarde te betalen. Looneisen In de zwarte wijken heeft het nieuwe leven van een aantal ANC-kameraden hoge verwach tingen gewekt. Tutu verweet de leden van de regering zaterdag dat zij de vakbonden nu kwalijk kunnen oproepen tot gematigde looneisen bij de al weken duren de staking in de autoindustrie en een aantal andere bedrijfs takken. De aartsbisschop maakte duide lijk dat zijn kerk ook in de toe komst een kritische houding te genover de regering zal blijven innemen. „We moeten ons zelf nooit toestaan om ingelijfd te worden. We moeten nooit na mens een partij bidden, hoe lo venswaardig haar politiek ook is. We worden nutteloos voor ons volk en voor de regering als we van onze verantwoordelijkheid afzien". De bisschop liet zich verder kri tisch uit over de rol van Zuid- Afrika in de internationale wa penhandel. Hij noemde het een stuitende gedachte dat Zuidafri- kaanse wapens in Sudan en Rwanda worden ingezet en pleitte voor de liquidatie van de wapenindustrie. Met een flitsende start ontdeed kampioen Ajax zich gisteravond in de wedstrijd om de Super Cup van rivaal en bekenoimiaar Feye- noord. De Amsterdammers namen al na 25 minuten een 3-0 voor sprong door treffers van hitmanen, Kluivert en Oulida. Dat ivas ook de eindstand, omdat Ajax het wel genoeg vond en Feyenoord te zivak ivas om terug te slaan. Mosseldag Yerseke trok zaterdag weer vele duizenden bezoekers. Mossel dag was het en dat betekent; mossels, veel mossels eten. Het zeebanket vond bij de langs de verkoopsta7ids schui felende liefhebbers C zeer gretig aftrek. w ■1 Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7 en 9; Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16 ■■■■■■■■■■Hi BUKAVU (AFP/RTR) - Een van de grensovergangen tussen Ruanda en Zaïre bij de Zaïrese stad Bukavu is zondagmiddag omstreeks halfdrie weer open gesteld voor de Ituandese vluchtelingen. De Tunesiër Ka- mel Morjian, binnen het Hoge Commissariaat van de Vluchte lingen van de Verenigde Naties (UNHCR) verantwoordelijk voor Afrika, deelde mee dat de Zaïrese autoriteiten „na onder handelingen op het hoogste ni veau" instemden met de hero pening van de grens. Zo'n 15.000 Hutu's op de vlucht voor het Tutsi-bewind in Ruan da bestormden zondagmorgen de grensovergang bij Bukavu. Zij werden door de bewakers met schoten in de lucht terugge stuurd. De Hutu's zijn bang voor wraakacties van het door Tutsi's gedomineerde Nationaal Pa triottisch Front (FPR). Het front won de burgeroorlog tussen Hu tu's en Tutsi's en heeft een nieuwe regering geïnstalleerd in het land. De Zaïrese autoriteiten sloten vrijdag de grens bij Bukavu om een „Goma-achtige situatie" in de kampen rond de plaats te voorkomen. Bij het noordelijke Goma bivakkeren 800.000 Ruan- dese vluchtelingen onder erbar melijke omstandigheden. Zij worden geteisterd door cholera en dysenterie. De laatste Franse soldaten ver lieten zondagmiddag Ruanda. Nagewuifd door omstanders trokken 150 legionairs de grens met Zaïre over. Daarmee kwam een einde aan de Operatie Tur quoise waarmee Frankrijk twee maanden geleden in Ruanda in greep. Tijdens een korte plechtigheid droeg de Franse commandant, luitenant-kolonel Jacques Ho- gard op het vliegveld van Ka- membe, het gezag over de door de Fransen ingestelde veilig heidzone in Zuidwest-Ruanda over aan 800 Ethiopische VN- soldaten, die deel uitmaken van een groter Afrikaans contingent van 2200 VN-soldaten. De Ethio- piërs zuilen nu de veiligheid van Hutu-vluchtelingen binnen de zone moeten garanderen, maar de Hutu's hebben daar geen ver trouwen in. (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: ROERMOND (ANP) - Een 28-ja- rige gevangene uit Letland, is zondagmiddag even voor vier uur met hulp van een medege detineerde uit het huis van be waring in Roermond ontsnapt. De man wist tijdens het luchten met enkele aan elkaar geknoop te lakens en een haak over de ge vangenismuur te komen. Enkele bewaarders zagen de voorberei dingen voor de ontsnaping. De Let en zijn helper vielen hen daarop aan. Daarbij raakte een bewaarder licht gewond. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 wammmmÊÊBOËm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1