De staatssecretarissen van paars Kabinet-Kok lost regering-Lubbers af Laatste posten in het kabinet Tot ziens Ruud... opinie en achtergrond ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1994 Het ministerie van Binnen landse Zaken krijgt met drie bewindslieden, een minis ter en twee staatssecretarissen, een driekoppige politieke lei ding. Met name door de extra ta ken die het ministerie te wach ten staan lijkt dat geen overbo dige luxe. Vroeger was een driekoppige po litieke top van dat ministerie heel gewoon, zeiden de twee gloednieuwe staatssecretaris sen Van de Vondervoort (PvdA) en Kohnstamm (D66) vrijdag na afloop van hun gesprek met for mateur Kok. Samen met VVD- minister Dijkstal maken zij van Binnenlandse Zaken een „echt paars ministerie", zoals Kohn stamm het formuleerde. Gisteravond laat was er nog steeds geen duidelijkheid over de vraag wie voor de VVD staats secretaris van defensie moet worden in het kabinet-Kok. Gijs de Vries die voor Defensie was aangezocht, wil niet weg uit Brussel. Volgens een woordvoer der van de VVD-fractie heeft fractievoorzitter Bolkestein vrij dag wel een kandidaat bena derd, maar heeft deze tot zondag bedenktijd gevraagd. Boven dien moet die kandidatuur nog met de nieuwe defensieminister Voorhoeve, formateur Kok en de twee coalitiepartners worden besproken, aldus de woordvoer der. Het kabinet van premier Kok, dat koningin Beatrix maandag beëdigt, presenteert zich maan dagavond op radio en tv. In een speciaal NOS-program- ma op tv interviewen Ferry Min gelen, Job Frieszo en Wouke van Scherrenburg de nieuwe minis ters. In de uitzending is ook een overzicht te aanschouwen van de kabinetsformatie. Verder is een portret te zien van Wim Kok. Bovendien maakt de NOS de uitslag bekend van een peiling van bureau Interview over on der meer het vertrouwen in de nieuwe ploeg. Het speciale programma is een produktie van de redacties van Den Haag Vandaag, NOVA en het Journaal. Het is te zien op Nederland 3 van 20.25 tot 21.54 uur. Op Radio 1 zijn maandagavond tussen 20.30 en 22.00 uur ge sprekken met de nieuwe be windslieden te horen. De inter viewers zijn Margriet Brandsma en Cees Sorgdrager. D66 Aad Nuis, Onderwijs en Cultuur Een politicus die regelmatig een boek openslaat, is zeld zaam. De voormalige literair criticus drs Aad Nuis (61) is zo'n zeldzaam exemplaar. Als staatssecretaris voor onderwijs en cultuur moet hij echter voor al saaie ambtelijke nota's gaan lezen. De voorzitter van de kamercom missie welzijn en cultuur en D66- woordvoerder voor onderwijs kent de materie op z'n duimpje. Hij is zelfs de bedenker van het omstreden paarse plan om de opleidingen in het hoger onder- D66 Jacob Kohnstamm, Binnenlandse Zaken Geen minister, geen fractie voorzitter, maar 'slechts' staatssecretaris. De D66'er Ja cob Kohstamm (44) was één van de politici die dezer dagen heen en weer werd geslingerd tussen hoop en vrees. En tussen menig departement. Voor Volksge zondheid was hij in de markt. Als woordvoerder van de frac tie over het plan-Simons was hij een specialist op dit terrein geworden. Maar ook Justitie was een mogelijkheid. En Bin nenlandse Zaken. Uiteindelijk bleek gisteren dat hij op dit 'su per-ministerie' staatssecretaris wordt. Kohnstamm is een echte Demo craat. De oud-advocaat en pro cureur is redelijk gematigd en uiterlijk de D66-yup uit de kari- VVD Robin Linschoten, Sociale Zaken De Tweede Kamer verliest in de overstap van het lid Ro bin Linschoten (37) naar het ka binet eén van haar beste 'deba ters'. De nieuwe staatssecreta ris van Sociale Zaken heeft vooral in de debatten over de WAO-aanpassingen daarvan perfecte staaltjes laten zien. Te genover elkaar stonden een woedende premier Lubbers, door de VVD'er op de kast ge jaagd en een kalme, ongenaak bare Linschoten. Dit beeld le verde de VVD zo'n 200 nieuwe leden op. Ook in een ander opzicht is Lin schoten een opmerkelijk kamer lid. Als één van de weinigen spreekt hij in vloeiende zinnen, zonder 'uhs' en uit het hoofd. VVD Michiel Patijn, Buitenlandse Zaken De carrière-ambtenaar Mi chiel Patijn (51) wordt staatssecretaris van buiten landse zaken, belast met Eu ropa. De VVD'er, broer van de burgemeester van Amsterdam, was op dat departement al als ambtenaar werkzaam. Toen hield Patijn zich vooral bezig met ontwikkelingssamenwer king. Ook later bij Economische Zaken was dat zijn specialisme. In 1989 werd hij hoogste ambte naar op Defensie. Aan dat ministerie moest hij lei ding geven in een moeilijke pe riode De Muur was gevallen en de krijgsmacht moest grondig worden gereorganiseerd. Niet ie dereen bij Defensie is te spreken D66 Dick Tommei, Volkshuisvesting Dr Dirk Krijn Johannes Tommei (52), de nieuwe staatssecretaris van VROM (volkshuisvesting) is eigenlijk chemicus van beroep, maar be landde na een lerarenbaan, een onderzoeksjob bij Unilever, de Inspectie Volksgezondheid en een adjunct-directeurschap bij de Groningse rijkswaterstaat in de Tweede Kamer. Dat was in 1981. Milieu en industriebeleid, dat zijn zo'n beetje zijn speciale aandachtsgebieden. De man die wordt gekenmerkt door een to meloze energie, heeft echter ook volkshuisvesting, verkeer en wijs te bekorten tot drie jaar. Volgens hem is dat onderwijs kundig verantwoord. Dat mag Nuis in deze hete herfst aan de boze studenten en universiteits bestuurders gaan uileggen. Nuis, die als wat chaotisch be kend staat, is één van de oprich ters van D66 en en al vanaf de ja ren zestig actief in de partij. Daarnaast doceerde hij moder ne letterkunde op de Leidse uni versiteit. In de jaren zeventig schreef hij kritieken voor het weekblad Haagse Post. Ook was hij enige jaren lid van provin ciale staten van Gelderland. katuren. Natuurlijk woont hij in de Amsterdamse grachtengor del. Maar Kohnstamm is meer dan de zachtaardig, vriendelijk sprekende volksvertegenwoor diger. In debatten kan hij zijn lange, deskundige redevoerin gen soms onderbreken door ve nijnige interrupties. Als het moet kan hij kwaad worden. Sa men met de VVD'er Dijkstal diende hij in het IRT-debat. de motie in waarover de ministers Hirsch Ballin en Van Thijn strui kelden. Onder deze minister Dijkstal, waarmee hij het prima kan vin den, wordt hij staatssecretaris. Waarschijnlijk zal hij zich bezig gaan houden met het beheer over de onlangs gereorganiseer de politie. Linschoten is een 'homo politi cus'. Een normale baan heeft hij nooit gehad. Vanaf de universi teit - zonder zijn rechtenstudie af te maken - stapte hij als 25-ja- rige de Kamer binnen. Na ruim tien jaar heeft hij het daar nu wel gezien. „Mijn ambities reiken heel ver." Deze blijken van eerlijkheid erï zelfverzekerheid hebben ook z'n schaduwkanten. Collega's noe men hem arrogant en blaaska- kerig. Dat mag zo zijn, feit is wel dat hij een vertrouweling is van VVD-leider Bolkestein. Met de al minstens even eigenwijze en arrogante PvdA-minister Mel- kert moet hij de kosten voor de sociale zekerheid binnen de per ken houden. over de manier waarop Patijn hierbij te werk ging. Hij staat be kend als een steil en wat afstan delijk bestuurder. Bureaucra tisch ook. Het motiveren van zijn medewerkers is niet zijn sterkste punt. Veel meer valt er over de nieuwe staatssecretaris niet te vertel len. Of het moet zijn dat hij - sa men met zijn broer - ooit nog eens als jochie op schoot van de oude Drees heeft gezeten. Als telg uit het Haagse burgemees tersgeslacht Patijn is het bestu ren hem met de paplepel ingego ten. Wellicht dat de raspoliticus Van Mierlo met zijn beschou wende karakter in deze zo an ders geaarde staatssecretaris een steunpilaar vindt. waterstaat, landbouw en ont wikkelingssamenwerking in portefeuille gehad. De Amersfoorter van geboorte is voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond, de Fair Trade Organisatie (SOS Wereldhandel) en de jury voor de Gemeentelijke Natuurprijs. Hij heeft eens laten blijken de we reld van het grote zakendoen te ervaren als een verademing: on dernemers zijn open en recht doorzee. Vorig jaar viel hij in de Fokker-Dasa-deal op door zijn zware kritiek op minister van Economische Zaken. PvdA Willem Vermeend, Financiën De fiscaal econoom dr Wil lem Vermeend (45) zit nu ongetwijfeld al boordevol plan nen. Straks heeft hij het echt voor het zeggen op belastingge bied, en kan hij al zijn ideetjes omzetten in beleid. De amb tenaren van financiën op zijn nieuwe beleidsterrein, kent hij al van haver tot gort. Geen enkel ander kamerlid was zo vaak op een ministerie te vin den als Vermeend, die almaar initiatief-wetsvoorstellen op zijn terrein - het belastingrecht - in de richting van financiën diri geerde. Hij staat al jaren te boek als een soort Willie Wortel, altijd maar bezig dingen uit te denken. Geen tijd voor lange vergaderin gen en debatten. Professor dr W. A. Vermeend is niet alleen al jaren kamerlid voor de PvdA maar ook deeltijd-hoogleraar in Maastricht. Daar geeft hij les in Europees belastingrecht. Hij zat in de commissie-Buurmeijer die de sociale zekerheid in Neder land onderzocht. Nivellering en denivellering vindt de PvdA'er ouderwetse begrippen en Neder land moet vooral weer voorop gaan lopen: beginnende onder nemers moeten worden ontzien, de fiscale wetgeving moet wor den verruimd. Niet echt het typi sche PvdA-geluid, dus. PvdA Tineke Netelenbos, Onderwijs Tineke Netelenbos (50), de nieuwe staatssecretaris van onderwijs, is geen verras sing. Het goedgebekte kamerlid was klaar voor deze taak. Als woordvoerster heeft zij menig keer op snibbige wijze haar vi sie op dit beleidsterrein ten bes te gegeven. Met minister Ritzen en D66-staatssecretaris Nuis gaat zij de zware post besturen. De Hooiddorpse zit sinds 1987 in de Kamer en is éën van de laat ste representanten van de PvdA- oude-stijl. Op de door voorzitter Rottenberg zo verfoeide wijze is zij in het parlement terechtgeko men. Stap voor stap is zij - zoals mening PvdA-vergadertijger - hogerop geklommen. Van afde lingsbestuurder in de Haarlem mermeer werd zij gewestelijk be stuurster, congreslid, partijbe stuurslid, gemeenteraadslid, lid van het hoofdbestuur en tenslot te parlementariër. Sinds de ver nieuwing van Rottenberg c.s. is deze weg niet meer mogelijk. De oude apparatsjiks werden zon der pardon geloosd. Netelenbos wist zich echter te handhaven en doet nu zelfs nóg een stapje om hoog. PvdA Tonny van de Vondervoort, Binnenlandse Zaken Op het Groningse stadhuis werd al maanden gespecu leerd over een nieuwe baan voor wethouder Tonny van de Vondervoort (PvdA, 44). Als ze zich geroepen voelde tot een an dere taak, zou ze de gemeente- raadspolitiek in Groningen la ten voor wat 'ie was, had ze dit voorjaar met een voorspellende geest gezegd. Het is Den Haag geworden, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Van de Vondervoort staat be kend als sober. Ze is ijverig, kan leiding geven en geniet de repu tatie een bekwaam bestuurder te zijn. Ze zit in de Groningse ge meenteraad sinds 1978, was frac tievoorzitter en acht jaar wet houder. Ze behapte achtereen- VVD Erica Terpstra, Welzijn Wie Erica Terpstra (51) een maal heeft ontmoet, zal haar niet licht vergeten. Ze is niet ergens aanwezig, ze is er. Ze praat, ze gebaart, ze beweegt met haar niet langer scharmin- kelige lichaam en ze lacht. Bul derend. Zeventien jaar geleden kwam ze in de politiek terecht als „die zwemster". Inmiddels is ze uitgegroeid tot „moeder van de bejaarden". Ze moest heel wat barrières overwinnen voor ze doorbrak. Maar bij de laatste kamerverkie zingen kreeg ze 311.000 stem men. Het illustreert haar succes bij de 'gewone' kiezer, haar ver mogen om gewone-mensen-taal te spreken. Ze is niet alleen met verschillende ridderordes on- PvdA Elizabeth Schmitz, Justitie De Haarlemse burgemeester E. Schmitz (54) begon haar politieke carrière 22 jaar gele den als lid van D66. Toen echter haar ideaal, een 'fusie' van D66 met de PvdA tot een progres sieve volkspartij, geen haal bare kaart bleek, stapte ze over naar de sociaal-democraten. In Rotterdam, waar ze enkele ja ren wethouder was, leerde ze de toenmalige directeur van de ge meentelijke Sociale Dienst, Ien Dales, kennen, met wie ze een innige band onderhield. Begin jaren tachtig verdween Schmitz in het bestuurs- en ad vieswezen. In 1985 vertrok ze als burge meester naar Haarlem. Al in derscheiden, maar kreeg twee jaar geleden ook de eretitel 'die renbeschermer van het jaar Ze is ontzettend energiek: zit in tal van besturen of zat er in. „Ik denk dat ik, als ik echt aan top sport had gedaan, nog een treetje hoger was gekomen. Dat het niet is gelukt, komt omdat ik in wezen aartslui ben." Altijd heeft ze gezegd geen mi nister te willen worden. „Ieder een denkt dat ik reuze ambitieus ben, maar voor mij is minister zijn niet iets meer dan het ka merlidmaatschap. Ik weet niet of ik een departement met 10.000 ambtenaren zou kunnen run nen. Het is te ver weg van het ge wone leven." Dat merkt de staatssecretaris van welzijn dan vanzelf wel. PvdA Anneke van Dok, Economische Zaken Ambitieus. Politiek gedre ven. Kritisch. Een vech tersbaas. Dat zijn de eigen schappen die de nieuwe staats secretaris van Economische Za ken, Anneke van Dok-van Weele (46) kenmerken. De portefeuille van Economische Zaken loopt als een rode draad door haar carrière in bestuurlijk Neder land. Ook het staatssecreta riaat wil ze inhoud geven. „Men mag van mij meer verwachten dan alleen handjes schudden". De van oorsprong Zaandamse begon haar carrière als journa- Terwijl de nieuw geworven bewindslieden van het aanstaande kabinet-Kok met vlinders in hun buik over het Binnenhof wandelen, sjouwen de demissionaire ministers van Lubbers-Ill mis moedig met verhuisdozen naar hun dienstauto's. Slechts twee ministers (Ritzen en Pronk) hoeven hun bureau niet op te ruimen. Een andere, vice- premier Kok, verhuist naar het Torentje. De rest gaat of met pensioen, terug naar de Tweede Ka mer of naar een gewone baan. Het einde van het kabinet-Lubbers betekent ook het einde van een achttal politieke loopbanen. Lubbers zelf gaat vanaf maandagavond in Kralin gen werken, bidden en nadenken zoals hij heeft aangekondigd. Waarschijnlijk zullen de memoires er snel zijn De CD A-ministers Andriessen, De Vries. De Graaff-Nauta, Kooijmans en de staatsse cretarissen Van Amelsvoort en Frinking gaan het - gezien hun leeftijd - wat rustiger aandoen. Dat geldt ook voor de tot aftreden gedwongen Van Thijn (PvdA). Een achtal bewindslieden gaat naar de Tweede Kamer. Voor de CDA-staatssecretarissen Buk man. Gabor en Heerma en minister Hirsch Ballin is dat een nieuwe werkplek. Anderen (Van Rooy (CDA), Ter Beek en Kosto (PvdA)) keren tegen D66 Hans Wijers, Economische Zaken De nieuwe D66-minister van economische zaken, dr G. J. Wijers (1951), is een in zakelijke kringen zeer gewaardeerd be drijfsadviseur. Als managing partner van liet adviesbureau Horringa de Koning heeft hij veel grote, internationaal ope rerende, bedrijven geadviseerd en bovendien een aantal publi- katies op zijn naam staan. Internationaal is Horringa De Koning sinds eind vorig jaar aangesloten bij The Boston Con sulting Group. Het bureau in VVD Jozias van Aartsen, Landbouw, Natuurbe heer, Visserij volgens de portefeuilles 'onder wijs en cultuur' en 'financiën, personeel en organisatie'. De reorganisatie van het ge meentelijk apparaat ging haar goed af, maar toch dreigde Van de Vondervoort twee jaar gele den politiek te sneuvelen. Ze werd mede verantwoordelijk ge houden voor het schandaal rond de gemeentelijke Groningse Kredietbank (GKB). dat Gro ningen op een strop van bijna 60 miljoen gulden kwam te staan. Maar onder druk vertrok ze niet. Er waren al twee PvdA-wethou- ders afgetreden, een derde zou te veel van het goede zijn. Ze is wat orthodox en moeilijk te overtui gen van haar ongelijk. Hans Wiegel mag dan niets in dit paarse kabinet zien; eén van zijn politieke zonen is wel tot de door hem vermaledij de regering toegetreden. De hoogste ambtenaar van Binnen landse Zaken, J.J. van Aartsen, wordt namelijk minister van het ministerie waar niemand wat voor voelde: Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De waarschuwingen van zijn Baarn, met zo'n 25 adviseurs,s daardoor enigszins te vergek ken met het meer bekendj McKinsey. Eerder recruteerds de WD al milieuminister Winst, mius uit de gelederen vaj McKinsey. In kringen van bedrijfsadviseus staat Wijers zeer hoog aangt, schreven. Een collega noenj hem 'uitzonderlijk begaafd, wel als strateeg als als manager' Als persoon wordt de nieuwe b( windsman onder zijn huidig collega's 'aimabel en doordaehj genoemd, zonder een spoor va arrogantie'. Van politieke activ- teiten van Wijers is in deze krit gen echter niets bekënd. Gerardus Johannes (Hansi Wj. ers promoveerde in 1982 in Roj. terdam op een studie die nam aansluit bij het beleidsterrein van het ministerie van Econonü- sche Zaken: 'Industriepolitiek een onderzoek naar de vormgt. ving van het overheidsbeleid gericht op industriële sectoren' Enkele jaren later verschenen boeken van zijn hand over oi meer bedrijfsopleidingen over het managen van verande ringsprocessen. Van zijn t 'Angst voor veranderen? e« mythe' verscheen vorig jaar a middels de zesde druk. oude leermeester hebben ni« geholpen. Waarschijnlijk was de ambitie om minister te worden van de 46-jarige topambtenaar te groot. De oud-medewerker van toenmalige WD-leider Wiegd in de Tweede Kamer werd do'ce hem persoonlijk naar het depar tement van Binnenlandse Za ken gehaald. Toen was hij overt gens directeur van de Telde stichting, het wetenschappelijk bureau van de WD. Op Wiegel! departement rees de ster vandt altijd onberispelijk in het pal gestoken Van Aartsen snel Bin nen een paar jaar was hij dj hoogste ambtenaar. Hij staal bekend als een deskundig b> stuurder, maar een tikkeltje al rogant. Zijn vader, mr J. van Aartsei was van 1958 tot 1965 minister; verschillende kabinetten, zij h( als ARP'er (een van de voork pers van het CDA). Op Landbouw, het terrein dl hij nauwelijks kent, moethijd klagende boeren tevreden stel len. Liever had hij op Binnen landse Zaken de bestuurlij! vernieuwing gestalte gegeve In verscheideneredes en artike len had hij daar zijn licht overli ten schijnen. Dat gaat nietdoo De nette, bijna aristocratisch bestuurder moet met zijn voete in de modder de agrariërs ova tuigen van pijnlijke maata) len. 1989 werd ze genoemd, maar ze hoefden haar niet te vragen, zei ze tegen het Haarlems Dagblad, „want ik heb een sterke voor keur voor Haarlem." Nu gaat ze wel naai' het Binnenhof, waar ze op Justitie de zware portefeuille asielzaken krijgt. Ze heeft al haar hele leven voeling gehad met het vreemdelingenbeleid, als voorzitter van Pax Christi en als Rotterdamse wethouder met minderhedenbeleid in haar por tefeuille. „Het is balanceren tus sen een zekere mate van streng heid in het beleid en de eisen van menselijkheid. Een uiterst moei lijke zaak. Maar ik kan me hele maal vinden in wat daarover in het regeerakkoord staat." list, bij het dagblad De Typhoon en later op de Roomse redactie van het Noordhollands Dag blad. In 1978 werd ze gemeente raadslid in Hoorn, binnen een jaar werd ze tot wethouder be noemd. In 1984 werd Van Dok benoemd tot burgemeester van Diemen, waar ze de portefeuille van EZ beheerde. Vijf jaar gele den werd ze eerste burger van Velsen. Daar heeft ze tot op de dag van vandaag gevochten te gen de afkalvende werkgelegen heid in de IJmond en in het bij zonder bij Hoogovens. hun zin terug naar de Kamer. Wallage wordt Pvd A- fractieleider. Minister Alders (PvdA) heeft een nieuwe baan ge vonden in Genève. Hij wordt daar directeur van het VN-bureau voor milieu in Europa. Zijn partij genoot Simons is inmiddels wethouder van Rot terdam en staatssecretaris Cohen van onderwijs (ook PvdA) keert zoals hij beloofd heeft terug naai de universiteit in Maastricht. ...kent u die uitdrukkingAf scheid nemen. Ik moest daar aan denken toen ik van de week in de rij voor de kassa van een middelgrote super markt stond. Ik was de ze vende wachtende, tenvijl ik. begon als twaalfde wachten de. Met enig geduld zou ik vierde, derde, tweede en zelfs eerste wachtende wor den. En, bij leven en welzijn, zou ik eens werkelijk aan de beurt komen. Het hoogte punt van een wachtende mens in een lange rij. 'Het is uw beurt', en je hebt als wachtende bereikt wat je wilde bereiken. In het dagelijks leven ivordt een rij wachtenden op een democratische wijze behan deld. De ivachtende mens wacht, de wachtende mens heeft geduld en elk geduldig wachtende mens komt aan de beurt. In de politiek is dat anders. In de politiek krijgt niet elke wachtende een beurt. Terwijl je al lang een wachtendpolitiek dier bent en het aantal wachtenden voor je minder en minder wordt, kan het toch gebeu ren datje, met de kassa bin nen handbereik, in je kraag wordt gevat en iemand je uit de rij werpt. En zelfs al ben je aan de beurt, al heb je al je idealen op de lopende band van de politieke kassa uitge stald, al staat de vrouw van de Hoogste Kassa met haar streepjescodepen in de aan slag, dan nog kan het gebeu ren dat er uit de luidspre kers van de supermarkt een zelfverzekerde stem klinkt: 'Hier spreekt Tineke Lod ders, wil de persoon aan de kassa zijn boodschappen te rugzetten en het pand verla ten'. Afscheid nemen. Dames en heren, terwijl ik zo het een en ander overdacht, klom ik van zevende xoachtende naar vierde wachtende. Ik voelde me rustig en vond de wereld van de normale rij wachtenden voorspelbaar en zelfs aangenaam. En ik dacht Wat kan die politieke rij ivachtenden toch gruwe lijk hard zijn'. En ik dacht aan de heer Ruud Lubbers. De koopman die in de poli tieke rij ging staan, met open ogen en open oren. Die wist wie wat ging zeggen, wie wat ging denken, wie ivat ging doen, die de kassa bereikte en uiteindelijk 12 jaar aan de beurt bleef. En als iemand van plan ivas door de luid spreker van de politieke su permarkt te roepen dat h op moest stappen dan snoer de Ruud die persoon, nog voor hij de microfoon bereikt had, al de mond. Maar wat hem in de Neder landse politieke supemiarkl wel lukte, lukte hem in de Europese supermarkt niet Hij was de eerst wachtende in de rij naar de voorzitters kassa van de Europese Unie en ineens gaat er naast zijn kassa nog een kassa open. En een stevige Duitse cais sière neemt plaats en 2 dat Dehaene de eerste wach tende is. En de heer Lubbers is verbijsterd. Niet vanwege het feit dat hij niet de enige eerst wachtende was, maar vanwege het feit dat hij die tiveede kassa niet eerder op gemerkt had. Hoe was dat nou toch mogelijk. Kende hij zoveel rijen, kende hij zoveel kassa's, kende hij zoveel po litieke supermarkten en in eens kwam hij toch nog oog in oog te staan met het o verwachte, het onbereken bare, het onuitgesprokene. En hij begon te schreeuwen en er ontstond paniek in de Europese Supermarkt en men sloot beide kassa's en opende een derde kassa. En de eerstwachtende Lubbers en de eerstwachtende De haene keerden huiswaarts. Afscheid nemen. Er was voor hen geen plaats meer. zijn zij daarom minderNee^ En zijn zij daarom Nee. ook niet. Er zijn immers belangrijkere dingen dan de rij naar de politieke kassa Mag ik een paar voorbeel den noemen? Liefde vriendschap opbouwen, je zelf geestelijk verdiepen, prettige treinreizen maken- Terugblikken op een enerve rende, soms emotionele, aj en toe maatschappelijk be trokken maar altijd uiterst slimme politieke loopbaan. Dames en heren, toen het mijn beurt aan de kassa was, bleek dat ik vergeten had boodschappen wagentje te stoppen. Ik was aan de beurt maar had niets te tonen. Ik wens u een fijne voortzet ting, een aangename nabW en een prettig met spekjes daarin. Dominee EpF Gremdm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 2