vabinet-Kok telt verrassingen CD A-fractie unaniem achter Heerma Nieuws en tijd uit volle borst 4 WEKEN 01100 - 39555 Vè Morsen kop koffie kost McDonalds zes miljoen Yinnie Sorgdrager op justitie en Ritzen terug op onderwijs Hongaarse wacht sinds 1944 op een telefoon kunst cultuur 15Vm21 25 Doden en gewonden bij aardbeving Algerije VOOR/14,- 37e jaargang no. 194 rijdag 19 augustus 1994 osse nummers 1,50 Enige tijd regen Veel bewolking en vanochtend enige tijd regen of motregen. Over het alge meen vrij krachtige wind uit westzuid- ioest. Temperatuur circa 19 graden. ZlEKTfy •v, '£RZVt&~ Bel voor informatie: ALBUQUERQUE (RTR) - Een 81-jarige Amerikaanse vrouw krijgt een schadevergoeding van bijna zes miljoen gulden van de hamburgerketen McDonalds, nadat een kop koffie op haar schoot viel en voor derdegraads-brandwonden zorgde. De vrouw heeft als gevolg van de verwondingen een week in het ziekenhuis gelegen. Stella Liebeck kocht in 1992 in een cafetaria van de hamburger zaak in de stad Albuquerque een kop koffie, maar de inhoud er van viel in haar schoot toen zij probeerde het piepschuim van de beker te verwijderen. Volgens haar advocaat Ken Wagner verhit McDonalds de koffie tot een temperatuur van tussen de 180 en 190 graden. Veel te heet, volgens Wagner, die zegt dat thuisgezet- te koffie tot hoogstens 140 graden wordt verwarmd. De hambur gerketen is er al zo'n vijftien jaar van op de hoogte dat dit soort verwondingen vaker voorvallen. „Maar zij weigert er ook maar iets aan te doen. De veiligheid van de klanten speelt voor hen niet." McDonalds was niet bereikbaar voor commentaar. De rechtszaak over de gemorste koffie duurde ruim een week. Zomertijd vanaf '96 inaand langer DEN HAAG (ANP) - De zomer tijd eindigt in 1996 pas op de laatste zondag in oktober. Nu duurt de zomertijd, die begint op de laatste zondag in maart, tot de vierde zondag in september, Ierland en het Verenigd Konink rijk hebben al een zomertijd van zeven maanden. Over twee jaar zal dat in de gehele Europese Unie zo zijn. )EN HAAG (GPD) Beoogd remier Kok heeft zijn kabinet goed als rond. Gisteren heeft de meeste kandidaat-minis- trs ontvangen. Grootste ver- issingen vormen de benoemin- van de Haagse procureur- tneraal mr Winnie Sorgdrager )66) op Justitie, en de terug- ter van PvdA-minister Jo Rit- tn op Onderwijs. Ipmcrkelijk is de benoeming an directeur Zalm (VVD) van Centraal Plan Bureau tot linister van financiën. Datzelf- geldt voor de bedrijfsadvi- urdrG.J. Wijers (D66) die kan- idaat is voor het minister- op economische zaken, iisleravond was echter nog iel bekend of Wijers ja zou zeg- tn. frder was alleen nog onbekend de nieuwe landbouwminis- wordt. De hoogste ambte- aar op Binnenlandse Zaken, Aartsen zou zijn gevraagd. WD had grote moeite hier om een kandidaat te vinden, adat verschillende gegadigden oor de eer hadden bedankt, ik de post onderwijs bleef lan- tijd onduidelijk. Minister Rit- nwerd pas in een heel laat sta- iiim gevraagd. ederlandse lilitair in tosnië gewond BN HAAG (ANP) - Een 24-ja- jeNederlandse VN-militair is mderdagochtend zwaarge- ond geraakt toen hij tijdens i patrouille ten noordwesten Srebrenica vermoedelijk een anti-personeelsmijn apte. Dat heeft het ministerie m defensie bekendgemaakt. sergeant liep zware verwon den op aan zijn linkerarm en tebeen. Tijdens een operatie het veldhospitaal van het Ne- erlandse VN-bataljon in de oslimenclave Srebrenica oest zijn linkerbeen boven de nie worden geamputeerd, ft is de tweede Nederlandse B-militair in Bosnië binnen ra dag die gewond raakt, «nsdagavond liep een even- 24-jarige sergeant in de iiurt van Srebrenica verwon- ngen aan zijn hoofd, armen en raen op toen hij op een anti- trsoneelsmijn stapte. utostoelen itrek ij dieven EIST (ANP) - Autokrakers Men een nieuwe prooi ont- M. de luxe autostoelen van de Muit Espace. In Zeist dacht eigenaar nog aan een grapje hij deze week twee rijen loeien miste, maar de politie ilnuchterde hem snel. w was een Driebergse be ker van zo'n „ruimtewagen" al f'twee keer toe hetzelfde over- Volgens een politie- oordvoerder zitten de draai stoelen niet alleen heel lek- jzezijn ook behoorlijk aan de I 1200 gulden per stoel, kennelijk zijn er al dieven die ®hun beroep van hebben ge- De rest van de ministersploeg- staat inmiddels vast. De vijf PvdA-ministers zijn: Wim Kok (premier), Tweede Kamerlid Ad Melkert (Sociale Zaken), de Drentse commisaris van de ko ningin Margreet de Boer (Vrom), Jan Pronk (Ontwikkelingssa menwerking) en Jo Ritzen (On derwijs). Vice-premier voor de VVD wordt het Kamerlid Hans Dijkstal (Binnenlandse Zaken). De overi ge WD-ministers zijn Annema- rie Jorritsma-Lebbink (Verkeer en Waterstaat), Joris Voorhoeve ENKHUIZEN - Jan van Veen uit Woudsend was een van de zeventien deelnemers aan het Nederlands concours voor stads- en dorpsomroepers in Enkhuizen. De dorpsomroepers waren in vroeger tijden de brengers van de tijd en de laatste nieuwtjes, die uit volle borst door het dorp werden geschald. foto ANP Populariteit Clinton naar dieptepunt WASHINGTON AFP) - Voor het eerst in zijn presidentschap keurt een meerderheid van de Amerikanen het beleid van Bill Clinton af. Een opiniepeiling van het bu reau Gallup voor het dagblad USA-Today en het televisiesta tion CNN geeft aan dat 52 pro cent van de ondervraagden het beleid van de president afkeurt, terwijl 39 procent achter hem staat. DEN HAAG (GPD) - Demissio nair staatssecretaris Heerma is door de CDA-fractie in de Twee de Kamer unaniem gekozen tot haar voorzitter. De twee over gebleven kandidaten, buiten land-woordvoerder De Hoop Scheffer en het kamerlid Mate- man, trokken zich voor de schriftelijke stemming terug. Waarnemend partijvoorzitter Lodders heeft met instemming gerageerd op de keuze van de fractie voor Heerma. Anders dan de dinsdag door het partijbe stuur tot aftreden gedwongen Brinkman wordt de nieuwe frac tieleider door haar wel in staat geacht 'het vertrouwen binnen en buiten het CDA' te herstellen. Heerma zei zich te realiseren 'welke zware klus mij te wachten staat' gezien de problemen in het CDA en de oppositierol die de partij zal moeten vervullen. De nieuwe fractieleider stelt zich ten doel van de fractie een 'slagvaardig team' te maken, aan de 'politieke missie' van het oppositievoeren leiding te geven en het vertrouwen van de kiezers in het CDA te herstellen. Liever had Heerma geen fractie voorzitter willen worden, zo zei hij. „Ik heb niet het gevoel dat er nu een jongensdroom in vervul ling gaat". Als kamervoorzitter Deetman en demissionair staatssecretaris Van Rooy zich beschikbaar hadden gesteld. hadden die de voorkeur gehad boven hemzelf, zo liet hij weten. Vooralsnog wil Heerma slechts voor de duur van deze kabinets periode leiding geven aan de fractie. Daarna moet de nieuwe kandidatenlijst voor de Kamer rond de nieuwe lijsttrekker op gebouwd worden. Of hij zelf die rol op zich neemt, liet Heerma in het midden. Net als voorzitter Lodders is Heerma van mening- dat hij als fractievoorzitter niet automatisch ook partijleider is. „Er is geen sprake van een par tijleider, maar van een partijlei- ding". Ook de voorzitter en de leiders van de fracties in Eerste Kamer en Europees Parlement behoren daartoe, aldus Heerma. BUDAPEST (RTR) - De 80-jarige Hongaarse Gyorgy Neusch Probeert al sinds 1944 een telefoonaansluiting te krijgen. De toste aanvraag deed ze in dat jaar bij de toenmalige Ko- Nnklijke Hongaarse Telefoonmaatschappij. Resultaat bleef niet uit: onlangs kreeg ze bezoek van de hui- ö|ge telefoonmaatschappij. De monteurs braken hun werk- ^araheden echter af bij gebrek aan onderdelen en keerden «et terug. Hongaarse krant meldde donderdag dat de in de oorlog '"gediende aanvraag door de onvermoeibare mevrouw 'Vusch telkens is verlengd. Pas in 1985 gaf ze het op. Haar heeft er sindsdien namens zijn moeder bij de telefoon maatschappij op aangedrongen de aansluiting te realiseren. ml99i leek dit werkelijkheid te worden en de zoon betaalde "00 forint. (circa 1.000 gulden) vooruit. Vooralsnog tever- De nieuwe CDA-fractievoorzitter Heerma (r) wordt gefeliciteerd door zijn laatstovergebleven 'rivaal' De Hoop Scheffer. foto ANP Wat de nieuwe koers van de frac tie wordt, blijft vooralsnog on duidelijk. „De politieke koers heeft niet ter discussie gestaan tijdens de fractievergadering", aldus Heerma, die bekend staat als een vertegenwoordiger van de sociaal-christelijke stroming binnen het CDA. Volgende week zal de fractie zich buigen over de oppositiestrategie tegenover het paarse kabinet. Na een vergadering' van ruim drie urn- besloten 30 van de 31 aanwezige CDA-kamerleden Heerma tot hun voorzitter- te kiezen. Eén stem was blanco. Daarvoor hadden de drie kandi daten voor het fractieleider schap - Heerma, De Hoop Schef fer en Mateman - de mogelijk heid gekregen aan te geven waarom zij zich voor die functie geschikt achten. Heerma kreeg van het fractiebestuur, op grond van een advies van een drietal fractieleden, de voorkeur boven de twee anderen. Een deel van de fractie liet weten teleurgesteld te zijn dat kamer voorzitter Deetman, demissio nair staatssecretaris Van Rooy en oud-minister Hirsch Ballin zich niet beschikbaar hadden gesteld voor het voorzitter schap. Nadat duidelijk was dat een grote meerderheid Heerma verkoos, besloten De Hoop Scheffer en Mateman zich terug te trekken. De 49-jarige VU-politicoloog En- neüs Heerma was gemeente raadlid en wethouder in Amster dam, voordat hij in 1986 door premier Lubbers werd gevraagd staatssecretaris voor buiten landse handel te worden. Na het gedwongen vertrek van staats secretaris Brokx van volkshuis vesting vanwege de bouwen- quete. werd Heerma diens op volger. Na acht jaar staatssecre taris te zijn geweest, neemt Heerma - sinds 3 mei ook kamer lid - het fractievoorzitterschap over. In de zwijgende wereld van de schilder Paul Delvaux stokt elke han deling. Verder in de bijlage Kunst en Cultuur: teksten van Youp nieuwe poëzie van Benno Barnard Autobiografie van A. Bueno de Mesquita Meesters van de prentkunst Europa moet plat voor popster Jimmy Barnes Parkpop Waterpop Ctilturele agenda. (Defensie), CPB-directeur Gerrit Zalm (Financiën) en de nog on bekende landbouwminister. D66 levert als vice-premier Hans van Mierlo (Buitenlandse Za ken), Winnie Sorgdrager (Justi tie), de vice-voorzitter van de Gezondheidsraad Els Borst- Ei- lers (Volksgezondheid), en waar schijnlijk G.J. Wijers voor Eco nomische Zaken. Veel vrouwen Het kabinet telt meer vrouwen dan ooit. Behalve de vier vrou welijke ministers, worden er nog vijf vrouwelijke staatssecreta rissen benoemd. Volgens de nieuwe defensiemi nister Voorhoeve zal het moei lijk worden om de geplande be zuinigingen van 900 miljoen gul den op zijn ministerie te verwe zenlijken. Maar het woord on mogelijk wilde hij niet in de mond nemen. Onderwijsminis ter Ritzen, rekent erop dat hij het ook de komende vier jaar moeilijk krijgt. Hij moet 1,5 mil jard gulden bezuinigen op stu diefinanciering en hoger onder wijs. De nieuwe Vrom-minister De slot zie pagina 3 kolom 6 Recordjacht De Goesenaar A. Nieuwdorp doet eind volgende week een gooi naar het wereldrecord kustvissen. Met vier andere kan didaten zal hij in Friesland pro beren de periode van vrijdag morgen 26 augustus 10 uur tot de volgende maandag 10 uur vissend door te 1 1 brengen. Ronaklo Op 17 juli kuste Ronaldo Luiz Nazario de Lima de wereldbe ker. Precies 32 dagen later po seerde de 17-jarige Braziliaan in zijn eerste PSV-shirt. Ronaldo. voor de gelegenheid zonder beu- geitje, is de grootste investering uit de geschiedenis van PSV. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunst en cultuur: 15,16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. ALGIERS/MASCARA (AFP/ RTR) - Bij een aardbeving in het westen van Algerije zijn in de nacht van woensdag op donder dag zeker 147 mensen gedood en 289 mensen gewond geraakt. Tussen de acht- en tienduizend mensen raakten dakloos. Dit heeft de regionale prefectuur van het getroffen gebied in Mas cara meegedeeld. De beving had een kracht van 5,6 op de schaal van Richter. Het Algerijnse ministerie van gezondheid heeft een crisiscen trum ingericht. De ministers van gezondheid en binnenlandse za ken, Yahia Gudoum en Abder- rahmane Méziane Chérif, spoed den zich naar het getroffen ge bied. De beving was te voelen in een gebied van Sidi Bel Abbès, Mas cara, Sig, en Salda tot Oran. Duizenden inwoners vluchtten in paniek de straat op en brach ten daar de rest van de nacht door. De zwaarste schok bedroeg 5,6 op de schaal van Richter, zo meldde het Algerijnse onder zoekscentrum Craag, en het epi centrum lag in het dorp Hassine. in de driekhoek tussen Mascara, Sig en Mohammadia. Dit dorp zou het zwaarst zijn getroffen. Het grootste deel van de bebou wing zou in puin liggen en dui zenden zouden dakloos zijn. In het naburige kuuroord Bou Hanifia. waar in deze tijd van het Voor alle mensen die op vakan tie waren viert Hans Verkerk Keukens nog een keer zijn dub bel feest. Hans Verkerk Keukens bestaat 30 jaar en opende zijn 40e filiaal. En dat vieren wij met een ongelofelijke actie. Als u deze week in één van onze filia len een complete keuken koopt krijgt u 5 apparaten gratis: OVEN - KOOKPLAAT KOELKAST - AFZUIGKAP VAATWASSER of de helft van de geldwaarde als extra korting. Kom snel langs en profiteer NU van deze actie. 'GelcK niei samen me! andere aanbiedingen GOES RINGBAAN WEST 2b - 0100-16451 jaar veel gasten zijn, troffen hel pers tenminste 33 doden en 124 gewonden aan. Het Craag regi streerde de eerste schok om on geveer kwart over éen. Er waren diverse naschokken. Bij een aardbeving in 1980 in El Asnam. in het westen van het land. vielen 4000 slachtoffers en tienduizenden gewonden. De stad, die al eerder bij een beving in de jaren '50 was verwoest, werd in de jaren '80 herbouwd en omgedoopt tot Chief. (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: j een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1