ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opnieuw rel om Nordholt holland fm Lid Zeeuwse reddingsgroep vindt lichaam pastor in Italië Bolkestein komt vellicht toch in nieuw kabinet Regen tergt óók Woodstock '94 4 WEKEN Manfred Wörner, secretaris-generaal Navo, overleden ALLE FOTO'S li AFGEDRUKT Amsterdamse commissaris ontvangt toelage 40.000 gulden riekenland reigt Albanië net acties "5- '- >r - - '"O- 5 VOOR 14,- JA, ik Verdien f 10,- schoon met Vernieuwde OMO Power. Rustig weer Wolkenvelden, afgewisseld door flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit noordwest, later veranderlij ke richting. Temperatuur 21 graden. 237e jaargang no. 190 fandag 15 augustus 1994 osse nummers 1,50 de gehele 2e set voor maar 25 cent Goes, Middelburg,"Vlissingen, Zierikzee, Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE Windhozen langs kust DEN HAAG (ANP) - Van af Terschelling en Ame land zijn zondagochtend twee windhozen boven de Noordzee gezien. Beide „waterhozen" werden gemeld aan het KNMI in de Bilt. Het Belgische kuststa ten Oostende Radio heeft het scheepvaart verkeer langs de Belgi sche kust gewaarschuwd voor het optreden van hozen. De kustwacht en het KNMI zeiden aan vankelijk nog geen aan leiding te hebben om ook yoor Nederland een waarschuwing uit te zen den: „om paniekreacties te voorkomen". Tegen het middaguur besloot het KNMI toch „een te rughoudende waarschu wing" te verspreiden. De hozen bij de Wadde neilanden waren volgens de KNMI-woordvoerster „betrekkelijk klein" en hebben geen schade aan gericht. Volgens de woordvoerster kunnen onder de huidige atmos ferische omstandighe den inderdaad hozen op- heden rond een aantal actieve buien. Op 30 au gustus 1992 werden on der vergelijkbare om standigheden acht ho zen langs de Nederland- se kust geteld, lij Oostende en Koksij- de aan de Belgische kust hebben waarnemers di- verse windhozen gezien. Oostende Radio heeft daarop het scheepvaart verkeer veiligheidshalve gewaarschuwd voor meer hozen langs de kust. zo heeft het Kust- I wachtcentrum in IJmui- den bevestigd. UTRECHT (GPD) - De Amster damse hoofdcommissaris van politie drs. Eric Nordholt heeft bij zijn aanstelling in 1987 bij de toenmalige burgemeester Van Thijn een extra salaristoelage van ruim 40.0.00 gulden per jaar bedongen. Hoewel hij 24 uur per dag over een dienstauto be schikt, liet Nordholt een 'au tovergoeding' van 3000 gulden per jaar in het arbeidscontract opnemen. Samen met andere vergoedingen en het bij zijn functie behorende salaris van 180.000 per jaar verdient de Am sterdamse hoofdcommissaris 242.000 gulden, ongeveer twin tigduizend gulden meer dan het salaris van de minister-presi dent. Het riante inkomen van Nord holt werd gisteravond onthuld in de tv-actualiteitenrubriek Brandpunt van de KRO. Naar aanleiding van het aan de kant zetten van de Apeldoornse korpschef Bakker wegens een extreem hoge extra toelage (4.400 gulden per maand) onder zocht Brandpunt de samenstel ling van de salarissen van de hoofdcommissarissen in de vier grote steden. Hieruit bleek dat Nordholt destijds alleen zijn standplaats Groningen voor Amsterdam wilde verruilen als hij 25 procent extra salaris zou krijgen. Dat extraatje is te ver gelijken met het jaarsalaris van een hoofdagent. Volgens de richtlijnen van het ministerie van binnenlandse zaken is voor hoofdcommissarissen een extra toelage van 6 a 13 procent toege staan. Voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond rea geerde verbijsterd op de zaak. „Dit is zo raar, dit is niet uit te leggen", aldus Van Duijn. De nieuwe burgemeester van Amsterdam mr. Patijn zei gister avond dat hij het salaris 'erg EN HAAG (GPD) - VVD-leider olkestein sluit niet uit dat hij Ch zitting neemt in het deze ttk samen te stellen kabinet- iok, „Mijn voorkeur gaat uit het fractieleiderschap, aar er kan een moeilijke si- lalie onstaan waardoor ik het 'binet in moet, al wil ik dat tver niet", aldus Bolkestein Herdag-. Tot nu toe werd ervan (gegaan dat Bolkestein een risterschap en het vice-pre- tierschap uitsloot, to moeilijke situatie kan zich «rdoen als de VVD er niet in iagt een geschikte kandidaat tor het vice-premierschap te aden. De VVD heeft daarvoor 64-jarige oud-minister en oud- formateur Gijs van Aerdenne 'het oog, maar het is nog on gelijk of deze hiertoe bereid Van Aardenne zou zowel op fllESE (AFP/RTR) - Aan de toravond van een proces tegen Albanezen van de Griekse toderheid heeft premier An- WsPapandreou van Grieken- Jd de Albanese regering ge- dgdmet tegenacties. De vijf trden beschuldigd van hoog- fiaad en banden met de dekse geheime dienst. Indien Ischuldig worden bevonden, "toon zij de doodstraf krijgen. Mndreou heeft de leden van ^-Veiligheidsraad, de Euro- Commissie en de lidstaten 'de Europese Unie van het Sèment op de hoogte ge- de leukste muziek nu ook in Zeeland te ontvangen op iedere radio, 828 middengolf fors' vindt. Hij kan er echter vol gens het geldende arbeidsrecht niet meer onderuit. Wel heeft Pa tijn verzekerd dat in de toe komst aan de opvolger van Nordholt geen buitensporige toeslagen meer worden ver strekt. Vergissing Volgens de Amsterdamse poli tiewoordvoerder Klaas Wilting berust de omschrijving 'autover goeding' in het arbeidscontract op een 'vergissing'. Maar de overeenkomst laat er geen twij fel over bestaan: 3.000 gulden voor 5.000 kilometers met de pri- vé-auto. Later, in 1989, werd het probleem simpel opgelost dooi er boehoudkundig 'representa tievergoeding' van te maken. In het contract evenwel is de tekst nooit gewijzigd. Aan de arbeidsovereenkomst valt volgens een woordvoerder van de gemeente Amsterdam niets te doen. In strikt juridische zin klopt het, ook al gaan de toe slagen de ministeriële aanbeve lingen ver te boven. Burgemees ters hebben nu eenmaal de vrij heid over extra salaris met een korpschef te onderhandelen. Maar het ministerie eist daarbij wel als norm: terughoudend heid, soberheid en openheid. Over de hoogte van hun salaris hebben de korpschefs in de vier grote steden niet te klagen. Op het salaris (schaal 18) komt on der meer nog eens een piket- en onregelmatigheidstoeslag, vijf procent korpschefstoelage en een aantal procenten extra loon. Wiarda Bij de drie andere korpschefs vond Brandpunt geen exorbi tante financiële extra's. Inte gendeel. Zo krijgt Wiarda in Utrecht bij voorbeeld drie pro cent korpschefstoelage in plaats van de gebruikelijke vijf pro cent. Zijn collega Brand in Den Haag zag af van een onregelma tigheidstoeslag. Zo'n vergoe ding vindt hij eerder passen bij het werk van een hoofdagent. Anderen lieten weer de piket toeslag varen. De Rotterdamse korpschef Hessing krijgt met 18.000 gulden per jaar ook een fikse toelage op z'n cao-loon, maar die valt binnen de richtlij nen. D66-kamerlid Olga Scheltema wil de verantwoordelijke minis ters over Nordholts verdiensten aan de tand te willen voelen. Zij meent dat het in een tijd dat de overheid elke gulden drie keer moet omdraaien geen pas heeft een korpschef zo vorstelijk te be talen. Financiën als op Volksgezond heid gezet kunnen worden. D66 en PvdA hebben Bolkestein lie ver in het kabinet omdat zij dan meer steun van de VVD-fractie voor kabinetsvoorstellen ver wachten. Van Mierio zelf wordt zo goed als zeker minister. Bekend is dat hij het liefst naar Buitenlandse Za ken wil, maar in de D66-fractie is een stroming die de partijleider liever op Binnenlandse Zaken ziet. Voor D66 is ook dat depar tement aantrekkelijk, gezien de paarse plannen tot bestuurlijke vernieuwing die alom als D66- stokpaardje worden gezien. Wallage, Bolkestein en Van Mierio onderhandelen vandaag met formateur Kok over de ver deling van de departementen over de partijen. De daarbij be horende personen komen pas la ter deze de week officieel aan de orde. Volgens Van Mierio zijn er tot nu toe geen claims op departemen ten gelegd. Het is zo goed als ze ker dat PvdA en WD elk vijf mi nisters zullen leveren en D66 vier. Naar verwachting zijn er tien staatssecretariaten te ver delen. Het huidige staatssecre tariaat op Landbouw vervalt. Nieuw is dat dat de onderhande laars over eikaars kandidaten mogen oordelen. Kok wil zijn ka binet eind deze week rond heb ben. Het partijcongres van de PvdA, dat nog moet oordelen over het regeerakkoord, wordt waarschijnlijk komende zater dag gehouden. Ook de VVD be reidt nog een ledenvergadering voor, maar deze heeft - anders dan bij de PvdA - niet de moge lijkheid het akkoord te blokke ren. zie ook pagina 3 ir' T - '■f" - >- TV v - Festivalbezoekers banen zich een weg door de modder. SAUGERTIES (RTR/ANP) - Woodstock '94 leek afgelopen weekeinde een herha ling van het legendarische popfestival van 25 jaar geleden. Net als in 1969 viel de regen met bakken uit de hemel en was het beveiligingssysteem zo lek als een mand je. In 1969 kwam ongeveer driekwart van de half miljoen bezoekers zonder te betalen het terrein op omdat de kaartcontrole niet werkte. John Scher, één van de organi satoren, zei zondag op een persbijeen komst dat meer dan 350.000 muzieklief hebbers op het festijn in Saugerties bij New York waren afgekomen. Zeker 100.000 bezoekers betaalden niet. Een kaartje kostte (omgerekend) ongeveer 300 gulden. Voor de eerste editie van Wood stock moest ongeveer dertig gulden wor den betaald. Duizenden bezoekers van Woodstock '94 stroomden het terrein op door gaten in de omheining. Weinigen hielden zich aan het verbod op alcohol en drugs. Mensen droe gen openlijk blikjes bier langs de onbe mande metaaldetectors. Om het pro bleem bij de bron aan te pakken, verbood de politie winkels in de buurt nog langer alcohol te verkopen. Ook liepen er men sen met borden waarop stond dat ze drugs wilden kopen. foto Reuter De regen kon ook dit keer de pret niet drukken. Sommige mensen dansten in de neerstromende regen. Anderen deden hun kleren uit en wentelden zich in de modder. Ook zochten mensen beschutting in ten ten. Omdat er weinig eten te krijgen was ontstonden er problemen. Zo bestormden bezoekers een pizzaverkoper en beroof den hem van al zijn koopwaar. Joe Cocker, de roek-veteraan die 25 jaar geleden ook al op Woodstock optrad, mocht zaterdag het festival officieel ope nen. Na hém volgden optredens van Ae- rosmith, Peter Gabriel, Santana, Bob Dy lan en Crosby, Stills Nash. van onze verslaggever DEN HAAG/KOUDEKERKE - De Nederlandse pastor Johan nes Hopman die sinds begin juli in Italië werd vermist, is dood teruggevonden. Zijn stoffelijk overschot werd zondagochtend aangetroffen door Ph. Modijefs- ki uit Koudekerke, die sinds vrijdag als lid van de reddings hondenwerkgroep Delta samen met de reddingshondenwerk groep Westervoort naar de pas tor op zoek was. Hopman blijkt te zijn uitgegleden op een berg in de omgeving van het dorp Fo- ligno ten zuiden van Assisi, waarop hij op 4 juli voor het laatst werd gesignaleerd. Annemarie Hopman, de zus van de pastor, zei zondag dat haar broer op slag dood moet zijn ge weest. Vandaag (maandag) zou een groep van zeventig familiele den, vrienden en kennissen naar Italië vertrokken zijn voor een grootscheepse zoekactie. De speurtocht van de reddings hondenwerkgroepen werd uitge voerd door vijf mensen (van wie drie Zeeuwen) die vier getrainde reddingshonden bij zich had den. Volgens mevrouw E. de Looff uit Middelburg, lid van de Zeeuwse reddingswerkgroep, hebben de honden 'prima ge werkt', ondanks de hoge tempe raturen ter plaatse die soms tot 33 graden opliepen. Zij zei giste ren desgevraagd dat Hopman waarschijnlijk ten val is geko men omdat hij een niet-correcte plattegrond bij zich had. Hij zou met zijn hoofd op een rots zijn gevallen. De zoektocht van de honden en hun begeleiders begon zaterdag nadat zij vrijdag met het vlieg tuig naar Italië waren vertrok ken. Familieleden van Hopman en de plaatselijke politie in Ita lië verleenden assistentie. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse reddingswerkers morgen, dins dag, naar Nederland terugkeren. De zoekactie stond onder auspi ciën van de landelijke Stichting Inzet Reddingshonden Neder land (SIN). Jos Verstappen De Nederlandse autocoureur Jos Verstappen haalde zondag zijn eerste grote succes binnen. De 22-jarige debutant izi de For mule 1 schaarde zich in de Grand Prix van Hongarije bij de wereldtoppers. Verstappen werd derde. De race iverd ge wonnen door zijn ploeggenoot Michael Schumacher. Neo-nazi's De Duitse politie heeft zaterdag en zondag met massale co?itro- les op straat en aan de grenzen van het land demonstraties van neo-nazi's kunnen voorkomen. Die wilden de dood zeven jaar geleden van Rudolf Hess. de plaatsvervanger van Adolf Hitler, herden- O ken. O Visserijfeesten Aan schattingen over het aantal mensen dat de Visserijfeesten in Breslcens bezocht, durfde nie mand zich te wagen. Feit is wel dat de 3000 kilo schol die gratis te beschikking was gesteld, in een mum van tijd in de magen van de bezoekers verdzoeen. De organi satie constateerde dat het festijn zonder C wanklank is verlopen. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7 en 9; Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16. van onze correspondent Peter de Vries BRUSSEL-Navo-topman Man fred Wörner is zaterdag op 59- jarige leeftijd overleden. De Duitse secretaris-generaal van het Noord-Atlantische bondge nootschap leed al twee jaar aan darmkanker. Wörner liet de laatste maanden verschillende keren verstek gaan op belang rijke bijeenkomsten. Toch was hij vast van plan in september weer terug te keren en zijn ter mijn tot 1996 uit te dienen. De dood van Wörner verandert de vraag naar zijn opvolging van een indiscrete diplomatieke rod del in een acuut probleem. On dersecretaris-generaal Sergio Balanzino neemt voorlopig de taken van Wörner over. De afge lopen maanden werd al duide lijk dat verschillende Westeuro- pese politici belangstelling heb ben voor de post. Zo circuleren de namen van de Belgische minister van buiten landse zaken Willy Claes, diens voorganger Mark Eyskens en de Nederlandse Eurocommissaris Hans van den Broek. Daarnaast gelden als kansrijk: VN-bemid- delaar in Bosnië Thorvald Stel tenberg, demissionair premier Ruud Lubbers en de Italiaanse oud-premier Amato. Lubbers heeft altijd ontkend be langstelling te hebben voor de baan. Berichten in de Duitse pers dat hij ook op de stoel van Wörner aasde noemde Lubbers' woordvoerder zelfs 'smeerlappe rij'. Van den Broek kan makke lijk overstappen naar de Navo: zijn positie binnen de Europese Commissie staat op de tocht nu zijn partij, het CDA, in de oppo sitie gaat. Bijkomend probleem is dat ook beslist moet worden over de op volging van de Nederlander Wim van Eekelen aan het hoofd van de West-Europese Unie (WEU). Tot nu toe ging de race om deze baan tussen de Belg Eyskens, de Spanjaard Baron Crespo, de Portugese diplomaat Cutilleiro en de Italiaanse ex-ministers Andreatta en Rognoni. pagina 4: Wörner hield Navo over eind (eenmalig binnen zes maanden) wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. 'Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Plaats: Zie advertentie verderop in deze krant. Archiefopname van pastor Jo hannes Hopman Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 13214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1