Ontslag burgemeester Brunssum I - '4 'BVD-dossier' van betoger Dode waard bevat 2 velletjes PZC 1111111111 m Populaire schrijfster Van 't Sant overleden I Medeplichtige Sovjetcoup 1991 gaat vrijuit Politie verlost sterk verwaarloosde baby uit Duitse camper li binnen-en buitenland vrijdag 12augustus 1994 Minister stuurt bestuurder H. Riem weg zonder predikaat eervol *^>3, het weer in zeeland Amsterdam vaak te snel met wegslepen auto's Onderzoek naar euthanasie-arts herder interieur s öb MOSKOU (AFP/RTR) - Valentin Varennikov, de enige putchist tegen wie nog een proces liep vanwege zijn betrokkenheid bij de poging in augustus 1991 Sovjetleider Michail Gorbatsjov af te zetten, is donderdag vrijgesproken. Varennikov had eerder prinicipieel geweigerd de amnestie te ac cepteren die het Russische parlement in februari voor alle coup plegers had afgekondigd. Varennikov, vice-minister van defensie en opperbevelhebber van de grondtroepen van de toenmalige Sovjetunie, heeft altijd beweerd dat de coup noodzakelijk was omdat Gorbatsjov het land in de afgrond stortte. De uitspraak kwam niet als een verrassing. Eerder had de open baar aanklager al gepleit voor vrijlating omdat de beschuldiging van hoogverraad niet bewezen kon worden. Varennikov had aan gedrongen op een proces. Hij is van mening geen verraad te heb ben gepleegd. „Ons doel doel was juist om de staat te redden." LEERSUM (ANP/GPD) - De schrijfster van streekromans Mien van 't Sant-Van Bommel is dinsdag op 93-jarige leeftijd in haar woonplaats Leersum overleden. Dat is donderdag namens de familie bekendge maakt. Haar boeken verschenen veel al in voor Nederland onge woon grote oplagen van 25.000 tot 30.000 exemplaren. Ze was bovendien jarenlang de „meest uitgeleende auteur" van de Nederlandse bibliothe ken. Aartje Wilhelmina van Bom mel werd op 23 februari 1901 geboren in Gorinchem, waar ze de kweekschool volgde en tot 1927 onderwijzeres was. Daarna zou ze zich gaan wij den aan de schrijverij. Aan vankelijk korte verhalen, later - nadat ze na de oorlog in een rusthuis had gezeten - besloot ze ook langere boeken te gaan schrijven. Mien van 't Sant produceerde ruim 100 boeken die vooral door vrouwen graag gelezen werden. Er was altijd De 'meest uitgeleende auteur' van Nederland met een van haar boeken. foto ANP een scheiding tussen goed en kwaad en de verhalen liepen allemaal goed af. Het laatste boek verscheen nog geen tien jaar geleden, de oorlogsroman Ook ik ben schuldig. Daarna maakten problemen met haar handen Mien van 't Sant het schrijven steeds moeilijker. In 1948 publiceerde ze haar eerste roman Wijs mij de weg. Daarna volgde al snel de Mieke-serie, een reeks voor meisjes over wat toen nog een „bakvisch" heette. In een kranteninterview zei ze eens: „Ik heb altijd geschreven over doorsnee-gezinnen, waar op groeiende meisjes of moeders allerlei probleempjes moeten overwinnen. Probleempjes die veelal met liefde en naasten liefde te maken hebben." In hetzelfde interview, op 20 mei 1988 in de Leeuwarder Courant, noemde ze haar le zers de „braaf-lezende middel maat". „Zelf zou ik mijn boe ken eigenlijk liever niet als voorkeur lezen. Ik heb liever iets met een tikkeltje weten schappelijke inhoud." Ze ging er prat op dat haar echtgenoot nog nooit één van haar boeken had gelezen. toEPA Valentin Varennikov ontvangt felicitaties na zijn vrijspraak. DEN HAAG (ANP) - Burge meester H. Riem (PvdA) van Brunssum is ontslagen. Het mi nisterie van binnenlandse za ten deelde donderdag mee dat de53-jarige Limburgse bestuur der zijn ambt moet neerleggen zonder het predikaat „eervol". Zijn ontslag gaat vandaag in. Minister De Graaff-Nauta vindt dat Riems gedragingen „het burgemeestersambt in zeer ern stige mate hebben geschaad". Brunssums burgervader werd in april voor onbepaalde tijd met verlof gestuurd, omdat Justitie bera verdenkt van corruptie en oplichting. De gepensioneerde oud-burgemeester van Helden, j. van 't Hooft, zal voorlopig de ambtsketen in Brunssum dra gen. De gemeenteraad van Bruns sum had in juni al in een motie gesteld dat het onmogelijk was nog langer met Riem samen te werken. Het gerechtelijk voor- v m wiÊÊÊm Riem, de oneervol ontslagen burgemeester van Brunssum. onderzoek tegen Riem, dat al in 1993 begon, en de berichtgeving daarover zijn slecht voor het aanzien van de gemeente, stelde de raad. Bovendien vond een grote meerderheid van de raads leden dat de hele zaak verlam mend werkte op het besturen van de gemeente. De breuk tus sen raad en Riem is onherstel baar, menen zij. Loco-burgemeester J. Krocké is gelukkig dat nu eindelijk een procedure voor het aanwerven van een nieuwe burgemeester kan beginnen. Ook hij noemt de bestuurlijke problemen die re zen en groeiden door het machtsvacuüm. Grondzaken Riem staat sinds april 1993 op non-actief. Hij wordt verdacht van corruptie in de periode van veertien jaar dat hij Limburgs gecommitteerde was voor grondzaken en volkshuisves ting. Tussen 1984 en 1991 zou hij de strafbare feiten, zoals het aannemen van giften van bag- germaatschappijen, het doen van beloften en het schenden van ambtsgeheimen hebben ge pleegd. Hij was pas ruim een jaar burgemeester van Brunssum toen het vooronderzoek tegen hem begon. Hij vroeg en kreeg toen voor onbepaalde tijd verlof. Riems advocaat, mr J. Marchal, heeft met succes bij de Maas trichtse rechtbank geklaagd te gen de lange tijd die het open baar ministerie neemt om het vooronderzoek tegen zijn cliënt af te ronden. Ook de rechtbank vindt dat de officier van justitie haast moet maken en nog deze maand moet dagvaarden. Riem zelf is overigens met vakantie in het buitenland en was niet voor commentaar bereikbaar. Wethouders Justitie verdenkt ook de toen malige vier wethouders en de ge meentesecretaris van valsheid in geschrifte. Zij worden volgens de Maastrichtse justitie in elk geval daarvoor vervolgd. Alle le den van het college van burge meester en wethouders hebben rond Pasen korte tijd vastgeze ten. De Brunssumse gemeente raad heeft het vertrouwen in twee van de vier wethouders (nog) niet opgezegd. Zij mogen terugkomen als hun blazoen is gezuiverd. De twee anderen wer den bij de laatste verkiezingen niet herkozen. Riem is de derde burgemeester na de Tweede Wereldoorlog die oneervol op straat is gezet. Eer der overkwam dat CDA-burge- meester Vossen van Gulpen en diens collega Seinstra uit Goes. Vossen moest het veld ruimen, omdat hij zakelijke en privé-be- langen verstrengelde. Seinstra was onzorgvuldig met declara ties omgesprongen. AMSTERDAM (ANP) - De Dienst Parkeerbeheer in Am sterdam is te gretig met het wegslepen van foutgeparkeer- de auto's. De dienst houdt zich niet aan de Wegenverkeerswet, die bepaalt dat foutgeparkeer- de auto's alleen mogen worden weggesleept indien zij gevaar of binder opleveren voor het ove rige verkeer. Dit concludeert de Nationale Ombudsman, mr. drs. M. Oos- ting, naar aanleiding van een klacht van een autobezitter wiens voertuig in de hoofdstad was weggesleept. Oosting heeft wel begrip voor het handelen van de Dienst Par keerbeheer, die het veelvuldig foutparkeren te vuur en te zwaard tracht te bestrijden. Maar het strenge optreden blijft hoe dan ook in strijd met de wet, aldus Oosting. Hij heeft de mi nisters van verkeer en van justi tie gevraagd of zij in het licht van deze tegenstelling reden zien de tekst van het wetsartikel aan te passen. I HNKEVEEN (GPD) - De Mij- S drechtse politieman Peter Schipper zegt het met nadruk: i „Die verslaafde vindt zichzelf zielig, maar die baby is zielig." Hij liep dinsdagmiddag met een uitgedroogde, gewonde baby op i rijn arm te wachten tot de am- bulance het kind kwam opha- i len. De 'vondst' in de camper vaneen 41-jarige Duitser, op de parkeerplaats Geuzenveld in Vinkevëen, behoort gelukkig i aiet tot zijn dagelijkse routine. 1 In de camper trof de politie de 1 sterk vervuilde man aan met zijn 1 anderhalfjaar oude kind. De ba by had al drie dagen niet gege- S ten en gedronken en was ook "iet verschoond. Hij lag in zijn eigen urine en ontlasting en had c bovendien een doorgelegen rug- 1 Setje. Inmiddels gaat het weer 1 beter met het kind, dat is opge- nomen in het Onze Lieve I Trouwe Gasthuis in Amster- bam. Volgens een politiewoord- zijn BVD-dossier mocht inzien, is van een koude kermis thuis gekomen. De man weet zeker dat de Bin nenlandse Veiligheidsdienst een pakket vol informatie over hem heeft. Maar wat hij te zien kreeg waren twee A4-tjes. Eén met zijn naam en zijn dossiernummer, en één met enkele korte, weinig om het lijf hebbende feiten. Na vijf minuten stond hij weer buiten. Ongeloof Daar waren dus de gang naar de Raad van State en de persoonlij ke toestemming van minister de Graaff-Nauta (binnenlandse za ken) voor nodig geweest. De Nij- megenaar gelooft er „geen fluit" van, zo zei hij gisteren. „Men pro beert mij met een kluitje in het riet te sturen." Hij zal dan ook actie ondernemen om zijn werkelijke dossier op tafel te krijgen. Hoe dat weet hij nog niet. In elk geval zal zijn advo caat eerst bewerkstelligen dat het dossier niet alsnog wordt vernietigd. In het 'dossier' dat hij te zien kreeg staat alleen dat hij ooit op een vergadering van het Plat form Atoomvrij Nederland is ge weest en dat hij een keer ver meld stond in het actieblad „On derstroom" en in „De Waar heid", als woordvoerder van de protestgroep „Stop Dode- waard". Maar van Baggum weet honderd procent zeker dat er veel meer is. „Dat heb ik aan den lijve ondervonden. Bij voorbeeld toen mij de toegang werd ont zegd tot het natuurkundig labo ratorium van Philips." Zoiets kan volgens hem alleen als de BVD je op de een of andere ma nier ziet als iemand om rekening mee te houden. Gevecht Toen hij dat ontdekte, is zijn ge vecht om inzage begonnen. Twee maanden geleden stelde de bestuursrechter bij de Raad voerder hoefde het niet aan het infuus en eet en drinkt het goed. Ook de rugwond is met succes behandeld. „Onze eerste zorg was niet die man", zegt Schipper later. „Dat kind, daar ging het ons in eerste instantie om. Toen we de ambu lance hadden besteld en het per soneel daarvan die man ook nog met ernstige afkickverschijnse len zag, heeft ze hem ook meege nomen. Gisteravond stond hij al buiten het ziekenhuis met een paar pillen op zak en klopte aan bij een Amsterdams politiebu reau voor hulp. Die denkt echt alleen maar aan zichzelf. Dat z'n camper weg was enzo." De politie kwam door een mel ding over een verwaarloosde hond op het spoor van het dra ma. Het dier kreeg (gedoseerd) water en voer en was snel weer op de been. Het kind en de vader waren er veel erger aan toe. „Eerst zagen we die man en er achter lag de baby. Heel de tijd huilen", aldus Schipper. „Er stond een afwas van een week, harstikke vies." Het ambulance-personeel raad de Schipper en zijn collega aan om zich toch vooral te gaan was sen en een ander uniform aan te trekken in verband met mogelij ke hepatitis-besmetting. „Eén ding hebben we dus wel geleerd als we dit onverhoopt nog een keer zouden meemaken: hand schoenen aan." Hoe het verder gaat is nog niet duidelijk. De 34-jarige moeder van het kind is eveneens ver slaafd en was op het moment dat de politie ingreep op zoek naar geld en drugs in Amsterdam. In middels heeft overleg plaatsge had met hulpverlenende instan ties. Of het kind uit het gezin ge haald kan worden is niet be kend. DEN HAAG (ANP) - De voorma lige Dodewaard-demonstrant B. van Baggum, die na veel ge touwtrek donderdag eindelijk van State de voormalige activist in het gelijk, nadat de geheime dienst hem inzage had gewei gerd. Volgens dit hoog college van staat was de opstelling van de BVD in strijd met het Euro pese mensenrechtenverdrag. DEN IIAAG (ANP) - Minister Kosto (justitie) heeft de procu reurs-generaal opdracht gege ven een onderzoek in te stellen naar beweringen dat in Neder land een groep artsen rondtrekt die zieken helpt met euthana sie. Ook het Staatstoezicht op de Volksgezondheid moet zijn bevindingen hierover rapporte ren. Dit antwoordde de minis ter donderdag op vragen van het SGP-kamerlid Van der Vlies. Vorige week lieten de voorma lige secretaris-generaal van het ministerie van justitie, G. van Dinter, en het CDA-kamerlid Van der Burg weten zich ernstig zorgen te maken over het feno meen 'rondreizende euthanasie artsen'. De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NVVE) ontkent het bestaan hiervan. Zoals gemeld vindt het Centraal Medisch Tuchtcollege dat eu thanasie in principe door de be handeld arts moet worden uitge voerd. De hoofdinspecteur van de Ge neeskundige Inspectie van de Volksgezondheid meldde don derdag dat zolang er geen ge dragslijn is voor artsen, er een probleem blijft voor mensen met een euthanasie-wens die stuiten op een huisarts met principiële bezwaren. In de jaren zeventig was Van Baggum een van de oprichters van de tiegroep 'Stop Dode- waard'. De BVD beschouwde die inmiddels niet meer bestaande beweging als staatsondermij- nend. Van Baggum is tegen woordig werkzaam als makelaar in automatisering. Beknopt Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken zei donderdag zeker te weten dat Van Baggum het goede en volle dige dossier heeft ingezien. „Er bestaan dossiers die zeer be knopt zijn. Hoe kan Van Bag gum beweren dat we iets achter houden? Will u deze banken eens proberen U bent van harte welkom bij Noordweg 125 ®AV SEROOSKERKE W) "Bandag geslolen vrijdag koopavond Tel: 01189- 3030 'anaf Middelburg 2e stoplicht links ®al Vrouwenpolder 1e stoplicht rechts Vandaag Hoog water Een lagedrukgebied, met cen trum onder meer boven Noord- Duitsland trekt verder naar het oosten. Een hogedrukgebied met centrum west van Ierland breidt zijn invloed verder in onze richting uit. Hierdoor is er boven Zeeland een noordwestelijke aanvoer van koele lucht. Deze lucht over het relatief wanne zeewater is licht onstabiel, waardoor vooral boven zee veel bewolking ontstaat. Deze lost verder landinwaarts iveer op. Het opbouwen van het hoog in onze richting zorgt ervoor, dat de buiigheid afneemt, maar vooral tot de middag kan er nog een vallen. De temperatuur vanochtend omstreeks 14 gra den, loopt op naar 18 tot 20 gra den vanmiddag. De dag begint met veel wind. De noordzoesten wind is boven land vrij krachtig tot krachtig, maar neemt in de middag af naar matig. Van avond en vannacht bij een hel dere hemel daalt het kwik plaat selijk naar 13 graden. Nautisch bericht Wind: noordwest tot noord 5 tot 6, boven zee tot in de middag 6 tot 7, later afnemend 3 tot 4 Bft zicht: goed, temperatuur kust water: 21 graden, afwijking iva- terstanden: omstreeks een hal ve meter verhogingmaximum golfhoogte monding Scheldes: tussen tivee- en tweeèneenhalve meter. Vooruitzichten Voor morgen: hogedrukgebied komt over Zeeland te liggen en trekt langzaam naar het oosten. Zonnige perioden en vooral bo- ven zee en in de kuststrook sta- pehoolken. Het blijft droog. De noord- tot noordivestelijke wind is matig 3 tot 4 Bft. De tempera tuur overdag tussen 18 en 20 graden, 's nachts bij heldere he mel plaatselijk afkoelend tot 11 graden. Voor maandag tot en met dins dag: hogedrukgebied trekt ver der oostwaarts. Een onweerssto- rijig ten zuiden van ons komt bo ven België vrijioel tot stilstand. Maximum temperaturen oplo pend naar 24 graden. De ivind draait naar het oosten en is ma tig 3 tot 4 Bft. Toenemende be- wolking. Vrijdag 12 augustus Vlissingen 05.58 246 Terneuzen 06.15 271 Bath 07.20 319 Roompot-buiten 05.55 194 Zierikzee 07.55 172 Yerseke 08.05 178 Philipsdam-West 08.25 181 Zaterdag 13 augustus Vlissingen 06.46 228 Terneuzen 07.06 253 Bath 08.06 298 Roompot-buiten 06.45 178 Zierikzee 08.30 164 Yerseke 08 45 170 Philipsdam-West 08,55 171 Laag water uur cm Vrijdag 12 augustus Vlissingen 00.20 221 Terneuzen 00.47 234 Bath 01.53 254 Roompot-buiten 00.00 164 Zierikzee 01.30 164 Yerseke 01 30 169 Philipsdam-West 01.30 172 Zaterdag 13 augustus Vlissingen 01.02 212 Terneuzen 01.28 224 Bath 02.36 243 Roompot-buiten 00.50 162 Zierikzee 02.15 162 Yerseke 02.10 168 Philipsdam-West 02.15 171 18.38 262 19.43 304 18.20 180 20.00 162 19.45 166 19.25 169 19.07 222 19.25 247 20.29 289 19.10 170 20.40 159 20.40 164 20.20 165 uur cm 12.28 179 12.57 193 14.00 214 12.10 125 13.40 125 13.45 130 13.45 133 13.16 173 13.40 186 14.43 207 13.05 124 14.25 127 14.30 133 14.25 136 I Verwachting vanmiddag 1 12-08-1994 c'^ OA 80 i 80 -• -- de cijfers geven manmale ozon concentraties aan O l'Jj J J j VERWACHTING VOOR MORGEN ZON EN MAAN 13 augustus Zon op 06.19 onder 21.06 Maan op 14.09 onder 23.31 en in europa Vooruitzichten Weersvooruitzichten medege deeld door het KNMI, geldig tot en met zaterdag Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur van 15 graden op de Hebriden tot iets boven de 20 in het zuiden van Engeland: in Ierland ongeveer 18 graden. Belgié en Luxemburg: Vrijdag bewolkt en plaatselijk flink wat regen; misschien ook onweer. Zaterdag vanuit het westen op klaringen. Middagtemperatuur 18 tot 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon. Vooral vrij dag ook wolkenvelden en hier en daar een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur langs het Kanaal rond 19 graden; verder landinwaarts maxima uiteenlo pend van 24 graden bij Rennes tot iets onder de 30 nabij An- necy. Zuid-Frankrijk: In het alge meen flinke perioden met zon. Bijna overal droog. Kans op de Mistral. Maxima van 23 graden in Les Landes tot iets boven de 30 ten zuiden van Lyon. Portugal: Flinke zonnige perio den en droog, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Aan de kust middagtemperatuur van 22 graden aan de Costa Verde tot 28 in de Algarve, in het binnenland iets warmer. Spanje: Overwegend zonnig en droog. In het noordwesten half tot zwaar bewolkt, tamelijk koel en eerst nog kans op regen. Mid dagtemperatuur op veel plaat sen ongeveer 30 graden. Canarische Eilanden: In het noorden enkele wolkenvelden, aan de zuidstranden meest zon nig. Middagtemperatuur van 26 graden aan de noordzijde van de eilanden tot 30 aan de zuidstran den. Italië: In het noorden nu en dan wolken en kans op een regen- of onweersbui. In het midden en zuiden overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur van 28 graden in het noorden tot lo kaal 39 graden in het zuiden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur van 33 gra den vlak aan zee tot plaatselijk boven de 40 op het Griekse vasteland. Turkije en Cyprus: Zonnig. Mid dagtemperatuur vlak aan zee rond 34 graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en flink wat buiige regen. Ma xima eerst nog rond 25 graden, zaterdag enkele graden lager. Weerrapporten 11 augustus 20 u °C Amsterdam licht bew. 20 Aberdeen half bew. 15 Athene onbewolkt 34 Barcelona onbewolkt 30 Berlijn regen 18 Boedapest zwaar bew. 28 Bordeaux zwaar bew. 20 Brussel half bew. 20 Cyprus onbewolkt 27 Dublin zwaar bew. 17 Frankfurt regenbui 21 Genève regenbui 19 Helsinki half bew. 17 Innsbruck zwaar bew. 16 Istanbul onbewolkt 29 Klagenfurt regen 22 Kopenhagen licht bew. 22 Las Palmas onbewolkt 24 Lissabon onbewolkt 24 Locarno onbewolkt 23 Londen zwaar bew. 18 Luxemburg zwaar bew. 17 Madrid licht bew. 29 Malaga onbewolkt 24 Mallorca onbewolkt 29 Malta onbewolkt 32 Moskou onbewolkt 15 München regen 20 Nice onbewolkt 29 Oslo half bew. 23 Parijs regenbui 19 Praag onbewolkt 22 Rome licht bew. 28 Split onbewolkt 31 Stockholm onbewolkt 20 Warschau half bew. 20 Wenen licht bew. 26 Zurich half bew. 19 Tunis licht bew. 30 ffffTTTN bowokt zonnig hagel sneeuw 5* opklaringen warmtelrorrt windrichting -r— koufront lagedruk f-j hogedruk -1000- 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5