CDA ook na de vakantie in crisis Hitte-stress Europees scoutingfeest goede oefenschool Wereld Jamboree Belangenorganisatie opgericht voor de cultuurmonumenten 'In nieuwe regering 50 procent vrouwen' opinie en achtergrond Moeilijke keuze tussen linkseof rechtseoppositierol VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1994 door Harm Harkema Opluchting. Dat was de over heersende stemming in het CDA, toen Wim Kok twee we ken geleden besloot zich aan de formatie van een paars kabinet te zetten. De eerste optie van de christen-democraten, namelijk uithuilen en opnieuw beginnen in de luwte van de oppositie, werd immers alsnog gehono reerd. Na alle turbulentie over de zo desastreus verlopen ver kiezingen, de daarop volgende keiharde analyse van de com missie-Gardeniers, de onduide lijkheid over de te volgen koers en de twijfels over het leider schap van Elco Brinkman, was het CDA blij dat het even op vakantie kon. Die vakantie loopt inmiddels ten einde, maar de berg proble men die even was weggescho ven, doemt alweer levensgroot op. Het deze week verschenen nummer van het blad Christen- Democratische Verkenningen, een uitgave van het wetenschap pelijk instituut van het CDA, geeft er duidelijk blijk van. Het thema luidt: „Het CDA: Cri sis en perspectief'. Nu wil in tij den van een persoonlijkheidscri sis zelfanalyse wel eens helpen, en dat is ook precies wat het the manummer adviseert: „Na wat er is gebeurd, kan het CDA niet ontkomen aan een grondige in trospectie". Waarbij weten schappelijk directeur Van Gen- nip de even vage als onomstre den hamvraag stelt: „Welk ant woord weet de christen-demo cratie te formuleren tegenover de moderne Westeuropese cul tuur?" Een eenduidig perspectief wordt door de verschillende partij ideologen echter niet gegeven, en dat lijkt symptomatisch voor de verregaande staat van niet- meer-weten, waarin de partij op het ogenblik verkeert. Bijbel is baas Weliswaar schrijft Europarle mentariër Arie Oostlander dat de Bijbel de baas is in het CDA, maar de geschiedenis en Chris ten-Democratische Verkennin gen leren dat men daarmee vele kanten op kan. Zo schrijft de een dat het CDA zich meer gelegen moet laten lig gen aan zijn uitgangspunten be treffende solidariteit, rentmees terschap, gespreide verantwoor delijkheid en rechtvaardigheid. Een ander daarentegen meldt dat het maar de vraag is of die begrippen nog wel zo hoog sco ren in een geseculariseerde sa menleving die zich losmaakt van zijn traditionele wortels. De politiek als zedenmeester, omdat een samenleving nu een maal meer is dan dan een conglomeraat van voor zichzelf opkomende burgers? Ja, schrijft oud-justitieminister Hirsch Bal- lin, in overigens iets andere be woordingen. Nou nee. meldt oud- CDA-voorzitter en landbouwmi nister Piet Bukman: „In de ver anderende maatschappelijke omstandigheden is wat kiezers voor zichzelf belangrijk vinden een factor van toenemend ge wicht bij de keuze voor een poli tieke partij". Als partij-ideologen al zo funda menteel van inzicht verschillen, hoe moet het dan straks met die 34 CDA-politici op de werkvloer in de Tweede Kamer? Daarover is nog geen helderheid te geven, en kamerleden weige ren er ook over te filosoferen, al thans niet in het openbaar. „We zullen wel zien, we hebben er nog niet over gesproken hoe we onze oppositierol moeten invullen. Het zal erop neerkomen dat we de ene keer met plannen van het kabinet zullen instemmen, de andere keer niet", zegt bij voor beeld vice-fractievoorzitter Frans Wolters. zich zorgvuldig op de vlakte houdend. Wennen Duidelijk is wel dat de fractie niet alleen zal moeten wennen aan de oppositierol, die zij nog nooit eerder heeft vervuld. Ook is de klassieke rolverdeling van de baan, waarbij het CDA lekker warm in het midden zat, tussen links de PvdA en rechts de VVD. Gaat het CDA zich nu links pro fileren, of juist rechts? Een CDA- kamerlid zegt: „We hebben tal rijke terreinen waarop we ons als CDA kunnen profileren. Zoals de rol van het maatschappelijk middenveld, medisch-ethische kwesties, het bijzonder onder- Brinkman eind juli, toen Kok hem nog voor e Brinkman weinig gezag meer. gesprek uitnodigde. Intussen kan he ken voor de oppositie en heeft foto ANP wijs. Wel bestaat het gevaar dat in de fractie uit electorale over wegingen de neiging ontstaat de VVD rechts te passeren". Geble ken is immers dat het enorme verlies van het CDA te wijten is aan het vertrek van de hardwer kende, belasting betalende mid dengroepen naar de VVD. Wil het CDA na het eerste kabinet- Kok versterkt uit de oppositie bankjes treden, dan zullen dus die kiezers van de WD terugge wonnen moeten worden. Met een wat linksig „sociaal gezicht" zal het CDA nauwelijks scoren. Een akelig dilemma, want in het actieve partijkader hebben juist de op de PvdA georiënteerde protestanten, veelal voortko mend uit de ARP, veel invloed. In navolging van de commissie- Gardeniers die aangaf dat het CDA een socialer gezicht moet laten zien. is daar de roep om vriendje te spelen met de PvdA bijzonder groot. Uit die hoek ook klinkt de roep om het aftreden van partijleider Brinkman het hardst. Loopjongen Maar ook elders in de partij heeft Brinkman nog amper krediet. In het partijbestuur overheerst al .langer de opvatting dat Brink man moet opstappen. Het kre diet om in ieder geval gedurende de duur van de formatie fractie leider te spelen, heeft hij dan ook nauwelijks vrijwillig gekregen, maar veeleer opgeëist. En in de fractie heeft hij vooral door zijn verkrampte en defen sieve optreden nauwelijks nog gezag. „Hij is loopjongen van de fractie", aldus een kamerlid. De verwachting is dan ook dat Brinkman als de formatie geheel rond is, vriendelijk wordt ver zocht terug te treden. Arie Oost lander, voorstander van een pro- gresieve koers, heeft donderdag het vuurtje alvast aangewak kerd door in Doetinchem diens aftreden te eisen. Als Brinkman inderdaad zijn biezen pakt, rijst niet alleen de vraag wie hem moet opvolgen. Het CDA is namelijk zo van slag, dat er zelfs al gekibbeld wordt over de vraag of er één dan wel meer leiders voor terug moeten komen. „Versterking van de ei gen overtuiging, de eigen strate gische keuzes, de eigen zeg gingskracht", die in Christen- Democratische Verkenningen zo nodig wordt geacht, ver dwijnt op zo'n manier wel heel ver achter de horizon. door Hedde Biesma De donderdag in kasteel Dui venvoorde in Voorschoten opgerichte Vereniging Open Monumenten moet een grote be langenorganisatie voor cul tuurmonumenten worden. „Er dreigt namelijk heel wat onder het maaiveld te verdwijnen", verklaart de Utrechter drs Ub- bo Hylkema. Hij is voorzitter van de stichting die de oprich ting van deze vereniging heeft voorbereid. „Veel beschermde dorpsgezich ten worden niet door restaura ties veilig gesteld, de achter stand bij restauraties van boer derijen is dodelijk, de problemen rond het behoud van de neogoti sche kerken in ons land kunnen we niet aan en het bodemar chief. historisch materiaal in de grond, wordt voortdurend be dreigd", legt hij uit. Doel De vereniging heeft als doel het behoud van de historische over blijfselen in Nederland en wil daarvoor een breed publiek mo biliseren. Ons land telt welis waar ruim zevenhonderd instel lingen en organisaties op het ter rein v^an de monumentenzorg, maar een pressiegroep a la Na tuurmonumenten ontbrak tot nu toe. Hylkema was van 1991 tot half 1993 interim-directeur van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg in Zeist en belast met een ingrijpende reorganisatie. „Op dat moment begon", vertelt hij, „ook de discussie in Neder land over de monumentenzorg. Daarbij kwam voortdurend naar voren dat er behoefte was aan een landelijke vereniging". Een initiatiefgroepje heeft het onderzoeksbureau KPMG op dracht gegeven de belangstel ling voor een vereniging voor cultuurmonumenten te peilen. Toen uit het onderzoek bleek dat in vijfjaar tijd 350.000 leden zouden kunnen worden gehaald, is dat groepje aan de slag ge gaan. „De afspraak was dat de zaak op Open Monumentendag 1994, zaterdag 10 september, moest staan. Dat is hèt moment om het grote publiek te informe ren". Brug De vereniging wil 'een brug slaan' tussen cultuurmonumen ten en het publiek. „Commu niceren en faciliteiten bieden", vat Hylkema het hele scala aan activiteiten samen. Volgend jaar verschijnt bijvoorbeeld het handboek van de vereniging, waarin alle monumenten in Ne derland worden vermeld die voor het publiek toegankelijk zijn, inclusief de archeologische monumenten zoals grafheuvels. Ook wordt gedacht aan allerlei publikaties voor een breder pu bliek. De vereniging gaat zes keer per jaar het tijdschrift 'Open Monu menten' uitgeven. Hylkema voegt eraan toe dat het blad be staande uitgaven geen concur rentie zal aandoen, omdat op een breder publiek wordt ge mikt. „Je hoeft geen voorberei dend wetenschappelijk onder wijs te hebben gevolgd. Er mo gen dus geen moeilijke woorden in. De bestaande bladen zijn veel meer gericht op een specifiek, goed opgeleid publiek". Winkels De vereniging wil ook zogeheten erfgoedwinkels, bezoekerscen tra en logiesaccommodatie in historische gebouwen inrichten. De eerste winkels worden in de loop van september in Den Haag, Den Bosch en Borger ge opend. „Het assortiment moet niet ou bollig zijn en zeer Nederlands, zegt Hylkema. „De te koop aan geboden produkten variëren van boeken, spelletjes, aapnoot- mies-plankjes, aardewerk en prentbriefkaarten tot overdruk ken van historische kaarten, sie raden, levensmidddelen. kle ding en snoep. Het zullen vaak replica's zijn of iets wat ook vroe ger in Nederland is gemaakt. Zo kun je het eigen erfgoed pro pageren bij een groter publiek, maar het moet wel smaakvol blijven". Regionaal De vereniging streeft ook naar de oprichting van regionale in formatie- en bezoekerscentra in historische gebouwen. Ze wil die gaan beheren en de gebouwen zo nodig restaureren, maar verder zal de vereniging zelf niet actief zijn op restauratiegebied. Leden van de vereniging kunnen tegen gereduceerd tarief of gra tis toegang tot monumenten krijgen en elke maand een ander geselecteerd restauratie-object bezoeken. In de toekomst wil de vereniging ook bezoeken arran geren aan plaatsen die gewoon lijk niet toegankelijk zijn. Als voorbeeld noemt Hylkema een weekeind-verblijf in de logeerka mer van een particulier be woond kasteel. „Inclusief de soms bijbehorende ontberin gen", lacht hij. I i Kampleider Hans van Ark neemt afscheid van zijn gasten. door Evelien de Jager Afbreken gaat sneller dan opbouwen. Daarom zal er nog voor september bij Bid dinghuizen weinig meer res ten van de Europese Jambo ree 1994 dan de Headquarters, het zenuwcentrum. Vandaag gaan alle tienduizend scouts weer naar huis. Gisteravond werd de Jamboree afgesloten met het strijken van de vlag gen, een optreden van scou- lingband Snelle Jelle en een spectaculair vuurwerk. „Ein de van de generale repetitie voor volgend jaar", lacht kampleider Hans van Ark. De komende twee weken wordt het hele scoutingterrein weer leeggehaald. Toiletten, tenten, lantaarnpalen en vlag- gemasten verdwijnen. Voor een jaar slechts, want in au gustus 1995 komt het hele cir cus weer uit de kast voor de Wereld Jamboree. De basisor ganisatie daarvoor klopt van A tot Z, daar doet Van Ark niet moeilijk meer over. „Ik ga met een goed gevoel naar huis". De Europese Jamboree had twee doelstellingen. In de eer ste plaats moesten natuurlijk alle tienduizend deelnemende scouts een fantastische hap pening meemaken. Maar daar naast was de Jamboree van dit jaar ook een oefening voor vol gend jaar, wanneer er maar liefst dertigduizend scouts naar Biddinghuizen komen. „We moeten voor die tijd nog honderden details verbete ren", geeft Van Ark onmiddel lijk toe. „Maar toch: het zijn maar details". Zo bleef er op de vier subkam pen, waar telkens 2.500 scouts verbleven, te veel brood over. „Volgend jaar moeten we de porties dus aanpassen. En we willen nog meer rekening hou den met andere eetculturen. We hebben nu ook wel koosjer eten aangeleverd voor mensen met een joodse achtergrond, maar volgend jaar willen we bijvoorbeeld voor de Amerika nen een ontbijt met cornflakes en eggs en voor de Fransen meer aandacht voor de lunch'. De organisatie van Hans van Ark, met een kleine staf van twintig man en bijna driedui zend vrijwilligers, werd aan de vooravond van de Europese Jamboree flink op de proef ge steld. Door stormen en on weersbuien die vorige week zondag over de Flevopolder trokken, bleef vrijwel geen tent onbeschadigd. „Dan moet je met man en macht gaan herstellen. Gelukkig is dat goed gegaan. Op dat mo ment bleek dat de organisatie werkte. Dat er inderdaad men sen kwamen om het dak te re pareren en een nieuwe tent op te zetten. Dat geeft enorm veel vertrouwen. Een goed effect van een slechte ervaring". De Jamboree kende meer te genslagen. Vorige week vrij dagnacht overleed een mede werker die een spilfunctie in de organisatie had aan een hartaanval. Van Ark: „We hadden er rekening mee ge houden dat er op een bijeen komst van in totaal 13.000 mensen wel eens iets ernstigs met iemand zou kunnen ge beuren, maar dat dat ook gold voor één van onze eigen men sen, dat was toch wel een zwa re klap. Iedereen kende hem, zijn vrouw en kinderen werk ten ook op de Jamboree". Drukte Over de samenwerking met gemeente, politie en provincie is Van Ark tevreden. Dat het gedurende het afgelopen weekeinde tijdens de open da gen spaak liep met het verkeer en de parkeerplaatsen, be strijdt hij. „We hebben meer bezoekers ontvangen dan we hadden verwacht en daar zijn we blij mee. Alles wat onder ónze verantwoordelijkheid viel, liep als een tierelier. Dat het druk was op de omringen de wegen, daar was ik niet ver antwoordelijk voor. Het was natuurlijk wel een ervaring waar we volgend jaar rekening mee moeten houden". Van Ark is waarschijnlijk de eerste kampleider met een ei gen fanclub. „Maar of ik daar nou zo blij van word...". Vroe ger stond de camp-chief ver van de organisatie af. De tent van Van Ark stond nu echter gewoon op het medewerkers- veld. „Ik douchte en at met ze. Ik was heel bereikbaar en daar maakte iedereen dankbaar ge bruik van. Zodra ik 's morgens mijn slaperige hoofd naar bui ten stak, stond er alweer ie mand om iets te vragen". De kampleider is zeer te spreken over zijn medewerkers. „Datje met bijna drieduizend man, die elkaar niet kennen, zo'n evenement op zo'n terrein kunt draaien, dat zal me het meeste bij blijven. Het was heel spannend, maar het is toch gelukt". Na het inpakken van alle ten ten en het opvouwen van de vlaggen valt Van Ark niet in het spreekwoordelijke gat. „Ben je gek! Ik moet als een speer aan het werk voor de We reld Jamboree". J~\ e mannen waren prikkel- LJ baarder, minder bereid zich in te spannen en minder gezeg lijk dan anders. Ze deden hun werk langzamerze slenterden, in plaats van gewoon te lopen, ze venvaarloosden him kleding, in hun verblijven was het een ont zettende bendeze hadden lak aan de gebruikelijke omgangs vormen, en er was een algemeen gebrek aan enthousiasme en energie te bespeuren. Als ze maar enigszins de kans kregen, gingen ze liggen in plaats van zitten. Van vroeg opstaan had den ze al lang niet meer gehoord. Het was niet ongewoon officie ren om 8 uur nog op hun nest aan te treffen. Velen van hen ge bruikten zelfs hun ontbijt op bed. Ook na het middageten ging de hele handel meestal meteen weer plat en zo'n siësta duurde niet zelden een hele middag lang." Aldus beschrijft Richard Mac- Pherson in zijn boek Tropical Fatigue Tropische Vermoeid heid) de gevolgen van het lang durig gestationeerd zijn in een tropisch klimaat bij Amerikaan se mariniers tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij voegt eraan toe, dat nogal wat slachtoffers zichtbaar vermagerden en aan slapeloosheid en depressie le den. Bij de echt ernstige geval len kwamen ook geheugenstoor nissen en angstaanvallen voor. En sommige mariniers begon nen op den duur zelfs aan hun eigen toerekeningsvatbaarheid te twijfelen. Psychologen spreken bij zulke symptomen wel van hitte-stress heat stress). Die stress is overi gens niet alleen het gevolg van hoge temperaturen, maar ook van een hele reeks andere facto ren, zoals de relatieve ïucht- vochtigheidsgraad, lichamelij ke fitheid en gezondheid, leef tijd, geslacht, voedingspatroon, de mate ivaarin iemand 'geaccli matiseerd' is, en van mentale in stelling. Mensen zijn zogenaamde ho me othermische, zeg maar 'ge- lijkwarmige'dieren. De tempe ratuur in ons lichaam wordt on afhankelijk van de omgeving zo veel mogelijk constant op onge veer 37 graden Celsius (+/- 0,5) gehouden. Om dat te bereiken moet er een goed evenwicht zijn tussen warmteproduktie én warmteafgifte door ons lichaam. Warmteproduktie gebeurt door onze stofwisseling. Bij het verte ren van voedsel in onze inge wanden komt warmte vrij (van- denkwijzer I I I I i i I i daar de term calorie, van het La tijnse woord voor warmte: ca- lor). Ook onze spieren produce ren bij inspanning warmte en vaak zelfs veel meer dan onze spijsvertering. Dat merken we ook duidelijk als we bijvoor beeld een tijdje stevig gefietst of gerend hebben. Wanneer ons lichaam zoveel warmte produceert of opneemt (door bijvoorbeeld zonnestra ling) dat de temperatuur duide lijk boven de 37,5 graden dreigt te komen, neemt de thermostaat in onze hersenen (een hersen centrum dat hypothalamus wordt genoemd) maatregelen om de warmteafgifte te verho gen. De voornaamste van die maatregelen is het aanzetten van de bijna 3.000.000 zweetklie- ren tot het produceren van een waterig vocht dat door verdam ping de overtollige warmte naar de buitenwereld afvoert. Ver damping van water kost veel energie (denk maar aan de ener gie die nodig is om een waterke tel te laten fluiten). Dus, wan neer zweetwater op onze li chaamshuid verdampt, wordt daardoor aan die huid energie in de vorm van warmte onttrok ken en koelen we af. Zweetvoeht De hoeveelheid zweetvoeht die we op een hete dag produceren, kan wel oplopen tot 10 a 12 liter! Om zoveel te kunnen zioeten moet ons lichaam een enorme hoeveelheid werk verzetten, want het vocht moet letterlijk door de zweetklieren naar de huidoppervlakte worden ge perst. Daarvoor moeten hart en bloedvaten op hoge toeren werken en niet zelden 60 tot 70 procent meer inspanning leve ren. Dat is helemaal het geval als de buitenlucht zelf al heel vochtig is, want dan kan het zweetvoeht op onze huid niet of nauwelijks verdampen, koelen we dus ook niet of nauwelijks af en neemt de hittebelasting juist sterk toe. Bij een buitentemperatuur van 30 graden en een luchtvoo heid van 40 procent - dat na gen dat de lucht maar 40pn., van de hoeveelheid vocht} j die het bij 30 graden zou km. bevatten - is de ervaren (ei ratuur of hittebela) 'slechts' 29 graden, maar ftjj11 luchtvochtigheidsgraad v;0 is diezelfde 30 graden in fel11 graden, bij 90 is die 39 grade11 bij 100 (de lucht neemt dan):t maal geen vocht meer op) s liefst 44 graden! 1 De combinatie van hoge t& (j ratuur en hoge luchtvochlk stelt enorme eisen aan hw bloedvaten omdat het lick li om toch zoveel mogelijk j koelen, de produktie var. y zweetklieren almaar verdei voert. Vandaar dat voor mt met een zivak hart of eensle i conditie een hittegolf niet ie een akelige en soms zelfs ht een dodelijke toestand Maar om dezelfde reden ij voor mensen met een goede i ditie een hittegolf vaak een g moeiende tijd. Want al kur, i hun hart en bloedvaten erpt tegen, de 'overuren' die zei( ten maken eisen toch hun ld \t omdat het lichaam die oven zowel overdag, alsook s'nati als het vochtig-warm blijft-n maken, raakt ook de slaapt gestoord. Dat komt hetf, tioneren overdag, evenals zijn tegen kinderen en co/fen meestal weer niet ten goede.JI Gestoorde slaap f In het boek De invloed Stress en Vermoeidheid of menselijk Functioneren legt ry Ramsey uit dat ook a mentale activiteiten te Ir kunnen hebben van hitte-sh mede als gevolg van verm heid en gestoorde slaap. Zt spreekt hij een aantal sk waaruit blijkt dat mensen o\ hete omstandigheden dn minder goed opmerken d normale temperaturen. We ten bijvoorbeeld minder goti in het verkeer, en hebbenm snel in de gaten als er gei dreigt. Het blijkt overigens zo te zijn we, als we het gevaar eem gezien hebben, wel even reageren als anders. Dat lao hangt samen met een opme lijke conclusie uit veel sim over hitte en gedrag, namt mensen die hoog gemotsr zijn voor een bepaalde taak ken veel minder hinder vanï stress te hebben, en in veelgi len zelfs nauwelijks een te gang in prestaties te verto; dan mensen die weinig gen veerd zijn. Ook blijkt het zijn (eigenlijk weinig tien send), dat mensen die si onder hoge stress staan oj belast zijn, bij hitte een rek grotere teruggang in preste en welbevinden te zien gi dan mensen met een min of normale belasting in person leven en werk. Dat laatste u; moedelijk de verklaring vi opmerkelijke teruggang in raai en discipline bij de tin kaanse mariniers ivaar ik eerder^over had. Ramsey wijst ook op het bè van acclimatisering, van de nemen om te wennen c langdurig omgaan met k temperaturen. Om goed te ai matiseren blijkt het niet hw te zijn van airconditioning bruik te maken, want dat te steeds te grote temperak verschillen op. Het blijkt beta zijn om apparaten te gebré die de vochtigheid uit de lij halen. Sporten Verder is het onverstandige sporten bij hoge vochtigM procent of meer). Aan te raaf ook, hoe gek het ook klinkt zweet zo weinig mogelijk ajti gen, want dan kan het nieti dampen en de huid afkat Omdat bij zweten twee belasi ke mineralen - kalium en triumchloride (zout) - ivon uitgescheiden, is het event verstandig om voeding tc bruiken geen zouttabletk die daar rijk aan zijn zoalsJ derij, vis, rozijnen, spina pruimen, bananen, broccoi bloemkool. En ten slotte, koop een strop Een man strompelt, stem van de dorst, door de i> Plotseling ziet hij een Are: voor zich. „Water!", rochelt man. „Stropdassen!", roept Arabier terug. „Ik moei vt hebben!", kreunt de man verkoop alleen maar strop sen!", herhaalt de Arabier twijfeld strompelt de mam der. Eindelijk ziet hij in der' een hotel. Met zijn laatste km ten bereikt hij de ingang enf- tert: „Water, water...". WflC de portier antwoordt: „Het!) me meneer, maar zonder sl' das mag u hier niet naarl nen!" In het nieuwe kabinet moet 'een respectabel aantal' vrou»' worden benoemd. „Ons streefgetal is vijftig procent", zcgl neke Binkers, bestuurslid van de Nederlandse Vrouwend (NVR). Dat betekent in de praktijk dat van de veertien minste" (vermoedelijk) tien staatssecretarissen meer dan tien per500 vrouw moeten zijn, aldus de NVR. De raad, die zegt één miljoen vrouwen te vertegenwoordigend- dat de emancipatie van vrouwen bij lange na nog niet is voltooid.! al wekt het huidige regeringsbeleid een tegengestelde indruk.B" brief aan formateur Kok dringt de organisatie erop aan om® komende regeerperiode aandacht te schenken aan het emancip'5 beleid. De raad wil verder dat elk ministerie precies aangeeft wat terrein aan beleid wordt ontwikkeld. Daarbij is het wel een al voorwaarde dat de ministers 'emancipatiegevoelig' zijn. Bovei» pleit de vrouwenraad voor de benoeming van een coördinerend' nister voor emancipatiezaken. (GPD)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 2