aatste woord aan de fracties Carpoolstrook open voor alle auto's Rotterdamse reder dreigt met vertrek naar Antwerpen 4 WEKEN holland fm «Bf 01100 - 39555 hiderhandelaars stemmen na lang beraad in met regeerakkoord Brood zes cent duurder Zakenman Mungra eist van staat 100 miljoen schadevergoeding kunst cultuur VOOR 14,- 828 JVog een enkele bui Kans op een bui, 's middags verder op klarend. De maximum temperatuur is 20 graden. De noordwesten wind is vrij krachtig, later matig. 237e jaargang no. 188 rijdag 12 augustus 1994 osse nummers 1,50 ZIEK Tty. voor J\ 'erstand Bel voor informatie: )EN HAAG (GPD) De onder- andelaars van PvdA, VVD en 166 hebben gisteren ingestemd iet de tekst van het regeerak- ioord, zoals die door formateur ok is opgesteld. De drie voor- iannen, Wallage (PvdA), Bol- estein (WD) en Van Mierlo D66), zullen het akkoord van- aag in hun fracties verdedi- i, Volgens de onderhande- iars is het akkoord een solide asis voor een kabinet van •vdA, WD en D66. Iver de inhoud van het ak- oord, dat ruim vijftig pagina's ;lt, wilden de onderhandelaars steravond nog niets zeggen. werd duidelijk dat over de efinitieve tekst niet onmiddel- overeenstemming kon wor- bereikt. Het duurde bijna cht uur voordat de drie politici net de tekst konden instem- onumenten OORSCHOTEN (GPD) - Om leer belangstelling en steun an het grote publiek te werven oor monumentenzorg is giste- een nieuwe, landelijke orga- isatie opgericht: de Vereni- ingOpen Monumenten. De ver- niging moet binnen een paar lar uitgroeien tot een publiek- organisatie met 350.000 leden, oorzitter drs. U.F. Hylkema oemde tijdens de oprichtings- ijeenkomst in Kasteel Duiven- oorde in Voorschoten de Ver- luging voor Natuurmonumen- en de Britse National Trust s voorbeelden voor de nieuwe ireniging. )pen Monumenten geeft een Idschrift uit, gaat promotie- Inkels exploiteren en wil uit- ndelijk ook zelf bijzondere res- uraties gaan uitvoeren. zie ook pagina 2 DEN HAAG (ANP/GPD) -Een heel brood wordt met ingang van maan- zes cent duurder. Dat meldt de Nederland- Bakkerij Stichting donderdag. De prijsstijging is nodig om verdere daling van het rendement bij de bakkerijen te voorko men. Met name de loon kosten gaan sterk om- g. Ook de energie- en milieuregels brengen steeds meer kosten voor de bakker met zich mee. De prijzen van arbeidsin tensieve luxe broodjes, stokbrood en vruchten brood zullen zelfs extra moeten worden aange past, Sinds vorig jaar juli zijn de minimumprijzen voor brood afgeschaft. De stichting adviseert nu de bakkers de prijzen met 6 cent te verhogen, omdat 'e kosten sinds septem ber 1992 met dat bedrag zijn gestegen. „We gaan er vanuit dat de gehele branche, inclusief de su permarkten, dit advies zal volgen. Om de stij ging centraal te houden, hebben we komende maandag genoemd als datum van ingang," al dus een woordvoerder van de stichting. Omdat het berekenen van de kostprijs van brood een nogal ingewik kelde aangelegenheid is, houdt de Bakkerij Stich- de ontwikkelingen op het vlak van grond stoffen, lonen en bakke rij- en winkelinstallaties scherp in de gaten ten einde de bakkers daar over te kunnen advise ren. Veel bakkers komen volgens de stich- zelf dikwijls nauw- hjks toe. Advertentie men. Maar dat was geen gevolg van plotselinge politieke tegen stellingen, aldus Van Mierlo. „De tekst was erg lang en luister de soms erg nauw". PvdA-onderhandelaar Wallage sprak van een 'stevig en serieus akkoord' dat hij vandaag 'van harte' zal verdedigen. Binnen de PvdA-fractie is niet iedereen even gelukkig met de uitkomst van de onderhandelingen. Eer der op de dag had Wallage zich nog moeten verdedigen tegen de kritiek van partijgenoot Pronk, die vond dat de sociaal-demo craten te weinig hadden binnen gehaald. „Als alle wensen van Pronk waren vervuld, zou er geen kabinet zijn". Volgens Wal lage kan de PvdA 'een kabinet op basis van dit akkoord met een gerust hart tegemoet zien'. WD-leider Bolkestein verklaar de het akkoord 'met overtui ging' te zullen verdedigen in zijn fractie. Sommige leden van zijn fractie menen echter dat de WD nu minder heeft binnengehaald dan bij de vorige, mislukte 'paar se' poging. Bolkestein weer sprak dat. „De afspraken zijn be duidend solider. De bezuinigin gen zijn nu netjes ingevuld", Gemor Binnen de fracties heerst nog wel enig gemor over de invulling van de bezuinigingen, die 18 mil jard gulden moeten opleveren en waarvan de helft wordt ge bruikt voor lastenverlichting. De bezuinigingen worden onder meer gehaald door beperking van de studiefinanciering tot driejaar, door invoering van een eigen risico van 200 gulden per jaar voor ziekenfondsverzeker den, door beperking van de kin derbijslag en door de uitkerin gen nog maai- voor de helft aan de lonen te koppelen. De fracties moeten vanavond la ten weten of ze met het regeerak koord kunnen instemmen. Zij mogen nog wel wijzigingsvoor stellen inbrengen, waarover for mateur Kok zaterdag met de on derhandelaars zal overleggen. Maandag wordt dan begonnen met de zetelverdeling en het aanzoeken van ministers. Ver wacht wordt dat de PvdA en de WD elk vijf ministersposten krijgen en D66 vier. PvdA-leider Kok wordt in ieder geval de nieuwe premier. Hij bracht gis teravond verslag uit aan de ko ningin over de voortgang van de formatie. De onderhandelaars voor een paars kabinet (van links naar rechts) Bolkestein (VVD), Wallage (PvdA) en Van Mierlo (D66) s te woord. t bereiken van overeenstemming de pers foto ANP DEN HAAG (ANP/GPD) - De carpoolstrook op de Al bij Die- men wordt over enkele weken in de ochtendspits opengesteld voor alle personenauto's. Dat geldt alleen voor verkeer van uit Almere naar Amsterdam. Verkeer uit de richting 't Gooi kan dan geen gebruik meer ma ken van de strook. Dat maakte het ministerie van verkeer en waterstaat donderdag bekend. Directe aanleiding voor de open stelling is een uitspraak van de Amsterdamse rechtbank. Die ontsloeg oud-minister Wester- Weer smokkel uranium in Duitsland BERLIJN (AP) - De politie van Beieren heeft zes mensen gear resteerd die verdacht worden van uraniumsmokkel en beslag gelegd op een kleine hoeveel heid verrijkt uranium 235 dat geschikt is voor de produktie van kernwapens. Het was de tweede keer dit jaar dat de Duit se politie op het spoor kwam van smokkel van radioactief materiaal. Het gevonden ura nium 235 is volgens de Duitse autoriteiten slechts een mon ster van een grotere hoeveel heid die nog volgt en is afkom stig uit de voormalige Sovjetu- Sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie vrezen westerse lan den dat criminelen beslag weten te leggen op delen van het nu cleaire Sovjet-arsenaal en het doorverkopen aan terroristen. De politie van Beieren nam half juni al 0.8 gram sterk verrijkt uranium in beslag maar hield de vondst tot donderdag geheim omdat het onderzoek nog liep. Op 4 juli arriveerden 120 bal letjes licht verrijkt uranium en de politie arresteerde toen twee Slowaakse mannen die het ma teriaal vanuit Tsjechië naar Duitsland zouden hebben ge smokkeld. Het brein achter de smokke laarsbende is een 48-jarige Duit se handelaarster in onroerend goed uit Landshut. 60 kilometer ten noordoosten van München. terp van rechtsvervolging, ook al had hij in zijn eentje gebruik gemaakt van de rijbaan. Tot nu toe was de strook alleen toegan kelijk in de ochtendspits voor auto's met minstens drie inzit tenden. De veelbesproken baan wordt vanaf vandaag voor en kele weken afgesloten. Dat is no dig voor het aanpassen van de verkeersborden en het elektro nische informatiesysteem. Volgens de rechter is de carpoo ler niet opgenomen in het Regle ment verkeersregels en ver keerstekens. Juridisch gezien bestaat een dergelijke groep weggebruikers niet. Westerterp was dan ook niet strafbaar, al dus de rechter. De uitspraak sloeg de juridische basis weg on der de carpoolstrook. Verkeer en Waterstaat restte dan ook niet anders dan de strook open te stellen voor alle verkeer. Daarmee komt een ein de aan het bestaan van Europa's eerste carpoolbaan. Vandaag wordt de strook in de richting Amsterdam voor enkele weken De carpoolstrook (rechts met bussen) ter hoogte van Muiderberg), vorig jaar op een novembermorgen. foto ANP afgesloten. Dat is nodig voor het aanpassen van de verkeersbor den en het elektronische infor matiesysteem. Verkeer en Waterstaat geeft het carpoolen als instrument om de drukte te verminderen echter niet op. Doelstelling in het Tweede Structuurschema Ver keer en Vervoer is een verhoging van de bezettingsgraad in het woon- en werkverkeer van 1,2 personen per auto nu naar 1,6 personen per auto in 2010. Car poolen blijft daarbij een onmis baar instrument, aldus het mi nisterie. Ex-minister Maij opende de strook oktober vorig jaar. De aanleg kostte 62 miljoen gulden. Maij, nu Europarlementariër, was donderdag niet voor com mentaar bereikbaar. De ANWB betreurt de gang van zaken. „Wij vinden het jammer dat een expe riment zo moet eindigen." Het ministerie weet niet goed te verklaren, waarom het gebruik van de carpool nooit afdoende wettelijk geregeld is. Volgens voorlichter B. Wouters gingen de juristen bij het ministerie er tot gisteren van uit, dat dat met het gebruikte verkeersbord (in- rij verbod plus onderbord met de uitzondering) wel het geval was. Daarom waren de verbazing en de paniek groot na het bekend- worden van het ontslag van rechtsvervolging van oud-minis ter Westerterp. Onzeker is nog of de aanpassin gen definitief zijn. Wouters sluit niet uit dat het Openbaar Minis terie in cassatie gaat. „En dan kan weer een nieuwe situatie ontstaan, maar dan zijn we wel een halfjaar verder". Oostende eert Rik Wouters, de kunstenaar die in zijn korte onstui mige leven een indrukwekkend oeuvre opbouwde: schilderijen, beeldhouivwerken, tekeningen. Verder in de bijlage Kunst en Cul tuur: Denis Diderot oordeelt over Holland Vergilius vertaald Zwaar aangezet proza van Fleur Bourgonje Poëzie van Maria van Daalen Bertolt Brecht ontmaskerd Weemoed met Dexter Gordon O t/ 1 "7 Culturele agenda, exposities, films. I w IY1 I WÊÊOBKSBÊIÊÊÊÊÊÊKM Protest Enkele duizenden Middelbur gers protesteerden gisteren met het plaatsen van hun handteke ning tegen het plan van de wo ningbouwvereniging en het Mid delburgse gemeentebestuur om het Hofje onder de Lange Jan te slopen. Op de Nieuwe Burg stond een actiekraam en de hof jeswoningen waren met spandoeken ver- sierd. KtfiOH Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 6; Provincie: 7, 9 en 11; Kunst en cultuur: 13,14,15, 16 en 17; Sport: 19, 20, 21 en 23. ROTTERDAM (GPD) - Ook de Rotterdamse rederij Anthony Veder overweegt zijn kantoor van Rotterdam naar Antwer pen over te brengen vanwege fiscale voordelen. Eerder zijn de zware-ladingrede- rij Dockwise, de offshore-groep Workships en de van origine Groningse rederij Seatrade al naar België verhuisd. Om te beginnen brengt Anthony Veder het management van twee containerschepen naar België. Daarop zal bovendien voortaan de Antilliaanse vlag gaan wapperen. Het uitvlaggen van andere schepen - drie koel- schepen en zes gastankers - is nog niet aan de orde, omdat an ders investeringspremies aan de Nederlandse staat moeten wor den terugbetaald. 'Brein' achter het vertrek van de Nederlandse rederijen is de in België woonachtige Nederland se 'scheepvaart-tycoon' W. Cor- dia, die belangen in deze rederij en heeft. Samen met personeels leden. banken en het HAL-inves- teringsfonds nam hij het familie bedrijf Anthony Veder enkele ja ren geleden over. Volgens Cordia is een verhuizing naar Antwerpen van de gehele Anthony Veder-organisatie nog niet actueel, maar is die in de toekomst niet uitgesloten. De Exxon huidige marktsituatie in de scheepvaart kan dat volgens hem noodzakelijk maken. De keuze voor België komt voort uit het ontbreken van vermo gensbelasting en een soepeler bemanningsregime. In België mogen schepen ook onder het Luxemburgse register varen, wat goedkoper is voor de reder. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) ?JAj ik wil: een proefabonneraeut van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: ANCHORAGE (RTR) - Een fede rale juryrechtbank heeft de oliemaatschappij Exxon don derdag veroordeeld tot het be talen van een half miljard gul den schadevergoeding. Het be drag komt ten goede aan 10.000 vissers die schade hebben gele den door olievervuiling toen de olietanker Exxon Valdez in maart 1989 voor de kust van Alaska verongelukte. van onze correspondent PARAMARIBO - De Surinaamse zakenman Atta Mungra eist 100 miljoen gulden schadevergoe ding van de Nederlandse staat omdat hij ten on rechte van een reeks criminele activiteiten is be schuldigd. Mungra werd verdacht van cocaïne handel, het witwassen van drugsgelden en het aannemen van smeergelden. Hij ontving gisteren bericht dat hij niet zal worden vervolgd. Nu het openbaar ministerie de zaak wegens gebrek aan bewijs heeft geseponeerd, eist de zakenman, een broer van de Surinaamse minister van buiten landse zaken Subhas Mungra. genoegdoening. „De hele affaire heeft mij een jaar lang leed en el lende bezorgd. Zelfs door kennissen ben ik als een lepra-patiënt behandeld. Justitie in Nederland is als een groep SS'ers tekeer gegaan. Men is bezig de verhouding tussen Nederland en Suriname tot on der het vriespunt te laten dalen". De FIOD heeft, volgens Mungra een ongekende blunder begaan door de beschuldigingen te base ren op een anoniem pamflet waarin hij werd zwart gemaakt. Echte bewijzen had de FIOD volgens Mungra niet in handen. Het pamflet („Mungra is cocaine-koerier en handlanger van Bouterse") zou zijn opgesteld door een partijgenoot van de VHP. Die persoon gunde hem zijn rijkdom niet en wilde voorkomen dat hij partijvoorzitter Jaggernath Lachmon in de toekomst zou opvolgen. De uitein delijke beschuldigingen van Justitie aan zijn adres lekten volgens Mungra 'opzettelijk' uit in de pers. de leukste muziek nu ook in Zeeland te ontvangen op iedere radio, 828 middengolf _J_ -+- middengolf Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar. PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1