'ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN kabinet in de steigers Duizenden op de vlucht voor bosbranden Spaanse oostkust kleintjes an Aardenne niet p Volksgezondheid Woodstock wordt toch herdacht Reactor Petten niet extra beveiligd tegen aardschokken 4 WEKEN racties buigen zich morgen over bereikt regeerakkoord rdwenen Romeinse stad lokaliseert! in Jordanië VOOR 14,- luiig en fris Sfrir' !eel bewolking en buiig met kans op De temperatuur omstreeks 20 raden. De noordwestelijke wind is en neemt toe naar vrij krachtig. 7e jaargang no. 187 11 augustus 1994 sse nummers 1,50 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen (GPD) De onder- van PvdA, WD en zijn het gistermiddag eens orden over een 'paars' re- akkoord. De problemen in öiksgezondheid zijn niet op- st, maar opengelaten. Gis- ïiddag werd 'het eerste sta ll van eruit zijn' bereikt, al- D66-leider Van Mierlo. „Het n geboorte in etappes". For- Kok heeft zich daarna aan het opschrijven van emaakte afspraken. onderhandelaars worden laag, aan het einde van de ;end, bij Kok verwacht om eindresultaat 'pagina voor na' te bespreken. Eventuele kunnen dan nog aangebracht, voordat de in de avond verslag rengt aan de koningin. Het zal morgen, vrijdag, worden voorgelegd aan de drie fracties. Zij zullen nog dezelfde dag moeten laten weten of het regeerakkoord hun instemming- heeft. Kok wil het eindresultaat zaterdag volledig gereed heb ben, zodat hij maandag kan be ginnen met de zetelverdeling, waarmee vermoedelijk nog een week zal zijn gemoeid. Gezondheidszorg Kok heeft gisteren alle punten in het akkoord nog eens met Bol- kestein (WD), Van Mierlo (D66) en Wallage (PvdA) doorgeno men. Over het laatst overgeble ven knelpunt, de bezuinigingen op en de kostenbeheersing in de gezondheidszorg, konden de on derhandelaars het niet eens wor den. Kok heeft 1,2 miljard aan bezuinigingen in de zorgsector ingeboekt, maar de invulling daarvan is volgens de specialis- EIGH (RTR) - De verdwe- havenstad Aila is Amerikaanse wetenschap bij de Jordaanse haven ia gelokaliseerd. Onderzoe van de Universiteit van h Carolina hebben dit ïsdag bekendgemaakt. De van de Romeinse nstad liggen onder het nderzoekers vrezen dat de geheel onder hotels en par- erreinen zal verdwijnen in de recente opening van de tussen Aqaba en het Israë- e Eilat wordt gevolgd door in het gebied, met in de ontwikkeling van het HAAG (ANP) - Oud-infor- Van Aardenne is niet be- ibaar als vice-premier en ninister van volksgezond- in een paars kabinet van 1, VVD en D66. -partijvoorzitter Hoekzema dat in het weekblad Nederland van deze week. Van Aardenne graag in kabinet gezien. Jlitiek Den Haag gold Van enne tot nog toe als een be- .ïjke gegadigde-voor Volks- ndheid, mocht de WD die in de wacht slepen. Bolkestein verklaar- derlandse )uw verdrinkt Frankrijk (AFP) - De 44-jarige F. C. uit Den Haag is voor de kust Landes in het zuidwes- an Frankrijk verdronken. rouw werd onwel toen zij nde bewaakte zone van het d in Moliets aan het zwem- was. Nadat andere badgas- uit het water hadden werd zij naar een zie- overgebracht. Daar nog tevergeefs getracht te reanimeren. Sleutelpost ten van alle fracties voor het overgrote deel irreëel. Bovendien gaat Kok ervan uit dat de kosten van de zorg jaar lijks met 1,5 procent zullen toe nemen, terwijl de fracties die veel hoger inschatten. Al met al resteert er volgens een brief van de fracties aan hun onderhande laars in de zorgsector nog een gat van twee miljard gulden. Dit wordt door Kok ontkend, waardoor er nauwelijks over op lossingen kon worden gespro ken. Vanuit de fracties zijn ver schillende mogelijkheden aan gedragen om het gat te vullen. Zoals de invoering van een eigen risico dat afhankelijk is van het inkomen, het aanpakken van ta rieven van specialisten en apo thekers, verhoging van de ziek tekostenpremies, het bevriezen van de ziekenfondsgrens en het afbouwen van de vut in de ge zondheidssector. Maar, aldus Bolkestein, „er zit ten zoveel haken en ogen aan, daar zijn we niet uitgekomen". De kwestie wordt nu wat de on derhandelaars betreft, doorge schoven naar het nog te installe- Archeologen en historici begon nen hun speurtocht met behulp van oude geschriften en enkele luchtfoto's. Tot hun verbazing vonden ze al binnen luttele we ken ruïnes van de stad, die heeft bestaan van de eerste eeuw voor Christus tot in de zevende eeuw. Het was een economisch belang rijke stad tot de haven in 630 door de profeet en krijgsheer Mohammed werd veroverd. De mohammedanen bouwden niet ver van Aila een nieuwe stad. De onderzoekers hebben voor de komende twee jaar de garantie van de Jordaanse autoriteiten dat het gebied voor opgravingen bestemd is en dat er niet wordt gebouwd. de vorige week nog dat zijn par tij van oordeel is dat de volksge zondheid in een nieuw kabinet niet langer mag worden toebe deeld aan een staatssecretaris, maar gelet op de 55 tot 60 mil jard die er in omgaat onder de minister moet vallen. Hoekzema stelt dat de VVD hoe dan ook interesse houdt voor Volksgezondheid. Ook opteert de beoogde tweede regeringspratij in grootte voor de „sleutelpost" van Financiën en voor Binnenlandse Zaken, ge let op „de bestuurlijke organisa tie, de politie en het interne vei ligheidsbeleid". Leider Binnen de WD-top is volgens Hoekzema ter sprake geweest dat Bolkestein de post van Fi nanciën zou gaan bekleden, maar „we zijn samen tot de con clusie gekomen dat het het beste is als hij fractieleider blijft". „Want we moeten ook een ste vige leider in de fractie hebben. Daar ligt het zwaartepunt van onze politieke leiding. Dat moet helder zijn. Bovendien zijn er zo veel nieuwe fractieleden. Het is goed dat iemand met overwicht daar leiding geeft. Iemand met gezag en uitstraling. En dat is Frits", aldus Hoekzema. Stellingbouwers zijn woensdag druk in de weer den. NEW YORK (DPA/ANP) - Het festival waar mee in de Amerikaanse plaats Bethel de 25e verjaardag van het Woodstockpopfestival zou worden herdacht, gaat door. 'Bethel '94' zal volgens een woordvoerster van de zanger Richie Havens morgen beginnen en het hele weekeinde voortduren. De toegang is gratis. Een week geleden werd gezegd Bethel '94 niet door zou gaan wegens gebrek aan be langstelling. Havens en andere artiesten, waar onder Bob Dylan, Peter Gabriel en Red Hot op het terrein waar het festival wordt gehou- foto Reuter Chili Peppers, die ook op het eerste Woodstock festival in 1969 speelden, zullen dit weekeinde opnieuw het podium beklimmen. De problemen rond Bethel '94 spitsten zich toe op de teleurstellende voorverkoop van toe gangskaarten en op de geduchte concurrentie van het door Pepsi Cola gesponsorde zusterfes- tival Woodstock '94. Bij het concurrerende fes tival valt de belangstelling overigens ook te gen. De kaartverkoop is beneden verwachting gebleven. ren kabinet. Mogelijk is ook dat de betrokken kamerfracties zul len eisen dat er alsnog een oplos sing wordt gevonden. Prestatiebeurs Ook is gisteren gesproken over de studiefinanciering en het ho- ger onderwijs, omdat de onder- handelaars niet tevreden waren over de formulering van hun voornemens. Inhoudelijk zitten ze op één lijn: de invoering van een prestatiebeurs (eerst lenen en achteraf deels kwijtschelden) om te bezuinigen op de studiefi nanciering en het in de steigers zetten van een onderwijssys teem met verschillende studie duur in het hbo en wo. Er ligt een plan van de fractiespecialisten met concrete voorstellen op dit gebied, maar in het akkoord be perkt 'paars' zich tot de hoofdlij nen. Over de duur van de prestatie beurs bestaat nog enige ondui delijkheid. Volgens een woord voerder van de formateur wordt in het akkoord meegenomen dat het recht op studiefinanciering vanaf 1995 wordt ingekort tot driejaar. Dat is volgens fracties pecialisten onmogelijk. Zij heb ben voorgesteld vanaf 1995 uit te gaan van een beperking van de studiefinanciering tot de offi ciële studieduur, en dat is voor de meeste studies vooralsnog vier jaar. „De onderhandelaars hebben juist besproken of ze dat niet wat konden verzachten, dus ook nog een extra jaar studie beurs mogelijk maken", zegt een betrokkene. Een driejarige stu diebeurs levert de komende vier jaar bovendien geen extra bezui niging op, zo legt de fractiespe cialist uit. „Logisch gerede neerd. is het erg onwaarschijn lijk dat nu al een driejarige beurs wordt ingevoerd". Nederlander vermoord op Sint Maarten van onze correspondente WILLEMSTAD - Op Sint Maar ten is dinsdagnacht de 56-jarige Leendert-Jan Schalm in zijn ho telkamer doodgeschoten. Schalm was op huwelijksreis. Hij werd wakker van geluiden en trof in de kamer drie inbre kers aan. Hij wilde wegrennen, maar een van de inbrekers schoot hem dood. Schalm was sinds 1 september 1992 directeur van het ING An tilies Trust NV en woonde op Cu rasao. Afgelopen zaterdag trad hij in Nederland in het huwelijk. Dinsdag kwam hij aan op Sint Maarten. Hij logeerde met zijn echtgenote in het luxueuze Mul let Bay Resort op Sint Maarten. Al eerder zijn daar bezoekers ge welddadig beroofd en vermoord. De hoteldirectie heeft wel bewa king ingesteld, maar het com plex is zeer ruim opgezet, met losse appartementengroepen op een achttien holes tellend golf terrein en daardoor moeilijk te bewaken. De doorgaande weg over het complex is ook open baar toegankelijk. VALENCIA (DPA/AFP/RTR/ ANP) - Tienduizenden mensen zijn op de vlucht geslagen voor felle bosbranden die de oost kust van Spanje teisteren. Het Spaanse persbureau EFE schat te het aantal geëvacueerden woensdag op vijftien- tot twin tigduizend. Er werden geen do den gemeld. Nederlandse toe risten zijn voor zover bekend niet in problemen gekomen. Bij noodweer in Frankrijk kwamen gisteren twee mensen om. In Spanje bereikten de bosbran den woensdag Paterna, een voorstadje van Valencia. Vakan tiehuisjes in de omgeving moes ten worden ontruimd, evenals een aantal huizen en kampeer- Een blusvliegtuig laat water vallen op Corsica. De brand weer slaagde er gisteren in de branden te beteugelen die tot 2000 tot 3000 hectare bosgebied op het eiland hebben vernie tigd. Brandweerlieden van het vasteland boden daarbij hulp. De politie vermoedt dat de branden zijn aangestoken. foto EPA wagens ten noorden van Barce lona. Daar woedt een grote brand aan de rand van het na tuurpark Montseny. Ook rond het vakantiecentrum Mojacar aan de zuidkust staat het bos in brand. Op het eiland La Palma is een camping ont ruimd. Op sommige delen van het eiland woedt al sinds zondag brand. De brandweer spreekt van een rampjaar in Spanje: ruim 270.000 hectare bos werd al door brand verwoest. Tot nu toe kwa men 22 mensen om. Nederlanders De ANWB heeft op het steun punt in Barcelona tot nu toe nog geen telefoontjes van getroffen Nederlandse toeristen' ontvan gen. Daarom gaat de organisatie er vooralsnog van uit dat de branden de Nederlanders niet in de problemen hebben gebracht. De branden bevinden zich vol gens de ANWB ongeveer 30 kilo meter landinwaarts. De vakan tiecentra aan de kust worden niet bedreigd, zo zegt de toeris tenorganisatie. maar dat kan veranderen als de wind draait in de richting oostkust. Voorlopig Koffie-crisis De Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers (VN KT) in Amsterdam ver wacht dat de huidige 'koffie-cri- sis' minder dramatische vor men aan zal nemen dan in de ja ren 1975-1977. Ook toen misluk te een deel van de Braziliaanse oogst door vorst. Op het hoogte- puilt in 1977 werd maar liefst f6.50 neergeteld voor een pak van een half A pond. koffie. T1 mm Asbest Bij een felle brand in een koel huis in Sint-Maartensdijk is as best vrijgekomen. Er zou geen direct gevaar voor de volksge zondheid zijn. Het spul kwam neer in zeker twee tuinen bij wo ningen en in een aantal volks tuintjes. De brandiveer advi seert voorlopig geen gewassen van die Q grond te eten. w Koens Grete Koens dacht gisteren op het Europees Kampioenschap atletiek in Helsinki de aangesla gen Nederlandse ploeg een op pepper te kunnen geven. De 3000 meter-loopster deelde echter in de Oranje-malaise. Ze eindigde in de finale als laatste. „Ik liep als een olifant", A C vond Koens achteraf. I v Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15. lijkt daarvan geen sprake te zijn. Zware stormen in Frankrijk kostten gisteren aan twee men sen het leven. Gebouwen liepen beschadigd, elektriciteitslijnen braken en toeristen moesten on dergelopen campings ontvluch ten. Een 15-jarige jongen kwam in het Middenfranse Mauriac om toen zijn tent door de bliksem werd getroffen. Aan het strand van Het Kanaal in het noord westen overleed een man toen hij aan het vissen was. De brandweer kreeg duizenden telefoontjes, meestal wegens on dergelopen kelders of omdat er brand in huis was uitgebroken nadat er water in de elektrici teitsleiding kwam. Windvlagen vanaf de Atlanti sche Oceaan bereikten snelhe den tot 115 kilometer per uur. Vallende bomen verpletterden een gebouw in Valen^ais bij de Loire en sneden elders telefoon- en elektriciteitslijnen af. In het noordwesten van Frankrijk kwamen verscheidene cam pings onder water te staan, waardoor toeristen in openbare gebouwen moesten overnach ten. PETTEN (GPD) - Het Energie Onderzoekscentrum Nederland (ECN) dringt er bij de Europese Commissie op aan zo snel moge lijk onderzoek te doen naar de 'schokveiligheid' van de hoge flux reactor (HFR) in Petten. Dit naar aanleiding van de aardbe ving die Alkmaar en omgeving zaterdagavond trof. De reactor werd in de jaren vijftig in Pet ten gepland, mede omdat het ge bied aardbevingvrij zou zijn. Om die reden is ervan af gezien de HFR extra te beveiligen te gen trillingen. ECN wil nu graag weten waartegen de reac tor en de andere nucleaire in stallaties in Petten bestand zijn. Volgens H. Bergmans, hoofd groep nucleaire faciliteiten van het ECN, is een 'geheel nieuwe situatie' ontstaan nu Noord-Hol- land-noord wel degelijk gevoelig blijkt voor aardbevingen, al dan niet veroorzaakt door gaswin ning. „De keuze voor Petten was destijds gebaseerd op vier pij lers: de goede bereikbaarheid, het feit dat het gebied dunbe volkt is, de ligging aan zee en de ongevoeligheid voor aardbevin gen. De laatste pijler is dus weg gevallen". De bestaande ongeval-scena rio's van ECN voorzien evenmin in een aardbeving. „Zodra bij voorbeeld een lek zou ontstaan in het koelwatersysteem, kun nen we het water opvangen in de kelder onder de installatie. Maar als bij éen aardschok de kelder scheurt, heb je daar niet veel aan". Naar aanleiding van de 'Alk- maarse' beving heeft Bergmans contact opgenomen met de Eu ropese Commissie in Brussel, die eigenaar is van de HFR, en om een dergelijk onderzoek ge vraagd. Daarop is nog geen reac tie gekomen. Direct nadat de aardbeving be kend was geworden, is gekeken of de reactor schade had opgelo pen. Met name is onderzoek ge- Koerden gedood ANKARA (RTR) - De Turkse luchtmacht heeft maandag bij een aanval op Koerdische bases in Noord-Irak 115 guerrillastrij ders gedood en 135 gewond. Dat is woensdag bekendgemaakt door de Turkse strijdkrachten. Bij gevechten in het zuidoosten van Turkije zijn dinsdag en woensdag 24 Koerdische rebel len en vijf leden van regerings gezinde milities om het leven gekomen. daan naar het primaire koelsys teem van de reactor. Het betreft een visuele inspectie van het lei dingenstelsel voor het koelwa ter, en dan vooral van de punten waar het systeem onder span ning staat. Daarbij zijn geen scheurtjes of breuken geconsta teerd. Overigens gaat de reactor automatisch 'plat' als zich ern stige trillingen voordoen. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a '29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 71 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1