ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Studenten woedend op 'paars' Regeerakkoord is bijna rond Honderden vogels in Zeeland door botulisme geveld 4 WEKEN Veel meer vraag naar koffie 2.79 kleintjes Cuba meldt aan VS taping marineschip VOOR 14,- Werkgevers en universiteiten vrezen voor kwaliteit hoger onderwijs VVü-kiezers hebben weinig vertrouwen in paarse coalitie Tien gevallen nekkramp Hardenberg Ander weer Wolkenvelden en perioden met buien. Kans op onweer. Vrij krachtige tot krachtige wind uit noordoost tot oost. Temperatuur omstreeks 23 graden. 37e jaargang no. 186 Ifoensdag 10 augustus 1994 osse nummers 1,50 van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Aan de Westerschelde-oever tussen Walsoorden en Knuitershoek zijn dinsdag: door medewerkers van Rijkswaterstaat en de ge meente Hontenisse nog zo'n vierhonderd door botulisme ge storven vogels, voornamelijk wilde eenden, gevonden. Eén dag eerder waren al enkele tien tallen dode watervogels verza meld. Voor Rijkswaterstaat staat in middels wel vast dat de dood soorzaak botulisme is. Onder zoek van enkele dode vogels in een speciaal laboratorium in Le lystad moet uitwijzen welk type van de gevreesde bacterieziekte verantwoordelijk is voor de mas sale vogelsterfte, liet ambtenaar L. van de Walle van de gemeente Hontenisse weten. Negentig pro cent van de gesneuvelde vogels zijn eenden, die speciaal in de rui tijd naar de Westerschelde ko men, constateerden medewer kers van Rijkswaterstaat dins dag. Verminderde weerstand door het verliezen van de verentooi kan de eenden extra vatbaar voor de ziekte hebben gemaakt. Dat dinsdag veel meer vogellijk jes zijn gevonden dan maandag, was voor een groot deel te wijten aan de windrichting, verklaarde Van de Walle. De ambtenaar ver wacht niet dat er vandaag, woensdag, opnieuw tientallen kadavers moeten worden opge ruimd. Geen zwemverbod De gemeente Hontenisse heeft na overleg met, de provincie Zee land besloten geen zwemverbod in te stellen voor enkele drukbe zochte strandjes (vooral bij De Radioactief PENZA (AP) - De Russische po litie heeft in Penza een man uit de trein gehaald die een contai ner met radioactief cesium bij zich had. De politie controleerde treinpas- sagiers met stralingsmeters en stuitte zo op de smokkelaar. In een houder van twee kilo had hij cesium opgeborgen, dat een radioactiviteit had van 25 maal de toegestane waarde. Waar het materiaal vandaan kwam is niet bekend. De trein had als bestem ming Moskou. Perk) langs de Westerschelde. Van de Walle: ,,Het heeft geen zin om paniek te zaaien onder de badgasten. Botulisme is niet ge vaarlijk voor mensen en de meeste dode vogels zijn intussen aangespoeld en naar de destruc tor overgebracht voor vernieti ging." (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Zoektocht Tweeëntwintig serieuze kandi daten meldden zich gistermid dag voor deelname aan een zoekactie naar pastor Jan Hop man uit Overveen. Deze keerde onlangs niet terug van een be zoek aan Italië. Intussen is een beloning uitgeloofd voor de opsporing van A Hopman. Advertentie ITRECHT (GPD) - Met verbij- ilering en afkeuring is gisteren ■reageerd op het plan van de Inderhandelaars voor de 'paar- coalitie de studieduur in het hoger onderwijs te bekorten tot jrie jaar. Werkgevers, studen ten, universiteiten en hogescho len vrezen voor een ernstige aantasting van de kwaliteit van het onderwijs. Zij wijzen het af om op zo'n manier een miljard bezuinigen op de studiefinan- üiering. Ronduit slecht", luidde het ver nietigende oordeel van de werk- yersorganisatie VNO. Studen- envakbond Lsvb noemde het oornemen „te belachelijk voor Oorden". En de Nederlandse [ereniging van Samenwerken de Universiteiten was verbij- iterd omdat ze nog- onlangs af- (w. Amsterdam lij Alaska aan de grond en op ligen kracht vlot ANCHORAGE (AP) - Het crui seschip Nieuw Amsterdam van de Holland-Amerika Lijn is finsdag in dichte mist bij de In side Passage in het zuidoosten van Alaska aan de grond gelo pen. Geen van de 1.275 opvaren- en is daarbij gewond geraakt, ildus een woordvoerder van de imerikaanse kustwacht in Ju- leau. Het ongeluk gebeurde bij Gra- (ina Point, ruim zes kilometer en zuiden van Ketchikan. Het chip kon op eigen kracht weer dot komen. De schade leek be- lerkt te zijn gebleven tot het rerlies van een geringe hoeveel- leid olie en een lek in een bal asttank. spraken had gemaakt over de toekomst. De HBO-raad, die milder oordeelde, sprak van „desinvestering". De 'paarse' coalitiepartijen PvdA, D66 en WD willen alleen voor de eerste drie studiejaren aan universiteit en hogeschool, die opleiden tot 'bachelor', nog een beurs geven. Bij goede resul taten hoeft de 'bachelor' niet al les terug te betalen. Voor de tweede fase, een tweejarige op leiding voor de betere student die opleidt tot 'master', komen alleen studieleningen. Werkgevers, studenten en uni versiteiten vrezen dat de kortere studieduur de kwaliteit van het hoger onderwijs ondermijnt. De concurrentiepositie van ons land komt daarmee onder grote druk te staan, aldus het VNO. De werkgevers wijzen erop dat ze het er na lang touwtrekken met het ministerie over eens zijn ge worden de studie aan de techni sche universiteiten - „die een be langrijke bijdrage leveren aan onze concurrentiepositie" - van vier op vijf jaar te brengen. „Het gaat niet aan nu een algemene studieduur van drie jaar voor te schrijven". Prikkels De Lsvb vroeg zich af „of een driejarig studieprogram wel vol doet" en verwijt de onderhande laars geen rekening te houden met de inhoudelijke gevolgen van zo'n reorganisatie. De stu dentenorganisatie is het niet eens met kwijtschelden van een deel van de studielening achter af, omdat dit teveel lijkt op de tempobeurs waarvan zij veel problemen verwacht. De werk gevers kunnen zich wel vinden in het inbouwen van prestatie elementen en arbeidsprikkels. De universiteiten zijn verbij sterd over de plannen. „Die brengen de totale korting op het hoger onderwijs op 2,1 miljard", zegt dr. F. van Eijkern, directeur van de Vereniging van Samen werkende Nederlandse Univer siteiten Vsnu). „Want er is al een bezuiniging van een half miljard op de universiteiten voorgesteld en er loopt nog een bezuiniging van 600 miljoen op de studiefi nanciering". De directeur wijst erop dat „een paar maanden geleden nog met staatssecretaris Cohen afspra ken zijn gemaakt over voortzet ting van het beleid". Het steekt dat er toen niets is gezegd over de kosten van de studiefinancie ring en evenmin over een stelsel herziening. Er moet eerder geld bij. want het hoger onderwijs wordt verzorgd voor „bodem prijzen". De universiteiten zijn het volle dig met de studenten eens dat zo korten op de beurzen het slecht ste is wat er kan gebeuren. Het hoger onderwijs komt in gevaar als studenten meer nog dan nu moeten bijklussen om het hoofd boven water te houden. Een re delijke kamer doet al snel vier- tot vijfhonderd gulden en daar mee is het grootste deel van het studenteninkomen besteed. Volgens de Vsnu-directeur zijn er cruciale fouten gemaakt bij het sleutelen aan het beurzen stelsel aan het eind van de jaren tachtig. „Zelfs een lts'er van achttien jaar die thuis woont, krijgt een beurs". Dat de uitga ven de pan uitrijzen, ligt aan de overheid. „De kosten voor de 160.000 universiteitsstudenten zijn al vijftien jaar stabiel". Ex tra uitgaven door de massale toeloop naar de hogescholen - met meer studenten dan de uni versiteiten - kan Van Eijkern bil lijken, want dat zijn ook echte studenten. Maai- dat geldt niet voor de 100.000 mbo'ers en al die 18-jarigen op havo en vwo dié en nog bij pa en moe wonen. De universiteiten en de werkge vers willen terug naar het oude systeem waarbij alleen universi- teits- en hbo-studenten een beurs krijgen. Zelfs is er dan nog geld om de student een extra jaar studiebeurs te geven. zie ook pagina 2 Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15. Nu-alleen bij Albert Heijn- zo'n superhandlge en fraaie Coca-Cola koeltas cadeau! Coca-Cola regular, fles 2 liter Nu bij aankoop van twee 2 literflessen een koeltas gratis." Aanbieding is geldig tot en met zaterdag 13 augustus a.s.. Zolang de voorraad strekt. sj sünds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (ANP) - De vraag naar koffie is dinsdag in de super markten sterk toegenomen. Enkele uren na opening van de win kels lieten de schappen hier en daar al lege plekken zien, zo liet een woordvoerder van Albert Heijn (AH) weten. Volgens Edah is er overal in Nederland in zekere mate sprake van een hamsterwoede. Bij sommige filialen verschenen direct bij de opening al klanten om het winkelwagentje met dertig tot veertig pondspakken koffie vol te laden. Vooral de A-merken als Douwe Egberts en het huismerk waren in trek. Om de verdeling van de laatste pakken 'goedkope' koffie enigzins eerlijk te laten verlopen, heeft een aantal bedrijfsleiders een maximum van drie pakken per klant afgekondigd. pagina 13: Geen hamsterwoede in Zeeland HARDENBERG (ANP) - In het streekziekenhuis Hardenberg zijn de afgelopen week vier kinderen en zes jonge volwassenen met nekkramp/hersen vliesontsteking opgenomen. Meer gevallen wor den verwacht. Volgens de kinderarts R. Pelleboer van het zieken huis gaat het om een onschuldige vorm van nek kramp. De ziekte wordt volgens de kinderarts ver oorzaakt door een virus en niet door een bacterie. Hij vermoedt dat de nekkramp veroorzaakt wordt door de weersomstandigheden van de afgelopen tijd. Mogelijk is het warme zwemwater in poelen de oorzaak. Pelleboer sluit niet uit dat er nog meer gevallen van hersenvliesontsteking zullen opduiken. Vol gens de arts vertonen de zieken griepverschijnse- len, met koorts, hoofdpijn en overgeven. Omdat het hier gaat om een virus is er geen specifiek medi cijn om de ziekte te behandelen. Bij het ingewikkelde vraagstuk van de gezondheidszorg is de vrees voor onvoldoende kosten beheersing een belangrijk punt. Dat zou tot premieverhogingen leiden, die vervolgens weer ver haald zouden moeten worden op andere beleidsonderdelen. Om daaraan het hoofd te bieden, passeren tal van voorstellen de revue. Daarbij is onder andere ook het aan banden leggen van tarieven van specialisten aan de orde. Locomotief Frans Maas Voor Frans Maas is het EK atle tiek voorbij. De Goese versprin ger raakte bij zijn eerste sprong geblesseerd aan de Imkerkuit. De eerste diagnose was een verrekt spiertje. Op advies van zijn trainer Pp.ter van Wijk staakte hij de 1 C strijd. I tussen Florida en Cuba patrouil leren, hebben opdracht gekre gen naar het schip uit te kijken. De melding van de kaping komt vier dagen na gewelddadige inci denten tussen duizenden inwo ners van Havana en Cubaanse ordetroepen. Fidel Castro had na deze rellen vrijdag gezegd dat Cuba omstandigheden kan scheppen die leiden tot een mas sale stroom vluchtelingen rich ting VS voor het geval Washing ton het illegale vertrek van Cu banen blijft „aanmoedigen". In de jaren tachtig had een ware uittocht van Cubaanse vluchte lingen plaats. In een paar maan den tijd kwamen ongeveer 125.000 Cubanen aan in Zuid- Florida. DEN HAAG (GPD) - Het ver trouwen van vooral VVD-kie- ffirsin een paars kabinet is niet bijzonder groot. Dat blijkt uit fen steekproef van het NIPO. Maar liefst 66 procent van de WD-kiezers heeft weinig' tot »atig vertrouwen in een paars kabinet, 24 procent heeft er veel vertrouwen in. Ook bij de htlA- en D66-kiezers houdt het vertrouwen niet over: 57 pro- Cnt respectievelijk 55 procent eft weinig tot matig vertrou wen in een kabinet van PvdA, WDen D66. Een derde van de VVD-kiezers denkt dat een paars kabinet al na een korte periode zal vallen (eveneens een derde van de VVD-kiezers meent dat het kabi net het lang uithoudt). Van de PvdA- en D66-kiezers zegt onge veer de helft dat het kabinet lang zal zitten. Wel heeft 53 pro cent van de VVD-kiezers ver trouwen in beoogd premier Wim Kok (34 procent van hen heeft geen vertrouwen in Kok). VVD- kiezers vinden bovendien meer dan PvdA'ers en D66'ers dat hun partij in de onderhandelingen het meeste water bij de wijn moet doen. foto ANP CASH1NGTON (AFP/RTR) - De lubaanse regering heeft de imerikaanse autoriteiten er linsdag van op de hoogte ge leld dat een Cubaans marine schip is gekaapt. Dat meldt de imerikaanse kustwacht. Tij dens de kaping is een marine-of ficier gedood in de haven van ilariel, een plaats niet ver van lavana. Vier matrozen zijn ge dwongen het schip te verlaten, (o heeft een Cubaanse diplo maat in Washington gezegd. folgens Amerikaanse bronnen sliet gekaapte schip een motor- orpedoboot. Een woordvoerder van de kustwacht zei niet op de loogte van de grootte van het aartuig of van het aantal men en aan boord. Vaartuigen van Ie Amerikaanse kustwacht die Supermarktpersoneel had het gisteren druk met het bijvullen van de schappen met koffie. ders houden allen de „hoop en verwachting' er definitief uit te komen. De bedoeling is dat ze vandaag alle stukken voor het definitieve regeerakkoord nog eens doorne men, waarna Kok het morgen aan koningin Beatrix zal kun nen presenteren. Daarna wordt het aan de fracties voorgelegd. PvdA-fractieleider Wallage: „Dat wordt voor iedere fractie even slikken. Maar we hebben de pijn zo eerlijk mogelijk over de partijen trachten te verde len", Daarna kunnen de onder handelaars beginnen met het sa menstellen van het kabinet. Uitkeringen Volgens zegslieden is door de on derhandelaars afgesproken dat volgend jaar de uitkeringen wor den bevroren. Hiermee is een WD-wens gehonoreerd. Afspra ken over het al dan niet koppe len van de lonen aan de uitkerin gen in de jaren daarna, zouden niet zijn gemaakt. Dat zal van jaar tot jaar worden bezien. De wens van de WD om alle ao- w'ers te ontzien en voor de helft te laten meegroeien met de lo nen in de marktsector, lag gis teravond nog op tafel. Onduide lijk is nog of dit voorstel het zal halen, of dat: alleen aow'ers zon der behoorlijk aanvullend pen sioen zullen worden ontzien. Dat kan bij voorbeeld door verzach tende maatregelen in de huur subsidie of de ziektekostenpre mies. De stoomlocomotief Bison rijdt zaterdag na anderhalf jaar stil stand weer zijn vertrouwde route van Goes naar Oudelan- de. De loc van de Stoomtrein Goes-Borsele SGBverbleef ruim een jaar in het voormalige Oost-Dxiitsland, waar hij een nieuwe ketel A kreeg. Kosten3,5 ton. I I DEN HAAG (GPD) - Het regeer akkoord voor een paars kabinet is weliswaar bijna rond, maai de laatste loodjes blijken zwaar te wegen. Gisteravond laat had den de onderhandelaars Bolke- stein (VVD), Wallage (PvdA). Van Mierlo (D66) en formateur Kok nog steeds geen definitieve overeenstemming bereikt over de kostenbeheersing in de ge zondheidszorg en de besteding van geld voor nieuw beleid. Eerder op de dag hadden de on derhandelaars nog goede hoop de zaken rond te krijgen. Volgens PvdA-fractieleider Wal lage zal vandaag nog een flink deel van de dag moeten worden onderhandeld, Kok hield het op een paar uur. De drie fractielei- Onderhandelaar namens de PvdA Wallage (links) en D66-leider Van Mierlo delen na de ochtendbijeen komst met formateur Kok handtekeningen uit op het Binnenhof. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1