J PROVINCIALE ZEEUWSE COURA £ok ziet geen obstakels meer Verbod verkopen drugs aan Duitsers in strijd met de wet Platteland 'in' bij autokrakers SPERZIEBONEN EN RUNDERSOSIJSJES. Koffieprijzen opnieuw omhoog Grens Jordanië en Israël open 4 WEKEN kleintjes Cooman tevreden met vijfde plaats op EK faars' eens over bezuiniging op studiefinanciering VOOR 14,- Perioden met zon Wolkenvelden afgewisseld door perio- ien met zon. Matige tot vrij krachtige, ioven zee krachtige noordoosten Temperatuur 24 graden. 7e jaargang no. 185 nsdag 9 augustus 1994 sse nummers 1,50 m. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen ■HHHHHHM UTRECHT (ANP) - De koffie «ordt een stuk duurder. Bran der Douwe Egberts verhoogt met ingang van morgen, woensdag, de prijzen van al zjjn merken (Douwe Egberts, Van Nelle en Kanis Gun- nink). Het winkelconcern Al- bert Heijn volgt dat voor beeld, maar voert de nieuwe prijzen pas volgende week maandag in. Voor de consu ment bedraagt de verhoging ongeveer 60 cent per pak van 250 gram. Deze ontwikkeling vloeit voort uit de sterke stijging van de koffieprijzen op de wereld markt als gevolg van twee strenge vorstperiodes van be gin juli in Brazilië. Die heeft grote schade toegebracht aan het gewas in het grootste kof fieland ter wereld. Douwe Egberts, met 70 procent de overheersende marktpartij in Nederland, heeft de prijzen dit jaar al driemaal eerder ver hoogd. In totaal moet de koffie drinker, de nu aangekondigde prijsverhoging meegerekend, dit jaar al 1,35 gulden meer be talen. DE Aroma Rood komt zodoende op 4 gulden per 250 gram. Bij Albert Heijn, die DE op de markt op afstand volgt, komt het populairste merk, Perla Mild, op 3,85 gulden per pak. AH hoeft de verhoging niet meteen van kracht te verkla ren omdat zij over voldoende voorraad beschikt. Historisch gezien worden de consumentenprijzen van koffie niet al te hoog geacht. Zeven tien jaar geleden moest de ge bruiker bijvoorbeeld maar liefst 6,50 gulden voor een pak koffie betalen. Akkoord N HAAG (GPD) - Er zijn belangrijke politieke pro- jmen meer die de vorming een paarse coalitie van dA, VVD en D66 in de weg inen staan. Dat heeft forma- Kok gisteravond meege- eld. Uiterlijk donderdag, de nderdste dag van de forma- ligt het regeerakkoord op jfdlijnen bij de fracties, zo is erwachting. ndaag en mogelijk ook mor- wordt nog gesproken over gezondheidszorg, wat nog wel „netelig" probleem rdt gezien. Volgens VVD-lei- Bolkestein is er ook nog dis- over het al dan niet be- ezen van de aow. „Als je alle ''ers er wat wil bijgeven is dat duur. En als je maar een be- alde groep wilt helpen, is dat inisch moeilijk realiseer- r". Garanties zijn er volgens kestein niet te geven, ook aan de aow'ers. „Voor nie- md ziet 't er zonnig uit", loewel de begroting 1995 in ncipe rond is, hebben de on- handelaars Wallage (PvdA), cestein (VVD) en Van Mierlo 6) gisteravond vooral gespro- over de verdeling van de 500 ioen die het komend jaar aan moco: schok en gevolg an gaswinning iAAR (ANP) - De olie- latschappij Amoco Nether- ds Petroleum Company be- ikt nog niet over „harde aan- zingen" dat gaswinning de eise aardschok in de regio Alk- lar van zaterdagavond heeft roorzaakt. Het bedrijf exploi ted enkele winninglokaties bij de plaats van de beving. perts van Amoco zullen bin- nkort overleg treden met de iji leling seismologie van het IMI om de gegevens van het j tituut over de beving te ana- 1' leren en daaruit conclusies te H kken. Het concern acht zich t aansprakelijk voor schade, overigens voor zover bekend tis ontstaan. „extraatjes" mag worden be steed. Volgens Bolkestein is het bedrag onvoldoende om aan alle wensen te kunnen voldoen: het wegwerken van oude bezuini gingen zoals die op de bejaar denoorden, verbetering van werkgelegenheid, koopkracht en lastenverlichting. De onderhandelaars zijn het de afgelopen dagen eens geworden over het bezuinigingsbedrag op de studiefinanciering. Volgens de WD-onderhandelaar blijft er een bedrag staan dat „ruwweg" één miljard bedraagt, zoals Kok voorstelde, maar wordt er wel 100 miljoen uitgetrokken voor maatregelen die de scherpste kantjes van de bezuiniging weg- Nellie Cooman na de finish van de 100 meter. foto Paul Stolk/ANP HELSINKI (ANP) - De constatering 'Nel is Nel' van trainer Henk Kraaijenhof was alleszeggend. Nelli Cooman, woonachtig in het Schouwse Nieuwerkerk, zorgt bij een groot internatio naal kampioenschap altijd voor verrassingen. Gisteravond was er weer zo'n moment in het Olympisch Stadion van Helsin ki, waar Cooman in de finale van de 100 meter vrouwen bij het EK verrassend als vijfde eindigde in 11,40. „Ik hoor er weer bij. Iedereen heeft nu kunnen zien dat ik niet alleen maar een 60 meter loopster ben op de indoor baan", stelde zij vast. „Iedere keer moet ik horen dat ik geen honderd meter kan lopen. Is men dan vergeten dat ik acht jaar geleden in Stutt gart brons veroverde?" De basis voor haar succes legde Cooman tijdens een trainings stage in Noorwegen. Voor de eerste maal in haar leven heeft zij daar tweemaal per dag getraind. „Ik heb van mijn leven nog nooit zo hard getraind." Kort voor het EK riep Cooman: „Ik kom in de finale." Hoonge lach was haar deel. Gisteren trok ze een lange neus naar iedereen die zich 'kenner' noemt. zie ook pagina 13 Een Jordaanse oud-strijder (r) en een Israëlische oud-strij der geven elkaar cadeaus ter gelegenheid van de opening van de grens tussen beide landen. Op de achtergrond de Is raëlische minister van buitenlandse zaken, Peres, premier Rabin en de Jordaanse prins Hassan (vlnr). foto EPA ARABA (RTR/AFP) - Israël en Jordanië kennen voor het eerst sinds 1948 een grens overgang. De Jordaanse troonopvolger prins Hassan Ibn Talal en de Israëlische Premier Rabin openden de grenspost maandag met het doorknippen van een lint. Re doorgang is gelegen bij Araba, in het zuiden, drie ki lometer ten noorden van de Rode-Zeesteden Aqaba (Jor danië) en Eilat (Israël). Ook de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Christopher was aanwezig. Efe sobere ceremonie, zonder vlag- of militair vertoon, werd rechtstreeks door de Is raëlische en Jordaanse tele visie uitgezonden. De veilig heidsmaatregelen waren zeer streng. In een minibus gezeten passeerde Rabin vervolgens als eerste Israëli sche premier openlijk de grens. Vorige maand kwamen Is raël en Jordanië tot een ak koord dat een einde maakte aan 46 jaar oorlog. Het stelt ook een serie maatregelen in het vooruitzicht die de be trekkingen tussen beide lan den moet normaliseren. Rechter in kort geding over sluiting koffieshop: ALMELO (ANP) - Koffieshops mogen soft drugs verkopen aan niet in Nederland wonende bui tenlanders. Dat heeft de recht bank in Almelo maandag in kort geding bepaald. De eige naar van de Hengelose koffie shop Happy Days had het ge ding aangespannen tegen de ge meente Hengelo. Zijn zaak moest op 25 mei dicht, omdat er sofdrugs aan Duitsers werden verkocht. De eigenaar eiste her opening. De gemeente had al enkele ke ren gewaarschuwd. Toen dat niet hielp, gelastte ze sluiting voor drie maanden. Hengelo ba seerde zich daarbij op de derde richtlijn van de Algemene Poli tie Verordening. Daarin staat dat de gemeente een koffieshop kan sluiten als deze soft drugs aan niet in Nederland woonach tige buitenlanders verkoopt, Maar de rechtbank vindt dat dit discriminatie in de hand werkt. Volgens de rechter staat de richtlijn op gespannen voet met artikel 1 van de Grondwet, waar in staat dat allen die zich in Ne derland bevinden in gelijke ge vallen gelijk moeten worden be handeld. De koffieshophouder stapte naar de rechter omdat hij meen de dat er sprake was van discri minatie. Door de maatregel dreigde zijn zaak failliet te gaan. Sluiting van een koffieshop kan volgens de rechtbank alleen on der bepaalde omstandigheden gerechtvaardigd zijn. In dat ge val dienen redelijke en objec tieve gronden aanwezig te zijn, zoals de handhaving van de openbare orde. Twee Nederlandse toeristen in Alaska verongelukt ANCHORAGE (DPA/ANP) - Twee Nederlandse en drie Zwit serse toeristen zijn zondag om het leven gekomen door een on geluk met een watervliegtuig in Alaska. Ook de Amerikaanse pi loot van het toestel, die met zes passagiers een toeristische rondvlucht zou maken, kwam om. Een inzittende, een Zwit ser, heeft het ongeluk over- leefd.De Nederlandse slachtof fers zijn een man en een vrouw. Hun identiteit is nog niet vrij gegeven. De toeristen waren met het wa tervliegtuig op weg naar Karluk Lake op Kodiak Island om bruine beren te bezichtigen. Maar 25 minuten nadat het toe stel van Uyak Airservices was opgestegen verongelukte het vliegtuig. Als voorbeeld noemt de recht bank ordeproblemen in grensge meenten door een massale toe loop van drugsgebruikers uit het buitenland. „Een inbreuk op ar tikel 1 van de Grondwet, ook in dien deze wordt ingegeven dooi de handhaving van de openbare orde, moet beschouwd worden als een uiterste middel, dat al leen aangewend mag worden als geen andere mogelijkheden om het gestelde doel te bereiken meer aanwezig zijn. In de voor liggende zaak is van dit laatste niets gebleken", aldus de recht bank. De werknemers van de RDM- werf in Rotterdam zijn gisteren akkoord gegaan met het eerder ontworpen reorganisatieplan. Het plan voorziet in het schrap pen van 260 arbeidsplaatseri. Honderd mensen daarvan ko men in een arbeidspool: de an dere 160 kunnen zich bij uitzendbureau O Start laten omscholen. w slijpen. Per saldo komt de kor ting daarmee uit op 900 miljoen. De onderhandelaars praten op dit moment nog over de beleids uitgangspunten, maar het nieu we PvdA-VVD-D66-kabinet moet de plannen verder uitwer ken, zo liet Bolkestein weten. Basisbeurs Kok wilde vooral snijden in de basisbeurs - het bedrag dat ie dere student krijgt - en extra geld uittrekken voor aanvullen de beurzen van studenten met minder draagkrachtige ouders. Dit voornemen viel echter niet goed in de fracties, zodat er tal van nieuwe ideeën bij de onder handelaars werden gedropt. Onder meer een zeven jaar oud plan van de PvdA-kamerleden Wallage en Vermeend en een dit jaar gelanceerd WD-voorstel voor een prestatiebeurs. In bei de plannen wordt niet gekeken naar het inkomen van ouders, maar wel naar de inkomsten van de student na zijn studie (PvdA) en de studieprestaties (VVD). Wat de onderhandelaars daar van meenemen in hun compro misvoorstel, is onduidelijk. Het lijkt erop dat het tempo van de slot zie pagina 3 kolom 1 Oekraïense president vergroot macht KIEV (RTR) - De Oekraïense president Leonid Koetsjma heeft twee decreten uitgevaar digd waarmee hij de uitvoeren de macht versterkt ten opzichte van de wetgevende macht en al le regionale raden direct onder zijn gezag plaatst. De staatstelevisie maakte de maatregelen maandag bekend. Ze zijn volgens Koetsjma nood zakelijk „om economische her vormingen effectief door te voe ren en een markteconomie te Koetsjma werd vorige maand tot president gekozen. Hij wil de regering strak gaan leiden en bo vendien direct gezag uitoefenen over de 27 regionale bestuursra den in de Oekraïne. Waakhonden Chris Schot uit Zierikzee moet een nieuwe naam bedenken voor zijn bedrijf. De verhuur van waakhonden aan bedrijven mag niet langer onder de vlag van Zeeuwse Police Dog Security. Dat bepaalde de rechtbank naar aanleiding van een klacht van Ton Derksen uit het Gelder se Angeren. Derksen heeft het bedrijf Police Dog Se curity en eist het al- Q leenrecht op die naam. W sSU FOI-ICE s"! {h. De gemeente Hengelo is verwon derd over de uitspraak. De ge meente had in haar verweer de beslissing aangevoerd die de Raad van State in 1993 nam over een andere koffieshop. De Raad besliste toen dat het alleszins te rechtvaardigen is dat de ge meente een stringent beleid wenst te voeren ten aanzien van de verkoop van hard en soft drugs met het oog op het behoud van een aanvaardbaar woon- en leefklimaat en het in stand hou den door de overheid van een be heerste situatie. Hengelo be raadt zich op verdere stappen. Rundersosijs, 100 gram ATfT Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 augustus a 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Maassen Frans Maassen kan deelname aan het WK wielrennen wel op zijn buik schrijven. De 29-jarige Limburger kwam gisteren tij dens een trainingsrit ernstig ten val- Hij werd met verwondingen aan het gezicht en de rechterpols in het zie- O kenhuis opgenomen. I O Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11; Sport: 12 en 13. van onze verslaggever DEN HAAG - Het aantal auto kraken in Nederland is de afge lopen vijftien jaar verdriedub beld. Hoewel de Randstad kop loper bleef, was de stijging het spectaculairst op het platte land. Vooral in Zeeland, Zuid- Holland-Zuid en Flevoland groeide het aantal diefstallen uit auto's spectaculair. Twee Zeeuwse gemeenten, Brui- nisse en Westerschouwen, en de Noordbrabantse gemeente Wes terhoven (in het bosrijke gebied ten zuiden van Eindhoven) ste gen eind jaren tachtig met stip in de top-20 van risico-gemeen ten. Sinds 1991 bezetten ze, met een na Amsterdam en Utrecht, de hoogste plaatsen. Dat blijkt uit het gisteren gepubliceerde rapport 'Autokraak' van het mi nisterie van Justitie over de om vang, achtergronden, spreiding en preventie van diefstallen uit auto's. Vijftien jaar geleden vond nog 65 procent van alle autokraken plaats in de vier meest verstede lijkte Randstad-regio's. Dat aandeel is inmiddels teruggelo pen tot minder dan de helft. Vooral wat de stijging in Zee land en de Brabantse gemeente Westerhoven betreft, constate ren de justitiële onderzoekers een samenhang met de groei van het toeristisch autoverkeer. Ze bepleiten een samenspel van maatregelen, gericht op mogelij ke daders, mogelijke slachtof fers en risicovolle situaties. Vol gens hen heeft alleen zo'n geïn tegreerde benadering effect. Zo slaagde Zandvoort er met een Kuwayt koopt raketten van Rusland MOSKOU (AP) - Kuwayt heeft een niet nader bekend gemaakt aantal pantserwagens en raket ten van Rusland gekocht, zo heeft het persbureau ITAR- Tass maandag bekend gemaakt. Een woordvoerder van de staatswapenhandelsmaat schappij Rosvooruzjenija beves tigde dat Rusland Smersj-rak- keten en BMP-3 pantserwagens aan Kuwayt zal leveren. Kuwayt is de eerste buitenland se staat die het Smersj-systeem mag kopen, dat sinds 1987 bij het Russische leger in gebruik is. Het contract is een van de groot ste dat de laatste jaren door Moskou is gesloten, zo meldde het persbureau Interfax. groot aantal maatregelen in het aantal autokraken drastisch te beperken. De vorig jaar zomer begonnen boulevard-patrouilles door jonge vrijwilligers op mountainbikes, gewapend met walkie-talkies waarmee ze in verbinding staan met de politie, hadden bijvoorbeeld groot suc ces. Wel verplaatsten sommige autokrakers hun werkterrein naar omliggende gemeenten als Heemstede en Bennebroek. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ■■■■■■■Hi ■■■■■■■■■Hi I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1