RUVINCIttlE ZEEUWSE COURAN 41 miljoen voor Ruanda rim. dÊh t Moslim-president roept Bosnische Serviërs op tot ongehoorzaamheid Formateur Kok moet vandaag bruggen slaan 4 WEKEN jeer dan anderhalf miljoen kijkers in Nederland aswinning mogelijk orzaak van lichte ardbeving Alkmaar Koningin-moeder is royaal voor haar achterkleinkinderen Zwangere vrouw gedood in Noord-Ierland 'I 1 VOOR 14,- Zonnige perioden Zonnig met vooral later op de dag en kele wolkenvelden. Droog, maximum temperatuur 23 graden. De noord oostelijke wind is matig, 3-4 Beaufort. 7e jaargang no. 184 aandag 8 augustus 1994 osse nummers 1,50 75-jaar jaiMem alie Bij een aankoop van minimaal f25,- ontvangt u in al onze zaken een kraslot: u ziet meteen wat u kunt winnen! I AUie loopt lol 31 jug 1994 ïerneuzen Vlissingen Zierikzee Goes Hulst Middelburg FOTO Hi VERSCHOORE kLVERSUM (GPD) - De Natio- c Actie Ruanda in Nederland f: eft tot nu toe een bedrag opge- rd van 41,5 miljoen gulden. België voegde de televisie- üe van zaterdag ongeveer 5,5 joen gulden toe aan het daar eerder verzamelde bedrag n22,5 miljoen gulden. samenwerkende hulporgani- es in Nederland zijn zeer te il ;den met het resultaat. Eerder S flden ze de hoop uitgesproken bedrag van minimaal 25 mil- •j m gulden binnen te kunnen ;n. De voorlopige eindstand 41,5 miljoen gulden is hoog geleken met de opbrengst tl eerdere nationale acties. Al- m de actie 'Afrika Nu' in 1987 met 51.7 miljoen gulden r op. De actie die de omroe- in 1990 voerden voor Roe- ;nië had ruim 29 miljoen gul- nals eindstand. it bedrag voor Ruanda zal de mende dagen zeker nog oplo- omdat de machtigingskaar- die voor en na de tv-uitzen- op de brievenbus zijn ge- an nog niet in de voorlopige dstand zijn opgenomen. Ook giften die de komende dagen giro 555 binnenkomen moe- bij het eindbedrag wor- opgeteld. Minister Pronk n ontwikkelingssamenwer- ig maakte aan het eind van de m drie uur durende tv-uitzen- ïg bekend dat de Nederlandse ;ering nog eens 15 miljoen gul- extra uittrekt voor hulp aan landa. Eerder stelde de over- id al veertig miljoen gulden schikbaar voor acute hulp. televisie-uitzending vanaf t Museumplein in Amsterdam het Actualiteitencentrum in haalde een gemiddel- kijkdichtheid van 12 procent. betekent dat de hele uitzen- gemiddeld door ruim 1.6 oen Nederlanders is beke ken. Zij waardeerden de uitzen ding met een 7,6. In België keken aanzienlijk minder mensen. Het eerste uur van de uitzending werd gevolgd door 384.000 Bel gen, voornamelijk Vlamingen, en het laatste uur nog slechts door 96.000. Het was voor het eerst in de ge schiedenis dat op de drie pu blieke netten, de commerciële stations RTL 4 en 5 èn de BRTN hetzelfde programma te zien was. Op momenten dat presen tator Ivo Niehe vanaf het Mu seumplein uitleg gaf over de wij ze waarop de Nederlandse kijker mee kon doen aan de actie, richt te de Vlaamse presentatrice Sa bine Devos zich tot haai' landge noten via de BRTN. Volgens een woordvoerster van de Dienst Kijk- en Luisteronder zoek van de NOS was de kijk dichtheid in Nederland in het eerste uur het hoogst. Tussen 22.00 en 23.00 uur volgden 2,5 miljoen mensen via één van de zenders de uitzending. Van 23.00 tot 24.00 uur trok de tv-actie ge middeld 1,8 miljoen kijkers en na middernacht lag het gemid delde op 1,1 miljoen. De meeste kijkers volgden de uitzending via Nederland 1. De drie pu blieke netten wisten samen 1,3 miljoen kijkers te trekken. Ge middeld 350.000 mensen beke ken de uitzending via RTL 4 of 5. Sober De kijkdichtheid van 12 procent van het programma is volgens de woordvoerster van de Dienst KLO te vergelijken met eerdere acties. 'Help de Russen de win ter door' haalde een kijkdicht heid van 16 procent en de natio nale uitzending voor Roemenië 10 procent. Deze programma's werden echter maar via één zen der uitgezonden. De tv-actie voor Ruanda had i:« 'c uk iKMAAR (GPD) - De lichte rdbeving die zaterdagavond en na acht uur Alkmaar op z'n ndvesten deed schudden, is ;ens deskundigen vermoe- ijk veroorzaakt door de na- rige gaswinning, indaag begint een uitgebreid derzoek naar de oorzaak van aardschok, die gepaard ging it twee explosie-achtige dreu- De beving had een kracht A3 op de schaal van Richter, beving was het sterkst voel- f iar in Alkmaar-West. Daar lag 1 'k het epicentrum. Vooral insen die in de tuin zaten voel- D; in de grond sterk trillen, ut zijn geen persoonlijke onge- vkken gemeld. Ook ontstond or zo ver bekend geen schade gebouwen. De aarschok ver- rzaakte wel het uitvallen van ,kabel-tv in de regio. Ook viel stroom op een aantal plaat- leven uit. el Alkmaar was korte tijd te- 'inisch onbereikbaar. Omdat !l mensen kort na achten naar NOS-journaal zaten te kij- onstond er na de klap en de (linge uitval van het televi- leld op grote schaal verwar- ig g reet na de beving werd de LONDEN (DPA) - De net 94 geworden Britse koningin- moeder Elizabeth heeft haar achterkleinkinderen bedacht met meer dan 50 miljoen gulden. Dit heeft ze gedaan door deze som over ie maken naar diverse stich- 'ingen. Dat meldt de Britse zondagkrant The Observer onder aanhaling van niet nader aangeduide bronnen binnen Buckingham Palace. Van de vrijgevigheid van ■■Queen Mum", wier particu liere vermogen wordt ge schat op ruim 70 miljoen gul den, profiteren te zijner tijd de zes kinderen van prins Charles, prinses Anne en Prins Andrew, Voor de prinsen William (12) ei Harry (9), de zoons van |tc kroonprins Charles en prin ses Diana, zijn de eerste be ul talingen door de stichtingen van bij elkaar 13 miljoen gul den, voorzien op hun 21e ver jaardag. Harry krijgt met bij na 8 miljoen meer dan zijn oudere broer, omdat hij min der kans lijkt te maken een particulier vermogen op te bouwen dan William, die dan mogelijk troonopvolger is. Nog eens 22 miljoen gulden krijgen de twee prinsen op hun 40e verjaardag. Voor de andere vier ach terkleinkinderen zijn vol gens het blad stichtingen op gericht voor bij elkaar 16 miljoen gulden. De moeder van koningin Elizabeth II heeft haar vermogen geërfd van haar vader en van de in 1952 gestorven koning Geor ge VI. In het geval van haar overlijden moeten de erfge namen circa 40 procent suc cessierechten betalen. een heel ander karakter dan de tv-uitzendingen die eerder ge maakt zijn voor onder meer de hongersnood in Afrika en de ar moedebestrijding in Roemenië. In de Ruanda-uitzending ston den soberheid en integriteit cen traal. Voor feestelijkheden en uitbundigheid was geen plaats. De optredens van artiesten op het Museumplein werden afge wisseld met informatieve blok ken vanuit de tv-studio in Hil versum, waar de presentatoren Charles Groenhuijsen en Walter Zinzen met deskundigen en hulpverleners praatten over de situatie en toekomst van Ruan da. Kijkers konden met bran dende vragen over Ruanda bij een panel deskundigen in de stu dio terecht. Van de optredens op het Mu seumplein wordt door de geza menlijke platenmaatschappijen een cd uitgebracht die vanaf donderdag in de winkels ligt. Ook de opbrengst van deze cd komt geheel ten goede aan de actie voor Ruanda. zie ook pagina 4 meldkamer van de regiopolitie overstroomd met telefoontjes van verontrste mensen. Er kwa men ongeveer 150 meldingen binnen, voor het merendeel uit Alkmaar, maar zelfs ook uit Ber gen, Egmond en Heiloo. Aanvankelijk dacht de politie, evenals de bevolking van Alk maar en omgeving, met een zwa re explosie van doen te hebben. Toen de politie na een uur zoe ken echter nog niets gevonden had, meldde de seismologische afdeling van het KNMI dat het ging om een lichte aardbeving. De oorzaak van de beving is vooralsnog onbekend. Het is zeer opmerkelijk dat het epicen trum van een aardbeving zich in het midden van Noord-Holland bevond. Dat is sinds het KNMI metingen verricht nog niet eerder ge beurd. Daarom vermoeden des kundigen dat het te maken heeft met de gaswinning die sinds een jaar of tien plaatsvindt in het ge bied tussen Alkmaar en Bergen. De gasbel waaruit geput wordt strekt zich uit van Alkmaar- Zuid tot het tien kilometer noordwaarts gelegen Schoorl. Recente lichte aarbevingen in Drente worden ook toegeschre ven aan gaswinning. Patrick O'Hagan wordt begeleid door een vriend na het ontdekken van het lichaam van zijn vrouw. BELFAST (AP) - Een zwangere katholieke vrouw is zondagoch tend door de verboden protestantse terreurorganisatie Ulster Volunteer Force in haar huis in Belfast doodgeschoten, zo heeft de politie bekend gemaakt. Haar vijf kinderen lagen in een an dere kamer te slapen. foto Reuter Het lichaam van de 38-jarige Kathleen O'Hagan, die tegen Kerst mis haar zesde kind zou krijgen, werd in een hoek van de kamer gevonden, zo meldde de politie. De echtgenoot van de vrouw is veroordeeld wegens terroristische activiteiten voor het verboden Iers Republikeinse Leger (IRA). SARAJEVO/ZAGREB (DPA/ AFP/RTR) - Met het oog op een dreigende verscherping van de oorlog heeft president Alija Izetbegovic van Bosnië zondag de Bosnisch-Servische burger bevolking opgeroepen tot onge hoorzaamheid aan hun leiders. „Zegt uw gehoorzaamheid op aan al degenen die u in een lan gere oorlog willen meeslepen", zo stond in een oproep die ette lijke keren is uitgezonden via de Bosnische staatsradio. Izet begovic drukte de Serviërs op het hart dat ze tot vrede beslui ten. Aan de oproep van de Bosnische president waren aankondigin gen voorafgegaan van de leiding van de Bosnische Serviërs dat ze de algehele oorlogstoestand in Bosnië willen uitroepen. Hierbij bleken Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Ser viërs, en „parlementsvoorzitter" Momcilo Krajisnik niet op één lijn te zitten. Terwijl Krajisnik Verjaagd door 112-jarige DETROIT (UPI) - Een inbreker die in Detroit het huis van een 112-jarige vrouw binnensloop, is door zijn slachtoffer ver jaagd. De politie van Detroit maakte zaterdag bekend dat Rosia Lee Ellis donderdagmor gen een inbreker in haar huis ontdekte en de circa anderhalve meter lange hoogbejaarde vrouw viel de indringer onmid dellijk aan. Ellis greep de inbreker in het kruis en liet de man pas los toen buren arriveerden die door het lawaai van de worsteling waren gealarmeerd. De inbreker slaag de er vervolgens toch in te ont komen. Volgens de buren heeft de crimineel geluk gehad dat drie zoons van Ellis eerder haar vuurwapen hadden afgenomen. De vrouw woont al 35 jaar in De troit. Ze reed tot diep in de tach tig op een motor, maar wandelt voor de Bosnisch-Servische tele visie een zitting van het zelfbe noemde parlement aankondig de waarop mogelijk de algehele mobilisatie wordt uitgeroepen, wilde Karadzich „niet per se meteen" de oorlogstoestand uit roepen. Beiden verlangden van de inter nationale gemeenschap dat die de „minimale wensen" van de Bosnische Serviërs inwilligt. Daartoe behoort, naast de er kenning dat zij tot dusver onge veer 70 procent van het grondge bied van Bosnië hebben ver- "overd, een directe toegang over land naar de Adriatische Zee. de opdeling van Sarajevo alsmede de internationale erkenning van de onafhankelijkheid van de zelfbenoemde staat van de Ser viërs in Bosnië. Al deze verlan gens waren in laatste instantie door de internationale contact groep (Duitsland. Frankrijk. Groot-Brittannië, Rusland en de Verenigde Staten) alsook de tegenstanders van de Serviërs in de oorlog van de hand gewezen. Mijn Drie Britse soldaten zijn zondag gewond geraakt toen een mijn ontplofte vlak bij Gorazde, in het oosten van Bosnië-Herzego- wina. Van deze Britse militairen, die onderdeel uitmaken van de VN-macht voor voormalig Joe goslavië (Unprofor), zijn twee er slecht aan toe. In de rest van Bosnië, en zeker ook in de hoofd stad Sarajevo, was het betrekke lijk kalm, zo heeft een woord voerder van Unprofor verklaard. De leider van de Bosnische Ser viërs, Radovan Karadzic, had zaterdag de lokale autoriteiten - - - "f;Y '«lis «41%*' rfe ti jf Borden De provincie plaatst nieuwe bor den op de Deltaiveg bij Goes om de zomerse drukte letterlijk in goede banen te leiden. Automo bilisten hebben moeite de juiste rijbaan te vinden door de onduidelijke beweg- C wijzering. w Atletiek De rangorde in de Nederlandse sprint bij de vrouwen is op de eerste dag van het EK in Helsin ki verstoord. Niet nationaal kampioene Jacqueline Poelman noteerde de beste tijden en klas seringen in de series en kioartfi- nales. maar Nelli Coo- man. Beiden bereikten 4 de halve eindstrijd. Chardon IJsbrand Chardon is op de slot dag van de wereldruiterspelen derde geworden op het onder deel vierspanrijden. Ook de Ne derlandse men-ploeg verdiende een bronzen C medaille. w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7 en 9; Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16 in het gebied dat onder zijn con trole staat, opgedragen een alge mene arbeidsplicht in te voeren. De verplichte werkzaamheden gelden voor alle burgers, on geacht religie of nationaliteit, zo stond in een in Pale uitgegeven verklaring. In de stad Pale, on der de rook van Sarajevo, is het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs gevestigd. Karadzic wil met de invoering van de arbeidsplicht de gevol gen neutraliseren van het em bargo dat de Servische leider Slobodan Milosevic deze week instelde tegen de zelfbenoemde republiek van de Bosnische Ser viërs. Dit gebeurde nadat de laatsten het vredesplan voor Bosnië van de internationale contactgroep hadden afgewe zen. Een Franse VN-soldaat bekijkt door een verrekijker Servische stellingen boven Sarajevo. foto EPA DEN HAAG (GPD) - Forma teur Kok en de onderhandelaars Bolkestein (VVD). Wallage (PvdA) en Van Mierlo (D66) pro beren vandaag tot overeen stemming te komen over onder meer de lastenverlichting voor burgers en bedrijven en de toe komst van de studiefinancie ring en de gezondheidszorg. De politieke standpunten zijn in middels genoegzaam bekend; er moeten nu keuzes worden ge maakt. „De vraag is wat Kok vandaag op tafel legt. Het gaat om het totale pakket. Als er nog bruggen geslagen moeten wor den, dan moet hij daarvoor zor gen", aldus een VVD-kamerlid. Volgens D66-kamerlid Wolffen- sperger is de kans op een rege ring van VVD, PvdA en D66 nog nooit zo groot geweest als nu. Op basis van de gesprekken die hij met onderhandelaar Van Mierlo heeft gehad heeft hij „goede hoop dat er iets uitkomt dat aan vaardbaar is voor alle drie de partijen en waarin ieder zijn ei gen inbreng terugziet." Mensen urenlang vast in verkeer bij Zandvoort ZANDVOORT (ANP) - Het ver keer in en rond Zandvoort heeft zondagavond urenlang vastge staan als gevolg van extreme drukte. Die werd veroorzaakt door het grote aantal bezoekers van races op het circuit, dagjesmensen die naar het strand waren geweest en bezoekers van het jazzfestival in het centrum die allen aan het eind van de middag weg wilden rijden. Een woordvoerder van de politie meldde zelfs rond elf uur zondagavond nog enkele op stoppingen. „Sommige mensen hebben urenlang stilgestaan ja," aldus de zegsman. „Het is een samen loop van enkele evenementen. Het is eigenlijk vanzelfsprekend dat het verkeer is vastgelopen." Vanaf ongeveer tien uur kwa men bij het plaatselijke politie bureau aan de lopende band te lefoontjes binnen van verontrus te Zandvoorters die zich afvroe gen of er iets met hun familiele den was gebeurd. De onderhandelaars bespreken vandaag ook het principe-ak koord over de begroting 1995 dat Kok dit weekeinde op papier heeft laten uitwerken. De ver wachting is dat de formatie van het nieuwe kabinet binnen twee weken rond kan zijn. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 mmÊmmÊÊÊÊÊÊmmaKm mi mmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1