Lobby aanpak wegen Schouwen PZC Eis vijf maanden voor molesteren voorbijgangers Zomermarkt Brouwershaven druk Gebruikers haven Schelphoek willen hun plekje niet opgeven Vijftien maande voor drugshand Aanleg van rondweg vóór bouw huizen in Nieuwwest Goes Terneuzenaar krijg geldstraf voor zwaï mishandeling man streek Beheerders slaan handen ineen voor werving extra rijksgeld ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 kerkdiensten I I I M I I I I I I I IIll van onze verslaggever ZIERIKZEE - Gemeentes, pro vincie, Rijkswaterstaat en wa terschap Schouwen-Duiveland gaan deel uit maken van een werkgroep die als doel heeft de 'problematiek rond de infra structuur op Schouwen-Duive land aan te pakken'. De werk groep hoopt meer geld van de overheid los te krijgen om het Schouwse wegennet te verbete ren. Het is de derde keer binnen vijfentwintig jaar dat een der gelijke groep wordt gefor meerd. Hoewel Rijkswaterstaat te ken nen heeft gegeven tot het jaar 2000 geen geld meer in de wegen op Schouwen-Duiveland te wil len stoppen, neemt deze instan tie wèl deel aan het overleg. „Klopt", licht P. Mol van Rijks waterstaat toe. „We hopen door middel van de werkgroep een be tere ingang voor geld bij het mi nisterie te vinden. Deze groep moet toch wat invloed kunnen uitoefenen in Den Haag." Mol ziet nog wel een gaatje voor wat overheidsfinanciën. Doordat en kele landelijke infrastructuur projecten momenteel vertraging oplopen, zou geld voor Schou- van een medewerkster MIDDELBURG - Een 20-jarige Goesenaar hoorde vrijdag voor de rechtbank in Middelburg acht maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk tegen zich eisen voor openlijke geweldpleging in Goes. Hij trok 5 februari samen met drie mak kers een spoor van mishande lingen doorzijn woonplaats. Zij reden per auto rond door de za- terdagmiddagdrukte, gooiden bier naar voorbijgangers en provoceerden ze ook op andere manieren. De 20-jarige verdachte stompte bij het winkelcentrum De Bussel een man zo hard tegen het hoofd dat hij bewusteloos tegen de grond sloeg. De vier hadden bier over zijn auto gegooid en er te gen getrapt. Toen het slachtoffer er wat van zei en uitstapte kreeg hij meteen een knietje en een kopstoot. De verdachte nam ook deel aan het molesteren van voorbijgangers op de Korte Kerkstraat, de Singelstraat en de Kreukelmarkt. Officier van justitie mr E. K. van der Lende-Mulder Smit ging niet in op het verzoek van de raads man van de Goesenaar om hem nog een kans te geven door op legging van dienstverlening uit de gevangenis te blijven. De van onze verslaggever GOES - Goes begint dit najaar met de aanleg van het eerste stuk rondweg langs de toekom stige wijk Nieuwwest. In dezelf de periode wordt dit nieuwe stadsdeel bouwrijp gemaakt. De belangstelling van project ontwikkelaars en particulieren voor Nieuwwest is groot. Daar naast heeft de ideeële Stichting Centraal Wonen belangstelling voor drie hectare bouwgrond, waarop wonen en kleinschalige bedrijvigheid worden gecombi neerd. Nieuwwest sluit, de naam zegt het al. aan op de bestaande wijk Goes-West. De rondweg wordt de hoöfdontsluiting van het wo ningbouwplan. Goes wil het noordelijk deel van de verkeers ader dit najaar aanleggen om te voorkomen dat bouwverkeer overlast en schade veroorzaakt in woonstraten in West. Boven- Verbouwing van dorpshuis valt stuk duurder uit van onze verslaggever SCHARENDIJKE - De verbou wing van verenigingscentrum De Putmeet in Scharendijke valt 155.000 gulden duurder uit. Het project gaat nu 815.000 gul den kosten. Dit staat in het defi nitieve schetsontwerp van het architektenburo, waarover de raad Middenschouwen donder dag 18 augustus beslist. De gemeenteraad van Midden- schouwen stemde in de vergade ring van 29 maart van dit jaar al in met het voorlopige schetsont werp van het architektenburo dat de verbouw voor zijn reke ning neemt. Dat het project duurder wordt, komt omdat het nieuwe plan enige wijzigingen kent in vergelijking met het eer ste ontwerp. Zo wordt het mor tuarium verplaatst en krijgt het invalidentoilet een opknap beurt. Ook worden de achttien jaar oude cv-ketels vervangen. De verbouw van De Putmeet is in strijd met bestemmingsplan 'Kern Scharendijke'. Het college is echter van mening dat door de verbouw geen 'onaanvaadbare planologische situatie' ontstaat. De werkzaamheden moeten no vember van dit jaar beginnen en medio 1995 zijn afgerond. De raadsvergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis van Scharendijke. wen-Duiveland kunnen vrijko men. „De overheid houdt geld over. We hopen dat naar Zeeland te halen. Maar misschien wordt het geld gebruikt om het begro tingstekort aan te vullen." Noodzaak Ook W. van Meerten. direkteur gemeentewerken van Wester- schouwen, erkent de noodzaak van de werkgroep. Volgens hem is er sprake van een 'spannings veld' met de overheid omdat 'Den Haag' landelijke regels zou toepassen op Schouwen-Duive land. Hierdoor wordt niets ge daan aan het voornaamste pro bleem, de onveiligheid van de wegen. „Kijk, een file in Den Haag is groter dan een file bij Zierikzee. Dit betekent geens zins dat er hier geen problemen zijn. De N57 en N59 voldoen niet aan de minimumnormen voor een rijksweg. Punt uit." Ook het aantal ongelukken per kilome ter tussen Bruinisse en Burgh- Haamstede is volgens het rijk te laag om geld vrij te maken voor het verbeteren van de veiligheid. Van Meerten: „Terwijl dat hier op het eiland een groot pro bleem is." De direkteur gemeentewerken maakte twaalf jaar geleden ook deel uit van de tweede werk groep 'Schouwse wegen'. Toen wilden de discussies nog wel eens oplopen, aldus Van Meer ten. Iets waar hij nu niet meer op rekent. „De hiërarchie was toen veel sterker. Tegenwoordig pra ten gemeente, provincie en rijk op hetzelfde niveau, mede om dat de kennis van ambtenaren enorm is toegenomen." man had al een keer een werk straf gehad, maar deze niet naar behoren uitgevoerd. De officier wil dat de man zich in de proef tijd van het voorwaardelijk deel van de straf door de reclassering laat begeleiden. Ook eiste zei be taling van een schadevergoe ding aan het slachtoffer dat hij bewusteloos had geslagen. De rechtbank doet 19 augustus uitspraak. De andere drie zijn al in juni veroordeeld. Een 23-jari- ge man uit 's-Gravenpolder kreeg vier maanden gevangenis straf en tenuitvoerlegging van acht maanden voorwaardelijke opgelegd. Twee broers, 23 en 26 jaar, uit hetzelfde dorp kwamen er met honderd uur dienstverle ning en twee maanden voor waardelijk vanaf. Museumgids - Het Toeris tisch Bureau Zeeuwsch-Vlaan- deren (TBZ) heeft deze week een museumbrochure uitgegeven. Het veertien bladzijden tellende gidsje schetst een beeld van wat de twaalf musea in de regio te bieden hebben aan cultureel erf goed. Ook het visserijmuseum en het bezoekerscentrum 't Zwin komen aan bod. De gids is ver krijgbaar bij de VW-kantoren in Zeeuwsch-Vlaanderen en het TBZ in Terneuzen. van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Waarschijnlijk dankzij het iets minder mooie weer bezocht een groot aantal toeristen vrijdagmiddag de eerste zomermarkt in Brouwershaven. Kraampjes met onder meer tweedehands artikelen, kleding, ed's en etenswaren werden druk bezocht. De volgende zomermarkten worden gehouden op 12,19 en 26 augustus. foto Pieter Honhoff dien wordt daar momenteel al geklaagd over sluipverkeer. De rondweg sluit voorlopig aan op de zuidelijke parallelweg 's- Heer Hendrikskinderendijk/ Middelburgsestraat. Doel is la ter aan te sluiten op de rotonde die de gemeente in petto heeft voor het gevaarlijke kruispunt Middelburgsestraat/Ringbaan- West. Wanneer het verkeers- pleintje verrijst is nog niet dui delijk, wel dat er veel geld mee is gemoeid. Uiteindelijk moet de complete rondweg de Ring baan-West verbinden met het Marconi-gebied. De eerste fase kost 565.000 gulden. De toekomstige wijk zal bijna tweehonderd woningen tellen, in hoofdzaak koophuizen. Ook is er ruimte voor een beperkt aan tal bedrijven. Het gaat om een gebied van dik twaalf hectare tussen de A256 (de weg Goes- Zierikzee) en het huidige Goes- West. Naar verwachting loopt Nieuwwest in 1996 vol. Doel is de wijk in éën keer bouw rijp te maken, omdat de geplan de infrastructuur (wegen, leidin gen kabels) dat vereist. Dat vergt een investering van bijna 4,7 miljoen gulden. Uitzondering vormt een hoekje in het noord oosten, waarover Goes nog in onderhandeling is met de eige naar. De Goese gemeenteraad buigt zich donderdag 18 augustus over het plan, tijdens een vergade ring die om 19.30 uur in het stad huis begint. Overvaller postkantoor krijgt 2,5 jaar van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 23-ja- rige Terneuzenaar veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf waarvan een half jaar voor waardelijk voor de overval op het postkantoor in Koewacht op 29 december. De man kreeg 2720 gulden los door een klant te bedreigen met eén als de loop van een vuurwapen ogende ijze ren pijp en de woorden 'geef geld of ik schiet hem neer'. De man had de pijp deels bedekt met een handdoek, zodat niet te zien was dat hij geen echt vuur wapen had. De rechtbank gaat ervan uit dat hij tijdens zijn daad geestelijk gezond was, zo als hij ook zelf meent. Gebruikers van de Schelphoekhaven vechten te vuur en te zwaard voor behoud van hun ligplaats. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever SEROOSKERKE (S) - De haven van de Schelphoek is voor alge meen gebruik en daar moet Staatsbosbeheer vanaf blijven. Dit is de mening van gebruikers en bewoners van het haventje bij het natuurgebied nabij Se- rooskerke. Ze zijn niet van plan Staatsbosbeheer enige mede werking te geven bij het 'terug brengen in oorspronkelijke staat van het natuurgebied'. „Oorspronkelijke staat? Dan zou de dijk weer moeten sluiten en verschijnen hier weer boerde rijen. Dat wil ik ze nog wel eens zien doen", grijnst sportvison dernemer K. Kamphuis uit Kerkwerve. Hij heeft al achttien jaar een ligplaats in het haven- tje. Kamphuis en een deel van de an dere gebruikers en bewoners van de haven hebben geen goed woord over voor de 'praktijken' van Staatsbosbeheer, de organi satie die het natuurgebied en de bijbehorende haven beheert. ..Op alle kaarten kun je zien dat het hier openbaar water is. Ie dereen mag hier komen", meent Kamphuis. De groep nam on langs een advocaat, mr H. van Pijkeren uit Zierikzee, in de arm, toen Staatsbosbeheer een begin wilde maken met het verwijde ren van brugdelen, de verbin ding tussen steiger en wal. Dit zou de eerste stap moeten wor den in het teruggeven van het 'natuurlijk aangezicht' aan de Schelphoek. Procedure Twee van de vier steigers wer den weggetakeld en daar bleef het voorlopig bij. De havenge bruikers belden Van Pijkeren. Deze besloot samen met dis trictshoofd C. Mol van Staats bosbeheer de discussie bij de rechtbank voort te zetten. In een razendsnalle procedure, nog de zelfde middag, besloot de rech ter de zaak tot 1 september te verdagen. In de tussentijd zou hij de kwestie nader bekijken. ..Uitstel van executie", denkt Kamphuis. „Staatsbosbeheer heeft meer geld en macht dan wij." Advocaat Van Pijkeren is hoop voller gestemd. „Ik gooi het op verjaring van het gebruiksrecht. Sommige mensen gebruiken de haven al meer dan tien jaar. Dan verwerf je een recht. Je kunt je dan niet zomaar laten verjagen." Niet dat de 'Schelphoekers' dat van plan zijn. De strijdlust is groot. Teveel 'wanpraktijken' hebben ze al moeten ondergaan, aldus Kamphuis. „Ons drinkwa ter en de elektriciteit zijn zo maar afgesloten, zonder aan kondiging. En enkele maanden geleden met een storm was het water bezaaid met plastic. Denk je dat ze dat opruimen? 'Als de wind draait, drijft het wel weg' kreeg ik te horen. Verder plaatst Staatsbosbeheer zonder reden grote betonblokken voor de par keerplaats. Ik snap het niet." Hij verbaast zich over de vele in vesteringen die nog in de Schelphoek worden gedaan. „Enkele jaren geleden is voor 5,5 miljoen aan de dijk verbouwd. Vorig jaar werd nog steen ge stort ter versteviging van de dijk. Daar was minstens een mil joen mee gemoeid." Staatsbos- beheer-woordvoerder E. Pekel- der weigert een reactie te geven op het nut van deze 'investerin gen'. „We wachten tot de rechter uitspraak doet." Ook over de an dere aantijgingen van de haven- gebruikers doet hij geen uit spraak. „Het onderzoek loopt door. We hopen dat deze zaak in der minne geschikt kan wor den." Inzamelpunt oud gereedschap in Middelburg MIDDELBURG - De stichting Gered Gereedschap heeft een inzamelpunt in Middelburg op gestart. De stichting is een Na tionale vrijwilligersorganisa tie die gereedschap inzamelt, herstelt en naar ontwikkelings landen stuurt. Rondslingerend gereedschap uit Walcheren wordt voortaan bij Ijzerhandel Henk de Bruyne in Middelburg verzameld. Aanvragen uit allerlei derde-we reldlanden komen binnen bij de stichting Gered Gereedschap. In ontwikkelingslanden is heel moeilijk aan goed en betaalbaar gereedschap te komen. Zondag 7 aug. 1994 Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven 11 ds. Buys; Bruinisse 10 en 17 ds. Smit; Burgh 10 ds. Veldhorst; Drei- schor 11 ds. Eekhout; Haamste de 10 dr. Cohen Stuart; Kerk werve 9.30 de heer v. d. Tempel; Noordgouwe 9.30 ds. Eekhout; Oosterland 10 ds. Hanekamp en 18 de heer Francke; Ouwerkerk 10 de heer v. d. Berg; Renessel Noordwelle 9.30 mevr. Lingen; Serooskerke 10 ds. Den Hartog en 19 ds. Van Popering; Sirjans- land 10 ds. Van Bruggen en 18.30 Van Dijk; Zierikzee: Gasthuis- kerk 11 ds. De Boo en 18.30 ds. Pannekoek: Buitengewone wijkgem. 9.30 prof. Cossee; Zon- nemaire 9.30 ds. Buys. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 10 ds. Spaa en 18.30 ds. Veenstra; Bruinisse 10 ds. Gootjes en 17 ruildienst; Haam stede 9.30 ds. Faber v. d. Meulen en 19 ds. Paulus; Nieuwerkerk/ Oosterland 10 ds. Joosse; Scha rendijke 10 ds. Veenstra en 19 ds. Spaa; Zierikzee 10 en 18.30 (HA) ds. Jobsen. Gereformeerde Ge Haamstede 10 en 18.30 Net; Nieuwerkerk 9.30 i leesdienst; Oosterland 1 en 18.30 leesdienst. Oud-Gereformeerde Ge Bruinisse 10 en 17 lee Oosterland 9.30, 14 en dienst. Chrisielijk-Gereformeer* Kerk. Haamstede 10 ds. 19 ds. v. d. Wal: Kerkwer 18 ds. Korving; Zierikzt 18 ds. Oosterbroek. Gereformeerde Kerk maakt). Brouwershaven 10.30 ds. Wilschut en 18. d. Berg; Haamslede 16.; d. Berg. Gereformeerde Gemeeni derland. Bruinisse 10 en dienst; Nieuwerkerk 15.30 leesdienst; Zierikz 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzi 17 samenkomst. Pinkstergemeente. Zieri samenkomst, woensd. menkomst. Evang. Lutherse Gemeen rikzee 10 de heer Ooster weekenddiensten i i i i i i i i i ii i i ii i I I I I i i i i i i i i 6 EN 7 AUGUSTUS 1994 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. 01110-12280. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: Renesse/Ellemeet: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, tel. 01116-1280; Burgh-Haamstede: G. van Beek-Verbeek en J. Ph. P. Stenger, tel. 01115-1861; Brou- wershaven/Scharendijke: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. 01119-1280, spoednummer 2204. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, We Klinkenstraat 10, Nieu\ tel. 01114-1810. Tandartsen: A. Broere, Meekrabst Brouwershaven, tel. 011 Spreekuur 16.30-17.30 ut Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', 1 tel. 01110-12906, geopem 09.00-12.30 uur en van 17.30 uur. Zo. van 12.00-: en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): sma, Zierikzee, tel. 0111( TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter mr J. Begheyn heeft donderdag een 39-jarige inwoner uit de Scheldestad we gens zware mishandeling van een plaatsgenoot veroordeeld tot een geldboete van 500 gul den en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie weken. De voorwaarde hierbij was dat er binnen twee maanden van de proeftijd (twee jaar) een schade bedrag van 1.500 gulden aan het slachtoffer wordt vergoed. De verdachte had 31 augustus vorig jaar de man in Hoek met heet water en ammonia overgo ten, nadat deze onwel was ge worden. Bovendien was hij ge stompt, geslagen en geschopt. Het slachtoffer liep tweede graads brandwonden op, waar van de littekens op zijn arm gis teren op de zitting nog goed zichtbaar waren. „Sadistisch", noemde Officier van Justitie mr H. F. Mos de mis handeling en hij voegde eraan toe: „Deze man heeft er blijvend letsel aan overgehouden. De im materiële schade is dan ook bij zonder groot." Opvallend was dat de politierechter boven de eis van de officier ging zitten. De ze had drie weken voorwaarde lijke gevangenisstraf r proeftijd van twee jaa waarbij de schade van 1 den vergoed diende te „Ik vipd de eis rijkelij) meende Begheyn. die 1 handelen van de man. di loos was, beneden alle pi De aanleiding tot de m: ling vormde het gebruil cohol. Het slachtoffer v onbekende van de ve Hij werd door de dader broer regelmatig 'ingehi de tuin bij te houden. C wuste dag hadden de b gedupeerde aangespoor nuttigen van sterke di man, die van nature gf holgebruiker is, werd drinken van wat borrels lijk ziek. De broers besl arts te waarschuwen, dii een medicijn toediende. Het werd er allemaal n op, toen de broers de rr pakten en in de tuin smc van de broers ging daai maal over de schreef d water over de man te Een buurvrouw belde di nadat ze het slachtoffë) pijn had horen schreeu verdachte gaf toe het he te hebben gegooid, m kende te hebben gescho van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 42-jari- ge Vlissinger conform de eis veroordeeld tot vijftien maan den gevangenisstraf voor heroï nehandel. Hij heeft een jaar lang - tot zijn arrestatie op 31 mei - in een woning aan de Bo- nedijkestraat en aan de Gerard Doulaan in zijn woonplaats ge bruikers voorzien van het mid del. Op drukke dagen kwamen er tot dertig klanten per dag aan de deur. De man is al vijftien jaar verslaafd en heeft nu vijf veroordelingen voor dealen op zijn naam staan. Een 19-jarige Vlissinger kreeg voor handel in harddrugs con form de eis achttien maanden waarvan drie maanden voor waardelijk opgelegd. Hij ver kocht vanaf januari vorig jaar tot zijn arrestatie in april heroï ne en cocaïne op straat, onder meer bij het Huiskamerproject voor Drugsverslaafden (HKPD) in zijn woonplaats. De straf gold ook mishandeling van zijn ex- vriendin, in wier huis hij binnen drong, en het leksteken van de autobanden van een man die een tekst op de stoep va dachte had gekalkt. De ger wordt licht verminc rekeningsvatbaar geach Autokraken Een 32-jarige Vlissinge: een serie van veertig aut veroordeeld tot anderl gevangenisstraf. De aar verslaafde man was in r de gevangenis gekome gon meteen weer diefs plegen om aan geld vooi slaving te komen. Hij wi ni opgepakt, bekende ken en zei een alkickprc te willen volgen. Daa niets van terecht en hij nieuw aan het stelen luidsapparatuur van a was twee jaar geëist. Een 27-jarige heroïnevt Vlissinger is voor een w braak tot acht maande genisstraf veroordeeld, op 1 juni betrapt bij de in Zoutelande. Nadat hi was vrijgekomen ging I weer gebruiken. Mogel hij meer inbraken g maar hij bekende alleer waarvan het bewijs voo was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 36