Öpheffing wapenembargo nabij Bolkestein tempert optimisme over paars ïolland fm «Hf m' 4 WEKEN slamitische landen willen actieprogram voor Bosnië 01100 - 39555 •fogelbescherming: zet ak je water in de tuin Énorme run op middel gen jeuk muggebeet Overval op flat directeur MMM 1 828 kunst cultuur Vissen in kruipkelder overleven hitte niet VOOR 14,- Wolkenvelden, koeler Wolkenvelden, kans op regen- of on weersbui. De wind is matig uit noord westelijke richting. Maximum tempe ratuur 24 graden. n}7e jaargang no. 182 (rijdag 5 augustus 1994 ,(jsse nummers 1,50 e ME Kr% 1'€RZV&^ Bel voor informatie: een medewerker fliNEVE - Moslim-premier Ha- Silajdzic van Bosnië-Herze- ivina verwelkomde gisteren toezegging van de islamiti sche wereld zo nodig eigenhan- het VN-wapenembargo te- Bosnië op te heffen, als de iligheidsraad dat niet doet. lï lar Silajdzic keerde zich fel u ;en een terugtrekking van de OOO blauwhelmen van de VN- u icht UNPROFOR, mochten wapenleveranties de bur- cfroorlog in Bosnië weer doen a vlammen. „Het Westen heeft ee jaar lang geen vinger uit- D stoken tegen de Servische ajressie in Bosnië", aldus Si- dzic in een gesprek met deze li uit. „Ze kunnen het Bosni- le volk nu niet zo maar in de ek laten. UNPROFOR moet jven" Bosnische premier woonde Genève een conferentie bij acht ministers van buiten- lidse zaken van het islamiti- l: sche blok. dat bijna een derde van de lidstaten van de VN om vat. Onder voorzitterschap van de Pakistaanse minister Sardar Ahmad Ali besloot deze nieuwe 'contactgroep' op korte termijn tot een topconferentie van isla mitische regeringsleiders om een 'actieprogramma' voor Bos nië uit te werken. Dat sluit gro tendeels aan bij de strafmaatre gelen die de 'contactgroep' vo rige week tegen de Serviërs af kondigde - zoals verscherpte sancties, consolidatie en uitbrei ding van de 'veiligheidszones' en in allerlaatste instantie ophef fing van het wapenembargo te gen Bosnië. Amerika Op de vraag of de islamitische landen een openlijke hervatting van hun militaire steun aan Sa rajevo zouden coördineren met de Amerikanen, die dit ook over wegen, antwoordde de Pakis taanse minister, „Wij zullen zo'n maatregel afstemmen op ieder land dat een soortgelijk besluit zou nemen. We willen nog even afwachten of de Veiligheidsraad nu zelf het heft- in handen neemt, het recht op zelfverdediging van Bosnië erkent en het embargo herroept". Premier Silajdzic zei goede nota te hebben genomen van het be sluit van Belgrado om alle poli tieke en economische betrekkin gen met zijn weerspannige Bos nische stamgenoten te verbre ken, en stelde als volgende stap het aanknopen van diploma tieke betrekkingen voor tussen Klein-Joegoslavië en Bosnië- Herzegowina. De islamitische ministers steunden dit initiatief maar eisten bovendien interna tionaal toezicht op de stopzet- IN HAAG (ANP) - De hittegolf heeft de vogels in stedelijke gebie- ji van hun drinkwater beroofd. Vogelbeschermers raden mensen Jneen bakje water in de tuin te zetten. Belgische vogelbescherming heeft donderdag een oproep gedaan in elkeen van goede wil om in het wild levende vogels hulp te bie- Door de extreme warmte zijn ondiepe plassen en vijvers opge- :d, waardoor de vogels van drinkwater verstoken raken. Met lie zaadetende vogels hebben daar onder te lijden. De Belgische i eniging raadt de mensen aan een grote, ondiepe schaal in de tuin jj' plaatsen met enkele grote keien erin. Het drie centimeter diepe ter moet enkele keren per dag worden ververst, fc vogelasiel in Utrecht onderschrijft het Belgische aavies. Het op- igcentrum zit volgens een woordvoerder vol met vogels die be- )i igen zijn geraakt door de hitte. „Vooral in steden hebben vogels al tl een gebrek aan water. Op het platteland weten ze het wel te den. Maar in de stad zitten ze met hun bekje open." ITTERDAM (GPD) - Veel ^derlanders hebben dezer da- niet alleen last van de tem- atuur, maar ook van het in e opzichten irritatie veroor- ;ende bloedzuigertje. beestje, mug genaamd, jdt al enkele weken heel Ne- land in de ban. Met de slape- nl e nachten, de chagrijnige ge- ffiten en de bloedvlekken op Verzekeraar geeft vaders- in-spé pieper DEN HAAG (ANP) - De verzekeringsmaatschap pij Geové te Velp heeft voor al haar verzekerden een opmerkelijke ser vice geïntroduceerd: een pieper voor aanstaande vaders. Met deze sema foon is de vader altijd en overal bereikbaar en kan hij na een oproep onmid- Ëdellijk naar huis als de geboorte begint. Baby's worden slechts zelden op de uitgereken- datum geboren. Dat betekent extra spanning tegen die tijd. vooral als de vader voortdurend za kelijke verplichtingen el ders heeft, veel moet rei zen of op andere wijze moeilijk bereikbaar is, 10 Door onbereikbaarheid loopt hij volgens Geové het risico het „schitteren de moment van de ge boorte van zijn kind" te missen. Bovendien is de angst van de aanstaande moeder dat de vader niet op tijd wordt bereikt, ook bepaald niet bevorderlijk voor een harmonische ge boorte, aldus de verzeke ringsmaatschappij. de muur kan men inmiddels wel leven, maar aan de voorraad Azaronsticks bij het Rotterdam se bedrijf Chefaro International te zien, blijkt de jeuk onver- draagelijk. „We zijn bijna door onze voor raad sticks heen," zegt ver koopmanager F. van der Steen. Het bedrijf maakt onder meer de Azaronstick, die de irritatie aan de huid vanwege een mugge- of kwallebeet helpt te verminde ren. Volgens Van der Steen zijn de vrouwtjes muggen met het warme weer enorm actief. „Ze leggen veel eitjes en daar heb ben de vrouwtjes muggen veel voedsel (bloed) voor nodig. Het vochtige voorjaar speelt wat be treft de muggenpopulatie ook een belangrijke rol." De velé mensen die 's avonds nog van het ondergaande zonne tje genieten, zijn voor de vrouwe lijke vampieren een gemakkelij ke prooi. „In heel West-Europa wordt de stick massaal inge kocht," vertelt Van der Steen. „Elke zomer houden we een voorraad voor dit soort pieken apart. Dit jaar begon het vanaf juli ineens erg hard te lopen met de verkoop, waardoor we nu bij na door de extra voorraad heen zijn. In Nederland zijn er nu zo'n half miljoen verkocht." Inmiddels is het bedrijf begon nen met het produceren van nieuwe sticks. „Het duurt nog tot aanstaande dinsdag voordat de sticks de fabriek uitrollen. Het productieproces bestaat na melijk uit een aantal onderde len. Op dit moment is men net klaar met de produktie van de actieve stof." Agenten van de oproerpolitie laten zich van hoger gelegen balkons naar de flat van Mavrodi zakken. foto Reuter waren afgesloten en de handel in MMM-aande- len bevroren. Mavrodi blijft ontkennen dat zijn 'wonderaan- delen'. waarbij de beleggers jaarlijkse winsten van 3000 procent wordt beloofd, berusten op het simpele principe van de kettingbrief, zoals de Russische regering beweert. Volgens Ma vrodi is het geld van de MMM-klanten wel de gelijk belegd in bedrijven en is het niet zo dat de winst aan 'oude' aandeelhouders betaald wordt met de beleggingen van nieuwe klanten. Mavrodi, een publiciteitsschuwe dertiger, gaf woensdag geen gehoor aan een 'uitnodiging' van het ministerie van financiën om de finan ciële handel en wandel van MMM te komen uit leggen. De Russische regering wil dat MMM documenten overlegt waaruit blijkt waarin het geld van de - volgens het bedrijf - tien miljoen aandeelhouders is belegd. Honderden fans van de MMM-directeur verza melden zich gisteren bij diens woning en schreeuwden 'Handen af van Mavrodi' toen de bebrilde financier in lawaaihemd en sportieve broek werd afgevoerd. Mavrodi zegt dat de mil joenen MMM-klanten de macht hebben om Jeltsin en de regering ten val te brengen. De eerste stap is volgens hem gezet met het star ten van handtekeningenacties om een referen dum af te dwingen. van onze correspondent MOSKOU - De Russische belastingpolitie is gisteren met veel vertoon opgetreden in het MMM-schandaal. Agenten van de oproerpoli tie, met machinegeweren, camouflagepakken en bivakmutsen, beschermden de belastingin specteurs toen deze de Moskouse woning van MMM-directeur Mavrodi binnenvielen. Vol gens de belastingdienst zou Mavrodi de staat voor ongeveer 22 miljoen gulden hebben opge licht. De huiszoeking was de nieuwste zet in het me lodrama tussen overheid en MMM, het beleg gingsfonds dat volgens de Russische regering niet in staat is zijn miljoenen aandeelhouders terug te betalen. Mavrodi weigerde aanvanke lijk de politie binnen te laten, maar werd later per auto 'afgevoerd'. Volgens justitie ging het niet om een arrestatie, evenmin om een aan houding, maar om een simpele 'ondervraging'. De stap van de autoriteiten doet merkwaardig aan, omdat van die kant voortdurend is gezegd dat men wettelijk gezien geen mogelijkheden had om Mavrodi aan te pakken of MMM te slui ten. De MMM-directeur noemde het optreden van de belastingdienst een provocatie. Hij ver telde ook dat gisteren alle kantoren van MMM de deuren hadden gesloten, dat de telefoons ting van de 'illegale stroom van wapens, materiaal en man schappen' vanuit Joegoslavië naar de Bosnische Serviërs. „Pas als Belgrado hiermee ak koord gaat, begin ik te geloven in een politieke kentering in Bel grado", aldus Silajdzic. De islamitische ministers dron gen ook aan op activering van het Internationale Tribunaal voor Joegoslavië in Den Haag, met het oog 'op een effectieve vervolging van de oorlogsmisda digers'. Het referendum over aanvaarding of verwerping van het internationale vredesplan, dat het Bosnisch-Servische par lement eind deze maand wil hou den, werd door de Islamitische conferentie, evenals trouwens de rest van de wereld, naar de prullemand verwezen als een 'doorzichtige poging' om tijd te winnen. Hema-bezoeker vastgep(l)akt AMERSFOORT (ANP) - Een be zoeker van de Hema in Amers foort is donderdag tot op zijn hemd toe uitgekleed door de po litie, omdat het diefstal-alarm telkens afging als hij de winkel wilde verlaten. Wat de oorzaak was, bleef lange tijd onduide lijk. De man wist niet wat hem over kwam, want hij had niets gesto len en ook niets gekocht. Uitein delijk keek een van de agenten bij de man onder de schoenen. Onder één schoen bleek een stic ker te zitten, waarop het alarm telkens maar weer had gerea geerd. De man reageerde laco niek, de Hema bood excuses aan voor dit typisch geval van „er gens intrappen". België wil vergoeding voor actie in Ruanda BRUSSEL - Terwijl de Verenigde Naties stad en land afbedelen om geld in te zamelen voor de humanitaire hulpac tie in Ruanda, over weegt België een scha devergoeding van de VN te vragen voor legerma- teriaal dat blauwhel men hebben achtergela ten in het Afrikaanse land. De Belgische mi nister van defensie Leo Delcroix heeft dat laten doorschemeren in ant woord op parlementaire vragen. Volgens een voorlopige raming van het Belgi sche leger is voor circa tien miljoen gulden aan materiaal in Ruanda achtergebleven. De Bel gische blauwhelmen .evacueerden in april Eu ropese onderdanen na dat de eerste onlusten in het Afrikaanse land wa ren uitgebroken. Later verlieten ze ook zelf hals over kop het land, waar tien van hun blauwhel men in koelen bloede wa ren vermoord. Bij beide evacuaties zijn tiental len vrachtwagens, jeeps en motorfietsen achter gebleven. Zie ook pagina 3 DEN HAAG (GPD) - De onder handelaars over de vorming van een paars kabinet, willen vanavond 'belangrijke knopen' 5fle leukste muziek nu ook in Zeeland te ontvangen op iedere radio, 828 middengolf middengolf doorhakken. VVD-leider Bolke stein heeft dat gisteravond ge zegd. Hij temperde het optimis me over de kans van slagen voor paars. „Het is onze hoop en ook onze verwachting dat we er uit komen. Maar of het lukt valt nog te bezien". Bolkestein wees erop dat er nogal wat 'licht ont vlambaar' materiaal op de on derhandelingstafel ligt. Zo verschilt Bolkestein van me ning met Kok en de Pvda over de manier waarop volgend jaar be zuinigingen ter hoogte van 4,5 miljard gulden moeten worden ingevuld. Ook wil de WD het fi nancieringstekort van de rijks overheid verder terugbrengen. Verder is er nog onvoldoende dekking gevonden voor de 1,7 miljard aan lastenverlichting die Kok de burgers volgend jaar wil geven door de loon- en in komstenbelasting ietsje te ver lagen. Eerder op de dag zei D66-leider Van Mierlo dat het de bedoeling is om begin volgende week de fracties van PvdA, VVD en D66 te informeren over de belang rijkste resultaten. Volgens Van Mierlo betekent dit niet dat dan de formatie rond is. Wel dient er dan op hoofdlijnen een akkoord zijn. Van Mierlo toonde zich op timistisch: „We werken heel hard. De vaart zit erin" Het zwaartepunt van de onder handelingen ligt bij besluiten over de begroting van volgend jaar, dat als een 'moeilijk over gangsjaar' wordt beschouwd. „Wanneer we er in slagen over- eensteming over deze begroting te bereiken, dan volgt de rest vanzelf', aldus een zegsman van de WD. Voornamelijk als gevolg van fi nanciële gaten die het het nog zittende kabinet Lubbers/Kok heeft laten vallen, moet volgend jaar üo'n 4.5 miljard gulden wor den bezuinigd. „Dat is een zeer groot bedrag om in één jaar op te brengen. Het is dan ook niet makkelijk om daar uit te komen. Kok heeft altijd gezegd dat de overheidsfinanciën op orde zijn, maar dat is dus lelijk tegenge vallen", aldus een D66-Kamer- lid. Twijfels zijn er bij zowel VVD als D66 over de hardheid van een aantal bezuinigingen voor vol gend jaar en later. Zo heeft Kok voor volgend jaar al 300 miljoen gulden ingeboekt wegens beper king van wachtgelden en vut voor ambtenaren, terwijl beslui ten daarover genomen worden Het Woodstock-festival ivas in 1969 een hoogtepunt in de hippie-cul tuur. Een kwart eeuw later is het idealisme ver te zoeken. Verder in de bijlage Kunst CultuurHannes Meinkema in de ban van een Griekse ziener onderhoudende pulp van Guus Luijters Dorinde van Gort portretteert vaderlandse schrijvers brieven aan mijn lieve het Droste-effect: een blik op oneindig Haagse school in Oosterbeek beelden in Zierikzee Engelse zeden in luchtige komedie Eddie Murphy entertaint erkenning voor Leonard Cohen Keanu Reeves prefereert Shakespeare uit agenda, filmwijzer, exposities. 1 O -t- 1 O ij Vm lo WÊÊÊÊm Eiereneters In Zeeland eet een huishouden per jaar meer eieren dan in enige andere provincie. Elders kwam het gemiddelde verbruik vorig jaar per huishouden uit op 200 eieren, in Zeeland waren dat er 234. Een Q record. w Paardesport De Duitse springruiters Sloothaak tWeihaiwej), Beerbaum (Ratina Z), VonRönne tTaggi) en Hafemeister tPriamoszijnin Den Haag wereldkampioen geivorden. Nederland eindigde op O de achtste plaats. w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 6; Provincie: 7, 9 en 11; Kunst en cultuur: 13, 14, 15, 16, 17 en 18; Sport: 19, 20, 21, 22 en 23. in het arbeidsvoorwaardenover leg met de vakbonden. Ook rekent de formateur zich volgens WD en D66 ten onrech te rijk door een bedrag, oplo pend tot 1 miljard gulden 1998, in te boeken wegens de te ver wachten verdere daling van het aantal wao'ers. Alle partijen vin den bovendien dat Kok te ver gaat met een voorgestelde be zuiniging van 1 miljard op de studiefinanciering. De WD hikt bovendien aan te gen een bezuiniging van 200 mil joen volgend jaar op defensie, oplopend tot 0,5 miljard in 1998. De PvdA op haar beurt vindt dat Defensie de kosten van vredes operaties dient te betalen en niet ontwikkelingssamenwer king, zoals Kok wil. Ook over de gezondheidszorg zijn de onder- handelars het nog niet eens. UTRECHT (GPD) - De stad Utrecht is deze week een unieke attractie kwijtgeraakt: het zeeaqarium onder een rijtjes huis in de wijk Lunetten. De aanhoudende warmte heeft er voor gezorgd dat tweederde van de populatie van dat zogeheten Marinarium is gestikt. In de vier jaar van zijn bestaan trok het Marinarium meer dan tien duizend bezoekers. De aanwezige airconditioning kon het water niet meer genoeg koelen en een snel vermeerde rende bacterie verbruikte veel van de aanwezige zuurstof. Naast honderden schaaldieren, zee-anemomen en zeepaardjes, gingen er ook haaien, kreeften en een octopus dood. Het Marinarium ging in april 1990 open. De twintig kleine en grote bassins, gevuld met 18.000 liter zeewater, bevonden zich in de uitgegraven kruipruimte on der een huis aan de Sint Got- thard. Eén keer per jaar kwam een tankauto voorrijden met 18.000 liter vers zeewater voor al le aquaria. Tweeëneenhalf jaar lang was be woner Wim Uilenbroek met scheppen en emmers in de weer om de ruimte voor zijn aquaria te creëren. 'De mol van Lunet ten' werd hij dan ook wel ge noemd en zijn schepping stond bekend als 'de Noordzee onder een rijtjeshuis'. Ambassade in Algiers dicht DEN HAAG (ANP) - De Neder landse ambassade in Algiers wordt om veiligheidsredenen tijdelijk gesloten. De bezetting van de diplomatieke post is al tot een minimum terugge bracht: er werken nog een tijde lijk zaakgelastigde, een kanse lier en een secretaresse. Zij treffen nu de noodzakelijke maatregelen voor de sluiting. Zo brengen zij onder meer de onge veer dertig tot veertig Nederlan ders in Algerije op de hoogte. Brit koopt strip voor 36.500 LONDEN (AFP) - Een 34-jarige Brit heeft donderdag zijn zoon een van de duurste stripalbums ter wereld cadeau gegeven. Hij verblijdde de 8-jarige Samuel Carr met het eerste exemplaar van het stripverhaal waarin Su perman optreedt. Het album werd geveild door Christie's en ging voor 36.500 gulden van de hand. De enorme bassins en zoutwa- terbakken in de kruipruimte van het huis staan nu groten deels droog. „Binnen drie uur was ik alles kwijt", zegt een aan geslagen Wim Uilenbroek. In het weekeinde kwamen er steevast groepen mensen over de vloer, hele schoolklassen had den er een middagje uit. Via een luik in de hal van de woning daalden de bezoekers het smalle trapjee naar het Marinarium af. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- j per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in eon noen enveloppe, zonder po:..- 1, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1