ROVINCIALE ZEEUWSE COURAtt' Euthanasie door vervanger arts vvH» flggf isc3| S99 |7' i Ernstigste smogvorming sinds 1990 m A m A M 1Kb m kleintjes Knesset steunt akkoord met Jordanië Extremisten Algerije doden vijf Fransen 4 WEKEN amerlid: Openbaar ministerie moetengelen des doodsstoppen redesplan osnië pnieuw derworpen VOOR 14,- Wat meer wind Zonnig en opnieuw warm tot zeer warm. Zwakke tot matige ivind uit het zuidoosten. Maximum temperatuur vandaag tussen 25 en 31 graden. 37e jaargang no. 181 {onderdag 4 augustus 1994 isse nummers 1,50 I Opgave advertenties per 01184-84321 of schriftelijk te zenden le: N HAAG (GPD) - Het open er, ir ministerie moet de tiental artsen stoppen die als 'enge- des doods' euthanasie toe- sen, waar de eigen arts of cialist dit weigert. Dat vindt CDA-Tweede-Kamerlid Van Burg. Volgens hem hante- deze artsen het motto 'U iagt en wij draaien'. Zij ne- 2-ljn het niet zo nauw met de re- dat er een goede vertrou wensrelatie moet zijn met de iënt. De Nederlandse Ver ging voor Vrijwillige Eutha- iie wijst deze beschuldigin- van de hand. Rijk de Gooijer maakt ernstige val van platje ct AMSTERDAM (GPD) - Acteur Rijk de Gooijer is in Amsterdam ernstig ge wond geraakt bij een val van vier meter vanaf zijn Tr platje op straat. ■ei Oorzaak was een mislukte poging zijn kat van het platje van de buurvrouw te halen. De buurvrouw 5riiad al eerder ruzie ge- J zocht over deze ongewen ste bezoekjes zodat Rijk besloot haar woede te Vi voorkomen en het dier gauw terug te halen. De 68- larige acteur verloor daar- zijn evenwicht en liep bij zijn val gebroken ar men, een beschadigde heup en andere verwon- lej dingen op. Rijk werd naar het VU-ziekenhuis ge bracht waar een operatie van zes uur noodzakelijk bleek. Het kamerlid erkent dat er 'niets illegaals' gebeurt, maar hij vreest dat de geldende regels worden opgerekt. „Je moet ach ter de regels kijken en door die papieren muur heen drukken". Hij verklaart in de loop der jaren gehoord te hebben van tiental len gevallen waarbij euthanasie is toegepast door een andere dan de behandelend arts. De 'stand- in' zou daarbij te voortvarend te werk zijn gegaan. „Het mag nooit zijn: U vraagt en wij draai en. Er is open discussie vereist, waarbij beide partijen tot een andere overtuiging kunnen ko men". Van der Burg reageert op uitla tingen van de voormalig top ambtenaar van het ministerie van justitie, mr G. van Dinter. Deze spreekt over 'enkele artsen die grensoverschrijdend bezig zijn' met euthanasie. Hij maakt zich daar zorgen over. De voor malige secretaris-generaal, die op 1 juli met pensioen ging, kan echter niet zeggen dat er tot nu toe zaken fout zijn gegaan. Volgens het kamerlid en de voor malig top-ambtenaar gaat het hier voornamelijk om gevallen waarbij huisarts of specialist weigeren euthanasie toe te pas sen. Dat kan zijn om principiële, maar ook om andere redenen. De patiënt of zijn familie gaan dan op zoek naar een andere op lossing. „De hulporganisaties hebben adressen van artsen die bereid zijn tot zo'n ingreep", stelt Van der Burg. „De aard en de intensiteit van hun vertrouwensrelatie met de patiënt is in die gevallen niet aan de maat". Dat vertrouwen moet er volgens de opvatting van Van der Burg zijn, omdat een arts zich pas dan tegenover het openbaar ministerie en de rechter kan beroepen op een noodsituatie, waarin hij wel moest handelen. Zo'n vertrouwensrelatie ont- Terwijl in de Knesset de behar sche badplaats Eilat met het kn 'an het Israëlisch-Jordaanse akkoord nog bezig was, begonnen werkploegen bij de Israèli- in een grensovergang door de prikkeldraadbarrière. foto EPA een medewerker NèVE - De Bosnische crisis gt snel naar een nieuw kook- it. Ondanks de lippendienst de Servische president Slo- lan Milosevic aan het inter- ionale vredesplan bewijst ondanks zijn afkeurende taal het adres van de Bosnische viërs, volhardde het 'parle- )gnt' van de zogeheten 'Servi- e republiek in Bosnië' gis- avond in zijn afwijzing van voorgestelde landkaart. Wel len zij dit plan via een refe- dum voorleggen aan de Bos- :h-Servische bevolking. ;elijkertijd neemt het Servi- •e e wapengekletter in de omge- g van de Bosnische hoofd- B Sarajevo en de 'veilige' stad razde weer onheilspellend Een poging van de troepen de Bosnisch-Servische ge- aal Ratko Mladic om de 200 ire wapens onder VN-beheer So lemachtigen, strandde giste- op de standvastige houding Britse en Franse blauwhel- ti in Sarajevo en het dreige- nt van de UNPROFOR-com- ndant, luitenant-generaal I :hael Rose, deze wapenroof lodig met NAVO-luchtacties V ferhinderen. H( Washington gaan hoe langer meer stemmen op voor een inoods eenzijdige opheffing het wapenembargo tegen de vjslims en Kroaten. En voor onverbiddelijke inzet van de lieuw in alarmtoestand ver ende NAVO-luchtmacht in - lië als de Servische provoca- rond Sarajevo en Gorazde t worden gestaakt. Westerse diplomatieke krin- verluidt, dat Parijs en Was- gton zich niet langer tegen ke ingrijpende stappen zou- verzetten. JERUZALEM/PARIJS (RTR/DPA) - Bij na eenstemmig heeft het Israëlische par lement, de Knesset, woensdag het vredes verdrag goedgekeurd dat Israël vorige week sloot met Jordanië. De Jordaanse koning Hussein maakte gisteren een tot nu toe unieke vlucht boven Israël. Het luchtruim boven de joodse staat is 46 jaar lang gesloten geweest voor Jordaanse vliegtuigen. Intussen stelde PLO-voorzitter Yasser Arafat voor dat Hussein „voor het leven hoofd wordt van een confederatie" van Jordanië en Palestina. De statenbond zou twee vlaggen en twee hoofdsteden moeten krijgen. De stemmenverhouding in de Knesset was 91 voor en 3 tegen de verklaring die premier Yitzhak Rabin en koning Hussein vorige week in Washington onderteken den. Met die ceremonie kwam formeel een eind aan 46 jaar oorlog tussen de buurlan den. Nog dit jaar kan er een officieel ver drag tussen Jordanië en Israël worden ge tekend, zo hebben functionarissen van beide landen gezegd. Kort voor de stemming deelde het bureau van de eerste minister mee dat premier Rabin straaljagers van de luchtmacht op dracht had gegeven het vliegtuig van ko ning Hussein te escorteren op een vlucht over Israël. Op die manier kon het Jor daanse staatshoofd zijn terugreis van Eu ropa naar Jordanië aanzienlijk bekorten. Terwijl het debat in de Knesset aan de gang was, begonnen Israëlische en Jor daanse werkploegen met het slopen van hekken en prikkeldraadversperringen die tientallen jaren een grimmige barrière vormden tussen de twee landen. PLO-leider Arafat uitte in een interview met een Arabische krant kritiek op het feit, dat Israël op 25 juli aan Jordanië het recht gaf de heilige islamitische plaatsen in Jeruzalem te beheren. Daardoor wor den „sommige Israëliërs gestaafd in de op vatting dat het Jeruzalem-probleem nu is opgelost". Het gevaar van het Israëlisch- Jordaanse een-tweetje is dat de onderhan delingen over de uiteindelijke status van Jeruzalem omzeild worden, aldus Arafat. Deze onderhandelingen zouden Israëliërs en Palestijnen moeten voeren. staat niet in heel korte tijd, al dus Van der Burg. Ook Van Din ter heeft moeite met artsen die 'ergens binnenkomen en in vijf minuten een beslissing nemen'. Het kamerlid weigert echter een termijn te noemen die hij wel ac ceptabel vindt. „Ik wil me niet vastpinnen op drie weken'A De Nederlandse Verenging voor Vrijwillige Euthanasie ontkent dat er een soort vliegende bri gade van euthanasie-plegende artsen bestaat en spreekt van 'indianenverhalen'. Wel pro beert de organisatie te bemidde len als een arts ter elfder ure af haakt. Dat is erg moeilijk en lukt niet vaker dan vijf tot tien keer per jaar. „Maar het komt nooit voor dat een arts zomaar ergens binnenwipt om euthanasie te plegen", aldus voorzitter L. Jan- zie ook pagina 2 Man steekt zichzelf in brand SCHEVENINGEN (ANP) - Een 23-jarige Amsterdammer heeft zich woensdagmiddag bij een benzinestation aan de Badhuis weg in Scheveningen in brand gestoken. De man kwam aanlo pen, pakte de tankslang, over goot zich met benzine en stak zichzelf aan. Personeel van het benzinesta tion en politiemensen van een tegenoverliggend politiebureau wisten hem snel te blussen. De man is met vrij ernstig letsel aan zijn bovenlichaam overgebracht naai- het Bronovo-ziekenhuis. Later op de dag is hij vervoerd naar het Zuiderkruisziekenhuis in Rotterdam. Waarom de man zichzelf in brand stak is nog on bekend. Topdrukte op Duitse wegen DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP) - In de Duitse deelstaten Nordrhein-Westfalen, Rhein- land-Pfalz en Sachsen zullen dit weekeinde veel mensen terug komen van vakantie en een gro te drukte op de weg veroorza ken. Hetzelde geldt voor Beie ren. Dat vrezen de ANWB en de politie. Terugkerende Denen, Zweden en Nederlanders zullen er nog een schepje bovenop doen. Ook in Oostenrijk en Zwitserland wordt grote drukte verwacht. In Frankrijk vertrekken dit week einde zeker vijf miljoen vakan tiegangers. ANWB en politie raden aan zo veel mogelijk op zondag të rei zen in plaats van op zaterdag. BILTHOVEN (ANP) - Het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven verwacht de komen de dagen opnieuw matige smog boven Nederland. Tot nu toe telt de zomer van 1994 al 24 da gen waarbij de combinatie van luchtvervuiling en zonneschijn leidt tot matige smog. Door de extreme warmte zijn de gevolgen van luchtverontreini ging ernstiger dan de afgelopen jaren. Volgens het RIVM laat de huidige situatie zich vergelijken met die van de zomer van 1990. Toen was er ook sprake van veel vuldige smogvorming, hoewel het minder warm was dan nu. Bij matige smog treden concen traties ozon op van meer dan 180 microgram per kubieke meter. Dit kan leiden tot klachten bij mensen met een ziekte aan de luchtwegen of mensen die zich inspannen in de buitenlucht. Bij ernstige smog, meer dan 240 mi crogram ozon per kubieke me ter, worden de klachten ernsti ger en hebben meer mensen er onder te lijden. De maand juli is tot dusver de absolute koploper wat de smog betreft. In totaal kende juli meer dan 600 uren met matige smog, een hoeveelheid die door het RIVM wordt omschreven als „erg veel". Juli telde vijf dagen waarop sprake was van ernstige smog. De hoogste waarde die werd ge meten bedroeg 267 microgram ozon. Dat was op 13 juli in Bra bant, toch al de provincie waar smog het vaakst voorkomt. In 1990 lag de hoogst gemeten waarde op 360 microgram. Toen was er officieel sprake van zeer ernstige smog. In een dergelijk geval zijn provincies verplicht maatregelen te nemen tegen luchtverontreiniging. Smogpaniek In Duitsland is momenteel spra ke van een ware smogpaniek. Dat heeft in een aantal gebieden al geleid tot het stilleggen van Advertentiei MMtM mm lu bij aankoop van twee 2-literflessen Coke ot Coke light de derde lies gratis. Exclusief bij: BOSS- het autoverkeer. Volgens het RIVM is een dergelijke aanpak weinig zinvol. Smog-coördina- tor M. van de Anker: „Op het moment dat je het verkeer stil- legt, ben je al te laat om de ver wachte smogvorming tegen te gaan. Het is veel beter om de mensen tot een structurele ge dragsverandering te bewegen, dan dergelijke korte-termijn maatregelen te nemen." Overi gens is de smog boven Neder land voor 70 tot 90 procent te danken aan luchtverontreini ging die in het buitenland plaatsvindt. Het Astmafonds en de CARA-in- formatielijn merken tot dusver weinig van het hoge aantal smogdagen. De telefoon staat niet roodgloeiend. Volgens een woordvoerster van het Astma fonds blijven CARA-patiënten bij smog gewoon binnen. De hoogste concentraties ozon wor den over het algemeen bereikt rond zes uur 's avonds. De elektriciteitscentrales hoe ven wat minder energie te leve ren dan aanvankelijk was ver wacht. In de loop van dinsdag middag is de afname van stroom ruim één procent lager komen te liggen dan de verwachting was. Dat heeft een woordvoerster van de SEP (elektriciteitscentrales) woensdagmorgen bekendge maakt. Zuinig De SEP weet overigens niet of het verminderde elektriciteits gebruik een gevolg is van de op roep van het afgelopen weekein de aan de consument om zuinig te zijn met energie. De SEP- woordvoerster wilde echter niet uitsluiten dat de verminderde afname te maken heeft met het wat minder warme weer van dinsdagmiddag. De centrales ondervinden bij de stroomproduktie hinder van de relatief hoge temperatuur van het oppervlaktewater waaruit het koelwater wordt gehaald. De temperatuur van het geloosde koelwater mag niet hoger zijn dan 30 graden. Boven die grens is de kans op vissterfte groot door een vermindering van de hoeveelheid zuurstof in het wa ter. De elektriciteitsproducenten hebben bedrijven die beschik ken over vermogen om stroom te produceren intussen benaderd om hun leveranties aan het openbare net op te voeren. Vol gens de SEP gaat het hierbij om een unieke situatie, die nog niet eerder is voorgekomen. Bedrij ven die daarvoor toegerust zijn, leveren geregeld overtollige energie ten behoeve van het openbare net, maar zij zijn hier toe nu voor het eerst door de SEP nadrukkelijk uitgenodigd. Winst DSM Het chemieconcern DSM heeft in het tiveede kwartaal van dit jaar een nettowinst van 98 miljoen gulden geboekt. Vorig jaar haal de het bedrijf over dezelfde pe riode een schamel resultaat van vier miljoen. Aandeelhouders krijgen een interimdi vidend van twee kwar- tjesnr Droogte Door de aanhoudende droogte en bijkomende beregeningsver- boden dreigen tientallen Zeeu w se agrariërs, met name in de Zeeuivs-Vlaamse grensstreek, die een substantieel deel van hun inkomen putten uit het telen van aardappelenern stig in de problemen te 4 1 raken. Ronaldo De elftalfoto van PSV moet op nieuw gemaakt worden. Gister nacht slaagde de voetbalploeg erin het 17-jarige Braziliaanse supertalent Ronaldo in te lijven. Zelfs de Eindhovena- ren hadden er niet C meer op gerekend. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15. Een bestuurder van een combine zorgt met een parasol voor een beetje schaduw. foto ANP PARIJS (AFP/RTR/DPA) - Bij een mislukte aanslag met een autobom op een wooncomplex van Frans ambassadepersoneel in de Algerijnse hoofdstad Al giers woensdagochtend, heb ben onbekende daders drie Franse bewakers en twee mede werkers van de ambassade doodgeschoten. Een Fransman raakte gewond bij de meest ge durfde aanslag tot nu toe op Franse staatsburgers in Alge rije. De actie is zeer waarschijnlijk het werk van extremistische moslims, die in hun strijd tegen de Algerijnse regering ook (Wes terse) buitenlanders willen do den of verdrijven om het land in ternationaal te isoleren. Bij de terroristische daad ging het niet om een op zichzelf staande aan slag. maar om een nauwkeurig geplande commando-actie met als opzet zoveel mogelijk men sen te doden, aldus het ministe rie van buitenlandse zaken in Parijs over de gebeurtenis in de voormalige Franse kolonie. Het ministerie, dat over een „nieuwe daad van barbaars heid" sprak, kwam in spoedbe raad bijeen met premier Baha dur en de ministers van defensie en binnenlandse zaken. De mi nisters van defensie en buiten landse zaken, Léotard en Juppé, vlogen woensdagmiddag nog naar Algiers om „de ernst van de zaak te onderstrepen", de laat ste eer te bewijzen aan de vijf ge dode landgenoten en de nabe staanden te condoleren. De Spaanse en Britse ministeries van buitenlandse zaken drukten in verklaringen hun afschuw uit. De bewapende daders zaten in een wagen en drongen vroeg in de ochtend met geweld de strengbewaakte buurt binnen, juist op het moment van de wis- Zweedse spion meldt zich na zeven jaar STOCKHOLM (AFP) - De be kendste spion van Zweden, Stig Bergling, die in 1979 tot levens lang veroordeeld was wegens verraad voor de voormalige Sovjetunie, heeft zich in de nacht van dinsdag op woensdag bij de Zweedse politie gemeld. Hij was zeven jaar voortvluch tig geweest. De geheime politie van Zweden iSaepoi heeft bevestigd dat zij de spion, één van haar ex-officie ren. op het vliegveld Stockholm- Arlanda heeft opgewacht. Berg ling. die in gezelschap was van zijn vrouw, kwam uit Cyprus. seling van de wacht. Toen ze de auto wilden parkeren in de buurt van de Franse school, volgde een schotenwisseling met Franse veiligheidsfunctio narissen, waarbij twee agenten om het leven kwamen. Kort daarop vond een tweede schiet- partij plaats, die het leven kost te aan een derde paramilitair en twee medewerkers van de Fran se ambassade. De bom kon op tijd onschadelijk worden ge maakt. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving k 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ■■1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1