'RflVIHCIALE ZEEUWSE CDURAH Milosevic dreigt Serviërs Bosnië Studiefinanciering minder gekort Flevoland herbergt 10.000 scouts 4 WEKEN kleintjes Donorconferentie VN voor Ruanda levert weinig geld op ictie Belgrado onder druk van nieuwe sancties Amerikaan Wilde zoontje Verkopen Kerkgraven onderzocht VOOR 14,- [237e jaargang no. 180 Woensdag 3 augustus 1994 4.osse nummers 1,50 Zomerse dag Maximum temperatuur 28 graden. Zonnig en droog met wat sluierwol- Tcen. De oost- tot zuidoostelijke loind is zwak 1-2 Beaufort. I Opgave advertenties p< 01184-84321 of schri ftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vüssing aiELGRADO/SARAJEVO (AFP tTR/DPA) - De Servische rege- ing heeft dinsdag gedreigd alle ietrekkingen met de leiders 'an de Bosnische Serviërs te erbreken als zij het vredesplan an de internationale contact- roep blijven afwijzen. 'resident Milosevic van Servië et in een brief aan de Bosnische erviërs weten dat zij „verraad" legen en „een misdaad begaan egen hun eigen mensen". Vol- ens het Servische- persbureau 'anjug was Milosevic' brief ge- icht aan het „parlement", de president" en de „regering" an de zelf uitgeroepen Servi- che republiek in Bosnië. „Als p dit moment, als de vrede aan wordt aangeboden, u zich het :cht toeëigent te besluiten over et lot van de Federale Repu- liek van Joegoslavië (Servië en lontenegro) ontneemt u zich ls leiders de mogelijkheid voor Zwemmen in plassen en meren valt af te raden DEN HAAG (GPD) - Door het hele land lopen zwemmers de kans op een advies om niet in meren en plassen een duik te nemen. De Ge neeskundige Inspectie van de Volksgezondheid vraagt alle GGD'en te letten op gevallen van een uitwendige gehoor- ontsteking na een zwem partij. Flevoland over weegt net als Zuid-Hol land het zwemmen in al le open zoet water in de natuur af te raden. Noordholland en Gel derland adviseren in ie der geval kleine kinde ren niet in natuurbaden te laten zwemmen. De Geneeskundige In spectie van de Volksge zondheid meldt dat ze ker bij zes plassen een negatief zwemadvies is gegeven: de Zanderpias in Harderwijk, Schoon hoven bij Hoogeveen, de Hambroekpias bij Bor- culo, Bussloo bij Twello, de Slingerpias bij Aalten en het Blauwmeer bij Dinxterlo. Dit gebeurde nadat zwemmers daar een oorontsteking had den opgelopen. In Zuid-Holland zorgen vooral blauwwieren voor een slechte kwaliteit van het water van meren en plassen. Volgens profes sor W. Seinen van de Rijksuniversiteit Utrecht is het bijzonder dat deze algen zo vroeg in het seizoen een explo sieve groei doormaken. Het blauwwier komt soms ook in lage concen traties voor in waterbas sins voor de drinkwater voorziening. „Daar zijn nog nooit mensen acuut ziek van geworden. Maar het is onduidelijk of het gevolgen heeft voor de gezondheid, als het blauwwier voor langere tijd in de bassins aanwe zig is". Seinen is het eens met de ANWB die minis ter Alders vraagt om meer onderzoek naar de giftige stoffen die bij ex treme algengroei ont staan. „We weten er veel te weinig van. Maai- het is nog niet gelukt om hiervoor de handen op elkaar te krijgen". zie ook pagina 9 verdere samenwerking met ons", schrijft de Servische presi dent. De Bosnische Serviërs hadden gevraagd om nieuwe onderhan delingen over het vredesplan van de contactgroep. Dit werd echter door alle leden van de groep (de Verenigde Staten, "Rusland, Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannie) afgewezen. Zij hadden een ja zonder voor waarden geëist op hun plan voor een opdeling van Bosnië-Herze- gowina. Het „parlement" van de Bosni sche Serviërs zal vanmiddag in Pale bijeenkomen om zich over de situatie te beraden, zo meld de voorzitter Krajisnik. „Het parlement zal de situatie onder zoeken die is ontstaan door de weigering van de contactgroep correcties aan te brengen op haar vredesplan en om een defi nitief besluit te nemen over dit plan." Frankrijk heeft de dreigende taal van Milosevic verwelkomd. „De Servische oproep gaat in de richting die wij voorstaan. Wij juichen alles toe dat de Bosni sche Serviërs kan stimuleren het vredesplan te aanvaarden", aldus een woordvoerster van het Franse ministerie van buiten landse zaken. Ook uit Washing ton kwamen tevreden geluiden, zij het dat de reactie minder en thousiast was geformuleerd dan de Franse. „Het dreigement van de Servische regering moet wor den onderstreept door daden, niet slechts door een verkla ring." Volgens Washington be gaan de Bosnische Serviërs een 'IEW YORK (AP) - De politie an New York heeft een man earresteerd die had gepro- eerd op een kruispunt zijn vier laanden oude zoontje voor ,000 dollar te verkopen. Iet jongetje is overgedragen an de kinderbescherming. De ader, Vincent Slight (37), had iet de baby lopen leuren op de oek van een druk kruispunt in lueens. Hij is beschuldigd van et in gevaar brengen van het e felzijn van zijn kind, wat in de S een misdrijf is. Demissionair premier Lubbers wordt in een trapauto door een zeeverkenner en een scout naar de plaats gereden waar hij de Europese Jamboree mocht openen. Het festijn staat in het teken van het milieu waardoor Lubbers niet met zijn auto het terrein op mocht. foto Marcel Antonisse/ANP DRONTEN (ANP) - De provincie Flevo land is tijdelijk een „stad" van ruim 10.000 inwoners rijker. Op een terrein van 300 hectare binnen de gemeente Dronten zijn duizenden scouts uit 33 lan den neergestreken voor de eerste Euro pese Jamboree. „Join the Stars" is het thema, met een kni poog naar de sterren in de Europese vlag. Dinsdagmiddag verzorgde demissionair premier Lubbers de opening. Per fiets, want elk land moest tijdens de openings ceremonie zijn markantste cultuurver schijnselen presenteren. Het was Lord Baden Powell, de oprichter van Scouting, die in 1920 de eerste Wereld Jamboree organiseerde in het overdekte Olympia Stadion in Londen. Hij koos voor het woord Jamboree dat luidruchtige vie ring betekent. De scouts zijn inmiddels toe aan de 18de Wereld Jamboree die in 1995 wordt gehouden op hetzelfde terrein in Dronten. „De Europese Jamboree is dus een voorproefje voor de Wereld Jam boree waarvoor 30.000 scouts verwacht worden", zo laat kampleider Hans van Ark weten. In 1989 werd uit twaalf gemeenten die een lokatie aanboden, voor Dronten gekozen. Volgens Van Ark is er vervolgens 18 mil joen gulden geïnvesteerd in de aanleg van het terrein. Er werden 90.000 bomen en struiken aangeplant en riolering, drai nage, wegen en tijdelijke bruggen aange legd. In het begin van deze zomer werden 2500 vrijwilligers gerecruteerd, die mee werken aan een goed verloop van zowel de Europese Jamboree als de Wereld Jambo ree volgend jaar. De scouts brachten hun eigen tentjes mee en kwamen terecht in een complete ten- tenstad. Daar staan 173 grote spantenten voor gezamenlijke activiteiten en een aan tal tenten met een aluminium frame. Een zo'n tent met een waarde van 100.000 gul den waaide tijdens de buien van zondag avond om. De tentenstad bevat verder een circus, een bank, een postkantoor, een noodhos pitaal, EHBO-posten, winkels en tentoon stellingen. Iedere dag verschijnt een krant in het Engels, Frans en Nederlands. Op een apart deel van het terrein staan ten ten die dienst doen als synagoge, moskee en kerk. Er zijn 35 politieagenten in wissel- dienst, voorts brandweerlieden, twee am bulances, twee artsen en tientallen ver pleegkundigen. J amboree-woordvoerder Aart van Soest legt uit: „Het werk wordt gedaan door vrijwilligers. De politieagen ten zijn politieman van beroep, maar hier werken ze vrijwillig. Dat geldt voor alle 2500 medewerkers hier." Tot en met woensdag 10 augustus worden de scouts bezig gehouden met diverse ac tiviteiten op het land en op het water. Dit weekeinde is het Jamboree-terrein open voor publiek. Als de scouts zijn vertrok ken, wordt al het materieel opgeslagen voor de Wereld Jamboree in 1995. DEN HAAG (GPD) - De VVD verwacht op basis van eerste ruwe berekeningen dat er niet meer dan 550 tot 700 miljoen te bezuinigen is op de studiefinan ciering. Dat is enkele honder den miljoenen minder dan het bedrag dat Wim Kok in zijn con cept-regeerprogramma heeft opgenomen. Ook D66 betwijfelt sterk of er één miljard gulden kan worden gekort op de basis beurzen. Omdat zijn voorstel ook bij de PvdA slecht gevallen is, zal Kok er niet onderuit kun nen komen zijn proeve op dit punt aan te passen. De studiefinanciering is één van de onderwerpen die na de begro ting 1995 op de tafel van de on derhandelaars Bolkestein (VVD), Wallage (PvdA) en Van Mierlo (D66) onder leiding van formateur Kok in het gebouw van de Eerste Kamer belandt. In alle fracties wordt erover ge mord dat straks weinig meer van het stelsel van basisbeurzen over is, als Kok zijn zin krijgt. Zowel WD als D66 vinden dat er beter kan worden gekeken naar de aanvullende beurzen voor studenten wier ouders weinig verdienen, dan naar de basis beurs. De WD wil de aanvullen de beurs het liefst helemaal af schaffen, wat een besparing van 600 miljoen oplevert. Daarbij tel len de liberalen nog wat miljoe nen omdat studenten kortere studies kunnen gaan volgen (dif ferentiatie studieduur) en dus ook minder lang een studiebeurs nodig hebben. Ook het aanpas sen van de ov-jaarkaart - waar de VVD op termijn vanaf wil - kan nog wat geld opleveren. Ook D66 voelt er voor te snoeien in de aanvullende beurzen. Kok stelde in zijn concept-regeerak koord juist voor extra geld uit te ALKMAAR - In de Alkmaar- se Grote Kerk worden kerk graven uit de Middeleeuwen blootgelegd. De ongeveer tweehonderd skeletten wor den wetenschappelijk onder zocht. Specialisten proberen onder meer uit te vinden hoe de leefgewoonten waren en waaraan men is overleden. De werkzaamheden zijn van af maandag te bezichtigen. foto ANP MIHHHWML1 enorme vergissing als zij het vre desplan blijven afwijzen. Zowel Londen als Bonn had druk uitgeoefend op Milosevic om zijn invloed aan te wenden om de Bosnisch-Servische. lei ding op andere gedachten te brengen. Rusland had gezegd zich te zullen inspannen voor de opheffing van de sancties tegen Klein-J oegoslavié. Na de afwijzing besloot de inter nationale contactgroep de sanc ties tegen Klein-Joegoslavië te verscherpen. Volgens de Russi sche gezant Tsjoerkin was dit besluit paradoxaal, omdat Milo sevic het vredesplan wel had geaccepteerd. Tsjoerkin zei dat de strafrnaatregelen op termijn konden worden opgeheven als Belgrado de banden met de Bos nische Serviërs verbreekt. De Russische minister van buiten landse zaken, Kozyrev, had maandag in de Servische hoofd stad met Milosevic gesproken. Kozyrevs woordvoerder liet zich vervolgens lovend uit over de opstelling van de Servische pre sident. Moskou onderhoudt tra ditioneel vriendschappelijke banden met de Serviërs. Sluipschutters In Sarajevo besloten de moslims en de Bosnische Serviërs dat de acties van sluipschutters zullen worden opgeschort. Noch over de heropening van de toegangs wegen naar de Bosnische hoofd stad noch over de vrijlating van krijgsgevangenen werd echter een akkoord bereikt. Volgens de Bosnische Serviërs zijn de mos lims op grote schaal bezig wa pens naar Sarajevo te smokke len. Bovendien zou het Bosni sche regeringsleger volgens de Serviërs begonnen zijn met een aanval op het plaatsje Visoko, circa 40 kilometer ten noordwes ten van de stad. Kabin wil pas in 1996 praten over Jeruzalem JERUZALEM (AFP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Rabin heeft dinsdag de eis van voorzit ter Arafat van de Palestijnse Nationale Autoriteit (PNA) te ruggewezen om nu al te onder handelen over de status van Je ruzalem. „De onderhandelingen over de definitieve status van Jeruzalem moeten in mei 1996 beginnen", zei Rabin als reactie op een ver klaring maandag van Arafat. Rabin refereerde aan een onder handelingsagenda die in het au- tonomieakkoord is opgenomen. Rabin onderstreepte dat Israël aan zijn positie zal vasthouden dat „Jeruzalem is herenigd on der Israëlische soevereiniteit en de hoofdstad van Israél zal blij ven". Jeruzalem veroverde het oostdeel van de stad in 1967 tij dens de Zesdaagse Oorlog en an nexeerde het nog in hetzelfde jaar. Haïti De Nederlandse mariniers wachten in het Caribisch gebied op een verzoek vanuit Neder land om deel te nemen aan een operatie in Haïti. De driehon derd man op Aruba en Curaqao zijn vrijwel O meteen inzetbaar. O ■nn Graancirkel De cirkel die afgelopen donder dag in een roggeveld bij Seroos- kerke (St werd ontdekt, is door mensen gemaakt. Dit conclu deerde een onderzoeksteam dinsdag. Bioloog Jaap van Etten vond de cir kel 'onregelmatig en slordig'. Hoek Vitesse was gisteravond te sterk voor Hoek. Hoewel de Zeeuws- Vlamingen indruk maakten met een formidabele eerste helft ivonde eredivisio- 1 C nist met 1-4. lü ■MM Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Varia: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. Mi trekken voor studenten uit ge zinnen met een laag inkomen. De redenering dat kinderen van arme ouders anders niet kunnen studeren, beschouwt de VVD als een 'onbewezen stelling'. Sociale zekerheid In WD-kring is gisteren de ver wachting uitgesproken dat de besprekingen over hoogte en duur van de uitkeringen geen struikelblok zullen vormen. Van Mierlo had een dag eerder het zelfde gezegd. De drie onderhandelaars spra ken gisteren de hele dag over be zuinigingen op de sociale zeker heid. Ook vandaag zal dit onder werp het grootste deel van de on derhandelingen beheersen. Vol gens de woordvoerder van de formateur zijn er vorderingen gemaakt 'en blijft de vaart in de formatie zitten'. Voor Kok en de PvdA zijn ver dere aantasting van hoogte en duur van de uitkeringen onbe spreekbaar. In zijn 'proeve' heeft Kok zich wèl bereid getoond om de toegang tot de wao verder te bemoeilijken, als de komende ja ren mocht blijken dat het aantal wao'ers onvoldoende daalt. Voor de PvdA-fractie is dat be spreekbaar. De VVD lijkt hier genoegen mee te nemen, mede omdat Kok in zijn werkstuk al tegemoet is gekomen aan de be langrijke WD-eis dat de uitvoe- slot zie pagina 3 kolom van een medewerker GENEVE Voor de Verenigde Naties is de donorconferentie voor hulp aan Ruanda op een pijnlijke ontnuchtering uitge lopen. De Deen Peter Hansen, coördinator van alle VN-activi- teiten voor Ruanda, moest gis teravond vaststellen dat de 44 aanwezige donorlanden van de gevraagde 434 miljoen dollar nog niet de helft hadden be loofd. Aan concrete bijdragen was slechts 137 miljoen dollar toege zegd, nauwelijks een derde van het streefbedrag. Maar, zei Han sen hoopvol, eerder beloofde fondsen zaten nog 'in de pijplijn' en hij hoopt in de komende we ken op aanvullende toezeggin gen. De VN zeggen tot eind van het jaar 434 miljoen dollar (780 mil joen gulden) nodig te hebben om de gigantische inspanningen van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNCHCR). het Wereldvoedsel programma. UNICEF en andere VN-instanties in Ruanda te fi nancieren. Hansen: „Wij kregen altijd het verwijt van de regerin gen dat we niet met een gecoör dineerde begroting konden ko men. Nu we dat wel gedaan heb ben, is de response niet overwel digend te noemen". In de breedsprakige verklarin gen van de delegaties kwamen duidelijk twee factoren naar vo ren. De regeringen willen steeds meer greep op het groeiend aan tal internationale hulpprojecten en de gelden gaan hoe langer hoe meer naar non-gouvernemen tele organisaties. Instanties als het Internationale Rode Kruis en Artsen Zonder Grenzen spre ken donors nu eenmaal meer aan dan de wat abstracte VN-bu- reaucratie. Ten tweede hebben landen als Amerika. Engeland en Frankrijk in en om Ruanda zelf omvangrijke militaire hulpacties lopen, die ook miljoe nen verslinden. TV-actie Directeur J. de Milliano van Art sen zonder Grenzen (AZG) vindt dat de nationale tv-actie voor Ruanda aanstaande zaterdag zeker 25 miljoen gulden moet op brengen. „Anders is het geen succes", zo zei hij dinsdagavond in het tv-programma 2-Van- daag. De opbrengst van de actie wordt volgens een bepaalde verdeel sleutel verdeeld over de tien Sa menwerkende Hulporganisa ties. Volgens De Milliano zou de opbrengst gezien de ernst van de situatie in Zaïre en Ruanda al leen ten goede moeten komen aan acute noodhulpverlening, die de vluchtelingen in staat stelt minstens een maand te overleven. AZG stelt haar deel daarvoor beschikbaar en vindt dat de andere hulporganisaties dat ook moeten doen. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische afschrijving29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ■mmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1