KOVINCIAIE ZEEUWS VN eisen garanties van Ruanda Onweersbuien zorgen voor veel schade en ongemakken BOSPEEN EN RUNDERVINKEN. Junta Haïti roept staat van beleg uit kleintjes 4 WEKEN te Vluchtelingen naar huis als zij bescherming genieten Bliksem boven Amsterdam VOOR 14,- JA, ik wil: Zonnig Zonnig met sluienoolken. Tempera tuur rond 24 graden. De zuidwestelijke wind is zwak tot matig en draait van avond naar zuidoost. 237e jaargang no. 179 Dinsdag 2 augustus 1994 Losse nummers 1,50 Opgave p of schril advert idvertenties per telefoon: 01184-84321 ftelijk te zendon aan: lentie-afdelmg PZC 8. 4380 AA Vlissingen BOMA/NEW YORK (RTR/DPA/ ItFP) - De Verenigde Naties zul len de 2,2 miljoen Ruandese tluchtelingen alleen maar vra- |en naar huis terug te keren als ge nieuwe regering haar belof- Voetbalduel in Nieuwdorp stilgelegd na Rommelding klEUWDORP - Een bommel ding zorgde gisteravond voor Enige consternatie bij een voet balwedstrijd te Nieuwdorp. Bij pen wedstrijd tussen het Borsel- pe selectie-elftal en Feyenoord, die zo'n 3500 toeschouwers trok, Werd tijdens de eerste helft Boor een anonieme beller door gegeven dat er een bom zou af gaan op de noodtribune. Na 41 i minuten werd daarom besloten de kleedkamer op te zoeken i jroor de rust, zodat de tribune ontruimd kon worden. Na een speurtocht van zo'n tien (ninuten konden de 1000 tribune- klanten hun plaats weer opzoe- ten voor de tweede helft. „Je eet bijna zeker dat het een grappenmaker is, maar toch kun Ie in zo'n geval geen risico ne- men", oordeelde Sjaak de Ko ning van de organisatie. „Geluk kig was er niets aan de hand en beeft het publiek er nauwelijks enige hinder van ondervonden." Teyenoord dat verrassend met 0- achterkwam won het duel uit eindelijk met 1-8. Doelpunten makers waren Ruud Heus (2x), )ean Gorré (2x), Rob Witschge, Arnold Scholten. Rob Maas, Re- li Blinker. Fred Velkers scoorde iet Zeeuwse tegendoelpunt. zie ook pagina 13 Michael Jackson ïuwt dochter Ivis Presley ,OS ANGELES (RTR) - De Ame- ikaanse popster Michael Jack- on is getrouwd met Lisa Marie 'resley, de dochter van de kin ock 'n roll, wijlen Elvis Pres- ey. Dat heeft Jacksons produk- iemaatschappij MJJ Produc- maandag bekendge- naakt. Het paar is elf weken ge- eden in het geheim getrouwd luiten de Verenigde Staten. ,We wilden allebei een besloten :eremonie zonder te worden af- ;eleid door het mediacircus", aat Lisa Marie, thans mevrouw ,ee Marie Presley-Jackson, in le verklaring weten. „Ik ben ïeel erg verliefd op Michael. Ik vijd mijn leven eraan om zijn rrouw te zijn. Ik begrijp en on- lersteun hem, we zien ernaar uit len gezin te stichten en een ge- ukkig en gezond leven te lel len." Moordenaar: 55 mille vergoeding ten nakomt dat ze de terugge keerden zal beschermen. „Ik zal nooit zeggen dat ze naar huis moeten gaan totdat ik er werkelijk absoluut van over tuigd ben dat alles in orde is", al dus de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen (UNHCRi, Sa- dako Ogata, na haar bezoek aan de Ruandese hoofdstad Kigali en vluchtelingenkampen in Oost-Zaïre. „Het uiteindelijke doel is de mensen naar huis te krijgen." Dit heeft de Amerikaanse onder minister van buitenlandse za ken voor Afrikaanse zaken, George Moose, in Kigali tegen verslaggevers gezegd. Hij is in de Ruandese hoofdstad om met de leiders van de nieuwe regering te praten over verbreding van de politieke basis onder het kabi net. Ook wil hij dat de regering klip en klaar verklaart dat dege nen die terugkeren veilig zijn. Cholera In de Ruandese hoofdstad Ki gali is inmiddels cholera gecon stateerd. Deze zeer besmettelij ke ziekte is meegebracht door vluchtelingen die uit de kampen in Zaïre naar Ruanda zijn terug gekeerd. Na het uitbreken van de eerste gevallen van cholera hebben hulporganisaties ervoor gewaarschuwd dat een epidemie van grote omvang de stad be dreigt. In verband met deze ontdekking hebben de Verenigde Naties het transport van vluchtelingen uit Goma fin het oosten van Zaïre» gestaakt. De speciale gezant van de VN in Ruanda, Shahryar Khan, bevestigde dat de opera tie - die bedoeld was om de te rugkerende vluchtelingen een voettocht van ruim 100 kilome ter vanaf Ruhengeri (Noord- Ruanda) te besparen - is ge staakt nadat bij twee vluchtelin gen cholera is vastgesteld. Zij zijn in quarantaine geplaatst. Volkerenmoord Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali van de VN heeft juristen van naam uit Togo, Gui nee en Mali benoemd tot leden van een VN-commissie die on derzoek moet gaan doen naar volkerenmoord en andere ern- Vluchtelingen bevolken de weg van Goma in Zaïre naar Ruhengeri in Ruanda. ,ONDEN (DPA) - Een wegens noord tot levenslang veroor- leelde Brit heeft van de staat 5.000 gulden schadevergoe- -Öing gekregen. Alle verdere irocedures tegen hem zijn stil- ;elegd. Ook krijgt hij een geld- ledrag van niet genoemde om- ang als smartegeld. Vinston Silcott was in 1987 ichuldig bevonden aan de noord op een politieman in loord-Londen tijdens rassenrel- en in 1985. Hij zou dat met twee nedeplichtigen hebben gedaan, n hoger beroep werd de gekleur- le Silcott vrijgesproken, nadat vas komen vast te staan dat de lolitie een vermeende bekente lis naderhand had veranderd. UTRECHT (ANP/GPD) - Het on weer dat zondagavond laat en maandagochtend vooral Mid den-Nederland teisterde, heeft volgens de politie alleen al in de stad Utrecht zeker voor hon derdduizenden guldens schade aangericht. Vooral de hevige re genval heeft voor veel overlast gezorgd, maar ook de bij vlagen zeer felle windstoten richtten her en der vernielingen aan. Als gevolg van blikseminslag was maandagmorgen het trein verkeer tussen Utrecht en Arn hem nog enige tijd ontregeld. Tussen beide plaatsen reden al leen stoptreinen. Van ongeveer half elf zondag avond tot middernacht stonden de telefoons van de politiemeld- kamer in Utrecht roodgloeiend. In dat tijdsbestek kwamen tus sen de vijf- tot zeshonderd mel dingen binnen. De meeste daar van hadden te maken met de wa teroverlast: kelders en beneden verdiepingen die blank stonden en overlopende wc-potten. Bij veel bedrijven ging door het on weer het inbraakalarm af. Windstoten Door de windstoten waaiden tussen de tien en twintig bomen om, onder meer op een woning en een auto. Persoonlijke onge vallen hebben zich voor zover bij de politie bekend niet voorge daan. In één geval leidde een bij- na-omgewaaide boom tot een curieuze verwikkeling tussen politieagenten en brandweerlie den ter plaatse. Op de scanner was een kort dispuut hoorbaar tussen de agenten, die de boom om veiligheidsredenen wilden laten kappen, en de brandweer lieden die hem meenden te moe ten ontzien omdat hij op de be- schermde-bomenlijst zou staan. Zelf kwam de politie ook niet on geschonden uit de strijd. Het po litiebureau Tolsteeg kwam zo wel beneden als op de bovenver dieping blank te staan. Boven dien stortte het plafond naar be neden en vielen stroom en tele foonverbindingen uit. Ook in België richtte het onweer grote schade aan. Vooral Waals- Brabant werd getroffen. In Gel denaken, dat in een dal ligt, moesten brandweer en de civiele bescherming de bewoners van 45 ondergelopen huizen evacue ren. Op sommige plaatsen steeg het water als gevolg van de he vige regenval 1,5 meter in tien minuten tijd. Stroomverbruik Als Nederland zich de komende dagen niet houdt aan de oproep om het energieverbruik te min deren, kan dat grote gevolgen hebben voor de stroomvoorzie ning. In het uiterste geval komt bij aanhoudend warm weer de levering van elektriciteit in ge vaar. De eerste resultaten van de Sospeen, QQ >erbos (undervinken, Ulo 0850" 16.50 00 gram «r®® 455' lanbiedlngen gelden t/m zaterdag 6 augustus a s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Een bliksemflits doorklieft de avondlucht boven Amster dam. foto Ruud Hoff/ANP oproep van de Samenwerkende Elektriciteits-Produktiebedrij- ven (Sep) beloven niet veel goeds. Het energie-verbruik is maandag niet gedaald. Het warme weer stelt de energie bedrijven voor grote problemen. Centrales mogen niet op volle toeren draaien, terwijl door het gebruik van airconditioning en ventilatoren er juist veel meer vraag naar stroom is. De tempe ratuur van het koelwater in de centrales zal naar onaanvaard bare hoogte stijgen als er niet zuiniger met energie wordt om gesprongen. waarschuwt de Sep. De wettelijke vastgesteld maximumtemperatuur van 30 graden Celsius voor het koelwa ter zal dan worden overschre den. Van het ministerie van verkeer en waterstaat hebben de ener giebedrijven daarvoor al enig respijt gekregen. Met een spe ciale gedoogbeschikking mag het koelwater 31 graden zijn. De Sep kan met die ene graad extra 1000 Megawatt meer energie produceren. Dat is tien procent van de nationale elektriciteits consumptie. „We verwachten dat we hier goed mee uit de voe ten kunnen", zegt woordvoerder F. Bots van de Sep. De Stichting Natuur en Milieu is zeer ongelukkig met deze tijde lijke maatregel. „Het ministerie buigt hiermee voor de eerste storm. De planten en dieren heb ben nu al zwaar te lijden onder de hoge watertemperaturen. Het is niet voor niets dat er een grens is getrokken", vertelt woordvoerder Marijke Brunt. Oppeppen De temperaturen in de Neder landse wateren bereiken mo menteel tropische waarden. Het Rijnwater bij Lobith is ongeveer 26 graden Celsius, het zeewater ongeveer 22 graden en in het IJs- selmeer wordt 25 graden geme ten. Het hele eco-systeem wordt volgens M. Scholten van TNO door die hoge temperaturen op gepept. „Vissen, algen en bacte riën groeien sneller in warm wa ter. Ze hebben daar meer zuur stof voor nodig dan wordt aange maakt. Het gevolg is een zeer laag zuurstofgehalte in het wa ter. Vooral vissen hebben zwaar onder het gebrek aan zuurstof te lijden, daarentegen kunnen muggelarven het weken uithou den". stige schendingen van de men senrechten in Ruanda. Voorzitter van de uit drie leden bestaande commissie wordt At- su-Koffi Amega. Deze ex-presi- dent van het hooggerechtshof van Togo en oud-minister van buitenlandse zaken is lid van de Afrikaanse commissie voor de rechten van de mens en van vol keren. De andere leden zijn me vrouw Habi Dieng, de procureur- generaal van Guinee en de Mali- nees Salifou Fomba. Laatstge noemde is hoogleraar interna tionaal recht en lid van de VN- commissie voor internationaal recht. Boutros Ghali moet binnen vier slot zie pagina 3 kolom 1 Apeldoornse valt van klif bij Land's End LAND'S END (ANP) - Een 18-ja- rige vrouw uit Apeldoorn is maandag zwaar gewond opge nomen in het Treliske zieken huis in de Engelse plaats Truro nadat zij bijna 10 meter naar be neden was gevallen van de klif fen bij Land's End. Dat heeft een woordvoerder van het Britse marinestation Culdrose maan dag bevestigd. De Apeldoornse was met vrien den aan het klimmen bij Porth- guarnon in Cornwall aan de zuidelijkste punt van Engeland toen zij de val maakte. Een team van de Britse kustwacht dat ge-, specialiseerd is in reddingsope raties bij de kliffen wist de vrouw te bereiken. Een helikopter van het marinestation Culdrose ver voerde haar vervolgens naar het ziekenhuis. Haar situatie werd maandagavond omschreven als ernstig maar stabiel. Wandelaars slachtoffer steekpartij VENLO (ANP) - Zonder enige aanleiding heeft een nog onbe kende man maandagmiddag in het Julianapark in Venlo twee wandelaars met een mes gesto ken. Een van de wandelaars, een 42- jarige man uit Venlo heeft ern stige steekwonden in zijn buik opgelopen. Toen de dader weer op het slachtoffer wilde inste ken, probeerde volgens de poli tie een 32-jarige man uit Blerick dit te verijdelen. Hij moest zijn hulpvaardigheid bekopen met een steekwond in zijn arm. Beide mannen zijn naar het Sint Maartensgasthuis in Venlo over gebracht. De Venloënaar moest een spoedoperatie ondergaan en is er ernstig aan toe. De Blericke- naar kon het ziekenhuis na be handeling weer verlaten. In de consternatie die door de steekpartij ontstond, kon de da der ontkomen. Bosbranden in VS breiden zich snel uit SEATTLE (RTR) - Hon derden bosbranden in het noordwesten van de Verenigde Staten be dreigen de inwoners dorpen en steden van in toaal acht staten. Van uit zowel Washington, Oregon, Idaho. Mon tana. Utah. Nevada. Ca lifornia als Wyoming werden maandag bran den gemeld die niet meer in de hand waren te houden. Met meer dan 14.000 brandweermannen, 836 brandspuiten en 106 he likopters werden de 26 grootste brandhaarden bestreden. In totaal heeft het vuur inmiddels 32 huizen en andere ge bouwen alleen al in de staat Washington met de grond gelijkgemaakt. In Leavenworth, een kleine stad ruim hon derd kilometer ten oos ten van Seatlle. werden veertien huizen door de vuurzee verwoest. Langs de weg van Lea venworth naar Wenat- chee werden honderden bewoners gedwongen hun woningen te verla ten. Formatie De vier deelnemers aan de ge sprekken over een paars kabi net. formateur Kok en de drie fractievoorzitters, hebben een stilte van een week afgekondigd. Dat gebeurde nadat D66-leider Van Mierlo uit de school klapte over de sociale zekerheid. De ge zondheidszorg is het volgende zware punt O op de agenda. O Ultimatum De Milieudienst van de provin cie heeft een Terneuzens bedrijf voor de verwerking van auto banden een ultimatum gesteld: voor september moet het opslag terrein van het bedrijf met bergen banden op Q orde zijn. w Axel Het is momenteel een komen en gaan van betaalde voetbalclubs in Zeeland. Naast Ajax. dat afge lopen week in de provincie op vi site ivas, en Feyenoord gisteren in Nieuwdorp) zijn ondermeerde Belgische ploegen Waregem en Lokeren in Zeeland. Twee- deklasser Waregem won gisteravond in en 1 O tegen Axel met 9-0. I O Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9 en 11; Sport: 12 en 13. VN zetten licht op groen voor invasie van onze correspondent WASHINGTON - De militaire junta van Haïti heeft gisteren gezegd een eventuele invasie van het land met alle mogelijke middelen te zullen bestrijden. „De slag om Haïti is begonnen", zei Emile Jonassaint. de 81-ja- rige door de militairen aange stelde, maar door geen enkel land erkende 'president' van Haïti. „We zullen met alle macht en alle middelen vech ten. Het zal een harde en onver biddelijke strijd worden", al dus de vroegere opperrechter. Eerder gisteren had hij de staat van beleg afgekondigd, nadat zondag de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties het licht op groen zette voor een (door de Amerikanen te leiden) invasie van Haïti. Jonaissaint beschul digde de VN van racisme en van een oorlogsverklaring aan een land dat voor niemand een be dreiging vormt. „De VN hande len willekeurig, onrechtvaardig en in strijd met de internatio nale rechtsregels". De VN willen dat de junta, die in 1991 aan de macht kwam door het afzetten van de democra tisch gekozen president Aris- tide. vertrekt en dat Aristide weer aan de macht komt. De VS. die het verzet tegen de junta lei den. hopen met de dreiging met een invasie de junta van luite nant-generaal Raoul Cédras on der druk te zetten. De woord voerster van president Clinton zei gisteren dat de militairen „goedschiks of kwaadschiks kunnen vertrekken". Wat de staat van beleg voor ge volgen zal hebben voor de Hai- tianen is nog niet bekend. De be volking wordt al zwaar getroffen door het totale economische em bargo dat de VN in mei hebben afgekondigd. Politici en zaken mensen spraken zich gisteren fel uit tegen het besluit van de VN, maar de bevolking zou volgens berichten uit de hoofdstad Port- au-Prince veel meer hopen op een snel einde aan de militaire dictatuur. Argentinië heeft gisteren als eer ste Latijrisamerikaanse land 600 soldaten beschikbaar gesteld voor een VN-vredesmacht, die onder Amerikaanse leiding orde op zaken zou moeten stellen. Di verse andere Latijnsamenkaan- se landen, zoals Mexico. Uru guay en Venezuela voelen niets voor een invasie, maar zouden wel bereid zijn om troepen te le veren voor een vredesmacht die de orde handhaaft nadat de jun ta is verdreven. De VS kregen gisteren ook nul op het rekest bij Israël, dat om een militaire bij drage was gevraagd zie ook pagina 2 (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 71 214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1