WINCIM! ZEEUWSE COURANT Harde aanpak Haïti mag Amerikanen maken vliegveld Kigali gereed voor luchtbrug Kwart watersporters zonder vaarbewijs Medisch dossier Lady Di gestolen Jos Verstappen ontsnapt aan vuurdood 4 WEKEN ALLE FOTO'S 2x AFGEDIUSCF Zuinig aan met stroom Veiligheidsraad maakt weg vrij voor militair ingrijpen Wolfgang Wagner doet nog een keer Die Meistersinger VOOR 14,- JA, Zonnige perioden Stapelwolken met zonnige perioden. In de vroege ochtend nog een enkele bui. De zuidioestelijke wind is zwak tot matig. Temperatuur 23 graden. 237e jaargang no. 178 Maandag 1 augustus 1994 Losse nummers 1,50 de gehele 2e set voor maar 25 cent per foto Goes, Middelburg, Vlïssingen, Zierikzee, Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE DEN HAAG (GPD) - 01 Nederland de komende dagen bij het licht van huishoudkaarsen aan het lauwe bier of de war me limonade moet, is af gelopen weekeinde op eens nadrukkelijk tot de verantwoordel ijkheid van de burger zelf ge maakt. De SEP, de orga nisatie van elektrici- teitsproduktiebedrij- ven, verraste zondag met een klemmende op roep aan de bevolking om vooral de televisie niet stand-by aan te la ten staan en airco, was droger en vaatwasser even niet aan te zetten. Het stroomverbruik ligt 500 miljoen Watt (500 megawatt) boven nor maal. Door de hitte zwoegen koelkasten op piekniveau en draaien talloze airco's en venti latoren. Het volk moet niet bang zijn dat zijn koelkast of verlichting uitvalt, zegt een SEF woordvoerder. Maar als de oproep van de SEP massaal in de wind geslagen zou wor den, dan gaat het wel die kant op, moet hij toege ven. Qua vermogen is het niet zo'n punt, aldus de SEP, maar het milieu bepaalt de grens. Wanneer de krachtcentrales nu nog meer vermogen zouden inzetten, zouden ze het oppervlaktewater waar op het koelwater wordt geloosd verder verwar men tot boven het ver antwoord geachte biolo gische maximum van 30 graden Celsius. zie ook pagina 5 NEW YORK (DPA/RTR) - De Veiligheidsraad van de VN heeft zondag de weg vrijge maakt voor militair ingrijpen in Haiti onder leiding van de Verenigde Staten. In resolutie 940, die met twaalf stemmen voor bij twee onthoudingen (Brazilië en China) werd aan vaard, wordt het toepassen van „alle noodzakelijke middelen" tot herstel van de democratie in het Caribische land toegestaan. Deze formulering laat op grond van het VN-handvest een inva sie toe. De resolutie noemt geen datum voor de instelling van de van onze verslaggever VLÏSSINGEN - De waterpolitie heeft afgelopen weekeinde bij een grootscheepse actie over heel Nederland ongeveer 1500 watersporters gecontroleerd en een kwart van hen bekeurd, om dat geen vaarbewijs kon wor den getoond. Van de bekeurden had de helft het vaarbewijs niet bij zich. De andere helft was zelfs in het geheel niet in het be zit van het document. De politie noemt de situatie in Zeeland op vallend gunstig in vergelijking met de rest van Nederland. Bij de actie zijn landelijk 124 po litiemensen en 47 vaartuigen in gezet. Wie zijn vaarbewijs niet kon tonen, kreeg een boete van zestig gulden. Een deel van de overtreders betaalde direct. De anderen krijgen een acceptgiro van 250 gulden thuisgestuurd. De politie noemt het opvallend dat de meeste recreanten goed weten dat zij een vaarbewijs no dig hebben. Veel watersporters toonden tijdens de controle een fotokopie van hun vaarbewijs, terwijl het origineel nodig is. De waterpolitie is in één geval op een vals vaarbewijs gestuit. Het klein vaarbewijs is sinds 1 april 1992 verplicht voor plezier vaartuigen die langer zijn dan van onze correspondent LONDEN - Medische gege vens van prinses Diana zijn gestolen uit de kamer van haar arts. Dit heeft de Britse politie dit weekeinde be kend gemaakt. De gegevens hebben betrekking op de pe riode waarin de prinses aan boulimia nervosa leed, een eetstoornis. De gegevens zaten in de draagbare computer van dr. Roderick Lane, een thera peut die zijn patiënten onder hypnose behandelt. Lane verliet zijn praktijk voor de lunch, om bij terugkeer vast te stellen dat de computer niet meer op zijn bureau stond. De vraag is of de dief uit was op de computer dan wel de gegevens die die be vat. De politie gaat evenwel uit van het laatste. Volgens Andrew Morton, au teur van het geruchtmaken de boek 'Diana - Her True Story', werd Lady Di's eet stoornis veroorzaakt door huwelijksperikelen. Tijdens haar jarenlange depressie zou de prinses vijf zelfmoord pogingen hebben gedaan. Gevreesd wordt dat de com puter ook informatie bevat over het huwelijk van Diana en prins Charles, die vorige maand in een televisieinter view publiekelijk toegaf dat hij haar ontrouw was ge weest. De dief zou kunnen proberen de informatie te verkopen aan de boulevard pers. De kans dat enige krant in Engeland dit soort gegevens zou publiceren, wordt echter klein geacht. De Daily Mir ror werd vorig jaar alom ge laakt voor de publikatie van foto's van prinses Diana in een sportschool. strijdmacht, die door de Ver enigde Staten zal worden aange voerd en gefinancierd, met waar schijnlijk symbolische bijdra gen van andere landen. De strijdmacht moet de legi tieme regering van het land, on der leiding van de in september 1991 afgezette president Jean- Bertrand Aristide, weer aan de macht te brengen. Fasen De resolutie voorziet in een aan pak in twee fasen. Eerst moet een multinationale vredes macht de militaire regering van Haïti tot aftreden dwingen en „een veilige en stabiele sfeer" scheppen voor terugkeer van de regering-Aristide. Vervolgens zou een VN-vredesmacht van 6.000 man naar Haïti moeten gaan om te helpen bij de oplei ding van de Haïtiaanse politie en krijgsamcht. De vredesmacht zou de legitieme regering moe ten helpen om de openbare orde te handhaven. „Wij hopen dat de huidige militaire leiders in Haïti vrijwillig zullen vertrekken en dat de multinationale strijd macht niet op verzet zal stuiten. Maar deze resolutie staat actie toe ongeacht of onze hoop wordt bewaarheid", zei Albright. Volgens de resolutie moeten tot zestig VN-waarnemers toezien op het optreden van de multina tionale strijdmacht. De vredes macht, die om te beginnen een mandaat van zes maanden krijgt, moet haar missie in fe bruari 1996 hebben voltooid. Actie Aristide probeerde vrijdag aar zelingen over de resolutie weg te nemen door de Veiligheidsraad op te roepen tot „snelle en gede cideerde actie" voor herstel van de democratie in zijn land. In zijn brief vermeed de in de Ver enigde Staten in ballingschap levende president de term inva sie omdat het volgens de Haï tiaanse grondwet verboden is buitenlandse troepen uit te no digen tot een inval in het land. De Verenigde Staten en de VN hebben tot dusver weinig succes gehad met hun pogingen het mi litaire bewind in Haïti tot aftre den te dwingen. Zaterdag kreeg dit beleid een extra dimensie, toen het laatste lijntoestel van Air France van de luchthaven van de hoofdstad Port-au-Prin- ce vertrok. Air France was nog de enige luchtvaartmaatschap pij die een lijndienst op het Cari bische land onderhield. Bosnië De Bosnische regering is onte vreden over de stappen die Wes terse landen en Rusland hebben genomen tegen de Serviërs, die het vredesplan verwerpen. In tussen zijn in Sarajevo weer sluipschutter actief. Franse blauwhelmen zijn daarop begonnen met O speciale patrouilles. O WÊKÊSÊÊÊÊÊBÊÊ Coltof Asielzoekster toegetakeld teruggevonden ROSMALEN (ANP) - Een dertig jarige asielzoekster uit het voormalige Joegoslavië, die verbleef in een asielzoekerscen trum in Rosmalen, is dit week einde zwaar toegetakeld aange troffen op een parkeerplaats in Keulen. De vrouw heeft tegen over de Keulse politie ver klaard vrijdag samen met haar 2,5 jaar oude dochtertje in de buurt van het asielzoekerscen trum door drie gemaskerde Al banese mannen te zijn ont voerd. De vrouw bleek bij navraag in Rosmalen te worden vermist. Toen zij in Keulen werd gevon den was een deel van haar neus afgesneden en had zij over haar hele lichaam verwondingen. Van haar dochtertje ontbreekt elk spoor. De toestand van de vrouw was zo ernstig dat zij vooralsnog niet verder kon wor den verhoord. Projectontwikkelaar R. ColtoJ wil een vakantiepark met 600 bungalows in het recreatiege bied Oranjeplaat bij Arnemui- den realiseren. In ruil daarvoor is hij bereid het aangrenzende Zeeland Airport voor sluiting te behoeden. De tekorten van het vliegveld ivïl hij dek ken met de opbreng- C sten van het park. w Ruiterspelen vijftien meter en voor motorbo ten die kleiner zijn dan vijftien meter, maar sneller kunnen va ren dan 20 km per uur, zoals speedboten en waterscooters. Buitenlandse watersporters we ten volgens de politie vaak niet welke buitenlandse vaarbewij zen in Nederland worden er kend. Vooral in Zeeland toonden veel Belgen 'internationale vaarbewijzen' van de Vlaamse Bond voor Watertoerisme, die in Nederland (en Duitsland) echter niet geldig zijn. Saint-Exupéry PARIJS (AFP) - Op verschei dene plaatsen in Frankrijk is zondag de Franse schrijver An- toine de Saint-Exupéry her dacht, die vijftig jaar geleden op 44-jarige leeftijd tijdens een vlucht verdween. De luchtvaartpionier, journalist en auteur van onder meer het wereldberoemde De Kleine Prins kwam niet terug van een verkenningsvlucht naar bezet Frankrijk op 31 juli 1944. De afgelopen dagen hebben tal rijke media en politici, onder wie premier Balladur, de man en zijn werk gehuldigd. In Parijs is een standbeeld van hem onthuld. De bolide van Jos Verstappen brandt als een fakkel. Terwijl de monteurs terugdeinzen voor de vlammen zit de Nederlander nog in zijn wagen. foto Reuter HOCKENHEIM (ANP) - Hij heeft niet één, maar zeker tien engeltjes op de vleugels van zijn bolide gehad. Als door een won der ontsnapte Jos Verstappen gisteren op het circuit van Hockenheim aan de vuur dood. Dank zij de bliksemsnelle reactie van de brandweer liep de Limburger in de vlammenzee slechts lichte brandwon den op aan gezicht, handen, schouder en billen. Behalve Verstappen raakten ook vier monteurs licht gewond. De slachtof- Anky van Grunsven heeft zater dagavond in Den Haag tijdens de Wereldruiterspelen de gou den medaille veroverd op het on derdeel dressuur, kiir op mu ziek. Met het paard Olympic Bonfire kreeg ze van de jury een ivaarderijig van 83,08 procent voor haar proef. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7 en 9; Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16. fers werden allen direct met water be sproeid en later voor een routineonder- zoek naar het ziekenhuis vervoerd. Rijdend op de vijfde plaats, stuurde de 22- jarige formule I-coureur in de vijftiende ronde van de tumultueuze Grand Prix van Duitsland - achttien uitvallers en ge wonnen door Gerhard Berger - zijn bolide de pitsstraat in. Om banden te wisselen en brandstof te tanken. Een routineklus, die dit keer echter bijna uitliep op een grote ramp, maar op miraculeuze wijze met een sisser afliep. Door onbekende oorzaak werden bij het vullen van de tanks liters benzine ge morst. De licht ontvlambare vloeistof spoot als een fontein over de auto en Ver stappen, monteurs deinsden al terug. Een metershoge vuurbal ontstond toen de ge morste brandstof door de hitte van de mo tor en uitlaat in brand vloog. zie ook pagina 11 KIGALI (RTR/ANP/DPA/AFP) - De eerste grote groep Ameri kaanse militairen is zondag in de Ruandese hoofdstad Kigali aangekomen. Zij gaan het vlieg veld van de Ruandese hoofd stad geschikt maken om van daaruit hulpacties op te zetten voor de 1,2 miljoen Ruandese vluchtelingen in het Zaïrese Goma. Volgens de,Amerikaanse minister van defensie Perry, die de troepen bezocht, kan daar door het totale volume van de hulpvluchten worden verdub beld. Perry had in Kigali een ontmoeting met Paul Kagame, de militaire leider van het door Tutsi's gedomineerde Ruan- dees Patriottisch Front (FPR). De Amerikanen hadden het af gelopen weekeinde de tijdens de burgeroorlog beschadigde lan dingsbaan binnen enkele uren gerepareerd. De Verenigde Sta ten willen moderne apparatuur in de verkeerstoren installeren om de luchtbrug 24 uur per dag mogelijk te maken. Het vlieg veld moet nog worden beveiligd. Ook moet de elektriciteits- en watervoorziening weer op gang worden gebracht, waar het in heel Kigali nog aan schort. In Kigali zijn nu ruim 200 Ameri kaanse militairen. Perry zei dat het aantal Amerikaanse militai ren dat deelneemt aan de hulp operatie, volgende week zal op lopen tot 4.000. „Zij zijn er alleen voor het verlenen van humani taire en andere hulp en zullen niet deelnemen in de vredes macht van de Verenigde Na ties". aldus de Amerikaanse mi nister. De Franse premier Balladur bracht een bezoek aan de Franse soldaten in Goma en in de door Frankrijk ingestelde veilig heidszone in Zuidwest-Ruanda. De aftocht van de Franse troe- Een Amerikaanse militair in gesprek met een RPF tldaat op het vliegveld van Kigali. foto Alexander Jóe/AFP pen, die op 22 augustus moet zijn voltooid, gaat onverminderd door. Frankrijk is inmiddels wel van plan enkele honderden sol daten in Goma te laten voor lo gistieke steun aan de luchtbrug en aan de VN-missie in Ruanda. Balladur zei dat de Fransen wel licht ook langer in Ruanda blij ven om „destabilisatie" te voor komen. Goma Uit de vluchtelingenkampen in Goma, waar nog steeds dage lijks duizenden mensen overlij den, melden de hulporganisaties eerste successen. Het sterftecij fer onder de cholera-gevallen is gedaald van 25 procent naar minder dan 2 procent, vooral dankzij betere verzorging met medicijnen en schoon drinkwa ter. De VN-deskundigen vrezen echter voor het uitbreken van een dysenterie-epidemie, die nog erger kan zijn dan cholera. De hoge VN-commissaris voor de vluchtelingen, Sadako Ogata, heeft zondag op een pers conferentie in Kigali geëist dat Radio Mille Collines, de zender van de verdreven Hutu-regering, uit de lucht wordt gehaald of wordt gestoord. De omroep heeft de haat van de Hutu's te gen de Tutsi's aangewakkerd, wat tot de massale slachtpartij en van de afgelopen maanden leidde. Nu wakkert Radio Mille Collines bij de vluchtelingen de angst voor het FPR aan en be lemmert zo hun terugkeer. Het Nederlandse ministerie van defensie stuurt opnieuw een vliegtuig met materieel en per soneel naar Goma. Een Antonov- transportvliegtuig met onder meer transportmaterieel ver trok zondag van de luchtbasis Soesterberg naar het rampge bied. Ook was een tiental mili taire chauffeurs en monteurs aan boord. Defensie heeft voor de komende dagen nog meer hulpvluchten op de agenda staan. BAYREUTH (DPA) - Wolfgang Wagner, de leider van de Bay- reuther Festspiele, gaat in 1996 nog een keer de opera Die Meis tersinger von Niirnberg, van zijn grootvader Richard Wag ner regisseren. Hij heeft dat zondag in het Beierse Bayreuth aangekondigd. De muzikale leiding zal in han den zijn van Daniel Barenboim. De op vier weken na 75-jarige lei der van het jaarlijkse Wagner- festival wil zelf de decors vorm geven. „Dat is veel goedkoper. Ik kost niets extra", aldus Wag ner. Het geld dat hij uitspaart, omdat er geen gastregisseur hoeft mee te werken, wil hij aan de enscenering ten goede laten komen. De laatste Meistersinger van Wolfgang Wagner dateert van 1981. Deze opera heeft tot 1988 in Bayreuth op het pro gramma gestaan. Het komende jaar zal verder in de nieuwe enscenering van de Ring des Nibelungen worden Aanslag IRA BELFAST (AP) - De IRA heeft de verantwoordelijkheid op geëist voor de moord op twee protestanten, die eerder zondag op een parkeerplaats in Zuid- Bellast werden doodgeschoten. De twee vermoorde mannen zouden hooggeplaatste leden zijn van de verboden paramili taire Ulster Feedom Fighters. Smokkelaar van plutonium zou onderhandelen met Duitse justitie HAMBURG (AP) - Een zaken man die gevangen zit wegens smokkel van nucleair mate riaal heeft aangeboden 60 gram plutonium dat gebruikt kan worden in een kernwapen, over te dragen in ruil voor een lich tere straf, zo heeft het Duitse tijdschrift Der Spiegel zaterdag gemeld. De 52-jarige Adolf Jaekle zei dat het plutonium, overigens niet genoeg om een bom mee te ma ken, maar genoeg om duizenden mensen radioactief mee te be smetten, verborgen ligt in Zwit serland. De politie vond op 10 mei bij een doorzoeking van het huis van Jaekle in Zuid-Duits- land zes gram uitzonderlijk puur plutonium-239. Het bleek af komstig uit een van de drie Rus sische kernwapenfabrieken. Aangenomen wérd dat het om een monster ging. Jaekle is eer der veroordeeld wegens het smokkelen van vals geld. geïnvesteerd. Van deze vierde lige tetralogie van Wagner is zondag het laatste deel, Götter- dammerung, in de nieuwe uit voering in première gegaan. De nieuwe Ring in de regie van Al fred Kirchner en onder muzikale leiding van James Levine, moet vijfjaar lopen. Wolfgang Wagner gaf zondag aan dat hij graag wil dat er na het jaar 2000 een „Ring van het millenium" komt. Óf dat lukt hangt van de financierings mogelijkheden af. (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 71 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1