lifllCilLE ZEEUWS Kok probeert weer paars Spanning in Bosnië loopt op .SPRINT PHOTO Schilderijenroof uit Rembrandthuis Opnieuw cirkel in akker 4 WEKEN WAARDEBON Ritzen: tarieven van specialisten omlaag Het beste voor uw herinneringen Juli warmste maand ooit gemeten WD en PvdA rekenen op pittige onderhandelingen VERSCHOORE reportage 25 t/m 31 VOOR 14,- Plaatselijk tropisch Maximumtemperatuur 30 graden lan dinwaarts. De zuidoostelijke wind is zivak tot matig. Zonnige perioden en kans op een regen- enlof onweersbui. jaargang no. 177 30 juli 1994 ^Losse nummers 2,00 Müt Vlissingen Middelburg Goes ai DE BILT (ANP) - Juli 1994 ■1,wordt waarschijnlijk de warm- djste maand die ooit is gemeten. Dat meldt het KNMI in De Bilt vrijdag, afgaande op de weers- voorspellingen voor dit week einde (opnieuw warm, vooral vandaag). Tot nu toe was, sinds in 1706 met regelmatige metingen werd be- igonnen, juli 1783 de warmste maand met een gemiddelde „temperatuur van 20,6 graden 'Celsius. Het langjarige gemid- ^'delde voor de hooimaand is 16,8 graden Celsius. Een goede twee- :'lde in de reeks was juli 1852 toen ~jhet kwik gemiddeld tot 20,2 gra- opliep. Een recentere warme maand juli viel in 1983 met ge- 20,1 graden. [Dat juli weertechnisch gezien tot een absolute topper uit groeit, blijkt ook uit andere re die worden gevestigd. Zo i; verwacht De Bilt niet minder le dan 30 zogeheten „warme da ggen" (boven de 20 graden) te kunnen registreren: dat is één ei etmaal meer dan in het oude re al cordjaar 1983. Het aantal „zomerse dagen" ii (warmer dan 25 graden) wordt d|22, twee meer dan het record dat ejwederom in 1983 werd gevestigd. uNormaal gesproken telt juli één „tropische dag" (warmer dan 30 •graden). Tot nu toe zijn er dit —jaar al zes geteld. Dat is nog geen record, want in juli 1941 waren _dat er acht. In Gilze-Rijen werd volgens De - Bilt deze maand op de 24ste met 35,5 graden de hoogste tempera tuur gemeten. In het Zuidhollandse Valken burg liet de zon zich volgens De Bilt. het meest zien met zo'n 320 luur tot nu toe. Het langjarig ge- I middelde voor juli is 191 uur. Tot vrijdag viel gemiddeld over het )Qlland 35 millimeter neerslag: nor- lcjmaal is 75 millimeter. Maas tricht bleef het droogst met am- iriper 10 millimeter. «Major draagt Kinnock voor "als lid van EU-commissie BRUSSEL (ANP/AFP/DPA) - "^Neil Kinnock, de vroegere lei- :der van de Britse Labourpartij JJjzal vanaf begin volgend jaar de ij tweede Brit in de Europese kfCommissic worden. De Britse I premier John Major heeft vrij- ^dag bekendgemaakt dat Kin- ■nock is voorgedragen voor de post. De Belgische regering draagt opnieuw de socialist Ka- erel van Miert voor als Europees Q Commissaris. öKinnock wordt, als het Euro- ipees Parlement met zijn benoe- eijming akkoord gaat, de opvolger ^van Bruce Millan, de huidige commissaris voor regio nale politiek die eveneens La- I! bourlid is. De andere Brit in het dagelijks bestuur van de Euro- ,-pese Unie is sir Leon Brittan (Conservatieve Partij). Die is he llast met de buitenlandse handel. ?jHij blijft de komende vijf jaar 2d aan. Goud rooi' DEN HAAG (GPD) - Hoewel er geen garanties zijn op succes, begint PvdA-leider Wim Kok „met een gerust gevoel" aan de tweede poging in deze kabinets formatie om een 'paarse' rege ringscoalitie van PvdA, VVD en D66 van de grond te tillen. „Het is de combinatie die het meest in aanmerking komt", aldus de gisteren door koningin Beatrix benoemde formateur. Kok heeft bij zijn keuze tussen paars en centrum-links (PvdA, D66 en CDA) „de onderlinge samen hang tussen de partijen zwaar laten wegen". Volgens Kok vraagt zijn concept regeerprogramma daarom. „Het is een ingrijpend pakket waarin nogal wat van de samenleving wordt gevraagd." De informa teur zei gisteren op zijn perscon ferentie dat VVD-fractieleider Bolkestein in zijn reactie op het concept-regeerprogramma „meer ruimte" had geboden dan CDA-leider Brinkman. Hij denkt dat onderlinge geschil punten daardoor beter op te los sen zijn. De fracties van VVD en PvdA verwachten geen gemakkelijke onderhandelingen. Vooral de so ciale zekerheid biedt conflictstof tussen sociaal-democraten en li beralen. Volgens formateur Kok en de PvdA-ffactie mag er niet worden getornd aan de hoogte en duur van uitkeringen. De WD zal daar iets voor terug wil len, zo erkende Kok, die het on derwerp „lastig" noemde. Brinkman D66-leider Van Mierlo was giste ren verheugd over het feit dat zijn paarse droom weer dichter bij is gekomen. Waarnemend PvdA-fractievoorzitter Wallage toonde zich optimistisch: „Er is nog een behoorlijk aantal me ningsverschillen, maar ik denk dat bij alle drie de fracties vol doende politieke wil aanwezig is om nu in een hoog tempo het beoogde kabinet tot stand te brengen". Volgens een woord voerder van de VVD-fractie „be seft iedereen dat het nog geen gelopen race is". Maar 'paars' maakt een behoorlijke kans, al dus de woordvoerder, en er is de bereidheid om stevig te onder handelen. Formateur Kok sluit overigens niet uit dat paars nu, net als in juni, mislukt. „Maar ik zal mijn best doen om dat te voorko men." Het gestolen schilderij De bewening van Abel. AMSTERDAM (ANP) - Uit het Rem brandthuis in Amsterdam zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee schilderijen van de leermeester van Rembrandt, Pieter Lastman, gestolen. In verband met de diefstal werden twee mannen aangehouden maar die bleken niets met de roof te maken te hebben. Van de kunstwerken, De kruisiging van Christus (geschilderd in 1616) en De be wening van Abel (1623), ontbreekt elk spoor. De inbraak werd gepleegd tegen twee uur 's nachts. De daders braken de voordeur open met koevoeten. Zij maakten- zich binnen enkele minuten met hun buit uit de voeten in een wit bestelbusje. De kunstwerken in het Rembrandthuis zijn beveiligd met een elektronisch sys teem. Er zijn 's nachts geen bewakers in het pand. „Het systeem heeft ook uitste kend gewerkt. Het alarm ging af en de po litie was razendsnel ter plekke. Helaas bleken de inbrekers gewoon sneller", al dus hoofd algemene zaken C. Ten Holder. Het Rembrandthuis vermoedt dat de doe ken „op bestelling" zijn gestolen. De twee gestolen schilderijen zijn volgens Rembrandtdeskundige prof.dr. Ernst van de Wetering de topstukken van Lastman uit de collectie van het Rembrandthuis. Van de Wetering vermoedt dat de doeken elk een marktwaarde hebben van tussen de half en de één miljoen gulden. Het mu seum noemt de waarde van de twee schil- fotoANP derijen in geld uitgedrukt niet enorm. „Het zijn geen Rembrandts." De werken zijn voor een ton verzekerd. De roof is volgens de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) een primeur. In de boeken van de dienst zijn nog nooit werken van Lastman als gestolen ver meld. Eveneens in de nacht van donderdag op vrijdag zijn uit een museum in het Duitse Frankfurt drie waardevolle schilderijen gestolen. Het zijn twee werken van de En gelse kunstenaar William Turner en een doek van de Duitser Caspar David Frie- drich. De drie werken waren voor een paar miljoen mark verzekerd, maar zouden een veelvoud daarvan waard zijn. DEN HAAG (GPD) - Bij een in braak in een vestiging van I Vroom en Dreesmann in Den Haag-Zuid is in de nacht van donderdag op vrijdag voor on- 40.000 gulden aan siera- e den gestolen uit de goudvitri nes. g Het is de tweede keer binnen veertien dagen dat een waren- huis in Den Haag het doelwit is üjj geworden van dieven die gedu- rende de nacht toeslaan. Twee weken geleden werd een super- kraak gezet bij De Bijenkorf in lajv de binnenstad. Daar werden E toen alle kassa's gekraakt en gingen de dieven ervandoor met 200.000 gulden. GENEVE (AFP/RTR/AP) - De Verenigde Staten, Rusland en de Europese Unie zullen naar verwachting vandaag scher pere sancties afkondigen tegen Belgrado, als straf voor de wei gering van de Bosnische Ser viërs om hel jongste vredesplan te aanvaarden. Dat zeggen di plomaten in Genève, waar de ministers van buitenlandse za ken van de contactgroep zich beraden over nieuwe stappen. Bij aankomst vrijdagmiddag in Genève toonde de Russische mi nister Andrej Kozyrev zich „te- Geldig tot 20 augustus '94 12,50 KORTING KODAK PANORAMA CAMERA Voor eenmalig gebruik 24,S Bij iedere camera zit een kortingsbon van 2,50 voor het ontwikkelen en afdruk ken van uw panoramaprint in de 1-uur fotoservice. leurgesteld" in de herhaalde af wijzing van het vredesplan door de Bosnische Serviërs. Hij zei dat hij de eenheid in de contact groep niet zal verbreken. Verscherping van de economi sche sancties kan leiden tot her vatting van de strijd om Sara jevo, de Bosnische hoofdstad die sinds woensdag weer groten deels van de buitenwereld is af gesneden. Vrijdag raakten in Sa rajevo twee passagiers gewond toen de tram waarin ze zaten werd beschoten door sluipschut ters, vermoedelijk Serviërs. Woensdag sloten de Serviërs de toevoerweg naar Sarajevo en sindsdien komt er geen voedsel meer de stad binnen, omdat ook de luchthaven voorlopig geslo ten blijft. Woordvoerder Peter Kessler van het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) meldde dat de lucht brug mogelijk volgende week hervat wordt. Sancties De Franse minister van buiten landse zaken, Alain Juppé, liet vrijdagavond blijken in eerste instantie te kiezen voor hardere sancties tegen Klein-Joegosla vië (Servië en Montenegro). Een scherper toezicht aan de Servi sche grenzen is volgens hem een eerste stap. In een vraaggesprek voor de televisie noemde hij bombardementen door de Navo als tweede stap. In derde instan tie moet de internationale ge meenschap volgens hem beslui ten tot opheffing van het wapen embargo ten gunste van de mos lims m Bosnië-Herzegowina. Rusland, de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland hebben samen de contactgroep geformeerd in een poging een vredesregeling aan de strijdende partijen op te leg gen. De Bosnische Serviërs heb ben echter vergaande bedenkin gen geformuleerd tegen het jongste vredesvoorstel. De con tactgroep kondigde weken gele den al nieuwe strafmaatregelen aan tegen partijen die het vre desplan niet onvoorwaardelijk zouden accepteren. VN-woordvoerder Eric Chape ron meldde vrijdag zware ge vechten tussen Serviërs en mos lims in diverse gebieden in Bos nië, onder meer in Maglaj en Do- boj en de noordelijke stad Tuzla. Het CDA is afgevallen als moge lijke coalitiepartner. De partij had zich net als de andere drie in principe bereid verklaard op ba sis van Koks proeve te onder handelen over een meerder heidskabinet. CDA-fractievoor- zitter Brinkman heeft „met be grip en teleurstelling" gerea geerd. „Kennelijk zijn uiteinde lijk blokkerende overwegingen van D66 jegens een andere dan een paarse coalitie zwaarwegen der geweest dan de overwegin gen van het CDA". Tijdens de formatiebesprekin gen, die maandag beginnen, moet nog een aantal onderwer pen worden bijgesteld of uitge werkt. Die kunnen vervolgens worden verwerkt in het concept akkoord dat Kok deze week pre senteerde. Zaken die de „uitstra ling" van het kabinet betreffen zullen worden opgenomen in de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet, aldus Kok. Kok geeft prioriteit aan het slot zie pagina 3 kolom 6 Troepen VS naar Ruanda WASHINGTON (AP) - Presi dent Clinton heeft vrijdag be sloten Amerikaanse troepen naar Ruanda te sturen om het vliegveld van Kigali open te stellen voor hulpvluchten. Dat hebben regeringsfunctionaris sen gezegd. Hoeveel Amerikaanse soldaten gestuurd zullen worden was nog niet bekend. Clinton zei eerder op een persconferentie dat open stelling van het vliegveld van Kigali de hulpoperatie aanzien lijk zou verbreden en verbete ren. zie ook pagina 3 Enschede pakt coffeeshops hard aan ENSCHEDE (GPD) - De ge meente Enschede scherpt per 1 oktober de gedoogregels voor de 21 coffeeshops in de stad, waar softdrugs worden ver kocht, flink aan in een poging de overlast van deze hasjwinkel- tjes te beperken. Burgemeester J.H.H. Mans en hoofdofficier van justitie, mr. J. Reinders, willen dat andere Twentse ge meenten de hardere Enschedese aanpak overnemen, zodat er in de regio één beleid tegen coffee shops en drugshandel ontstaat. De opvallendste wijziging in het beleid is dat shops, evenals in Hengelo, geen hasj meer aan buitenlanders - met name Duit sers - mogen verkopen. Boven dien moeten de shops dagelijks vanaf twaalf uur 's avonds tot twaalf uur 's morgens uur zijn ge sloten. Mensen jonger dan zes tien jaar wordt de toegang ver boden, terwijl er ook geen alco hol mag worden geschonken of gebruikt. Greenpeace EGERSUND (ANP) - De Noorse autoriteiten hebben de Neder landse Greenpeace-directeur G. Drieman en de Nederlandse ka pitein van het Greenpeace-ac- tieschip Solo, A. Kuiken, vrijdag een boete opgelegd van omgere kend bijna 6.300 gulden. De twee moeten die betalen wegens het hinderen van de Noorse walvis vangst. Dat heeft een woord voerder van de milieuorganisa tie vrijdag meegedeeld. Green peace zal de boetes aanvechten voor een rechter in Noorwegen. van onze verslaggever SEROOSKERKE (S) - Zeeland is weer een mysterieuze cirkel rijker. De vondst werd donderdagochtend gedaan in de buurt van Se- rooskerke (S). Na 7 juli is het de zevende cirkel die werd gevonden in Nederland. Een woord voerder van de Stichting Contact Network In ternational, een organisatie die zich bezig houdt met het onderzoeken van dit soort ver schijnselen, noemt het een figuur van 'wis kundige precisie.' „Het is de meest nauwkeu rige cirkel die de laatste tijd is gevonden." De cirkel, met enkele uitstulpingen, bevindt zich in een roggeveld dat onder beheer is bij Staatsbosbeheer. De oppervlakte van het fi guur is kleiner dan de Zierikzeese cirkel. Bij zonder is dat een uitstulping precies gericht is op een historisch gebouw in de buurt. De leng te van de uitstulping is bovendien exact gelijk aan de straal van de cirkel, aldus de woord voerder van Contact Network International. De families Kapetijn en Van Dijk wonen dicht bij het betreffende roggeveld. Beide gezinnen werden woensdagnacht rond een uur of drie ge wekt door honden die 'enorm begonnen te blaf fen'. De bewoners van de twee boerderijen heb ben overigens geen poolshoogte genomen. Eerdere figuren zijn recentelijk ontdekt in on der meer Zierikzee, Almere, Bovensmilde, As sen en ten oosten van Rotterdam. Aan de echt heid van de laatste wordt echter getwijfeld- Schade De in de velden gevonden cirkels werden door de boeren zelf gemeld bij de stichting op uit drukkelijke voorwaarde dat de precieze locatie niet zou worden genoemd. De boeren vrezen gewas-schade door de toeloop van nieuwsgieri gen, Hoe de cirkels zijn ontstaan, is tot op heden nog niet vastgesteld. In Amsterdam vindt za terdag 22 oktober een congres plaats waar we tenschappers uit de hele wereld hun visie op het verschijnsel geven. zie ook pagina 26 Volle jachthavens, lange ivachttijden voor bruggen, stress op het Veer se Meer? Niets van dat alles., zegt de Rijkspolitie te Water. De Deltawateren bieden een zee van ruimte. Verder in de bijlage Repor tage: fotorubriek Wim Riemens graancirkels inspireren 'weten schappers plannen van Wim Kok bieden de minderbedeelden wei nig toekomst bronwater voor snobs de dominee mag niet op vakantie angst voor de kometen ivorstelen met asbest vuurzee helpt natuur yuppies ontdekken het Wilde Westen oudjes zijn eenzaam m Australië standplaats Moskou. WMIHflM Ruanda De verpleegkundige Maria van Jole is even terug in Goes na een verblijf van 3,5 maand in Ruan da. 'Even bijkomen van de ver schrikkingen.' zegt ze er zelfvan. De medewerkster van Artsen Zonder Grenzen is getuige ge weest van een drama dat elke beschrijving tart. Binnenkort gaat ze weer terug om te helpen klinieken op 1 i te zetten. WÊÊÊÊÊÊÊÊ Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 6 en 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15; Vrije tijd: 17,18,19,20,21 en 23; Reportage: 25,26,27,28, 29 en 31 DEN HAAG (ANP) - De tarieven van medisch specialisten gaan gemiddeld met vier tot vijf pro cent omlaag. Minister Ritzen (WVC) wil op die manier alsnog de overschrijding van het budget van de specialis ten met 132 miljoen gulden in 1992 verrekenen. Hij heeft dat vrijdag aan de Eerste en Tweede Kamer meegedeeld. De specialisten weten sinds no vember vorig jaar dat de korting boven hun hoofd hangt. Toen malig staatssecretaris Simons (volksgezondheid) maakte in no vember de maatregel bekend. Het kabinet besloot in februari tot de verlaging maar noemde op verzoek van de specialisten geen datum van invoering. De partijen kregen de gelegenheid gezamenlijk met een alternatief voor de verlaging te komen. Nu dat niet is gelukt, gaat de verla ging in. Afspraken De korting geldt niet voor spe cialisten die op plaatselijk ni veau met het ziekenhuis en de verzekeraars afspraken maken over kostenbeheersing (de zoge heten lokale initiatieven). Dat is een soort beloning voor de specialisten die veel tijd en ener gie steken in het bedenken van SHELL TRAKTEERT BIJ McDONALD'S voor oplossingen voor de steeds terugkerende overschrijdingen. In april zijn de tarieven van spe cialisten ook omlaag gegaan met percentages die afhankelijk van het specialisme variëren van 0.2 (pathologie) tot 24,3 (car- diologie). Die korting was nodig om een overschrijding van het budget voor specialistische hulp in voorgaande jaren te compense ren. De 132 miljoen gulden zat daar nog niet in. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving k 83,75 Voorletters: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar; PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Spaar de gratis Shell/ McDonald's munten bij de Shell-stations in midden-Zeeland 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1