COURANT ok worstelt met keuze coalitie Kabinet verwerpt Nederlandse deelname VN-macht Ruanda lV} iv Brandaris blind door inslag van bliksem tijging van aantal vacatures duidt op herstel economie Vechten tegen epidemie Surinaamse staat hielp Desi Bouterse aan vele miljoenen 4 WEKEN WD speelt hard spel CDA wil zich niet opzij laten zetten Amerikaan claimt vondst plaats Ark des Verbonds Auto-Lease Walcheren B.V. kunst cultuur VOOR 14,- Zonnig en droog Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Maximumtem peratuur ongeveer 23 graden. 6137e jaargang no. 176 ^Jrijdag 29 juli 1994 i .osse nummers 1,50 I •i H)EN HAAG (GPDI - WD-Ieider "ijolkestein heeft het informa- ""eur Kok gisteren een stuk Moeilijker gemaakt om te kie- J»n voor een hernieuwde po rting tot vorming van een paars labinet. Na afloop van het ge brek met de informateur zei "lolkestein dat hij „niet met alle inderdelen van het op tafel lig- ;ende document akkoord kan aan". :ok moet vandaag of morgen esluiten of hij een centrum- nkse of paarse coalitie wil vor- 1 ïen. Daarvoor moet öf de VVD c f het CDA afvallen. Beide par tijen laten zich niet zomaar ter zijde schuiven. Ondanks zijn kritiek heeft WD- Ieider Bolkestein gisteren uit drukkelijk gezegd met Kok in zee te willen gaan om te probe ren een kabinet van PvdA, WD en D66 te vormen. „Maar dan moet er wel te praten zijn over moeilijke punten als het inko mensbeleid, de lastenverlich ting en de bezuinigingen op de sociale zekerheid. Het zal niet gemakkelijk zijn de geschilpun ten op te lossen", zei Bolkestein na afloop van zijn gesprek met Terschelling (Gpd» - De donderdag over Nederland rrekkende onweersbuien heb ben op verscheidene plaatsen Jroor flinke schade gezorgd. Op Terschelling werd gistermor- jen de Brandaris getroffen. De Elektronische apparatuur, Taaronder de radar, van de vier Meuwen oude vuurtoren werd 'Wnield. foe radars kunnen wel een flin- je stroomstoot aan, maar tegen blikseminslag doe je niets. Het ras ook een enorme onweersbui, le modder stroomde gewoon >an de duinen", meldde ver- ïeersdienstmedewerker Berg- ma. Ook op 14 juli maakte on- reer het werk in de vuurtoren inmogelijk. Ai Grote Keeten (gemeente Cal- lentsoog) werd door bliksemin slag een schuur van een bloem- riollenbedrijf in de as gelegd. De eichade beloopt ruim één mil- i.oen gulden. 'EN HAAG (GPD) - Na een ja- mlange daling is het aantal va- latures in het particuliere be- Irijfsleven weer aan het stij len. Vooral in de bouw en in de lienstensector nam het toe. Vol gens het Centraal Bureau voor le Statistiek, dat de cijfers gis- :ren openbaar maakte, duidt leze ontwikkeling op een her- iel van de arbeidsmarkt, ïerder deze maand gepubliceer- le cijfers gaven al een daling aan [an het aantal werklozen dat bij arbeidsbureaus staat inge dreven. Daarmee kwam een jnde aan de stijging van de ^erkloosheid die vanaf half 1992 H jVlan slaat kat tegen boom dood BORDEN (ANP) - Een 34-jarige ban uit Vorden heeft donder- agavond in die plaats een kat egen een boom doodgeslagen. )e politie heeft proces-verbaal egen hem opgemaakt. )e man had de kat in zijn nekvel ;n vroeg aan een plaatsgenoot of sSe kat van hem was. Toen de laatste ontkennend had geant- poord, liep de verdachte naar de ipenbare weg. Daar heeft hij vol- ens ooggetuigen de kat. die hij an de achterpoten vasthield, in nkele keren tegen de boom oodgeslagen. JERUZALEM (AP) - De Texaanse bijbelgeleerde Vendyl Jo nes zegt met behulp van NASA-satellieten de plaats te heb ben gevonden waar zich ooit de Ark des Verbonds bevond. Volgens Jones ligt Gilgal, zoals de plaats wordt genoemd, in het midden van een verloren gegane stad ten zuiden van Jericho die „groter is dan Troje. en groter dan Pompei". Met een team van 37 vrijwilligers heeft Jones muren blootge legd van van 11 meter dik en 50 centimeter hoog. De muren omheinden een ruimte van 300 bij 500 meter. Dit complex vormde volgens Jones de scheiding rond het Mishkan. het bijbelse tabernakel waar alleen priesters mochten komen Jones zei zeker te zijn van zijn zaak. „De enige nog belangrij ker ontdekking dan Gilgal zou het vinden van de Ark des Verbonds zelf zijn", zei hij. De Ark was de heilige kist waarin volgens bijbelteksten de tafelen der wet - de Tien Geboden - werden bewaard. Israëlische archeologen hebben de ver meende vondst in twijfel getrokken. „Niemand weet waar het echte Gilgal is. Zijn gok is evenveel waard als die van wie dan ook", zei Avraham Biran, directeur van het bijbels archeolo gisch instituut in Jeruzalem. Gilgal was de eerste van de vier verblijfplaatsen van de ark voordat die werd ondergebracht in de tempel die door koning Solomon werd gebouwd Kok, dat aanzienlijk langer duurde dan gepland. CDA-fractieleider Brinkman opende gisteren de deur naar een centrum-linkse coalitie (PvdA/CDA/D66) weer door de wao-eis van zijn partij te nuance ren. Tegelijkertijd probeerde hij een nationaal kabinet in beeld te brengen. Informateur Kok sprak gister avond voor de tweede keer in 36 uur met de vier fractieleiders Van Mierlo (D66), Brinkman (CDA). Bolkestein (WD) en vice- fractievoorzitter Wallage van zijn eigen PvdA. Er wordt op ge rekend dat hij uiterlijk morgen zijn besluit bekend maakt. Ko ningin Beatrix zou daarvoor vandaag al vanuit haar vakan tieadres naar Nederland komen. Uit de aarzelingen van Kok mag worden afgeleid dat hij grote In één van de bollenschuren werkten drie mensen toen de bliksem met een daverende klap het dak van een belendende loods grotendeels wegsloeg. Die schuur brandde grotendeels uit, twee andere loodsen liepen rook- en waterschade op. Het drietal kwam met de schrik vrij. In Rotterdam ging de nieuwe middengolfzender van de com merciële omroep Holland FM enige uren uit de lucht na blik seminslag. De zender is ook te horen in Zeeland en West-Bra bant. Ook het treinverkeer had te lij den van het onweer. Tussen Hoogeveen en Assen viel het zelfs een kleine drie uur uit na blikseminslag in een seininstal latie bij Beilen. Het treinverkeer vanuit Rotterdam naar Hoek van Holland, Breda en Roosen daal werd flink vertraagd. zie ook pagina 7. onafgebroken had aangehou den. In de jaren 1990 tot en met 1993 daalde het aantal arbeidsplaat sen waarvoor personeel werd ge zocht, voortdurend. In maart 1990 werd nog het recordaantal van 134.000 vacatures geteld. Daarna ging het onder invloed van de snel inzakkende conjunc tuur snel omlaag. In de laatste twee kwartalen van vorig jaar kwam het aantal openstaande banen op 33.000 uit. 100.000 min der dan op het hoogtepunt. Herstel De keer ten goede zette begin 1994 in. In het eerste kwartaal van dit jaar liep het aantal vaca tures met 10.000 op. Eind maart lag het op 43.000. Volgens het CBS hoort dit getal meestal toe te nemen in het eerste kwartaal, maar het ziet in de nu gepubli ceerde cijfers duidelijke tekenen van herstel. Van belang daarbij is vooral dat het aantal vacatures dat in de eerste drie maanden van 1994 ontstond, aanzienlijk groter was dan in het laatste kwartaal van vorig jaar: 30.000 meer. Tegelijkertijd steeg ook het aan tal vacatures dat kon worden vervuld, sterk. Het lag 18.000 ho ger dan in de maanden oktober, november en december van vo rig jaar. zie ook pagina 5 Een hulpverlener helpt een choleraslachtoffertje bij het opdrinken van haar medicijn in een vluchtelingenkamp bij Munigi in Zaire. DEN HAAG (ANP)-De vereniging Wereldkin deren in Den Haag is de laatste dagen tiental len malen gebeld door mensen die een kind uit Ruanda willen adopteren. De bellers kregen allen nul op het rekest. Adoptie is onmogelijk omdat de procedure om een Ruandeesje te adopteren in Nederland twee jaar kost. Een woordvoerster van de organisatie, één van de grootste op het gebied van adoptie van bui tenlandse kinderen in Nederland, heeft dat donderdag verteld. foto Jack Dabaghian/RTR De vraag naar Ruandese kinderen valt volgens de zegsvrouw mee. ..De telefoon staat niet be paald roodgloeiend", meldt ze. „Het is wat dat betreft rustiger dan tijdens het begin van de oorlog in Joegoslavië." De vereniging Wereldkinderen vindt dat de si tuatie in Ruanda eerst moet zijn genormali seerd, voordat kinderen uit het gebied kunnen worden geadopteerd. zie ook pagina 3. moeite heeft een keuze te maken tussen paars en centrum-links. Aansluiting Brinkman zocht gisteren weer aansluiting bij de formatiebe sprekingen. nadat was gebleken dat de CDA-fractie alleen stond met zijn wao-standpunt. Volle dige privatisering van de wao hoeft geen breekpunt te zijn in coalitiebesprekingen, aldus Brinkman. Volgens de CDA-lei- der kunnen de v/erknemersver zekeringen ook stapsgewijs wor den overgebracht naar de so ciale partners en is het niet het doel van het CDA om hoogte en duur van de wao te verslechte ren. PvdA-onderhandelaar Wallage reageerde gereserveerd op deze handreiking. „Het is kennelijk een poging van Brinkman om nuances in zijn' eerdere stand punt aan te brengen" Brinkman benadrukte gisteren een nationale regeringscoalitie van vier partijen niet te willen uitsluiten. Kok heeft echter al eerder laten weten niet voor een nationaal kabinet te voelen. Bronnen binnen de VVD melden dat de bereidheid van hun leider Bolkestein om een nieuwe paar se poging te doen voor een be langrijk deel afhangt van de op stelling van Van Mierlo. De D66- leider zal meer naar de VVD moeten schuiven. Bolkestein wil niet nogmaals als eenling tegen het duo Van Mierlo en Kok op boksen. zoals tijdens de eerste paarse gespreksronde. De uiter mate vriendelijke woorden van D66-leider Van Mierlo deze week aan het adres van Bolkestein to nen aan dat Van Mierlo zich dat terdege realiseert. Ook inhoude lijk heeft Van Mierlo al een paar concessies van Kok in de rich ting van de WD geëist. Toeristische sector toch optimistisch DEN HAAG (GPD) - Het toeris tisch bedrijfsleven in ons land is 'gematigd optimistisch' over het seizoen 1994. Het aantal boe kingen stijgt, vooral van bui tenlandse toeristen. Daardoor wordt hetzelfde of een iets beter resultaat verwacht dan over 1993. Volgens de hotels, campings, at tractieparken, musea en water sportbedrijven hebben de bui tenlanders blijkbaar tot het laatste moment gewacht met boeken. Vooral vanuit België. Luxemburg. Groot-Brittannie. Scandinavië en Oost-Europa is de belangstelling voor ons land de laatste weken gestegen. expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet blijft tegen deelname van Ne derlandse militairen aan de vredesmacht van de Verenigde Naties in Ruanda (Unamir). De ministers Kooijmans (buiten landse zaken), Ter Beek (defen sie) en Pronk (ontwikkelingssa menwerking) hielden donder dag de Tweede Kamer voor dat Unamir meer baat heeft bij ma teriële en logistieke steun uit Nederland dan bij de komst van extra militairen. De bewindslieden erkenden dat de veiligheidssituatie in Ruanda met de overwinning van het Ruandees Patriottisch Front (FPR) is verbeterd. Maar zij we zen de suggestie van PvdA. D66 en Groen Links van de hand die verbetering aan te grijpen voor het sturen van een Nederlands contingent voor de VN-macht. De Kamer had om het extra overleg van donderdag ge vraagd omdat zij meer initiatie ven van Nederland wenste Ter Beek legde uit dat de Ver enigde Naties al voldoende toe zeggingen hebben voor de ge wenste 5500 man voor Unamir. Het probleem is echter dat de Afrikaanse landen, de grootste leveranciers, vooral personeel maar geen materieel sturen. VN- topman Boutros Ghali heeft daarom onder meer Nederland gevraagd materieel beschikbaar te stellen, hetgeen vorige week is gebeurd. Ter Beek maakte bekend dat de toegezegde 50 viertonners, 25 landrovers, 15 generatoren en 10 keukenwagens naar een Zam- biaans Unamir-infanteriebatal- jon gaan. In totaal 135 militairen van dat bataljon komen in aan merking voor een opleiding tot Veldpost j Advertentie i HERDER INTERIEUR NOORDWEG 125 4353 AV SEROOSKERKE (w) maandag gesloten vnjdag koopavond Tel 01189-3030 vanaf Middelburg 2' stoplicht links vanal Vrouwenpolder 1 stoplicht rechts GRAAG TOT 'ZIENS chauffeur of onderhoudsmon teur. Onderzocht wordt nog of de cursus in Nederland of Zam bia wordt gegeven. Het verkenningsteam dat van daag naar de Zaïrese grens plaats Goma vertrekt onder zoekt daar de mogelijkheid tot het inrichten van een medische veldpost (25 man medisch perso neel) en de installatie van een waterzuiveringsinstallatie (15- 20 mam. De zeven verkenners brengen over ruim een week ver slag uit. De Kamer was te spreken over de omvang van de financiële hulp (40 miljoen gulden i voor Ruanda en voor de opvang van Ruandese vluchtelingen in de buurlanden. De situatie in Bu rundi baarde zowel de Kamer als het kabinet zorgen, Beide willen voorkomen dat ook het zuidelij ke buurland van Ruanda het to neel wordt van een etnische strijd tussen Tutsi's en Hutu's. Het Centraal Museum toont vijf eeuioen kunst in de Domstad. Beeld van het cultuurleven in een stad. ivaar clerus en rijke burgers de loj van het conservatisme zongen. Verder in de bijlage Kunst Cul tuur: koninklijk zilver in Boymans Jasper Mikkers ontstijgt de streekroman het archief van August Willemsen Morriën verza melt oudjes The Whoeen legende Boulevard in Den Bosch nieuw elan van de ivestem •Boonstras droomwerelden Kathleen Turner kan ook vulgair zijn plooibare reggae uit agenda. exposities, filmwijzer. 13 t/m 18 Zeeuws elftal Het Zeeuws voetbalelftal kreeg gisteravond in Zierikzee een compliment van Ajax-trainer Louis van Gaal vanwege het ge boden tegenspel. .Jullie hebben een klasseploeg". meende Van Gaal, nadat Zeeland de schade tot een 0-1-nederlaag had weten te beper- 1 Q ken. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Provincie: 7, 9 en 11; Kunst cultuur: 13, 14, 15, 16, 17 en 18; Sport: 19, 20,21,22 en 23 van onze correspondent PARAMARIBO - De Surinaam se regering heeft het bedrijf Re- bout NV - volgens justitie in Ne derland eigendom van voorma lig legerleider Desi Bouterse - voor de leverantie van gas ja renlang met miljoenen guldens financieel bevoordeeld. De Su rinaamse Rekenkamer spreekt dit vermoeden uit in een rap port over de affaire. Uit het verslag blijkt dat de Suri naamse regering in 1986 zonder veel omwegen de weg heeft ge opend voor duistere praktijken. Volgens de regels moest de gas- order na openbare aanbesteding aan de laagst biedende worden gegund. De voorbereidingen daartoe werden op het laatste moment gestaakt. De minister bepaalde dat de regering voor taan voor de importen zou zor gen: de Energie Bedrijven Suri name, het staatsbedrijf, werd op een zijspoor gerangeerd. Exclusieve recht In maart '86 bepaalde de rege ring dat Rebout NV vier jaar lang het exclusieve recht kreeg gas te importeren. Dat gebeurde via het buitenlandse bedrijf Sachs, dat als leverancier fun geerde. Op de prijs had de rege ring nauwelijks invloed en een ontbindende voorwaarde was niet in het contract opgenomen. Volgens de Rekenkamer was bij eerlijke openbare inschrijving een veel lagere prijs uit 5e bus gekomen. De Rekenkamer ver moedt dat de staat Suriname vier jaar lang maandelijks 100.000 dollar teveel heeft be taald. Dat zou betekenen dat er in totaal een kleine tien miljoen gulden extra aan Rebout NV is betaald. „De overeenkomst is zó nadelig voor de staat dat onverwijld stappen ondernomen moeten worden om tot ontbinding ervan over te gaan", aldus de Reken kamer in het genoemde rapport. Witwassen Uit documenten van het minis terie van justitie in Den Haag zou voorts blijken dat Bouterse via Rebout NV ook op een an dere manier actief was. Hij zou via het bedrijf zijn drugsmiljoe nen hebben witgewassen. De opzet was eenvoudig. Het mi nisterie van Energie betaalde voor het geleverde gas. maar de legerleider maakte veel grotere bedragen over aan zijn buiten landse leverancier (Sachs Im port. Export and Finance ltd.). Deze onderneming sluisde het verschil door naar Zwitserse bankrekeningen, zo luidt de be schuldiging. Justitie vermoedt dat Bouterse op die manier drugsgelden heeft witgewassen. H Aan Zwitserse autoriteiten zou inmiddels zijn gevraagd beslag te laten leggen op de rekenin gen. i Advertentie i (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving ét 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1