l J Wao-plan isoleert CDA Twintig mensen ziek na eten 'wilde' Grevelingen-mossel -te, kleinties üarm in Soeing Hoor fout )agage Kroonprins opent Wereldruiterspelen VS dreigen met luchtaanvallen op Serviërs Bosnië 4 WEKEN i WD, D66 en PvdA houden vast aan voorstel informateur Kok Tv-actie Ruanda op alle Nederlandstalige zenders VOOR 14,- Kans op een bui IZonnige perioden, later plaatselijk Ieen regen- of onweersbui. Zwakke tot matige noordelijke wind. Maximum temperatuur ongeveer 28 graden. 37e jaargang no. 175 >nderdag 28 juli 1994 ^sse nummers 1,50 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 Postbus 18, 4380 lommelding bij jds Museum Amsterdam [STERDAM (ANP) - De poli- in Amsterdam heeft woens- javond een telefonische mel- ïg ontvangen dat er een bom nju zijn geplaatst bij het Joods storisch Museum aan het Jo- Daniël Meyerplein. Dit eft een woordvoerder van de jlitie bekendgemaakt. de woordvoerder zijn er jde omgeving van het museum in verdachte voorwerpen aan- •offen. De politie voerde een ;ra inspectie uit en werd bijge- lan door de Explosieven Op- lingsdienst. it museum was woensdag al ider verscherpte bewaking ko- ;n te staan, naar aanleiding de aanslagen op joodse in- illingen in Londen. Volgens it ministerie van binnenlandse :en zijn er „gepaste veilig- idsmaatregelen" getroffen d mogelijke Israëlische en idse doelwitten in ons land. zie ook pagina 2 (asteel van |)racula staat jp instorten lEKAREST (AP) - Het kas- :1 van graaf Dracula staat op storten. Dat heeft de Roe- eense achitect Cornel Talos oensdag gemeld, inzij dringende restauratie- erkzaamheden worden uitge- ierd aan het kasteel op de rot- n van de Roemeense Karpa- n zal het 14de-eeuwse bouw- erk voorgoed van de aardbo- ;m verdwijnen. „Als er niets ge- wordt, of er komt een aard- Sf :ving, dan zakt de hele zaak in kaar", aldus Talos. Er is een kke half miljoen gulden nodig n de boel op te knappen, meldt Roemeense overheidsstu- kasteel trekt tijdens het zo- 't1 erseizoen zo'n vierduizend be- 1 lekers per dag. DEN HAAG (GPD) - Het CDA staat alleen in zijn wens om de gehele wao - ook de vaststelling van hoogte en duur van de uit kering - onder te brengen bij de sociale partners. VVD, D66 en PvdA houden vast aan het voor stel van informateur Kok om uitsluitend de uitvoering (regi stratie en uitbetaling) van deze werknemersverzekering te pri vatiseren. Het vormen van een centrum-linkse coalitie lijkt daardoor te worden bemoei lijkt. Door de wens van de WD - maar ook D66 - om verder in te snijden in de sociale zekerheid is echter ook de vorming van een paarse coalitie niet zonder problemen. Informateur Kok heeft als kern punt in zijn concept-regeerpro gramma opgenomen dat hoogte en duur van uitkeringen niet mogen worden gewijzigd. „Op dit moment ben ik dat niet met Kok eens", zei WD-leider Bol- kestein gisteren. Informateur Kok (PvdA) ont ving gisteren één voor één de fractievoorzitters van de vier grote partijen om van hen te ho ren of hun 'ja, mits' misschien toch niet een 'nee, tenzij' was. De vier fractievoorzitters hadden in hun schriftelijke reacties op het ontwerp-regeerprogramma van Kok een waslijst aan kritiekpun- Spaanse vissers gaan door met blokkade havens GIJON (AP) - Spaanse vissers zijn woensdag doorgegaan met het blokkeren van havens langs de Golf van Biskaje van het Spaanse Gijon tot het Franse Hendaye. Havenautoriteiten maakten geen melding van ernstige ge welddadigheden. Met de dins dag begonnen blokkade protes teren de vissers tegen het ge bruik, voornamelijk door Franse vissers, van lange drijfnetten bij de vangst van tonijn. De Spanjaarden eisen dat de Eu ropese Unie er daadwerkelijk op toeziet dat er geen netten langer dan 2,5 kilometer worden ge bruikt bij de tonijnvangst. De maximum lengte, die in EU-re- gels is vastgelegd, wordt volgens de Spaanse vissers stelselmatig overschreden. Daardoor zou de zee worden leeggevist. De vis sers besloten hun protest woens dag voor onbepaalde tijd voort te zetten. ten geuit. Nu mochten ze komen uitleggen hoe hard die eisen wa ren. De aandacht ging vooral uit naar de wao - vanwege het „com plicerende" standpunt van het CDA - maar ook op andere ter reinen liggen er duidelijke ver schillen tussen de partijen. In formateur Kok was er gister avond in ieder geval nog niet uit. Hij noemde het „te vroeg" om het CDA nu al af te schrijven. Kok heeft nog niet besloten wel ke procedure hij nu gaat volgen. Mogelijk wordt er nog een nieuwe gespreksronde met de vier fractieleiders of een geza- slot zie pagina 3 kolom 7 CHIPHOL (ANP) - Een Boeing 57 van de maatschappij Euro lelgian Airlines (EBA) is joensdagavond uitgeweken aar Schiphol in verband met en bomalarm. Het alarm werd egeven nadat een passagier an boord had gemeld dat hij ndermans bagage had meege- omen. hi] let vliegtuig landde om kwart ver acht op de Nederlandse ichthaven. Volgens een woord- 5( oerder van de Koninklijke Ma la echaussee op Schiphol was het kort daarvoor opgeste van de Franse luchthaven i z'harles de Gaulle, nabij Parijs, vi iet als bestemming de Noorse ■ti oofdstad Oslo. Aan boord be- onden zich, naast de beman ing, twintig passagiers. 'aspoort door de betrokken Noorse ei iassagier meegenomen bagage tevond zich in het bagageruim. Eenmaal in de lucht brak de :c)nan het zweet uit, omdat hij ii oen pas besefte dat hij iets heel toms had gedaan", aldus de (oordvoerder. )e bagage was hem in de maag ;esplitst door een man met wie dj tijdens het wachten op een 'ertraagde vlucht aan de praat vas geraakt. Deze passagier zou ip het laatste moment niet mee I lebben kunnen vliegen naar Os- o wegens problemen met zijn laspoort. „Een schoolvoorbeeld 'an hetgeen waartegen wij altijd .Waarschuwen", zegt de woord- 'oerder. „Op zo'n voorstel moet e echt nooit ingaan." )nderzoek fa de melding van zijn daad bij s ie bemanning, besloot de gezag voerder onmiddellijk van koers n. te wijzigen en op Schiphol te lan den. Na de landing is het toestel naar de „fairway" gedirigeerd, een deel van de luchthaven dat j ach op min of meer veilige af- itand bevindt van de passagier- sterminal. Bemanning en passa- giers zijn per bus van het vlieg- tuig gehaald. De Boeing is onderzocht op ex plosieven. Er is niets gevonden. o!De koffer bevatte normale ba zoals kledingstukken. De getrokken passagier is uitge breid verhoord en kreeg vervol- [ens toestemming zijn reis naar 'JÖslo te vervolgen. De paraator- der werd kort na tien uur weer ngetrokken, waarna het EBA- toestel zijn weg kon vervolgen. Kroonprins Willem Alexander maakt in een koets een ronde in het Haagse Zuiderpark, waar gisteren de Wereldruiterspelen begonnen. DEN HAAG (GPD) - Hij heeft wel degelijk iets met paarden. Liet prins Willem Alexander gisteravond bij de opening van de Wereldruiterspelen in het Haagse Zuiderpark weten. De kroonprins was een fervent ruiter. En, zo meldde hij de aanwezigen in het lang niet uitverkochte stadion, hij had ooit persoon lijk deelgenomen aan wedstrijden. Het organisatiecomité had er goed aan gedaan de blonde prins voor de opening op te trommelen. Al stond zijn moeder, tenslotte beschermvrouwe van hip pisch Nederland, bovenaan de verlanglijst. Zij was verhinderd, maar ze zou het goedmaken. De komende dagen gaat de vorstin verschillende wedstrijden tij dens de ruiterspelen met een bezoek vereren. Het optreden van de kroonprins was slechts een kort intermezzo gedurende de openingsceremonie, waarin veel ruimte was voor Hollands glorie. Met volksdans jes in de onvermijdelijke klederdracht en veel kaas. De show werd overigens door een kind gestolen. Tijdens een voltige-demonstratie viel een piepjong meiske van het paard, hetgeen toch een ril van ontzetting leid de op de tribunes eri een huilbui bij het slachtoffer. „Maar", redde presentator Mare Klein Essink: „Je leert paardrijden met vallen en opstaan.". Daarbij keek hij met een schuin oog naar de ereloge. Daar kon de kroonprins slechts instemmend knikken. zie ook pagina 15 (Advertentie) TOP (TRAVEL I reis bureau scr I.S.M. Best Tours RONDREIS THAILAND Bankok - Chiangmai - Pattaya incl. 5* hotels v a. ƒ1800,- RONDREIS MEXICO Mexico-City - Acapulco v.a. ƒ1960,- RONDREIS SRI LANKA ZUID INDIA v.a. 2380,- RONDREIS SRI LANKA v.a. 1875,- Vertrek vanaf Brussel prijs o.b.v. 2-pers. bezetting. Voor inlichtingen en boekingen: Goes Kolveniershof 1-3 Tel. 01100-32888 van onze verslaggever GOES - De Gemeenschappelij ke Gezondheidsdienst Zeeland (GGD) ontraadt ten zeerste het eten van zelfgeplukte mosselen afkomstig uit het Grevelingen- meer. Ongeveer twintig consumenten op Schouwen-Duiveland heb ben zich de afgelopen dagen ge meld bij de huisarts met ziekte verschijnselen na het eten van de schelpdieren. De klachten, variërend van diarree en misse lijkheid tot buikpijn en braken, zijn in de regel binnen een paar dagen verdwenen. Boosdoener is een door algen geproduceerd gifstofje dat in de mosselen huist. De waarschuwing betreft alleen mosselen uit de Grevelingen. Dat gebied is geheel verstoken van mosselcultuur. De deson danks aanwezige 'wilde' schelp diertjes worden veel geplukt door onder meer campinggas- ten, hetgeen de GGD nu dus ont raadt. Met de consumptiemosselen uit de reguliere handel is niets aan de hand. Deze in Waddenzee en Oosterschelde gekweekte schelpdieren zijn wél goed eet baar. In exemplaren uit De Grevelin gen is het zogeheten DSP-gif aangetroffen. Bepaalde algen produceren de stof die via het water terecht komt in de mosse len. Waarschuwing Ook van gekookte of gebakken exemplaren kunnen mensen ziek worden. „Het leidt echter niet tot ernstige klachten met blijvende verschijnselen", aldus sociaal-verpleegkundige L. van den Berge van de GGD. „Het moet binnen een paar dagen vanzelf overgaan. Medicijnge bruik is niet noodzakelijk." De gezondheidsdienst verstuurt vandaag een waarschuwende DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse tv- kijkers kunnen zaterdagavond 6 augus tus niet onder de televisie-actie voor Ruanda uit. Alle Nederlandstalige zen ders zullen het programma van de pu blieke omroepen gelijktijdig uitzenden. De, commerciële zenders RTL 4 en 5 kre gen gisteren alsnog toestemming om het programma integraal over te nemen. De publieke omroepen weigerden dat eerder. Bovendien zal het actieprogramma ook worden uitgezonden door de twee Neder landstalige BRT-zenders en door een aan tal regionale en lokale tv-stations. Het is voor het eerst dat een televisie-actie zo breed wordt gedragen. Het belang om geld te geven wordt volgens woordvoerder J. Bulthuis van de samenwerkende hulp organisaties door de unieke uitzending nog eens extra onderstreept. Uitspraken over verwachte bedragen willen de orga nisaties echter niet doen. Hulpacties zijn de laatste jaren zwaar on derhevig geweest aan inflatie. In de jaren zeventig en tachtig bracht een hulpactie op televisie al gauw tachtig miljoen gul den op. Bij de laatstgehouden actie (in mei, ook voor Ruanda) werd nog slechts 5,5 miljoen gulden opgehaald. zie ook pagina 3. Geld terug In Moskou verdrongen zich woensdag duizenden kleine be leggers voor het kantoor gebouw van het grootste investe ringsfonds van Rusland. Na verontrustende berichten over het fonds eisen de beleggers hun geld te- O rug. O rarTgirMMHB Cogéma EPZ-commissaris A. M. Dek zegt niets te weten van een aanbie ding van het Franse staatsbe drijf Cogéma over opslag van kernsplijtingsmateriaal. Green peace had eerder beweerd dat Cogéma de klanten langs gaat met een aantrekkelijk opslag aanbod. EPZ gaat ervan uit dat de oude afspraken met Cogéma onverkort van kracht zijn. Ruud Gullit Ruud Gullit heeft gisteren einde lijk opening van zaken gegeven. De speler van AC Milan, die vlak voor het WK voetbal bedankte voor Oranje, gaf als reden voor zijn vertrek, dat het spelsysteem van het C team hem niet beviel. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15 brief met informatie naai- alle campings, bungalow- en vakan tieparken en gemeenten rond De Grevelingen. En al is voor oesters de tijd nog niet rijp, con sumenten krijgen het dringende advies ook deze in het meer te la ten. Omdat bepaalde algen makke lijk groeien bij hoge temperatu ren kan het aanhoudende war me zomerweer het gifstofje een kans hebben gegeven. Ook het feit dat de Grevelingen een prak tisch stilstaand water is, speelt waarschijnlijk een rol. Toch is DSP enkele jaren terug eveneens een paar keer voorge komen in de Waddenzee, waar wel mosselcultuur plaatsvindt. „De zaak is toen direct stilge legd en de mosselen zijn in qua rantaine gegaan", weet J. Lou- werse, voorzitter van de mossel sector van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visse- rijbelangen (Zevibel). Het is vol gens hem volstrekt uitgesloten dat eventueel besmette schelp dieren terecht komen in de han del. „De controle is buitenge woon streng. De vis- en vleescon trole van de rijksoverheid neemt elke dag meerdere monsters. En de handel houdt zelf ook toe zicht." WASHINGTON (RTR) - De Ver enigde Staten hebben de Ser viërs in Bosnië-Herzegowina woensdag gedreigd met lucht aanvallen door de Navo. Een Britse VN-soldaat overleed woensdag aan de verwondin gen die hij eerder die dag had opgelopen bij beschietingen van een VN-konvooi, vermoede lijk door de Bosnische Serviërs. Washington sprak zijn veront- rustig uit over „een patroon van Bosnisch-Servische provoca ties". Bij de aanval raakten nog een andere Britse VN-soldaat en een Bosnische man gewond. De Ser viërs openden het vuur op het konvooi dat gebruik maakte van een weg die zij eerder woensdag hadden gesloten voor burgerver keer. Door de beschietingen ex plodeerde een tankwagen. „We zijn diep bezorgd", aldus de Amerikaanse minister van de fensie, William Perry. De provo caties waarnaar Perry verwees, omvatten ook de beschieting van vliegtuigen bij Sarajevo, het stationeren van zware wapens bij Gorazde en de activiteiten van sluipschutters in de Bosni sche hoofdstad. Voedselprijzen De Bosnische moslim-president Alija Izetbegovic sprak in een brief aan de Veiligheidsraad na het sluiten van ,de enige aan- voerroute naar de stad over „hervatten van de wurging van Sarajevo". De voedselprijzen schoten in de Bosnische hoofdstad direct om hoog, tankstations werden ge sloten en winkeliers haalden hun produkten van de schappen Advertentie COSlllO Vrijdagavond 2 Brothers on the 4 th floor Nr. 1 in de top 50: Dreems Entree 10,- Aanvang 22. 00 uur met het oog op de tekorten die naar verwachting zullen ont staan. De Serviërs hebben ook ge dreigd de aanvoer van water, gas en elektriciteit te onderbreken als niet uiterlijk zondag honder den Servische krijgsgevangen zijn vrijgelaten. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1